Nederland. Stadsnieuws. 12100 f 1000 Ns. 16710 en 20162 f 400 Ns. 18560 en 20375 f 200 Ns. 7080, 7822, 10082, 15806, 15613 en 19935 f 100. Nrs. 7894, 1098, 12391 en 12585 f 1000. Nrs. 4333, 12342 on 17237 f 400 nrs. 2180, 5309, 15260 en 18492 f 200; nrs. 9247, 10942, 12131, 13522 en 20439 f 100. No. 6615 11303, van Lemercier-Picard, die ook al op verschillende punten goed was ingelicht." Volgens de laatste berichten heeft de heer Bertulns den president van de Strafkamer van het Hof van Cas satie gemeld, dat hij zijnerzijds Esterhazy niet zon doen aanhouden, zoolang zijn tegenwoordigheid als getuige in de Dreyfus zaak zijn verblijf in Frankrijk noodzakelgk zon maken. Zal Esterhazy, die wederom te Amsterdam vertoeft, van dat vrggeleide gebruik maken Twee onderofficieren en zes soldaten van de expeditie- Marchand die om gezondheidsredenen over Cairo naar het vaderland zijn teruggekeerd, zijn te Marseille met veel eerbewijzen ontvangen. Zij gingen te gast in den »Cercle Militair," waar genetaal Metzinger hen toesprak. De generaal meende, dat de makkers van majoor Mar chand trotsch kunnen zijn op hun work. Hot materieel resultaat kan ons niets schelen, Frankrijk bezit in Aft ïka gebied genoeg en kan offers brengen op het altaar van den vrede en de verzoening. THAWS VA AIi. Den 16 had te Johannesburg een groote openbare vergadering plaats van Engelschen, om te protesteereu tegen de aanhouding van Webb en Dada, den voorzitter en den secretaris van den üitlanderbond, tegen de wet op de openbare bijeenkomsten en eveneens, ten einde een verzoekschrift op te stellen aan koningin Victoria in verband met het geval Edgar. Een groot aantal burgers en Afrikaanders waren tegenwoordig en de bjjeenkomst liep ten laatste uit op een formeel ge vecht stoelen en banken werden stukgeslagen en als wapen gebruikt. VER. ITATE1'. De toestand op de Philippijnen wordt, in een telegram aan de »New-York Herald, kri tiek genoemd. Agninaldo trekt zijn troepen om Manilla samen hij heelt thans 40,000 man onder zijne bevelen. In Washington maakt men versterkingen gereed; 7500 man zullen eerstdaags moeten kunnen vertrekken. Uit Madrid meldt men dat de heerschappij der Ame rikanen op de Philippijnen feitelijk beperkt is tot do baai van Manilla. De geheele rest der eilandengroep, behalve Mindanao, is in de macht der opstandelingen. DeAme- rikaansche vrijwilligers beginnen ontmoedigd te worden en geven het verlangen te kennen naar de V ereenigde Staten terug te koeren. De schatrijke Amerikaan Andrew Carnegie heelt den president laten weten dat hij de Spaansche schuld van 4,000,000 wil betalen, indien Spanje en óók Ame rika de onafhankelijkheid der Filippijnen goedkeuren. De vorstelijke aanbieding is vergezeld gegaan van de verze kering, dat de offerte geheel ernstig bedoeld isdat het bedrag prompt betaald zal worden en dat er geen sprake is van bluf. En toch is er geen kans dat bet voorstel zelf ernstig overwogen nog minder aanvaard zal worden, meent de Daily Chroni c Een onderxeescb schip. Met gunstig gevolg zijn onlangs proeven genomen met de onderzeesche torpedoboot »Gustave Zédé. an Toulon uit voer men gedurende het hoerschen van een hevigen wind naar de «lies d'Hyères." Op dezen tocht, die zonder eenig bezwaar werd volbracht, was de boot boven water. Nu werden proeven genomen met het af zenden van torpedo's op het pantserschip Magenta", eerst toen de Magenta" stil lag, daarna toon zij in beweging