Nederland» Ingezonden Stukken. Veiling vaste goederen. G-evonden Voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. ja." dat de band zal worden verbrokeneD het leven van den ruim 68jarigen monarch kan nog betrekkelijk lang gespaard blijven. Vermoedelijk zal er ook na zijn ver scheiden altijd wel iets op gevonden worden, hoe lang en lastig het zoeken ook wezen moge. De verschillende volksstammen wonen zoo dooreen, dat een scheiding schier onoverkomelijke bezwaren zou opleveren, en, wat zwaar moet wegen, de algemeene welvaart, handel, landbouw en njjverheid, er niet door zouden winnen. Wel zal de regeling zeer moeilijk vallen en zal de eene volksstam blijven klagen over achterstelling bij den anderen, het eene deel des lands over opoffering van zijne belangen ten bate der andere deelen, maar daarmee is nog niet gezegd dat scheiding voordeeliger geacht zal worden. En eindelijk is Kreta van het Turksche bestuur ver lost, en een Griekscho prins zal er gezag voeren. Van den waren toestand van land en volk is te weinig bekend, om zich aan eenige voorspelling te kunnen wagen omtrent de toekomst van dit groote, eenmaal zoo rijke eiland. Zooveel is zeker dat het voor goed van Turkije is afgescheurd, en dat het nu van zjjn eigen bevolking, en zeker ook van het beleid der nieuwe regeerders zal afhangen of het zich zal heratellon van al de ellende die het heeft doorleefd. Ken dolle hond. Te Borgerhout (België) zijn niet minder dan zestien menschen gebeten door een hond, een griffon, die op raad van een veearts werd afgemaakt en bjj onderzoek bleek aan hondsdolheid in hoogen graad te hebben geleden. De wonden der gebetenen waren al van te ouden datum om te worden uitgebrand. De zestien personen gaan nu allen naar het Pasteur gesticht te Parjjs. Gedeputeerde Staten van IVoordholland hebben tot loden der Kaden van Beroep voor de personeele belasting herbenoemd de heeren mr. H. S. van Lennep, te Amsterdam en H. J. Oalkoen, te Edam tot plaats vervangers de heeren A. Meijer, te Amsterdam en J. Koopman, te Wervershoof. Noordseharwoude. Op 1 Jan. 1898 bestond de bevolking uit 514 m. en 489 vr., samen 1003 per sonen. Vermeerderde door vestiging*met 72 en door ge boorten met 18 samen 90. Verminderde door vertrek met 52 en door sterfte met 19, samen 71. Totaal 1022 personen. Er werden 6 huwelijken gesloten tusschen 5 jongelieden en 1 weduwnaar en weduwe. Een levenloos kind van het mannelijk geslacht werd [aangegeven. De godsdienstige gezindheid was verdeeld als volgtNed. herv. 730, luthersch 7, doopsgezind 8, gereformeerd 84, r. katholieken 183 personen. In de omstreken van Tlel werd door de opkoopers van Engelsche varkens voor de exportslachterijen te Vee- nendaal in de afgeloopen week weer de oude prijs van 171/;! cent per >/2 kg. besteed. Zooals bekend is, was de vorige week deze prijs gedaald tot 16 a 16'/, cent. In andere jaren werden deze dieren in de Kerstweek niet ontvangenthans geschiedde dit wel. Onfplolfing. Iu een lading Engelsche kolen, in een schip liggende in de Mark bij Oud-Gastel, vonden eenige werklieden een patroon van ongewonen vorm. Onbewust van het gevaar wilde een der lossers het binnenste leeren kennen en wreef het voorwerp af. Met een verschrikkelijken slag ontplofte het projectiel, hetwelk een dynamietbom bleek te zgn. Den onvoorzichtigen werkman werden vier vin gers afgeruktalleen de pink bleef behouden, en misschien zal hg ook het linkeroog moeten missen. Ben wonderiuenscli. Te Rozendaal leeft sedert drie jaar een jonkman die in al dien tijd geen nat of droog door de keel heeft gekregen. Het is de 18-jarige Henri van Reuzel. In 1895 als metselaarsjongen in een in aanbouw zjjnd huis werk- geval heeft hij als antiquiteit zijne waarde. Ik heb hier een afschrift van de vragen en antwoorden als gij zoo goed wilt zijn het eens in te zien." Hij overhandigde mij het papier