15u it e ii la 11 d. een invloedrijk comité heeft gevormd bestaande uit de heeren August Hendrichs, dr. Hnbrecht, B. Heldring, G. M. Boissevain, prof. dr. C. M. Kan en G. Corey dat aan het optreden van den Eerwaarde nog meer cachet geeft. De beer Reid zelf laat geen middelen onboproefd om onze landgenooten in vuur te brengen voor zijne onder neming. Eerst is bij opgetreden in een kring van geïa- viteerdendaarna hoeft hij gesproken in het Concert gebouw in vol Cbineesch ornaat, zooals hij dat onder den naam van Li ChieTiy in zijn tweede vaderland pleegt te dragen en voorts heeft hij belangwokkende bijzonderheden over den handel met China meegedeeld in het Nutsgebouw. Zijn manier van spreken heeft iets klemmendser ligt daarin de volkomen heilige overtui ging, dat zijn zaak het belang is van de meuschen, voor wie hjj optreedt. Hoe komt 't dan, dat ondanks al deze gnnstige fac toren het pleidooi van Rev. Reid in de eerste koopstad des rijks maar zeer matige belangstelling wekt. Is dat alleen het uitvloeisel van de terughoudendheid, die den Hollanders speciaal eigen is bij een hun zoo vreemde onderneming, of zijn daarvoor andere beweegredenen Ik vroeg dit aan een haudelsman en deze beantwoordde het laatste deel der vraag toestemmend. Zijn meening, die door velen zijner vakgeDOoten werd gedeeld, was, dat de Amerikaansche propagandist te weinig vroeg om zooveel agitatie te wettigen. De som van f 60.000 wordt te on- noozel gevonden om daarvoor uit Amerika over te komen en men redeneert, dat, als daarmee iets te bereiken ware, de Amerikanen zelf dat bedrag grif zouden hebben gestort. Was er 6 millioen gevraagd en hadden de andere zoo- ovengenoemde rijken er daarvan 5 voor hunne rekening genomen, dan zoo beweren zij zou in Nederland het 6e wel te vinden zijn geweest. Niemand is er, die de eerlijke en goede bedoelingen van den geestelijke in twijfel trekt, maar men begrijpt niet, waarom Nederland in het bjjzouder als operatie-veld is uitverkoren en men is huiverig te geven, waar reeds aanstonds aan de uit komsten sterk getwijfeld wordt. Wat mij betreft heb ik nog een ander bezwaar, 't Wil mjj zeer quaestieus toeschijnen, of 't wel in bet belang van onze financiën en handelslieden is, kapitalen in Chi- neesche ondernemingen vast te leggen, hetgeen de heer Reid als zeer wenschelijk voorstelt. De Nederlandsche handel zoo betoogt hij kan in China een belang rijk afzet-gebied vinden, maar vooral ook de producten onzer overzeesche bezittingen als tabak, koffie, rijst en suiker kunnen er een nieuwe markt veroveren. Dat klinkt wel heel verleidelijkmaar er wordt daarbij over het hoofd gezien in welke eigenaardige positie wij ons ten aanzien van het Chineesche element bevinden. Vooreerst vergete men niet, dat de Hollander in China mistwat de zonen van andere mogendheden zoo sterk maakteen krachtig moederland, dat wraak neemt over de krenking van hunne veiligheid en hunne materiëele belangen. Lust 't den Chinees den Hollander achteruit te stellen of diens met veel moeite verworven bezit waardeloos te maken, dan verschijnt er geen Hollandsche vloot en geen Hollandscb leger om satisfactie te eischen voor het aangedane onrechtEr is echter een nog veel gewichtiger omstandigheid. In onze Oost hebben de Cbi- neezen niet dezelfde rechten als de Europeanen en ver schillende maatregelen zijn genomen om hun verderfely- ken invloed op de inlandsche bevolking tegen te gaan. Zij worden in onze bezittingen beschouwd als minder waardigen en al zal 't nooit meer tot een Chineezen- moord komen als onder den gouverneur-generaal. Val kenier, toch dragen de meeste Europeanen hun een wein.g goed hart toe. In enkele residentiën wordt nog van den