COLLECTEN. Volontair. No. 152. Eerste blad. onderdste jaargang. 1898. VRIJDAG 23 DECEMBER. Greineenteraad van Alkmaar. Nu is hij het eens dat f 10000 te veel is, mogelijk f2000 k f3000 te hoog, doch de vraag is, mag men het aanbod daarom weigeren De mogelijkheid bestaat, dat deze grond in andere handen overgaat en dat de nieuwe eigenaar hem niet weder zal willen afstaan, dan voor een nog hoogere koopsom. Spr. meent dan ook, dat voor dit maal over de te hooge som kan wordon heengestapt. 1894 3578.65 1895 3936.77 1896 4180.27 1897 4369.05 ALK1IAAKSCHË COURANT. Deze Courant wordt 0 1 n s d a g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar, f O,SO g franco door het rijk t 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c'o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Ter SECRETARIE dezer GEMEENTE kan geplaatst worden een Alleen zij die een goede hand schrijven en het lager onderwijs met vracht hebben gevolgd komen in aan merking. Zich aan te melden bij den Gemeente-Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR; Overwegende dat bij hun Ooilege is ontvangen eene kennisgeving voor eene op 27 en 28 D e o e m b e r a.s. te houden collecte in deze gemeente ten behoeve van de Vereeniging „Steun voor Weduwen zij ons doel", Vereeniging voor alle gezindtenge vestigd te Amsterdam dat collecten voor buiten deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid door hen tor, heden steeds werden tegengehouden dat daarmede hunnerzijds in verband met onlangs genomen Koninklijke besluiten niet kan worden voort gegaan dat bet met het oog op de talrijke behoeften waarin deze gemeente zelf nog kan voorzien niet wenschelijk is bovenstaaude collecte, ter voorkoming van herhaling, sncces te doen hebben Noodigen de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit geene liefdegaven uit te reiken ten behoeve der bovenstaande liefdadigheids vereeniging, indien deze onverhoopt op de aangegeven dagen mocht worden gehouden, maar die af te zonderen ter leniging van behoeften in de gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorzittor. 21 Dec. 1898. 0. D. DONATH, Secretaris. (Vervolg van het TWEEDE BLAD.) Verwijdering van boomen. 6. De commissie van bijstand met betrekking tot het beheer en onderhoud der plantsoenen heeft zich tot B. en W. gewend met de mededeeling dat zij zich ver- eenigt met het door de Vereeniging »Alcmaria" aanbe volen voorstel om de iepen uit de Zuiderhoutlaan te verwijderen mèt behoud der tnsschen geplante beuken. Nu het een maatregel van vrij grooten omvang betreft meent zijdat deze niet genomen mag worden zonder bewilliging van den Gemeenteraad. Hetzelfde geldt naar hare meening voor de wegneming der boomen op de Heul. In deze voor zware boomen te smalle straat maken zij de woningen donker en voch- tig bedreigen zij gevels en daken en ondermijnen zij de muren. De commissie wensebt hunne vervanging door platte linden waarvoor al dadelijk eenige zouden kunnen dienen die voor de nieuwgebouwde villa van den heer van Spall misplaatst mogen heeten. Om de markt niet al te zeer met iepenboomen te overvoeren en daardoor den prijs te drukken zou de opruiming in de Zuiderhoutlaan over 2 jaren verdeeld kunnen worden beurtelings eene zijde. B. en W. kunnen zich met de beschouwingen van de commissie zeer wel vereenigen waarom zjj voorstellen Burgemeester en Wethouders te machtigen 1°. om de iepeboomen uit de Zuiderhoutlaan binnen een tijdsverloop van twee jaren te doen verwijderen, met behoud van de tnsschen geplante benkenboomen 2°. de boomen