Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. kooplieden, waar moties aangenomen zijn, om voortaan geen waren uit Dnitschland te betrekksn. Daar de handel met Denemarken zeer beduidend is, is het niet onwaarschijnlijkdat deze revanche-maatregelen doel zullen treffen. EWEEUAllfB. In een rede te Edinburg heeft de heer Arthur Balfour, staatssecretaris voor Ierland, zich verklaard voor beperking van het recht der afgevaardig den in het Lagerhuis om de regeering zonder vooraf gaande aankondiging vragen te doen over de buitenland- sche staatkunde. De Staatcourant heeft de invoering afgekondigd van het algemeene stuiverstarief voor brieven tot een half once gewicht in het verkeer van het Vereenigd Koninkrijk en zijn koloniën, met uitzondering van de Kaapkolonie en Australië. FRANKRIJK. Het ^Journal de Genève'' bevestigt het verhaal omtrent het gesprek tnsschen den graaf van Munster, den Duitschen gezant te Parijs en graaf De Turenne over den beweerden brief van keizer Wilhelm over Dreyfus. De gezant sprak den graaf De Turenne, die zeer bevriend was met minister Hanotanx, in een der salons te Parijs aan om hem te verklaren, dat, deze brief, als er zoo een bestond, valsch was. De gezant koos dezen weg om geen aanleiding te geven tot een incident dat misschien ernstige gevolgen had kunnen hebben. »De Temps" meent te weten, dat onder de bezwaren, door de Pransche regeering geopperd tegen de uitleve ring van het geheime dossier in zake Dreyfus, aan het Hof van Cassatie, behoorde de vrees voor schending van het geheim door mevrouw Dreyfus. De minister van justitie bad den heer Loew gevraagd of tor. Mornard zich ten volle aansprakelijk stelde voor de discretie van mevrouw Dreyfus, die als vertegenwoordigster van haar echtgenoot en als civiele partij in het proces het recht heeft van alle stukken kennis te nemen. De advocaat had de verzekering gegeven, dat van deze zijde alles in het werk gesteld wordt, om het geheim te bewaren. De inschrijving ten bate van de weduwe van kolo nel Henry beloopt meer dan 100,000 frs. De advocaten van mevr. Henry, mrs. Chenu en Saint Auban zullen nu weldra het proces tegen den heer Reinaeh .beginnen. Echter zijn mevr. Henry en mr. Chenu het nog niet eens over de jurisdictie voor welke het proces zal moeten plaats hebben, zegt de »Ind. Beige.'' Het Engelsche tijdschrift »Atheneum" beweert dat Emile Zola zich op het oogenblik te Londen ophoudt, ITAIiIE. Het bericht dat alle gedelegeerden ter anarchisten-conferentie het protocol zouden hebben onder teekend, wordt thans van uit Rome tegengesproken. Men beweert, dat de Engelsche gedelegeerden hunne handtee- keningen hebben geweigerd om redenen van binnenland- sche staatkunde. Bij de audiëntie der kardinalen, bisschoppen en pre laten op Kerstdag, heeft de Paus zich over de conferentie uitgesproken. Hij is van meening, dat te recht de regee ringen van Europa zich vereenigen om perken te stollen aan de ongehoorde misdadige neigingen en ruwe moorden doch de vreeze Gods moet eerst het geweten der volken doen opleven. ZUID - AFRIKA. Den 25 werd to Johannesburg op een groote vergadering van inwoners van Britsche nationaliteit besloten aan de Koningin van Engeland een adres te zenden, waarin der vorstin wordt verzocht aan haar vertegen woordiger bij de Zuidafriaansche Republiek de opdracht te geven, bij de regeering dier republiek de noodige stap pen te doen om recht te verkrijgen in de zaak van den politieagent die