Stadsbericliten. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, gevolg is van het ontdekken van drie gevallen van mond en klauwzeer bij uit Nederland aangevoerd vee in de quarantaine inrichting te Esschen. Intusschen schijnt verwacht te mogen worden, dat de sluiting spoedig zal worden opgeheven en dat de kan toren te Esschen wellicht reeds voor den invoer op 15 December e.k. weder geopend zullen worden. Veeziekte. Bij den veehouder J. Oosterlaak te Osdorp zijn in ééne week tijds twee koeien aan miltvuur gestorven en volgens de wettelijke voorschriften verbrand. Onder een koppel schapen toebehoorende aan den heer C. T., gem. Zij pc, is schurft uitgebroken. Vee-uitvoer. In de afgeloopen maand zijn uit Nederland langs het grenstation Esschen naar Belgie verzonden 908 wag gons vee, tegen 803 waggons in November 1897. De totale uitvoer bedroeg 8464 stuks vee, ter waarde van ruim f 750,000. Jubilé Keiier Jozef. In de kerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat te 's-Gravenhage werd een «Te Deum' gezongen, geleid door den internuntius mgr. Tarnassi, ter gelegenheid van het 50jarig regeeringsjubilé van den keizer van Oostenrijk. De koninginnen waren vertegenwoordigd door generaal graaf Dumonceau en jhr. de Ranitz. Voorts waren aanwezig de ministers van buitenlandsche zaken en oorlog, de commissaris der Koningin, de gouverneur der residentie en de meeste gezanten. Alle genoodigden droegen ambtsgewaad. Do Oostenrijksche gezant droeg gala-rouwkleeding. Hoorn. Tengevolge van de nieuwe verbinding met Alkmaar moet het stationsemplacement alhier be langrijk worden uitgebreid. Thans werkt men druk aan een derde perron, terwijl ook de verlegging der lijnen weldra gei eed is. Ook is op het stationsterrein eene belangrijke opper vlakte in gereedheid gebracht als marktterrein. In de ruime open loods, daar verrezen, zal voortaan de markt- vereeniging West-Friesland" hare afslagmarkt houden van groenten, aardappelen, vruchten enz. Deze kunnen nu onmiddelijk geladen en vervoerd worden. Dit alles be vordert natuurlijk snellere vervoer en daardoor komen de producten in beteren staat op de plaats van bestem ming aan. Wanneer nu nog binnen niet al te langen tijd de ont worpen kanaalverbinding met de ringvaart van den Beem- ster tot stand komt en eveneens die met «De Streek", heeft Hoorn over goede verkeerswegen niet meer te klagen. Haarlem. Naar wij vernemen bestaat er gegrond uitzicht, dat in 1899 de electrische trambaan Amster damHaarlem zal gelegd worden, Haringcarspel. Met eene bevolking van ruim 2000 zielen is over de maand November geen enkel sterfgeval ingeschreven. Ook in de maand Februari van dit jaar had geen enkel sterfgeval plaats. gt. Pankras. De heer H. Hiddink te Markeloo benoemd tot onderwijzer te Doetinchem en te St. Pankras heeft de benoeming te Doetinchem aangenomen en voor die te St. Pankras bedankt. Heerlmgowaard. De heer D. Tjalsma, benoemd secretaris van het Nutsdepartement, heelt die benoeming in de vergadering van den 30 aangenomen in zijne plaats voor de functie van penningmeester is benoemd de heer J. Huizinga. Uit de aangeboden voordracht van hoofdbestuurders der Maatschappij is geene benoeming gedaan. Barsingerhorn. Den 1 werd van wege bet Nut eene volksvoorlezing gehouden met vrijen toegang voor mannen en vrouwen. Als spreker trad op de heer J. W. v. d. Linden, doopsgezind predikant te Harlingen, die tot onderwerp had: »Het bijgeloof in allerlei ge stalten en op velerlei gebied." Op geestige wijze werd het bijgeloof, van af de vroegste tijden en onder ver schillende standen en volkeren, aangetoond, tot en met den tegenwoordigen tijd, ja hoe zelfs thans nog menschen met overigens gezond verstand en behoorlijke ontwik keling niet geheel en al van bijgeloof zijn vrij te pleiten. De lezing was zeer leerzaam en viel blijkbaar zeer in den smaak van het niet overgroote publiek. Te K o 1 h o r n wordt getracht een fanfarekorps op te richten. Den 30 werd in eene vergadering van „Denk en Doe" dit onderwerp besproken. Kluseum van Kunstnijverheid. