Buitenland. Nederland. 2°. 3o. een dame jongste klerk, Adelaïde Herckenrath ia tandarts, de dames Fick zjjn fotograaf, aan 't Ministerie van Waterstaat zijn op 't oogenblik vier meisjes geplaatst, meest voor machineschrift, aan een groot assurantie- bnrean op de Groenmarkt zijn 14 meisjes werkzaam onder den titel «Handelsklerk". Veel jonge dames leggen zich toe op stenografie. Aan een Ilaagsche dame, die zich verstond op FranscheDnitsche en Engelsche stenografiewerd onlangs in Hamburg eene betrekking op een handelskantoor aangeboden tegen 2600 salaris. Ze heeft er echter voor bedanktomdat ze liever in 't Haagje woonde, dan in 't buitenland. Maar 't feit be staat toch, dat vrouwen zich op die manier eene prachtige positie kunnen scheppen. In den Haag zelf zijn de salarissen niet hoog maar wie hier zijn leerjaren door maakt schijnt in 't buitenland gemakkelijk geplaatst te wordendaar heeft men naar 't schijnt graag Hol- landsche dames. Opnieuw hebben de openbare onderwijzers zich tot den gemeenteraad gewend met verzoek om verbetering in enkele omstandigheden te brengen. Ruim een jaar geleden (November 1897) diende het Haagsche AfdeeliDgsbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers een adres in aan den gemeenteraad, waarbij het vroeg: 1°. Afschaffing van de rangexamens en deze vervangen door 2 driejaarlijksche verhoogiugen van f 100. het aanvangsalaris van f 500 op f 600 te brengeD. Na de bovengenoemde 2 nog 3 driejaarlijksche ver hoogingen te verleenen. 4°. Aan de onderwijzers le klasse (beginsalaris f 1000 met 4 vijfjaarlijksche verhoogingen a f 100) de ver hooging toe te staan om de drie jaar in plaats om de vijf jaar. Ruim een jaar bedenktijd hadden ze noodigonze Vroede Vaderen, vóór ze hun prseadvies gereed haddon, dat afwijzend luidde. 't Is waar dat in 1895 de positie der O. Ond. aan merkelijk is verbeterd. Vóór dien tijd bleven de le klassen staan op f 1000alleen 't waarnemende Hoofd had f 1200. Vóór dien tjjd g.ng 't klasse-examen ver gelijkend, zoodat, wie dat jaar niet bevorderd werd, 't volgend jaar opnieuw kon beginuen. In 1895 verloren ze het vergelijkende. Wie 120 punten (van de 200) haalde, zou voortaan geslaagd zijn, wel eene groote ver betering maar waarom toen niet flinkweg ze in eens geschrapt? Conservatieve hoofden verklaarden zich er tegen. Onder de jongere hoofden zyn echter medestrijders gekomen Jan Ligthart b.v.b. is ook buiten den Haag bekend, dus dat argument houdt niet langer steek. Natuurlijk hebben zich de onderwijzers niet neergelegd bij de afwijzing van B. en W. Weer is een adres inge zonden, waarin de redenen van B. en W. worden weerlegd en waarin ze nog eens kalm maar vast om verbetering van grieven vragen. Hier zijn mannen aan 't woorddie weten wat ze willen en die daarom zoo vast staan, omdat ze verbetering van werkelijke misstanden vragen. Acten voor talen b.v.b. worden alleen betaald aan burgerscholen niet aan tusschen- of armenscholen. Met belangstelling wordt de uitslag van dit tweede adres tegemoet gezien. Aan gelegenheden tot uitgaan mankeert het hier niet. Bijna eiken dag is er iets te doen. Wie hier al de voorstellingen wil bijwonen die voor een of ander lief dadig doel worden gegeven, kwam tijd te kort. Don derdag 12 Jan. wordt eene voorstelling gegeven door schoolkindereu voor «Kindervoeding", gauw volgt de «Weerstandskas van den Bond", dan komt er een kunst avond voor het «Sanatorium voor longlijders." Over het geheel is 't