Honderd en eerste jaargang, 1899. ZONDAG 8 JANUARI. Inschrijving Nationale Militie. Hondenbelasting. Rekeningen Haven- en Kaaigeld. Buitenland. Nederland. wegens in 1898 aan de gemeente ALKMAAR gedane leveringen worden ingewacht vóór 31 Jannari 1899, wat betreft de gasfabriek en de gemeente-reiniging bij de Directeuren van die takken van dienst en wat de overige takken van dienst betreft, ter gemeente secretarie, of, wat de openbare werken be treft, bij den gemeente-architect. bij vooruitbetaling kunnen worden gesloten, NO. 4. Eerste blad. MklLlARSCilË COURANT. Deze Courant wordt I» 1 n s d a g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,HO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers F O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnuumer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel F 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar maken bekend, dat de inschrijving voor de Nationale Militie van de geborenen van I8HO geschiedt in de maand Januari 1899 in een der vertrekken van het Raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 ureop Dinsdag en Vrijdag, tot 20 Januari 1899 en verder ter gemeente-secretarie. Voorts wordt verwezen naar de aangeplakte bekend making, waarin wordt omschreven, welke personen zich ter inschrijving voor de Nationale Militie moeten aan geven, benevens binnen welke gemeente die inschrijving moet geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Dec. 1898. C. D. DONATH, Secretaris, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kan tore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder teekend biljetkosteloos aan dat kantoor verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aan gifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onver minderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden woidt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 31 Dec. 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren de geabonneerden op bovenstaande belasting, dat hunne ABONNEMENTEN, welke inet einde December zijn vervallenvolgens art. 6 der ver ordening tot heffing dier belasting niet andOTS dan ten kantore van den Gemeente ontvanger. Dat kantoor is geopend alle werkdagen uitgezonderd Vrijdags van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 our. Op VBIJD.ltl bestaat de gelegenheid tot bet sluiten vau abonnementen aan de Graanmarkt, 's voor- middags van ÏO tot II uur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 2 Jan. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BELGIE. Koning Leopold heeft zjjn plan om tot herstel van gezondheid naar de Riviera te gaan, op gegeven. DUITSCHIjAND. De berichten omtrent 's Keizers gezondheid luiden gunstig. Op last van president Paure kwam de Fransche gezant te Berlijn, markies de Noailles, naar den toestand van den keizer informeeren. De gezant werd door de keizerin op het Stadtschloss ontvangen. De Senaat van Hamburg heeft bjj den Rijkskanselier ernstige bezwaren ingebracht over de hooge vleeschprij- zen, als gevolg van verbodsmaatregelen. Uit Denemarken zijn in 1898 slechts 270,574 varkens ingevoerd tegen 323,871 in 1897 en het voordeel kon niet worden aan gevuld met versch geslacht vleesch, waarvan al sedert 1896 de invoer uit Denemarken is verboden. De vleesch- prijzen zijn dan ook, vergeleken met 1896, bjjna 18 pCt gestegen en de prijs van levende varkens zelfs 25 pCt EGYPTE. Lord Cromer heeft den 15 den eersten steen gelegd van het Engelsche College te Khartoem Vooraf had hij de voornaamste Sheiks in audiSntie ont vangen eu hun gezegd, dat zij in het vervolg geregeerd zonden worden door de Koningin van Engeland en den Khédive, doch dat geeu poging zon worden aangewend hen te besturen van uit Kairo of Londen. De Sirdar is de eenige vertegenwoordiger van de EngelschEgypti sche regeering. De Mohammedaansche godsdienst en de daaraan verbonden gebruiken zullen streng worden ge ëerbiedigd. De Sheiks toonden zich zeer ingenomen met deze belofte. Kolonel Lewis viel 26 December de stelling van Emir Fidel aan 500 Derwisciipn werden gedood, 1500 gevangen genomen. De colonne-Lewis leed de volgende verliezen Majoor Fergnsson, zwaar gewond, 6 Egyptische officie ren gewond, 27 man gedood en 118 gekwetst. F HA NE. KI JK. Het Hof van Cassatie heeft den 5 in tegenwoordigheid van mr. Mornard (den advocaat van mevr. Dreyfus) het