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand November bezoeht door 348 per sonen, terwijl uit de boekerij van het museum 200 boeken en plaatwerken naar de verschillende plaatsen werden verzonden. De school voor kunstnijverheid is thans bezocht door 161 leerlingen terwijl nog 54 leerlingen der rijks nor maallessen in de lokalen der school teekenonderwijs ontvangen. Uitvoer van honig. Als een bewijs boe groot dit najaar de verzending van honig uit de noordelijke provinciën naar Duitseh- land was, kunnen de volgende cijfers dienen. Van het grensstation Nieuweschans werden in de maand September verzonden naar Oldenburg 11,250 kilo naar Bisselhövede 19,574 kilo en naar Meppen 20,720 kilo totaal51,554 kilo. Hierbij dient opgemerkt, dat dit gewicht niet alleen honig is. Invoer van honig is in Duitschland belast. Om de wet te ontduiken zonden daarom de kollandsche ijmkers korven met levende bijendie vrij van inveor- rechten zijnover de grenzen. De bijen worden daar afgemaakt en de honig «tolvrij aan de markt gebracht Schipbreuk. Het Nederlandsche schip ^«Mathilda"kapitein Venema, thnisbehoorende te Scheemdais op de kust van het eiland Wight totaal verongelukt. Het volk werd gered. Onlangs vertrokken van Delfzijlbesloot de kapitein tengevolge ziekte onder de bemanningnaar Delfzijl terug te keeren. Ongelukkig strandde het schip en ging alles verloren. Warmenhuizen. Aan het telefoonkantoor werden gedurende de maand November behandeld 68 telegram men, waarvan 21 uitgaande; opbrengst f7,55; aan het hulpkantoor 14 inlagen in de postspaarbank, totaal f492,94 en 3 terugbetalingen, uitmakende f227. De mazelen hebben hier opgehouden te heerschen, doch thans komen verscheidene gevallen voor in de buurt schappen Schoorldam en Krabbendam. Te Schoorldam is de school gesloten. Hooge waterstand. Schermerhorn. De waterstand van Schermer boezem bereikte Vrijdag, den 2, weder eene aanzienlijke hoogte. De peilschaal van den polder Mijzen wees dien dag eenen waterstand aan van 8 cM. boven het Am- sterdamsche Peil. Vele bewoners van dit dorp wier woning aan dien boezem staathadden hinder van het hooge waterterwijl de dijkjes der oudelanden daardoor ook weder in gevaar verkeerden. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is aanbesteed 1. Het onderhouden van de Pet temer zeewering in de jaren 1899—1901. Raming f 18,540 'sjaars. Laagste inschrijving was van den heer J. Waier, te Medembiik, voor f 18.163 per jaar. 2. Het 3-jarig onderhond van de haven (werken) op Wieringen. Raming f 2570 'sjaars. Laagste inschrijver was de hoer G. van der Lee, te Medembiik, voor f 2222 per jaar. 3. Het onderhoud van de visschershaven te IJmuiden, gedurende 1899 en 1900. Raming f 10.220. Laagste inschrijving was van den heer [Gr. Ruigewaard, te IJ muiden, voor f 9890 per jaar. Benoemingen. Bij Kon. besluit is tot burgemeester te Nibbix- woud benoemd J. Winkel, secretaris dier gemeente. Te Winkel is tot hoofdingeland van den Braakpolder gekozen de heer K. Breebaart, president van dien polder Tot molenmeester van den Weerepolder is gekozen de heer A. Nobel, te Lutjewinkel. Kolven. Te Westwoud is een kolfwedstrijd gehouden waarvan de uitslag wasle prijs D. Visser, te Hoog- karspel, 2de D. Mantel, te Hoogkarspel, 3de P. v. d. Laan, te Hoogkarspel. De serieprijs viel ten deel aan G. Laan, te Hoogkarspel, met 58 punten. Schagerbrug. Den 5 wordt alhier, in verbinding met Winkel, een Rijkstelegraafkantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. NTed. Paardenstamboek. De afdeeling Noordholland dor vereeniging «het Nederlandsch Paardenstamboek" zal eene algemeene ver gadering honden op vrijdag, den 16, des voormiddags 11 in het hötel «de Toelast", alhier, das thuis. In de plaats van den heer H. J. de Jong en echt- genoote, wien op verzoek eervol ontslag werd verleend, werden door regenten benoemd, als vader en moeder van het Mannen- en Vrouwen Binnengasthuis, de heer J. Burkunk en echtgenoote. Spoorwegen. Voor de stations Castricum en Heiloo is eene bijzondere bepaling gemaakt. Reizigers nl., voor die stations bestemd vervoerd wordende met den sneltrein 155, die hen tot Alkmaar brengt, mogen, zonder bijbe taling, gebruik maken van trein 108, die 8 minuten na aankomst van den sneltrein van hier in de richting Amsterdam