dat ik hier heb, Watson, en dit nu is de vreemde cathechismus, die iedere Musgrave, zoodra hij meerderjarig is, moet belijden. Ik zal u de vragen en antwoorden, zooals zij hier staan, voorlezen »»Aan wien behoorde zjj »»Aan die is heengegaan.'' »»Wie zal haar hebben »»Hg die komen zal.'' »>Waar was de zon »»Boven den eik." »»Waar was de schaduw »»Onder den olmboom.'' »»Hoe werd het getreden »»Naar 't noorden bij tien en bij tien, naar 't oosten bij vijf en bij vijf, naar 't zuiden bij twee en bij twee, naar 't wosten bij één en by één, en zoo er onder." »»Wat zullen wij u er voor geven Alles wat ons toebehoort." »»Waarom zouden wij ze geven »»Terwille van het vertrouwen."" »Het origineel heeft geen dagteekening, het is geschre ven in de spelling van het midden der zeventiende eeuw," zeide Musgrave tot mij. »Ik vrees echter dat het u wei nig helpen zal, dit geheim op te lossen. »Het geeft ons tenminste een ander geheim," zeide ik. »en wel een, dat zelfs nog belangwekkender is dan het eerste. Gij zult het mij zeker niet kwalijk nemen, Mus grave, als ik u zeg, dat die bottelier van u mij voor komt een zeer schrander man geweest te zijn en een helderder oordeel gehad te hebben, dan tien geslachten uit het geslacht van zijn meester." »Ik begrijp u niet goed," zeide Musgrave. »Het papier schijnt mg van geen practisch belang." »Maar my schijnt het van buitengewoon veel gewicht en ik geloof dat Brunton er ook zoo over dacht. Hij had het waarschijnlijk al eerder gezien dan dien nacht, toen hy door u betrapt werd." zaam dronk hg bij vergissing uit eene kruik met karbol. De keel verbrandde en de slokdarm groeide dicht. Daar de jongen van honger had moeten sterven werd door den dokter ter hoogte der maagstreek eene opening van een vingerdikte in het lichaam gesneden waardoor voedsel in de maag werd gespoten. Als de andere huis- genooten nu het middagmaal gebruiken bedient deze wonderbare huisgenoot zich zelf met eene spuit waar door bij vloeibaar voedsel in de maag brengt. Alles bekomt hem goed en Henri is even gezond als de anderen. Mijnheer de Redacteur Het is naar aanleiding van het verslag in uwe courant over de uitvoering van de Alkmaarsche Muziekschool dat ik de vrijheid neem, opname van deze regelen in uw blad te verzoeken. Ik wil niet in tegencritiek treden op hetgeen uw ver slaggever schreef naar aanleiding van de uitvoering, noch de vele vragen behandelen die hij stelt. Is het de bedoeling van uwen criticus om er op te wijzen dat de tegenwoordige muziekschool niet aan de eischen des tijds voldoet Dan waardeer ik zijn streven naar verbetering, maar betreur ik het, dat hij die poging tot verbetering op zoodanige wijze aan een verslag van een uitvoering verbonddat het den schijn heeft als wilde hij een minder welwillende critiek leveren. (Dat men dit er in gezien heeft bewijzen de verschillende in gezonden stukken in andere plaatselijke bladen.) Gaarne had ik tegenover de aanmerkingen op die school wat meer waardeering gezien voor betgeen de directeur met die inrichting tot stand bracht want dat zelfs de Alk maarsche Muziekschool, zooals ze nu is ingerichtnog zulke resultaten afwerpt, is toch alleen aan zijn ijver en liefde voor de muziek te danken. Vergun me even in het licht te stellen wat de Alk maarsche Muziekschool en wat de directeur voor die inrichting is. De Alkmaarsche Muziekschool, is eene stedelgke inrich ting het onderwijs wordtgegeven in een stedelijk lokaal pardon, het is de heer Oito, die voor de stedelijke mu ziekschool een gedeelte van zijn huis, zonder eenige ver goeding, beschikbaar moet stellen het is de heer Otto, die zonder eenige vergoeding voor de reparatie moet zorgen van hetgeen door stads leerlingen aan zijn huis vernield wordthet is de heer Otto, die zonder eenige vergoeding voor verwarming moet zorgen van eene loka liteit in gebruik voor de stedelgke