Nederland. Ingezonden Stukken. geschat op bijna 300.000 fra. en ia gedekt door twee verzeker ings-maatscbappijen. Werkstakingen. Uit een opgaaf over het aantal werkatakingen in October blijkt, dat in deze maand Engeland de meeate stakingen aan te wijzen had en wel 54 met 12.577 sta kers, dan volgen Dnitschland met 31 strikes, Frankrijk met 27 (5186 stakers), België met 10 (2197 stakers) en Oostenrijk met 6 werkatakingen. Dure Couranten. Wij Hollanders, die door de goedkoopte onzer lokale bladen reeds klagen over den hoogen abonnementsprijs der «Nieuwe Rotterdamshce Courant" of «Algemeen Handelsbladkunnen ons moeilijk een voorstelling maken, dat er bladen bestaan waarvoor men twee a drie gulden per nummer betaalt, en toch is dit het geval met de te Yokohama verschijnende »Weekly mail" die f 2.40 per nummer kost. De abonnementsprijs van de »Times'' het bekende En- gelsche dagblad is f 48 per jaarde wekelijksch ver schonende »The American Architect" kost f 60 per jaar. »The Weekly Times" te »Tien Tain" in China is ver krijgbaar a f 2.10 per nummer en het gelijknamige blad te Singapore verschijnend, a f 1.80. Het duurste van allen ia echter «The Englishman" te Calcutta, dat verkocht wordt a f 3.90 per Dummer. Volgens het tijdschrift «Engineer" zouden er op de gansche aarde te zamen aanwezig zijn748 scheeps- dokken, waarvan 469 (60 pCt.) Engelsche. Deze 469 Engelsche dokken zijn aldus verdeeld 249 in Engeland, 30 in Schotland, 18 in Ierland en 172 in de Koloniën. Men telt in Europa 302 dokken, verspreid in 80 plaatsen. In Azië bestaan er 76 in 27 steden. Tijdens de laatste jaren is de vraag naar steeds grooter schepen een mach tige drijfveer geweest tot den aanbouw van veie nieuwe dokken, daar de oude dokken niet meer in staat waren om de nieuwe schepen op te nemen. Te Southampton vindt men het grootste dok van de wereld. Het is 228 meters lang, 27 meters breed en heeft 8.7 meters water op zijn drempel. Hoogwoud. Den 22 werd opgericht oene af- deeling van den Ned. Geheel-onthoudersbond. Het be stuur bestaat uit de heerenP. Verwey, Aartswoud, voorzitter, J. Koeten, Aartswoud, secretaris, mej. W. J. de Hart, Spanbroek, penningmeesteresse, mej. M. Ver- maesSpanbroek en de heer G. Rempt, Aartswoud, leden van het bestuur. Te Breda is een man, die alleen in zijne huis kamer was, in slaap gevallen, en daarbij met het hoofd in aanraking gekomen met een staande petroleumlamp welke daardoor omkantelde, met het noodlottig geval, dat zijne haren en kleederen in brand raakten. Op het hulpgeroep van den man snelde zijne vrouw en de buren toe en trachtten hem de kleederen van het lijf te rukken, waarbij hij bovendien ernstige verwondingen aan het lichaam kreeg. Ue ongelukkige, steeds bij bewustzijn, werd naar het Gasthuis overgebracht en is aldaar den volgenden morgen na vreeselijke pijnen bezweken- lielden. De in arrest gestelde B. die verleden week zijne schoonmoeder zoodanig mishandeld zou hebben, dat zij daaraan is overleden, is op vrije voeten en weder bij zijn patroon aan 't werk gesteld, daar is gebleken, dat bedoelde vrouw ten gevolge eener beroerte en niet tenge volge van de mishandeling is overleden. De man moet een zeer ijverig werkman zijn en bij zijn patroon en zijne kameraden zeer goed aangeschreven staan Door het ijs gezakt. Tusschen Geertruidenberg en Raamsdonkerveer zijn op den Tweeden Kerstdag dertien personen, waaronder zeven meisjes, door het zwakke ijs geraakt. Gelukkig werden allen