bij een arrestatie den Engolschman Ed gar doodde. Tijdens de vergadering ontstond een gevecht tnsschen de burgers en de Engelsehen. Er werd met stokken gesla gen de burgers vluchtten in het postkantoor. Dr'e per sonen werden in hechtenis genomen, waarna de orde werd hersteld. De vergadering stelde het adres in handen van den Britschen consul, die beloofde het aan de bevoegde overheid te zullen overhandigen. Een reuzen-telescoop. Een van de groote merkwaardigheden der Parijscbe tentoonstelling van 1900 zal de reuzen-telescoop zijn, die thans, ouder leiding van den heer Fr. Deloncle, door den ingenieur Gautier wordt gemaakt. De brandpunten der lenzen hebben een afstand van niet minder dan 60 meter, wat noodig is om de beelden chromatisch (kleurloos) te maken. De buis bestaat uit staal van 2 millimeter dikte en heeft een middellijn van 1 ^2 meter. Hij weegt 21.000 kilo en rust op 8 voetstukken van gegoten ijzer, die weder gedragen worden door 8 zware steenen pijlers. De lenzen hebben 1.25 meter middellijn en rusten op be weegbare voetstukken zij wegen met deze 900 kilo elk. De telescoop is onbeweeglijk, en is horizontaal gericht naar een kolossalen spiegel van een siderostaat, welke spiegel 2 meter middellijn heeft, een dikte van 27 milli meter en een gewicht van 3000 kilo. Hij rust op een houder van 3000 kilo, welke door hefboomen en gewich ten in evenwicht wordt gehouden en gedompeld is in een kwikbad van 2 meter doorsnede, waardoor het gewicht tot 1jlt wordt verminderd. Door een kunstig uurwerk kan de spiegel zich bewegen naarmate de sterrehemel zich schijnbaar verplaatst, en dus zóó dat degeen die bij de ocnlairlens door den kijker ziet steeds hetzelfde beeld van den sterrenhemel te aanschouwen krijgt. Het gieten van den spiegel heeft zeer veel moeite gekost. Er moest een oven voor worden gebouwd, die 20 ton gesmolten glas kan bevatten. Vooral de afkdeling was vol bezwarenvan twintig gietsels zijn slechts twee vol doende gelukt. Men is nu bezig dat enorme stuk glas te slijpen en te polijsten, wat met de grootste zorg ge schiedt en maanden JaDg duurt. In de werkplaats wordt de warmte op gelijke hoogte gehouden, en er mag slechts fluisterend gesproken worden. Volgens de ontwerpers zal deze telescoop een 10.000- voudige vergrooting geven, dus 2lj2 maal zooveel als de hoogste vergrooting tot dusver bij een siderostaat bereikt. Men zou er bijv. een legercorps mee kunnen zien, dat op de maan manoeuvreert. Deze reuzentelescoop zal stellig een der groote aantrekkelijkheden der tentoonstelling worden_ Uorrespondentle. Correspondent te S. Gaarne een niet al te uitvoe rig overzicht over bedoelde lezing. Kunnen wij het vrij dag ontvangen Een jeugdige uitbreker. Een koffiehuishouder, te Rotterdam, vroeg dezer dagen aan een jongen, die op straat bij zijn huis stond, of hij een vaatje bier voor hem wilde halen aan de brouwerij. De jongen wilde wel en hij kreeg nu een rijksdaalder om het bier te betalen en een wagen om het vaatje te vervoeren. De man zag echter noch deD jongen noch den rijksdaalder terug en de wagen werd 's avonds onbeheerd in de straat gevonden. Den volgenden morgen ging de bedrogene de straat op om den jongen op te zoeken, en werkelijk ontmoette hij hem. Zonder iets te laten blijken, liep hij hem na tot hij een politie-agent ontmoette, wien bij hem aanwees. De jongen werd gegrepen en bleek een der berechte jeugdige dieven te zijn, pas 14 jaar oud. Hij verzette zich heftig