Kantongerecht te Alkmaar. G-evonden Voorwerpen. Stadsberichten. en de ziel was. Zij heeft niet alleen zelve naar een oplossing gezochtmaar licht gevraagd aan allen die het meenden te kunnen ontsteken. Een honderdtal plan nen heeft zij overwogen en tot groote en algemeene teleurstelling heeft zij moeten verklaren geen enkel plan als practisch uitvoerbaar te kunnen aanbevelen. Die zich nu wil herinneren wat de heer Pierson vóór twee jaren omtrent de programma's der Liberale Unie schreefen let op de negatieve uitkomsten van breed opgezet onde rzoek zoo in Engeland als hier te lande en op de klimmende ontevredenheid over de wet in Duitschland zal zich moeilijk kunnen verbazen, wanneer hij verneemt dat de minister van Financiën in de zitting der Tweede Kamer van 6 December 1.1. aldus heeft ge sproken »Toon ik nn verleden jaar belast werd met de samenstelling van dit Kabinet, heb ik rrij afgevraagd: hoe moet de houding zijn van de nieuwe Regeering ten opzichte van dit vraagstuk? Moeten wij evenals in 1891 dit artikel, in welken vorm dan ook, opnemen in ons program van beloften Ik heb gemeend dat dit niet moest geschieden, omdat wij niet de absolute zekerheid hadden, dat wij geene teleurstelling zouden ondervinden. Het is hier eenvoudig eene quaestie van eerlijkheid en bescheidenheid. Eerlijkheid in de erkenning dat men zoekt, maar nog niet gevonden heeftbescheidenheid, welke zich hierin openbaart, dat men niet vooraf ver zekert bekwaam genoeg te zijn om alles op te lossen wat in deze zaak opgelost moet worden, zal het resultaat bevredigend zijn. Het artikel is echter wel degelijk opge nomen in het program van studie dat deze studie met den meesten ernst geschiedt, heb ik reeds verzekerd en herhaal ik nu met nadruk.'' In het program van studie. Dat zal voor velen een teleurstelling zijn, na de verklaring van 1891 maar na al het gebeurde kon men op die teleurstelling voorbereid wezen. Optimisme is goed, om ijverig te zoe ken en oprecht te willen vinden den weg die tot het gewenschte doel leidt. Where is a will there is a way, een goed woord, een bemoedigend en opwekkend woord. De minister heeft het meermalen gebruiktook nog op 1 December 1.1. doch toen met de opmerking, dat men die spreuk cum grano salis moet weten toe te passen, Dat is juist. Een weg is er altijdmaar het is ook mogelijk, dat de weg, die aanvankelijk uitlokte, bij nader onderzoek tot meer ellende dan geluk blijkt te zullen voeren dan is nieuw onderzoek noodig, en zeker opti misme om niet ontmoedigdhet zoeken te staken. Anders vervalt men tot iets dat wij bezwaarlijk optimisme zouden kunnen noemen tot iets in den geest van het antwoord dat eenmaal een Fransch minister van Finan ciën aan Koningin Marie Antoinette gaf op een verzoek om geld uit de staatskas tot dekking harer uitgaven Madame, si c'est possible, c'est faitsi c'est impossible, 9a se fera." Het ware beter geweest, voor Frankrijk, voor de Koningin en den Koning, dat nooit eenig minis ter zulk een antwoord had gegeven. Zitting van 9 Dec. 1898. D. A. K. W. G., J. T., C. P. en A. H., Alkmaar, A. K.. Heiloo, en C. T., Hoorn, overtreding gemeente verordening, de le4e en 7e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 5e en 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. P. V. Wz., Egmond aan Zee, en C. T. Jz., Egmond- binnen, loopen over verboden grond, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen hecht. J. B. B., Alkmaar, overtreding gpmeente-verordening en het opgeven van een valschen naam, f 0.50 en f 3 boete of 1 dag en 2 dagen hecht. A. B., Alkmaar, J. K. Jbz., Wijde Wormer, E. J., Castricum, 0. P. de B., en K. T., Rijp, en S. K., Heiloo, dronkenschap, de le3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e f2 boete of 3 dagen hecht., de 5e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 6e f 3 boete of 2 dagen hecht. M. K., Alkmaar, overtreding politie-verordening, 2 maal gepleegd, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. K. Z. Tz., P. Z. Wz. en A. 8. Az., Egmond aan Zee, en T. S„ Schoorl, jachtwet-overtreding, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht,, de 3e 3 maal 3 dagen hecht., de 4e f 2 boete of 2 dagen hecht. