Telegrafische Berichten. »Het is voor mij van het grootste belangver volgde hij, »dat ik dadelijk vijftigduizend pond ster ling heb. Ik zou natuurlijk wel tienmaal zulk een geringe som van mijne vrienden kunnen leenen, maar ik vervoeg mij in dergelijke gevallen liever tot eene solide firma, dan verplichtingen te maken. Gij kunt bovendien zelf wel begrijpen, dat het voor iemand van mijne positie onverstandig zou wezen diensten van anderen aan te nemen." No. 3663 f 20000; Ns. 4058 en 17609 f 1000; Na. 2479, 10131 en 13452 f 200; Ns. 1690, 10951 en 17017 f 100. le klasse, 2e lijst, 22 Nov. No. 13463 f2000; tfos. 1261 en 3231 f 1000nos. 1770, 4792 en 14782 f 400; nos. 2238 2923,6945,7161, 8106, 8311 en 13491 f 100. vette kalveren, 1000 graskalveren, 100 nuchtere kalveren, 350 vette schapen, 2800 lammeren, 200 melkschapen, 100 vette varkens, 450 magere varkens, 350 vette biggen en 200 jonge biggen. De prijzen zjjn thans: vette koeien 23—26 ct. (Ie qualiteit), stieren 17—22 ct., vette kalveren 30—36 ct. vette schapen 21—25 ct., vette varkens 16-18>/2 ct.' Londensche biggen 16—1772 ct., alles per »/2 K.G. ossen f 140f 185, melke- en kalvekoeien f 130f 165,' pinken f 40-f 80, graskalveren f 40—f 57, nuchtere kalveren f 7—f 10, melkschapen f 12—f 18, magere varkens f 30—f 44 en biggen f 1.10 f 1.35 per week. Zuivelfabrieken. In Friesland zijn reeds meer dan 100 zuivelfabrieken. Vóór 15 jaren waren er slechts een dozijn. Beverwijk. De raad dezer gemeente heeft een voorstel van B. en W. aangenomen, om hun op te dragen de noodige stappen te doen om o. a. door indiening van een adres bij de Tweede Earner bezwaren in te brengen tegen het aangeboden wetsontwerp ter vervanging van de Velser-voetbrug over het Noordzeekanaal door een stoompont. Bloemendaal. Een droevig ongeval heeft hier den 19 plaats gehad. De korporaal van de duinwacht alhier gelastte aan den soldaat M. een putje te graven om de ton van het privaat te kuDnen ledigen. Ongeveer een kwartier later miste de korporaal een emmer, hij ging zoeken en vond die emmer staan op den rand van den gegraven put. Daar de put dicht was ge vallen met toegeschoten zand, vermoedde hij een ongeluk, nam een schop en na eenigen tijd gegraven te hebben kwam het hoofd van den soldaat bloot, doch het bleek, dat de ongelukkige reeds dood was. De man was reeds 8 jaren in dienst en stond bekend als een oppassend mensch. Weervoorspelling. De weervoorspeller RudolfFalb heeft zijn be vindingen voor de eerste helft van 1899 openbaar ge maakt. Zij luiden niet zeer gunstig. Januari geeft vorst en sneeuw in den beginne. Met den 12 komt echter zacht weder tot het laatst dier maand. Dan weder stijgende vorst tot half Februari, gevolgd door dooiweder, maar in 't eind der maand komt veel sneeuw. Maart heeft een koud begin en een warm einde, met zware regens en overstroomingen. April krijgt eerst sneeuw, dan vorst, ten slotte warmte met onweer. Mei zal zeer treurig zijn eerst veranderlijk, dan koad, zelfs met sneeuw, zware regenbuien in het midden. Juni zeer nat, wolkbreuken en overstroomingen. De parapluie-verkoopers zal het dus voordeelig gaan, als Falb een ware profeet blijkt te zijn. In een nieuw aangelegd hoenderpark te Berg-en- Bal zijn dezer dagen ruim 200 kippen vergiftigd met rattenkruid en zaden van gouden regen. Er is nog zóó veel rattenkruid aanwezig, dat het geheele park diep zal moeten omgespit worden, vóórdat het