tegen zijn arrestatie, en op advies van een ander lid dezer bende liet hij zich voortsleepen over de straten, terwijl hij inmiddels trachtte het publiek tegen de politie op te hitsen. De tweede jongen werd ook ge pakt. Een derde, die de rijksdaalder mede hielp opmaken, maakte zich uit de voeten. Het gevolg van een en ander was, dat er vier agenten aan te pas moesten komen om deze twee jongens van 14 en 15 jaar te brengen naar het bureau van politie. Daar werd de 14-jarige in verhoor genomen hij ver klaarde onbewimpeld te blijven stelen zoolang hij vrij is. Maar nu zal hij naar de gevangenis worden overgebracht. Aanvankelijk werd hij in een der arrestantenvertrek- ken achter slot en grendel gezet. Na een poosje werd het gewone bezoek aan de arrestanten gebracht en toen was de kleine dief verdwenen. Hij bleek uit den vloer een paar planken gebroken en de brits verplaatst te hebben, door de opening onder de bintlaag te zijn gekropen, om te trachten langs dezen weg een uitgang te vinden. Maar nog juist bijtijds werd deze toeleg ontdekt. Nu is de jougen beter opgesloten. (N. R. C.) Bevroren potplanten. Potplanten ,die door de vorst verrast worden, dompelt men terstond in koud putwater of besproeit ze en plaatst ze dan op eene koele, tochtvrije plaats, tot de vorst er uitgetrokken is. Worden bevroren planten in een warme kamer geplaatst, dan ontdooien ze te spoedig en zijn verloren. Stoompont Enkliulzen—Stavoren. Den 22 werd met goed gevolg van de werf van de heeren Rijkée Co. te Rotterdam te water gelaten de stoompont »Stavoren", gebouwd voor rekening van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij en bestemd om dienst te doen tnsschen de stations Enkhnizen en Stavoren tot vervoer van goederen- en posttreinen. Het vaartuig is lang 66 meter, breed 11% meter en hol 2.90 meter. De pont zal worden voortbewogen door twee horizontaal werkende compound-machines van 3.50 I. P. Kelk gevoed uit 2 stoomketels, welke vervaardigd zullen wor den aan de fabriek van de heeren Löhnis Co. te Rot terdam. Het vaartuig zal worden voorzien van stoom- stuurbeweging en twee stoomgangspillen. Nabij Marken is in den nacht van den 22 een Volendammer botter door een tjalk overvaren. Zonder eenigen bijstand te verleenen, voer de tjalk door. Een ander vaartuig ontdekte gelukkig weldra den hachelijken toestand van den botter en mocht er in slagen de men- schcn te redden. Het gezonken vaartuig wordt gelicht. Veredeling van het ambacht. Vorschenen zijn de voorwaarden en eischen voor de proefaflegging als meester en als gezello. voor het smeden; 2o. voor het hnisschilderen welke proef afleggingen vermoedelijk zullen plaats hebben in den winter van 1899 op 1900. Vóór 1 November 1899 heeft men zich daartoe aan te melden. Barslngcrhorn. Den 25 had te Kol horn, voor eene volle zaal, eene goed geslaagde tooneelvoor- stelling plaats, ten voordeele van het schoolfeestfonds. Opgevoerd werd >Haar Gustaaf," tooneelspel in 4 be drijven door W. Wijker en tot nastukje >Een huis met commensaals," blijspel in 1 bedrijf, van I. Mannoury. Spanbroek. Den 26 gaf de vereeniging »Jacob Kwastalhier een concert voor een in grooten getale opgekomen publiek. Het programma der Wognumsche zangers bestond uit 15 nummers, dat met veel belang stelling werd aangehoord. Schagen. De kerstuitvoering van de zangvereeni- ging »Euphonia" alhier is uitnemend geslaagdde zaal was vol, de uitvoerenden goed bij stem. Vooral de humo ristische