gered. Spijkerboor. Door het polderbestuur van Starn" meer en Kamerhop is aanbesteed het jaarljjksch onder" zelf liep hij in een kring rond. Lestrade en ik wandelden achter hem de detectieve in onverschillige houding terwijl ik mijn vriend belangstellend gadesloegover tuigd dat hij naar een vast plan handelde en elk zijner daden van het hoogste belang kon zijn voor het doel dat hij zich voorstelde te bereiken. De Boscombe Pooleene kleine met riet omzoomde waterplas van ongeveer zestig pas in doorsneeligt op de grensscheiding tusschen Hatherley Farm en het park van Mr. Turner's landgoed. Boven het boschaan de overzijde van den plas zagen wij de roode uitsprin gende hoektorentjes oprijzen van de villa van den rijken landeigenaar. Op Hatherley-zijde van de Pool werd het bosch dichter en daar bevond zich een smalle gordel van graszoden ongeveer twintig schredon in middellijn tus schen den zoom van het bosch en het riet van den oever van het meertje. Lestrade wees ons de plek waar het lijk was gevonden en de grond was zoo vochtigdat wij duidelijk de indrukken konden zien die er de ver- slagene had achter gelaten. Holmes kon op het platge treden gras nog heel wat andere dingen lezen ik merkte dit aan zijn peinzend glurende blikken hij liep rond als een houd die een spoor rook en wendde zich toen tot zijn metgezel «Waarvoor heb je in het meertje gezocht «Ik vischte wat met een haak. Ik dacht er een wapen of iets anders te vinden dat mii op het spoor van de misdaad kon brengen. Doch mijn hemelhoe «Tu tu tu Ik heb geen tijd. Overal zie ik hier den linkervoet van u met zijn kromming aan den binnenkantafgedrukt. Och hoe gemakkelijk zou het mij geweest zijn als zij er niet allen als buffels over- geloopen hadden. Hier kwam de huisbewaarder en zijn gezinvan hen zijn alle voetstappen tot op een afstand van zes of acht voet van het lijk afkomstig. Doch hier zijn drie afzonderlijke indrukken van de zelfde voeten." Hij haalde een vergrootglas voor den dag en ging op zijn overjas van waterproof liggen om beter te kunnen zienterwijl hij meer in zichzelven dan met ons het volgende gesprek hield. «Dit zijn de houd voor 1899. Voor perceel 1 (timmer- en metselwerk) werd ingeschreven door R. Band, Wijde Wormer, f 2794 A. Baas, Knollendam f1889 I. Kakes en J. Messchaert, f 1854 en R. Kappen, beiden, Westgraftdijk f 1843 voor perceel 2 (schilderwerk), door J. Grim, Marken- finnen) f 163; M. Oud, Westgraftdijk, f 154 50; D. Vink, Wormer, f 154J. Siekman, Westgraftdijk, f 148.60 K. Siekerman, f 148en K. Louw, beiden Knollendam, f 122.50. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Olerleek. Onder groote belangstelling is den 26 des avonds het Kerstfeest gevierd. De kinderen wer den door den heer ds. Kapteijn op chocolade en koek ont haald en kregen bovendien nog geschenken mede naar huis. Ook dit Kerstfeest slaagde weder naar wensch. Vereeniging lot vakopleiding voor Hand werkslieden In Kederland. Deze vereeniging hield den 27 hare winterverga dering te Utrecht, waar o.a. het volgende besproken werd De Voorzitter, de heer H. J. de Groot, herinnerde er aan hoe drie jaar geleden de vereeniging werd opgericht en hoe de belangstelling in het vakonderwijs steeds toeneemt. Spr. brengt hulde aan den Minister van Binuenlandsche Zaken, die toont het vak- en ambaehtsonderwijs zooveel mogelijk te willen bevorderen. Vijftig voorgestelde leden en donateurs werden bij ac clamatie als lid en donateur aangenomen. De notulen