Chinees hoofdgeld geheven en het samenwonen in wijkon onder hoofden van hun eigen landaard is verplicht, tenzij een bijzondere vergunning door het hoofd van plaatselijk bestuur wordt verleend. Tot hiertoe heeft John Ohina-man met dat alles genoe gen genomen hem deerde weinig, ietwat verdrukking, omdat zijne geschiktheid voor industrie, handel, land bouw, mjjnarbeid en zijne onmisbaarheid als handlanger van den fiscus hem ten slotte toch wol tot welvaart brachten. Als het Land van de Zon en de Maan echter eerstgeborene had gebrachten hij had dat een onschul dige grap durven noemen 1 Hij had Lena dwaas ge scholden om haar verzetNeen, zij was niet dwaas, zij had gelijk gehadhijzelf was een ellendeling geweest met bij zijne handelingen te volharden.'' Het was voor Paul, of zijn geheele leven van de laatste jaren hem voorbijtrok hij zag het plotseling in, dat hij niet alleen zijn eigen zoon gevormd had tot een alcoholist, en zijn dochtertje door het toedienen van bier had vergiftigd maar ook zelf langzamerhand een slaaf was geworden van de drankgewnonte, al stond hij dan ook in de oogen der wereld nog niet als een dronkaard bekend. En hoe was hij dat geworden Doordat hij het gevaar niet had willen zien, dat er voor hem zelf aan het matig gebruik verbonden was, en niet had willen luisteren naar de beden en bedenkingen van zijn edele, verstandige vrouw. Het was een korte maar heftige strijddie daar gestreden werd door den man, in wien gelukkig het beter ik nog niet was gestorven, en die, eenmaal tot bewustzijn van schuld gekomen ook niet zocht naar verzachtende omstandigheden, maar onvoorwaardelijk zich zelf vonnisde. Toen hij dan ook zijne oogen afwendde van de rivier om ze voor een wijle te vestigen op de onbewolkte hemel daarboven, was het met de plechtige gelofte, dat er nimmermeer een droppel alcohol over zijne lippen zou komen. Toen de heer van Dorp het raam gesloten had, en zich omwendde, bemerkte hij eerst, dat de kindoren zich hadden verwijderd. Eigenlijk was het eene verlichting voor hem, dat dit het geval was. Eer hij hen volgde, sloot hij de deur van den koepel en stak den sleutel in zijn zak. Toen hij het huis binnentrad, zeide de dienstbode hem, dat er gedekt was, en vroeg, of zij op kon doen. Hij antwoordde, dat het goed was, on zy de kinderen moest roepen. Hans en Gerda kwamen zeer bedeesd en schuw binnen, en namen zwijgend hunne plaatsen in. Zij waren nog geheel onthutst over het voorgevallene en bevreesd voor eene bestraffing immers, vader had zoo heol vreemd gedaan die drank die hij toch altoos zelf gebruikte, weg te werpen Zij vermoedden het niet, dat hun vader uit zijn dommel gewekt wordt en op Europeesche wijze zich voor den oorlog gaat toerusten, is 't zeer de vraag, of deze onderworpenheid zal big ven. En voordat 't zoo ver is gekomen zal elke onderneming in China, waarin Hollandsch geld is gestoken, kunnen dienen om pressie te oefenen ten gunste van de langstaarten in onze kolo niën als de Hollanders in China wenschen behandeld te wor den op den voet der meest begunstigde natie, zal China ook omgekeerd dit eischen voor zijne bewoners in ons Indië. 