~N e d e r 1 a n d. StadsbericMen. Nr 1401 f 2000nrs. 5041, 8952, 16325 en 20806 1 1000 nr. 14036 f 400 nrs. 1621, 1759, 2670, 7648, 7967, 13049 en 19713 f 100. innemen) de verdenking op de Spanjaarden heeft laten vallen wat betreft de ontploffing der Maine. Hof berichten. Uit Apeldoorn meldt men aan het N. v. d. D. dat de voet der Koningin-Moeder bijna volkomen genezen is. H. M. maakte in de laatste dagen meermalen rijtoeren met de Koningin. De Koningin heeft den wensch te kennen gegeven bij hare aankomst in de Residentie niet door autoriteiten aan het station ontvangen te worden. In eene vergadering der afdeeling Beemster, Purmercnd en omstreken der «Hollandsche Maatschappij van Landbouw" gehouden te Beemsterheeft de heer Okkinga uit Arnhem, gesproken over: «Voederen met oordeel is voederen met voordeel." In aangenamen vorm behandelde de spreker de waarde van eenige soorten veevoeder. Vooral deed hij uitkomen dat Grondnotenkoek soms den lijnkoek met voordeel kan vervangen of in vereeniging met lijnkoek een goedkoop voedingsmiddel vormt. Het gehalte van den besten lijn koek is 320/0 eiwit en 12°/0 vet en van den grondnoten koek 48°/0 eiwit en 7°/0 vet. Voor melkvee dat behoefte heeft aan eiwitrijk voedselverdient het dus aanbeveling grondnotenkoek te gebruiken. Ook is de grondnotenkoek goedkooper dan lijnkoek. Voor 100 lijnkoeken betaalt men minstens f 9.50 voor evenveel grondnotenkoeken f 10. Men neemt aan dat eiwit 4 en vet 3 maal zooveel voedende waarde heeft als zetmeel100 lijnkoeken (32°/0 eiwit12 °/0 vet en 250/o zetmeelh. stoffen) everen dan 189 voedingseenheden zoodat een voedingseenheid in lijnkoek op 5 cents komt. Evenveel grondnotenkoeken (48eiwit7°,0 vet 25°/0 zetmeelh. stoffen) geven 238 voedingseenheden. Prijs van een voedingseenheid 4 ct. Spanbroek. De boeren hier raken hun melk- klok kwijt. Als de postkar voorbij was, wa,s 't melktijd, dat was sinds jaar en dag zoo. Nu echter uiterlijk ultimo December de brieven etc. zullen worden vervoerd door de stoomtram, zal de aloude postwagen niet langer rijden. Met het oog op de daardoor vermeerderde werkzaamheden aan het hulpkantoor alhier zal een tweede hulpbode worden aangesteld. Amsterdam. In den avond van den 6 is alhier een treurig drama afgespeeld. De 18jarige Gerardus van Beek, een stoker, heeft een revolverschot gelost op de löjarige Cornelia van Barkel, zijne vroegere verloofde. De verkeering tusschen de beide jongelieden was met Pinkster geëindigd, en het meisje had spoedig een anderen vrijer Van Beek was hierover woedend jaloersch en had al eens een bedreiging genit. Dinsdagavond ontmoette hij het paarzonder een woord te zeggen trad hij op hen toe en loste een revolverschot op het meisje, waarbij hij haar aan het gelaat verwondde. Dadelijk daarop richtte hij het wapen tegen zich zeiven en joeg zich een kogel in de rechterslaap. Hij zakte ineen, doodelijk ge troffen. Het meisje is zeer licht verwond. Te Hnkhuizen is opgericht eene vereeniging tot bevordering van de beiangen der visscherij en zulks naar aanleiding van een rede, gehouden door den heer J. Zwier Visser werkzaam bij de griffie der arr. recht bank te Alkmaar waarin door spreker met kracht werd aangedrongen op aaneensluiting van alle belanghebbenden bij de visscherij, ten einde door samenwerking te trach ten dezen tak van bestaan tot grooter bloei te brengen. Een ongelukkig scliot. In een uer boschlanen te Rijs (Gaasterland) wan delde de onderwijzer E. van Bakhuizen, toen hij onver wacht en tot zijn grooten schrik een geweerschot in den nek kreeg, waar drie hagels bleven zitten. Zijn toestand is thans vrij wel, hoewel de hagels nog niet verwijderd zgn. Het is gebleken, dat hier alleen sprake is van een ongeluk en niet van opzet. De jager, die het schot loste, zac den heer E. niet en deze omgekeerd niet hem. Oterleek. Den 6 werden ten raadhuize drie candidaten opgegeven voor de vacature in den raad de heeren Jb. Akkerman, K. Schoone en W. Visser. Tot voorzitter van het Provinciaal Kerkbestuur In Büoordholland is benoemd de heer J. D. C. Koch, predikant te Egmondbinnen en Egmond aan den Hoef. Veeziekte. Te Grosswolde en Weenermeer (Kreits eener, in