BEEN GEVAAR? No. 8. Honderd en eerste jaargang. 1899. "WOENSDAG 18 JANUARI. KIEZERSLIJSTEN FEUILLETON. Onbestelbare Hrieven, Amsterdamsche Brieven. in. Deze Coarant wordt B I n s d a g-, I» o 11 «I e r «I a g- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk t' 1, 3 Nummers I" O.ÖO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO.Iö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR: Gelet op de arit. 11, 12 en 13 der Kieswet; Noodigt de mannelijke Inwoners der gemeente die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktuit om a. zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting be treft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamentot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijks opcenten) daarvan door overleg ging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Februari a.s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede-eige naar zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeldvoor een bedrag van ten minste één gnlden in hooidsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelastingweg6ns onroerende goe deren eener onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zij niet in eenige Rijks directe belasting zijn aangeslagen, bewijzen knnnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden: 1. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31 Januari dezes jaars, sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen voor elk waarvan met of zonder bijbehoo- renden grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprys, per week berekend tenminste heeft bedragen de som van f 1.50 of, krachtens eigendom vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter 2. dat zij op den 31 Januari dezes jaars sedert den 1 Januari van het laatst verloopen jaar bij deuzelfden persoon, onderneming, openbare of bjjzondere instel ling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der onders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben ge noten van f 400,wordende ter bereiking van dit bedrag, vrije woning of inwoning, beide berekend op f 75,vrije kost en inwoning op f 275,en vrije kost alleen op f 200,overigens komt alleen geld in aanmerking Indien dat inkomen als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten of, dat zij op den len Februari dezes jaars in hot genot zijn van een door eene openbare instelling ver leend pensioen van gelijk bedrag van f 400, (voor hen die in beide gevallen verkeeren, worden, Novelle van DEBORA VAN DE VELDE. 2) Eene schoonmaakster, die het ook zag, maakte eens de opmerking»maar mevrouwdat kind heeft vitus dans, u moest eens een dokter raadplegen." Toen Lena de woorden der werkster aan Paul over bracht, bromde hij iets van domme vrouwenpraatjes, maar toch, toen de verschijnselen toenamen, en er eindelijk ge neeskundig advies werd ingeroepen, bleek het, dat het oordeel der eenvoudige vrouw niet zoo geheel bezijden de waarheid was. Zoo was de toestand, toen het tijdstip naderde, waarop Lena weder een klein wezentje ter wereld moest brengen. Zij was reeds lang lijdende geweest, doch had zich op de been gehouden, maar nu, het was eene bange wee, zjj had eene zware kamphet knaapje, dat zij onder het hart gedragen had, zou het levenslicht niet aanschouwen de arts achtte het beter al zijne kennis aantewenden, om de moeder voor haar gezin te behouden, en, dit mocht den kundigen man, door eene hoogst doelmatige behan deling, gelukken, doch lang nog bleef de patiënte uiterst zwak, en haar toestand zorgelijk er moest heel wat tijd verloopen, eer zij hare plaats in den huiselijken kring weer zou innemen. O, hoe gevoelde Paul in die dagen, welk eene trouwe en zorgzame gade Lena was, en hoezeer hij haar miste; want Paul van Dorp behoorde tot die mannen, die ten opzichte van zich zelf te helpen, of te behelpen, zeer onredzaam zijn. Hij had nooit beproefd, de taak van zijne vrouw op eenige wijze te verlichten, en het viel hem bijzonder 'zwaar eenig toezicht op den gang der huiselijke zaken te houden. Het was dan ook eene uitkomst geweest, dat eene zoo noodig ter bereiking van het vereisehte bedrag, het inkomen en het pensioen samengeteld) 3. dat zij op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f \00, (nominaal), ingoschre ven in do Grootboeken dor Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4. dat zij