de slachting die de cholera-aanzieht niet vergeleken kan worden met die van de tering. In de jaren 1849, 51, 53, 58 en 59 stierven in geheel Engeland 62.000 men schen aan cholera terwijl er in vijf jaren 250.000, dus vier maal zooveel levens door de tering werden afge broken. In de eerste plaats zullen we nagaan, op welke wijze tuberculose anatomisch genezen kan. De aanwezigheid van tnberkels roept om deze heen eene ontsteking te voorschijn, waarvan het gevolg is de vorming van bind weefsel. Dit hardere vastere bindweefsel is hetzelfde weefsel, dat de litteekens vormt. Dit doet het ook in de longen. Het vormt daar, of tracht althans, daar te vor men wallen omheiningen die den tuberkel aan alle zijden insluiten m. a. w. het maakt aan den tuberkel een verder voortwoekeren onmogelijk. Even goed als het aan belegerden onmogelijk is, een uitval te doen, wanneer de belegeraars rondom de stad wallen hebben opgeworpen, is het ook den tuberkel onmogelijk door den dikken muur van bindweefsel heen te dringen. Wanneer dus maar in dit longproces de vorming van bindweefsel zoo krachtig isdat ze de nieuwvorming der tuberkels overtreft, bestaat er kans op genezing. Er moge dan een litteeken achterblijven d. w. z. een klein gedeelte van de Ion voor de ademhaling onbruikbaar blijvendit doet weinig ter zake. We weten dat een mensch vrij lang met maar een long kan ademen en we weten ook, dat hij desondanks kan herstellen. Dan is het ook duidelijk dat het verlies van een gedeelte der long vooral als dit defect geleidelijk tot stand komt niet blijvend nadeel brengt. Waar het volmaakte niet bereikt kan worden moet men toch er naar streven. Waar anatomische genezing niet mogelijk is, daar is toch functioneel herstel in booge mate te verkrijgen. De bewijzen hiervoor zijn weliswaar niet talrijkmaar we kunnen ze leveren en zelfs uit tijden waarin tuberculose nog als ongeneeslijk gold. Wolff maakt melding van genezen officieren, die 2 en 3 veldtochten meemaakten zonder nadeelige gevolgen, van herstelde vrouwen die zes kinderen ter wereld brachten en verzorgden. Goethe is 82 jaar geworden terwijl hij in zijne jeugd leed aan een hevige bloedspuwing, waar schijnlijk op tuberculeusen grondslag. Ook in onzen tijd is een zoodanig herstel nog uit zondering. Velen storten na een of meer jaren weer in. Goedmaar dan toch is dit uitstel van executie van groot belang geweest voor den lijder zeivenzijn gezin en zijne familie. Voorkomen is beter dan genezen.Vandaar dat we uitvoe rig zullen blijven stilstaan bij de beantwoording der vraag Hoe voorkomen we het voortwoekeren der longtnberculose? In de eerste plaats door algemeene maatregelen. Dat de volksschool dienstbaar gemaakt worde om aan de jeugd de allereerste grondbeginselen der hygiëne in te prenten zal nog wel langen tijd een vrome wensch blijven. Men kan zich ook levendig begrijpen, dat het voor het kind van den daglooner beter is, te weten, waar Fasjoda ligt en door welke landen Duitschland aan den oostkant begrensd wordtdan te kennen den grooten invloed dien reinheid frissche lucht en goed voedsel uitoefenen Van bet belang van krachtig voedsel vooral moet het niet te veel weten, het kind van den arme, dat vaak hongerig en half naakt ter school komt om tot aanstaand staatsburger te worden gevormd! Het zal niemand bevreemden dat we nog eens weer de aandacht te vestigen op de uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid niet te verwerpen, op de van het stand punt van naastenliefde en welbegrepen eigenbelang aller noodzakelijkste schoolkinder voeding. Wie deze niet aan vaarden wil, is voorzeker niet een goed oeconoom. Geef den kinderen gelegenheid tot krachtige liebaamsoniwik keling dan bereidt ge vóór een opkomend geslacht mot groote