vertrekt en de genoemde stations aandoet. Briefkaarten. Wij maakten kennis met eene nieuwigheid op bet gebied van geïllustreerde briefkaarten, die zeker zeer de aandacht trekken zal van de verzamelaars op dit gebied. Er zullen nl., in abonnement, twee reek sen briet kaarten worden uitgegevenlo. met voorstel lingen van den dag; 2o. met humoristische voorstellingen waarvan iedere week er één verschijnt, en waarvoor men zich voor een geheel jaar verbindt. Nog eene andere nieuwigheid isdat men bij kleine hoeveelheid zich briefkaarten kan laten maken met de fotografie van zich zelf, kinderen of van zijne woning en derg. er op. Dames-operettengezelschap Op Maandag den 12 zalin het lokaal Har monie, optreden een dames-operetten-gezelschap dat niet beter kunnen inleiden bij onze lezers dan door overtenemen, wat de Prov. Groningsche Courant daarover schrijft. In haar nummer van 21 November lezen wij het volgende Een zeer talrijk publiek was gisteravond opgegaan om «die Biihne ohne Manner" te zien. Dat is geene nieuwe overwinning van het feminisme. Wij hebben integendeel, met een gevoel van edele fierheid natuurlijk, opgemerkt, dat de mannen nog van oenig nut zijn. Als deze dames tooneelspelen is de helft als mannen gekleed. Deze «Bühne" is een dames-operettengezelschaphet meest gelijkende op een café-chantant. nit den goeden ouden tijdtoen hij nog niet ontaard was en er nog gezongen en gedanst werd. Die tijd wordt door oud- Groningers altijd betreurd; als zij van Pflaging spreken, den grooten man vroeger op dit gebied, is er aandoening in hunne stem. En daar zij die eenigszins op de hoogte waren met recht onderstelden«dat het Tooneel zonder Mannen" hnn iets in dien stijl zou geven, waren zij bij drommen opgekomen. De schouwburg was propvol. Het talrijke publiek heeft zich ongetwijfeld niet be klaagd; integendeel het amuseerde zich naar allen schijn voortreffelijk, applaudisseerde, riep de dames terng. Het was een succes voor het geheel. Een persoonlijk succes hadden de dames Volmardie o. a. in het bekende aardige «Zehn Madchen nnd kein Mann", dat onder een anderen titel werd gegeven toonde, dat zij uitstekend coupletten zingen, frl. Marck in 't zelfde nummer als Komische Alte de uitstekende danseres frl. Folchini en bovenal frl. von Ehrenberg, die voor de planken ohne Manner geschapen schijnt, die zingt met eene luido stem en speelt en danst met gratie de volmaakte soubrette. Wij zouden, indien het gezel schap hier meer optrad, nog een paar namen hebben te noemen. Maar wij weten niet hoe de impressariode heer Boesnach, daarover denkt. Dit is zekerdat hij als zoodanig eene gelukkige hand heeft en dat als dit vroolijke troepje mocht terugkeeren, wij gerust de ken nismaking durven aanraden. De heer J. Nï. Kroone alhier, slaagde den 1 te Haarlem voor het examen der vrije- en orde-oefeningen. Nl uts voord raclit. Het bestuur van het departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had eene slechtere keuze kunnen doen, toen het bepaalde wie als spreker in de eerste vergadering van dit seizoen zou optreden. De heer ftotellng Vinnis is een woordkunstenaar die een goed gehoor waard is. Hij sprak woensdag, den 30, voor een vrjj wel bezette zaal in het Café Central. De heer Goteling Vinnis is de solo-vertolker van too neelspelen. Indertijd, vele jaren geleden, hebben we hem «La fille de Roland" van Henri Bornier, ook op het Nut, hooren voordragen. Thans gaf hij het in mooi Ne derlandsch overgezet, historische drama van den Fransch- man Rostand, Cyrano de Bergerac, ten beste. Aandachtig luisterden wij naar de schets van den inhond, welke schets verband moest brengen tusschen een viertal hoofdmomenten van het speleen duel, het voorstellen van de Cadets van Gascogne, een balkonscène en de dood van den held. Dankbaar waren we voor 't kunstgenot, dat we smaakten, als ons de spreker een dier hoofdmomenten door duidelijke uitspraak, gepaste voordracht hoe was hij meester van een willige stem levendig voor den geest stelde, als zagen we 't op het tooneel. 