't, Is toch genoeg bekend, dat China ook zelfs Amerika, nadat dit machtige rijk den toegang aan de Cbineezen bad ontzegd, met represaille-maatregelen heeft durven dreigen en deze ook ten deele heeft uitgevoerd, tegenover een klein land als het onze zal het natuurlijk veel for- scher kunnen optreden. Daarom herbaal ik, dat het belang van Holland niet in China ligt. Trouwens, dit Rijk kan best gemist worden. Er is nog zooveel terrein, waar de Hollandsche onder nemingsgeest triomfen kan verwerven, dat men gerust andere naties in China de kastanjes uit het vuur kan laten halen. Dit, meende ik, mocht wel eens onder het oog gebracht worden als tegengif tegen liet enthousiasme, dat Rev. Reid wil doen ontvlammen. Behalve Reid hebben in de afgeloopen week nog een aantal andere mannen ervoor gezorgd om aan Amster dam een internationaal karakter te geven. Ja, wat wel heel karakteristiek is, er zijn in de laatste dagen meer voordrachten gehouden in een vreemde taal dan in het Hollandsch. Voor de geheel onthouders was 't een goede week. Alsof daarvoor nog niet genoeg pleitbezorgers waren in ons eigen land, kwamen voor dit beginsel jjveren Joseph Malins, grootmeester van de orde der Groot Tempeliors het spreekwoord, dat iemand z....pt als een Tempelier mag wel eens in den ban gedaau worden en de Rev. J. Bell, die eenigen tijd aan don Congo is werkzaam geweest voor de English Baptist Missionary Corporation." Bell sprak op den stormavond, toen men geen hond of kat de deur uit zou sturen en er dus nog minder lust bestoud om een tocht naar »Eensgezindheid" te bekoopen met een noervalleude dakpan op zjjn bol te bekeeren viel er dei halve niet veel. Malins trad op in het huiselijke zaaltje in het missiegebouw op de Prins Hendrik-kade, ook bijna uitsluitend voor personen, die geheel zijne gevoelens zijn toegedaan. Op die wijze lovert de propaganda voor de geheel-onthouding niet veel vruchten op het is prêcher pour des convertis. Ein delijk behoort nog tot de motiveering van het internationale het optreden van den heer Laguerre in de »Alliance Francaise.". Tot de voornaamste vergaderingen der afgeloopen week waarin de moedertaal tot haar recht kwam zij 't dan ook niet in haar meest gekuischte vormen be hoort die van den Aaalstcrsbond, waarin mej. Prijes andermaal van leer is getrokken tegen de corsetten- fabriek der firma Van der Waal Klatte. Met groote ingenomenheid vermeld ik, dat de pers nu ook de denk beelden is gaan huldigen, die ik ten opzichte van derge lijke bijeenkomsten in een vorigen brief heb bepleit. Bjjna alle verslaggevers hebben zich bepaald tot een kort ver slag en daarin duidelijk doen uitkomen, dat mej. Prijes goed op weg is om het streven van den Naaistersbond, dat in den grond der zaak zeer sympathiek is, in mis- crediet te brengen. Haar woede daarover zal nu wel geen grenzen kennen, waut beurt voor beurt heeft zij al in de tweede meeting de bladen onder handen genomen, die 't hadden gewaagd bij de firma zelf te gaan informeeren en daarna haar beweringen hadden tegengesproken. Zij gaf daarmoe overvloedig stof tot hilariteit en 't moet erkenddat zij niet zonder geestigheid de satyrieke roede zwaaide. De verslaggevers zeltdie in grooten getale waren opgekomen hadden meermalen moeite hun lachen te bedwingen als een hoofdredacteur of collega a, Jaire werd genomen. In de Raadszaal heeft de beer Nolting een goed werk verricht door bij den burgemeester zijn nood te gaan klagen over het hinderlijke eolleeleeren van allerlei lierdadigheidsvereenisingcn. Dat is voor de meeste Amsterdammers een telkens terngkeerende ergernis es al verklaarde ook de burgemeester, dat de Armenwet 't hem onmogelijk maakte om veel daartegen zich zelf meer beschuldigde dan hen, en zich niet in staat voelde hen naar verdienste te straffen. Maar het maakte diepen indruk op hen, een indruk, die nooit in hnn leven geheel kon worden uitgewischt, toen papa, eer hij hen van do op tafel staande spijzen voorzag, hun een wenk gaf, de handen te vouwen, en, wat hij anders nimmer deed, overluid een ernsig gebed uitsprak, een gebed, om schuldvergiffenis, om bewaring in de ver zoeking maar ook om het levensbehoud van moeder, die zoo onmisbaar was voor het gezin. En toen ook, onder het