De Juweelen Kroon. ALKMAARpHËCÖÏÏRANT. B u i t^e n\ a n d. FEUILLETON. Nederland. Veiling vaste goederen. Gevonden Voorwerpen. A. CONAN DOYLE. 6) No. 144. Honderdste Jaargang. 1898. Zendag 1 Dec. 1898. Derde blad. BHIiUIE. De post van den Congo, die te Brussel is aangekomen heeft de bevestiging gebracht van het bericht dat majoor Henry de stad Lado den 16an Juli van dit jaar heeft ingenomen. DUlTiCHIjAlVD. De Regeering, die in 1897 met Spanje een verdrag sloot, betreffende de Duitsche han delsrechten in den Solo-archipel, heeft thans door middel van haar gezant te Washington de regaering der Ver. Staten doen weten, dat ook thans na de annexatie van dien eilandengroep, bedoeld verdrag door de Ver. Staten worden geöerbiedigd en nageleefd. Volgens Daily Mail'' zou de Regeering te Washington toegeven die rechten te erkennen. Zoo al niet onjuist, is dit bericht ongetwij feld voorbarig, zegt de »Voss. Zeitg.'' De V. S. kunnen niet over de wettige bezwaren van een groote mogendheid, als Dnitschland is, heenstappen zij kunnen de eenmaal verkregen rechten van Dnitschland niet vernietigen, zonder daarover minstens met Duitschl. onderhandeld te hebben. Want zjj kunnen weten, dat Dnitschland zich zulk een behandeling niet zou laten welgevallen. Keizer Wilhelm zal blijkens de laatste berichten een officieeien intocht te Berljjn houden. Z. M. zal door een deputatie van het gemeente-bestuur, waarschijnlijk aan de Brandenburger poort, worden verwelkomd. ESTCJEIjAISD. Uit Indie komen de laatste dagen berichten van een grensoproer, dat, hoewel op het oogen- blik nog niet omvangrijk dreigt ernstige afmetingen te zullen aannemen. Onder leiding van een priester »den gekken Mullah" is een bende oproerlingen de Nipki- vallei binnengedrongen en heeft een zwakken troep van den Nabab van Dir verslagen. Zijn leger wordt zeer verschillend geschatdoor sommigen op 3000door anderen op 6000 man. Hij trekt nu, althans in schijn, naar Pandjkora opmaar men zegt dat hij inderdaad van plan is om heden of morgen Cbakdora en Malakand aan te vallen. De fanatieke beweging heeft zich thans verspreid langs den ganschen rechteroever van de Swat-rivier en begint nu ook langs den linkeroever. Hel gerucht van onge regeldheden bij den Kaiber-pas wordt tegengesproken. Dicrobe van de longziekte. In de vAnnales Pasteur" deelde de heeren Nocard en Roux mede, dat zij er in geslaagd zijn de microbe (besmettend beginsel) van deze voor den veestapel zoo belangrijke ziekte te ontdekken. Reeds lang kent men de vloeistof, die de besmetting veroorzaakt en die men ook voor inenting gebruikt, doch het daarin aanwezige be smettende beginsel vond men tot dusverre niet, totdat dit. aan bovengenoemde heeren door een andere wijze van behandeling gelukte. Zij vonden tevens eene methode om de smetstof kunstmatig voort te kweeken, wat zeker be langrijk is, daar bij inentingen van longziek vee geen vrees voor gebrek aan inentingstof meer behoeft te bestaan. (N. v. d. D.) DOOR »Later hebt gij hem driftig gemaakt door hem voor een dief uit te schelden, terwij] hij integendeel aan spraak op uw dank had. Hij kon u niet vertellen, hoe de zaak zich had toegedragen, zonder de persoon te verraden, die hem dierbaar was, hoe weinig zij ook verdiende, dat men haar ontzag en ridderlijk bewaarde hij daarom zijn geheim." »En dat was de reden, waarom zij schrikte en in zwijm viel, toen zij de kroon zag," zei Mr. Holder. »Mijn Godwelk een dwaas ben ik tochEn nu begrijp ik ook, waarom bij verlof vroeg, zich voor vijf minuten te verwijderen. De brave jongen wilde zien, of het ontbrekende stuk op de plaats van de worste ling lag. Hoe wreed heb ik hem miskend »Toen ik bij u was gekomen," ging Holmes voort, »liep ik om het huis heen en keek nauwkeurig rond, of er ook sporen in de sneeuw waren, die mij in mijn onderzoek kouden helpen, ik wist, dat er sedert den vorigen avond geen sneeuw was gevallen en ook, dat het hard gevroron