opmerkelijk hoeveel vereenigingen voor liefdadigheid hier bestaan. Of dat een gezond kenmerk van 't eind onzei eeuw is Ik waag het te betwijfelen. Er is eene vereeniging tot het verstrekken van warm voedsel aan behoeftige schoolkindereneen voor het geven van schoeisel aan ditoen een voor kinderkleeding. Natuurlijk gaan ze gratis op school. Is het te verwonderen, dat men onder den kleinen bur gerstand daar wel eens over hoort morren Zjj zitten op zware lasten, maar omdat ze een schijn van fatsoen en welvaart weten te bewaren worden ze door niemand geholpen. denr achter haar echtgenoot dicht was gevallen, ging ze naar het bedje van kleinen Hans, boog zich over den slapenden knaap heen en schreide eens goed uit. Langzamerhand herkreeg zij hare kalmte, wischte de sporen van hare tranen weg en keerde terug in het huisvertrek. Ze ruimde haastig het theegoed op, ontstak de lamp, deed de overgordijnen toe, en begon koffie te filtreeren. Paul vond het altyd ongezellig als er niets op tafel wasen, als hij uit de sociëteit kwam, had hij uatuurlijk al iets gebruikthij mocht dus zijn toevlucht niet tot een glas bier of wijn nemen. Soms keek Lena tersluiks op de pendulezou Paul woord houden, en met een uur terug zjjn Zoo ja dan moest ze zich haasten om te zorgen dat hij alles in orde vond. Als hij nu nog maar even weg bleef zie zoo, nu was ze klaar. De pendule wees negen uur; zij luisterde naar zijn voetstap, en wilde hem zelf opendoen! «Neen, hij kwam nog niet; zij legde haar breiwerk naast zich, nam een boek, en ging zitten lezen dan ging de tijd spoediger voorbijoch, ze be hoefde zich nog niet ongerust te makenzoo precies kon hij toch niet op zyn tijd zyn misschien deed hij een spelletje domino of zat gezellig te praten ze moest op geen kwartiertje zien.'' Maar, het kwartiertje werd een halfuur, en de wijzer der pendule schreed altijd voorttik, tak, tik, tak, alweer een kwartier werktuigelijk bleef ze voortlezen, zonder den inhoud van het boek in zich optenemen «nog nietnog niet,'' tikte de pendule, en tien slagen riepen de wachtende toe: «Nog niet, nog niet!" «Je kunt wel naar bed gaanKeetje, mjjnheer zal denkelijk nog wel een poosje uitblijven," zei de jonge vrouw tegen het zestienjarige dienstmeisjedat even binnenkwam. «Als mevrouw anders wil dat ik nog een beetje blijf", zei het meisje aarzelend. «Neen, kind, ga jij maar slapen, hoor, je moet er nog van groeien," klonk het met eene poging tot scherts maar als het dienstmeisje, met een: «Nu dan, wel te rusten, mevrouw," naar boven gegaan was, wierp Lena En toch heeft de kleine winkeliersstand wèl reden tot klagen. Steeds meer en meer neemt het gebruik van fabrieksbrood toe. De coöperatieve vereeniging «de Hoop" breidt hare te leveren artikelen hoe langer hoe meer uit. «Eigen Hulp" zet hier kapitalen om zooals in geen enkele andere stad. Er is aan verbonden een manufactuurzaak een slagerijen nu sedert kort als proef (die echter niet zoo voldeed) groentehandel. Hoe meer dergelijke vereenigingen bloeien, hoe minder klanten er overbljjven voor de kleine winkeliors. Alleen die over vrij ruime kapitalen beschikken kunnen dergelijke scherpe concurrentie volhouden. Gewone bakkerswinkels, die zelf hun brood bakken zijn er ook weinig, «dópöts" meer dan genoeg. Coöperatie is zeker een groote zegen maar als men zich eens verplaatst op 't standpunt van de kleine winkeliers, och, 't is zoo begrijpelijk, dat ze er met man en macht tegen te velde trekken