op de Heul te doen vervangen door platte lindeboomen. De heer Bruinvis deelt mede, dat Bnrg. en Weth. dit voorstel nog aanvullen in dier voege, dat de boomen op de Henl niet in eigen beheer zullen worden geveld, maar dat die, gelijk vroeger, voetstoots zullen verkocht worden. De heer de Lange heeft tegen het wegnemen der iepen geen bezwaar, als men ze daar, waar de welstand hot eischt, bv. aan het einde der Harddraverslaan, maar laat staan. De heer Bruinvis antwoordt, dat die twee boomen reeds als zoodanig aangewezen zijn. De heer do Sonnaville geeft in overweging, dat de Raad terugkomt op zijn besluit, genomen bjj de be handeling der begrooting, om de boomen in eigen beheer te vellen. Hij gelooft dat die maatregel voor de gemeente kos ten zal meebrengen. Deze meening vindt bestrijding bij de heeren van den Bosch en Goede. Laatstgemelde zou alleen dan mede kunnen gaan indien de boomen welke verkocht zullen worden vooraf worden getaxeerd. Wordt er bij verkoop lager geboden dan de taxatie dan zou spr. die boomen willen ophouden en deze in eigeu beheer vellen. De beer Kraakman kan dit idéé ondersteunen ten opzichte der boomen aan de Zuiderhoutlaan. Aan B. en W. zou hjj mitsdien vrijheid willen laten de boomen op te houden als er te weiuig geboden wordt. De heeren Janssen en de Sonnaville willen den verkoop doen geschieden als vroeger. Aan het vellen in eigen beheer gaat voor do gemeente-werklieden een geruime tijd mede heen. Men vergete niet dat de takken opgebost moeten worden. De heer Goede gelooftdat bjj het vellen iu eigen beheer voorzichtiger te werk zal worden gegaan. Vooral met het oog op de Zuiderhoutlaan, waar de iepen hooger zijn dan de beuken is bij het vellen voorzichtigheid in acht te uemenom de beuken niet te beschadigen. Ge schiedt dit laatste dan zal de toestand niet verfraaien. Het voorstel wordt vervolgens zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd in dier voege dat de boomen op de Heul als vroeger zullen worden verkocht, terwijl die aan de Zuiderhoutlaan in eigen beheer zullen geveld worden. Hout en de plantsoenen. 7. Wordt in behandeling genomen het voorstel van B. en W. naar aanleiding van de adviezen van den Opzichter en van de Commissie over den Hont en de plantsoenen op het rapport, uitgebracht aan de vereeni ging »Alcmaria" door de heeren H. Oopijns en Anth. K.ster te 's Graven hage omtrent aanleg, groei en on derhond van den Hont en de- verschillende plantsoenen alhier. Dat voorstel en de adviezen zijn in hun geheel opgenomen in het nnmmer dezer Courant van 15 Dec. 1.1. De conclusiün sub a b c d en e van het voorstel van B. en W. worden alle zonder hoofdelijke stemming aangenomen die snb d, nadat daarover eenige discussie werd gevoerd door de heeren BosmanBrr.invis de Lange Goeds en Kraakman speciaal voor zooveel be trof de vraag 'of een of meermalen een advies van een deskundige gevraagd zal worden. Wrond in den Hout. 8. De heer C. Admiraal heeft medegedeeld dat hij bereid is het hem toebehoorende hnis met nabijgelegen schuur erven en moestuin staande en gelegen aan de Zniderhontlaan te zamon groot 1.02.14 H.A., voor den prijs van f 10000 aan de gemeente iu koop over te dra gen welk aanbod door hem wordt gestand gedaan tot 1 Januari 1899. Ter beoordeeling van de aannemelijkheid van het aan bod is het B. en W. wenschelijk voorgekomen om na te gaan welke prijs iu 1891 door de gemeente is betaald voor den grond in den Hontwelke als »Middenhout" bekend is. Voor dien grond ter grootte van 1.42.32 H.A. is f 9000 nitgegeven dat is f 