1 Het Musgrave-geheim. •e No. 6. Honderd en eerste jaargang. 1899. Hondenbelasting. Haven- en Kaaigeld. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. Lr. m, IK H, m i, in ï- bij vooruitbetaling kunnen worden gesloten, A. CON AN DOYLE. - n de DE den ge root de 167, en nd, 54 ee- ond 1,50 era- f art 't AR iid- aar iht- iag m- •o- C. i b UkMAAIIMHE COURANT. Deze Gonrant wordt Hlnsda g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. V R IJ D A G Telefoonnummer: 3. 13 J A N U A R I. Prijs der gewone advertentlcn Per regel fO.Ift. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau ALKMAAR brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op do honden, ieder eigenaar, bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kan tore van den gemeente-ontvangor aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder teekend biljetkosteloos aan dat kantoor verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aan gifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onver minderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden woidt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT, Voorz. 12 Jan. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren de geabonneerden op bovenstaande belasting, dat hunne ABONCWM MH1NTHW, welke met elude December zijn vervallen volgens art. 6 der ver ordening tot heffing dier belasting lliet RüderS dflll ten kantore van den Gemeente ontvanger. Dat kantoor is geopend alle werkdagen uitgezonderd Vrjjdags, van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uur. Op VUIJDAU bestaat de gelegenheid tot het sluiten van abonnementen aan de Graanmarkt, voor middags van lO tot 11 uur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 12 Jan. 1899. 0. D. DONATH, Secretaris. ii. In droeve eenzaamheid heeft deze week de oude .Joh. M. Coenen het moede hoofd voor goed neergelegd hij is heengegaan uit het leven, dat hij op zjjn ouden dag van zoo bittere zijde heeft leeren kennen. Voor gebrek in den letterlijken zin des woords was hij ge vrijwaard door een foudsje, dat eenigen zijner vereerders hadden bijeengebracht, maar toch is hij verstoken geble ven van al datgene, wat na een welbesteed leven aan den avond des levens glans kan verleenen. Er is een tijd geweest, waarin Amsterdam aan Coenen zijn hulde bracht als aan zijn meest talentvolle musici. De eerste lauweren heeft hij, als zoovele Hollandsche corypheeën op kunstgebied, geoogst in den schouwburg Van Lier, waar hij in 1851 tot orkest-directeur werd benoemd. Later nam hij dat ambt waar in den Stads schouwburg en met zooveel talent kweet hij zich van deze taak, dat hij kort daarna werd benoemd tot orkest directeur van de concerten der Maatschappij .Felix Meritis", in die dagen het neusje van den zalm voor DOOR Wij klommen de trap op naar zijne studeerkamer en daar legde hij de gevonden voorwerpen voor mij. Ik kon begrijpen, dat hij ze van weinig belang beschouwde, toen ik er naar keek, wat het metaal was bijna zwart en de steenen glansloos en dof. Ik wreef er een van op de mouw van mijne jas en daarna gloeide het als een vonk in de donkere holte van mijne hand. Het metaalwerk had den vorm van een dubbelen ring, maar het had door draaien en verbuigen zijn oorspronkelijken vorm verloren. »Ge zult u herinneren," zeide ik, »dat de koninklijke partij dadelijk na den dood van koning Karei I de wa pens opnam. Als ge geen vreemdeling zijt in do geschie denis van Engeland, weet ge ook dat de partij des ko- nings na aanvankelijk eenige voordeelen behaald te heb ben in verschillende groote veldslagen de nederlaag leed. Karei I vluchtte naar de Schotten vele edellieden volgden hem of begaven zich naar Ierland of het vaste land, na eerst hunne kostbaarste bezittingen begraven te hebben met de bedoeling, laterals de binnenlandsche vrede hersteld zou wezen, naar hunne kasteelen terug te keeren en hunne kostbaarheden weer voor den dag te halen. Is het nu niet wel mogelijk, dat een van uwe voorvaderen aan de zijde deR konings streed en tijdelijk zijn kasteel heeft verlaten?" .Mijn voorvader Sir Rolph Musgrave was een aan zienlijk edelman," zeide mijn cliënt. »In mijn jeugd hoorde ik mjjn vader dikwijls met bewondering spreken muzikale fijnproevers. Negen jaar lang heeft hij de moeilijkheden, aan deze opdracht verbonden, uit den weg weten te ruimen een geruime tijd voor een kunste naar, wiens weg maar zelden langs een effen pad in dezelfde richting leidt. In 1865 nam Verhulst den diri geerstok bij do Felix-concerten over en nu werd Coenen aan het orkest van het Paleis voor Volksvlijt verbon den, waar 't hem gelukt is onder vaak