was. In beide gevallen troffen de torpedo's, die thans door een bijzondere spits waren beschermd, doel. Wanneer de boot ondergedompeld is, is do kans, dat zij door een kauonskogel getroffen wordt, zoo goed als nul. Daar de boot op twee kilometer afstand door de tegen partij is to zien, dompelt zij eerst ondervaart dan over één kilometer onder zee en komt dan weer boven met het doel de juiste richting te hepalen. Weer onderge dompeld, vaart zij door tot op een afstand, zoodanig, dat zij torpedo's met succes kan afzenden. He koeien afgeschaft Te Baltimore in Amerika, beweert zekere heer Day een middel te hebben uitgevonden om rechtstreeks met behulp van eloctriciteitboter te bereidon uit gras en ander groen kruid. De dus verkregen boter zou van de, via de koe verkregen, natuurboter niet zijn te onder scheiden. Laatste Berichten. Interpellaties In »le Fransehe Kamer. PARIJS, 16 Jan. Graaf de Mun interpelleerde in de Kamerzitting van heden over de algemeene politiek. De behandeling der interpellatie word bepaalt op 10 Febr. De afgevaardigde Firmin Faure vroeg te mogen inter- pelleeren over het reglement, waaraan de rechters van Picquart zijn onderworpen. Besloten werd op verzoek van den heer Dupuy met 422 tegen 74 stemmen deze interpellatie één maand uit te stellen. De Kamer gaat over tot de bespreking van de be grooting. De toestand te Johannesburg. KAAPSTAD, 16 Jan. Telegrammen uit Johannesburg zijn aan censuur onderhevig. Volgens de laatste berichten worden pogingen aange- gewend om de aanstokers der ongeregeldheden van Zater dag te ontdekken. Twee Engelschen zijn wegens rustver storing in hechtenis genomen, maar spoedig daarop vrij gelaten. Voor zoover men weet zijn geen ernstige ver wondingen voorgekomen. Oudkarspel. Door het alhier bestaande sympho" niegezelschap «Oefening baart kunst", zullen den len en 2en Februari a.s. uitvoeringen tegen introductie worden gegeven. Oterleek. De heer J. Gignis Pz. is tot wethouder gekozen in de plaats van wijlen den heer P. Dekker. II a rin gear «pel. Onlangs is alhier opgericht eene afdeeling van de Landbouw- un Handelsvereniging te Broek o p L a n g e d ij k. Het bestuur dier afdeeling bestaat uit de heeren Jac. Kejjser, voorz., A'. Blad, secre taris, W. de Jongh, penningmeester, D. van Duin J. Weel J. Slot, allen te Haringcarspel en N. van Leeu wen te Eenigenburg, leden. ^eliagen. Den 16 vergaderde in het lokaal //L>e Beurs" de afd. van »Het. Witte Kruis." De rekening 1898 werd door de heeren Jb. Dengs en H. v. over Rossnm nagezien en in orde bevondenzg ontvangst aan van f 391.70 en eene uitgaaf van f333.85, batig saldo f 57.85. De begrooting voor 1899 werd goedgekeurd tot een bedrag van f 465.85. Onder de uitgaven is als nieuwe post opgenomen een bedrag van f 75 voor verpleging op Heideheuvel. De aftredende be stuursleden werden allen herkozen n.l. de hoeren S. Berman, A. W. van Kluive, dr. A. C. Melchior, J. H. Ressing en G. Muis. Het aantal leden klom van 160 tot 217. TT- Spanbroek. Den 20 zal ten huize van D. Koe- lemeij alhier een biljart-, dam- en schaakwedstrijd worden gehouden. De deelneming kan vrij groot worden, omdat in onze omstreken zich verscheidene goede spelers bevinden. Westfrlesche train. Den 16 is de West-Friesche stoomtram ook geopend voor goederen-vervoer. Dit zal, naar wij vermoeden, vrij wat drukte aanbrengen. Wat het jtarief voor veevor- voer betreft maken wij verkoopers de gegronde opmerking, dat 