hebben voldaan aan de eiscben van bekwaam heid door of krachtens de wet gesteld voor de be noembaarheid tot eenig ambtvoor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening vau eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter Secretarie te doen blijken vóór 15 Februari aanstaandedoor verklaringen waarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande, wordt er op gewezendat onder hen die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktdeze wet verstaat hen die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei dat de aanslag der vrouw in de Rjjks directe be lastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederenwaarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader; dat aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbe lasting geene aanspraak geeft op kiesrechtindien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte; dat bij de berekening van den workelijken huurprijs maandhnur tot weekhuur wordt herleid door deeling met 4 jaarhuur door deeling met 50 dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den burgemeester kunnen worden toegezonden mits de omslagen met aangiften in stokken boven aan de voor zijde bel opschrift dragen »Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet", en in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender gewaarmerkt door zijne handteekening. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op 1. bewoning van een huis of oen gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2. genot van pensioen 3. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld, of van een inleg in de Rijkspost spaarbank 4. afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op 1. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2. op genot van inkomen in dienstbetrekkingof als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Zij, die alhier voor f 1,in hoofdsom en rijksopcenten goede bekende zich had ontfermd over de tweelingen, door ze gedurende de ziekte der moeder bij zich te nemen de twee oudsten gingen in elk geval school, en moesten zich reddenals papa tehuis kwam van zijn kantoor, maar geen klachten hoorde, was hy al tevreden doch hij bevroedde niet, welk gevaar den kinderon, aan zich zelf overgelaten, dreigde. Aan het einde van den tuin achter het huis van mijn heer en mevrouw van Dorp stond een koepel, die met een raam aan de rivier de Rijn uitzag. In den eersten tijd van hun huwelijk hadden Paul en Lena daar des zomers vaak thee gedronken, omdat het er zoo heerlijk, koel en frisch wasen het uitzicht op de rivier zoo wonderschoon kan zijn. Naarmate het gezin grooter werd, was dit echter minder voorgekomen, en ten laatste werd het vertrek uitsluitend gebruikt door Paul, als hij zich uit het gewoel van het huishouden terug wilde trekken, om te schrijven of te lezen. Sinds eenigen tijd was het dan ook geheel voor zijn gemak ingericht. Hij had er zijn schrijfgereedschap en een boekenkastje laten brengen maar ook zijn rooktafeltje en zijn bitterkarafje met een paar kelkjes waren er heen verhuisd, en in het muurkastje stond van allerleidat hem van dienst kon zijn, als hij zich wilde verpoozen. Gewoonlijk droeg hij den sleutel van den koepel in zijn zak, en gaf dio alleen over, als het noodig was, dat het tuinhuisje eens een groote beurt kreeg. Op een woensdagmiddag kwam de heer van Dorp vroeger dan gewoonljjk van het kantoor. Hij bracht even een bezoek aan de kamer, waar zijne vrouw lag, doch daar hij de patiente slapende vond, besloot hij, haar te laten rusten en eens naar de kinderen te zien. Zij waren niet in de huiskamer, en op zjjne vraag aan de dienstbode waar zij zich bevonden, kreeg hij ten ant woord dat ze den tuin waren ingegaan, endat ze meende, dat zij in den koepel waren. In den koepel Was die dan niet gesloten Ha, nu herinnerde hij het zich Den vorigen avond had hij een poosje in den koepel gezeten onder het gebruik van een glas bier, omdat hij, nu zijne vrouw zoo lijdende bleef, in de grondbelasting of in eenige andere rijks directe belasting (vermogens-, bedrjjfs- of personeele belasting) zjjn aangeslagen behoeven zich niet aan te melden. Ten slotte wordt er op gewezen dat valsche opgaaf betreffende een feit, waarvan de plaatsing op de kiezers lijst afhankelijk kan zijn wordt gestraft met gevangenis van