bad, waardoor vroegere indrukken in de sneeuw bewaard waren gebleven. Ik liep langs het smalle pad, dat naar de keuken leidt, maar vond hier de sneeuw geheel plat getreden en alle sporen uitgewischt. Ter zijde van de keukendeur evenwel had eene vrouw met een man staan praten en aan de ronde indrukken in de sneeuw aan een zijde zag ik, dat die man een houten been had. Ik kon zelfs nagaan, dat zij in hun gesprek waren gestoord, want de vrouw was snel naar de deur teruggeloopen, wat ik kon zien aan de diepe indrukken van de teenen en de lichte indrukken der hielen, terwijl de man met het houten been een poosje had gewacht en toen was heen gegaan. Ik dacht terstond, dat die beide personen wel het dienstmeisje en haar beminde konden wezen, van wie gij gesproken hebt en mijn onderzoek leerde mij, dat mijn vermoeden gegrond was. Ik liep den tuin rond en zag een aantal onregelmatig gelogen voetsporen, die waarschijnlijk van de politie afkomstig waren doch toen ik in de stallaan kwam, stond er een lange en inge wikkelde geschiedenis voor mij in de sneeuw geschreven. Er lag een dubbele rij voetsporen voor mij van een man, die laarzen aan de voeten had en een tweede dubbele rij lichte voetindrukkenvan een man die blootsvoets had geloopen. Ik was in aanmerking Chrysanthemum. Volgens Engelsche vakbladen wordt de chrysan themumcultuur door een groot gevaar bedreigd. Bij eenige kweekers zijn de planten door een ziekte (roest) aango- tast, die hoogst kwaad'ardig is. Zelfs wordt de sombere voorspelling geuit, dat, zonder afdoend hulpmiddel tegen de kwaal, over eenige jaren de geheele chrysanthemum teelt te niet zal zijn gegaan. De Vereeniging Oefening kweekt Kunst"te Purmerend (opgericht 1889)zal in de maanden Januari en Februari oen reciteer-wedstrijd houden voor dames en heeren. Deze wedstrijd bestaat uit 4 afdeelingenErnst en Luim voor dames en heeren. By den heer O. Th. Jongama, te Purmerend secretaris der regelingscommissiezijn desverlangd de noodige inlichtingen te verkrijgen. Rotterdam. De alhier wonende behoeftige gerech tigden rot het dragon van het Metalen Kruis kwamen den 1 bijeen ten kantore van den eere-commissaris dei- Koninklijke 2e sectie van »het Metalen Kruis" den heer A. Laurensedie hun in herinnering brachtdat het 30 November 66 jaar geleden wasdat maarschalk Gérard de overgave der citadel van Antwerpen eischte en het flinke antwoord van generaal Ghassé uit zijne kanonnen daarop gegeven. Ter herdenking van dat merkwaardig feit werd door den eere-commissaris namens het plaatselijk comité van het Metalen Kruis aan ieder dezer oudstrijders een gouden Willem aangeboden. Te OIrschot (N.-Br.) vond eenigen tijd geleden een werkman een pakje effecten dat hij ten raadhnize deponeerde. Het bevatte dertien stuks elk van 500 francs waarvan sedert 1886 geene coupons geknipt zijn. Tot dusver is de eigenaar of rechthebbende niet komen opdagen. Veehandel In Friesland. De handel in meike- en kalve koeien is vrij druk met goede prijzen. De aanvoer op de markten was in de laatste dagen minderhetgeen bij gelijke vraag natuurlijk voordeelig op de prijzen werkte. Belgische kooplieden die in vrij grooten getale op de markt aanwezig waren kochten voornamelijk jong vee hokkelingen en pinken doch waren niet royaal met bieden. Vette koeien met vrij grooten aanvoer zijn trager door minder vraag. De le qualiteit bleef desondanks vast in prjjs. In gemeste kalveren is de handel vlugzoowel naar Engeland als naar Holland is goede vraag. Stieren voor de slachtbank blijven gevraagd met vaste en hooge prijzen. Daar Londen behoorlijk goed afkwam wat sehapenvleesch betreftdat in prijs steeg is de handel in vette schapen en lammeren vrij opgewektdoch de prijzen zijn nog niet veel gerezen. Melkschapenmet goede vraagzijn wat duurder. De handel in vette varkens is gewild met vaste prijzen. Daar het varkensvleesch te Londen goed gevraagd is is de handel in Londensche biggen