Buitenland. Nederland. Hollandsche Dreyfus-zaak. GROOTE OPENBARE VERG1DERING dat al die militairen zich moesten vergissen, de eenvou dige burgerman met zijn gezond verstand meende, dat de militairen het toch beter moesten weten dan die enkele journalisten. Eerst na den dood van kolonel Henry, toen deze bekend had, dat hij zelf een bewijsstuk tegen Dreyfus had vervaardigd, eerst toen werd de publieke opinie wakker en thans wordt het aantal Dreyfusards met den dag grooter. Wachten wij dus verder met vertrouwen af, wat de naaste toekomst ons zal leeren. J. M. T. BEIjKIB. Te Antwerpen houdt de werkstaking der drukkersgezellen (voor eenige weken begonnen) nog steeds aan. Meer dan 200 zetters zijn broodeloos. De bladen laten zich bedienen door werklui uit nabijgelegen plaatsen, die des morgens naar de stad komen en des avonds naar hun woningen terugkeeren. Uit vrees voor ongeregeldheden worden het station en de drukkerijen door de politie bewaakt. DIJITSCHIjAND. Nauwelijks is de twist tusschen Frankrijk en Engeland geslecht, of een dergelijk geschil over de bezetting van een betwist punt in het binnen land van Afrika bedreigt de goede verstandhouding van Duitschland met België. Den 8 November 1884 werd een overeenkomst aange gaan, waarin de grenzen om het Tanganyika-meer gere geld werden doch ieder der partgen heeft een andere uitlegging voor het verdrag. De Duitsche regeering be schuldigt nu den Congo-staat gebied te hebben bezet, dat bij het tractaat aan Duitschland is toegewezen. Op de Duitsche kaarten komt het meer Kivu en om streken voor als Duitsch, op de Belgische staat het aan gegeven als Belgisch. Dit gaat natuurlijk niet op en nu van beide zijden troepen naar het bestreden gebied zijn gezonden, voorziet de Duitsche regeering een botsing. Om die te voorkomen, eischt thans de Duitsche re geering erkenning van haar recht op het door den Con- gostaat bezette gebied, op grond van het 1884 gesloten tractaat. ENOEIjAND. Eenige groote bladen melden uit Shanghai, dat de eommandeerende admiraal van het En- gelsche eskader de Engelsche vlag heeft geheschen op het eiland Tschnsan en andere eilanden in dien archipel. Deze eilanden behooren tot de Chineesche provincie Tsau- Kiang en liggen nabij den mond van de Yank-te-Kiang in de Chineesche zee, niet ver van Shanghai. Zij heheor- schen de geheele kuststreek en tellen zeer gewichtige handelsplaatsen. De bezetting dezer eilandengroep door Engeland, zou van zeer groot belang zijn daar zij de sleutel vormen tot het gebied, waarop Engeland reeds sedert gernimen tijd aanspraken maakt. Het dal van den Yang tse-Kiang is voor Engeland van groote waarde reeds vroeger heeft het gepoogd zich daarop rechten te verzekeren. Offieieele bevestiging ontbreekt tot dusverre. FRANKRIJK. In den Senaat vroeg de heer Mones den 29 den minister-president Dupuy de, in de Kamer afgelegde, verklaring nog wat te willen verdui delijken. Hij stelde deze vragen Welke rechten heeft de minister-president gemeend aan het Hot van Cassatie te kunnen toekennen Zou het voor onbepaalden tijd het dossier-Piquart onder zich kunnen houden en zoo de verdaging van de uitspraak kunneD bewerken De heer Dupuy las den officiëelen tekst van zjjne verklaring van Maandag voor en deed opmerkendat hij zich heeft gehouden aan art. 445 van het Wetboek van Strafvordering, dat bepaalt, dat de bevoegdheid van het Hof van Cassatie onbeperkt is en zoo het noodige stukken opvroeg zou men niet aarzelen deze over te leggen. Het incident was hiermede afgeloopen. Behalve enkele anti-semitische bladen is de pers niet tevreden over de houding der Regeering. Men ontveinst zich niet dat de minister-president zich achter eenige fraaiklinkende zinnen verscholen heeft en alle verant- »Weet gij dat zeker? Laat ons dan dadelijk naar hem toegaan en hem vertellen dat wij de toedracht der zaak kennen." »Hij weet dit reeds. Toen ik begreep hoe de vork in de steel zat, heb ik een onderhoud met hem gehad en bemerkende dat hij mij de geschiedenis niet wilde meedeelen heb ik ze hem verteld. Er bleef hem dus niets over dan te bekennen dat ik de waarheid sprak en er enkele bijzonderheden, die mij nog