want 't is hun ondergang. T. v. 8TR. TRAS8TAAL. De uitgever van «De Rand Post" te Pretoria is gevangen genomen onder beschuldiging van laster tegen den Britschen agent in een artikel, waarin hij diens terugroeping eischte. De uitgever is tegen borg tocht op vrije voeten gesteld. AFUFFDVIUUH STATKX. Meer en meer blijkt het, dat de Amerikanen met de Philippijnen een lastige bezitting rijker zijn geworden. De inwoners zijn niet vergeten, dat de regeering te Washington, voor en na de oorlogsverklaring steeds geproclameerd heeft, dat niet veroveringspolitiek haar tot dien stap dreef, doch de humane zucht Spanje's onderdrukten onderdanen, de on afhankelijkheid te verwerven. Zij vorzetten zich mitsdien hardnekkig tegen alle inmenging der Amerikanen en daar de Philippijnen (een flink en dapper volk, dat weet wat het wil) goed gewapend, talrijk en van de noodige gelden voorzien zijn, zijn zij geen te verachten tegen standers. Zij zijn vol zelfvertrouwen en achten hun troe pen volkomen opgewassen tegen de Amerikaansche, vooral daar de laatste, ten gevolge van het gebruik van sterken drank, niet zoo goed tegen het klimaat kunnen als de sobere Spanjaarden. Telegrammen uit Manilla molden, dat zij den mond der rivier te Ilo-Ilo hebben geblokkeerd. Een deel der Amerikaansche troepen, die Zondag trachtten te landen, werden tot terugtrekkon genoodzaakt, door de groote troepenontwikkeling der opstandelingen. Aan de «Indépendance" wordt uit Hon-kong geseind, dat het Philippijnsche comité aldaar alle betrekkingen met den Amerikaanschen consul heeft afgebroken en dat het langs gerechtelijken weg stappen doet om in 't bezit te komen van een som van 47,000 dollars, die in Juni aan hem, als schatbewaarder der inschrijvingen voor de onafhankelijkheid der Philippijnen, zijn afgedragen. Ter opsporing van Anclréc zal, naar uit Kopenhagen aan de «Times" gemeld wordt, de wolbekende reiziger, kapitein Daniël Brunn, eene expe ditie organiseeren. De expeditie zal in den aanstaanden zomer van de oostkust van IJsland vertrekken en haar weg nemen langs het Jan - May en-ei land en Kaap Barcley naar de oostkust van Groenland. Influenza? Te Londen waar sedert 1890 de influenza nooit geheel verdwenen is heeft zich die ziekte de laatste weken wederom meer verbreid; vermoedelijk onder don invloed van het abnormale weder. In de afgeloopen week kwar en aldaar 17 sterfgevallen voor tengevolge van influenza, het hoogste cijfer dat sedert Mei j.l. werd bereikt. Tien van die overledenen waren onder dan 60 jaren. Bovendien waren er in die week 365 sterfgevallen ten gevolge van aandoeningen der ademhalingsorganen het hoogste cijfer dat te Londen sedert April j.l. bereikt werd. haar boek neer trok het gordijn weg, en staarde naar buiten. Zij vernam een voetstap, «kwam hij daar? Neen het ging voorbij." Zij liep naar de tafel schonk zich een kop koffie in, en dronk het haastig uit, in de hoop dat het haar zou kalmeeren. Nog eens gekeken, daar naderde weer iemand «hij komt hierheen Eene zucht van verlichting ontsnapte haar, «hij is het!" Haastig liet zij het gordijn vallen, en nog eer Paul de schel had overgehaald, opende zij reeds de voordeur. «Dag, Paul, ik hoorde je aankomen, ik hoorde aan je stap, dat jij het waart." Ze kreeg geen antwoordhij' liep haar voorbij naar de huiskamer, en toen ze hem daar gevolgd was, zag ze aan zijn hooge kleur, en de onnatuurlijke schittering in zjjne oogen, dat hij ditmaal meer gebruikt had dan hij