Nieuwj aarswenschen De oud-kolonisten. Brandweer. Honderdste jaargang. 1898. ZONDAG 18 DECEMBER. NIEUWJAARSWENSCHEN, ii 25 ets. a contant, Vee-invoer Belgie. bevonden '17 oor werpen. Gemeenteraad van Alkmaar. F EUILLETON. In het nummer van den Oud ej aarsavond, ZATERDAG 31 December a.s., zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels De MANSCHAPPEN in dienst bij de brandspuiten Ns. 1, 2 en 5 of daarvan in den loop van 1898 ont slagen kunnen de bnn over 1898 toekomende belooning ontvangen bij den Gemeente-ontvanger op AYoens- dag 21 en Donderdag 22 December van 's morgens 9 tot 's namid- a.s., dags 2 nnr A. CON AN DOYLE. NO. 150. Tweede blad. ALKMAARStHE COIIRAAT. Deze Courant wordt Blnsi# g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8O franco door het geheele rijk f 1.— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Dfi UITGEVEHS. DRASKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door Adrlanus Cornells de Boer, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den ver koop van sterken drank in het klein m het perceel aan de Oosterburgstraat No. 35, welke vergunning thans ten name staat van GRIETJE VAN DER SLUIS, vrouw van H. B. VAN DUIST. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 16 Dec. 1898. 0. D. DONATH, Secretaris. Blijkens bericht van Harer Majesteits Gezantschap te Brussel, is Esschen (station en dorp) den 13 De cember j.l. weder geopend voor den invoer van Nederlandsch melkvee, doch wegens het uitbreken van monden klauwzeer in de quarantaine bjjstallen is Baarle-Hertog sinds dien dag gesloten. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar 16 Dec. 1898. A. MACLAINE PONT. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tnsschen 9 en 12 nnr Een zak, een sportpet, twee knssensloopen, een gouden oorbelletje, een koperen kruisje, een fluweelen zakje met haakpennetje, een griiïelkoker, een boekje met thera peutische notitiën, een zilveren broche, een hoedespeld, een knipmesje, een zweep, een beursje en étui voor cigaretten. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 16 Dcc. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 21 December 1898des namiddags te 1 uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hier onder vermelde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. 1. Lezing eü vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openb. burgerschool en van eene onderwijzeres aan de 2e school voor onvermogenden. (Bijlagen Ns. 137 en 138). 3. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het vaktee- kenen aan de burgeravondschool. (Bijlage Nr. 145). 4. Verdeeling van den Raad in afdeelingen en perio dieke benoemingen voor 1899. (Bijlage Nr. 142). 5. Voorstel van B, en W. in zake het verbeteren der brandblnschmiddelen. (Bijlage Nr. 127). 6. Idem betreffende bet verwijderen van iepeboomen uit de Zuiderhontlaan en het planten van platte lindeboomen op de Heul. (Bijlage No. 131). 7. Idem naar aanleiding rapport »Aicmaria' over aanleg groei en onderhond van den Hont en de verschillende plantsoenen. (Bijlage Nr. 136). 8. Idem naar aanleiding van een aanbod tot overdracht aan de gemeente van grond gelegen aan de Zuider hontlaan. (Bijlage No. 132). 9. Idem tot afwijzing van een verzoek om verhooging van jaarwedden van de marktmeesters der wekelijk- sche veemarkten. (Bijlage Nr. 133). 10. Idem tot vaststelling eener verordeningregelende den werkkring van de raadscommissie voor de ge meentelijke gasfabrieken. (Bijlagen Nr. 60 van 1897 en Nr. 134. 11. Behandeling van reclames tegen aanslagen in de straatbelasting. (Bijlage Nr. 135). 12. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot ruiling van grond in de nabijheid van het Schermerhek (Bijlage No. 139). 13. Idem in zake een verzoek om aan gemeente-ambte naren te verbieden als architect of opzichter van particuliere bouwwerken op te treden. (Bijlage Nr. 140). 