Nederland. Baron Von HammersteinLaxten, die Pruisisch minis ter ran landbouw is, verklaarde, dat hot volstrekt niet in de bedoeling der Bondsregeeringen ligt, om door sluiting der grenzen de prijzen der binnenlandsche producten op te drijven. Duitschland moet zich zooveel mogelijk onaf hankelijk maken van den invoer. Hij acht hot zeer wel mogelijk dat Duitschland zichzelf voedt. De rechterzijde beantwoordde deze verklaring met luide toejuichingen. ENGELAND. Ook in zake de verdeeling van China is Engeland in botsing met de Fransche regeering. In een vrij heftig artikel verzette de »Times" zich kort geleden tegen deze uitbreiding van het Fransche gebied en waarschijnlijk naar aanleiding der daaruit voort gekomen perscampagne heb! en de Regeeringen te Lon den en te Washington zich tegen de uitbreiding van het Fransche gebied te Shanghai verzet. De gezanten der beide mogendheden te Peking ontvingen last bij de Chi- neescho Regeering protest aan te teekenen, met hot ge volg dat de Chineescho autoriteiten verklaard hebben, Frankrijke verzoek niet te zullen toestaan. Niet uit veroveringszucht, maar geheel in overeenstem ming met het manifest der Cobden-club, zegt de »Westm. Gazette", komt Engeland er tegen op, dat »de deur geslo ten wordt in een gebiod waarover Frankrijk geen sou- vereine rechten heeft". VHANKRDH- De ministerraad heeft kennis ge nomen van het telegram uit Cayenne behelzende de ver klaringen van Dreyfus. Dreyfus verklaarde, dat hij nooit een bekentenis heeft afgelegd aan kapitein Lebrun-Renaultintegendeel heeft hij niet opgehouden zijn onschuld te betuigen. Vóór de degradatie had hjj nog het voornemen te kennen gegeven om in het openbaar te verklaren, dat hij niet schuldig was en dat zijn onschuld over twee of drie jaar erkend zou worden. Dreyfus ontkent evenzeer, dat hij een bekentenis zon hebben afgelegd aan den directeur van het depot, waar bij na de veroordeeling werd opgesloten. Daar ontving hij het bezoek van majoor Dn Paty de Clam, die hem vroeg of hij niet enkele stukken had gegeven om er andere gewichtiger voor in de plaats te krijgen. Dreyfus ver zekert toen aan Du Paty verklaard te hebben, dat hij »geen enkel stuk heeft afgegeven." Hij getuigde nog, dat hij aan geen soldaat der repnblikeinsche garde en evenmin aan een gendarme heeft bekend. Aan het slot van het verhoor verzekerde de veroor deelde opnieuw dat hij altijd overtuigd is geweest, dat zijn onschuld erkend zou worden binnen twee of drie jaar. Geheel Parijs is vervuld van het incident Beaure- paire. In een paar artikelen in gezwollen stjjl, zegt de afgetreden president der Civiele Kamer van het Hof van Cassatie zijne »grieven" uiteen. Deze «grieven" zijn uiter mate onbeduidend (de belangrijkste zijn, dat I'icquart »beloefd" werd behandeld en dat hem zelfs, toen hij door het lange spreken vermoeid was, een warm grocje was gegeven) en duidelijk blijkt 's mans bedoeling om de militairen op zijn hand te krijgen, en in troebel water te visschen. Zondag organiseerden de Parijsche socialisten de gewone bedevaart naar het graf van Blanqui. De geheele plechtigheid verliep ordelijk, totdat een bende aanhangers van Rochefort met een grooten krans van den directeur van de «Intransigeant" kwam aanzetten. De volgelingen van Jaurè3 en die van Rochefort werden spoedig hand gemeen en ranselden elkander duchtig af. De partij van de »Intransigeant" moest ten slotte het veld ruimen en liet haar krans achter in handen der verontwaardigde socialisten. »De Kamer herkoos tot haar voorzitter den heer Paul Deschanel met 323 stemmen tegen 187, die werden uitgebracht op den heer Brisson.' ITALIË. Volgens de «Tribune" heeft de minister Canevaro den Koning een eigenhandig geschreven brief van Menelik toegezonden, waarin deze verklaart, aan alle wenschen des Konings, met betrekking tot de grensquaestie, te willen voldoen. Ter wille van het welzijn zijns volks en van de vriendschap tot Koning Umberto wenscht hij een duurzamen vrede met ItaliP te onderhouden, over tuigd dat de Koning dien ook wil. De «Italië" voegt erby dat, zoo Menelik en Makonnen Italië willen bedreigen, alles gereed is, om een groote troepenmacht naar Afrika te zenden, ten einde de eer van Italië en het Afrikaansche bezit te verdedigen. PORTUGAL. De Regeering heeft nu ook de geruch ten van een verpachting van Delagoabaai tegengesproken. In den Senaat verklaarde de regeering in