weerstandsvermogen. Ook hier geldt het voor kómen is beter dan genezen. Behalve van kindervoeding op de scholen moest er nog meer worden gedaan voor vacantiekolonies. Wie de verrukkelijke verrassende resultaten kent van een ver blijf onder hygiënisch gunstige omstandigheden van de arme kinderen, die zal moeten erkennen dat een nuttig werk verricht wordt door hem die van zijn reisgeld wat afzondert voor de reisbelasting. Het zou aanbeveling verdienen, het spuwen op straat en in openbare gebouwen te verbieden. De longlijder die hoest en opgeeft, spuwt een vergiftige stof op de straat. Ze droogt in en verstuift, d.w.z. er verstuiven tuber kelbacillen die ieder inademtdie iedereen besmetten. Men kan dit spuwen op publieke plaatsen evengoed ver bieden, als het voldoen aan andere natuurlijke behoeften en even goed als urinoirsspuwbakken beschikbaar stellen. Of, wat wellicht beter uitvoerbaar is, kunnen bevorderen, dat veel meer algemeen dan tot nu toe van spuwfleschjes wordt gebruik gemaakt. Het vleesch en de melk die men gebruikt, mogen alleen van niet-tuberculeuse dieren afkomstig wezen. Stren ge keuring van slachtveecontrole door tuberculine- injectieonderzoek der geslachte dieren ziet daar wat in deze richting gedaan moet worden. Alle melk moet voor men ze gebruikttien minuten achtereen koken en niet van het vuur nemen als ze »opkomt." Dat het gevaar aan het gebruik van ongekookte melk verbondon niet denkbeeldig isleerde opnieuw een in September verschenen studie van den Engelschen hoog loeraar Delépine over Tuberculose en Melk. In 1897 stierven in Londen aan wat we hier te lande klierteering noemen, d. i. tuberculose van de lympheklie- ren in den buik 619 aan longtnberculose 96 kinderen beneden het jaar. Daar kleine kinderen in het algemeen minder blootgesteld zijn aan gevaar voor longziekte door stof-inhalatie enz. behoeft de geringe sterfte aan longtnbeï culose geen verbazing te wekken. Dat zóó vele kinderen ster ven aan een infectiedie door middel van den darm tot stand komtwijst op een fout in de voeding. En dit vermoeden wordt krachtig ondersteund door het feit, dat kin deren jonger dan tien weken slechts zelden aan tuberculose sterven dat do sterfte daarentegen zeer sterk toeneemt zoodra do kleine 6 maanden oud zijn d. i. drie vier vijf, zelfs zes maanden met koemelk zijn gevoed. Verder zij men indachtigdat tuberkelbacillen alom tegenwoordig zijn ook in het stof op onze meubelen op de kleeden van onze vloeren. Do meubelen moeten met vochtige doeken worden afgenomenborstelen en schuieren is uit den booze. Alleen vocht weerhoudt het opdwarrelen van stof en tuberkelbacillen. Wie met longzieken omgaathij vooral zij zindelijk op zijn kleeren en zijn lichaam. Het samenzijn met tering lijders is op zich zeiven niet gevaarlijk wel de onrein heid het niet zorgvuldig wasschen der handen voor men gaat eten enz. enz. Tracht men door dor gelijke maatregelen aan de eene zijde het gevaar voor infectie te verminderen aan den anderen kant moet men het weerstandsvermogen ver- grooten. Te verbieden dat teringlijders trouwen reeds meer malen heeft een dergelijk verbod aanbevolen als arca num tegen drankmisbruikmisdaad enz. enz. is iets onmogelijks. Zulk een verbod zou bovendien weinig doeltreffend wezen; men zou het moeten uitbreiden tot alle erflijke disponeerden en zou dan zeker herhaaldelijk onbil lijkheid begaan. Niet alle kinderen toch van tering achtige ouders krijgen later tering. En het «den goeden met den kwaden te laten ontgolden", een altoos ver werpelijke politiek zon te dezen opzichte uiterst onze delijk wezen. Waar we huwelijken van teringlijders ot gedisponeer- den niet beletten kunnen noch willen daar behoort men aan de nakomelingschap van dezen bijzonder de aandacht te wijden. In