muziekschool. Maar de heer Otto krijgt dan zeker een flink salaris voor het onderwijs, dat hij aan zoo'n groot aantal leer lingen als die school op de laatste uitvoering bleek te tellen geeft Ik vraag alweer vergevingmaar van z ij n salaris kan zelfs geen eenvoudig werkman leven die dan toch heel wat minder had te studeeren. Alkmaar wijst met trots op haar zonendie zich reeds een goeden naam in de muzikale wereld verwier ven ik noem slechts Hofmeester en Koster. Moet ik er nog aan herinneren dat deze hun opleiding ontvingen op dezelfde schooldat zjj leerlingen zijn van den heer Otto? Welke zouden niet de resultaten geweest zijn, wanneer de directeur betere leermiddelen (instrumenten, bijv.) tot zijn beschikking had, maar bovenal wanneer die directeur zoo gesalariëerd was, dat hij zich uit.luitend aan die school had kunnen wijden als hij niet om in het onderhond van zich en de zijnen te kunnen voorzien tevens organist, kapelmeester en privaat-onderwijzer had moeten zijn en dos tijd en gelegenheid gehad had om verschillende cur sussen te vormen Hoe kan een school, op zulke grondslagen ingericht, met een onvoldoend gesalariëerd directeur, zonder assis- teerend onderwgzend personeelzonder eenige schoolloka len, zonder leermiddelen aan alle eischen voldoen die men aan een goede muziekschool stelt Wanneer we dit alles bedenken, moeten we dan niet met bewondering opzien tegen hem die met zoo weinig middelen zulke resultaten bereikte en bewezen heeft nog dergelijke musici (de hiervoorgenoemde) te kunnen vormen. Ik eindig met den wensch uit te spreken dat de vragen van Uw verslaggever de machtbebbenden tot nadenken brengen en de muziekschool onder haar ijverigen direkteur een reorganisatie moge ondergaan die en haar, en hem, en der Alkmaarsche burgery ten goede kome. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, Uw dw. dienaar, P. REIDEL. Door den Notaris H. B. GOTTMER, te Obdam. 5 Jan. 1. Koffiehuis en Logement »het Wapen van Limmen", Dijk, 2 a. 1 c.a. Str. M. T. Knijpers, Abbekerk, f 4520, Niet verhoogd. 2. Stal, daarnaast, 1 a. 92 c.a. Str. N. Droog 2655, Niet verhoogd. 1 en 2 gecomb. Str. Wester, Opmeer, 7310, Verhoogd door Joh. Pronk, Beemster, tot 7710, 3. Pakhuis, hoek Achterstraat en Paardesteeg, 72 c.a. Str. C. van Stam 1555, Verhoogd door F. H. Ringers q.q. tot 1570, Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een dop van een sportwagen, een zilveren horloge met ketting twee kerkboeken een zak met vuil kinder goed, een rozenkrans, een zwart ceintuur, een roode zakdoek met f 0.125, een bewijs van ontvangst voor een aangeteekenden brief (No. 203). Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 6 Jan. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. Helloo. Geboren. 1 Dec. Elisabeth d. van Pieter van Dijk en Jacoba Kaandorp. 10 Nicolaas, z. van Pieter Dekker en Alida Maria Kroone. Catbarina Johanna d. van Jan Schoorel en Jacoba Denneman. Overleden. 9 Dec. Albertus Maagh Kniphuisen wednr. van Sara Maria Catharina van Bronckhorst, 75 j. en ruim 3 m. Icliermerhorn. Getrouwd. 21 Dec. Jan Borsjes, wednr. van Kaatje Sas, en Trijntje Beunder, wed. van Jacob Hartog. Geboren. 8 Dec. Grietjed. van Dirk Stieltjes en Grietje Beem- sterboer. 9 Geertruida Annad. van Jacobus Vendel en Dienwertje van 't Hof. 11 Petrus Hubertus z. van Johannis Petrus Her mes en Johanna Helena van den Bos. Overleden. 30 Dec. Corneli8 Pieter, z. van Willem Groot en Grietje Kalis, 1 j. en 8 m. Oude Wiedorp. Ondertrouwd 16 Dec. en getrouwd 28 Dec.: Arien Koelemeij wednr. van Anna Maria van Toor, en Cornelisje Oudes, wed. van Andries Siewortsen. Ondertrouwd. 22 Dec. Pieter Raatgers en Jantje Entes. Geboren. 5 Dec. Petrus Nicolaasz. van Gerrit Goedhart en Alida Klaase. 6 Klaas, z. van Arien Appel en Neeltje Saai. 13 Cornelia, d. van Jacobus Pronk en Elizabeth Pater. 