14. Idem naar aanleiding van een verzoek van de Ge zondheidscommissie om over te gaan tot wijziging der verordening regelende den werkkring der ge noemde commissie. (Bijlage Nr. 141). 15. Idem in zake het dempen van een sloot aan den Achterweg langs het land van 0. van der Oord (Bijlage Nr. 143). 16. Idem als boven langs het land van de Wed. Kap teyn geb. Roskam. (Bijlage No. 144). 17. Idem naar aanleiding van een adres van P. Brands in zake overdracht van grond. (Bijlage Nr. 107) De stukken liggen ter vis e. BEDELEN. De COMMISSARIS VAN POLITIE te Alkmaar doet opnieuw een beroep op de ingezetenen dezer gemeente om hem behulpzaam te zijn in het tegengaan van het bede len, door niet langer aan de deur te geven. Gaarne verklaart hij zich bereid, een ieder inlichtingen te geven omtrent personen, die de liefdadigheid inroepen door te bedelen of het venten met negotie. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 17 Dec. 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr. O 1900 of 1901 t Er schijnt nog altijd eenig misverstand te bestaan over het tijdstip waarop de negentiende eeuw eindigt, en de twintigste eenw begint. Het feit dat wij over iets meer dan een jaar het tweede cijfer van het jaartaldat dan een eenw lang een 8 geweest zal zijn, in een 9 moeten veranderen, kan, zegt de »N. R. C."., oppervlakkig den indruk geven dat op 1 Januari 1900 onze eeuw uit is en de volgende begint. Toch is dat niet hot ge^alde XXe eenw begint met 1 Januari 1901, en de zaak is zelfs zeer eenvoudig. Het blad volgt deze redeneering Een maand na Christus' geboorte is de eerste maand voltooid 12 maanden na Chr. het eerste jaar, dus jaar 1 van onze tijdrekening. Op het oogenblik dat het jaar 2 ingaat, zijn dus 12 (12X0 maanden verloopen na het aangenomen tijdstip van Chr. geboorte. Als het jaar 3 ingaat, zijn 12x2 maanden verloopen. Als het jaar 100 ingaat, zijn 12X99 maanden ver loopen. Als het jaar 101 ingaat, zijn 12 maal 100 maanden verloopen, en daar een eeuw 12 maal 100 maanden moet tellen is dan de eerste eeuw verloopen. De 2e eeuw begint das met dat oogenblik: op 1 Januari 101. De derde eeuw begint op 1 Januari 201. De negentiende eeuw begint op 1 Januari 1801. De twintigste eenw begint op 1 Januari 1901. Wij hebben het eerste jaar het jaar 1 genoemd en DOOR i) Op zekeren morgen zat ik met mijne vrouw aan het ontbijt, toen de meid een telegram bracht. Het was van Sherlock Holmes en luidde aldus ♦Knn je een paar dagen uit je bezigheden Heb je al gehoord van het drama in de Boscombe Valley? Ik zal blij wezen, als je met mij wilt gaan. Ik vertrek van Paddington met den trein van 11.15." »Hoe denk je er over, lieve?' zeide mijn vrouw, mij van ter zijde aanziende. »Zal je gaan Ik weet het waarlijk niet, Ik heb op 't oogenblik nog veel patiënten te bezoeken.'' »0, Anstruther zal je praktijk wel een paar dagen waarnemen. Mij dunkt, dat je maar moest gaan. Je zag de laatste dagen toch wat erg bleek. De verandering zou je goed doen en je stelt altijd zooveel belang in de zaken van mr. Holmes." ♦Ik zon al zeer ondankbaar zijn, als het anders was, ten minste als ik zie, wat ik er door gewonnen heb," antwoordde ik, mijne vronw vriendelijk aanziende. Als ik evenwel meega, dan moet ik na mijn koffers beginnen té pakkenwant ik heb hoogstens een half nnr tijd." Ik was aan het reizen gewend en had weinig behoef ten, zoodat ik in nog minder dan een half nnr met mijn reisvalies naast mij in een huurrijtuig zat en den straat weg naar het station van Paddington opreed. Sherlock Holmes wandelde op en neer zijne lange schrale figuur leek nog langer en schraler door zijn grijzen reismantel en nauwsluitende linnen pet. Het is waarlijk heel vriendelijk van je, Watson, dat je komt," zei hij. ♦Het is mij veel waard, iemand bij mij te hebben op wien ik vertrouwen