nummers. »Een koffiepraatje" van E. Simon en »Een dameskransje" van GrabenHoffmann slaagden goed. De heer De Winter verwierf met zijne voordrachten luide toejuichingen. Een gezellig bal de zetter kan het voortaan voor Schagen wel laten staan besloot den avond. Een nieuw station. Het nieuwe station te O b d a m (lijn Alkmaar Hoorn) is in gebruik genomen en het goederenvervoer op deze lijn opengesteld. Uitgeest. Bijna 100 leerlingen van de Zondag school onder leiding van den heer ds. A. H. Claasen hadden den 26 's avonds in de ned. herv. kerk een kerstboomfeest. dat door eene talrijke schare belang stellenden werd bijgewoond De boom was keurig ver sierd en de kinderen werden ruim onthaald terwijl zij uit eene tombola verschillende geschenken ontvingen. Tram Alkmaar— Purmerend. Ursem. Na bet ongeval der wed. V. alhier aan de halte »Schermerdijk" overkomen, wordt het o. i. meer dan tijd, dat door de directie der N. H. Tr. My. gezorgd wordt, dat dergelijke ongelukken niet meer plaats hebben, of althans tot de hoogst zeldzame uitzonderingen behooren. Wanneer men de geheele brug van flinke leuuingen voor zag aan den Schermerkant aan de brug aan weörzjjden schuinsnitloopende vleugels aanbracht en de daardoor ont stane openingen met aarde aanvnlde; aan dezelfde zijde bij donkere avonden twee flinke lantaarns liet branden en eindelijk er voor zorgde dat steeds vóór de brug halt werd gehouden, zoude er zeker veel, misschien alles ge- wounen zijn. ©terieek. De heer ds. P. H. Kapteijn maakte den 25 aan zijne gemeente bekend dat hij voor het beroep naar Vlieland bedankt heeft. In den Raad der gemeenie Sappemeer is eezn adres ter tafel gebracht van de heeren J. Hazen en T. Keizer te Groningen die de gemeente wilden voorzien van zuiver drinkwater. Dit adres werd in handen gesteld van B. en W. met verzoek om advies. Bij die gelegen heid gaf een der Raadsleden zijne meening over de zaak aldus te kennen »Onzin Zie de paarden en koeien die onzuiver water drinken. Zie mijn hond die op de brug ligt en zich laaft aan het water uit het diep. Zie de eene of andere vrouw die haar slof uittrekt en er slootwater uit drinkt. Is dat schadelijk voor de gezondheid Wel neenhet kan heel goed gaan zoo. Het is heel mooi zoo'n onder- aardschen stroom bij droogtezooals men dat ziet in Parijs in Engeland maar hier Och kom dikke woorden dat heele ding Gelukkig maakte niemand zich over deze redeneering boosmaar werd er hartelijk om gelachen. In de laatste 20 jaren zijn alle Nederlandsche meel fabrieken op vier naverbrandenkelen zelfs tweemaal. De nog niet afgebrande fabrieken zijn De Maas te Vlaar- dingen Rijst- en Pelmolen en Viruly en Ravenswaay te Rotterdam en Smeets te Roermond. De meeste molens verbrandden tnsschen Zaterdagavond en Zondagmorgen. (Bakkerscour.) Veehandel ln Friesland. De aanvoer op onze markten is afnemendedes ondanks was de aanvoer op de jongste marktdagen nog ruim 8000 stuks. De handel in vette koeienwaarvan de aanvoer vrij wat grooter was dan in de laatste weken is willig met goeden omzet. Door den grooteren aanvoer ging bij den levendigen handel de prijs toch ietwat achteruit. De aanvoer in melke en kalve koeien was zeer gering; door den beteren handel gingen de prijzen van dit vee een weinig vooruit. In vette kalveren waarvan de aanvoer niet het minst is afgenomen blijft de handel vlug met zeer vaste prijzen. Op de Engelsche markt blijft dit vleesch goed in prijs hoewel de vleescbmarkt daar in