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een opzetkameen ring met potloodpennehouder in den vorm van sleutels een hoed een pak met krui denierswaren een ledige portemonnaie een pellerine een zilveren dameshorlogeeen gouden damesring met twee pareltjes en rood steentje in het midden, een rozen krans een gouden horlogeslenteltje, een schroevendraaier van een rijtuigeen koperen standaard een tricot hand schoen een portemonnaie met 10 cents, een penseel. Alkmaab, De Commissaris van Politie voornoemd, 9 Dec. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. Bergen. Geboren. 21 Nov. Jacob Johan z. van Cornelis Oldenburg en Adriana Henneman. Overleden. 7 Nov. Trijntje van Voorst, wed. van Simon Pot, 76j. f1) Mevrouw, als 't mogelijk is, is de zaak in orde; en als 't onmogelijk is, zal ze in orde komen. Blü VOLK1K 4*. Onderstaande personen worden in hun belang dringend nitgenoodigd, zich ten spoedigste aan te melden ter ge meente-secretarie (Afdeeling bevolking): Gerardus van Dregt, laatste woonplaats Aalsmeer; Do rothea Geertruida Fehres 1. w. HaringcarspelNeeltje Lanser en gezin Wieringerwaard Trijntje Schuurman 1. w. Heerhugowaard. Hamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering van 7 December 1898. Alle leden waren tegenwoordig, behaive de heer J. G. Potgieser. Na behandeling der notulen werden de uitge^ gane stukken gelezen, als: 1. Missive van 5 Nov. 1.1. aan den gemeenteraad ter ondersteuning van het adres van de heeren T. G. van den Bosch c. s. tot verandering der bepalingen omtrent het rijden in het Fnidsen. 2. Missive aan den gemeenteraad van 6 Nov., waarbij wordt gewezen op den slechten toestand van eenige toe gangswegen te water tot de stad, vooral de Hoornsche vaart en in overweging gegeven de ondiepten daarin te doen opruimen en het geheele vaarwater te laten uitdiepen. 3. Missive van denzelfden datum aan hetzelfde college, waarbij nogmaals wordt gewezen op de noodzakelijkheid om het voor de kamer beschikbaar te stellen bedrag te verhoogen daar anders meermalen om de kosten van drukwerk verzending enz. moet worden nagelaten, wat de kamer in het belang van handel of industrie wensche lijk acht. 4. Missive van 9 Nov. aan hetzelfde college over de verbetering der kanaalboorden. 5. Missive aan de kamer te Purmerend, dat de kamer zich vereenigt met het te zenden adres aan de 1 weede Kamer tot niet-aanneming van het wetsontwerp tot ver hooging van den wijnaccijns. (Dit zooeven genoemde adres en de sub. 4 genoemde missive volgen in haar geheel hieronder.) Omtrent het sub 2 genoemde stuk wordt opgemerkt dat bij de behandeling der begrooting in den gemeente raad, een post is uitgetrokken en aangenomen tot uitdie ping van de Hoornsche vaart, zonder dat werd medege deeld, dat dit was geschied naar aanleiding van het ver handelde in de kamer van koophandel, hetgeen tengevolge heeft gehaddat door den Raad geen nota is genomen van hetgeen de kamer hieromtrent nader had onder zocht en bericht en dat de voor dit doel bestemde som geheel ontoereikend zal zijn om de bedoelde vaart in bruik- baren staat te brengen. Vervolgens komt in behandeling (van de vorige verga dering) het adres van de kamer te Utrecht aan de mi nisters van Koloniën en van WaterstaatHandel en Nijverheid, strekkende om over het geheele grondgebied van het koninkrijk der Nederlanden dus ook naar de Oost- en West-Indische koloniën, gelijkstelling van briefport te verkrijgen. De heer Meienbrink meent, dat bij groote toename van de verzendingen wel meer port ontvangen wordt, maar ook de uitgaven zeer zullen vermeerderen en 0. a. de subsidie aan de stoomvaartmaatschappijen daardoor verhoogd zoude moeten worden. De heer van Spall onderstelt, dat die verhooging onnoodig of gering zou kunnen zijn, want de hooge subsidies, die aan deze maatschappijen voor het brievenvervoer worden gegeven, worden meer veroorzaakt door de kostbare inrichtingen en voortdurende verbete ringen, die aan de booten en de machines worden gemaakt om de concurrentie met andere lijnen wat de snelheid betreft te kunnen volhouden, minder door de hoeveel heid van hetgeen voor de po3t wordt vervoerd. De voorzitter acht het briefport gering genoeg. Wie naar Indië te schrijven heeft, vooral over zaken, zal dit niet nalaten of uitstellen om f 0.125 port, wat zelfs met de rechtstreeksche verzending per