De oud-kolonisten. No. 2. Honderd en eerste jaargang 1899. Haven- en Kaaigeld. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. bij vooruitbetaling kunnen worden gesloten, A. CON AN DOYLE. Deze Courant wordt Dlnsda g-, D o n il e r (i a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0.06. Afzonderlijke nummers 3 ets. WOENSDAG Telefoonnummer. 3. 4 JANUARI. Prijs der gewone advertentlen Per regel l'O.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren de geabonneerden op bovenstaande belasting, dat hunne A BONN E SI K STHS, welke met einde December zijn vervallen, volgens art. 6 der ver ordening tot heffing dier belasting Iliöt RRdBTS (Iftll ten kantore van den Gemeente ontvanger. Dat kantoor is geopend alle werkdagen uitgezonderd Vrijdags, van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uur. Op VHIJUIO bestaat de gelegenheid tot het sluiten van abonnementen aan de Graanmarkt's voor- middags van ÏO tot 11 uur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 2 Jan. 1899. C. D. DONATE, Secretaris. i. De laatste dagen van het oude jaar hebben zich uit een journalistiek oogpunt door groote kalmte gekenmerkt. Het vergaderlijstjedat dezen winter toch al n et bij zonder lang was dank zij de ontstentenis van werk stakingen en groote bewegingen onder de arbeiders, be vatte tusschen Kerstmis en Nieuwjaar slechts enkele vergaderingen waarvan de meeste nog fiuancieeie die niet voor de pers toegankelijk waren. De naalstersvereeulglng „A 1 I e n n" heeft van dezen onbewogen tijd gebrnik gemaakt door een vergadering nit te schrijven ter bespreking van de toestanden der naaisters in 't algemeen en die van de arbeidsters op de corsetten-fabriek der heeren van de Waal Klatte op de Prinsengracht in het bijzonder. Deze vereenigiug is nog jong en wetende dat op haar terrein nog veel te doen isheeft de pers haar van den dag der oprichting af met groote welwillendheid behan deld. Van hare vergaderingen werd eenige malen ver slag gemaakthare publicaties werden telkens weer in het redactioneels gedeelte opgenomen en wanneer er in een bijeenkomst geen reporter aanwezig was werd met groote vrijgevigheid een uittreksel opgenomen van het verslag dat dan door het Bestuur werd gezonden. Met de kranten staat of valt natuurlijk een dergelijke ver eenigiug want wordt van haar optreden geen notitie genomen dan heeft het vergaderen geen doel en treedt weldra verslapping in bij de leden. Is daarentegen de pers al te mild met het beschikbaar stellen harer rnimte, dan wordt in een andere fout vervallenhet Bestuur wordt zoo licht over het paard getild en doet in over moed dingen die wel te verontschuldigen maar niet geheol-en-al te verantwoorden zijn. Tot deze rubriek moet naar onze meening de meeting worden gobracbt waarvan in den aanhef sprake was. Onschuldig zou deze geweest zijn, wanneer het daar verhandelde binnen kleinen kring ware gebleven maar jnist door de slapte der werkzaamheden hadden zich verschillende verslaggevers ■li Min in i i ii"iïï— mi iimi.HM inmn DOOR 6) In de eerste jaren na 1860 waren wij samen in de mijnen. Ik was toen nog een jonge kwant, heetbloe- digondernemendgereed alles aan te pakken. Ik raakte in slecht gezelschap verzeild, begon te drinken, had geen geluk met het stnk grond dat ik bewerkte, kreeg toen een afschnw van werken en werd een gewone strnikroover. Wij waron met zijn zessen, leid den een vrij wild levenplunderden nn en dan een station of hielden de wagens aan op den weg naar de goudmijnen. Zwarte Jan van Ballarat was de naam, waaronder ik bekend was en nog heden ten dage spreekt men van ons in de kolonie