SEEN 3E7AAE? No. 9. Honderd en eerste jaargang: 1899. VRIJDAG 20 JANUARI. Buitenland. FEUILLETON. URHAARSCHE Deze Courant wordt Blnsda g-, Bonilenl a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 et». Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertcntlen Per regel fO.lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. DUITSCHLAND. Majesteitschennis wordt in Duitschland, zooal niet als een halsmisdrijf, dan toch als een delict van zeer ernstigen aard beschouwd, en de straflen die daarvoor gegeven worden, zijn lang niet malsch, Thans is de verantwoordelijke redacteur van de Maagdenburger »Volksstimme", voor een artikel dat voor keizer Wilhelm en prins Eitei Fritz beloedigend werd geacht, tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Intus- schen heeft het Rijksdaglid Albert Schmidt bokend, dat hij de schrjjver is van het geïncriminterde artikel en heeft hij zich ter beschikking der justitie gesteld. De Berljjnsche magistraat heeft besloten mede bij te dragon aan het nog ongedekte percentage der kosten van het Middellandkanaal, op voorwaarde dat de steden Potsdam, Charlottenburg, Spandau, Brandenburg van de vereischte 9,4 pereent, 2,9 percent bijdragen en de koop manschap zeven jaar lang elk jaar 15000 mark geoft. De nog to dekken som bedraagt 738,000 mark, zoodat bij deze regeling voor rekening van Borljjn zou komen een bedrag van 405,300 mark, verdeeld over negen jaar. ENGELAND. De oud-minister John Morley keurde den 17 in een redevoering te Brechin het aftreden van Sir William Harcourt als leider der liberale partij on voorwaardelijk goed. Het was onmogelijk voor hem meende sprekerde partij te bljjvon leiden terwijl zijn gezag voortdurend werd betwist. De heer Morley liet doorschemeren dat hij zelf ook voornemens was geen werkzaam aandeel meer te nemen aan de beraadslagingen der liberale partij. Deze laatste mededeeling is geen onthulling. Reeds Harcourt's aftreden werd Morley's aanstaande vor- dwijning van het politieke tooneel voorspeld. FHMHRIJH. Esterhazy heeft door middel van zjjn advocaat doen weten, dat hij, nu hem vrijgeleide is toegezegd, bereid is als getuige voor het Hof te ver schijnen, en is, volgens de laatste berichten, bereids te Parijs aangekomen. De afgevaardigde Le Ilérissé zal bij de Kamer een voorstel indienen om aan de leden der expeditie-Mar- chand een nationale belooning toe te kennen. Krachtens een bijzondere wet zou de heer Marchand (die pas tot majoor is benoemd) worden bevorderd tot overste, zijn onder-bevelbebbers tot majoor en kapitein en zijn onder officieren tot luitenants. De Senegaleesche tirailleurs zouden een pensioen ontvangen, dat hun toekomst zou verzekeren. Opnieuw wordt door een Franschman de vraag gesteld en besproken, of het niet mogelijk zoude zjjn, dat tusschen Frankrijk en Duitschland eene toenadering zal plaats vinden. Daudet, de schrijver van bedoeld artikel, zegt in den >Ganlois'' o. a. »Niet langer is Duitschland de vijand, maar Engeland. De Regeering van Frankrijk heeft moeten nagaan, of zij het land achter zich hebben zal, als zij dat wilde vaststellen. Thans is die quaestie opgelost. De Regee ring is overtuigd, dat zij door het volk niet in den steek Novelle van DEBORA VAN DE VELDE. 3) Het was een blijde dag voor allentoen moeder weer voor het eerst in de huiskamer verscheen, en bjj het middagmaal mede aanzat. Lena zelf had er naar verlangd, en tevens er tegen opgezien, zjj wist niets van de verandering welke er gedurende haar ziekte in de gewoonte van haar man had plaats gegrepenzij keek er eenigszins vreemd van op, toen zij de gedekte tafel overzagdat er bij de borden geen glazen werden ge plaatst ze was juist min of meer bevreesd geweest, dat haar echtgenoot met de kinderen op haar herstel zou willen drinken. Was het om haar te ontzien, dat hij dit naliet Hoe het mocht zijnhet deed haar goed, en er hterschte aan tafel eene kalme, vriendelijke stem ming, zooals er sinds jaren niet geheerscht had, en die de maaltijd werkelijk gezellig en leestelijk maakte. Maar toen later op den avond, nadat de kinderen ter ruste waren man en vrouw nog te zamen zaten, nam Paul Lena's hand in de zijne, en sprak»Lena, ik heb je wat te vertellen, dat je zeker