geheim dossier bestudeerd. Majoor Esterhazy is gedagvaard als getuige zijn advocaat mr. Cabanes tracht voor zijn client een vrijgeleide te verkrijgen. Mr. Cabanes weet niet of Esterhazy wel als getuige zal willen verschijnen, »omdat hij in deze hoedanigheid zich voor het hof niet zal kannen verdedigen tegen do be schuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht." De president van de Kamer vau Strafzaken van het Hof van Cassatie hoeft de opdracht om Dreyfus te onder vragen, gezonden aan den president van het Hof van Appèl van Cayenne. De vragon zjjn door bemiddeling vau het departement van koloniën naar Cayenne geseind en zullen aan Dreyfus bekend, worden gemaakt 24 uur vóór de ondervraging. De antwoorden van den veroor deelde worden per telegram aah het Hof gezonden. De »Matin" verwacht dat haft Dreyfns-onderzoek voor het Hof van Cassatie in de laatste dagen van Januari gesloten zal worden. Tegen den 15den of den 20sten znllen de getnigenverhooren zijn afgeloopen. In afwachting van het antwoord op de aan Dreyfns gestelde vragen dat tegen den 25sten wordt verwacht, zal dan het Hof de verschillende dossiers onderzoeken, waarop naar men verwacht het onderzoek gesloten zal kannen worden zonder dat Dreyfns zeil gehoord behoeft te worden. Onder deze omstandigheden zonden de debatten over de revisie van 1894 in de eerste helft van Februari kannen plaats hebben. Waarschijnlijk zat mr. Atthalin tot rapporteur worden benoemd. GRIEKEN!.AND. De taak van prins George op Creta blijkt een zeer moeielijke te zijnde verhouding tnsschen den prins en den voorzitter van het nationale comité, dr. Sphakianakis, is zeer gespaunen, en het zal zeer do vraag zijn of de steun der mogendheden op den dnnr krachtig genoeg zal zijn om den vorst in zijne regeering te handhaven. ITAIilE. Onrustbarende berichten komen nit Rome. De Negus van Abessynië, die een leger van 100.000 man op de been bracht, om Ras Mangasha te bestrijden, zou volgens de »Mattino" voor de grenzen der »Colonia Erythraea" staan en de Italianen bedreigen. De regee ring, die van dit alles geen vermoeden heeft gehad, weet nog niets van het haar dreigend gevaar. De ministerraadinderhaast bijeengeroepen, heeft de zaak besproken maar de ministers van oorlog en van koloniën hebben verklaard dat de veldtocht van den Negus niet de Italiaansche kolonie geldt. De correspondent van de »Frankf. Ztg." te Rome wil weten dat de Italiaansche regeering toebereidselen maakt om in geval van nood 25.000 man naar Massowah te knnnen zenden. VEUEEN1GDE STATEN. De toestand op de Philippijuen schijnt eenigszins verbeterd te zijn. Generaal Otis heelt naar Washington geseind dat generaal Miller meester is van den toestand te Ilo-Iio. Overeenkomstig het verlangen van president Mac Kinley zal hij echter een botsing met de.opstandelingen zoo mogelijk vermjjden. Uit San Francisco gaan zoo spoedig mogelijk drie re gimenten voetvolk naar Manilla en omstreeks half Ja nuari zullen uit New-York nog drie regimenten ver trekken. Een Parijsch krankzinnigendokter, de heer Michant heeft getracht de gevallen van waanzin na te gaan, die nit de zaak-Dreyfns zijn voortgekomen. Deze gevallen zijn zeer talrijk. Alleen tijdens het eerste proces-Zola werden in het gesticht St. Anna 25 gevallen geconsta teerd. En sedert is het aantal steeds gestegen. Thans telt men ze bij honderden. De besmetting is zelfs overgeslagen naar de Vereenigde Staten waar een zeventienjarig meisje, mej. Fnda Basch, gek is geworden door al het denken aan Dreyfns. Zij wilde tot hem gaan om hem te troosten. Het telegram, waarbij tot het verhooren van Dreyfns last gegeven werd, moet 2000 woorden bevatten en 26.7Ü0 fres. gekost hebben. Laatste Berichten. Zaak-Dreyfns. PARIJS, 6 Jan. Men verzekert, dat er geen ultra geheim dossier bestaat. Het bestaande geheime dossier is dathetwelk aan het Hof van Cassatie is medege deeld. Ook bestaat er geen brief van den Duitschon keizer aan Dreyfns, noch van dezen aan den Keizer. De eerste-minister en de minister van oorlog en bnitenlandsche zaken verklaren niet te weten, dat dergelijke brieven be staan hebben en vernietigd zouden zijn. De ramp te Aniholna. Volgens het dezer dagen nit Indië ontvangen ver slag van het comité tot ondersteuning dergenen die een jaar geleden door oene aardbeving te Amboina schade leden, werd in het geheel ontvangen f 126.664.54, waarbjj