als van de Balla rat-bende. Op zekeren dag was een gond-convooi van Ballarat in aantocht. Het moest naar Melbourne en nn verscholen wij ons op den weg om het onverwacht te overrompelen en te plunderen. Het convooi werd door zes miters begeleidmaar reeds bij den eersten aanval deden wij vier van hen in 't zand bijten. Eer wij ons echter van den buit konden meester maken, werden er drie van onze jongens gedood. Ik legde mijn pistool aan op het hoofd van den voermandit was deze zelfde Mc.Carthy. »Ik zon God nn danken, als ik hem toen maar neergeschoten had doch ik spaarde hem ofschoon ik zijn kleine boosaardige oogen op mij gevestigd zagals wilde hij elk van mijne gelaatstrekken in zijn geheugen prenten. Wij maakten ons met het gond uit de voeten, waren nn rijke lieden en begaven ons naar Engeland, zonder dat iemand ons verdacht. Ik besloot nn verder een rnstig leven te leiden. Ik kocht dit landgoed en deed menige weldaad naar de vergadering opgemaaktdie daar noteerden de algemeene opmerkingen, ten boste gegeven door den heer P. Sweris lid van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Kleermakersbond hetgeon volkomen in den haak is geweest maar tegelijkertijd lieten afdrukken al wat mej. Prijes, lid van het hoofdbestuur van den »Naaisters- bond geliefde te vertellen van hetgeen zij van hooren zeggen wist omtrent de toestanden op de zooeven ge noemde corsetten-fabriek. Dit na schijnt ons kwalijk te verdedigen en of eon dergelijbedrijf vereenigbaar is met de hooge roeping der pers mag wel eens gevraagd worden. Immers, het personeel op dergelijke fabrieken, waar verscheidene honderden meisjes werkzaam zijn, wis selt voorldnrend en er behoeven maar twintig kwaad- gezinden te zijn die schrikbarende tsiereelen gaan op hangen bij een bestuurslid van den Algemeenen Naaisters- bond of de naam van een fabrikantal is die nog zoo goed voor zijn ondergeschikten kan door het slijk ge haald worden. Elke werkgever in elk vak zon op die wijze gemakkelijk zijn reputatie kunnen verliezenwie een groot personeel hoeft kweektook bij de beste be doelingen altijd eenige ontevredenen en 't gaat niet aan, de pers maar aanstonds vrijelijk ter beschikking van dezen te stellen. Moeten verkeerde toestanden dan maar altijd verbor gen blijven! Natuurlijk is daarvan geen sprake. Wanneer op een fabriek de groote meerderheid der werklieden de handen ineenslaat en door het onhoudbare van bun bestaan ertoe komt om het gericht der publieke opinie in te roepen, dan ligt 't zeker op den weg der bladen om èn de verdrukten èn de patroons te hooren. De gewraakte vergadering van den Naaistersbond ging echter niet uit. van de meisjes op de fabriek der heeren Van de Waal en Klatte zij werd slechts bijgewoond door een klein deel harer en de meesten daarvan verzochten na afloop den verslaggevers om vooral in de krant te zetten, dat mej. Prijes erg had overdreven en gephantaiseerd. Dit gevoelen werd bevestigd, toen de over den hokel gehaal de firmanten een dig later werden geïnterviewd en zich van veel laster konden zuiveren door het inzage geven van de loonlijsten. Wel bleek toon tevens, dat er inder daad op deze fabriek dingen gebeuren, die niet zijn vrij te pleiten van exploitatie van vrouwen-krachten en dat er voor den Naaistersbond ontegenzeggelijk een ruim arbeidsveld is. Wat echter op do fabriek der heeren Van de Waal en Klatte voorvalt geschiedt in niet mindere mate op andere werkplaatsen daartegen in het alge meen te ageeren verdient toejuiching, maar een uit de velen aan de schandpaal te slaan en de anderen, met wie deze eeue moet concnrreerenvrij te laten, is