N ederïand. Onderwijs in Pruisen. Dut in Pruisen het volksonderwijs nog veel te weoschen overlaat, blijkt o. a. uit de statistiek van 1896, die leert dat voor 92,000 schoolklassen slechts 78,431 lokalen aanwezig waren. Er zijn dns 13,600 te weinig nog 3000 meer dan in 1886. In Posen ontbreekt meer dan 3/4 der noodige lokalen. Het gevolg is dan ook dat* er een aantal scholen zijn vooral in dorpen waar de jeugd slechts een halven dag onderwijs krijgt daar de kindereu bij beurten op school komen 1 Vee-uitvoer naar Ueigië. Zooals reeds uit de »Staatscourant'' is medegedeeld iB het kantoor Watervliet tot nader order gesloten voor den invoer van melkkoeien. De reden hiervan is, dat bij één van de 44 stuks rundvee, d e daarin quarantaine waren, het mond- en klauwzeer geconstateerd is. Van die 44 dieren kwamen er 21 uit onze Noordelijke provinciën. (N. v. d. D.) Ilen Haag. Den 2 zijn zakkenrollers alhier ge ducht bezig geweest. Behalve eeu aangifte der vermis sing van een aangeteekenden brief, inhondende f 200, is bij de politie komen klagen eeu heer, dat men hem in de onmiddellijke omgeving van het postkantoor een aan geteekenden brief, inhoudende f 100, heeft ontvreemd. Een ander heelt aangifte gedaan, dat hem in of bjj het gebouw van de Nedorlandsche Bank een couvert met f 175 is ontfutseld. Den Haag, dat op 31 December 1897 een zielental had van 196000, telde einde December 1898 199000 inwoners. Te Botterdam werden den 3 aan boord van het aakschip »Waalstroom", kapitein G. Tromp, in bewuste- loozen toestand door kolendamp van een brandende kachel, in de hut gevonden twee zoons van Tromp, 19 en 16 jaar oud. De oudste is reeds dood de tweede ligt nog in bedenkelijken toestand. Te Bilt bij Utrecht zijn twee bejaarde personen verdronken. Ze hadden nieuwjaar gewenscht en waren waarscbjjnljjk door drank beneveld. De lijken vond men in hel water langs den Soestdijkschen weg. Te Haarlem is de ongelukkige timmerman, die op Oudejaarsavond door zijn zoon bij ongeluk door het hoofd werd geschoten in het gasthuis overleden. Benocmiug. Tot lid van het bestuur van de banne Ransdorp is benoemd de heer W. Krnse. Keu oud gebruik. Te Beesd bestaat van oudshor de gewoonte dat in den oudejaarsnacht alle huizen in het dorp voorzien worden van het jaartaldat het nieuwe jaar aanduidt. Wie dit voor 't eerst zietdenkt allichtdat ieder bewoner dit op zijn eigen woning schrjjft maar dan vergist hij zich. Zoodra te middernacht de klok van den grooten toren zijn twaalf dolle slagen heeft doen hoorenbegint de nachtwachtgeholpen door een paar jongens met krijt op of naast elke deur het nieuwe jaartal te schrijven waarschijnlijk ten bewijze van den ijver waarmee hij eiken nacht de rondte doet. De bevolking schijnt op dat gebruik gesteld te zijn. Slechts een enkele is er die verzoekt zjjn deur niet te bekrassen. Toen eenige jaren geleden door welke oor zaak dan ook een geheele buurt (en juist een der geringste) vergeten waswerden daarover bij den burgemeester ernstige klachten ingebracht. Dat de nachtwacht daags na niouwjaareven aan zijne activiteit komt herinnerensprrekt van zelf, en dit zal zeker niet weinig bjjdragen om dergelijke gewoonten in stand te doen bljjven. (Handelsblad.) Uoop der bevolking. St. Pankras. Op 1 Januari 1898 bedroeg de bevolking 333 m. en 328 vr samen 661, vermeerderde door geboorten met 22 en door vestiging met 40. Het getal overledenen was 6 en der vertrokkenen 22 alzoo vermeerderd met 34 zoodat de bevolking op 31 Dec. 1898 bestond uit 351 m. en 