één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 17 Jan 1899. A. MACLAINE PONT. verzonden gedurende de 2e helft der maand Dec. van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbroken van den naam des afzenders G. H. Lohle en T. Hartog Weesp. Briefkaarten G. v. d. HurkDew. J. C Meyer en A, Voorhout allen Amsterdam. Buitenland. Brieven. W. Schoen, Duisburg. Sinds eenige weken vertoeft te Amsterdam Uev. Uiliiert Held M. A., een der hoofdpersonen van de Amerlkaansche Zcndlngsvereenlglngdie zich ten doel stelt in de hoogere Ghineescbe kringen voor de Westeruche beschaving belangstelling te wekken. Bij de Europeanen in China vindt dit streven uiter aard groote waardeering. Zoo heeft zich te Peking, onder voorzitterschap van den Nederlandschen minister-resident, den heer T. M. Knobel, een commissie van aanzienljjke Europeesche ingezetenen gevormd, die de pogingen van den heer Reid krachtig steunt. Op Amerikaausch-prac- tische wijze wil deze de zaak aanpakken. Hg wil begin nen mot de stichting van een groot gebouw waar de vreemdelingen en de Chineezen met elkaar samenkomen, en waar de zonen van het Rijk van het Midden gelegen heid zullen hebben door onderwijs een blik te slaan in onze ontwikkeling. In dit gebouw wenscht hij te vestigen een bibliotheek een conversatie-zaal, een lokaal voor openbare voordrachten een school en een handels- museum, waar Europeesche voortbrengselen van land bouw en nijverheid zallen worden geëxposeerd. Natuur lijk is daarvoor geld noodig. Reid meent voorloopig ge noeg te hebben aan f 180.000, maar daarvan werden reeds f 120.000 in China zelf bijeengebracht, zoodat nog slechts f 60.000 ontbreken. Dit bedrag hoopt de bescha- vings-apostel te verzamelen op zijn propaganda-reis door ons land, Duitschland, Engeland en Frankrijk. De heer Reid heeft te Amsterdam bij allen, die Engelsch spreken een zeer vriendelijk onthaal gevonden. Het Noord-Amerikaansch consulaat-generaal heeft hem onder zjjne vleugelen genomen en de eugelsche predikanten hier ter stede nemen een levendig aandeel in zijne be moeiingen. Daaraan is 't ook zeker te danken, dat zich niet iederen avond in de sociëteit wilde zitten. Hij was toen vandaar geroepen omdat de dokter nog eens ge komen wasom naar de zieke te zien, en door allerlei bemoeiingen er niet weer heen gegaan in de haast, en omdat hij het voornemen gehad had, terug te keeren, had hij de daur verzuimd te sluiten, ja, zelfs vergeten, de rest uit zijn halffleschje bier te drinken. Intu8schen was het alweer een gevolg van het ontbre ken van moederlijk toezicht, dat de kinderen het tuin huis voor speelkamer gebruikten hij zou hun zeggen, dat het niet meer mocht gebeurenhet was veel te gevaarlijkzij konden in den Rijn liggen, zonder dat iemand het wist. Zoo peinsde de heei van Dorp, ter wijl bij den tuin doorging om zijne kinderen op te zoe ken dat er nog een ander gevaar bestond, daaraan dacht hij niet; doch, toen hij bij de glazen deur der koepel kwam, aanschouwde hij een tooneel, dat belachelijk zou hebben kunnen schijnen als het niet zoo diep treurig geweest ware. Daar toch stond, bij het geopende muur kastje, de nog geen elfjarige Hans, in de eene hand een kelkje, en in de andere vaders jeneverkaraf, gereed zich er van te bedienen, en wat verder in het vertrek, deed de zevenjarige Gerda zich, onder het maken van de zon derlingste grimassen te goed aan het bier, dat haar vader den vorigen avond, toen hij zoo haastig was weg geroepen, in het ffeschje gelaten had. Een schok ging den heer van Dorp door de leden by de vreeselijke ontdekking, hoe nu reeds de begeerte naar alcohol bij zijne kinderen ontwaakt was te ontsteld, om een woord van bestraffing te spreken snelde hij toe, greep de karaf uit de hand van Hans, en wierp die door het haastig geopende venster in de rivier het bier glas en ffeschje gingen denzelfden weg. Met verbazing sloegen de kinderen vaders handelwijs gade, en bevreesd voor zijnen toorn, omdat hij hun op snoepen had betrapt, vluchtten zij haastig den tuin door naar het huis. Met strakken blik bleef Paul van Dorp eenigen tijd door het open raam naar de rivier staren, waarin de karal met zijne inhoud verdwenen was. Voor zijne ver beelding doemde de herinnering op aan dien middag, toen hij voor het eerst zelf het gif aan de lipjes van zijn

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1