antwoord op een vraag van een der leden, dat allo, in buitenlandsche bladen verspreide, berichten over den afstand of de ver pachting van Delagoabaai ten eenenmale onwaar zijn. VEREUSIGDK STATEN. Een telegram uit Washington meldt, dat admiraal Dewey bevel zou krijgen te Ilo-Ilo te landen, wanneer hij dit kon doen zonder vijandelijkheden uit te lokken. Zoo niet, dan zou hij naar Manilla moeten terugkeeren, daar onder geen omstandig heden een botsing met de Filippinos mag plaats hebben. Deze toch zou de aanneming van het vredesverdrag in gevaar kunnen brengen en tot internationale verwikke lingen leiden. Heel waarschijnlijk klinkt dit bericht niet, na wat is bekend gemaakt van de instructies van president Mc. Kinley aan generaal Otis. Storm in het Kanaal In bet Engelsche Kanaal heeft het weer zoo ge spookt, dat Maandag 1.1. de stoombootdienst tusechen Dover en Calais gestaakt moest worden, omdat de booten to Dover niet konden binnenkomen. Ook de boot van Ostende moest buiten de haven bljjven. Doodclijk mishandeld. Een ingezetene uit 's Hertogenbosch de heer F. van Baer een man van 56 jaar die voor zijn genoegen een reis had gedaan naar Jerusalem is op de terugreis te Napels op klaarlichten dag aangevallen beroofd en dermate verwond dat hij een paar dagen later aan de gevolgen overleed. Verdronken. De Texelsche visscher A. Eelmandie met vele andere makkers was uitgezeild is den 9 bij het uitzetten van het net, over boord geslagen. Zijne makkers boden spoedig hulp, doch in de duisternis konden zij er niet in slagen den jongen man te redden. Het ongeval gebeurde drie mijlen van de kust. Zelfmoord t Te 's Gravenhage wordt vermist een jeugdige dienstbode die weldra in het huwelijk zou zijn getreden met een van de brandwachts die bij den brand in de Meel- en Broodfabriek het leven verloor. In een brief moet zy haar voornemen te kennen hebben gegeven zich van het leven te berooven. Callantsoog. Met het werk aan de duinen is Maandagmiddag een aanvang gemaakt. Het bestuur van het «Zeevarend Fonds" te West' graltdijk heeft weder een stuk grasland beschikbaar gesteld voor tuingrond ten einde de arbeiders die nog geen tuin in gebruik hadden daartoe in de gelegenheid te stellen. Deze tuinen worden door de arbeiders zeer op prijs gesteld wijl zij daarop hunne winterprovisie kunnen verbouwen. Het bestuur bepaalt den huurprijs der tuinen en bij lotiug wordt aan ieder een perceel aangewezen. De prijs komt overeen met dienwelke het land als grasland opbrengt. Te Westgrattdijk hebben thans 58 personen eenen tuin in huur. Bij de den 10 te Halfweg gehouden monstering werden in buitenlandschen commissiehandel 12 ander- halfjarige paarden gefokt in IJ- en Haarlemmermeer polders gekochtmen betaalde f 150 a f 215. Heerliugowaard. Voor de opengevallen betrek king van onderwijzeres aan school No. 1 hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Als bijzonderheid verdient wel vermelding, dat reeds thans bij een der schapen van de hoeren gebr. Boekwinkel een lam dartel in de weide rondhuppelt. ITrsem. Het is bij de halte «Schermerdijk" van de Noordh. Tramw. Maatschappij er niet. beter op geworden. Alleen bij daglicht wordt daar gestoptzoodat de reizigers die bij avond daar gewoon waren in- of uit- te stappen nu genoodzaakt zijn dit aan het station Schermerhorn te doen hetgeen voor reizigers uit Grootschermer of Ursem den afstand heel wat en, naar 't ons toeschijnt noodeloos vergroot. Haagnche hakkers. Sedert eenige dagen heerschte bij sommige gezellen van het personeel der brood- en meelfabriek aan het Groenewegje te 's-Gravenhago een gisting, die Maandag avond tot uitbarsting dreigde te komen. De ontevreden heid schijnt te zijn ontstaan door het doen vervangen van den chef-bakker door een anderen. Een gezel, de zoon van den vervangen chef-bakkeris op staanden voet door den boekhouder ontslagen, tegenover wien hij zich minder gepast moet hebben gedragen. Buiten de fabriek was het nogal beweeglijk de politie zorgde evenwel voor geregeld verkeer. Volgens den di recteur is de chef-bakker niet door hem ontslagen, doch met 14 dagen verlof naar huis gezonden met behoud van werkloon, om gednrenden dien tijd door een ander te doen nagaan of een andere regeling van werken in de bakkerij mogelijk zou zijn, wat de chef-bakker onmo gelijk achtte. Dinsdag werd een openbare vergadering der gezellen gehouden. Drie voorstellen