genoegen zal doen, ik heb telkens uitgesteld het je mede te deelen, doch' nu wil ik het je niet langer verbergen. Ik ben geheel-ont houder geworden, en ik wilde je vragen, aan niemand meer alcohol, onder welken vorm ook, te schenken." »Paulis dat wezentlijk je meening? Ge weet wel, dat ge er mij onuitsprekelijk gelukkig mede maakt, doch wat heeft je tot dat besluit gebracht »Ik heb ingezien, dat er aan het matig gebrnik wel degeljjk gevaar verbonden is. Wat mij tot dat besef gebracht heeft, vertel ik je later wel, als ge geheel op zal worden gelaten, als zij tot zulk een groote en belangj rijke wjjziging in de buitenlaudsche staatkunde overgaat Moeilijker is de vraag, of met Duitschland een ver bond kan worden aangegaan. De voorbereiding daartoe zal zeer langdurig en moeilijk zijn. In de toekomst zou een verbond groot nut kunnen hebben, maar het is dui delijk, dat vóór dat het verbond goed is ingericht, En geland Frankrjjk zou kunneu aanvallen Door thans een verbond te willen sluiten zou Frankrijk dus een on middellijk gevaar te gemoet gaan. ■TALIE. De >Opinione" deelt mede wat eigenlijk het resultaat is van de anarchisten-conferentie te Rome. Men werd het spoedig eens over de samenwerking der politiekorpsen van de afzonderlijke landen, maar het vraagstuk der anti-anarchistisahe wetgeving was niet zoo gemakkelijk op te lossen, omdat tal van gedelegeerden slechts beperkte volmachten hadden. De discussie was dik wijls zeer levendigten slotte werd een vragenlijst ont worpen, die aan de regeeringen ter beantwoording zal worden voorgelegd. Van de antwoorden zal afhaDgen of een internationale overeenkomst mogelijk is. De »Opinione" stelt reeds als zeker, dat enkele regeeringen weigerend zullen antwoorden, maar andere zouden besloten zijn een verdrag te sluiten. Tot dat doel zou dan oen nieuwe conferentie plaats hebben. RUSLAND. De minister van buitenl. zaken heeft een nieuwe nota aan de mogendheden opgesteld, waarin het program voor de vredesconferentie zal worden ontwikkeld. Tien punten worden aangegeven, waarover de gedachten- wisseling tusschen de kabinetten der mogendheden zal moeten loopen. Die tien punten zjjn 1°. Voor een vastgesteld tijdperk geen vermeerdering te brengen in de militairo of maritieme strijdmacht en evenmin de daarvoor bestemde begrootingen te verhoogen 2°. maatregelen te beramen om deze strijdmachten en de daarvoor gevorderde uitgaven in de toekomst te verminderen 3°. te verbieden hot gebruik van eenig nieuw wapen of ontploffingsmiddelof eenig nieuw soort buskruit, krachtiger dan thans voor geweren of kanonnen in ge bruik is 4°. te beperken het gebruik der bestaande ontplof fingsmiddelen met groote uitwerking en te verbieden het werpen van eenig ontploffingsmiddel uit ballons of der gelijke werktuigen 5°. te verbieden het gebruik van onderzeesche torpe dobooten en zinkschepen of soortgelijke vernielingswerk tuigen in den zee oorlog 6°. te bepalen dat geen ram-schepen zullen worden gebouwd 7°. te bepalen, dat de conventie van Genève van 1864 ook worde toepasselijk verklaard op den zee-oorlog. 8°. te bepalen, dat neutraal zullen zijn de schepen of booten bestemd voor het redden van schipbreukelingen tijdens of na een zeeslag. 9°. te ondernemen de herziening van de bepalingen der conferentie van Brussel van 1874, betreflende wetten en gebruiken in den oorlog. krachten zijt. Help mjj nu maar om standvastig te zijn, en ook onze kinderen te bewaren voor den vloek van het alcoholisme ook om hunnentwille heb ik begrepen, dat het noodig was, met mijne drinkgewoonte te breken." »God zegen je voor dat besluit, Paul," zei het vrouwtje bewogen, »zooals ik het in dozen oogenblik doe." »Als Hij mij mijn best, verstandig vrouwtje maar laat behouden, dat ie de grootste zegen, die Hij mij schenken kan. Ik was bijna dien zegen onwaardig geworden ik heb veel, heel veel goed te maken, Lena, aan jou en de kinderen ik weet, dat ik op weg geweest ben, ons aller leven te verwoesten, een zedelijken moord aan onze twee oudsten te begaan, en ik vrees nog, dat ik zonder jou hulp niet in staat zal zijn, het aan hun bedreven kwaad geheel te herstellen. Dochnu moet je gaan rusten, anders overspant ge je weer, en dat mag niet we