0,63 per centiare. Werd het aanbod van Admiraal aanvaard, dan zon voor zijn grond thans f 0,98 per centiare worden betaald. En voor het geval mocht blijken dat de grond van Admiraal aan de gemeente geen grooter offer waard was, dan indertijd voor den grond van Middenhont is besteed, dan zon daarvoor thans geen f 10000 doch slechts f 6434,82 behooren te worden uitgegeven. Aannemende dat de grond in den Hont sedert 1891 eenigszins in waarde is toegenomen, hebben B. en W. nochtans gemeend aan Admiraal te moeten verzoeken een aannemelijker bod te willen doen doch hij heeft geant woord dat hij daartoe nier genegen is. Op dien grond kunnen B. en W. de transactie tegen den gevraagden prijs niet aanraden te meer omdat de grond geen waarde als bouwterrein vertegenwoordigt wegens het gemis van voldoend recht van uitgang. Zij stellen daarom voor te besluiteD aan C. Admiraal te berichten dat van zijn aanbod tot overdracht van het hem toebehoorende huis met nabijgelegen schuur erven en moestuin staande en gelegen aan de Znider hontlaan geen gebruik zal worden gemaaktomdat de door hem gevraagde koopsom ad f 10000 aan deze ver gadering te hoog voorkomt. De heer de Groot (afwezig) heeft schriftelijk medege deeld, dat hij den aankoop van den grond in het belang der gemeente acht. De heer Boelmans ter Spill kan zich met het advies van B. en W. niet vereenigen. De grond past de gemeente geheel en al. De Hout toch is aan alle zijden begrensd. Aan uitbreiding naar een der vier zijden bestaat geen mogelijkheid meer. Waar de gemeente dns do gele genheid wordt aangeboden om binnen die grenzen tot uitbreiding over te kunnen gaan, daar acht spr. het hoogst wenschelijk van die gelegenheid gebruik te maken. De Voorzitter zegt, dat hij het geheel met vorigen spr. eens zou zijn, indien Alkmaar een rijke stad was, w: ar geen belasting werd geheven en waar men niet zon weten hoe het geld te besteden. Dit nu is niet het geval. Do aankoop kan men beschouwen als weelde, te meer, nn de gemeente onlangs anderen grond heeft aangekocht. De heer Goede wijst er op, dat de aaugeboden grond met aan alle zijden door gemeentegrond ingesloten is. Ware dit wel het geval, dan zon spr. er toe kunnen komen, om met den heer ter Spill mede te gaan. Ook zon hij niet tegen aankoop zijn, indien de prijs was ge steld op f 0.60 a f 0.70 per M2. Nn echter aan de zijde van de Harddraverslaari nog grond ligt aan anderen toebehoorende, nn komt ook hem de prijs te hoog voor. De heer Bruinvis gelooft, dat de stad minder haast behoeft te hebben, dan een particulier. Dit blijkt wanneer de geschiedenis van den Hont wordt nagegaan. Het tegen woordige geslacht hoeft voor de omgeving der stad reeds veel gedaan. Spr. wijst daarbij o.a. op Middenhont. Laat nu het opvolgend geslacht ook iets doen. De heer Boelmans ter Spill kan zich met het door den Voorzitter gesprokene niet vereenigen. Alkmaar heeft voor een goed deel zijn roem te danken aan de echoone omgeving. Met het oog daarop behoeft de aan koop van den grond geen weelde genoemd te worden, omdat hij strekken kan tot verhooging van den bloei in de toekomst. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge- gebracht en aangenomen met 12 tegen 2 stemmen, die der heeren Boelmans ter Spill en Bosman. Beiooning marktmeesters. 