344 vr., samen 695 per sonen. Heer li ugowaard. De bevolking bestond op 31 ik op Hurlstone veel bedienden moet houden want het .is eeu oude groote plaats, die veel toezicht vereischt. Ik heb bovendien eigen jachtgronden en in den herfst geef ik gewoonlijk een groot jachtfeest, zoodat het mij niet geschikt zou uitkomen slechts weinig personeel in dienst te hebben. Alles met elkaar zijn er acht dienst meiden een kok een bottelier, twee knechts en een huisjongen. Voor den tuin en de stallen heb ik natuur lijk afzonderlijke bedienden." Van dit personeel, was zekere Brunton, de bottelier, het langst in onzen dienst. Op 't oogenblik toen mjjn vader hem in dienst nam, was hij een jong schoolmees ter zonder betrekking maar hij was iemand van buiten gewone talenten en karakter en ziju diensten werden spoedig in onze huishouding op groote waarde geschat. Daarbij was hij een welgevormd knap man met een fraai voorhoofd en ofschoon hij al langer dan twintig jaren bij ons is, kan hij nu nog niet ouder dan veertig jaar zijn. Met zijn persoonlijke voordeelen en ziju buiten gewone gaven hij kan zeven talen spreken en bespeelt vrijwel alle muziekinstrumenten moet het wel ver wondering wekken, dat hij zoo langen tijd met zulk eene nederige betrekking tevreden was, maar ik denk, dat hij van gemak hield en het hem aan geestdrift ontbrak om eene andere positie te zoeken. Maar dit model van een bottelier had eeu gebrek. Hij was een bee'je Don Juan en gij kunt wol begrijpen dat het een man als hem niet moeieljjk moest vallen zijn rol in een stil landelijk district te spelen. Toen bij getrouwd was ging alles goed. Maar van het oogenblik af dat hij weduwnaar werd hadden we allerhande onaangenaamheden met hem. Een paar maan den geleden verkeerden wij in de hoop, dat hij opnieuw in 't huwelijk zou treden waot hp werd veilooid met onze tweede kamermeid Rachel Howells, dcch hij liet haar spoedig loopen en knoopte kennis aan met Janet Tregelisde dochter van den hoofdjachtopziener. Rachel, die een zeer goed meisje is maar van prikkelbaar tem peramentkreeg een hevigen aanval van zmuwkooits en loopt nuof liever gezegd liep tot gisteren door Dec. 97 uit 1469 m. en 1328 vr., samen 2797, vermeer derde door vestiging in 98' met 284 en geboorten met 83, alzoo 3164 personen. Verminderde door vertrek met 298 en door sterfte met 54. Door deze wisseling bestond de bevolking op 31 Dec. j.l. uit 1494 m. en 1318 vr., Bamen 2812 personeD. Er werden 26 huwelijken gesloten. lleune Ailcdorp. In 1898 zijn alhier g e b o r e n 19 m. en 12 vr., totaal 31. Overleden 9 m., waar onder 1 levenloos aangegevene en 15 vr., totaal 24. Er werden 9 huwelijken gesloten tusschen jm. en jd. Oudorp. De bevolking bestond op 31 Dec. 1897 uit 409 m. en 429 vr„ samen 838 personen. Vermeer derde door geboorten met 26 en vestiging met 99 en verminderde door overlijden en vertrek met 104. Verschil in meer 21. Totaal op 31 Dec. '98 418 m. en 441 i samen 859 personen. Oterleek. Bevolking op 31 Dec. 1897 334 m en 381 vr., samen 715. Vermeerderde door geboorten met 11 en door vestiging met 56, samen 67. Vermin derde door overljjden met 10 en door vertrek met 72 Totaal op 31 Dec. 1898 335 m. en 365 vr., samen 700 personen. Texel. In de jongste vergadering van de afdee- ling «Texel" der Hollandsche maatschappij van land bouw werd door den voorzitter medegedeeld, dat de kosten van den cursus in hoefbeslag, groot f 77 50, door het rijk waren gedekt, terwijl het theoretisch onderricht gratis was verstrekt door den