Stadsberichten. No. 11731 f 2000; Ns. 14141 en 19018 f 400; Ns. 987 en 19521 f 100. BURGERLIJKE STa¥dT gansche lengte werd het losgerukt, en wond zich om het kamrad en den ronsel der machine, zoodat stoppen onver mijdelijk was. De machinist ontkwam aan een groot gevaar. Het dnnrde gernimen tijd eer het jjzer nit de machine verwijderd was tievaariyk waschmlddel. Een landbonwer te Anna-Faulowna wieech een vijftal ossen met Thomas Bigg waschmiddel. Kort daarop vertoonden de dieren verschijnselen van arsenicum-ver- giftiging en wel met het noodlottig gevolg, dat reeds binnen weinige nren een der dieren bezweek. Ook voor het behood der overige dieren wordt ernstig gevreesd. It r a n <1. De boerenplaats, bewoond door den heer P. Koster, staande in bet Koegras, gemeente Kallantsoog, is geheel afgebrand. Het vee kon nog worden gered de inboedel is mede een prooi der vlammen geworden. Bloemkool. Voor de bloemkool teelt in Noord-Holland is het jaar 1898 een bnitengewoon gnustig jaar geweest. Bij den heer P. Steen, te Gode-Niedorper-Verlaat, werden van denzelfden grond tot driemaal toe bloemkolen ge sneden van zeer goede hoedanigheid. Met Pinksteren weid begonnen met de eerste snede, en met Kerstmis werden nog zeer goede bloemkolen van de derde snede geoogst. Maandag 2 Januari zag men te Heerhugowaard nog bloemkool te veld staan zonder door vorst bedorven kooltjes daartnsschen. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melke- en kalvekoeien is grooter dan in de vorige week. De handel was vlugger de vraag was grooter dan de toeneming in aanvoer. In vette koeien was de aanvoer vrij gelijk aan dien van verleden week de handel was gewild met vaste prijzen. Vette kalvereu met behoorlijken aanvoer waren gezocht, de prijzen zijn en blijven hoog en vast. De aanvoer van stieren voor de slachtbank was vrij wat minder de vraag naar dit vee was heel goed zoodat de handel zeer druk was en de prijs vast. De aanvoer van vette varkens was vrij wat grooter die van vette biggen vrij gelijk. De handel in dit vee was vlugger met grooteren omzet de prijs was wel zoo hoog doch de rijzing beteekent niet veel. Magere varkens blijven behoorlijk gewildin jonge biggen is iets meer handel tot nog toe zonder invloed op den prijs. De aanvoer van vette schapen en lammeren is nog altijd grootde handel blijft traagtengevolge zeer slechte markten te Londen. Melkschapen met behoorlijken handel blijven vrij wel op één prijs. De aanvoer was40 stieren 100 ossen 280 vette koeien 350 melke en kalve koeien 40 pinken 120 vette kalveren 175 nuchtere kalveren 2600 vette schapen en lammeren 150 melke schapen 140 vette varkens 320 vette biggen 300 magere varkens 130 jonge biggen. De prijzen zijn thans: vette koeien, le kwaliteit, 24—27 ct.2e soort 2022 ct. stieren 181/222'/2ct., vette kalveren 31—37 ct.vette schapen 2225 ct. vette varkens 1618 ct. Londensche biggen 16 17 ct.alles per '/2 kilo. Stieren f 85f 155, ossen f 150f 175, melke-en kalvekoeien f 120—f 175, pinken f 60 f 75 nuchteren kalveren f 6f 9'/j melke-schapen f 11f 17'/j magere varkens f 30—f 45. (N. v. d. D „Vragen van den l»ag." Het bij den uitgever S. L. vau Lor y, te Amsterdam, uitgegeven tijdschrift «Vragen van den dag," populair wetenschappelijk maandblad voor Noord- eu Zuid-Ne- deriand, op het gebied van staathuishoudkunde en staats leven, natuurwetenschappen, uitvindingen eu ontdekkingeü, aardrijkskunde, gracbiedenis en volkenkunde, koloniën, handel en nijverheidenz., onder redactie van dr. H. Blinkmet naar do natuur geteekende eu gekleurde platen van nederlandsehe planten, onder redactie en met bijschriften van prof. dr. J. Ritzema Bos, te Amsterdam, is sedert dertien jaren een algemeen gelezen boek van het ontwikkelde nederlandsehe publiek. Als een gids voor allen, die van de vraagstukken op maatschappelijk en wetenschappelijk gebied op de