't wel wat onbillijk is. Esn koe van Schageu naar Wognnm kost aan vervoer een guldenmaar dezelfde prijs wordt betaald voor een rei3 van Opmeer naar Wog- num. Dit komt veel te duur uit. Smakelijk. Op een dorp in Njjmegen's omstreken sterft een koe naar het zeggen des volks «aan de tering." Een org geval voor den boer maar zoo heel erg toch nietwant het boost stond in «de fonds." Het nu in den grond te stoppen was wel missshien het beste maar tevens het onvoordeeligste geweest. Er kwam oen kooper deze kocht het beest voor f 9. Dit word nu in een mand gepakt de mand het woord «porselein", en daar ging het beestje niet naar Nijmegen neen een eindje verder zeker naar een of andere «worstfabriek." (Geld.) Door den burgemeester van Marken is wegens lasterlijke aantijging in de «Monnikerdammer Courant", tegen hem burgemeester en tegen den op Marken gedeta- cheorden rijksveldwachter uit Amsterdam proces-verbaal opgemaakt, tegen den gemeente-geneesheer P. H. van Beuzekom. Diefstallen. De politie te 's-Gravenhage heeft een goede vangst gedaan. Zij heeft drie oude bekenden van de justitie aan gehouden als verdacht de daders te zijn van een reeks diefstallen, in den laatsten tijd aldaar gepleegd. De aan gehoudenen zijn in het bezit van onderscheidene goederen gevonden, welke, naar geblokou is, afkomstig zijn van vijf verschillende diefstallen begaan door middol van insluipington nadeele van winkeliers. Vermoed wordt echter dat. het aantal diefstallen dat de aangehoudenen op hun kerfstok hebben nog grooter is dan vijf. Het pohtie-onderzoek wordt voortgezet. Ook zijn twee mannen aangehoudenverdacht van ontvreemding van ijzer toebehoorende aan de Haagschs Tramwegmaatschappij. Itallaansche Opera. Het oratorium «La Risnrrezione di Lazzaro" (de opwekking van Lazarus) zal door La Compania Italiana Dinsdag, 24 Januari, in het Concertgebouw, te Amsterdam, ten gehoore worden gebracht. Dit belangrijke kunstwerk vau Don Lorenzo Perosi is reeds door de geheele wereld besproken en geprezen. De hoofdpartijen wordt vervuld als volgtCristus door Sigr. LunordiStorico Sigr. Ferrari; Servo Sigr. Contini; Marta Signorina Borghi; Maria Signorina Cecchini-Berti. Koor en orkest zijn aanmerkelijk versterkt en het geheel staat onder de leiding van Cav. Emanuel Natale. De uitvoering eener omvangrijke compositie van een italiaansch Priester directeur der Sixtijnsche kapel, in het Concertgebouw te Amsterdam mag zeker wel worden aangemerkt als een buitengewone gebeurtenis te meer daar na Italië dit oratoriam het eerst in Holland wordt opgevoerd. Voor de plaatsrererveering bestaat nu reeds gelegenheid bij de Algemeene Muziekhandel voorh. Stumpff en Koning Spui, Amsterdam. Velsen. Den 13, des avonds, zoo meldt «Ken- nemerland," had hier aan de spoorbrug een treurig ongeluk plaats. De nacht-portier van de papierfabriek W. van Eijk, zou te tien uur nog een boodschap doen aan het station en is, de brug willende overgaan, door do duisternis misleid, bezijden geloopen, tengevolge waar van bij op de steenen borstwering van het brnggehoofd en vervolgens, ernstig verwond, op den glooienden grond is terecht gekomen, Vermoedelijk heeft de ongelukkige door de hevige pijnen zijn beenen bewogen, waardoor zijn pan toffels uitraakten en is hij, toen hij getracht heeft zich op te richten, van den kant afgegleden en te water ge raakt, waar hij den dood heeft gevonden. Ter plaatse was een groote plas bloed waar te nemen