't Tooneelstuk is een aantrekkelijk mengsel van ruwe ridderlijke overdrijving en fijne teekening van een aller teerst gevoel. Cyrano de Bergerac, die 't ongeluk heeft een te grooten neus te bezitten, hakt er in de eerste bedrijven op in als een wildemanstaat zijn honderd vijanden en bruta liseert den meest gevreesden graaf Guiche. Diezelfde Cyrano heeft lief met geheel zijn ziel, maar staat zijn plaats af aan hem, die meer bemind wordt dan hij, helpt en beschermt dezen en bewaart zijn geheim vele jaren na den dood van zijn mededinger. Alleen eenige oogenblikken voordat de dood hem roept, in t bijzijn van Roxane, zijn ideaal, bemerkte deze dat ze het ui terlijk van haar gestorven man, doch de ziel van Cyrano bemind heeft. De heer G. V. heeft ons niet gezegd, welke vertaling hij gebrnikte. Die wij gehoord hebben was uitmuntend. De vertaler voelt even fijn en dichterlijk als de anteur. De volgende uitdrukking die mij nog in de ooren klinkt, zij het eenige bewijs er van Een kus is 'trose puntje op de i van'twoordjelieide. Het Nfederlandseh Tooneel. - Wij hoorden donderdag, den 1, bij het verlaten van de tooneelzaal fluisterend en overluid bet woord «draak" uitspreken en velen die het woord niet uitten pasten het z w ij g e n d toe op «de Czarina", het drama in 5 be drijven van den bekenden franschen schrijver Scribe, dien avond vertoond door het koninklijk Nederlandsch Tooneel. En een draak is hetEen gezochte opeenvolging van gezochte toestanden en verhoudingen vult het stuk. t Behoort tot het «maakwerk", niet onhandig maar vrij onnatuurlijk ineengezet door Scribe en misschien één ot meer zijner medearbeiders. Al het mooie en treffende van sommige tooneelen kon het onnatuurlijke niet doen vergeten. Waarom komt het Ned. Tooneel met zulk een stuk te Alkmaar Men moet zich niet voorstellen hier met een allegaartje van publiek te doen te hebben Zij, die hier naar de komedie gaan, zijn voor 't meerendeel ont wikkelde menschen, voor wie hun uitgaan geen tijdpas- seering alleen is, maar die op zulk een avond kunstge not willen smaken. Dat er nog geapplaudisseerd werd is juist een bewijs voor t laatst beweerde, want de aanwezigen wisten hef goede spel te waardeeren en toonden dat gaarne. Pakkende momenten waren diewaarin de Czarina tegenover Olga stond. De dames Bouwmeester en Holtrop- van Gelder vormden uitstekend de tegenstelling van de heerschzuchtig-verliefde vorstin en de naief-liefhebbende jonge vrouwde eerste laat zonder wroeging, om zich zelf te redden een smet werpen op de eer van hare jonge, reine hofdame de laatste vertolkte allerbekoorlijkst de opoffering harer eer voor hem die ze lief heeft. De heer Bouwmeester teekende zeer goed het wan trouwen van den tiran, die geen vertrouwden, slechts slaven kent. De Menzikoff van het tooneel, de heer van Schoonhoven, leek niet diplomatiek genoeg gegrimeerd. Van grime gesproken De heer Schulze was uiterlijk en innerlijk op het tooneel nl. als admiraal Villerbeck, een uitmuntend zeeman-drinkebroer. Een figuur als deze is echt Shakespeariaanschde sotternie, de boert, de dwaasheid naast den hoogen, smar- telijken ernstHet voortdurend contrast beviel ons niet. Ook de ondergeschikte rollen waren in goede handen. St. Büicolaas en de kinderen. Het saldo ad f 152.42 van de inhuldigingsleesten, hier ter stede, de commissie voor is zoo meldt men ons verdeeld als volgt: le openb. school voor onverm. f 63.34, 2e openb. school voor onverm. f 36.81, r.k. armenschool f 27.65, r.k. meisjesschool f 20.81, school met den bijbel f 4.31. De heer T. E. Bouma is benoemd tot ambtenaar ter secretarie alhier. De heer E. H. van den Berg is geslaagd (met lof) voor eandidaat in de pharmacie. De baroneterstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 2: 753.0den 3 758.8. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd bet ingediende verzoek, met de bijlagen, van hun College aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie om vergunning tot het oprichten van een stoomketel, van zes paardenkracht op de terreinen van de Gemeentelijke Gasfabriek, gelegen aan de Paardenmarkt, wijk B, No. 9, en dat op Vrijdag, 16 December 1898, 's middags te twaalf ure, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorzitter. 2 Dec. 1898. C. D. DONATH, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2