worden na eenige korte besprekingen goed gekeurd. Van de «Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht" is een schrijven ingekomen, om toe te treden als lid dezer vereeniging. De heer v. d. Bilt doet eenige mededeelingen van de pensioen-commissie, die, naar men als aanstonds zegt, weinig en van treurigen aard zijn. De Voorzitter meent dat de zaak niet zoo hopeloos staat. De Minister van Binnen!. Zaken en zijn ambtge noot van Finantiën hebben zich in beginsel gunstig over een pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren uitgelaten. De Secretaris brengt verslag uit van den toestand der vereeniging. Spr. meent, dat men zich nog in het eerste stadium bevindt van den strijd ter verkrijging van goed vakonderwijs. Vele jonge lieden gaan op hun 12e jaar nog geheel onvoorbereid een vak aanvatten en velen gaan [te gronde. Spr. constateert met genoegen, dat de subsidies aan ambachtsscholen dit jaar weer verhoogd zijn, waaruit de goede wil blijkt van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Thans zullen wederom 50 per sonen als lid of donateur toetreden. De heer H. L. Boersma wijst op de wenschelijkheid plaatsen in het bestuur te vertegenwoordigen als Rot terdam en Arnhem. De Voorz. meent dat het meer aankomt op de ge schiktheid van personen. Verkozen de heer L. v. Esschen, direeteur der am bachtsschool, en tot voorzitter wordt bij acclamatie her kozen de heer H. J. de Groot. De heer de Visser leidde vervolgens in het oprichten van afdeelingen Spr. erkent, dat het houden van afdeelingen bevorderen zal dat men ter vergadering beter beslagen ten ijs komt. Toch adviseert spr. met het oog op de prille jeugd der vereoniging, mat do oitwooring van difc donkboeld voor alsnog eenige jaren te wachten. De heer De Jager wenschte op eene volgende verga dering de vraag in behandeling te zien genomen of de bnrgerdagschool al dan niet reden van bestaan heeft. De Voorzitter wijst er op, dat slechts in Groningen nog een burgerdagschool bestaat en dat ook deze wel ten doode zal zijn opgeschreven. Spr. meent, dat, waar nog zooveel arbeid voor het mes is, deze vraag thans minder op den weg ligt der vereeniging. Aan het bestuur wordt overgelaten de vaststelling der plaats voor de eerstvolgende algemeene vergadering. (»N. v. d. D.") De Raad der gemeente Oudendijk heeft besloten aan H. M. de Koningin een adres te richten, waarin het verzoek zal worden gedaan bij het wetsvoorstel tot afschaffing der tollen op 's Rijkswegen, tevens voor te stellen de tollen op andere wegen af te koopen. (»N. Rott. Ct.") voeten van den jongen Mc. Cartby. Hij is hier twee keer langs gewandeld en één keer liep hij snel zoodat de voetzooien diep ingedrukt en de hielen nauwelijks zichtbaar zijn. Dit stemt overeen met zijn verhaal. Hij liep hard toen hij zijn vader op den grond zag liggen. Wat is dit Het is de indruk van de geweer kolf toen de zoon stond te luisteren En dit Ha ha ha Wat hebben wij hier Puntschoenen punt schoenen daarbij vierkantheel ongewone laarzen Hier zijn zedaar weer niet hier komen ze weer natuurlijk dat was om ze te bedekken. En van wien zijn die voetsporen Hij liep op en neer, nu eens het spoor verliezende, dan het weer terugvindende, tot wij den zoom van het bosch genaderd waren en onder een hoogen beuk, den grootsten boom uit de geheele buurt, kwamen. Holmes liep nog verder en lag op eens weer op den grond een lichten uitroep van voldoening sla kende. Hij bleef daar geruimeu tijd