gevaar geheel ver dwenen zal zijn. Men is ijverig in de weer om de bedrijvers van dezen lagen daad op te sporen. Wermerveer. Een facsimilé van onderstaande brief is alhier verspreid Aan den keer C. LaanWormen'eer. Mijnheer G. Laan. Uwe fabrieken zijn verbrand. Ze zijn in brand gestoken door den geen die dit heeft ge schreven. Ik ben een liefhebber van molens en een vijand van fabrieken. Dus daarom zijn tijd en vlijt ver brand. Liet gij molen bouwen geen nood dat zij zouden verbranden. Maar van de nieuwe fabrieken heb, het weer kans. Vinden doet gij mij nooit. Dat nooit. Laat molens bouwen. Nogmaals gewaarschuwd molens hoor Geschreven door Driehonderd Gulden belooning wordt uitgeloofd aan de persoon of personen, die aanwijzing verstrekken waardoor de schrijver bekend wordt. In het noorden van Groningen is tegenwoordig eene stroo-pers in gebruik, welke door stoom wordt ge dreven. Het werktuig wordt door zeven personen bediend en kan per uur omstreeks 2500 Kg. stroo tot pakken persen. Deze pakken wegen ongeveer 60 Kg. en zijn door hunne dichtheid en nette, zuiver achthoekige (kubus vormige) gedaante veel geschikter in de behandeling en leenen van geld op onderpand. In deze richting hebben wij dan ook veel gedaan en er zijn vele aanzienlijke familiën wien wij groote sommen op schilderijen, kost bare boekerijen of goud en zilverwerk hebben voorge schoten. Toen ik gisterenmorgen op mijn kantoor zatbracht een der klerken mij een visite-kaartje. Ik sprong ver rast overeind toen ik den naam las van een der edelste en aanzienlijkste namen van Engeland. Ik was geheel van streek door de buitengewone eer, die ons door dit bezoek werd bewezen en wildetoen de doorluchtige bezoeker binnentrad hem daarover mijne dankbaarheid betuigendoch hij voorkwam mijmet het air van iemand die zich spoedig van eene onaangename zaak wenscht af te maken. »Mr. Holder," zeide hij, »ik heb gehoord, dat u ge woon is geld te leenen." »De firma doet dit wel als het onderpand goed is," antwoordde ik. »Mag ik vragen voor hoelang ge deze som moet hebben? Maandag a. s. ontvang ik eene groote som gelds dan zal ik u terug betalen, wat ge mij voorschiet, Maar het is mij veel waard, dat ik dadelijk het geld in handen heb." »Ik zou het gaarne uit mijn eigen kas leenen, zon der er verder over te spreken," zeide ik »als het bedrag niet zoo aanzienlek was. Doch aan den ande ren kant, als ik het u namens de firma leen, ben ik het jegens mijn compagnon verplicht, zelfs waar het u betreft, alle mogelijke voorzorgen in acht te nemen." Wordt vervolgd. het vervoer dan de pakken, welke met eene gewone hand- stroo-pers worden verkregen. Bij de buitengewoon groote hoeveelheden stroo, welke aldaar dit jaar zijn geproduceerd, bewijst dit werktuig uitstekende diensten. Een nadeel er van is echter, dat het door zijne zwaarte nauwelijks door zes paarden van de eene boerderij naar de andere kan worden getrokken. Malaria. De veronderstelling, dat malaria ontstaat door den beet van een zeker soort muskieten, is een paar jaren geleden door den Italiaanschen prof. Grassi geopperd en de jongste onderzoekingen van prof. Koch hebben de waarde dier hypothese bevestigd. Men nam tot dusverre tevergeefs inentingsproeven op dieren. Maar eenige dagen geleden bood een gasthuis patiënt te Rome, Colla genaamd, zijn lichaam aan tot het nemen van zulke proeven. Hij werd aan den beet van muskieten blootgesteld. Den volgenden