kan. Vreemden willen gewoonlijk niet of ze kunnen het niet. Als je zoo goed wilt zijn een paar hoekplaatsen in een coupé voor ons tweeën open te houden dan zal ik de kaartjes nemen." Wij zaten met zijn beiden in een waggon. Holmes snuffelde in een hoop papierenbij tnsscbenpoozen maakte hij aanteekeningen of las met groote aandacht tot wij Reading voorbij waren. Toen maakte bij plot seling van al de papieren een rensachtigen bal en wierp dien in de hoogte. Heb je iets van het geval gehoord?' vroeg hij. ♦Niemendal. Ik heb de laatste dagen geen kranten gelezen." »De Londensche pers heeft geen zeer volledige be richten gegeven. Ik heb juist al de kranten van de laatste dagen doorgezien. Te oordoelen naar hetgeen ik gelezen heb, is het een van die schijnbaar eenvoudige gevallen, welke ten slotte buitengewoon moeiljjk blijken. Dat klinkt wel eenigszins als een paradox. ♦Toch is het volkomen waar. Hoe zonderlinger een misdaad ishoe gemakkelijker gewoonljjk de bedrijver op het spoor is te komen hoe alledaagscher hoe moeie- lijker het is den misdadiger te ontdokken. Bij het door mij bedoelde geval is er ernstig vermoeden gerezen tegen den zoon ven den vermoorde." Is er dan een moord gepleegd ♦Men vermoedt het althans. Ik zal evenwel niets als zeker aannemen voor ik mijn onderzoek geëindigd heb. Ik zal u zoo goed ik kan, in 't kort de feiten mede- deelen. Boscombe Valley is een plattolandsdistrictmot ver van Ross in Herefordshire. De rijkste grondbe zitter in deze streek is Mr. John Turner, die zijn ver mogen in Australië verwierf en weinige jaren geleden naar 't vaderland terugkeerde. Op een van zijn hoeven, Hatherley, woont een zekere Mr. Mc.Carthy, eveneens een ex-Australiër. Beide mannen hadden elkaar in de kolonie leeren kennen en het behoeft dus niet te ver wonderen dat zij nadat zij zich hier gevestigd had den, zooveel mogelijk in elkanders buurt bleven. Turner was naar 't scheen de rijkste van de twee Mc.Carthy werd zijn pachterdoch zij leefden op voet van vol komen gelijkheid en werden dikwijls bij elkaar gezien. Mc.Carthy en Turner waren beiden weduwnaars. De eerste bad een zoon van achttien jaar, de laatste eene dochter van denzelfden leeftijd. Het schijnt dat ze het gezelschap van de naburige familiën vermeden en zeer teruggetrokken leefdenofschoon de beide Mc.Carthy's groote liefhebbers van sport waren en vaak de wedrennen in de buurt bezochten. Mc.Carthy^ hield twee bedienden: een knecht en een dienstmeisje, lurner had een groot dienstbodenpersoneelop zijn minst een half dozijn. Dat is alles wat ik omtrent de levensom standigheden der beide familiën heb vernomenen nn de feiten! Op den 3en Juni, dat is laatstleden Maan dag verliet Mc Carthy ongeveer 3 uur 's namiddags zijn woning en wandelde naar de Boscombe Pool, een klein meertjegevormd door het zich verbreeden van de rivier, die door de Boscombe Valley stroomt. Hij was des morgens met zijn knecht te Ross geweest en had dezen gezegddat zij hard moesten loopen, daar hij om 3 nnr iemand over een zeer gewichtige zaak moest spreken. Van die afspraak kwam hij niet levend terug. n Van de Hatnerley-hoeve tot de Boscombe rooi is ongeveer vijf minnten gaans en op weg naar de laatste plaats werd hij door twee menschen gezien. De eene was een oude vrouwwier naam niet genoemd wordt, de ander een jachtopziener van Mr. Turner, William Crowder genaamd. Deze beiden hebben getuigd, dat Mc.Carthy alleen liep. De jachtopziener deelde tevens mededat een paar minnten nadat hij Mc.Carthy had zien voorbijgaan, hij diens zoon Mr. James Mc.Carthy had gezien denzelfden weg volgende en met een geweer onder den arm. Naar hij gelooft, was de vader nog in 't gezichttoen de zoon hem volgde. Hij dacht over de zaak niet verder na tot hij 's avonds van de vreeselijke gebeurtenis hoorde.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5