hoogte willen blijven, heeft het de wetenschap ook voor niet-vakmannen toe gankelijk gemaakt en door de verbreiding van kennis gearbeid aan den vooruitgang eu de bevordering der algemeene welvaart. Wat «University Extension" voor onzen tijd beoogt, was sedert dertien jaren het doel van ragen van den Dag.' Tal van medewerkers besteden daaraan hun krachten. Met den nieuwen jaargang zal het ook praktisch me dewerken om het tot stand komen van eca bond tusschen allen die de nederlandsehe taal spreken, te bevorderen. Daarom wordt er tevens een Lelgische uitgave van ragen van den Dag" gegeven, waarvoor naast dr. H. Blink uit Amsterdam de heer Ch. de Quéktr uit Brussel de redactie op zich heeft genomen. gen. Ik was altijd trotsch boven mijn stand en als ik nu werd weggejaagd, zou ik het besterven. Miju bloed zal op uw hoofd neerkomen mijnheer inde: daad mijnheer, dat zal het als gij mij tot wanhoop drijft. Als gij mij, na wat gebeurd is, niet in uw dienst kunt hou den zal ik over een maand mijn ontslag nemen, alsof ik uit vrijen wil heenga. Dat zal ik kunnen verdragen, mijnheer Musgrave, maar niet de schande, voor de oogen van al het volk, dat ik zoo goed ken, het huis uitgezet te worden." «Gij verdient anders niet beter, Bruuton, uw gedrag is hoogst onbeschaamd geweest", antwoordde ik. «Daar gij evenwel langen tijd in onze familie hebt gediend, wil ik u niet publiek aan schande blootstellen. Een maand uitstel is evenwel te lang. Ga binnen een week heen en geef als reden van uw vertrek op wat gij wilt." «Slechts ééne week uitstelmijnhoer riep hij wan hopig. «Zeg veertien dagen, tenmiuste veertien dagen f' «Eene week herhaalde ik, «en dan behandel ik u nog zeer medelijdend." Hij sloop heen met haugend hoofd, geheel verslagen ik blies de kaars uit en keerde naar mijn kamer terug. (Wordt vervolgd.) De eerste afleveringen van den nieuwen jaargang zullen o. m. bevatten dr. J. W. Jenny Weijermans, de ziekte verwekkende bacteriën en ontsmetting (met figuren) j ld., de bacteriën in de nijverheid Ch. de Quéker, physiolo- gie van den landlooperCh. Nell, do wetenschappelijke grondslagen der weervoorspellingL. D. J. Reeser, over zicht der wereldgeschiedenis in 1898 dr. H. Blink, het Westland en zijn tninbouwontwikkeling (met kaartje) prof. J. te Winkel, taalschakeering als gevolg van taai overneming A. M. J. Mausaanlt, het onderzoek van goud en zilver en de waarborg van zilveren werken (met figuren)dr. R. Sinia, de rede in de natuur J. Hendrik van Balen, de bewoonbaarmaking vau het platte land prof. dr. J. Ritzema Bos, planten en gewassen uit Noord- en Zuid-Nederland (met gekleurde naar de natuur op steen geteekende kunstplaten), enz. enz. Maandblad vervalschingen. Inhoud van n° 6vervalschte cacaode nieuwe boterwetonderzoekingen van levensmiddelen en handels artikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en micros copisch onderzoek Keizersgracht 291 Amsterdam (direc teuren dr. van Hamel Roos en Harmens) controle onderzoek ingen: advocaat beschuitbier boter brood geëmailleerde pannen globulin anti-ketel steenmiddel kaneel-likeur levertraan malaga-wijn en cognac margarine styfselzeepvoor 2 centen mosterd uittreksel uit het rapport van dr. A. Lam te Rotterdam (3e kw. 1898); margarinewet in Frankrjjk praktisch middel om margarine te herkennen in ver valschte boter hygiënische sprokkelingen; hygië.ne en industrie: hygiënische toestanden in Spanjevergiftige oveijassenzuiver waterzijn giftigbeid en zijn voorkomen in de natuur besmettings gevaar van publieke telefoontoestellen het voorkomen van salpetervorming op muren de verlichting van boer derijen mot het gas van meststoffen het tegengaan der vorming van ketelsteen in stoomketels; papieren kleederen feuilleton: iets over manna slaugeLgift en gal de brandnetelboom de vermoedelijke en gemiddelde levens duur in verschillende