Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND." Ook in België is thans oene vereeniging opgericht tot bevordering der stichting van sanatoria voor teringlijders. De vereeniging beoogt de stichting van een centrale kas, voorts van plaatselijke commissies, de oprichting van een tijdschrift en eindelijk van een model-sanatorium voor behoeftige teringlijders. Te TIel was men dezer dagen in de papierfabriek bezig met het buigen van eene koperen buis, gevuld met hars. Deze buis werd verhit. Plotseling barstte zij uit elkaar. De directeur der fabriek, de heer Beerninck, kreeg de vollo lading hars in 't aangezicht, waardoor dat op vree- seljjke wijze werd verwond. Gelukkig bleven zijne oogen gespaard. Een werkman ontving daarbij ook ernstige brandwonden aan zijn hand. Te Enschedé is onder het dansen een 21-jarig meisje plotseling doodgebleven. Uit Men Haag wordt aan de »Maasbode" ge schreven Aan een der singels van onze stad stond een kleine herberg, een onooglijk lokaal, welks dorpel was versle ten," maar nu juist niet door 't bezoek »van zangers, kunstenaars, van schilders en poëten.'' Die uitgeholde dorpel bewees intusschen voldoende, dat 't een goed zaakje was. Daar kreeg de eigenaar der alles behalve »hechte en weldoortimmerde" arbeiderswoningen waarvan 't kroegje er een was, het in 't hoofd, nieuwe panden te zetten. Gauw de oude afgobroken, wat geen zwaar werk was. Maar de herberg met haar «vergunning", hoe die door de mazen der wet heen te halen ondanks do alge- heele afbraak Geen nood. Alles in 't rond werd afge broken doch de gelagkamer werd met veel zorg en voorzichtigheid onaangeroerd gelaten wat met zooveel succes geschiedde dat er voortdurend kon getapt wor den. En onder 't tappen door werd het nieuwe huis over dat oude deel heengebouwd. Zoo staat nude bouw vallige gelagkamer midden in de nieuwe herberg. Als deze voldoende gereed is, worden de oude muren de deur uitgedragen en gered is de winstgevende ver gunning. Op 't oogenblik anders wel een aardig gezichtzoo'n krotje in een winkel. Benoeming. Tot bestuurslid van den polder »De Nes", in de Purmer, is benoemd de heer G. Tromp. Aan de markt te Bovenharspel werden nog 15000 stuks bloemkool aangevoerd. In het midden van den winter is zulk een feit volgens menschenheugenis niet voorgevalen. Kort geleden ontving een landbouwer in zekere gemeente van de hrimpenerwaard van den veearts een geneesmiddelnetjes ingepakt, voor een zieke koe. Toen de man met zijne vrouw het pakje openmaakte en zy bemerktendat het houtkrullen bevatte, werd er ernstig gedelibereerd hoe men nu de koe die krullen zou toedienen zooals ze daar waren, öf gekookt öf op eene andere wijze toebereid. Daar men het toch al te gek vond om een ziek dier krullen in te geven, werd het pakje opgeborgen en besloot men de komst van den veearts of te wachten. Toen deze kwam en van die vreemde geneesmiddelen hoorde was zijn eerste vraag, of hij die krullen eens zien mocht. En zie, voor de oogen van het verbaasde paar kwam uit de houtwol (krullen, zooals zij die noemden) de pot met smeersel te voorschijn, die hunne koe had moeten genezen. (Historisch.) Hynamiet patronen. Aan het «Handelsblad" wordt nader uit dastel gemeld, dat niet één, maar 18 dynamietpatronen in het kolenschip, liggende voor de suikerfabriek, gevonden zijn. Het mag een wonder heeten, dat er niet meer ongeluk ken gebeurd zijn, daar er werklieden met twee en drie in den zak liepen die zij tehuis in de kachel wilden werpen om do anderen eens te verschrikken. Nauwelijks echter hadden zij de verschrikkelijke uit werking van zoo'n patroon gezien of ze wierpen ze in de rivier. De onvoorzichtige werkman, die een patroon deed ont ploffen, is voor zijn leven verminktvier vingers zijn reeds afgezetook zal hij zijn linkeroog moeten missen. Zelfmoord. Naby het station te Middelburg, onder de hooge brugondervond Zaterdagavond de trein van tien uur een schok. Bij onderzoek bleekdat een zestienjarig jongmensch