liggen, bekeek nauw keurig de droge bladeren en twijgen, deed iets, wat mij stof toescheen in een lederen enveloppe en onderzocht met zijn vergrootglas niet alleen den grond maar zelfs den bast van den boom, zoover hij kon reiken. Een nit- gebrokkelde steen lag op het mos aan den voet van den boom. Hij bekeek ook dien steen nauwkeurig en stak hem toen bij zich. Daarna volgde hij een pad door het bosch tot hij aan den hoogen weg kwam, waar geen sporen van voetstappen waren te zien. «Het is een zeer belangrijk geval geweest," merkte hij op, zijn gewonen redeneertrant volgende. «Ik denk, dat dit grijze gebouw het huis moet zijn en dat ik naar binnen zal gaan om wat met Moran te spreken en mis schien een briefje te schrijven. Daarna kunnen wij naar huis terugrijden. Ge kunt naar ons rijtuig wandelen ik zal onmiddellijk bij u wezen. Ongeveer tien minuten later zaten wij weer in onze cab en reden naar Ross terug. Holmes liet den steen zien, dien hij in het bosch had opgeraapt. «Dat zal je misschien belang inboezemen, Lestrade," zeide hij«de moord werd hiermee bedreven." «Ik zie hier toch geen kenteeken aan." Wordt verv. De keurmeester van voedingsmiddelen te Rotter dam heeft op de melkmarkt aldaar 5 vaten met taptemelk afgekeurd, en dit op de vaten vermeld. Nauwelijks had de keurmeester zich verwijderd, of de vermelding «afge keurd" werd uitgeveegd, en de melk werd weder te koop aangeboden, alsof er niets gebeurd was. Op de vraag van een kooper of de melk goed was, gaf de verkooper ten antwoord: «Je kunt ze gerust nemen, ze is pas gekeurd." Uit een onderzoek bleek dat de keurmeester het recht mist, de melkschuit te laten verwijderen, of de ondeugde lijke melk te vernietigen. Benoemingen. Bij Kon. besl. zijn benoemd: tot hoogheemraad van de Uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfries land de heer D. F. Ponttot hoogheemraden van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, wegens Duinkavel, de heer J. Meijne, en wegens Waterland de heer K. Olij Dz.tot dijkgraaf van den polder Katwonde, de heer C: de Wit. Rotterdam. In den Grooten Schouwburg alhier ontstond den 25, naar de N. R. Ct. meldt een be gin van paniek, toen, tijdens het tweede bedrijf van «Colinette", een stoompijp van den verwarmingstoestel met een hevigen knal niteensprong. Van de galerij en de loges liepen eenige menschen naar de uitgangen, en een paar dames vielen flauw, maar dank zij de kalmte van mevrouw Van Eijsden-Vink en den heer Erfmann, die doorspeelden, was de rust onder het publiek spoedig teruggekeerd. Schaatsenrijden. Naar de N. S. vernam, tracht het bestuur van den Noderlandschen Schaatsenrijders Bond een centralisatie van ijsverkeer door ons geheele land tot stand te brengen Amsterdam. Een hoogst brutale aanranding heeft den 24 hier plaats gehad. De heer J. H. Addicks stadshorlogemaker keerde te ongeveer 1 uur terug van een bezoek dat hij dien avond aan een vriend gebracht had. Hij was reeds zijn woning binnengegaantoen twee kerels de deur openduwden en haar achter zich sloten. Zij grepen den ouden heer aan de heer Addicks is een bijzonder krasse bijna tachtigjarige wierpen hem achterover met het hoofd op den marmeren vloer sloegen hem op onmenschelijke wijze in het gelaat hielden zijn handen vast en zochten tegelijkertijd in zijn kleederen naar zijn beurs en horloge. De heer A. verweerde zich in zijn vrij hulpeloozen toestand wat hij kon, doch kon omdat de onverlaten hem op den mond beukten, niet