te Den Burg gevestigden rijksveearts. In den loop van Januari zou als sproker voor de afdeeling optreden de heer Keestra, zuivelcon- sulent. De heer Houwen, onderwijzer aan den winter- Lndbouwcnrsus, deelde mede dat aanvankelijk aan 30 personen onderwijs werd gegeven welk getal weldra daalde tot 24waarvan er 19 geen enkelen keer ver zuimd hadden, zoodat de belangstelling voldoende mocht heeten. Door het hoofdbestuur zou een vijftal personen gekozen worden om als commissie van toezicht op te treden. Ten slotte werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren A. P. Koorn en J. W. Roelofis. Stellagen. In de plaats van den heer J. C. Rós sing die als zoodanig had bedankt, is als onderwijzer aan de rijks-wititerlandbouwschool benoemd nebeerJ. C. Visser. Uchroeders Hongerliul». De Minister van Justitie daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin heeft doen publiceeren het verslag van don procureur generaal bij het Hof te Leeu warden en het advies van dat Hof, betrekkelijk de adres sen om gratie der Hoogerhuizen. Zoowel dat verslag als het advies beiden breed gemotiveerd (het Hof was éénstemmig) luiden afwijzend. Aan adressanten is daarop kennis gegeven dat op hunne verzoeken afwij zend is beschikt. Akersloot. Bjj de openbare verpachting voor het gemeenschappelijk schouw over het Groot Noordhol- landsch Kanaal, waren van de 9 inschrijvers de hoogste, de heer J. Grootte Driehuizen, voor f 756. Vier jaar geleden bracht de verpachting f 842 op. De firma H. Bogaerts Co. te Boxtel die ter gelegenheid van de inhuldiging der Koningin portretten van H. M. in den handel had gebracht, beeft zich gelijk men zich herinneren zal tot de Tweede Kamer gewend met verzoek om schadeloosstelling voor het nadeel dat haar was toegebracht door bet van Rijkswege koste loos vei strekken van portretten aan verschillende in stellingen. Thans heeft de genoemde firma een brief uit 's-Gra- venhage ontvangen, onderteekend «Justitia", waarin haar, aannemende dat de Twetde Kamer de verlangde schade vergoeding niet kan geven een middel aan de hand wordt gedaan om ook hare portretten die nog voorradig zijn, gratis uit te deelen aan Vereenigingen, Stichtingen enz., indien namelijk eenige personen die het billijke van de klacht inzien z ch vereenigen en een bedrag voor de giatis zending van de portretten overmaken. Om te beginnen zendt »Jnstitia" een bankbiljet van t 300 om daarvoor het levensgroote portret van H. M. de Koningin formaat no. 1, aan het Koninklijke Koloniale Militaire Invalidenhuis op het landgoed Bronbeek bij Arnhem te zenden. Dat de firma zich met dit denkbeeld ingenomen be- het huisnog slechts eene schaduw van hetgeen zij vroeger was. Dat was het eerste drama op Hurlstone maar een tweede drama verdreef het spoedig uit onze gedachten, en dit tweede voorval werd voorafgegaan door het ontslag van den bottelier Brunton. Dit geschiedde volgenderwijs. Ik heb u reeds gezegd dat de man schrander was. Deze schranderheid heeft zjjn ondergang berokkend want die schijnt bij hem ge leid te hebben tot eene niet te verzadigen nieuwsgierig heid in zaken waarmede hij niet het minst te maken bad. Ik kon niet vermoeden waartoe dit op den duur zou voeren tot het bloote toeval mij de oogen opende. Op een nacht in de vorige week, om het juister te zeggen, Donderdagnacht kon ik den slaap niet vat ten daar ik zoo dwaas was geweest na het middagmaal een kop sterke koffie te drinken. Na tot twee uur in den morgen tegen a ijn slapeloosheid geworsteld te heb ben