vreeselijk verminkt op de rails lag. Blijkbaar had hij zelfmoord gepleegd. De oorzaak van deze droevige daad wordt gezocht in vrees van den ongelukkige die zich wegens een klein vergrijp voor de politie had te verantwoorden. Te Rotterdam is Maaudagmiddag, door broeiing, brand ontstaan in de graanzolders van het Leidscheveen, op de derde verdieping van het pakhuis «Dalem", in de T weeleen wensteeg. Een groote partij brandende tarwe werd op straat ge worpen en aldaar gebluscht, waardoor waterschade op de lagere verdiepingen met koffie en tabak voorkomen werd. Weduvre-penstocn. Burgemeester en Wethouders van 's-Oravenhage hebben aan de weduwe van den bij den brand in de Brood- en Meelfabriek om het leven gekomen brandwacht Verkrnijsen een jaarlijksch pensioen verleend van f 493 en aan de weduwe van den, bij diezelfde gelegenheid om gekomen, brandwacht Sikkelerus een jaarlijksch pensioen van f 428. In een der werkatdeelingen van do cacaofabriek te Weesp had de machinist P. H. v. S. Zaterdag het on geluk met zijn rechtervoorarm in aanraking te komen met een kamrad van zijn machine. Hij werd daarbij zoodanig gekneusd, dat de arm tot even voor den elle boog moest afgezet worden. Wonnerveer. Bij de Doopsgez. Gem. alhier is beroepen Dr. A. K. Kuiper, predikant te Warga (Fr.) Veeziekte. Door den districts-veearts ter standplaats Haarlem is sarcoptes-schurft geconstateerd bij drie paarden op een stal te Amsterdam. Snelle promotie. Te Gorredijk (Fr.) is dezer dagen bij zijne ouders het bericht ontvangen, dat de hoer G. Ëingenoldus J.Wzn., voorheen kellner in Friesland en tot nu toe bediende op het Gerechtshof te Milwaukee (staat Wisconsin in Noord- Amerika), gekozen is tot hoofd-griffier bij dat Gerechtshof met 20.485 stemmen, tegen 18.086 op zijn mede-candi- daat. De jaarwedde bedraagt f 15.000. Een lam In Januari Als eene groote zeldzaamheid meldt men aan het »N. v. d. D.", dat bij den veehouder A. Glas, in het Friesche dorp Joure, een schaap reeds een lam heeft ter werold gebracht dat bij de moeder in het land loopt. En dat in 't begin van Janoari Schagen. Deze gemeente is eene nuttige vereeni ging rijker geworden. Op uitnoodiging van den burge meester kwamen den 9 in het Noordh. koffiehuis een 25tal ingezetenen bijeen ter bespreking van diens voor stel om eene vereeniging op te richten tot wering van bedelarij zooals elders wel bestaat. Na bespreking werd besloten eene vereeniging op te richten, ten doel hebbende armoede in de gemeente te lenigen zieken te steunen enz. enz.indirect daardoor de bedelarij ver minderende. Een 16 tal personen traden staande de ver gadering toe. De heeren S. Berman A. W. v. Klnyve en F. Feisser werden gekozen als leden eener commissie tot redactie van een later vast te stellen reglement. Westgraftdijk. Het bestuur van het «Zeevarend fonds", alhier, heeft weder een stuk grasland beschikbaar gesteld voor tuingrond, ten einde de arbeiders, die nog geen tuin in gebruik hadden, daartoe in de gelegenheid te stellen. Zeer worden deze tuinen door de arbeiders op prijs gesteld daar zij zoodoende in staat gesteld worden hunne winterprovisie te verbouwen. Het bestuur bepaalt den huurprijs der tuinen en bij loting wordt ieder een perceel aangewezen. De prijs komt overeen met dien, welken het land als grasland opbrengt. Thans hebben 58 arbeiders alhier eeneu tuin in huur. Bevolking Oudkarspel. 31 Dec. '97 1549 pers. als 799 m. en 750 vr. Geboren '98 55 29 26 Ingekomen124 62 62 1728 pers. 890 m. en 838 vr. 1898 overleden25 11 14 1703 pers. 879 m. en 824 vr. vertrokken 91 43 48 31 Dec. '98 1612 836 m. en 776 vr. Waarvan in de kom der gemeente 717 m. en 692 Buiten 119 84 836 m. en 776 Levenloos aangegeven 1 vr. 19 huwelijken voltrokken 17 tusschen jongwans en jongedochters. 1 weduwe. 1 weduwnaarid. 1 Echtscheiding. Godsdienstige gezindheidned. herv. 1240r. cath. 330 luthersche 4 doopsgez. 20 geref. gezindh. 13 chr. geref. 