de eerste plaats door de kinderen van hun geboorte af krachtig te voeden. Is de moeder niet tuberculeus dan moet zij zelve haar kind voeden of anders moet de kleine door een min worden groot gebracht. Dat vrouwemelk geprefereerd worden moet, volgt uit een kleine statistiek over de sterfte van kinde ren beneden het jaar te Berlijn in 1885. Op duizend kinderen van die alleen natuurlijk gevoed werden stierven 7,5, die half vrouwe- half koemelk kre gen 23,6, alleen koemelk 45,8 koemelk -j- melksurro- gaten 74,8. Dat werkelijk de wijze waarop de zuigeling gevoed wordt van het allerhoogste gewicht is leert een tabel de relatieve sterfte aan ziekten der spijsverterings organen te Berlijn over hetzelfde jaar en van dezelfde kinderen. Deze tabel verdeelt de kinderen in twee groe pen die van binnen- en die van buiten echtelijk ge borenen. Van met moedermelk wettig natuurl. gevoede kinderen stierven 1,3 3 tegen half moeder- half koemelk 7,9 23,7 koemelk 18,7 29,9 koemelk en surrogaten 51,1 71,9 Dit is nu wel voor elk pasgeborene noodzakelijk, maar voor de hereditair belasten het allermeest. Dan leere men den kinderen zoo gauw mogelijk reinheid, zindelijkheid, vooral van de handen, en belette men hun, alles wat ze maar machtig worden kunnen, in den mond te steken. Wie zich de luxe van een kinderkamer veroor loven kan bedenke dat de vloer ervan meestal den kinderen tot tafel dient. Die zorge dus ervoor, dat die vloer met zeil of linoleum bedekt zij dat deze bedek king dagelijks met water en zeep worde gereinigd en dat de kinderen voornamelijk op die plaatsen mogen spelen waar niet met vuile laarzen geloopen wordt. Het is bekend dat talrijke kinderen lijden aan scrophu- lose, een constitutieziekte die met tuberculose is verwant of tot deze disponeert Bij scrophuleuse kinderen komt klierzwellmg veelvuldig voor. Vrij zeker berust deze klierzwelling in vele gevallen op eene infectie van bui ten af ontstaan. Kruipende en pas loopende kinderen krijgen vaak zeer kleine wondjes, schrammen enz. Vuile, d. z. infectieusestoffen die hierin dringen worden met de lympbe vervoerd nestelen zich in de lymphe klieren en doen hier een ontsteking ontstaan die tot zwelling der klieren aanleiding geeft. Kinderen in het zand te laten spelen is voortreffelijk, mits ze niet dit op kinderspeelplaatsen doen maar in maagdelijk zand. Op de kinderspelen moet worden toe gezin. Er zijn er en hiertoe behoort in de eerste plaats het touwtje springen die de kinderen brengen in een nog stof rijker lucht. Door eiken slag van het touw op den gronddoor eiken sprong wordt nieuwe stof opgejaagd. In die stof zitten tuberkelbacillen. Touwtje springen als zoodanig is al verkeerddoor de stof die erbij ingeademd wordtis het nog meer ongeschikt voor kinderspel. Zooveel mogelijk zorg dragen moet men dat de meisjes die de kinderen verzorgen vrij van tuberculose zijn. Dit geldt evenzeer de verdere omgeving der kleinen en hunnen onderwijzers. Het schoolgaan kan vooral voor gedisponeerde kinde ren nadeelig worden. Het is dringend noodzakelijk dat èn op het schoonmaken en de ventilatie der school lokalen zorgvuldig wordt gelet èn dat aan schoolartsen wordt opgedragende mogelijkheid van infectie door tuberculeuse kinderen en onderwijzers zoo veel doenlijk te beperken. Zieke d. z. in dit geval aan tuberculose lijdende menschen, moeten uit de school geweerd worden, èn in het belang der gezonde leerlingen èn in tot hun eigen voordeel. Voor tuberculose gedisponeerde en in 't algemeen zwakke kinderen late men niet naar school gaan voor ze minstens 9 jaar zijn. Dan is hun weerstandsvermogen, groot-er geworden. Want we onderstellen, dat wie zijn kinderen óm hunne gezondheid uit de school houdt, hen vóór hun gezondheid buitenshuis zenden