26 Wilhelmina, d. van Frederik Wgnker en Maria Verduin. »Dat was zeer wel mogelijk, wij namen geene voor zorgen, om het te verbergen." »Ik denk dat hg zijn geheugen slechts wenschte te hulp te komen. Als ik u goed begrepen heb, had hij een soort kaart in bezit, die hij met het handschrift ver geleek en die in zijn zak wogborg, toen hg u zag. »Dat is waar. Maar waartoe kon dat oude familie- geschrift dienen en wat beteekent deze onzin »Ik geloof niet, dat het ons zeer moeilijk zal vallen, die beteekenis te vindon," zeide ik. »Als gij het goed vindt zullen wij met den eerstvolgenden trein naar Sussex vertrekken en de zaak ter plaatse wat grondiger onderzoeken." Dienzelfden achtermiddag waren wij beiden te Hail stone. Mogelgk hebt ge wel eens een afbeelding gezien of beschrijvingen gelezen van dat vermaarde oade ge bouw daarom wil ik mij er toe bopalen, u alleen te vertellen, dat het is gebouwd in den vorm van een L., dat de lange arm het ineer moderne gedeelte is, en de korte de oude kern waaruit zich het andere gedeelte heeft ontwikkeld. Boven de lompe, met zware dwarshou ten voorziene deur in 't midden van het oude gedeelte is het jaartal 1607 gebeiteld, maar deskundigen erken nen dat de balken en het metselwerk van het gebouw veel ouder zijn. De verbazend dikke muren en kleine in lood gevatte ruitjes van dit gedeelte hebben de vori ge eeuw de familie doen besluiten den nieuwen vleugel te bouwen, en het oude gedeelte werd na dien tijd nog alleen gebezigd als magazijn en keldervoor zoover het gebruikt werd. Een prachtig park mot mooie boomen omgaf het huisen de vjjver, waarover mjjn cliënt had gesproken, lag dicht bij de oprijlaan, ongeveer tweehon derd el van het kasteel. Ik was reeds vast overtuigd, Watson, dat wij hier niet met drie afzonderljjke geheimen, maar slechts met één geheim te doen hadden, en dat, indien ik den Mus- grave-catechismus goed kon lezen, ik ook den sleutel zou bezitten, die mg den weg ontsloot, waar ik èn den bot telier Brunton èn het dienstmeisje Howells zon vinden. Al mijn geestkracht wendde ik dus aan voor dat ééne doel. Waarom zou die bediende zoo verlangend zijn geweest dien ouden catechismus in handen te krijgen Klaarblijkelijk wijl hij er iets in zag, dat aan de aan dacht van al die geslachten van landjonkers was ontgaan en waarvan hij eenig persoonlijk voordeel verwachtte. Wat was heten welken invloed had het op zijn lot gehad Toen ik den catechismus las, was het mij duidelijk dat de afmetingen daarin genoemd, een plek aan duidden waarop de rest van het document zinspeelde en datindien wij die plaats konden vinden, wij mooi op weg waren het geheim te ontdekken, dat de voor vaderlijke Musgrave noodzakelijk had geacht op zoo vreemde wijze te herbergen. Er waren ons twee gid sen gegeven een eik en een olm. Wat den eik be treft, daaromtrent bleef geen twijfel over. Rechts aan de voorzijde van het huisstond een reus onder de eikeneen van de mooiste boomen die ik ooit heb gezien. Stond die boom daar .reeds toen uw catechismus werd opgesteld," vroeg ik, Musgrave toen wij er langs reden. »IIij stond er reeds naar alle waarschijnlijkheid tijdens de verovering van Engeland door de Norman- diërs," antwoordde hij. »De boom heeft een omtrek van 23 voet." Hier was dus een van mijn bepaalde punten. »Zijn er ook eenige oude olmen vroeg ik. »Daar ginds stond vroeger een zeer oude, doch tien jaren geleden werd hij door den bliksem getroffen en de stomp werd toen door ons afgezaagd." »Kunt gij nog zien waar hij stond »Zijn daar geen andere olmen?' »Geen oude olmen, maar wel vele beuken. »Ik zou gaarne de plaats zien waar hij stond.'' Wij waren in een dogcart naar het kasteel gereden en nu leidde mijn vriend mij, zonder dat wij het huis binnentraden, naar de kale plek op het grasperk, waar de olm had gestaan. De plek lag halfweegs tusschen

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6