gebruik van den maaltyd, vaders gelaat zoo ern stig stond, toen rees in het hart der kinderen een flauw vermoeden, dat pa eer bedroefd was, over wat hij gezien had, dan boos en dit ongewone feit vervulde hen met een gevoel van ontzag, dat zij nimmer te voren gekend hadden. Den volgonden morgen bracht de heer van Dorp de kinderen zelf naar de school, en hij verzocht den onder wijzer, dat deze zo, zoolang tot hunne moeder hersteld zou zijn iederen middag tusschen de schooluren, en op woensdag- en zaterdagmiddag tot aan het etensuur, onder zyn toezicht wilde houden, natuurlijk tegen behoorljjke vergoeding voor het glas melk en de boterhammen, hun verstrekt, en de moeite en zorg, aan hen besteed. Aan den man, van wien hij wist, dat hij geheelont houder was, deelde hij, onder het zegel der geheimhou ding, zijne ontdekking van den vorigen dag mede, hem opdragende zoo mogeljjk door voor hun leeftijd bere kende verhalen, hun op de gevaren van het alcoholisme te wijzen. Zelf schatte hij dadelijk het gebruik van bier aan tafel af, en in plaats van zioh af te zondereu in hot tuinhuis, of naar de sociëteit te gaan, hield hij zich dos avonds met zijue kinderen bezig. De kalmte eu rust om haar heen, de hartelijke toe wijding van Pauldie nu zijn vrijen tijd altoos tehuis was, werkten gunstig op Lena's herstel, terwijl de ver sterkende middelen, naar in ruime mate verstrekt, hare krachten deden terugkeeren. Weldra was zij weer zoover, dat ze eenige uren op kon zitten, en nu ging het met haar eiken dag vooruit. Wordt vervolgd. te doen toch is 't goeddat de zaak eens op het Prin senhof ter sprake is gebrachtwant het publiek zal nu wel wat omzichtiger worden met geven. Een feit is 't, dat in de laatste jaren verschillende philantropische ver- eeniginkjes zijn opgericht met heel mooie lenzen doch die volstrekt niet wanhopig zijn als het medewerken tot de verwezenlijking daarvan erbij inschiet. Sommige collectanten werken tegen 50 pet. van de opbrengst en wanneer dan van het overblijvende de kosten van administratie wor den afgetrokken is het restant al heel gering. De collec tes, die inderdaad steun verdienen lijden daaronder ge voelig en de menschen komen in een gemelijke stemming, wanneer zij telkens een paar centen in de gleuf moeten laten glijden om een schampere opmerking van den bus- drager te voorkomen. ItllTMHI.AM». Op niet onverdienstelijke wijze heeft de Minister van Oorlog den socialistischen afge vaardigde Bebel weerlegd die de legerwetten bestreden had, o. a. op grond van de vredeukase van den Czaar. De Minister wees er opdat Bebel in den Rijksdag heel anders sprak dan daar buiten. De Minister zeide a. »In soc. dem. organen heb ik gelezen, dat de Russische okase er op berekend is de hoofden in verwarring te brengen en een periode van ijselijk bloedvergieten te openen veeleer dan een begin te zijn van een vredes- tijdperk. Te Stuttgart zeide Bebel zelfs, dat hij niet gelooft aan de uitvoering van het Russische plan in ver- eeniging met andere Europeesche regeeringeu. En de afgevaardige Liebknecht zeide er»De bourgeois-maat- schappij is ten einde raad overal heerschen verwarring en hoofdeloosheid. Daar komt de Czaar, die er grooten- deels fchuld aan is, dat wij zoo druk moeten wapenen, en geeft zijn vredesboodschap uit. Dat is een grap of een streek." »Als de s.d. partij zulke opvattingen heeft, dan begrijp ik niet, dat de heer Bebel ons verwijt nog aan de moge- geljjkheid van een oorlog te denkeD. Juist de meeningen van de s. d. partij zijn de beste grondslagen voor deze voorstellen." De Keizer heeft den 16 den Pruisischen Landdag geopend. De troonrede zegt, dat de grondslagen van het staatsleven en van het volksleven