stond ik op en stak de kaars aan met het voor nemen de lectuur te vervolgen van eene novelle, waar aan ik begonnen was Daar ik hot boek echter in de biljartkamer had uchtergelaten trok ik mjju huisjapon aan om het te halen. Om de biljartkamer te bereiken moest ik een reeks trappen naar beneden en een portaal over, dat naar de bibliotheek en de wapenkamer voerde. Ge kunt u mijne verbazing voorstellen, toen ik, de gang doorziende een licht door de geopende deur van de bibliotheek zag schijnen. Ik zelf had de lamp uitgebla zen en de deur gesloten voor ik naar bed ging. Natuur lijk dacht ik in 't eerste oogenblik dat er ingebroken was. En daar de wanden van de gangen van 't kasteel Hurlstone versierd zijn met tropheën van oude wapenen, nam ik terstond een stiijdbijl ter hand en sloop, na de kaars neergezet te hebben, op de teenen de gang dooi en toen in de kamer. Brunton de bottelier, was in de bibliotheek. Hij zat geheel gekleed in een armstoel met een stuk papier als een landkaart op zijn knie, en zijn voorhoofd in diep gepeins op zijn hand gezoukeu. Ik stond sprakeloos van verbazing, wachtende, hem van uit de duisternis bespie dende. Een waskaars op den hoek van de tafel vei spreid- toonten onverwijld de bestelling voor Bronbeek heeft uitgevoerd behoeft wel niet uitdrukkelijk gezegd te worden. (Haarl Ct.) Scliagen. Den 4 werd alhier eene spoedeischende raadsvergadering gehouden ter bespreking van een voor stel des burgemeesters om maatregelen te nemen ten einde te voorkomen, dat uit het buitenland teruggevoerde runderen, als lijdende aan of verdacht van tuberculose, op deze markt worden gebracht. De door den burge meester opgestelde verordening dienaangaande werd goed gekeurd en tevens een voorstel van den heer v. d. Maaten om koeien, lijdende aan tuberculose, door middel van een ol ander merk te teekenen, opdat ook op andere markten deze dieren kenbaar zullen zijn. Na de gebruikelijke rondvraag, die slechts tot een paar min belangrijke op merkingen en vragen aanleiding gaf, werd de vergade ring gesloten. Hengsten- Vereen iging. Behagen. Den 4 werden alhier de 3 aangekochte hengsten van de vereeniging Hollands Noorderkwartier" ter bezichtiging van de leden gesteld. De dieren zien er alle flink uit. De algemeene leden-vergadering, later ge houden in het Noordhollandsch koffiehuis, was niet voor de pers toegankelijk. Het Handelsblad meldt het volgende Nu de geruchten omtrent eene operatie, waaraan Hare Majesteit de Koningin-Moeder zich zoude hebben te onder werpen, zelfs in buitenlandsche bladen worden vermeld, zijn wij gemachtigd die geruchten tegen te spreken. Van eene operatie of eenige de minste aanleiding daartoe is gelukkig nimmer sprake geweest. Te ilpendam is eene Vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt: olksontwikkeling tot bevordering van volkswelvaart." Ook te Harcnkarspcl is thans eeue afdeeling opgericht van de vereeniging »Broek-op-Langendijk". liet Bestuur bestaat uit zeven leden. Paarden. Sedert 15 Augustus zjjn in ons land door Spaan- sche kooplieden 620 paarden opgekocht. Zoo mogelijk zolleu in Groningen en Friesland nog ongeveer 300 stuks gekocht worden. De prjjzen loopen tusschen f 250 en f 375. Tentoonstelling. Op 21 Maart 1899 zal te Rotterdam op het terrein achter de Nieuwe Veemarkt, vanwege de atdeeling Rot terdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappjj van Landbouw een tentoonstelling worden gehouden van rundvee, schapen, varkens, paarden en pluimgedierte. Tienden. I let Ned. Landbouwcomité