landen. DRUKFOUTEN. In het artikel «Een eeuw oud" (Alkm. Ct. van 1 Januari 11.) staat in kolom 1, regel 11 v. o. «ook Croatie"; men leze: «ook in Croatie.'' in 3, 3 v. b. «wisselend"; men leze: «weifelend." Armenbus. De armenbus, bij gelegenheid van het trouwen in het stadshuis geplaatst, heeft iu 1898 f 139,49 opgebracht welke som aan het burgerljjk armbestuur is overgemkaat, Hleetlermahers. De «Alkmaarsche Kleedermakersgezellen-vereeni- ging", onder de zinspreuk «Door eendracht verbetering", vergaderde met uitnoodiging van andere vakvereenigingen op dinsdag, den 3, op de bovenzaal van don heer A. Peper kamp. Als spreker trad op de heer Kamphuijzeu, van Amsterdam mst het onderwerp Plaatselijk arbeiders secretariaat. De bedoeling van den spreker was, zijn gehoor het nut te bewijzen van de oprichting van een lichaam als bovengenoemd. Vooreerst warende daaraan verbonden onkosten miniem, misschien ili cent per week per lid, dacht hij, ten min ste voorloopig wat later, b.v. bij eventueele staking als anderszins; kon gebeuren, daarvoor kon men van te voren niet instaan. De nederlandsehe werkman, die, 't moest spr. van bet hart, helaas in vele gevallen nog de «lamste" is, moest eindelijk z. i. beginnen te begrijpen, dat eene grootere geldelijke opoffering dubbel nuttig en dus noodzakelijk is de gebeurtenissen, zoowel hier als in het buitenlaud, heb ben dit genoegzaam bewezen. Geld is nog altijd macht, en dit zal helaas nog voorshands wel zoo blijven. Dit moet ook de werkman inzien vóór het te laat is, steeds zal toch blijken, dat een strijd zonder geld is een oorlog zouder ammunitie en een vereeniging zonder geld, helaas een machtelooze. Het nut dat een plaatseljjk arbeiders-secretariaat kan stichten is daartegenoverzooals spr. trachtte aan te toonen, zeer groot. Om maar iets te noemen het houdt de noodige vergaderingen, stelt zich door het lezen van binnen- en buitenlandscho bladen volkomen op de hoogte van den toestand des werkmans, bespreekt en behartigt zijne algemeene en bijzondere belangen, correspondeert met den Bond en het Nationaal of desnoods Internatio naal secretariaat enz. enz. Dit alles kan niet door eene enkele vereeniging of haar bestuur geschieden en daarbij is men zonder secretariaat ook niet verzekerd gesteund te zullen worden. Met tal van sprekende voorbeelden, zoowel van hier als elders, betoogde spr. de juistheid zijner bewering en vroeg ten slotte of iemand met hem van meening verschilde of opheldering verlangde. Het debat was van ondergeschikt belang en daarom vroeg spr. of het niet zijn nut zou hebben, staande deze vergadering maatregelen te nemen, die er toe zouden leiden, dat hier een plaatselijk arbeiders-secretariaat werd opgericht. Een der geuoodigden maakte daarop do opmerking, dat dit zeker niet de bedoeling der vergadering was. Men was uitgenoodigd om den spreker over dit onder werp te hooren daarna als 't noodig geoordeeld werd in eene huishoudelijke vergadering er over te spreken en ten slottewanneer hieromtrent overeenstemming bestond, tot de oprichting over te gaan. Spr., wien dit zeker niet juist was medegedeeld, kon zich daarmede zeer goed vereenigen en dit plan billijk noemen. Na woorden van dank aan den spreker, die getoond had van zijn onderwerp geheel op de hoogte te zijn en dit met gloed en warmte bij zijn gehoor te kunnen aanbevelen, werd de vergadering gesloten. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 8, de dienst in de doopsgezinde gemeente niet zal worden vervuld. Benbaan te Bergen. Door de «Kennemer Sportclub" worden pogingen in Let werk gesteld tot het aanleggen en exploiteeren van een renbaan te Bergen bjj Alkmaar. De baan is gelegen aan den voet der duinen en door bosschen om zoomd. De bochten zullen worden opgehoogd evenals bij de wielerbanen. Voorzitter van dit comité is de heer J. van Reenen alhier burgemeester van Bergen. Het plan bestaat indien eenigzins mogelijk reeds met de Pinksterdagen de eerste wedstrijden daar te houden. Loop der bevolking. In 1898 zijn alhier geboren 224 jongens en 222 meisjes, te zamen 446 kinderen, waarvan 2 jongens en 8 meisjes buiten huwelijk 2 jongens werden alhier geboren uit elders woonachtige ouders, terwijl 2 jongens en 4 meisjes elders werden geboren uit ouders die hier woonplaats hadden. Als levenloos aangegeven werden ingeschre ven 9 jongens en 8 meisjes, allen in huweljjk geboren. 6 Paar tweelingen werden geboreu: 4 jongens en 8 meisjes. Overleden zijn 71 ongehuwde mannen en 72 on gehuwde vrouwen 29 gehuwde mannen en 39 gehuwde vrouwen 18 weduwnaais en 31 weduwen en 1 vrouw gescheiden van echt, te zamen 118 mannen en 143 vrouwen of 261 personen; 7 mannen en 3 vrouwen zijn alhier overleden die elders woonplaats hadden en 6 mannen en 4 vrouwen overleden elders, die hier woon achtig waren. Het getal huwelijken bedroeg 111 te weten 92 tusschen jonkmans en jongedochters6 tusschen jonkmans en weduwen, 1 tusschen jonkman eu gescheiden vrouw 7 tusschen weduwnaais en joDgedochteis en 5 tusschen weduwnaars en weduwen. 5 Echtscheidingen werden ingeschreven. Ingekomen zijn 835 mannen en 661 vrouwen en vertrokken 723 mannen en 611 vrouwen. De bevolking, die op 31 December 1897 8722 mannen en 9084 vrouwen, totaal 17806 personen bedroeg, vermeerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 1059 mannen en 887 vrouwen, ter wijl zjj verminderde door overlijdon en ver trek uit de gemeente met 840 mannen en 755 vrouwen, zoodat zjj op 31 December 1898 bestond uit 8941 man nen en 9216 vrouwen totaal 18157 peisonen. Hieronder zijn begrepen de bevolking uit het Rijks opvoedingsgesticht bestaande uit 245 personen die uit het Huis van bewaringbestaande uit 4 personen en die uit de Cadettenschoolbestaande uit 189 personen. De geboorte bedroeg 1 op 40; er stierven 1 op 69; de geboorte bedroeg 2.43 de sterfte 1.44 percent van de bevolking. Er werden 5 huwelijken voltrokken in de le kl. f 30 6 2e 20 11 »»3e»»10 359ste Staatsloterij. 4e klasse 3e lijst4 Jan. 4e klasse4e lijst, 5 Jan. Nos. 1383, 20017 f 100. GETROUWD. 5 Jan. Theodoras Jacobus Anthonius Meelis en Trijntje Visser. GEBOREN. 4 Jan. Adrianus, z. van Arie Korver en Alexandria Corino. 5 Emanuel Cornelia Johannesz. van Emanuel Leviet on Alida Petronella Nieuwenhof. Anna Maria Christine Hubertine, d. van Cor nelia van 't Hullenaar en Maria Barbera Odilia Mathilde Benedict. OVERLEDEN. 2 Jan. Aagje, d. van Dirk Schipper en van wijlen Anna Elisabeth Geisderver, 13 j. en 10 m. 4 Femmetje Elles, wed. ran Pieter Houter, 82 j. Jacob Teeling, 53 j. en 6 m. Jan Prins, 71 j. en 9 m. Kieuwe Nledorp. 1—31 Dec. Ondertrouwd en getrouwd. Abraham Schreuder en Neeltje Floor. Ondertrouwd. Cornells Takken en Ida Krujjer. Overleden. Jantje Beemster, echtgen. van Pieter Franzen, 38 koedijk. Geboren. 3 Dec. Gerritz. -van Jan de Wit en Grietje Kuiper. 13 Bouwkina Alberdiua, z. van Hendrik Buiskool en Frederika Elizabeth de Jager. 13 Antje, d. van Klaas van der Wonde en Neeltje Booij. Zuldscharwoude. Geboren. 23 Dec. Maria, d. van H. Plak en N. Jongkind. Overleden. 1 Dec. D. Rutsen, 9 w. 2 Levenloos aangegeven kind van P. Schoenmaker. 15 Gerrit Beers, 6 m. 17 Jan Boon, 69 j. Ileerliugo waard. Ondertrouwd. 30 Dec. Pieter Danenberg en Trijntje Groot, wed. van Cornelis Danenberg. Geboren. 8 Dec. Klaas, z. van Frederik Bakker en Wilhelmina Ilartog. 11 Aafje, d. van Frederik Liefhebber en Grietje Langedijk. 24 Tiijntje, d. van Cornelis Veenis en Cortelia Jongejan. Overleden. 8 Dec. Arnold Hendrik Frederik Post, laatst wednr. van Adriana Cornelia Achterberg, eerder van Geertruida Boonacker, 81 j. 13 Elias Ott, laatst wednr. van Guurtje Weeshof, eerder van Maartje Hoogendijk, 81 j.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3