J01 JU Alles te zamen: PRIJS 40 CENTS. 1 Nederland. Boekhandel HERMs. COSTER ZOONAlkmaar. Bovenstaande novellen komen voor in volledige kalender met kasboek, munttafelzegeltarief enz., vele illnstratiën alsmede twee premiënen wel 1. Een practisch kookboek voor burgergezinnen, bevattende alle voorkomende recepten. 2. Een practische porteleuille-almanak. De sterke drank, die wordt geschonken, zal misschien nog iets meer worden verdund of de hoeveelheid iets kleiner gemaakt en overigens zal de verhooging wel zonder merkbaren invloed blijven. De verhooging van het invoerrecht der buitenlandsche gedistilleerde dranken, die hiervan het gevolg zal zjjn, acht hij evenmin een bezwaar. De heer de Lange en de voorzitter zijn het hiermede eens en achten te minder reden aanwezig om dit adres te ondersteunen nu door de kamers te Alkmaar, Hoorn en Purmerend gezamenlijk reeds een adres gezon den is tot verwerping van de verhooging van invoer rechten op wijnen. Besloten wordt aan de kamer te Arnhem mededeeling te doen van deze omstandigheid en het adres voorts voor kennisgeving aan te nemen. Diverse stukken die zullen rondgaan. Na rondvraag wrrdt daarop de vergadering gesloten. Alkmaar 9 November 1898. Bij missive van 16 Augustus 1.1. Nr. 48/227 hadden wij de eer onder dankbetuiging van de ter inzage ver strekte teekening van het bij Uwen Raad ingekomen ontwerp tot verbetering der kanaalboorden onze meening omtrent dit ontwerp kenbaar te maken. Het nader advies en bericht van Burgemeester en Wet houders (Bijlage tot het verslag der handelingen van den gemeenteraad Nr. 108), waarin getracht wordt eene scherpe kritiek uit te oefonen óp den inhoud dier missive, geeft ons aanleiding nog op enkele punten deze zaak betreifende ?vug te komen. Al dadelijk noemen B. en W. onder hetgeen door ons zoude zijn verlangd: >sub d dat eventueel aan den nieuw te maken steiger een kraan worde opgericht voor het lossen van zware stukgoederen." Dit is niet juist. Wij hadden van een kraan slechts melding gemaakt als in de toekomst mogelijk aan te brengen, in het geval dat hieraan behoefte zou ontstaan. Door B. en W. wordt voorts opgegeven, dat zij ^schip pers en anderen" hebben geraadpleegddie de voorkeur zouden geven aan de voorstellen van dat college boven hetgeen wij wenschelijk achten, zonder mededeeling, wie de door hen geraadpleegde belanghebbenden zijn. Toch wordt ons verweten dat de deskundigen en belangheb benden die wij vooraf hadden geraadpleegd niet door ons waren genoemd. Het komt ons voor dat wij die niet behoorden te noemen omdat dit niet in overeen stemming met onze opdraehi zou zijn geweest. Ons gevoelen en advies omtrent het voorstel van B. en W. was verlangd niet een door ons in te winnen getuigenis van anderen. Ook geldt het hier niet de vraag wie meer of minder deskundig zouden zijn, maar welk type van steiger voor den handel het beste is. Wjj maakten dan ook alleen melding van onze vooral gegane besprekingen met belanghebbenden om te doen zien dat wij ons advies met volle overtuiging en na behoorlijk onderzoek hadden opgemaakt. Hoofdzakelijk evenwel steunde de kritiek van B. en W. op ons advies hieropdat wij de finantieele gevolgen niet hadden berekend en de kosten niet in aanmerking genomen. Naar het ons voorkomt ligt het in het geheel niet op onzen weg om bij de beoordeeling van hetgeen in het belang van handel en nijverheid meer of minder wen schelijk is, ons in financiëele beschonwingen te begeven. Ook missen wij de vereischte gegevens om dit behoorlijk in verband met den financieelen toestand der gemeentebas te doen. Herhaaldelijk wordt