nog te voegen f 563, later nog nit Nederland gezonden. In het geheel hebben de nit Nederland ontvangen bij dragen beloopen van HH. MM. de Koningin en de Konin gin-Moeder 1 het hoofdcomité32.563 de voorloopige comité s te Amsterdam en Helder1-689 Apeldoorn9 235 de Bontweverij te Hengeloo 300 J 35.787 zoodat uit Indië in totaal f 91.450.54 ontvangen werd. Gelukkig kan het comité te Amboina, bij het neder- leggen van zijn taak, verklaren Veel moeite en voel arbeid heeft het comité moeten doormaken, doch met dankbaarheid kan het wijzen op de gelukkige resultaten. Ambon begint weder een nieuw aanzien te krijgen. Nieuwe hnizen verrijzen allerwegen. Handel en nijverheid zijn eer toe dan afgenomen De opkomst van Ambon zal voor een groot deel een direct gevolg zijn van deze van alle zijde betoonde menschlievendheid waarvoor Ambon steeds dankbaar zal blijven." Vlugge viervoeters. In Afrika vindt men tal van geiten, die tegen vol wassen boomen opklauteren en de krnin afgrazen. Aan een verzameling van desbetreffende mededeelingen, welke prof. B. Langkavel in Ules »Natur" (van 22 Mei 1.1.) het licht deed zien, ontleenen wij het volgende Toen Jannasch in 1886 over den Anti-Atlas en den Sns reisde, zag hij op de ongeveer 19 M. hooge toppen van de met lange takken voorzienearganboomen (Arcania sideroyxlon), een sapotacea, twintig en meer geiten in alle mogelijke houdingen. Sommige stonden recht overeind op hun ach- terpooten, zich te goed doende aan de bladeren der takken die zich boven hen uitstrekten andere wederom hielden ter bevordering eener ongestoorde spijsvertering eene siësta op de hoogste, in den wind heen en weer schom melende takken. Door slaan tegen den stam nit hun rast opgeschrikt, sprongen zij als apen van tak tot tak naar beneden. In zijn »Travels in the Atlas and southern Marocco (1889) verhaalt Thomson, dat hij hetzelfde heeft waargenomen. De geiten verslonden gretig de bladeren en olijfachtige vruchten van den boom Ook vroeger reeds had Brehm in den oostelijkon Soedan de daar inheemsche geiten de overhellende stammen der acacia's zien beklimmen. Hij zag ze in de bladerkroon in houdiDgen, zooals hij bij een herkauwend dier nooit verwacht zou hebben met eiken poot op een anderen schommelenden tak staande en die als bruggen gebruikend, om in nog onbezochte deelen van den krnin te komen. De Hempriehsehe dwergantilope, die daar veel voorkomt gaat evenzoo te werkzij klautert tegen de steil oprij zende massa's op. Ook Schw6inturth deelt omtrent de Bischarigeiten hetzelfde medezij beklimmen de tot den grond afhangende takken der acacia's en worden daaraan meestal waargenomen recht overeind staande op hun achterpooten en aldoor etende. (Vr. v. d. D.) Een dierenbeul. Eene zaak van ergerlijke wreedheid tegenover dieren werd dezer dagen voor de rechtbank te Utrecht behandeld. Gerrit Visser Jacobszoon vischkooper te Hnizen, gewoonlijk genoemd Job de vischboerkomt dagelijks met zijne hondenkar te Utrecht om visch te verkoopen en keert in den regel beschonken weer huis waarts. Dit was ook het geval op den 31 October 11., toen hij op zijne met twee honden bespannen kar op den Soestdijkschen straatweg een troep runderen tegenkwam* De honden, hierdoor beangstigd, weigerden voort'te gaan en Joh sproeg woedend van de kar en vroeg den geleiders van het vee om hun stok die hem geweigerd werd. Toen stak hij een zijner honden zijn mes in de borst en liet dit er zelfs eenige oogenblikken in zitten. Eindelijk trok hij het er weer uit sprong op de kar en joeg het zwaar gewonde dier voort. „En het liep meneer'' zei bij tot den voorzitter ,,ik heb het nog nooit zoo zien loopen." Een kwartier later kwam hem de veldwachter van Dnist tegen, die, de beide geheel met bloed bevlekte dieren ziende, hem liet uitspannen en toen onder het zeel de diepe wond ontdekte. Die wond werd afgewasschen het beest weer ingespannen, en „toen ging het weer best meneer." De wreedaard kon tot zijne verontschuldiging niet anders aanvoeren, dan dat hij in drift gehandeld had. Mr. E. A. Smidt, de officier van justitie, eischte drie maanden gevangenisstraf tegen Job den vischboer om trent wiens signalement reeds een aantal aanvragen zjjn ingekomen bij den veldwachter van Duistvan pes sonen bij wie de wreedaard zich voortaan zeker vergeefs met zjjne visch zal aanmelden.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1