in hooge mate onbillijk. Hulde komt daarom toe aan die bladen die hoowel een verslag plaatsende, dit aanstonds voorzagen van een kant-teekeniog om de beteekenis van het verslag niet te doen overschatten. Ook gingen zij zelf naar de aange vallenen om hem in de gelegenheid te stollen zich te ver weren. Maar desondanks wil 't ons toch nog boter toe schijnen om eenige meerdere kieskeurigheid te betrachten bij het opteekeneu van betoogen en er in het vervolg meer met mijn geld, om het kwaad waardoor ik het verkre gen had zooveel mogelijk te herstellen. Ook trad ik in 't huwelijkmijne vronw stierf jong en liet mij mijne kleine Alice achter. Zelfs toen deze nog slechts een zuigeling wasscheen haar kleine hand mij op het goede pad te honden. In één woord: ik begon een geheel nieuw leven en deed mijn best het verle den goed te maken. Alles ging goed, tot Mc.Carthy kwam en mij met ruwe hand uit mijne rust wakker schudde. Op zekeren dag moest ik wegens het beleggen van eene som geld naar de stad toen ik hem in Regent- Street ontmoette. Hij zag er haveloos uitzijn jas was geheel versleten en hij had bijna geen schoenen aan de voeten. »Hier zijn wij Jackzeide hijmij op den arm tikkende»ik wil nn voortaan zoo goed als familie van n zijn. We zijn met zijn beiden, mijn zoon en ik, en gij kunt wel voor ons zorgen. Als ge er geen last in hebt vergeet dan niet, dat er in Engeland niet met de wet wordt gespot en dat er altijd een politie-agent in de buurt is." En toen kwamen ze naar hot Westen van Engeland ik kon ze mij met geen mogelijkheid van den hals schuiven en sedert leefden zij zonder rente te beta len op mijn beste land. Er was voor mij geen rust meer, geen vrede, geen vergetelheid. Waar ik ook gingoveral vervolgde mij zijn listig, grijzend gelaat. Waarin hij trek had, wilde hij hebben en ik gal hem zonder te vragen: land, geld en huizen, tot hij ten laatste iets vroegdat ik niet kon gevende hand van mijne lieve Alice. Daar het bekend was, dat mijne gezondheid wankel stond, dacht hij een mooien slag te slaan, als zijn zoon de geheele erlenis kon aanvaarden. Maar ik wilde niets van zijn plannen weten ik wilde niet dat zijn vervloekt geslacht aan het mjjue verbonden zon wor den. Niet dat ik ieta togen den jongen Mc.Carthy hadmaar het bloed van zijn vader was in hem en dat was mjj genoeg. Ik stond vast op mijn stnk. rekening mee te honden, of deze komen nit den mond van daartoe-gerechtigden. Bovendien ontkomt men daar door aan een tweestrijd, die nu niet kan uitblijven. In het orgaan van den Naaistersbond zagen wij ook gesigna leerd de firma Hirsch Co. op het Leidsche plein zal men als zij in een vergadering van den Naaisters bond onder handen wordt genomen, haar op dezelfde wijze bejegenen als nu de eigenaars van de corsetten-fa briek op de Prinsengracht Onze gemeenteraad anders znlk een prachtig debonehé voor reporters-ijver, heeft er deze week de voorkeur aan gegeven zonder hen te vergaderen. De duis tere zaak van den verkoop van terrein aan de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, waaraan wij de vorige week een deel van onzen brief wijdden, is ook verder in het duister behandeld. Toch moet aan het uitschrijven dezer zitting al schijnt dit eenigszins met elkaar in tegenspraak een streven ten grondslag lig gen om licht te verspreiden. Naar althans verluidt had den B. en W. de leden bijeongeroepen om hnn inlichtin gen te verschaffen aangaande «te wijze, waarop deze ver koop was voorbereid een zelfverdediging alzoo. Wan neer dit pleidooi naar algemeen genoegen is uitgevallen, zal naar alle waarschijnlijkheid ook de burgerij daarvan