en werd zijn pet en een bos sleutels van de fabriek gevonden. In treurige omstandigheden laat hij een jonge weduwe achter, die binnenkort moeder zal worden. Herhaaldelijk hebben hier aan de brug dergelijke on gevallen plaats. Onlangs nog viel er een ambtenaar naar beneden. Door het plaatsen van een hekje zou het gevaar geweken zijn. Purinerender wees eene Verdronken. Te Bolsward werd den 11 des avonds een dertien jarig meisje vermistdat in de BolswarderLeeuwarder vaart een emmer zou ledigen. Kort daarop vond men den emmer drijvende in de vaart. Er werd gedregd doch aanvankelijk niets gevonden. Eerst den volgenden dag vond men haar lijkdat door den stroom een eind was weggevoerd. De vader van het kind woont te St. Nicolaasgahet meisje was bij familie te Bolsward in den kost. Te Haarlem is eene kunstinrichting opgericht tot het zuiver imiteeren in kleur van modern Delftsch en gekleurd aardewerk op schotels, tegels en tegelta bleaus. Het schilderen van landschappen portretten enz. op doek paneel en porselein aquarellen en deco ratief werk, behoort mede tot de voortbrengselen van het atelier. Stierenkeuring. Door het bestuur der afd. Barsingerhorn, van de Holl. Maatsch. v. Landbouw is aan de provinciale com missie der Noordhollandscbe veefokkerijvereeniging een adres gezonden waarin bezwaren worden blootgelegd tegen het besluit door genoemde vereeniging genomen, om de stierenkeuring te bonden alleen te Alkmaar en te Ouder Amstel. De afdeeling Barsingerhorn zou meer dere plaatsen voor de stierenkeuring wenschelijk achten Ualgf n-hunior. De gemeenteraad van Opsterland besloot bij de behandeling der gemeente-begrooting, den post jaarwed den nachtwacht te schrappen als bezuinigingsmaatregel. Een der nacbtwachts nam op oudejaarsavond met de vol gende woorden afscheid Twaalf uur heit de klok, de klok heit twaalf, Dit is voor de laatste keer. De gemeente heit geen centen meer. 359str Staatsloterij. 5e klasse le ljjst, 16 Jan. 4e klasse2e lijst, 17 Jan. en uur markt. In een in ons nummer van j.l. Zondag opgenomen opgaaf omtrent het op de verschillende markten aange voerde blijkt een kleine fout te zijn geslopen. De cijfers daarin opgenomen voor 1897 moeten zijn voor 1898 en die voor 1898 moeten zijn voor 1897. Thans had het den schijn^, dat de markt in het alge meen was achteruit gegaan, 't tegendeel is evonwel waar, over het geheel genomen is de markt alhier in 1898 flink vooruit gegaan. Tooneelult voering. Ten bate van de kas der Tooneelvereeniging «Talma", die, tijdens haren bloei velen alhier genoegolyke avonden verschaftedoch welker voortbestaan in den laatsten tijd de moeielijkbeden ondervond die aan der gelijke vereenigiDgen onafscheidelijk schijnen heeft op Zondag, den 22, alhier eene opvoering plaats van «Eerloos' De aandacht van belangstellenden zij daarop hiermede gevestigd. Toonkunst-uitvoering. Op de uitvoering van heden avond zal in plaats van den heer Gaillard optreden de heer G. V. IScager violist te Amsterdam, met werken van Bieber, Nardini Svendsen. De aanvang van het concert blijft op 8 bepaald. Tevens maken wij muziekliefhebbers attent op de gelegenheid, om a.s. Zondag, 2 uur, het Wyener strijk kwartet «Soldat" te hooren te Haarlem in de kleine zaal der Vereeniging, toegang f 1.50, voor leden van Toonkunst en de Bachvoreeniging f 1. In het laatste nummer van het Weekblad voor Muziek wordt dit kwartet door den redacteur warm aanbevolen. Uitgevoerd worden