Pruisen) is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Groningen wordt de aandacht gevestigd op het groote belang voor landbouw en handel, dat de overbrenging van die ziekte uit Duitschland in die provincie met alle kracht worde tegengegaan. Op het eiland Urk kan thans de typhus, dank zij de krachtige maatregelen ter bestrijding, geacht worden geweken te zijn. In de jongste zes weken zijn geen per sonen meer door die ziekte aangetast geworden. Van de 21 ziektegevallen waren er drie met doode- lijken afloop. Maandagavond ontstond in de Elisabethstraat te Utrecht een verwoed gevecht tusschen mili tairen, waarbij het ongewone verschijnsel gezien werd, dat eenigen hunne van sporen voorziene laarzen uitrok ken en daarmede op de tegenpartij lossloegen. (U. D.) Een treurig ongeval heeft te Meersen plaats ge had. De paarden van het rijtuig, waarin mevrouw B., wonende op het kasteel Klein Vaeshartelt, was gezeten, waren schichtig geworden en op hol gegaan. Mevrouw B., die uit het rijtuig sprong, kwam met het achterhoofd op een steen terecht en kreeg daarbij zoodanige inwen dige kneuzingen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Zij was eerst 26 jaren oud en moeder van drie kinderen. St. Maarten. Tot bestuursleden van den Ring- polder zijn den 6 herkozen de heeren Jb. Swan, Haring- carspel en J. Brommer, Sint Maarten, de eerste als molenmeester, de laatste als hoofdingeland. Kijpe. Door den hevigen wind geraakte den 7 aan het Buurtje alhier het rijtuig van den heer K. omver. De twee inzittenden verkregen enkele onbeduidende kwetsuren, een vrij diepe snede aan het hoofd bekwam de meer dan 80jarige J. H., uit A 1 k m a a r. Ook het rijtuig werd ernstig beschadigd. Branil. Te Rozendaal (N.-Br.) is den 6 de Koninklijke Stijfselfabriek der firma T. Henmann Co. afgebrand Omstreeks éen uur is de brand ontstaan vermoedelijk in de droogkamers en ruim een uur later was de fabriek over ruim 50 meters een ontzaglijke vuurzee waar tegen de brandweer weinig vermocht. De schade bedraagt duizenden guldens en is nog niet te bepalen. Op da fabriek werken 340 menschen die voor het oogenblik broodeloos zijn. De gebouwen en de inventaris zijn op beurspolis verzekerd. Te Assen is verbrand de boerderij van E. Bakker te Peelooongeveer een half uur buiten de kom der gemeente gelegen. Toen familieledendie van Assen kwamenden brand ontdektensloegen de vlammen reeds uit de schuurde bewoners moesten zich bjjna naakt uit het brandende gebouw begeveneen meisje werd nog juist bijtijds gered. Bijna al het vee, 13 boeien, 2 paarden9 varkens 3 Engelsche schapen 30 kippen en 2 hanen kwam in de vlammen omhet verbrande overschot der arme dieren leverde een treurig schouwspel op. Het hokwaarin de andere schapen verblijf hieldenop eenigen afstand van de woning werd behouden. De geheele inboedel lijfgoed en lij "sieraden gingen verloren. Redden van het een of ander was niet mogelijk. Alles was laag verzekerd. Oorzaak der brand is onbekend. Dg vereeniging Tuinders welvaren' te Beverwijk» zal tusschen die plaats en Amsterdam een tweede stoom boot in de vaart brengen. Tot leden van het Provinciaal College van toe zicht in de Herv. Kerk in Noord-Holland zijn benoemd de heeren H. J. Calkoen te Edam, P. B. J. Eerf en Mr. A. Land te Haarlem en Ds. A. G. Jans te Westzaan. Te Tilburg is eene poging tot ontvoering gepleegd op een tienjarig meisje. Vier personen hadden het kind een eindweegs weggedragen in een eenzame wijk; daarna hadden zij het, terwijl één van hen het kind belette te schreeuwen, in een wolbaai gewikkeld. Toen zij evenwel bemerkten, dat zij ontdekt waren, lieten zij het kind los en maakten zich ijlings uit de voeten. HaarlemAmsterdam Omtrent de electrische tram Haarlem—Amsterdam langs den Haarlemschen straatweg, waarvoor aan de heeren Anderheggen en Neumeyer concessie werd verleend, valt mede te deelen dat door den minister van waterstaat vergunning is verleend onder zeer aannemelijke voor waarden tot het gebruik van den straatweg. Verder dat het kapitaal, zoowel voor den aanleg als voor de exploitatie bijeen is en de gronden achter den straatweg benoodigd, reeds zijn aangekocht. Het zal echter nog wel tot het volgende jaar duren, vóórdat