roepen. Toch kwam door het ongewone leven opmerkzaam geworden zijn zoon die boven te lezen zat naar beneden en daarop kozen de kerels het hazenpad. Alles was zóo snel in zijn werk gegaandat zij den aangevallene niets hadden kunnen ontnemen. De oude beer was echter zóo toegetakelddat 't noodig bleek hem in het gasthuis te doen verbinden. Van het gruwelijke feit is aan de politie mededeeling gedaan. De heer Addicks verklaardedat hij in de geheel verlaten straat de kerels niet opgemerkt hadhijdie nog volkomen in het bezit van zijn gehoor is, had ze ook niet hooren aankomen, zoodat bij vermoedt, dat ze ergens versobolon waren en opzettelijk op weinig geraasmakend schoeisel geloopen hebben. (N. v. d. D.) Stom petoren. Bij de op den 28 gehouden jaar lij ksche verpachting van gras - en rietgewas van de dijken en wegen in den polder Schermeer heeft het grasgewas opgebracht f 8550, en het riet f 770.25. Het vorige jaar bedroegen deze cijfers f 7746 en f 737. De per- ceelen werden stuk voor stuk door het bestuur op de vermoedelijke waarde ingezet, waardoor de verpachting spoediger was afgeloopen dan anders. Spanbroek. Herbenoemd tot heemraad van den polder de Lage Hoek de heer A. Peoreboom. Abattoir. Het advies van de gezondheidscommissie dezer gemeente, inzake de oprichting van een abattoir geeft o. m. aan, dat èn het eigenbelang zwichten moet voor het algemeen belang èn de hygiënische belangen niet over het hoofd gezien mogen worden. Waarschijnlijk is dat zoo niet alle, dan zeker vele tegenstanders, daarmede volkomen instemmen. Moet een geldelijk offer gebracht worden voor de gezond heid der ingezetenen, dan zullen de medelijdende zielen ter wille van de eischen der gemeenschap niet achterblijven. Wie de geschiedenis der zaak aandachtig gevolgd heeft, zal alzoo moeten erkennen, dat de argumenten, voor de oprichting van een abattoir bijeengegaard, weinig waarde hebben. Vaststaande is dat getracht wordt met veel geschrijf, onder het voorwendsel van gemeentebelang, van de eischen der gemeenschap en van meer waarborg, een abattoir binnen te loodsen dat, zoo de zaak naar wensch gaat, de veeslachters en bij tegenspoed de belastbare burgers het gelag zullen betalen terwijl de vleeschverbruikers daarenboven het gevaar niet ontgaan, dat zij de vleesch- prijzen verhoogd zullen zien. Is nu het bewijs geleverd van de noodzakelijkheid tot de oprichting van een abattoir? Welke zekerheid is er dan dat beter vleesch geleverd zal worden en welke waar borg wordt den vleeschverbruikers gegeven Mij wil het toeschijnen, dat zij er niets mede gebaat worden, of het moet in de' bedoeling liggen, ook nog eene vleeschhal op te richten en den verbruikers de verplich ting op te leggen dat zij het vleesch van daar moeten halen Dat zou een eenig schouwspel zijn Ook op hygiënisch geb ed wordt de opeenhooping van nadeelige stoffen gevaarlijk beschouwd. Zoude het niet meer voor de hand liggen dat in het leven geroepen werd een verordening, houdende voor schriften omtrent de inrichting van slachtplaatsen en dat de vleesehinvoer werd tegengegaan. Ik zou meenen dat die weg reeds eerder had moeten gevolgd zijn. Alkmaar, 29 December 1898. GOUYERNE. Mijnheer de Redacteur «In twijfel onthoudt U Een kort woord, van mij in deze zaak, het laatste. Het is duidelijk dat U mijn schrijven slecht gelezen of niet begrepen hebt. Ik vroeg den heer R. naar het bewijs voor onze onbevoegd-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2