dag had hij koorts en weldra vond men in zijn bloed malariabacil len. Hij wordt met kinine behandeld. Men hoopt nu den weg gevonden te hebben tot het vinden van een malaria-serum, dat vrijwaart tegen deze gevreesde ziekte van moerasachtige streken. (N. v. d. D.) Schagen. Het concert, den 21 in het Noordh. koffie huis gegeven door de heeren Kor Kuiler (pianist), Joh. H. Grolle (violist), Jas. Messias (violoncellist) en Thomas Denijs (baryton), werd niet zeer druk bezocht. Te roemen waren het mollige spel van den violoncellist, de heer lijke tonen door den violist aan zijn instrument ontlokt, het werk van den componist Kuiler of den schoonen zang van den baryton Denijs. Jammer was het, dat den pianist geen beter instrument ten dienste stond Een her haling van dit concert zal voorzeker meerderen doen opgaan naar Schagen's kunstzaak In de den 19 gehouden vergadering der afdeeling Schagen van de Holl. maatschappij van landbouw werd tot afgevaardigde naar Hollands Noorderkwartier geko zen de heer C. Asjes, tot diens plaatsvervanger de heer Jb. Denijs. De heer Reinders, van Wageningen, zal op nader te bepalen dag eene lezing voor de afdeeling houden. Hoogerhuismeeting. Ook alhier hebben de heeren Valk en Domela Nieuwen- huis voor een talrijk publiek, den 21, de zaak-Hoogerhuis uitgelegd en de gronden voor de herziening ontwikkeld. Debat had er niet plaats. Aan het einde der vergadering werd een collecte voor de weduwe Hoogerhuis gehouden. Tram AlkmaarSchagen. De onlangs benoemde commissie ter ouderzoek van de ingediende tramplannen in den raad heeft haar rapport daarover uitgebracht. Zij is van mee ning, dat op het adres van ingezetenen, om de tram, zoo zij niet op Noord eindigt, te weeren, afwijzend moet worden beschikt. De aangegeven richting der tramlijn dient volgens de commissie zoodanig gewijzigd te worden, dat de straatweg in den kom der gemeente slechts een maal door de lijn mag gesneden worde en zij verder door akkers en weiden met den spoor- en tramweg aansluiting moet zoeken. Aanranding. Amsterdam. Gisteren avond hebben hier weder twee aanrandingen plaats gehad op twee meisjes, geheel op dezelfde wijze als het vorige jaar en evenals toen wisten ook nu weer de daders of dader te ontsnappen. Beide meisjes dachten alleen maar een hevigen stoot met de vuist te hebben gekregen, maar later bleek dat zij ge stoken waren met een scherp voorwerp. Gelukkig zijn de verwondingen niet van ernstigen aard. Treinenloop. De treinen No. Ill van de richting Amsterdam en 638 van Den Helder zullen voortaan geregeld te Oude- slnis stilhouden. Ten gerieve van de markt te Alkmaar zijn des Vrij dags ingelascht de treinen 129, te 8 uur 16 min. van Amsterdam, en 168, te 9 uur 7 min. van Enkhuizen naar Alkmaar. Benoemd tot opzichter van het Ambacht van Westfrieslaudgenaamd »Geestmer-ambacht", de heer J. Wartenhorst, te Haringcarspel. Ben goede vangst. Te Dwarsgracht, in de gemeente Giethoorn, hebben verleden week vier visschers met de zegen in één trek ongeveer 2000 kilogram blei gevangen vertegenwoordigende een waarde van ruim f 200. Men herinnert zich niet, dat aldaar ooit zooveel visch in één trek werd gevangen. Men Haag. Uit een woning aan de laan Copes van Cattenburgh kwam Zaterdag gillende een 26-jarige dienstbode de straat oploopen. Zij stond in brand. Een huisknecht had de tegenwoordigheid van geest haar zoo spoedig doenlijk een deken om het lichaam te werpen. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd, daar zij brandwonden aan het been had bekomen. Zij was het fornuis te dicht genaderd, waardoor hare kleeren vlam hadden gevat. Bij de werkverschaffing vanwege De »Spinfabriek" te fidam, is door de directie een nieuw soort werk onderhanden genomen het maken van kartonnen doozen. Sudcarspel. Den 21 is tot onderwijzeres aan de openbare lagere school benoemd mej. J. C. W. van OorschotKampen. Heerhugowaard. De kerkeraad der herv. ge meente heeft tot predikant beroepen den heer ds. L. B. Onnis IJzendijke. Door gebrek aan voldoende deelneming wordt aan niet eene der vier scholen alhier herhaling-onderwijs gegeven. Onze berichtgever vraagt zich afis hier zoo weinig belangstelling in deze nuttige zaak, of zijn de belemme rende bepalingen tot toelating van de leerlingen die de dagschool Diet hebben doorloopen de oorzaak jadan zou leerplicht ten deze een weldaad zijn voor het komende geslacht. Barsingerhorn. In de polders Waard en en Groet is het met de levering der suikerbieten af- geloopen. Over de opbrengst is men in het algemeen tevreden. Uitsluitend werd hier verbouwd voor de fabrieken te Halfweg en Utrecht. In den polder Waard is dit jaar roode en geele kool gebouwd; vooral de roode, zoogenaamde Uitersche doet voor de Langedijker niet onder. De afzet is hier echter moeielijker dan te Lange- dijk. Ware dit anders dan had deze bouwerij hier wel toekomst. Uit de oude doos. Als bijdrage tot de kennis hoe men voor ongeveer anderhalve eeuw, meende de algemeene veiligheid, goede zeden, enz. te moeten behartigen kan de openbaarmaking van het volgende misschien mede dienen, hetwelk in een keurboek eener naburige gemeente wordt gevonden. O k B. Op heden 26 Februari 1739. Is verder gekeurt en geordonneert dat alle degene van de ingesetene binnendie een hondt ofte honden houden ofte mogte comen te houden, die grooter zijn dan een houtvoel, deselve honden zullen moeten vasthouden, ofte ten minste in hunne huijsen ofte op hunne erven, sonder dat se comen te loopen op de heereweg langs ofte elders op de verbeurte en boete soo menigmaal als imant wert bekeurt, telken reijse 50 stuieen ider van de ingesetene de bekeuring te mogen doeD, de eene helft voor den bekeurder den andere helft voor den schout. Voorts soo wert an ider van de ingesetene vrijheit gegeven om alle de vreemde honden die comen te loopen in de Polder vanen grooter sijn dan een hout voet sonder dat er de eygenaars bij sijn, vrijelyk te scieten ofte te slaan dat ter de doot op volgt, sonder daaraan iets te verbeuren. Op heden den 3e Maart 1746 is by Schout en Sche penen mitsgaders vroetschappen totgekeurt en geordonneert, gelijk haar Agtbt. keuren en ordonneren bij desen, dat niemant van de Jongelingen, die beneden de 18 jaren oud syn, sal vermogen by dag off bij avout off nagt met een pijp in de mont langs het dorp te mogen loopen te rooken, op verbeurte van telkens te verbeuren 10 stuiv de ouders sullen voor hunne kin deren moeten instaan, ende de basen en vrouwen voor hunne dienstboden, een ieder van de ingesetenen zal de bekeuringe mogen doen, de eene helft voor den Schout en de wederhelft voor den bekeurder. Is verder gekeurt en geordonneert, gelijk als gekeurt en geordonneert wert bij desen, dat geen brootbakker, binnen ons dorp wonende, een familie off huijsgesin, die mede door een bakker binnen ons dorp is wonende wert