werden aangenomen: om aandeelhouders te bewegen paal en perk te stellen aan wat men noemde «mishandeling" van zijn werklieden door den heer Eussen om de zaak aanhangig te maken bij de Kamer van Arbeid en om een nieuwe campagne te ondernemen tegen de directio der fabriek. In een aanstaanden Zondag te houden vergadering zal beslist worden omtrent de voorkeur dier voorstellen. Veeartsen op de Huitsciie grens. In de den 10 gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag is, zonder discussie, in tweede lezing goedge keurd eene overeenkomst tusschen Duitschland en Neder land waarbij Bepaald wordt dat de overeenkomst van 1873 over het wederzijdsch toelaten in de grens-gemeenten van geneesheeren, heelmeesters en vroedvrouwen, ook van toepassing zal zijn op veeartsen. Revisie in strafzaken. Omtrent het nieuwe afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van hot ontwerp betreffende de revisie in strafzaken verneemt men, dat daarbij ook ter sprake zijn gebracht eenige bedenkingen, die de minister van justitie tegen het voorstel had en waaraan de voorstellers in hun antwoord, door wijziging van het ontwerp en ter bevordering van het gemeen overleg hopen tegemoet te komen. Indeeling bij de bereden wapens. Lotelingen van de lichting van 1899, die wenschen ingedeeld te worden bij een van do bereden korpsen, kunnen bij een korps van hunne keuze worden geplaatst, indien zij zich met een daartoe strekkend verzoekschrift wenden tot den Minister van Oorlog, te 's-Gravenhage. In het verzoekschrift moeten behalve de naam en voornamen van den loteling, ook worden vermeld de ge meente, waar hij aan de loting heeft deelgenomen en het lotingsnummer. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te worden gesteld en kan ongefrankeerd worden verzonden. Goede Voorbeelden. Voor rekening van baron Van Heemstra te Drie bergen zijn nu in de armoedigste buurt in t Friesche dorp Jnbbega, negen ellendige krotten algebroken en door even zooveel nisuwe, gezonde arbeiderswoningen vervan gen waarin de vroegere bewoners mogen verblijf houden zonder eenige huur te betalen, terwijl door den heer Van Heemstra bovendien aan de gezinnen werk wordt verschaft door ontginning van woeste gronden. Door mr. M. Mz van Heioma te Heerenveen lid van het bestuur der Vereeniging tot bevordoting der zoetwater- visscherij in Friesland, is op zijne eigendommen in de gemeente Weststellingwerf (Fr.) een vijver aangelegd met het doel om daarin visch aan te kweeken, hoofdza kelijk zeelt. De vijver is 300 M. lang, 20 M. breed en mot een dijk omringd. Om voor geregelde verversching van water zorg te dragon, staat de vijver door kanalen in verbinding met het water van de rivier de Linde. Frieseh Rundveesiamboeit. Vanwege het bestuur van het «Friesch-Rundvee- Stamboek is te Leeuwarden verschenen het «Kalveren- boek" over het jaar 1898, bevattende alle volbloed kal veren, welke half November nog aanwezig waren en waarvan door de eigenaars opgaaf is gedaan. Behalve de datum der geboorte, zijn de stamboeknum mers der ouders daarbij afgedruktachter dit nummer staat een cijfer, dat het getal der bekende voorouders zoowel van vaders- als moederszijde aanwijst. Door raadpleging van stamboeken waarvan ieder lid een exemplaar bezit, kan alzoo ieder belanghebbende de beschrijving van alle voorouders nagaan. Op den zeedijk van Texel ontsnapte den 7 een koe, welke schrikte, aan hare geleiders. Het dier wierp zich in de dijksloot, zwom naar de overzijde en keerde toen terug. Men slaagde er in haar te grijpen, doch slechts voor korten tijd. De koe vloog weer door een breede sloot en werd ten slotte in een stal gedreven, waar zij vermoedelijk zal worden afgemaakt. Gelukkig heeft niemand eenig letsel gekregen. De raad der gemeente Kroek op Langedijk heeft besloten voor den tijd van 4 jaren aan de arm voogden der gemeente f 1000 renteloos te leenen voor de instandhouding van de inrichting voor werkverschaf fing. De werkzaamheden bestaan in het maken van man den, welke zoowel voor de groentebouwers als voor de handelaars in grooten getale benoodigd zijn. Onze paarden. Onder dezen titel is bij W. Mur te Aalsmeer het eerste nummer verschenen van een nieuw weekblad ten dienste van fokkers, houders en liefhebbers van paarden. De bedoeling is tegen een gering geldelijk offer al wat er voor merkwaardigs en wetenswaardigs in Nederland op het gebied van paarden