niet langer onkundig behoeven te blijven, hetgeen zeer te hopen is want zij is in deze toch nogal ingrijpende quaestie maar al te veel als quantitê négligeable behan deld. Voorts moeten in deze zitting mededeelingen zijn gedaan omtrent den stand der werkzaamheden aan het nieuwe entreföt in de Rietlanden. Deze zullen stellig wel bevredigend zyn geweest; naar aanleiding van het geschil zijn eenige reporters eens op eigen hand een enquête gaan instellen en over de uitkomst daarvan waren zij zeer voldaan. Dit dreigmiddel kon dan ook den Minister van Financiën wel eens ontglippen vóór de tjjd daar is om het. toe te passen. CHINA. De North China Daily" ontvangt van zijn correspondent te Chungking een telegram van 30 Dec. waarin melding wordt gemaakt van een grooten veldslag op 27 December te Sah-Chio-ao-tsang tnsschen de regee- ringstroepen en de opstandelingen. Naar gemeld wordt, hebben de regeeringstroepen de overwinning behaald. DIJlTüCHliAND. De Keizer was den 1 Jan. door een lichten koortsaanval (sedert geweken) verplicht het bed te honden en kon alzoo de gebruikelijke nieuwjaars receptie niet bijwonen. Dank z j de protectionistische maatrogelen ten gnnste der agrariërs ziju de vleesehprijzen in IJnitsehland tot een ongokondo hoogte gestegen. Van alle zijden werd en wordt daartegen geprotesteerd. Thans hebben de vrouwenverenigingen van Berlijn aan den rijkskanselier een verzoekschrift gezonden, waarin zij verklaren hoe moeielyk het zelfs voor familiën die in goeden doen zijn is om zich behoorlijk vleesch te verschaffen terwijl zij in haar particuliere zieken- en Mc.Carthy dreigde. Ik trotseerde hem. Eindelijk spraken wij af, op het midden van den dag aan de pool half- weegs tnsschen onze woningen een samenkomst te honden en de zaak nog eens te bespreken. Toen ik daar kwamvond ik hem in gesprek met zijn zoon. Daarom stak ik een sigaar aan en wachtte achter een boom, tot hij alleen zon zijn. Doch toen ik naar zijn woorden luisterde, werd mij alles zwart voor de oogen en werd ik erg verbitterd. Hij ried zijn zoon aan mijne dochter te hnwen en deed dit met even weinij» eerbied jegens Alicealsof zij eene gemeene straatdeerne was. De gedachte dat alles wat ik bezat en wat mij het dierbaarste wasin de macht van zoo'n man zou geraken maakte mij half krankzinnig. Zou ik zijn plan niet kannen verijdelen Ik stond reeds met één voet in 't graf. Ofschoon helder van geest en nog sterk van ledematen, wist ik dat mijn lot reeds bezegeld was. Doch mijn naam en mijn lieve dochterBeiden konden gered worden indien ik die lage tong het zwijgen kon opleggen. En ik deed het, Mr. Holmes, ik zon het nog eons doen, als het moest. Moge ik zwaar gezondigd hebben, ik heb er erg voor geboetdoeh dat mijne dochter in hetzelfde net ver strikt zon geraken als ik was meer dan ik kon ver dragen. Ik sloeg hem neer even onverschillig als ware hij een of ander venijnig beest geweest. Op zijn doods kreet kwam zjjn zoon toesnellendoch ik had reeds het wond bereiktofschoon ik gedwongen was, terug te gaanom den mantel te halen dien ik op mijn vlucht had laten vallen. Dit is het ware verhaal,mijne heeren, van wat er gebeurd is.'' »Het behoort niet tot mijne taak n te richten zeide Holmestoon de oude man zjjne verklaringen had onderteekend. »Ik hoop, dat wij hiertoe nooit ge noodzaakt worden." »En wat wilt u na doen »Met het oog op uwe gezondheid niets. Ge zijt zelf overtuigd dat ge spoedig vooi een hoogero rechtbank verantwoording van nw daad znlt moeten afleggen. Ik wil uwe verklaringen bewaren en als Mc Carthy veroor-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1