dan ook ons advies over diverse onderwerpen gevraagd met de bijvoegingvoor zooverre de handel bij dat onderwerp betrokken is." Zelfs nemen burgemeester en wethouders wel de vrijheid een besluit van uwen Raad tot het vragen van ons advies te verbeteren en aan te vullen door er van hunne zijde nog die beperking bij te voegen. Doch de financieels gevolgen der door ons geadvi seerde wijziging schijnen ons toe in het nader bericht van B. en W. zeer overdreven, zoo niet onjuist voorge steld te zijn. Wat het ontwerp tot herstelling en ver betering van het Icanaalboord zelf betreft, zouden namelijk de kosten door bedoelde wijziging niet met vijf duizend zes honderd vijf en tachtig, maar met drie duizend zes honderd vijf en tachtig gulden verhoogd worden, want onder het bedrag van f 5685 is ook begrepen de f 2000 die volgens beweringen van B. en W. voor de bestrating van de ruimte tusschen de rails noodig zou zijn. Indien nu eene wijziging als door ons wordt voorgestaan, in een dergelijk voor den handel zoo belangrijk plan inderdaad door uwen Raad een verbetering werd geacht, dan wil het ons voorkomen, dat die verbetering uitsluitend om de meerdere kostendie een derde bedragen, nog niet zóó ver werpelijk behoeft te zijn, dat zij geen nadere overweging verdient. Bovendien, als er financieels bezwaren bestaaD tegen den dadelijken aanleg van den geheelen steiger, zou die toch voorloopig gemaakt kunnen worden over zoodanige lengte als met eene goede financieels regeling overeen te brengen is. Een en ander in de onderstelling, dat de door B. en W. aangegeven cijfers niet in de eene of andere richting wat ruim genomen zijn, maar deze raming juist is. Wat de gemelde bestrating tusschen de rails betreft deze staat o. i. in het allernauwste verband met de bruik baarheid der kade voor het lossen en laden van goederen en dus voor handel en verkeer, doch al ware het juist dat deze bestrating »niets heeft uit te staan" met het in het belang van den handel behoorlijk in orde brengen der kanaalboorden, dan nog meenen wij volkomen bevoegd te zijn aan Uwen Raad die bestrating in het belang van den handel in overweging te geven. Wij deden ditomdat wij van oordeel waren en nog zijn dat het voorstel van B. en W., waaromtrent ons advies werd gevraagd zonder die bestrating half werk is, daar het groote bezwaar om geladen wagens van den steiger over die rails te voeren al te veel belemmering oplevert voor het handelsverkeer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar (get.) A. PRINS Az., Voorzitter. j> J. VERDAM Secretaris. Aan de Tweede Kamer der StatenGeneraal. De Kamers van Koophandel en Fabrieken te Purme rend, Hoorn en Alkmaar, veroorloven zich de vrijheid U hare bezwaren te doen kennen tegen het wetsontwerp tot verhooging van den wijnaccijns bij Uwe Kamer inge diend. Niet de gevolgen voor den wijnhandel in ons vaderland geven de kamers aanleiding zich tot U te wenden de nadeelendie uit deze wet bij aanneming voor dien tak van bedrijf zouden voortvloeien, en de mogelijkheid van betere regeling der verhooging dan in het ontwerp wordt|voorgesteld, zijn, zooals den kamers is gebleken, reeds van die zijde ter uwer kennisse gebracht, het gevaar evenwel dat van uit Frankrijk een anderen tak van onzen handel bedreigt, noopt haar uw hoog college met klem te vragen uwe goedkeuring aan dit wetsontwerp te willen onthouden. Reeds te veel belemmering ondervindt onze handel in het buitenland om niet alles in het werk te stellen, ten einde te voorkomen dat nieuwe hinderpalen daaraan worden toegevoegd. Wat toch zal er gebeuren Frankrijk, dat in groote mate