verdra gen kon. Maar ze deed of zij er geen erg in had, ze haastte zich hem een kop koffie in te scheuken en een paar beschuiten die hij altijd gewoon was des avonds te gebruiken, voor hem neer te zetten. Paul dronk lang zaam zijn koffie uitbij scheen er wat door bij te komen, en naar de beschuiten ziende, zeide hij «Ik heb eigenlijk niet veel trek, Lena, eet jy niets, jij at van middag ook niet veel." «Ja, ik zal wel wat gebruiken," (het deed haar goed dat hij althans zijne gedachten nog bij elkaar had, en haar aaudacht schonk) en ofschoon haar hart te vol was, om behoefte aan spijs te gevoelen, dwong zjj zich om wat te eten opdat hij het ook doen zou. Niet lang behoefde gelukkig dit pijnlijk samenzijn gerekt te wor den. Paul, die zich bovenmenschelijk inspande om niet te laten merken dat hij te veel gedronken had, zocht spoedig zijne legerstede op, en zijne zware ademhaling toonde weldradat bij ingeslapen was. Lena lag nog lang wakker, bekommerd en bedroefd, tobbende over alles wat zij dien dag had doorleefd, en zich afvragende hoe zij de dreigende wolken, welke zich boven haar hoofd samenpakten, zou afkeeren, totdat eindelijk de vermoeie nis de overhand kreeg, en ook zjj insluimerde. «Ik geloof, dat ik gisteleaavond niet heel spraakzaam A T J E Bij Koninklyk besluit van 10 Januari 1899 is de generaal-majoor, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, J. B. van Heutsz, ter zake van de uitstekende diensten, door hem bewezen bij de voorbe reiding en de leiding der krijgsoperatiën in de Pedirstreek en verder ter Noord- en ter Oostkust van Atjeh in 1898, bevorderd tot commandeur in de Militaire Willemsorde. Zaak-Hogerhuls. De besturen van Patrimonium en de R.-K. Arbeiders vereniging te Enschedé brengen volgens besluit eener gecombineerde vergadering het volgende ter kennis van het publiek «dat zij niet meegaan met de agitatie tot herziening van het vonnis-Hogerhuis maar wel hun volle instemming schenken aan het wetsvoorstel Harte e. a. waardoor de herziening mogelijk wordt." Zij gaan niet mee met genoemde agitatie 1°. omdat deze gedreven wordt op een wijze als zouden de gebroeders Hogerhuis zeker onschuldig zijn terwijl ondergeteekenden zich volstrekt onbevoegd achten daar over een vast oordeel uit te spreken 2°. omdat herziening van het vonnis onmogelijk is in dien niet eerst de wet veranderd wordt. Zij zijn echter beslist voor aanneming van het wets voorstel-Harte omdat het recht van iedereen wie het ook zij hun heilig en dierbaar is en omdat rechterlijke dwalingen (die altijd mogelijk zijn) alsdan gemakkelijker hersteld kunnen worden. In het bijzonder hopen zij de aanneming van het genoemde wetsvoorstelomdat daar door de deur geopend wordt voor de herziening van het vonnis-Hogerhuis. Immers nu eenmaal te recht of ten onrechte bij velen de gedachte gerezen is dat de gebroeders Hogerhuis niet schuldig zijn aan het hun ten laste gelegde achten zij de herzieningdie alsdan langs wettelijken weg mogelijk is, zeer te wonschen. Met het oog daarop hebben zij besloten: 1°. den leden en geestverwanten hnnner vereeniging te verzoeken om niet te teekenen op de lysten die bun ter herziening der Hogerhuiszaak worden aangeboden 2°. bij hot centraal bestuur van Unitas het voorstel te doen eerstdaags een verzoekschrift aan de Tweede Kamer te zenden opdat het genoemde wetsvoorstel spoedig tot wet worde verheven.' Veeiiwoer In België. Blijkens bericht van onzen gezant te Brussel is de invoer