boot slechts f 0.10 is. De heer Meienbrink acht de vermindering van porto voor gedrukte stukken en circulaires nog wel van belang voor den handel, doch voor brieven minder noodig. In stemming gebracht wordt het adres voor kennigeving aangenomen. Daarop worden de navolgende ingekomen stukken ter tafel gebracht 1. Een verzoek van den burgemeester om raad en be richt op een verzoek aan het gemeentebestuur om adhaesie het adres van het hoofdbestuur der friesche maat schappij van landbouw. Dit adres gericht aan de regee ring strekt om represaille-maatregen te nemen tegen de voortdurende belemmeringen, die door België aan onzen veeinvoer worden in den weg gelegd. Na discussie wordt besloten te adviseeren om dit adres te ondersteunen, daar onze handel en industrie voortdurend op allerlei wijzen belemmerd wordt door allerlei maatregelen, die door naburige staten worden genomen om hun eigen producten te protegeeren. 2. Een adres met verzoek om adhaesie van de Kamer te Winschoten, aan den minister van financiën gericht (bedoeld wordt den minister van waterstaat) strekkende om vrijstelling van porto te verkrijgen voor alle stukken, die uitgaan van ambtenaren of autoriteiten in de uit oefening hunner betrekking en gezonden aan particu lieren. De voorzitter herinnert, hoe verschillend in deze door de autoriteiten gehandeld wordt. Dezelfde ambtenaar zendt dezelfde stukken somtijds kort na elkander gefran keerd en ongefrankeerd. Somtijds wordt van den adres sant het gewone port geïnd bij de ontvangst, somtijds het strafport. Na verdere bespreking wordt met 5 tegen 1 stem besloten het adres te ondersteunen. 3. Mededeeling van het stembureau voor de verkiezing van vier leden in de kamer, op 22 Nov. 1.1. gehouden, bevattende een afschrift van het proces-verbaal der stem opneming. 4. Mededeeling van het gemeentebestuur, dat de vier herkozen leden bericht hebben ingezonden van de aan neming hunner benoeming. 5. Adres van de kamer te Arnhem aan de Tweede Kamer strekkende tot verwerping van de voorgestelde verhooging der accijnson op gedistilleerd en wijn, met verzoek om adhaesie. De heer Meienbrink acht de verhooging van den accijns op het gedistilleerd zonder eenig bezwaar, hij gelooft niet, dat de industrie hiervan schade zal ondervinden. waarlangs het verkeer plaats heeft tusschen de City en het Noorden en Westen van Londen. Langs den voor rijtuigen bestemden weg bewogen zich honderden wagens, voertuigen van allerhande soort die als een voortdurende ebbe en vloedstroom de goederen van en naar de City voerden en de voetpaden waren zwart van de voetgan gers. Toen wij naar de vele mooie winkels, drukke kan toren en deftige woonhuizen zagen die de straat beide zijden belijnden konden we ons bijna niet voor stellen dat deze straat onmiddellijk grenst aan het dood- sche en doiïe plein dat we zoo pas verlaten hadden »Laat mij eens zien zeide Holmes terwijl hij op den hoek bleef staan en langs de rij huizen keek. »Ik zou graag de volgorde van deze huizen onthouden. Het is mijn stokpaardjeom Londen op mijn duimpje te kennen. Daar heb je hot huis van Mortimer, den koop man in tabak daarnaast den boekwinkel, dan een filiaal van de »City and Suburban Bank", het Vegetariërs restaurant en Mc. Verlane's Rijtnigenfabriek. Dan komen we aan het andere blok huizen. En nu Dokter, is ons werk afgeloopen. Nu een broodje met vleesch en een kop koffie en dan naar het concert, naar het land der violine, waar alles schoonheid en zachtheid en harmonie is, waar geen roodharige mannen zijn om ons met hunne raad selen te kwellen.'' Mijn vriend dweepte met muziek en was zelfs een niet onverdienstelijk componist. Den geheelen namiddag zat hij in de stallesvolop genietende van de muziek en zijne lange dunne vingers op de maat der muziek bewe gende terwijl zijn glimlachend gelaat en zijn kwijnende droomerige oogen weinig aan Holmes den speurhond deden denken Holmes de onmeedoogende scherpzin nige agentdie zoo bij de hand was dat het aan het ongelooflijke grensde. Hij had een dualistische natuur hij was een man van de daad, van krachtdadig optreden en tevens was hij dichter en mijmeraar; elk dier beide zijden vau zijn karakter trad afwisselend op den voor grond. Na dagen van trage werkeloosheid, ontwikkelde hij onverwacht