schade zal lijden door die voorgestelde verhooging, zal van uit Bordeaux zijn daartoe reeds stemmen opgegaan hare rechten op den invoer van Hollandsche kaas als represaille-maatregel verhoogen. Moge het nu al waar zijn, dat die verhooging van den wijnaccijns een bate voor de schatkist zal worden, wat de ondergeteekende kamers vermeenen op de gronden ontwikkeld in bovenbedoelde adressen van wijn handelaren te mogen betwijfelen, een nadeel voor een anderen belangrijken tak van handel zal hoogstwaarschijn lijk, zoo niet zeker daaruit voortvloeien. Dit toch kan niet de bedoeling van het ontwerp zijn. De Kamers van Koophandel en Fabrieken voornoemd wagen het op boven ontwikkelde gronden, uwe Hooge Vergadering met nadruk de aanneming van het ontwerp- wet tot verhooging van den wijnaccijns te ontraden. De Kamers van Koophandel en Fabrieken, (get.) enz. te Purmerend, te Hoorn, F. J. Bz. MIDDELHOFF, P. J. MESSCHAERT, Voorzitter. Voorzitter. P. DE GRIENT DREUX, J. K. ZOUTENDIJK, Secretaris. Secretaris, te Alkmaar, A. PRINS Az., Voorzitter. J. VERDAM, Secretaris. Sint Pancras. In den tuin van den warmoezier K. Ploeger alhier worden door de Rijkstainbonwleeraren voor Noordholland proeven genoemen met de teelt van vroege bloemkoolwortelen en salade. Benoemingen. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur der banne Schellinkhout is gekozen de heer heer K. Hoek en tot hoofdingeland de heer D. Koster. De heer C. Edel te Grootschermer is gekozen tot lid van het polderbestuur Eilandspolder. Tot hoofdir geland van het heemraadschap Mijzen is gekozen de heer P. Pater te Ursem. Tot voorzitter der banne Oudendijk is herkozen de heer H. Stam en tot lid der commissie van toezicht de heer P. Bierman. Stoomtram Haarlem —Alkmaar. De »Haarl. Courant" meldt het volgende: Het Hof te Amsterdam heeft den 7 bevestigd het door de rechtbank te Haarlem uitgesproken vonnis tot fail lietverklaring der Naamlooze ennootschap »Société Anonyme Beige des Tramways Neerlandais te Brussel (stoomtram HaarlemAlkmaar) en waartegen deze Maat schappij verzet had aangeteekend. Tegen deze uitspraak staat het rechtsmiddel van cassatie open. Brand. Den 7 is de groote ijsbreker bij de brug te Wes tervoort y. vermoedelijk door vuur van eene sleepboot in brand geraakt en geheel verbrand. Door de brandspuit van Westervoortsleepboot en locomotief van den aannemer der brug werd verdere uitbreiding van deu brand voorkomen. Aederl. Onderw. Genootschap. De af deeling Schagen van bovengenoemd genootschap verkoos den 8 de heeren \J. Porte, van Winkel en P. Schuitemaker, van Barsingerhorn, tot bestuursleden in plaats van de aftredende, niet herkiesbare leden, de heeren H. van Heerikhuizen van Winkel en J. van Albada van Valkoog. De heer M. Visser te Schagen werd als reis- correspondent benoemd. Schagen. Den 8 had in het Noordhollandsch koffiehuis de jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging tot het houden van jaarlijksche paaschten- toonstellingen van vee te Schagen plaats, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Zijp Hz., en bijge woond door een 50tal leden. Blijkens het verslag van den secretaris, de heer J. P. Wagenaar, bedraagt het aantal leden der vereeniging 289. De rekening over 1897 werd goedgekeurd, in ontvang op f 1666.78, in uitgaaf op f 934.53, met een batig saldo van f 732.25. Na eenige wijzigingen in het programma werd be sloten voor 1899 niet 15, maar 20 duizend loten voor de verloting uit te geven. Nadat nog enkele verkiezingen hadden plaats gehad, gaf de heer Muijs in bedenking ook eens te overwegen paarden tentoontestellen. Veehandel in