No. 147. fierste blad. onderdste jaargang. 1898. ZONDAG 11 DECEMBER. UTationale Militie. SS-rTtoU'M'°S Tijdelijke marktverandering. Zaterdag24 December a. s. B u i t e n 1 a u d. Nederland. Verordening, houdende wijziging der verordening tot aanvulling der algemeene r oil tie-Verordeningzooals die is vast- ?ono n raa(lsbesliiit van 24 Augustus 1898 (Gemeenteblad No. 88). Verordening tot wijziging der verorde ning, houdende bepalingen omtrent beper king van den eigendom in betrekking to erven, zooals die is vastgesteld bij raads besluit van 1 Juni 1898 No. 3 (Gemeen teblad No. 84). Re handel In oude paarden. 4LK1NAARSC Deze Courant wordt Diisda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f t.— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. HAM Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven" f r a n e o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad No. 72) Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen die op 1 Januari 1899 hun negentiende jaar zijn ingetreden (alzoo de m innelijke geborenen van 1880), om zich ingevolge de artt. 15 en 20 dier wet, in de maand Januari 1899 in het daartoe ge reed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier, des avonds van 5 tot 7 ure op Dinsdag en Vrijdag, tot 20 Januari 1899 en verder ter gemeente-secretarie. De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militieplichtige zelf, bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis op zijn vaderis deze overleden, op zijne moeder, en, zijn beiden overleden, op den voogd. Zij maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als: °or ingezeten wordt gebonden lo. hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad No. 44) 2o. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden vóór lo. Januari 1899 binnen Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot cenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtig heid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt: lo.van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader of is deze overleden de moeder, of, zijn beiden over leden, de voogd woont 2o. van een genuwde en een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. van hom, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd baiter, 'a lands gevestigd is, m de gemeente waar hij woont 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder- lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven lo.de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten zo,on. v?n a.en Nederlander die ter zake van 's lands dienst in s Rgks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen wien djt mocht aangaan, uit, zoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede met tot het einde van Januari te wachten en herinneren voorts aan de strafwaarmede de na- worden inschrijving bij art. 183 der wet bedreigd Alkmaar, 10 Dec. 1898. Burgemeester en "Wethouders voorn A. MACLAINE PONT, Voorz. C. D. DONATH Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar No. 92, is opgenomen bet besluit van den Raad dier gemeente d.d. 16 November 1898, waarbij is vastgesteld eeüe Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente-secretarie op alle werkdagen van 9-2 ure en f »nrgemeester en Wethouders voornoemd Alfcmaar A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 7 Dec. 1898. c. p p0NATH; Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de markt, welke zal invallen op MAANDAG, 26 December a.s. (tweeden Kerstdag), zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONTVoorzitter. 8 Dec. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene keunis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar No. 93, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 26 October 1898, waarbij is vastgesteld eene Welke verordeninghedeu afgekondigd, geduronde diie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente-secretarie op alie werkdagen van 9—2 ure en aldaar tegen betaling van 10 cents in afdruk is ver krijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 8 Dec. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BAITSCHEANR. In de zitting van Rijksdag van Donderdag, hield de president, na verschillende over ledene afgevaardigden te hebben herdacht, een warme lijkrede op den ijzeren kanselier", die door de afge vaardigden staande werd aangehoord en van alle banken werd toegejuicht. De socialistische afgevaardigden hadden bij den aanvang der rede de zaal verlaten. Maandag komt de begrooting in behandeling. ENtSEKANR. In een redevoering te Wakefield ge houden, zeide de Engelsche minister van koloniën, de heer Chamberlain, dat het herstel der hartelijke betrek kingen met Frankrijk afhankelijk is van het verlaten der f ransche staatkunde van verbittering. Een Engelsch-Russische overeenkomst betreffende China is wenschelijk en zelfs noodzakelijk. Hij hoopte, dat groote resultaten verkregen zullen wor den van de vereeuigde invloeden van Engeland en Dnitsch- land ten behoeve van het behoud van den wereldvrede en van de de onbeperkte handelsvrijheid. Zoolang Engeland de vriendschap bezit van het An gelsaksische ras, kan geen andere combinatie het Engel sche Rijk vrees inboezemen. Blijkens de berichten uit Indie, neemt de reeds gemelde oproerige beweging steeds toe. De gekke Mulla is met zijn troep nog in het gebied van Shamozai, waar jiij slaags is geraakt met den Nawab van Dir. Aan beide zijden vielen dertig tot veertig dooden. De Britsche colonne is van Chakdara tot Harbnt Khana zeven mijlen verder in het Swat-dal, opgerukt. De pestepidemje blijft heerschen. Uit enkele steden en provinciën komen gunstiger berichten, doch elders wordt de gevreesde ziekte steeds heftiger. Tot nog toe heeft men geen last van verzet der inboorlingen tegen de sanitaire maatregelen door de Engelsche doctoren genomen. Voor het Britsche college te Khartoem is reeds een bedrag van 85,000 bijeengebracht. FRANKRIJK. Picquart zal Maandag niet voor den krijgsraad verschijnen. Het Hof van Cassatie heeft zijn verzoek tot regeling van rechtsgebied ontvankelijk verklaard, en, overwegende, dat het Hof niet de noodige gegevens bezit om over de beweerde verknochtheid der beide processen te oordeelen, bevolen dat de stukken ter griffie zullen worden nedergelegd, en de processen alzoo geschorst worden. Volgens de »Figaro" heeft de president van het Hof van Cassatie, mr. Loew, inzage genomen van het geheele geheime dossier. Het Hof heeft tegen de volgende week opnieuw de generaals De Boisdeffre en Gonse benevens kapitein Cuignet gedagvaard. Een opzienbare rede heeft de Engelsche gezant Monson te Parijs gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Engelsche Kamer van Koophandel aldaar. Hij zeide o. a. »Ons eenig verlangen is, dat de Franscheu met ons over de hangende geschillen onderhandelen, zonder de bijgedachte een diplomatieke overwinning te willen be halen. »Ik bezweer u, aan de verzoeking te weerstaan om te pogen door kleingeestige manoeuvres den Britsehen on dernemingsgeest te willen tegenhouden ik zie zulk een optreden in de voorstellen om in het onlangs door ons veroverde Soedan naast onze inrichtingen van ouderwijs Fransche scholen op te richten. Zulk een uitdaging, die naar ik hoop niet van officieeie zijde gesteund wordt, zou het gevolg kunnen hebben, dat de staatkunde van verdraagzaamheid gewijzigd werd, die ons er van heeft afgehouden uit onze jongste overwinningen alle voordeelen te halen, en zou ons dwingen tot het nemen van maat regelen, die door een groot deel van het Engelsche volk gunstig zouden worden opgenomen, doch niet strekken zouden, om de gevoeligheid van de Franschen te ontzien." Dit laatste gedeelte van de redevoering van den gezant wordt in frankrijk beschouwd als een bedreiging met de aikondiging van het Engelsche protectoraat over Egypte. De Raad van de prefectuur van Algerië hoeft een aanvraag ontvangen tot nietigverklaring van de verkiezing van Max Regis (den bekenden antisemiet) tot burgemeester van Algiers. De Raad heeft een onderzoek naar deze verkiezing bevolen en zal 15 December zijn beslissing