zeer moeilijke omstandigheden de kunst schoone triomfen te doon vieren. Zelfs in deze dagen, waarin men op muzikaal gebied zoo verwend wordt, kan men nog altijd met waardeering hooren spreken van de klassieke concerten, die onder Coenen's leiding van Sarphati's stichting een bjjzondere aantrekkelijkheid waren. Al de droeve lotgevallen van het Paleis heeft de wak kere musicus meegemaakt: hij heeft 't moeteu aanzion, hoe de onorme tekorten dwongen tot het dunnen der ge lederen van de hem zoo trouwe schare. De weinigen, die echter overbleven, wist hij steeds weer te ontvonken om de kunst op de beste wjjze te dienen en hoeveel verschillende richtingen er ook kwamen in het beheer van het Paleis, steeds werd Coenen door allen onmisbaar geacht. Totdat de groote Krach kwam en alles werd uiteengedreven toen moest ook de grijze orkest-dirocteur heengaan, een droeve werkelijkheid, die hij nooit is te boven gekomen. Dit alles en de lange rij van composities, waarmee hij de toonkunst verrijkt heeft, treden nu weer te voren uit de vergetelheid waarin de eenmaal zoo gevierde kunstenaar was verzonken. Zwijge thans de stem der kritiek, die trouweus altijd minder zijn kunst dan wel zijn particuliere leven heelt gegolden Een zwakkeling in eDkele opzichten moge Coenen geweest zijn maar dat gaat voorbijterwijl blijven zal de herinnering aan zijn imponeerende verschijning en blijven zullen ook zijne ouvertures, marschen, cantates en verdere werken zijner handen. De grijze haren en baard van den bekwamen musicus uit het Paleis voor Volksvlijt getuigden van veel strijd en noesten arbeid een beter lot had hij ver diend, toen de ouderdom zijne talenten deed insluimeren. Eenmaal klonk een noodkreet door de pers, toen een oud vereerder hem in zijn armelijke omstandigheden aan trof; de gewetens zijn toen wakker geschud van ben, die veel geld «hebben en der kunst een warm hart toe dragen sedert hoorde men niets meer van den toon kunstenaar wien ten minste het geluk beschoren was van verpleegd te worden door trouwe dochteren-handen. Thans bij de doodstijdingis een groot deel van Am sterdam opgeschrikt en teruggegaan wordt naar lang vervlogen tijdenwaarin Coenen een figuur was in do Amsterdamsche samenleving. Hem was de dood in vele opzichten een verlossing zijn werk was voltooid. Uit dat oogpunt is zeker nog tragischer het plotselinge verscheiden van l»r. W. van tier Heide, een alom geacht geneesheer, wiens hulp bij neus-oor- en keelziekten maar zelden zonder eeuig resnltaat werd ingeroepen. Van der Heide bezat de zeld zame gave om van zijn patiënten dankbare vrienden te maken hij wist zich zoo geheel te verplaatsen in den toestand van den zieke wiens lijden hem tot diepe ont ferming bewoog. Slechts 42 jaar mocht hij worden zulk een schoone loopbaan lag nog vóór hem. over de daden van Sir Rolph, die zich vooral onderschei den heeft in de veldslagen van Marstonmoor en Naseby. Helaas, trots do grootste dapperheid, moesten de cava liers, zooals de aanhangers des konings genoemd werden, na bloedige verliezen het veld ruimen. Toen na de laatste nederlaag de koning de wjjk naar Schotland nam, keerde Sir Rolph naar zijn landgoed terug, hopende, door zich verder onzijdig te houden, de wraak van de Puri teinen te ontgaan. Maar zijn vijanden deelden Cromwell mede, hoe grooten steun Sir Rolph tot dusver aan Karei I had verleend en daar weldra eene afdeeling Puritein- scho troepen tegen zijn kasteel oprukte, achtte Sir Rolph het geraden, zjja landgoed te verlaten, en vluchtte hij naar de westelijke districten, van waar het hem na zeer veel wederwaardigheden én na meer dan eens gevaar geloopen te hebben zijn ve. volgers in handen te vallen, gelukte naar Frankrijk over te steken. Eerst na Crom well's dood keerde hij naar Engeland terug.'' .Inderdaad," sprak Holmes; »ik geloof dat de zaak nu voor een groot deel opgehelderd is. .Dat verhaal van u geeft ons de laatste schakel uit de keten van feiten die wij noodig hebben. Ik moet er u geluk mede wen- schen dat gij, al is het dan ook op eene tragische wijze, in t. bezit zijt gekomen van een reliquie van groote stoffelijke waarde, en van nog grooter belang als een historische curiositeit." .Wat is het dan stamelde hij verbaasd. »Het is niet minder dan de oude kroon van de koningen van Engeland." »De kroon .Juist. Zie maar wat de catechismus zegt Aan wien behoorde zij Aan hem, die is heengegaan." Met hem, die is heengegaan wordt bedoeld Karei I, die in 1649 onthoofd werd. Daarna staat er: Wie zal ze hebben? Hij die komen zal." Natuurlijk wordt hier Karei II bedoeld, op wiens terug komst op den troon de monarchalen