eene verbazende bedrijvigheid en nooit was hij geduchter, dan wanneer hij dagen achtereen in zijn leunstoel had zitten philosopheeren en improviseeren. Dan ontwaakte de lust tot het opsporen van justitieele geheimen met onbedwingbare kracht weer plotseling in hem en was zjjn scherpzinnigheid zoo groot dat zij die met zijne methode van redeneeren onbekend waren met bijna bijgeloovige bewondering tegen hem opzagen. Toen ik hem dezen achtermiddag in St. James Hall zoo geheel in muzikaal genot zag verzonken gevoelde ik onwille keurig, dat het er slecht uitzag voor hem op wien hij het thans met zijne nasporingen gemunt had. >Ge wilt zeker naar huis, niet waar, Dokter" zei Hol mes, toen wij opstonden. »Ja het is zoo wel." »En ik heb ook het een en ander te doen, dat mij een p3ar uur in beslag neemt. Deze zaak van het Coburg- plein is van ernstigen aard." Waartoe ernstig »Men heeft een zware misdaad voor. Ik geloof even wel dat wij voldoenden tijd zullen hebben die te voor komen. Maar de omstandigheid, dat het vandaag zaterdag maakt de zaak wat ingewikkelder. Ik zal uw hulp dezen nacht noodig hebben." »Hoe laat?" »Als ge om tien uur komt, zal het vroeg genoeg zijn." sik zal om tien uur in Baker-Street wezen." »Zeer goed en daar er wel eenig gevaar aan verbonden kan zijn zou ik raden Dokter, uw revolver bij u te steken!" Hij wuifde mij met de hand een afscheid toe, draaide zich om en verdween in een oogenblik onder de menigte. Ik geloof dat ik juist niet dommer ben dan de mees ten van mijne medemenschen doch als ik in de zaken van Sherlock Holmes werd betrokken drukte mjj altijd een gevoel van geestelijke minderheid. Ik had hier hoord wat hij had gehoord gezien wat hij had gezien, en toch kon ik uit zijn woorden opmaken, dat hij niet alleen een duidelijk inzicht had in hetgeen er gebeurd was, doch ook in hetgeen er gebeuren zon, terwijl mij de geheele geschiede nis nog zeer duister voorkwam. Naar mijn woning in Ken sington rijdende, dacht ik nog eens over het vreemde voor val na, alles bracht ik mij nog eens duidelijk voor den geest van het zonderlinge verhaal van den roodharigen man, van de Encyclopaedia tot het bezoek aan het Saksen-Coburg- plein en de kwaadvoorspellende woorden waarmede Holmes afscheid van mij had genomen. Wat beteeksnde die nachtelijke expeditie en waarom moest ik gewapend zijn Waar gingen wij heen en wat zouden wij doen Ik begreep uit de woorden van Holmes, dat de bediende van den bank-van-leening-houder met zijn glad gezicht een niet licht te schatten tegenstander was, iemand, met wien niet te spotten viel. Ik trachtte de zaak te verklaren, maar ik moest het opgeven en zette mij dus voorloopig de geschiedenis uit het hoofd hopende dat mij weldra loopende alles zou worden opgehelderd. Om kwart over negen ging ik van huis en liep door het Park en vervolgens door Oxford-street naar Baker- street. Er stonden twee handlangers aan de deur eu in de gang komende, hoorde ik boven luid spreken. Toen ik de kamer van Holmes binnentrad, vond ik hem in druk gesprek met twee mannen. In een van de twee herkende ik Peter Jones, een politie-agent. De ander was een lange schrale man met een ernstig gelaathij droeg een glimmenden hoed en een deftige, zwarte jas. »Haha, nu is ons gezelschap voltallig," zei Holmes zijn buis vastknoopende en zijn zwaar jachtpistool van het wapenrek nemende. »Ge kent Mr. Jones vau Scot land-Yard, geloof ik, Watson? Laat mij n even voorstel len aan dezen heer, Mr. Merryweather, die ons op ons nachtelijk avontuur wil vergezellen." »Wij gaan weer een klopjacht houden, zooals ge ziet, Dokter," zei Jones. »Onze vriend hier heeft een bijzonder talent om een jachtpartij te organiseeren. Al wat eraan ontbreekt, is een oude hond, om hem te helpen, het wild op te jagen." »Ik hoop, dat onze jacht nog iets anders dan een wilde gans zal geven," zei Mr. Merryweather op gedrukten toon. sGe kunt u op Mr. Holmes verlaten," zei de politie agent. »Hij heeft zijn eigen manier van handelen wel beetje te theoretisch en fantastisch, doch hij heeft echte detectiven-natuur. Ik durf gerust zeggen een een dat hij in de zaak van schat, dichter bij de justitie.' den Sholtomoord en waarheid was, dan den Agra- de wettige Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6