wordt gevonden door middel van een weekblad onder de oogen van belangstellenden uit alle kringen in Nederland te brengen, voor wie het de vraagbaak, de gids hoopt te zullen worden. De zachte winter. Men schryft van de Velnwe aan het N. v. d. D. Tot hiertoe is deze winter nog zachter dan zijn jongste voorganger. Reeds bloeien hier en daar de madeliefjes. De vroolijke spreeuwen zijn al uit warmer streken tot ons teruggekeerd en zingen op lustige wijze hun opwek kend morgenlied. Ook zagen we al een eksterpaar druk bezig met het bouwen van een nest. Zondag vlogen zelfs de bijen rond, om zich te koesteren in den levenwek- kenden zonneschijn. A ord ran gzaamheid In Boskoop heeft, volgens de N. R. Ct., op voorstel van den vrijzinnigen kerkeraad, de moderne meerderheid der ned. herv. kerk met de orth. minderheid eene rege ling getroffen, waarbij aan deze vergund wordt afwisse lend in een morgen- en namiddagdienst een rechtzinnig predikant te laten optreden en de sacramenten te be dienen. Landontgi nning. In de Maandag gehouden vergadering van het departement Groningen der NederlaDdscbe Maatschappij tot bevordering der nijverheid is besloten om aan het hoofdbestuur het volgende voorstel voor de algemeene vergadering aan te bieden De algemeene vergadering besluit der hooge regeering te verzoeken, krachtig te steunen alle middelen, door gemeentebesturen aan te wenden om de producten hunner reinigingsdiensten te benuttigen voor ontginning van woeste gronden, met name door de voorwaarden voor onteigening ten behoeve van dit doel voor gemeenten te vergemakkelijken, en voorts om te bevorderen, dat bij ont ginning van woeste gronden van staatswege zooveel doenlijk van bovenbedoelde producten gebruik gemaakt wordt. De «Bond van Orde" heeft in de gemeente Vries (t)r zijne werkzaamheden hervat. Door eene „fancy-fair", welke ruim f 3700 zuivere winst heeft opgebracht, zijn er vol doende middelen om ongeveer vijftig arbeiders geregeld werk te verschaffen met de ontginning van woeste gron den. Tot bevordering van dat doel heeft de gemeente Groningen 120 last compost kosteloos afgestaan. Gerard Keller. Gerard Keller de bekende schrijver on journalist, is den 10, 's-morgens, na hevige benauwdheden, overleden. Hij was bijkans 70 jaar. De «Arnhemsehe Courant" wijdt aan haar overleden redacteur een lang artikel, waarin zij o. a. zegt «Ieder beschaafd Nederlander zal erkennen, dat Keiler als novellist en romanschrijver, als journalist en stylist een zeer hooge en zeer bijzondere plaats in onze letter kunde inneemt. Onder onze schrijvers toch zijn er wei nigen die zóó eenvoudig waar zijn geweest als hij, in hunne instantanés, ontledingen, schilderingen en opmer kingen zóó puntig in het karakteriseeren hunner per sonen zóó levendig in den dialoog, als Keiler. Onder de journalisten behoorde hij tot hen, die evpn helder als eenvoudig zijn in hunne beschouwingen en polemiseerende artikelen terwijl weinigen zooals hij den stijl zoo vol komen meester zijn dat er altijd iets frisch, iets zelf standigs, iets gezonds uit de pen te voorschijn komt. Groot is de beteekenis van Kellor geweest voor de journalistiek in het algemeen en voor de «Arnhemsehe Courant" in het bijzonder." Amsterdam. Woensdagmorgen half zeven werd de brandweer gealarmeerd voor een feilen uitslaanden brand in de Czaar Peterstraat. Hij was ontstaan in perceel 108, in den schoenwinkel van H. Wolthuis. De vrouw had in den winkel de petroleumkachel aan gestoken en ging daarna in de aangrenzende achterkamer kijken naar haar man, die zwaar ziek te bed lag. Op eens hoorde zij, nog vóór ze de kamer bereikt had, een knal en omkijkende zag zij, dat de kachel uiteenge- sprongen was en de winkel in brand stoud. Zij riep haar mnn toe zich te redden en liep door den winkel de straat op. De zieke man echter kon den winkel niet meer door. Hij schoof nu een der ramen der kamer op, en werd door dat raam met de hulp van eenige burgers op straat getrokken. Kinderen had bet echtpaar niet. Inmiddels had de ter plaatse gekomen brandweer haar werk begonnen en was het vuur spoedig meester. De wiukel en achterkamer brandden gebeol uit. De brandweer vond later in de achterkamer een brood trommel waarin een vrij groote som geld, bijkans on- 1 geschonden terug; deze was slechts geheel geblakerd, doch de inhoud bleef ongeschonden. il

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2