van melkkoeion in België langs het tolkantoor De Klinge van 15 dezer af tot nader order verboden. Veehandel In Friesland. Op onze markten is de aanvoer van vette koeien in de laatste dagen zeer groothet blijktdat vele boeren meer koeien gemest hebben, dan men aanvankelijk meende. Ondanks dien grooten aanvoer is de handel in dat vee nog gewild en zijn de prijzen vast. Melk- en kalfkoeien zijn gevraagd, de handel daarin is zeer goed, de omzet belangrijk, terwijl de prijzen der le qnaliteit hooger gaan. Zoo werden dezer dagen zeven kleikoeien verkocht tegen f 210 f 225 p. stuk. In vette kalveren nog altyd drukke handel, met hooge, weinig varieerende prijzen. De aanvoer van vette kal veren is niet groot, eene omstandigheid, die medewerkt tot vaste pryzen. Stieren voor de slachtbankmet minder aanvoer blijven gewild met hooge prijzen. Door betere prijzen aan de Londensche markt, is de sedert langen tijd zeer stille handel in vette schapen en lammeren fleuriger geworden vooral geldt dit de lam meren. Echter de prijs is nog niet hard omhoog ge gaan, men weet bij ondervinding, dat de Engelsche markt soms vlug schommelt. Vette varkens met meer aanvoer, waren wel gewild tegen dezelfde prijzen althans een groot verschil maakten ze met verleden week niet. Londensche biggen, met be hoorlijke vraag, zyn vast in prijs. In jarige biggen is de handel drukker, met ietwat hoogere prijzen. De aanvoer was60 stieren 40 ossen, 300 vette koeien, 290 melk- en kahkoeien, 100 pinken, 170 vette geweest ben, bij mijne tehuiskomst, Lena", zoi Paul den volgenden morgen aan het ontbijt. «Ik voelde me niet erg lekker gij hebt toch niet gedachtdat ik te veel gedronken had?" «Dat doe je immers nooit", gaf Lena ontwijkend ten antwoord «gevoelt ge je nu weer heelemaal wel «Hm nog een beetje hoofdpijn maar dat zal wel overgaan. Ja, ge.f mij nog maar een kop thee; je bent toch maar een bestzorgzaam vrouwtje. We hebben gisteren tezamen een beetje gekibbeld als een paar kribbige kinderen hè maar dat is nu weer over bij mij ten minste. Kyk, het is zulk mooi weer, we kannen van middag na de koffie wel eens wandelen als ge lust hebt, ik kan het met mijn kantoorwerk wel schikken." «Het is goed, Paul. ik zal er op rekenen." «Dus, is de vrede weer geteekend vroeg hij, terwijl hij een sigaar opstak. «Ik hoop van ja, Paul", zei Lena zacht, «en ook, dat de strijd van gisteren zich niet herhaalt." «Daar is geen gevaar voor, als jij je maar geen mui zenesten in je hoofd haalt." Zoo werd deze strijd beslecht. Dagen, maanden, ja, zelfs enkele jaren waren voorbij gegaan. Het gezin van mijnheer en mevrouw van Dorp was grooter geworden maar ook af en toe hadden zich de kleine schermutselingen herhaald, en minder werden de verzoeningen, en dientengevolge koeler de verhouding tusschen man en vrouw. Het was niet langer eene zeld zaamheid dat Paul zijne avonden op de sociëteit sleet, en jahet gebeurde nu meermalen dat het unr van middernacht Lena nog wakende vond, en wachtende op haar man. Want wachten bleef ze, hoe moede en af gemat ze soms was door de huiselijke zorgen en het tobben met de kinderen. En, er viel voor haar veel te tobben met het viertal, dat hare zorgen vroeg. De jongsten, Anni en BetBy, tweelingzusjes, waren Teeds van hunne geboorte af een paar zwakke, teere we zentjes, die veel zorg behoefden, en bijna altijd in de handen moesten zijn. Zij bleven bij het opgroeien ach-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6