9. J. Schouten G. W. van de Pol, C. Hartog en S. Koster, marktmeesters van de wekelijksche veemark ten dezer gemeente hebben verzocht hnnne jaarwedden te willen verhoogen ieder tot f 250. B. en W. daarop adviseerende berichten, dat de genoem de vier marktmeesters sedert 1876 elk eene jaarwedde van f 150 genieten, zoodat zij kunnen rekenen op een vast loon van f 3 per week, waarvoor zij des Zaterdags en des Maandags stel telkens hoogstens 6 uren per dag hnnne genoemde functiën moeten uitoefenen. Hnnne werkzaamheden bestaan in het ontvangen en verant woorden van marktgeldeu, waarbij zij zich moeten gedra gen naar de door burgemeester en wethouders te geven voorschriften. Nn hoett het dagelijksch bestunr kortelings aanleiding gevonaon ter zake voorschriften te goven die een zekeren waarborg opleveren voor de richtige verantwoording der marktgeldeu. Dat de werkzaamheden der marktmeesters daardoor in die mate zijn toegenomen, dat hnnne be iooning niet meer evenredig zon zijn aan de van hen gevergde diensten kau echter geenszins worden toege geven. Van hen wordt niet meer gevorderd dan dat zij tijdens dan dnnr van de markten ijverig bezig zijn. Schiet bij het bedieuen der markten hun ijver te kort dan wordt hun de noodige hulp niet onthouden. En voor het ijverig bezig zijn op elke markt achten zij eene belooning van f 1,50 per markt, dat is minstens f 0,25 per nar eene alleszins voldoende vaste belooning. Zij zeggen minstens f 0,25 per uur omdat de markten gewoonlijk geen zes uren duren. Zelfs voor tijdelijke hulp als deze nood zakelijk blijkt te zijn op do weekmarkten wordt geen hooger belooning dan f 1,50 toegekend. De opbrengst der kleine veemarkten bedroeg in 1893 eene som van f 3677.67 over vijf jaren f 19742.41 of gemiddeld per jaar een bedrag van f 3948.48 ter inning waarvan aan vier marktmeesters, elk a f 150, wordt nitgegeven f600, dat is 15°/0 van het geïnde bedrag. Zij vragen elk f 100 verhooging. Werd hnn ver zoek ingewilligd dan zon men om f 3948,48 in te vor deren hebben nit te geven f 1000, zegge ongeveer 25% van het te innen bedrag. Indien de hier bedoelde belasting 25% aan perceptie kosten moet vorderen dan zon het overweging verdienen haar af te schaffen, de weekmarkten geheel vrij te laten en op andere wijze een équivalent te zoeken voor de mindere ontvangst. Slechts op één punt kunnen B. en W. iets voor de vraag van de adressanten gevoelen. Zij achten het wen schelijk den gemeente-ontvanger uit te noodigen bij gele genheid der paardenmarkten de gaarders der marklgel- den onder hnnne goedkeuring telkens aan te wijzen. Mitsdien stellen B. en W. voor te besluiten a. aan J. Schouten G. W. van do Pol Hartog en S. Koster te berichtendat de Raad geene termen heeft gevonden om over te gaan tot vorhooging hnnner jaarwedden als marktmeesters van de wekelijksche vee markten in welke hoedanigheid zij echter voortaan ont heven zijn van het innen der marktgelden op de groote paardenmarkten. b. den gemeente-ontvanger nit te noodigen om voortaan de gaarders der marktgelden op de groote paardenmark ten onder goedkeuring van burgemeester en wethouders telkens aan te wijzen op de door dat college vast te stollen beiooning. De heer Boelmans ter Spill vraagtof het de bedoeling is om voortaan deze marktmeesters voor de paardenmarkten te gebruikenten einde zoodoende hen nog eenigszins in hnnne beiooning tegemoet te komen. De Voorzitter antwoordtdat, indien zij gebruikt worden zij daarvoor eene afzonderlijke belooning zullen genieten. Do conclusiëD van net voorstel van B. en W. worden daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Raadscommissie voor de gasfabriek. 10. De commissie, benoemd tot het verstrekken van advies omtrent de door B. en W. ingediende Verorde-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1