bedient met broot, mag aannemen voor deselve te bakken, of broot aandeselve te vercoopen, voor en aleer hij weet dat de bakker die soodanige familie off huijsgesin be dient heeft met broot leveren, voor sijn deugdelyke le verantie van broot promptelyk sal wesen voldaan, alsoo den eenen bakker het den ander selfs aanstonts sal moeten afvragen, off hij van die familie voldaan is, soo neen, dan deselve bakker, aan de soodanige geen de minste leverantie, off vercooping van broot sal mogen doen, op de boete van vijff gulden te verbeuren, die contrarie is doende, voor den Schout. Stoomschip Prinses Marie. Id de Indische bladen wordt het volgende medegedeeld aangaande het stoomschip »de Prinses Marie." Hut stoomschip Prinses Mariedat 19 October van landjong Priok naar Nederland vertrok is in het ge zicht van Krakatau vermoedelijk over een rit heengeva ren. Dadelijk na den schok maakte het schip water dat met kracht van pompen verwijderd werd. Slechts een paar ongelukken grepen plaats: een heer werd vrij ernstig aan de beenen verwondterwijl een kind een windvanger op het gelaal kreeg. De schrik was in elk geval zóó hevig, meldt de J.-B., dat verscheidene der scheepsofficieren met zwemgordels aan op het dek verschenen. Men roemt echter de kalmte van den gezagvoerder. Toen na het lossen van noodschoten geen hulp kwam opdagen wendde het schip den steven en bereikte den 20 de haven van Tandjong Priok. Nader bericht men dat het geheele schroefraam en een gedeelte van de kiel der Prinses Marie zoo zwaar beschadigd zijn dat reparatie te Batavia niet mogelijk zal blijken. Het schip zal dan ook aldaar verkocht werden. De J.-B. meldt, dat van het bestuur der stoomvaart maatschappij Nederland het telegraphische bericht is ontvangen dat de passagiers der Prinses Marie naar wel gevallen voor hare rekening de reis naar Europa opnieuw konden aanvaardende meesten zouden met de Gedeh van de Rotterdamsche Lloyd vertrekken. Fransche mail. In aansluiting met bovenstand bericht wordt door het Handelsblad gemeld dat met de gisteravond ont vangen Fransche mail zijn aangebracht de Batavische bladen van 1218 Oct., die zich aan boord van de Prinses Marie bevonden, toen dit stoomschip den 19 Oct. op een rif voer en den dienst moest staken. Ben ernstige verwonding. Onder de officieren, die in Pedir verwond raakten, is de le luit.-adj. A. J. Gooszen er bijzonder slecht af gekomen. Genoemde officier toch bekwam in de kloof van lamsé een schot, dat den linkervoorarm geheel verbrijzelde, en een tweede, dat hem de dijen doorboorde, tevens de beweegzenuw der beide beenen aantastende zoodat de heer G. thans van al zijne ledematen nog maar één gezonden arm te zijner beschikking heeft. 359ste Staatsloterij. le hl., le lijst, 21 Nov. 's-Gravenhage 22 November 1898. TWEEDE KAMER. Bij het algemeen debat over de Indische begrooting spraken de heeren De Waal en Malefijt over de gevaren van het toenemend MahomedanismeHordijk over de middelen tot verbetering van den Indisehen ifinanciëelen toestand Aan Kol over de lotsverbetering van inlanders en de weinige vruchten van den oorlog van Atjeh, dat verlaten moet worden zoodat wij daarbuiten slechts zee roof beteugelen en de scheepvaai t beveiligen. Daaren tegen was de heer de Visser voor voortzetiing van krach- tigemaatregelen waartegen ook de heer van der Zwaag opkwam. Morgen voortzetting.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6