de laatste dagen slecht gestemd was varkensvleesch uitgezonderd dat heel goed gevraagd was. Nuchtere kalveren met behoorlijken handel zijn vrij vast in prijs. Stieren voor de slachtbank blijven gevraagd de hooge prijzen houden zich staande. Vette varkens met vluggen handelhoewel de aanvoer grooter was stegen niet in prijs doch van eene daling werd ook niets bemerkt. Londensche biggen zijn zeer goed gevraagd in jonge biggen is de handel slapperdoch het is te verwachten dat dit spoedig zal veranderen nu de Londensche markt met hoogere prijzen is afgekomen. In vette schapen en lammeren met zeer grooten aan voer is de handel zeer stadig met lagere prijzen. De aanvoer bedroeg 100 stieren 40 ossen 350 vette koeien 260 melke en kalve koeien 120 pinken 150 vette kalveren 20 graskalveren 220 nuchtere kalveren 3700 schapen en lammeren 180 melke schapen130 vette varkens300 vette biggen 400 magere varkens en 150 jonge biggen. De prijzen zijn vette kooien 2426% ct.stieren 18 22 ct.vette kalveren 3236 ct.vette schapen 1823% ct.vette varkens 16 18 ct.Londensche biggen 1617 ct.alles per 1/i Kg. Ossen f 150f 170 melke en kalve koeien f 125 f 175 pinken i 45f 70, nuchtere kalveren f 6—f 9%, magere varkens f 35f 45 melke schapen f 12f 18. (N. v. d. D.) In het laatst dezer maand wordt te Edam aan de knapendie aldaar tijdens de Inhuldigingsfeesten een »jongens-eerewacht" vormden, een feest bereid. Dit is mogelijk gemaakt door een gift van H. M. de Koninginhetgeen alhier op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Uit Uangedijk wordt gemeld De boeren hebben er geen heugenis van dat zij zoo als dit jaar, nog in het laatst van December met bloem kool naar de markt gaan. Voor velen is dit een aardig buitenkansje. In plaats van het restje op den akker te zien bevriezen zooals dat gewoonlijk het geval is en waarop gerekend wordt, konden zij nu nog eenige weken achtereen dagelijks met drie k vier honderd bloemkolen naar de markt gaan en daarvoor oen f 30 k f 40 opstrijken. Èed. Staten van Noordholland hebben behoudens Koninklijke goedkeuring bepaald, dat voor taan zullen bedragen de jaarwedden van den ontvanger te Warder f 100; die van den burgemeester op Uik f 800; die van den secretaris op Urk f 700; die van den ontvanger te Heerhugowaard f 250die van den ont vanger te 's-Graveland f 300 die van den ontvanger te Haarlemmermeer f 950 en die van de wethouders te Zaandam voor ieder hunner f 500. Zitting van 23 Dee. 1898. J. v. W., Bergen, en O. H., Alkmaar, dronkenschap, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. W. M. H. P., Alkmaar, overtreding drankwet, f 3 boete of 2 dagen hecht. P. S., zonder bakende woonplaats, het als schipper niet de wettelijke voorschriften in acht nemen, f 3 boete of 2 dagen hecht. J. A. on N. B Alkmaar, overtreding arbeidswet, ieder f 1 boete of 1 dag'hecht. J. J., als boven, overtreding Provinciaal Reglement, f 1 boete of 1 dag hecht. G. de R., Zaandam, C. T., Helder, F. J. J., A. M. en H. N., Alkmaar, overtreding gemeente-verordening, de le, 2e, 4e en 5e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 3e f 1 boete of 1 dag hecht. C. T. Jz., Egmond-Binnen, loopen over verboden grond, vrijgesproken. J. B., Uitgeest, overtreding spoorwegwet, f 1 boete of 1 dag hecht. A. V., Westzaan, en J. T. Jz., Castricum, overtreding jachtwet, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e vrij gesproken.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2