met den aanleg begonnen wordt. Het maandblad tegen de vervalschlngen, n° 5, bevatde verhooging der accijnsen van wijn enz. in verband met de vervalschingen onderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (directeuren dr. van Hamel Roos en Har- mens)contróle-onderzoekingen: anthra- cietkolen bier boter brood en beschuitgeëmailleerde pannen, jenever, katoengaas voor boterverpakking, limo nade, portwijn, wijn, zeepsoorten korte berich ten; hygiëne en industrie: hygiënische toestanden in Spanje; een nieuw systeem voor het sterili- seeren van bier-en wijnvaten wittebrood of bruinbrood 7 een nieuwe desinfectie-toesteleen hygiënisch toestel voor het gebruik van wijwater maatregelen tegen het gebruik van tabak door kinderenalcoholvrije wijn alcoholhoudende melk veengronden voor de voortbrenging van electriciteitnieuwe uitvinding op telefonisch gebied het nadeel om nieuwe huizen langs kunstmatigen weg te dro«enfeuilleton: frische lucht voor bewoners van steden het voortdurend lager worden der menschelijke stem; het lot van ingeslikte vischgrateude rook in Londen de electriciteit als hulpmiddel bij het tatoeëren gemengde berichten. 339ste Staatsloterij. 2e tl., 3e lijst, 7 Dec. 2e klasse, 4e lijst, 8 Dec. Ns. 7461 en 12016 f 2C0 No. 2306 f 100. De heer M. C. Siezen alhier, is den 6 te Haarlem geslaagd voor het examen in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Cursus zuivelbereiding. Blijkens achterstaande advertentie heeft de zuivel- consnlent voor Noordholland, de heer W. Keestra, te Hoorn, het voornemen, op nader in overleg met de bezoe kers vasttestellen dagen en uren, een cursus te houden over melk, melkbehandeling, melkonderzoek en kaasbe reiding. Wij juichen dat voornemen ten zeerste toe. Dat de goede naam van onzen zuivelvoor een groot deel, slechts terugtewinnen is door meerdere kennis van den vervaardiger, wordt algemeen erkend. De opleiding van den jongen boer laat te wenschen over. Hij is overvleu geld door zijne collega's uit andere landen. En alleen krachtige inspanning en ernstige studie zullen zijn artikel den rang op de wereldmarkt kunnen hergeven, die het eertijds innam. Moge de boer nu toch eindelijk begrijpen dat ook voor hem dus vakkennis een eerste vereischte is en uit onze streken in grooten getale de belanghebbenden, doch vooral de jongerezich aanmeldenter bijwoning van dezen nuttigen cursus. Hartelijk hopen wij dat de toevloed groot zij uit Alkmaar en zijne omgeving en het niet gezegd moge wordendat waar alom in alle bedrijven om betere vakopleiding wordt geroepen de noordhollandsche boer achterblijft waar de gelegen heid openstaat. Het opkomend geslacht zijne groote ver- Welke uren moet ik in betrekking wezen vroeg ik. »Van tien tot twee uur." »Nu moet ge weten, Mr. Holmes, dat een bank-van- leening houder het meeste bij avond te doen heeft, vooral des Donderdags- en Vrijdagsavonds wijl het den vol genden dag betaaldag is zoodoende zou het mij zeer |oed schikken om er in de ochtenduren een beetje bij te verdienen. Bovendien wist ik, dat mijn bediende een flink man was en voor alles wat mijne zaak betrof goed zou opkomen. Ik antwoordde dus, dat de uren mij zeer goed gelegen kwamen. Hoeveel bedraagt het salaris?" vroeg ik nu. «Vier pond sterling 's weeks." »En de arbeid »Die heeft niets te beteekenen." »Hoe bedoelt ge dat?" »Welge moet den geheelen tijd op het kantoor oi althans in 't gebouw aanwezig zjjn. Als gij het gebouw verlaatverbeurt gij voor altijd uwe betrekking. De instructie spreekt op dit punt zeer duidelijk. Indien gij het bureau verlaat, handelt gij in strijd met de voor waarden uwer aanstelling." »Het is maar vier uur per dag en het zal met bij mij opkomen het bureau te verlaten, gaf ik ten ant woord. Niets zou u ook kunnen verontschuldigen, als gij het wel deedt," zei Mr. Duncan Ross, «noch ziekte, noch uwe bezigheden, noch iets anders ter wereld. «En wat moet ik nu eigenlijk doen «De Encyclopaedia Britantica" afschrijven. In die kast bevindt zich het eerste deel van het werk. Gij moet voor uw eigen inkt, pennen en schrijf papier zorgen, doch wij stellen deze tafel en stoel te uwer beschikking. Kunt ge morgen komen «Zekerlijk," antwoordde ik. «Nu, dan