onbekend waren, bij te voegen. Misschien evenwel is hij tot spreken be reid als gij hem het nieuws van dezen morgen vertelt.'' »Zeg mij dan toch om Godswil met welk vreeselijk geheim wij hier te doen hebben." »Ik zal het doen en tevens meedeelen hoe ik er ach ter ben gekomen. Maar in de eerste plaats wik ik u iets vertellenwat mij hard valt om te zeggen en wat voor u zeer onaangenaam is te vernemen. Er bestond verstandhouding tusschen Sir George Burnwell en uwe nicht Mary. Zij zijn thans samen gevlucht.'' Mijne nicht Mary? Onmogelijk." »Het is ongelukkig meer dan mogelijk. Het is zeker Noch gij noch uw zoon kenden het wezenlijk karakter van dien mantoen gij hem in uw huiselijken kring toeliet. Hij is een van de gevaarlijkste mannen in Engeland, een geruïneerde speler, een schuik, tot alles in staat een man zonder hart of geweten. Uwe nicht wist nietdat er zulke menschen bestonden. Toen hij haar het hof maaktezooals hij honderd anderen voor haar deed vleide zij zich dat zij indruk op hem ge maakt had. Ten laatste werd zij een willoos werktuig in zijne hand en had zij bijna eiken avond eene samen komst roet hem." »Ik kan het niet ik wil het niet gelooven kreet de bankierbleek van ontsteltenis. >Ik zal u vertellen, wat er den vorigen avond in uw huis gebeurd is. Toen gij dachtdat uwe nicht naar hare kamer was gegaan, begaf zij zich stil naar beneden en sprak met haar geliefde door het vensterdat op de stallaun uitziet. De indrukken van zijn voeten stonden zeer duidelijk in de sneeuw afgedrukt. Zij sprak hem woording op het Hof van Cassatie heeft geschoven en dat de Kamer daaraan hare goedkeuring heeft gehecht. »In den eigenlijken zin", zegt de Rappel", »is er geen Regeeringgeen Kamer meerwant daar waar geen gevoel van verantwoordelijkheid is, waar geen moed, geen oprechtheid is, zijn geen mannen daar is niets." Generaal Mercier, die wellicht in den aanvang het slachtoffer van vergissing en misleiding, later zijn uiterste best gedaan heeft een onschuldige in de kerker te laten, liever dan zijn dwaling te bekennen en de ware schul digen hun gerechte straf te laten ondergaan heeft Dinsdag afscheid van het 4e legercorps genomenhet bevel waarover hij door vergevorderden leeftijd heeft moeten neerleggen. Natuurlijk hield hij een redevoering, en even natuurlijk kwam daarbij »de zaak" en de eer van het leger ter sprake. Hij vergeleek den tegenwoor- digen toestand van Frankrijk bij dien in Byzantium waar de »intellectueolen" over spitsvondigheden redeka velen terwijl de Tnrken de wallen forceerden. Het leger moet zich in een toestand van slagvaardig heid honden en de Turken verslaan, onder welken vorm zij zich ook voordoen. Zij die ons thans beleedigen zullen gelukkig zijn te constateeren en wellicht reeds in de naaste toekomst dat wij tegenstand hebben geboden en hun werk der verwoesting, zoo blindelings ondernomen, hebben overleefd." Zelfs voor oen Fransch stafofficier, en dat is tegen woordig héél wat gezegd is dit een sterk staaltje van brutale naïveteit. Dreylus heeft ook aan zijn verdediger voor don krijgsraad, mr. Demange, een telegram gezonden, waarin de gevangene van het Duivelseiland zijn advocaat dank zegt, omdat hij hem nooit heeft verlateD. Hij zegt, dat hij hem nog altijd als zijn verdediger beschouwt en ver zoekt hem, hem den tekst der vragen te doen toekomen, waarop hij te antwoorden zal hebben. KRIEK EN Ij AND. Prins George van Griekenland heeft uit alle deelen van Kreta, Griekenland en Europa o.a. ook van keizer Nicolaas vau Rusland tele grammen van gelukwensching met zijn benoeming tot regeeringscommissaris ontvangen. De prins wordt tegen 10 December te Kanea verwacht. De Europeesche ad miraals zullen waarschijnlijk spoedig daarop vertrekken. De Kretenser opstandelingen zullen nog deze maand hun wapens inleveren. De toestand op het eiland is reeds belangrijk verbeterd. De handelsbeweging neemt weer toe. SPANJE. De regeering zal toegeven aan den eisch der Amerikaansche gedelegeerden ^er Parijsche vredes conferentie. De onderhandelingen zijn hervat. De Spaansche gedelegeerden verklaarden te bewilligen in den afstand van de Philippijnen en van de