zal. Kinderen hebben recht op overvloed van licht en lucht. Wie deze den zijnen onthoudt, zal daarvan vroeg of laat de wrange vruchten plukken. Dit is een overoude waarheid, en toch zorgt men in den regel beter ervoor, dat de kamerplanten de zon genieten dan de kinderen. Planten zijn in dit opzicht gelukkig af zij behoeven maar korten tijd het licht te derven om bleeke, gele bladeren te krijgen. Deze vreemde kleur wijst onmiddellijk op gebrek aan lichtlaat men het zonlicht vrij binnenstroomen, dan herstellen zich de bladen binnen korten tijd. Maar kinderen reageeren niet zóó snel en wanneer bij hen de gevolgen van het gemis aan licht en lucht zich doen gevoelen, zal men heel wat te kampen hebben eer de natuur verzoend is, zij die ook hier aan de kinderen de zonden der ouders bezoekt In onze jeugd leerden wij op school een hartver heffend lied »Hot water is ons elemontde zee bruist onze [glorie." enz In die dagen was dat lied heel wat beter begrijpelijk dan nu, want werkelijk, dat het water het element bij uitnemendheid van den Hollander is, dat wil er niet meer in. Wasch- en óadwater althans behooren hiertoe beslist niet. De gezwollen woorden maken een aller grappigstneen allerbedroavenst figuur bij de sieke expressie van prof. Pel, die van »Hollandsche wa tervrees" spreekt. Voor water en voor frissche lucht zijn de Hollanders zoo bang. Een stroom frissche, koele lucht heet tocht en deze tocht heeft in het volksgeloof al heel wat meer ziekten en ellenden op zijn geweten, dan hek sen en toovenaars in vroeger eeuwen. Kouvatten is het schrikbeeld van oud en jong Holland, en om voor kou vatten zich te bewaren, verbroeit het zich, schuwt het hardingsmiddel en maakt het zich meer vatbaar voor kouvatten Men leere zijn kinderen eten Het is in strijd met de goede manieren kinderen tot gulzigaards en vraten op te leiden. Nu, dit behoeft ook niet; mits men maar zorg draagt, dat ze heel veel voedsel opnemen. Dierlijk voed sel verdient de voorkeur carnivoren (honden) zijn lang niet zoo vatbaar voor tuberculose als herbivoren (apen, knaagdieren). Aan de keuze van het beroep van voor tuberculose gedisponeerden moet de bijzondere aandacht van ouders en verzorgers worden gewijd. Ongeschikt voor hen zijn alle betrekkingen die een aanhoudend verblijf binnens huis of in een stofrijke omgeving noodzakelijk maken of buitengewone krachtsinspanning vereischen. Van den dageraad van het leven tot aan het dalen van den avond zjj voor den tot tuberculose voorbeschikte dit het wachtwoord «Evengoed als zonlicht en versche lucht de eerste voorwaarden zijn voor het ontstaan en de ontwikkeling van het organisch leven op onze aarde, zijn deze ook onmisbaar voor de gezondheid van het meest volkomen organisme, den mensch." (Ernst von Haeckel.) Dit zijn de maatregelen die men kan nemen om tuber culosa te voorkomen. Erkend moet worden, dat van hem die ze nemen wil al zeer veel gevorderd wordt. Maar hier tegenover staat dan ook, dat de gevolgen inderdaad schit- treden wezen kunnen. Laat ons de zaak eens van haar meest prozaïschen den financieelen, kant beschouwen. Hoe veel geld kost wel bet groot brengen en later het verplegen van een enkelen mensch, die op 20 a 25-jari- gen leeftijd sterft aan tuberculose? Men kan aannemen, dat hij door zijn kwaal aan arbeid zeer weinig productief geweest is. Als men veronder stelt dat zjjn geheele onderhoud per jaar f 200 voreischt heeftdan zonden er f 5000 verloren gaan met zijn dood. En al heeft hij ook in zijn leven eenig geld verdiend zoover zal hij het zeker niet hebben gebrachtdat de maatschappij geen schade lijdt bij zijnen dood. Waar eens tuberculose is uitgebroken tot ontwikke ling gekomen daar zijn alleen preventieve maatregelen niet meer te nemen. Daar moet nog krachtiger