heeft eene commissie be noemd om een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid der atkoopbaarstelling der tienden over het geheele land. Op haar verzoek is door den minister van financiën opgaaf verstrekt van de opbrengst der tienden bij open bare verpachtingen over 1898. Het blijkt hieruit, dat in Limburg, Groningen en Friesland geen tiendplichtige gronden aanwezig zijn dat het kroondomein tiendrech ten bezit in de provinciën Gelderland, Utrecht, Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant en het staatsdomein alleen in Zuid-Holland en Noord Brabantin de beide laatste provinciën treden ook enkele gemeenten en water schapsbesturen als tiendeigeuaren op. In het geheel was de opbrengst van veldvruchten en krijtende tiend te zamen f 768,256; hiervan voor ge meenten en andere besturen f 20,257, kroondomein f 130,963, staatsdomein f 60,930 en voor particulieren f 556,376 de gezamenlijke onkosten der verpachtingen, door de koopers betaald, bedroegen f 8780. Konijnen tentoonstelling. De »Ned. Konijnenfokkersboud" heeft besloten in Februari te Utrecht een internationale konijnententoon stelling te honden. Een aanvaring. Toen Zaterdag den 30, 's morgens half tien, de «Alkmaar Packet" van Amsterdam vertrok, passeerde zij rukeiings een der booten van Rutteiswelke kolen lag te laden. Het ijzeren beslag van het berghout dei- laatste was los en hechtte aan het openstaande venster der machinekamer van de «Alkmaar Packet". Over de de een weifelachtig licht, evenwtl voldoende om te zien, dat hij geheel gekleed was. Terwijl ik naar hem keek, stond hij plotseling van zijn stoel op en naar een aan den zrjwand staand bureau gaande, ontsloot hij dit en trok toen een van de laden open. Hier haalde hij een papier uit en toen naar zijn zitplaats terugkeerende, spreidde hij het op den rand van de tatel uit en begon den inhoud met aandacht te bestudeeren. Toen ik hem zoo kalm onze familiepapieren zag dooi - snnfïelen, werd ik zoo verontwaardigd, dat ik eeu stap naderbjj kwam BruntoD opziende, zag mij in den deur post staan. Hij sprong overeind, zijn gelaat bleek van schrik en stak het op oen kaart gelijkende papier vlug in zijn borstzak. «Zoo," zei ik, «zoo beloont gij het vertrouwen, dat wij in u stelden. Van morgen af zijt gij uit mijn dienst ontslagen." Hij boog met een air van iemand, die geheel versla gen is en liep mij voorbij, zonder eeu woord te zeggen. De kaars stond op de tafel en bij het weinige licht, dat zij gaf trachtte ik te zien, welk papier Brunton uil het bureau had genomen. Tot mijne verwondering was het niets van eeDige beteekenis maar eenvoudig een afschrift van de vragen en antwoorden in den zonderlingen, ouden catechismus, «de Musgrave Ritual" voo: ko mende. Het was een familieschrift, dat eeuwen ang elke Musgrave doorlas, zoodra hij meerderjaiig weid een voorwerp dus van particulier belang eD misschien van een weinig beteekenis voor den oudheidkundige." «Wij doen beter later over het papier te spreken," zeide ik. «Indien gij dit inderdaad noodzakelijk acht," ant woordde bij met eenige aarzeling. «Om mijn verhaal evenwel voor te zetten, ik sloot dan het bureau weer, hier den sleutel bezigende die Brunton bad laten liggen, en ik had mij juist on gekeerd om heen te gaan toen ik tot mijne veibazing zag, dat de bottelier teruggekeerd was en nu voor mij stond. «Mijnheer Musgrave'' riep hij met eene van ontroe- ling beesche stem «ik kun uwe ongenade niet verdra-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2