4Waalsch 1. Laatste Berichten. Het antwoord van Dreyfus. PARIJS, 9 Jan. Een telegram uit Cayenne brengt he den het antwoord van Dreyfus op de vraag hem bij rogatoire commissie gesteld, over de bekentenissen die hij op den dag zijner degradatie aan kapitein Lebrun- Renault zou hebben gedaan. Dreyfus ontkent ten stellig ste, ooit onder welke omstandigheid ook, een bekentenis te hebben gedaan, en betuigt opnieuw zijn onschuld. Dit telegram is in den loop van den avond aan het Hof van Cassatie medegedeeld. Men gelooft dat de werk zaamheden van het hof nu welhaast geëindigd zullen zijn. Hu Regis afgezet. PARIJS9 Jan. Ten gevolge van uitlatingen tegen de openbare machten is de heer Max Regis ontzet uit het ambt van burgemeester van Algiers. Sic zaak Q,. de Bcaurepalre. PARIJS 9 Jan. In een brief waarin de heer Beaure- paire op verzoek van den minister van justitie uitleg geeft aan den eersten president van het Hof van Cassatie, erkent hij dat het incident Bard-Beaurepaire verkeerd is weergegeven. De brief vestigt echter de aandacht op verschillende andere feiten. De minister zal aan de Kamers verslag doen van de verschillende incidenten, die tot het onvoorzien ontslag van den heer Beaurepaire leidde. Wlelerpsden. In Vlaandereuland heeft men tot zoover de vol gende wegen die zich in het bezit verheugen van een wielerpad. Oudenaarden tot Aalst (26.735 meter)St. Nicolaas tot Hulst (9446 meter)Lokeren tot Ooster- zeole (12.322 meter); Renesse tot Doornik (2275) meter) Termonde tot Wetteren (13.830 meter)Termoode tot Mechelen (6865 meter)Renesse tot Berchem (7753 meter). Te zamen ongeveer 80 kilometer welke aan aanlegkosten niet meer dan 25.000 gulden hebben gekost. AT J EH. Het »N. v. d. D." ontving het volgende telegram uit Batavia De vijand is teruggedrongen van kampong Tiro na het gebergte door het 14e bataljon. Eén vijand met beaumontgeweer gedood. De bevelhebber, Majoor van der Weiden, is met d cavalerie naar Segli teruggekeerd. Het transport van den Glé Siblah naar Segli werd nabij Bentjeoë aangevallene waarbij één vijand gedood werd. De Glé Siblah blijft bezet door eene compagnie van het 14e bataljon. Eene gewilde operette. Bij genoegzame deelneming zal op donderdag, den 26, alhier eene opvoering plaats hebben van eene zeer gewilde operette, door het gezelschap van den schouwburg «Frascati", directeur G. Prot en Zoon van Amsterdam. Het is «De Geishade geschiedenis van een japansch theehuis", in 3 bedrijven, door Owen Hall, muziek van Sidney Jones. Te Londen trok zij 500 avonden achtereen volle zalen en te Amsterdam is de belangstelling mede zeer groot. De uitvoering aldaar op den Nieuwjaarsdag was de 107e. Ook hier zal het volle orkestmet de koren medewerking verleenen. Dezer dagen zal den ingezetenen eene inteekenlijst worden aangeboden en zal het afbangen van de inteekeningof de voorgenomen opvoering voortgang hebben zal. Protestantenbond. De afdeeling Alkmaar en omstreken van den Ne- derlandschen Protestantenbond zal eene ledenvergadering houden op vrjjdag, don 13 's avonds ten 8 ure in het lokaal Harmonie, waarin als spreker zal optreden de heer dr. J. A. Beijerman van Amsterdam. Een gouden jubileum. De heer J. L. Zondag adjudant-onderofficier bij de d.d. schutterij alhier, viert woenBdag den 11 zijn vijftigjarig jubileum by bovengenoemde schutterjj. Aan bewyzen van belangstelling zal het don jubilaris by dit zeldzame feest ongetwyfeld niet ontbreken. Brand. Den 7 des avonds te ongeveer acht uren brak brand uit in de smederij van den heer J. Asjes Ez. aan het Heiligland, gelegen in het midden van het gebouw, waarin aan het Heiligland de wagenmakerij en aan den Tie- nenwal de bergplaats van hout is gelegen. De smederij is^door een muur van die bergplaats gescheiden. Hoe wel «Burgerplicht" het eerst aanwezig was, gaf de later aancekomen spuit van «Turnclub" het eerst water, ter wijl het inmiddels bleek dat deze geholpen door eene straal der waterleiding, het vuur wel meester kon. Badhuis Witte Kruis. In de week van 1 tot 7 Januari zijn in het bad huis van het «Witte Kruis" genomen 38 kuipbaden, 60 regenbaden le klas, 103 regonbaden 2e klas, totaal 201 baden. "Volksonderwijs. In eene den 12, in het Café Central, alhier te honden vergadering van de vereeniging «Volksonder wijs" zal als spreker optreden de heer dr. H. A.v. d. Meulen, van Bergen op Zoom, met het onderwerp De licht- en schaduwzijde van het opkomend geslacht. GETROUWD. 