opgewektmet stevige prijzen. Jonge biggen zijn minder gevraagd. De aanvoer bedroeg100 stieren 120 ossen300 vette koeien 1200 melke- en kalve koeien 200 pinken 250 vette kalveren 300 graskalveren 80 nuchtere kalveren 200 vette schapen 300 melkschapen 3100 nemende wat gij mij verteld hadt, onmiddellijk over tuigd dat de laatste afkomstig waren van uwen zoon. Die met de bloote voeten had ook snel geloopen en daar zijn voetindrukken soms over do indrukken van de laarzen lagen, wist ik, dat hij den ander had gevolgd. De sporen nagaandevond ikdat zij naar het ven ster van de vestibule leidden. Toen liep ik een hon derd elof iets meer de laan op. Hier vond ik een groot aantal indrukken van de laarzen en was de sneeuw platgereden alsof er eeu worsteling bad plaats gevonden en een paar bloedvlekjes op de sneeuw bevestigden dit vermoeden. De persoon met de laar zen aan had vervolgens de laan ten einde geloopen een ander bloedvlekje op het door hem achtergelaten spoor bewees mij, dat hy gewond was. »Ge herinnert ndat ikzoodra ik uw woning binnenkwamde vensterbank en het kozijn van het venster in de vestibule met mijn vergrootglas onder zocht en ik ontdekte terstond dat iemand door het venster naar binnen was gegaan. Duidelijk onder scheidde ik den indruk van een natte voetzool en kon mij nu vrij wel oen voorstelling vormen van hetgeen er gebeurd was. Buiten het venster had een man ge staan iemand had hem de edelsteenen gebracht, uw zoon had dit gezien hij had den dief achtervolgd zij waren aan 't worstelen geraakt en hadden beiden aan de kroon getrokkenwaardoor deze beschadigd werd. Uw zoon was in deze worsteling overwinnaar gebleven doch bad een stnk in de handen van zijn tegenpartij moeten achterlaten. Zoo ver was mij alles volkomen duidelijk. De vraag restte nu nogwie was die man en wie had hem de kroon gebracht. »Nn is het een oude stelregel bij mij, dat, wanneer ik de onmogelijke gevallen buiten rekening heb gelaten, de overige, hoe onwaarschijnlijk ook, de waarheid moeten zijn. Nu wist ikdat gij zelf de kroon niet naar beneden hebt gebrachthet kon dus geschied zjjn door uwe nicht of door de meiden. Maar als de meiden het ge daan haddenwaarom zou uw zoon zich dan door u laten beschuldigen Daarvoor bestond geen enkele reden. Daar hij evenwel zijne nicht beminde, was het zeer begrijpelijk waarom hij zijn geheim bewaarde, te meeromdat dit voor de betrokken persoon weinig eervol was. En bedenkende dat gij uw nicht aan het venster hadt gezien en dat zij in zwijm viel, toen zij de kroon terugzagwerd mijn vermoeden zekerheid. »Eu wie zou haar medeplichtige zijn Waarschijn lijk oen minnaarwant voor wien anders kon zij de dankbaarheid en de liefde vergetendie zij voor u gevoelde 1 Ik wistdat ge weinig uitgingt en weinig kennissen hebt. Doch tot die kennissen behoorde Sir George Burnwell. Ik had vroeger wel eens gehoord, dat hij op vrouwen een noodlottigen invloed uit oefent. Hij was dus waarschijnlijk de man, die zich met lammeren100 vette varkens200 vette biggen100 kleine biggen en 400 magere varkens. De prijzen zijn thans: vette koeien 23—26 ct.stieren 1721^ ct.vette kalveren 3036ili ct.vette schapen 22—24l/2 ct. vette varkens 1618 ct. Londensche biggen 16—17 ct.alles per '/2 Kg.; ossen f 140— f 175, melke en kalve koeien f 120f 155 pinken f 30 f 70 graskalveren f 40f 52 melkschapen f 11 f 19 magere varkens f 32—f 44 en jonge biggen f 1 f 1.10 per week. Anna Paulowna. Benoemd tot ontvanger dei- directe belastingen te dezer plaatse de heer E. W. F. Postel, surnumerair te Rotterdam. Hoedijk. Geboren: 21 Nov. Albertus, z. van Jan Tamis en Maartje Bur- gering. 8chermerhorn. Getrouwd: 10 Nov. Maarten Bobbeldijk en Antje Hildering. Geboren: 6 Nov. Pieter, z. van Cornells Rus en Anna Maria Kluft. 16 Huibertz. van Huibert Smit en Maartje Leegwater. 18 Trijntje, d. van Pieter van Leijen en Neeltje Plas. 1 December 1898, in »de Valk", Alkmaar. Door den notaris H. J. J. VERHOEFF te Avenhorn. Alle deze perceelen te Alkmaar. 