rekenden en die in Gelukkig althansdat de alarmeerende berichten omtrent den gezondheidstoestand van een andernog meer bokend medicus geheel onjuist zijn gebleken. Inde stad heette 't, dat prof. Stokvis zich naar Parijs had begeven om daar een operatie te ondergaan en daarbij werd gevoegd dat als deze niet volkomen slaagde de hoogleeraar zijn werkkring aan de Amsterdamsche Uni versiteit zou prijsgeven. De waarheid is evenwel dat de behandeling door den Parijschen collega reeds is afgeloopen en goede resultaten heeft opgeleverd zoodat prof. Stokvis zijne consulten heeft hervat en eerlang ook wel weer zijne colleges zal kunnen geven. Op journalistiek gebied heeft het nieuwe jaar een noviteit gebracht in den vorm van een blaadje ge titeld .Van Avond een soort theater-bulletin dat bestemd is om de verveling te verdrijven van het wach ten gedurende de entr' acteB en pauzen in de schouw burgen en concertzalen. Het is niet onverdienstelijk ge schreven wat trouwens niet te verwonderen is, wanneer men weet dat zich achter de namen van de uitgevers Adee Co. verschuilen de heeren A. D. Loman, gewezen mede-directeur der Nederlandsche Opera en M. Moresco, oud-hoofdredacteur van .Neerland's Weekblad". Er staan een a.intal moppen in die werkelijk niet onvermakelijk zijn en bij menigeen wel succes zullen hebben. Overigens is 't een verschijnseldat te denken geefttwee jonge mannenwien niemand talent zal ontzeggen op een dergelijke wijze hun pen winstgevend te zien maken is het verkondigen van de droeve waarheid, dat de literaire markt in ons land is overvoerd en het aanbod de aan vraag verre overtreft. De heeren Loman en Moresco mogen .Van Avond" nog zoo humoristisch maken, maar toch blijft 't arbeid, die beneden hunne capaciteiten staat tot ernstig werk zijn zij bekwaam en voor eeuwigdurend clownerieën zijn zij te goed. Daarom zal 't ons zeer verhengen wanneer wjj binnenkort mochten vernemen dat zij geroepen worden tot een werkkring die meer aan hun kannen beantwoordt. BEI.GII3. Te Brussel is door liberalen en socialis ten van alle schakeeringen een groote betooging gehou den voor de vrijheid van gedachte. De betooging had plaats voor het standbeeld van Marnix van St. Aldegonde. liet aantal deelnemers wordt op 5000 geschat. Het was de eerste maal dat de voorstanders van de vrijheid van denken vereenigd optraden. DUITSCII IiAlSD. In antwoord op eene interpel latie in den Rijksdag, over schaarschte van vleesch, ver klaarde Staatssecretaris Von Posadowskyden 10, dat gebleken is, dat de prijzen van runderen eu rundvleesch in Duitschland ongeveer even hoog zijn als vorige jaren. Bij varkens en varkensvleesch stegen de prijzen over het algemeen en voor een deel zelfs aanmerkelijk. Ook steeg de vraag naar vleesch, maar bijna overal is ook het aan bod vermeerderd. De meeste regeeringen der Duitsche staten verklaren, dat er geen gebrek aan vleesch is. De sluiting der grenzen moet blijven bestaan om het binnen- sleepen van ziekten te beletten. 1680 inderdaad naar Engeland terugkeerde nadat gene raal Monk hem de Koningskroon had aangeboden. Er kan, geloof ik, geen twijfel bestaan, dat deze gedeukte eu vormelooze diadeem eens het hoofd van de Konink lijke Stnarts sierde." En hoe kwam ze in den vijver .Dat is eene vraag, die wjj niet zoo dadelijk zullen kunnen beantwoorden. En toen schetste ik hem de gan- sche keten van vermoedens en van bewijzen, die ik in miju gedachten had samengesteld. Do schemering had opgehouden en de maan scheen helder aan het firma ment, voor mjjn verhaal was geëindigd. Daar roert gij juist het ééne punt aan dat wij wel licht nooit zullen kunnen ophelderen. Het is waar schijnlijk dat de Musgrave die het geheim bewaarde tusschentjjds stierf en bij vergissing dezen catechismus aan zijn nakomeling achterliet zonder er de verklaring bij te geven. Van dien dag af is hij van vader op zoon overgegaan, tot hij ten laatste in de handen kwam van een man die het geheim aan 't licht bracht en bij de onderneming zijn leven verloor." En dat is de geschiedenis van het Musgrave geheim Watson. Op het kasteel Hurlstone bewaren ze nog altijd de kroon ofschoon de Musgraves eenige moeilijkheid hadden met het vervallen van de door de wet vereischle formaliteiten en eene aanzienlijke geldsom moesten be taleneer zij ze konden behouden. Ik ben zeker, dat men ze u gaarne zal laten zien, als gij mijn naam noemt. Van het dienstmeisje is nooit weer iets vernomen het is dus waarschijnlijk dat zij Engeland heeft verlaten, en daardoor voor altijd een sluier over het geheim harer misdaad heeft geworpen

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1