gezond eu hecht zijn, en dat de welstand in het land zichtbaar toeneemt, zoodat men met vertrouwen de toekomst kan tegemoet zien. Onder de aangekondigde wetsvoorstellen behooren die tot uitbreiding van het Staatsspoorwegnet, tot het aan leggen van scheepvaartkanalen ter verbinding van het Dortmundt-Ems-kanalen met den Rijn, met don Weser en met de Elbe. EWOEIiARTO. De Britsche pers is in rep en roer over het bericht uit St. Petersburg, dat de Emir van Afghanistan een verbond zou hebben gesloten met den Czaar. Wordt het bericht van het sluiten van dit verdrag bevestigd, dan heeft Engeland in Afghanistan een ont zettende diplomatieke nederlaag geleden, die nog nood- lottiger worden kan, door de ziekte van den Emir en de mogelijkheid van zjjn spoedig overlijden. Do »Morning Post die het bericht uit Russische bron ODtvangen heeft, neemt het zeer ernstig op. Het blad zegt »Als de Emir het verdrag met Rusland heeft aange gaan, dan beeft hij de voorwaarde geschonden, waaionder hij door ons als Emir orkend is. In dat geval is het zeker, dat hij niet langer als vriend, doch als vijand van Engeland moet worden beschouwd. En dan moet Engeland, of liever de Indische regeering, onmiddelijk de uitbetaling van het subsidie aan den Emir staken en ophouden hem als heerscher van Afghanistan te beschou wen. Doch tevens moeten dan stappen worden gedaan om de bescherming van de Engelsche belangen in Afgha nistan te verzekeren. Cecil Rhodes is te Londen aangekomen. Een van dé voornaamste redenen voor zijn reis, is, naar de Eugel- sche bladen melden, het plan, een crediet van twee mil lioen ta vragen, voor het aanleggen van den spoorweg van Boeloewayo naar het Tanganyikameer. Uit Londen zal hij zich naar Egypte begeven, om den aanleg van de telegraphische verbinding van Sabat naar het Zuiden te regelen. Een Britsch officier en zeven man van majoor Macdonald'8 expeditie in Oeganda, zijn in November van het vorig jaar verraderljjk door de inlanders vermoord. De vermoorden vormden een verkenningspatrouille die door den hoofdtroep was uitgezonden. Zij werden door de inlanders met veel vriendelijkheid ontvangen, maar toen men hen op listige wijze van elkan der had weten te scheiden, werden zy vermoord. Een sterke afdeeling is uitgezonden om de schuldigen te straffen. FRANKRIJK. De eerste-presideut van het Hof van Cassatie te Parijs, mr. Mazeau, zal zich in zijn on derzoek naar de praatjes van Quesnay do Baurepaire doen bijstaan door de oudste raadsheeren van htt Hof, na de heeren Petit en Lepellatier, die deel uitmaken van de revisie-commissie. De beide raadsheeren zijn mrs. Dareste en Voisin. Geen van deze beiden behoort tot de Kamer van Strafzaken. Esterhazy onthult in de tweede aflevering van de Dessous de l'affaire Dreyfus," naar de »Siècle" mede deelt, dat hij indertijd wol betrekkingen heeft gehad met Schwartzkoppen en ook stukken heeft uitgeleverd aan dezen en aan Panizzardi. Maar dat geschiedde met me deweten en op bevel van zijn chefs en deze stukken waren van az valsch. Slechts de zegels, de boofdjes van het papier en de omslag waren echt. Hij deed dit om belangrijker stukken terug fe krijgen. Altijd het oude liedje. Merkwaardig is uit deze tweede aflevering de onthul ling van de reden, waarom Esterhazy niet naar Frankrijk wil komen zonder waarborg, dat men hem met rast zal laten. Hij schryft: »Ik weot dat men een gevangenis heel makkelijk bin nengaat, maar er dikwijls slechts als lijk uitkomt. »Ik beb niet vergeten den tragischen en geheimzinnigen dood van kolonel Henry, die het ongeluk had te veel te weten. »Ik herinner mij ook zeer wel den vreemden zelfmoord

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2