Solo-eilanden, tegen een schadeloosstelling van twintig millioen dollars. Tevens werd bepaald, dat de Amerikaansche regeering den ge- heelen Oarolinen-archipel zou kunnën koopen. Het eenige punt dat nog dient geregeld te worden is de vaststelling van de regeling der Cubaansehe schuld. De Vereenigde Staten verlangen, dat Spanje de geheele verantwoordelijkheid daarvoor zal aanvaarden Spanje daarentegen wenscht, dat"*'Amerika die schuld geheel of gedeeltelijk zal overnemen. over de kroon die gij in bewaring hadt gekregen. Zijn gouddorst werd door deze mededeeling opgewekt en hij haalde haar over, hem in zijn misdadig plan te hel pen. Ik twijfel er niet aan dat uwe nicht a liefhad maar er zijn vrouwen bij wie de liefde voor haar min naar alle andere gevoelens verstikt en uwe nicht was waarschijnlijk zulk eene vrouw. Zij had ternauwernood met hem gesprokentoen gij naar beneden kwaamt waarop zij snel het venster sloot en u vertelde dat een van de dienstmeisjes het huis had verlaten en met haar verloofde met het houten been was mee gegaan wat dan ook volkomen waar is gebleken. »Uw zoon Arthur ging na zijn gesprek met u naar bed maar de zorg voor de betaling van zijn schuld den belette hem te slapen. Te middernacht hoorde hij een zachten voetstap voor de deur zijner kamer hij stond op en was zeer verwonderd zijne nicht stil door de gang te zien sluipen tot zij uw kleedkamer binnenging. Geheel ontsteld deed hij inderhaast een paar kleedingstukken aan en wachtte, wat er verder zou gebeuren. Onmiddellijk daarna kwam zij weer uit de kamer te voorschijn en bij het licht, dat in de gang brandde zag uw zoon dat zij de kroon in de hand had. Zij ging de trap af. Hij volgde haar, bevende van schrik. Zich achter een gordijnnaast de deur uwer kamer, verbergend, kon hij alles waarnemen, wat er beneden in de gang voorviel. Hij zag, dat zij voor zichtig het raam opende, aan iemand, die buiten stond, de kroon toereiktedaarna het venster weer sloot en toen haastig naar haar kamer terugliep, vlak voorbij de plaatswaar bij achter het gordijn verscholen stond. »Tot dusver had hij niet tusschen beide kunnen komen zonder de vrouwdie hij liefhadaan diepe vernedering bloot te stellen en daartoe kon hij niet besluiten. Maar op het oogenblikdat zij in haar kamer was teruggekeerd, besefte hij, welk een verplet terende ramp u dreigde en van hoeveel gewicht het wasdie te voorkomen. Hij snelde nu naar beneden, opende het venstersprong barrevoets in de sneeuw en liep de laan inwaar hij bij het maanlicht eene donkere gestalte onder de boomen zag voortsluipen. Sir George Burnwell trachtte weg te komen maar Arthur greep hem bij den kraag en nu ontstond er eene worsteling tusschen beiden, waarbij uw zoon aan de eene zijde van de kroon trok en Burnwell aan de andere. Bij de worsteling bracht uw zoon Sir George een geduchten vuistslag op het oog toe. Toen knapte er plotseling iets en daar uw zoon voelde dat hij de kroon in handen hieldliep hij snel terug, sloot het venster en begaf zich naar uw kamer. Juist had hij gemerkt, dat de kroon in de worsteling iets verbogen was geworden en trachtte hy ze weer recht te buigen, toen gij te voorschijn kwaamt." »Hoe is het mogelijk 1" riep de bankier uit. Wordt vervolgd. Storm In Amerika. De storm die zaterdag over de oostkust der Vereenigde Staten is getrokken, is Zondag gevolgd door een sneeuw storm, zoo zwaar als in veertig jaren geen was voorge komen. In de straten van New-York lag de sneeuw 12 inches hoog, zoodat maandagmorgen de melkboeren, bak kers en slagers hun klanten niet konden bedienen. Tal van schepen zijn in den storm op de kust ge worpen veertig menschen moeten bij deze ongelukken zijn omgekomen. Domcla Nieuwenhuis te Konden. Uit Londen zendt men aan »de Telegraaf" een gedrukt biljet van den volgenden inhoud M O Ij Ij ANDERS LEES DIT. op Maandag 5 December a.s., des avonds te 81/, uur in CHRIST CHURCH HALL, Hanbury Street, Spitalfields, E. SprekerF. Domela Nieuwenhuis, ex-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Onderwerp DE HOIiEANDSCHE DREYFITS ZAAK. Entrée vrij. Entrée vrij. Entrée vrij. Landgenooten! Bezoekt deze zeer belangrijke