Friesland. In melke- en kalve-koeien is de handel trager door minder vraag. Wel waren op de markten Belgische koop lieden aanwezig doch groote inkocpen deden zij niet. De aanvoer van melk- en kalfvee was niet groot. De vette koeien zijn wel gevraagdde prijs is vrij hoog en zeer vast. Door goede prijzen uit Engeland en Holland is de handel in vette kalveren vlug met veel omzet en hooge prijzen. Ook in stieren is de handel zeer levendig met prijzen die zeer hoog zijn in verhouding met andere vleeschprijzen. Na slapperen handel is de vraag naar vette varkens beter ofschoon de aanvoer grooter was dan voor eenige weken was de omzet flink en gingen de prijzen een weinig vooruit. Ook in vette biggen fleurigen handelterwijl er flink vraag is naar magere varkens en jonge biggen. Daar Hollandsch schaaps- en lamsvleesch aan de Lon- densche markt behoorlijk goed betaald wordtis de handel in vette schapen en lammeren druk. Ondanks den grooten aanvoer dezer dagen werden meer dan 3500 stuks aangevoerd is de omzet flink. Melkschapen zijn goed gevraagd de prijzen vast. De aanvoer was 100 stieren40 ossen 260 vette koeien 600 melke- en kalve-koeien 150 pinken 150 vette kalveren 90 nuchteren kalveren 100 graskalveren 400 vette schapen 3100 lammeren 150 vette varkens 300 magere varkens 350 vette biggen 200 jonge biggen. De prijzen zijn: vette koeien le soort 2326 ct. stieren 20—22J/2 ct. vette kalveren 32—37 ct. vette schapen 22—25 ct.vette varkens 1618V2 ct.Lon- densche biggen 1617 ct.alles per K. G. Ossen f 150—f 170 melke- en kalve koeien f 130 f 160, pinken f 40—f 75, graskalveren f 40—f 52, nuchteren kalveren f 6f 9 melkschapen f 12f 18 magere varkens f 30f 45, jonge biggen f 1.10 af 1.25 per week. (N. v. d. D.) Men schrijft aan hetHandelsblad uit Enkhulzen: Wij zitten hier thans in het donkerten minste van :s avonds vier tot 's morgens acht. In straten waar de kwijnende gasgloeilichtjes der winkels niet een enkelen matten straal naar buiten werpenheerscht Egyptische duisternis. Alleen bij een brug ziet men soms een heel klein gasvlammetje van een straatlantaarn wanhopige pogingen doen om den voetganger op het gevaarlijke van den weg opmerkzaam te maken. En binnenshuis zit men, als men de petroleumlamp heelt afgeschaft, in den schemer. Recht gezellig. En de oorzaak van dit verschijnsel? Naar men zegt, hebben de hulpstokers aan de gasfabriek het werk ge staakt en zijn voor het geringe weekloon 6 of 6.50 's weeks geen plaatsvervangers te verkrijgen. Smokkelen. Aan het station te Rozendaal is den 7 in de douane-zaal een reiziger uit Brussel aangehouden die voor eene aanzienlijke waarde aan edelgesteenten en gouden sieraden trachtte binnen te smokkelen. De heer trok door zijne vreemde manieren de aandacht der beambten die hem lieten fouilleeren. Eene groote partij diamanten en andere voorwerpen van waarde kwamen toen uit zijne zakken te voorschijn welke alle benaderd werden. Behalve de boetezal de invoerder bovendien nog tienmaal de inkomende rechten moeten betalen, alvorens iets van zijne goederen terug te ontvangen. Volgens de »N. Rott. Ct." zal de nieuwe lijn die de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij gaat leg gen loopen over de oude lij sa tot Sloterdijk dan naar Sloten en Hoofddorp, en vervolgens naar Leiden. Justus» v. Maurik Verhuizen en Een interview. Trulda Hok Uitscheien. li. van de Velde, Een mooi cadeau. Geïll. Fh. S. van der Veen Een onderkruiper. Geïll.j A. PrellEen execusie. bene v[e n s In vorige jaren was deze kalender reeds omstreeks Ateuwjaar UITVERKOCHT.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 7