8 Jan. Cornelia Heinstman en Maarke Ham. GEBOREN. 7 Jan. Nicolaas, z. van Lourens Verver en Alida Haker. Elisabeth Paulina Maria, d. van Theodorus van der Klei en Anna Maria Christina Zeegers. 8 Hendrik Reindert Cornelisz. van Jacobus Franciscus van Lieshout en Engeltje Groentjes. Maria Columbina, d. van Jacob Constant en Marijtje Liefting. OVERLEDEN. 9 Jan. Johannes Mattheus Nijssen, 88 j. 10 Aafje Broertjes, 29 j. en 11 m. Stedelijke Muziekschool. Onze verslaggever merkt, naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer P. Reidelin ons vorig nummer, het volgende op In 't kort wil ik gaarne antwoorden op het inge zonden stuk van den heer P. Reidel, voorkomende in de courant van j.l. Zondag, 't Is mij een raadsel hoe men kan denken mijn verslag te hebben geschreven voorna melijk met het doel het werk van den heer Otto af te breken. Hoe kon ik dan zeggen «de ijver en werk kracht van den directeur zijn toch van algemeene be kendheid." Dat de meeste nummers mislukten zal niemand knnnen tegensprekon. Ik weet niet of de autoriteiten bekond zijn met de zeer gebrekkige inrichting der muziekschool, ook niet of de heer O. met die heeren wel eens besprekingen heeft gevoerd die tot verbetering kunnen leiden maar is de school zóó als genoemde heer zegt (en ik heb geen reden daaraan te twijfelen) en is den heer O. alle uitzicht op reorganisatie ontnomen dan wordt langzamerhand de positie van directeur der Stedelijke Muziekschool eene onmogelijke. Al werkt men van den ochtend tot den avond, eene openbare les te moeten geven met leerlingen van eene inrichting waaraan zooveel ontbreekt, zal, niet het minst voor den directeur zelf, altijd eene teleurstel ling zijn. Waar de heer R. aan 't einde van zijn stuk zegt, dat hij hoopt er verbetering moge komen daarmede stem ik geheel in. .Alkmaar, 6 Jan. Aangevoerd 426 mudden. Tarwe f 5.50 a 6.— rogge f 4,90 a 5.25, gerst f 0.— a 0.— id. chev. f 4.80 a 5.25, haver f 3.20 a 3.55, paarde- boonen f 5.— a 0.bruine dito f 10. a 0, citroen dito f a—witte dito f 12.— a rood mosterd- Amsterdam 9 Jan. Friesche Dokkumer Jammen f 2.50 a 2.80, id. Franeker f 2.50 a 2.80, Zaaiers f 1.60 a 1.80, Zeeuwsche Spuische Jammen f3.a 3.30, 1 oters f 0. - a 0.—, Flakkeesche f 2.70 a 3.—, blauwen f 2.90 a 3.20, Geld. Blauwen f2.80 a 2.90, Pruisische Hamburgers f3.20 a 3.45, Rooden f 0.— a 0.—, IJpolder Jammen f o.a 0.— Westlandsche Zand f 4.25 a 4.50, per H.L. Petroleum, onveranderd. Leiden, 7 Jan. Boter. Aanvoer groot, le qual. per '/o vat f 56.a 60.per Kg. f 0.a 0.—, 2e qual. f 48.— a 54.—, per K.g. f 0,— a 0.—. Handel was vlug. PURMEREND, 10 Jan. Aangevoerd 314 vette run deren f 0.42 a 0,56 p. p., 4 stieren prijshoudend, 139 vette kalveren f 0.65 a 0.85 p. p., 139 nncht. idem f 7 a 17, beide handel matig, 12 paarden, 1425 schapen en lammeren lager in prijshandel stug, 366 vette varkens 34 a 35 ct. p. p.,' handel matig, 37 magere id. f 10 a 13, 285 biggen f 5 a 8.—, beide handel stug, 235 ganzen f 2,— a 2.50, 20 zwanen f 7,— a 9,—. Kleine kaas f 27,50, middelbare f commissie f 26,Aangevoerd 79 stapels, weg.kg., 1316' j kg. boter f 1.25 a 1,35, Kipeieren f 4, - a 4,25. Haarlem 4 Jan. Ter veemarkt aangevoerd 2 koeien en ossen, verkocht 2, f 110 a 150, graskalf f 41 nuchtere kalveren f 9.a 14. 22 v. schapen f 15 a 22, Meppbl 5 Dec. Boter, le soortf 25.50, 2e soort f 24. 3e soort 22.50, por 1,5 K.G. f 1.70 a 1.95. Aangevoerd Leeuwarden 6 Jan. Boter le soort f 48.50. Aange voerd 48 vierde, 51 achtste en 22 zestiende vaten, weg. K.G.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3