kwartetten van Haydn, Brahms en Mendelssohn. Kunstbeschouwing. Vrijdag den 20houdt het teekeugenootschap „Kunst zij ons doel", des avonds te 8 uur eene Kunst beschouwing in het gewone lokaal van «Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat. Men zal alsdan inzage kunnen nemen van eene verzameling teekeningen en aquarellen uit de portefeuille van de Maatschappij Arti et Amicitiae", te Amsterdam. Badhuis Witte Kruis. In de week van 8 tot 14 Januari zjjn in het bad huis van het «Witte Kruis" genomen 38 kuipbaden, 57 regenbaden le klas, 110 regenbaden 2e klas, totaal 205 baden. Catletteusehool. Den 16 bozocht de generaal-majoor, inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der landmacht, deze gemeente tot het houden eener inspectie over het militair hospitaal. Hcd. Protestantenbond. In de op den 13 gehouden vergadering vergastte de spreker, do heer dr. Beijerman, zijne hoordors op twee vertellingen. Do eerste was van den schrijver en natuur onderzoeker Chamisso (1781 1838), geschreven omstreeks 1812, die de geschiedenis behelsde van Graaf Peter van Schlemil. Deze, eerst een eenvoudig matroos, verkocht op een partij van een millionair John zijn schaduw voor den zak van Fortunatus. Rjjk t.e zjjn scheen het heer lijkste wat er bestond. Doch sedert dien koop begonnen zijne rampen. Met de samenleving was 't voor hom daar ieder don man zonder schaduw bespotte vermeed. Alleen zijn dienaar Bendel bleef hem getrouw. Met dien getrouwe vluchtte hjj. Doch het nood lot scheen hem te vervolgen. Op het punt van gelukkig te zullen worden, sloeg ook weder het gebrek aan scha duw deze hoop den bodem in. Eindolgk al die tegenspoe den moede, werpt hij den ongelukszak weg en zocht werk in de mijnen. Doch ook hier vindt hij maar tijde lijk bevrediging. Met zijn zevenmylslaarzen, die hij voor zijn laatste geld koopt, bevindt hij zich overal in Gods vrije schepping, al is het als zwerveling. Eindelijk be vindt hij zich in een ziekenzaal, waar hij, onbekend voor hen, Bendel en Mina, vroegere bekenden, het werk der liefde zag verrichten. Hij verliet de ziekenzaal en in een geschrift, dat hij daar achterliet, prees hij hen om hunne liefdadigheid. Vraagt men naar de bedoeling van deze vertelling 'i Chamisso zelf heeft 't nooit willen zeggen, doch zeker kunnen wjj er wel een paar levenslessen uit putten. Is 't toch niet waar, dat de zak van Fortunatus nog im mer velen voor de oogen schittert? Geld is een kostelij ke zaak, maar o, het kan ook zooveel rampen met zich meebrengen. Nog altijd zijn er van die Peters, die hun rust voor geld verkoopen. De zucht naar geld is een macht waaraan niet elk vermag weerstand te bieden. Neen, de godsdienst, de zedelijkheid, dat moet het levens doel 'zijn. Geen pracht geen weelde in het huisgezin, maar de reine eenvoud, waarin ouders hunne kinderen moeten voorgaan. Geld is niet het leven, maar do weg van den arbeid is zijn sieraad. Vul het leven met liefde en toewijding aan en gij zult vrede in het hart onder vinden. En ieder, wie hij ook zg, klein of groot, rijk of arm, kan dat doen in zijn kring, in zijne omgeving. Na de pauze vertelde spr. het volgende. Het verhaal van do drie wijzen uit het Oosten die den Christus gingen begroeten, is bekend. Volgens een andere overlevering was er nog een vriend, die ook de reis naar Betlehem wenschte te maken. Doch hij verdwaalde, zoodat de drie en

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3