geven. SPANJE. De Spaansch-Ainerikaansche commissie voor de vredesonderhandelingen eindigde den 8 hare beraadslagingen. Het vredesverdrag, dat 15 artikelen telt, zal Maandag of Dinsdag worden onderteekend. De laatste zitting eindigde met een krachtig protest van Montero Rios, den voorzitter der Spaansche commissie, die ver klaarde te moeten zwichten voor overmacht. VER. STATEN. De oud-president Cleveland heeft, in een interview te Princetown verklaard een tegen stander te zijn van eiken vorm der tegenwoordige Staats- kunde van annexatie of uitbreiding van grondgebied. In een brief van den oud-staatssecretaris Sherman, voorgelezen op de bijeenkomst van het Uitvoerend Comi té der Anti-imparialistische ligue te Boston, verklaarde Sherman, naar aanleiding van de Philippijuscho questie, te hopen, dat de Senaat het, vredestractaat zal verwer pen, en het volk de Philippijnen niet alleen vrij zal maken van de Spaansche boeien, maar ook van de over- heersching nit de verte door de Vereenigde Staten. Sherman verklaarde sympathie te gevoelen voor Agni- naldo in zijn eerzucht om een Republiek te stichten. Aardverschuiving. In de kleiwerken te Arloff in de Rijnprovincie was men dezer dagen bezig met het opruimen van aarde toen plotseling de grond begon te verschuiven en zes arbeiders daaronder geraakten. Zoo spoedig mogelijk werd hulp aangebrachtdoch toen men de arbeiders weer te voorschijn haalde bleken alle zes rseds te zijn gestikt. Re diamanten van mevr. Carnot. De onlangs ovt>rleden mevr. Carnotde weduwe van den president der Fransche republiek die 4 Erer geleden te Lyon werd vermoord heeft hare diamanten vermaakt aan de stichting welke zij in het leven had geroepen voor de geiden die haar eertijds waren aangeboden namelijk van een ondersteuningskas voor weduwen van werklieden. Dezer dagen werden de jnweelenwelker waarde op 50,000 francs geschat waren in het openbaar geveild. De inzet was 25,000 francs en allengs werd tot 28,000 francs opgeboden. Toen klonk het bod: >125,000 francs Niemand bood hooger en onder algemeene toe juiching werden de juweelen aan den makelaar die dezen prijs genoemd had toegewezen. Men weet niet wie hem last heeft gegeven. De weldoener (of weldoenster die aldus dor stichting een veel grooter bedrag heeft doen toekomen dan de waarde der diamanten wil onbekend blijven. »The Lancet" bericht dat op 1 Januari a. s. order gesteld zal worden op het vervoer van paarden uit Enge land voor de slachtbank. Verboden zal worden >het ver voer van ieder paard dat door ouderdom, ziekte of ge brek niet in een toestand is, die een vervoer zonder mis handeling mogelijk maakt." Op de schepen moet alles voor een doelmatig vervoer zijn ingericht. Volgens het Sportblad, worden te Londen en om streken jaarlijks 1,000,000 voetballen gebruikt, eeD waarde vertegenwoordigende van f 3,000,000, alles in ronde cijfers genomen. A T J E H. Het Handelsblad ontving den 8 het volgende tele gram uit Batavia Een poging om Toeankoe Mohammed te verrassen is mislukt. Twee mindere hoofden zijn gevangen genomen. Toekoe Tjoet Toengkoeb heeft zich onderworpen. Kaatste Berichten. Aan de Philippijnen. MADRID, 9 Dec. Een officieel telegram uit Ioilo meldt dat een detachement inlanders in opstand is gekomen. Zes soldaten werden gefusilleerd. Ook te Tumbao, Rio," Grande, Lubungan en Balabae zijn oproertjes ontstaan. Er zijn schepen heengezonden. Bra nd. Ie Zaandam is den 7 's avonds de boerderij van den heer J. Frieling Schortinghuis Jr. geheel uitgebrand, vermoedelijk door hooibroei. Het vee kon nog intijds gered worden. Schipbreuk. - Te Terneuzen was men in spanning over het lot der bemanning van het aakschip »Leonora," dat dezer dagen op de Wester-Scbelde is gezonkenthans heeft men de droevige zekerheid dat de schipper, zijne vrouw en 3 kinderen, benevens de knecht verdronken zijn. Zuivelfabrieken, De Bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Fries land zal den 21n dezer een algemeene vergadering houden,

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1