wensch ik u goeden morgen, Mr. Jabez Wil son en ik wil u nog eens gelukwenschen met de mooie betrekkingdie gij gekregen hebt." Hij boog en liet mij uit en ik keerde met mijn bediende naar huis terug, boven de wolken van blijdschap over mijn onverwacht buitenkansje. Ik dacht een geheelen dag over de gebeurtenis na, doch des avonds was ik minder opgeruimd, want het kwam mij zeer waarschijnlijk voor, dat ik de dupe was van een oi ander bedrog, ofschoon ik mij met kon voorstellen, wat men daarmee kon voorhebben. Het scheen toch onge looflijk, dat zij zulk eene groote som zouden betalen voor zulk een eenvoudig werk als het copieeren van de «Ency clopaedia Brittannica". Vincent Spauldmg trachtte mij moed in te spreken, doch toen ik naar bed ging, had ik mij de geheele zaak uit het hoofd gezet. Des morgens wilde ik evenwel weten, hoe de vork in de steel zatik kocht daarom een fleschje inkt, een penhouder met pen, zeven vel schrijfpapier en begaf mij daarmee gewapend naar Pepe's-court. Tot mijne verwondering en groot genoegen tevens was alles in orde. De tafel was voor mij klaar gezet en Mr. Duncan Ross was aanwezig om te zien, ot ik wel netjes aan het werk ging. Hij verliet mij reeds na eenige oogen- blikken, maar zei, dat hij nog eens een keer ot wat zou komen zien of alles goed ging. Toen het twee uur was zei hij, dat ik kon heengaan, maakte mij een com pliment over mijn werk en sloot de deur van het bureau achter mij. Dit ging zoo verscheidene dagen, Mr. Holmes, en toen het Zaterdag was kwam de Directeur der Vereeniging en telde mij vier gouden sovereigns uit voor b0tm de afgeloopen week verrichte werk. Zoo ging het ook de vol gende week en de week daarna. Eiken morgen om tien uur was ik op het bureau aanwezig en eiken namiddag om twee uur ging ik naar huis. Na verloop van eenige dagen kwam Mr. Duncan nog slechts één keer in den loop van den dag kijken en later kwam hij in het geheel met meer. Niettemin durfde ik de kamer geen oogenblik ver laten want ik wist niet, of hij niet zou komen, en de betrekking was zoo voordeelig en paste mij zoogoed, dat ik ze niet graag wilde verliezen. Zoo verliepen acht weken en ik had de woorden met A beginuende al door geworsteld en hoopte weldra aan de B toe te zijn, toen er onverwachts een eind aan kwam. «Een eind «Ja mijnheer. En wel dezen morgen, ik ging als gewoonlijk om tien uur naar mijn werk doch vond de deur gesloten en een vierkant stukje bordpapier op het middenpaneel gespijkerd. Hier is hetge kunt zelt lezen, wat er op staat." Hij liet een stuk wit bordpapier ter grootte van een gewoon bankbiljet zien. Het had het volgende opschrift DeVereenigingvan roodharigen is ontbonden. 9 October 1890. Sherlock Holmes en ik beschouwden deze korte aankondiging en tevens het treurige gelaat van onzen roodharigen vriend en plotseling trof ons zoozeer de komische zijde van de geschiedenis, dat we beiden in een luid gelach uitbarstten. «Ik zie nietdat er iets kluchtigs in is, zei onze cliënt, terwyl het bloed hem naar het hoold steeg. ^^Is ge niets beters kunt doen dan mij uitlachen zal ik mij ergens ander vervoegen." «Neen, neen," riep Holmes, hem in zijn stoel, waarin hij half opgestaan was, zacht terugduwende. «Ik zon de behandeling van uwe zaak voor geen geld van de wereld willen missen. Het is een zeer buitenge woon geval. Maar er is, neem mij niet kwalijk dat ik het zoo noem, toch iets kluchtigs in. Wat deedt ge, toen ge het kaartje op de deur vondt «Ik was geheel verslagen, mijnheer, en wist eerst niet wat ik moest doen. Ik vroeg op verschillende kantoren, die in het huis gevestigd zijn, maar niemand kon mij inlichtingen geven ten slotte wendde ik mij tot den huisheer een gelijkvloers wonenden boekhouder en ik vroeg hem of hij mij kon zeggen wat er van do «Ver eeniging van Roodharige mannen was geworden, i iy zei, dat hij nooit van zulk eene vereeniging had gehoord. Toen vroeg ik hem, wie Mr. Duncan Ross was. Hg ant woordde, dat hij dien naam niet kende. «Wel," zei ik, «hoe kan dat, ik bedoel dien heer op No. 4."' j «Wat, die heer met het roode haar i Ja «O," zeide hij, «die heette William Morris. Hij was

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2