worden ingegrepen. Dit wil niet zeggendat men dan tot allerlei geneesmiddelen zijn toevlucht moet nemen en zich onder potjes, fleschjes en doosjes vol medicamenten begravende bedoeling is te zeggendat dan nog consequenter een verblijf in de open lucht moet worden toegepast, nog meer zorg moet worden besteed aan de voeding van den patient. Welke eigenschappen van de open lucht hare genees kracht uitmaken is niet volledig bekend. Maar het spreekt van zelve dat een groote zuiverheid er van welke blijkt uit de afwezigheid van prikke lende stoffen en van bacteriën voordeelig zijn moet. Even goed als binnengedrongen stofgasvormige ver giften en andere bacteriën de nesteling van tuber kelbacillen in de longen begunstigen zullen ze ook de vermeerdering der tuberkelbacillen bevorderen. Waar we dus deze schadelijke invloeden buiten sluiten geven we aan de neiging tot genezing van de tuberculeuse aan doening meer gelegenheid zich te openbaren. De zui verheid der lucht laat het meest te wenschen over in gesloten lage vertrekken iets minder in ruimten die goed geventileerd wordennog minder buitenshuis en het allerminst daar waar geen menschen wonen en de lucht door regen en wind wordt gereinigd. Maar versche lucht doet méér dan alleen nadeel voor komen. Zoowel gezonden als zieken hebben na een lang durig vertoeven in de buitenlucht meer eetlust ze gevoelen zich prettigervan zieken worden bovendien de ziekteverschijnselen geringer. En dit alles kan on mogelijk het gevolg zijn alleen van het afweren van scha delijke invloeden. Van den benauwden lucht zooals die in gesloten kamers ons treft valt ons buiten niets op het is mogelijk dat het benauwde der lucht berust op de aanwezigheid van scheikundige, nog niet nader bekende onzuiverheden. Wellicht is het gehalte van de lucht aan ozon van belang of de beweging der lucht. Trouwens van een practisch standpunt doet de verklaring niet yeel ter zakegenoeg is hette wetendat versche lucht noodzakelijk is. Nu is het voor den medicus volstrekt niet moeielijk, patiënten met beginnende tuberculosedie zich nog vrij krachtig gevoelen, zoo van tijd tot tijd bij mooi weer eens te bewegen naar buiten te gaan. Maar tot verder vertoef in de buitenlucht zijn ze niet te krijgen- Hen overtuigen dat ze 's nachts met open ramen moeten liggen is een onmogelijkheid tocht en nachtlucht hebben immers een beruchte reputatie. Men kan wol hen opmerkzaam maken op de benauwde lucht in een niet-geventileerde slaapkamer maar hun erkennen van ongelijk is iets geheel anders dan bet in vervulling brengen van het advies. Vooral in steden is 's nachts ventileeren gewenscht overdag toch zweeft er veel meer rook en stof in de straten. Met kouder en regenachtig weer nemen de moeielijk- heden in omvang toe. »l\ïen" is algemeen van oordeel dat kon voor een zieke nadeelig is als de patient juist in de buitenlucht gekomen is hindert hem de kou. Dit zjjn reeds bezwaren. Maar inderdaad groote moeielijkheden rijzen er wanneer het heel koud en slecht weer wordt. Dan wordt in ons klimaat en met onze inrichting van woningen een langdurig verblijf in de frissche lucht onmogelijk dan is er van met open ramen slapen niet meer sprake. Hebben we dan nog te doen met ernstiger zieken, die zwak worden en koortsen, dan kan men den patiënten niet meer vergunnen, buiten te gaan, en dan is hun vrees voor kou tot haar maximum aangegroeid. Maar dan toch is het de buitenlucht, de zuivere lucht die den zieke verkwikt en verbetert. En dan mag men niet het voordeel, dat zij biedt, laten ontsnappen. Vooral, wanneer we te doen hebben met beginnende tuberculose is een verblijf in de buitenlucht noodzakelijk. Waar dit den armen door de ongunstige finan-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6