1. Koffiehuis »Boompoort", hoek Voormeer en Raaksje. Str. J. Dorregeest f 2720,— 2. Huis en erf, Raaksje Str. J. J. Schouten 245,— 3. dito dezelfde 840,— 4. dito dezelfde 595, 5. dito Str. C. Grootegoed 590,- 6. dito Str. Jb.Wagenaar Pz.» 605,— 7. dito Wolfpad. Str. S. Bregman 785, 8. dito Str. W. Vasbinder 730, 9. dito Str C. Grootegoed 720, 10. dito, Overdiestraat. Str. W. Vasbinder 665,— 11. dito Str. S. Bregman 645,— 1, 2, 4, 5 opgehouden. 3. Verhoogd door D. de Winter tot 845, 6. Niet verhoogd. Jb. Wagenaar Pz. 605, 7, 1, 9, 10, 11. Verhoogd door 8. Bregman tot 3855,— Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een unster, een zakje met twee brandweer-penningen, een zilveren cachet, een paar zwarte wanten, een paar handschoenen, een koperen decimeter, een opzetkam, eeu kinderzak met portemonnaie en geld, een koperen knop, een gouden oorknopje een konijn, eene portemonnaie, inhoudende f 0.365, een grauwe zak, een nikkeien da mes-horlogeketting, een rolletje blauw gaas, een handvat van eene parapluie en twee scharen. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 2 Dec. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. de kroon verwijderde en de vermiste edelsteenen in zijn bezit had. Ofschoon hij wistdat Arthur hem had betraptrekende hij zich nog veilig, omdat uw zoon niets kon zeggen zonder zijne familie te com- promitteeren. »Uw eigen gezond verstand zal u nu wel kunnen zeggen welke maatregelen ik verder nam. Ik ging als bedelaar gekleed naar Sir Georgeknoopte een praatje aan met een van zijn bedienden, vernam, dat zijn meester don vorigen avond aan het hoofd ge kwetst was geraakt en kocht ten slotte voor zes shilling een paar van diens afgedragen schoenen. Hiermede spoedde ik mg naar Streatham terug en vond toen, dat zij precies op de indrukken in de sneeuw pasten." »Ik zag gisteravond een slecht gekleeden bedelaar in de laan," zeide Mr. Holder. »Juist, dat was ik. Toen ik zeker was, den persoon, dien ik zochtgevonden te hebben, ging ik naar huis terugen veranderde van kleeding. Nu had ik nog een moeielijke en hoogst kiesche taak te volbrengen, want ik begreepdat een gerechtelijk onderzoek ver meden moest worden ten einde schandaal te voor komen en ik wist ook zeer goeddat het zulk een schurk als Sir George Barnwell niet onbekend zou blijven dat wy ons met de zaak bemoeiden. Ik ging hem in zijne woning bezoeken. In 't eerst ontkende hij natuurlijk alles. Doch toen ik hem in bijzonderheden ver telde hoe het gebeurd was, begon hij te razen en nam eeu ploertendooder van den wand. Ik wist evenwel, met wien ik te doen had en hield hem een pistool voor eer bij mij een slag kon toebrengen. Nu werd hij iets meer handelbaar. Ik zei dat we hem de steenen wilden afkoopenen hem duizend pond ster ling per stuk geven. Thans gaf hg voor de eerste maal een teeken van spjjt. »Wel drommelsik heb ze alle drie voor zeshonderd pond van de hand ge daan." Nadat ik hem beloofd had, dat hij niet ver volgd zou worden noemde hij mij het adres van den kooper. Ik ging dezen dadelijk opzoeken en na heel wat loven en bieden kreeg ik de stoonen voor dui zend pond het stnk in handen. Daarna ging ik naar uw zoon, deelde hem mede, dat alles in orde was, het was inmiddels twee uur in den nacht geworden, en toen naar bed. Ik mag gerust zeggen, dat ik oen moeilijken dag achter den rug had." Gij moogt gerust zeggen, een dag, waarin gij Enge land voor een groot publiek schandaal bewaard hebt," zei de bankier opstaande. Mijnheer, ik kan geen woorden vindenom u genoeg te danken, doch gij zult, ervaren dat gij geen ondankbare aan u verplicht hebt. Uwe schranderheid overtreft inderdaad nog alles, wat ik ooit daarvan heb gehoord. »En nu moet ik naar mijn armen zoonom ver schooning te vragen voor al het onrecht en leed, dat ik hem heb aangedaan."

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 9