vergadering. Evenals Frankrgk, heeft ook Holland zijn Dreyfus-zaak. Het geldt hier een 70jarige moeder, wier drie kinderen on schuldig veroordeeld zijn tot 12, 11 en 6 jaren gevan genisstraf. Komt ter vergadering en verneemt de treurige bijzon derheden van deze droevige zaak. Dezelfde spreker zal den volgenden avond in het Engelsch hierover spreken in the Antheneaum Hall, 73, Tottenham Court Road, W. Benoemingen. Tot heemraad van het Ambacht van West-Fries land genaamd de Schager- en Niedorperkog- g e n is herkozen de heer A. Schenk te Barsingerhorn. Tot hoofdingelanden vertegenwoordigende de banne Barsingerhorn en genoemd waterschap, is gekozen de heer C. Schoor! en herkozen de heer C. Spaaus, bei den te Barsingerhorn tot hoofdingeland vertegenwoor digende de banne Oude Niedorp, is herkozen de heer P. Schaap, te Oude Niedorp. Herkozen tot lid en voorzitter der banne Ouden- d ij k de heer H. Stam en tot lid der commissie van toezicht op het bestuur van deze banne de heer P. Bier man. Bij de de 26 gehouden herstemming voor bestuursleden van de baune Hoog- enAardswond is gekozen tot hoofdingeland de heer K. van Diepen. De heer M. IJffgekozen tot hoofdingeland van den polder Assendelft heeft om gezondheidsredenen be dankt. Tot leden van het dagelijks bestuur van den polder »D e Koog" zijn benoemd de heeren J. Dekker en C. Heddes. Enkhuizen. Op de begrooting van Binnenland- sche Zaken is een bedrag uitgetrokken om in beginsel te besluiten tot verhooging der Rijkssubsidie voor de Hoogere Burgerschool alhier voor het bouwen van een nieuwe school. Een nieuwe spoorlijn. Volgens de »N. R. C." heeft de Hollandsche Spoor het voornemen eene lijn te leggen van het zuiden van Amsterdam door de Haarlemmermeer direct naar Leiden. De heer J. C. Maters te Buitenveld (Kelder), vroeger leerling der Rijks Landbouwschool alhier, is uit 40 sollicicanten benoemd tot directeur van de afdeeling landbouw en veeteelt aan het krankzinnigengesticht te Deventer. Vanwege de afdeeling Beverwijk van de veree- niging voor bloembollencultuur is den 28 Nov. een tuin- bouwcursus geopend, door het Rijk gesubsidieerd. Tentoonstelling van nationale kleederdrachten. De commissie voor de tentoonstelling van nationale kleederdrachten heeft de belangrijke en kostbare verza meling door haar bijeengebracht bij gelegenheid der inhuldiging van Koningin Wilhelmina, aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aangeboden. Voor dit geschenk is aan genoemde commissie de bij zondere dank der Regeering botuigd. Te Dlemen heeft de Vereeniging »Eendracht maakt Macht" eene vergadering gehouden, met het doel om alle veehouders om Amsterdam, die dagelijks hunne melk aldaar leveren te bewegen door eendrachtige samenwerking te tere melkprijzen te krijgen. Dit doel zou kunnen bereikt worden: le door elk jaar een vasten prijs te bepalen in overleg met het bestuur van den Amster- damschon en Algemeenen Melkslijtersbond, de Amsterdam- sche Melkinrichting en andere groote afnemeis, 2e door het oprichten van depóts op verschillende punten der stad, waar de overmelk kan gebracht worden, en wsder ver krijgbaar wordt gesteld voor de afnemers, ter voorko ming, dat die melk voor oen zeer lagen prijs wordt ver kocht, 3e het schadeloosstellen van de veehouders, die door omstandigheden buiten hun schuld, hun melk niet kunnen verkoopen. Reeds een dertigtal traden in deze gemeente als leden toe, zoodat de Vereeniging, met inbegrip van de leden uit Bloten, Nieuwer-Amstel en Sloterdijk, 170 leden sterk is, een getal dat evenwel nog te klein is, om krachtig te kunnen werken. Heerhugowaard. Zondag- en Dinsdagavond den 27 en 29 gaf de rederijkerskamer Harmonie", in het lokaal van den heer D. Pijper de eerste openbare uitvoering in dit seizoen met het tooneelstuk »Het ge heim eener moeder", en het blijspel »De nieuwe Boter- fabriek". Het publiek was goed opgekomen en gaf gedurig blijken van belangstelling en tevredenheid over beide uitgevoerde stukken. Koedijk. Voor de herv. gemeente alhier hoopt Zondag, den 4, 's morgens 9I/J uur, op te treden de heer H. Klimp, doctorandus te Uroningen.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2