moeten te zamen nu een nieuw leven beginnen." Het had natuurlijk Lena diep getroffen, toen Paul na verloop van eenige dagen haar deelgenoote had gemaakt van de vreeselijke ontdekking, dat in de twee oudste kinderen de zucht naar alcohol reeds was ontkiemd, en het moederhart was minder gerust dan zij het blijken lietwant het gevoelde als bij ingeving, dat die ééne keer, dat de vader zijn jongen betrapt had, niet de eerste maal geweest was, dat Hans zich zelvo van de ge vaarlijke drank had bediend. Gedurende hare ziekte toch waren de kinderen zooveel zonder toezicht geweest, en. het kon wel eens meer gebeurd zijn, dat de koepel niet gesloten geweest wasaltoos in het middaguur. Het speet haar dat het bewustzijn vau eigen schuld Paul teruggehouden had, den knaap te ondervragen en hem ernstig te bestraffen. Zjj vreesde, dat het feit, dat alle alcoholische dranken tehuis waren afgeschaft, niet vol doende zjjn zou om Hans met afschuw van het gebrnik te vervullen. Omtrent Gerda was zij minder bezorgd. Zjj was nog jong genoeg bij haar kon het kwaad nog wel door ont wenning gekeerd worden. Daarbjj had men haar met het oog op hare zenuwaandoening onder geneeskundige 10°. aan te nemen in beginsel dat tot bemiddeling pf scheidsrechterlijke uitspraak zal worden besloten in alle zaken, die daarvoor geschikt zjjn, om gewapende conflicten tusschen natiën te voorkomen en het aangaan van een overeenkomst, omtrent de toepassing daarvan, benevens de vaststelling van een algemeene en uniforme wijze om daarvan gebruik te maken. Bon „Overwoging". De rechtbank te Saint-Etienne heeft een veroordee ling uitgesproken tegen het blad »Anti-juif, dat iemand voor »Dreyfusard" had uitgescholdenDt man achtte zich daardoor aangetast in zjjn eer en goeden naam. Is deze voroordeeling reeds merkwaardig, merkwaar diger nog is de volgende overweging, aan de motivee ring van het vonnis ontleend O, dat deze beleediging te ernstiger is, daar zij geuit word op een oogenblik waarin het geheele land in be roering gebracht wordt door een infamen veldtocht tegen het leger en de nationale eer, goleid door een syndicaat van verraders Wat zal het Hof van Cassatie wel zeggen van deze opvatting van het recht? Waarljjk, de aangehaalde >over- weging'' geljjkt meer op een zinsnede uit een hoofd artikel van den »Libre Parole", dan op een fragment uit een ernstig, weloverwogen rechterlijk vonnis. (Ilndlsbl.) Een vulkaan bij Parijs. Volgens de »Figaro" zal een van de grootste aan- trekkeljjkheden ter tentoonstelling van 1900 een vuur spuwende berg te Grenoble zijn, 100 meter hoog en 15.000 vierkante meter beslaande. De kosten worden door den uitvinder, den heer Jodice, op zes millioen fres. ge raamd. De berg zal sierljjk beplant en met concerten, restaurants, panorama's, kinematografen enz. voorzien worden binnen in den berg »levende beelden" van Dante's Hel en Paradjjs. Zelfs stroomende lava on een kabelspoorweg zullen de illussie van den echten Vesuvius voltooien. Goede reclame! Men meldt als een meikwaardig, dat tijdens de plunderingen op Kreta slechts twee brandkasten op het geheele eiland weerstand boden aan de verwoede pogingen der Bashi Bazouks, om ze open te maken. Deze beide brandkasten zjjn Chatwood's. Brievenbus ln liuls. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is thans vrij algemeen het gebruik van particuliere brieven bussen ingevoerd. Ieder eigenaar van een huis kan name lijk daar op aanvraag bjj den postdirecteur een brievenbus doen plaatsen waarvoor hij naar gelang van de grootte f 7'/i tot f 15'/, betaalt en den sleutel er van krjjgt. Een tweeden sleutel heeft de brievenophalerdie soms 25 a 30 keeren eiken dag de bussen komt leegen. Men behoeft de stukken niet eens te frankeeren als men er maar in de bus tevens het bedrag in geld bjjvoegt. Zoo kan men ook geld en telegrammen verzenden met bijvoe ging van het bedrag; do ophaler neemt ze mee en zorgt voor de uitvoering. behandeling gesteld, en de arts, een waar kindervriend, maar tevens een groot tegenstander van het gebruik van bier aan kinderen had zoo terloops eens gevraagd, of zij wel eens een glaasje bier kreeg, en toen er gezegd was, dat dit vroeger wel eens gebeurde, maar nu niet meer had verteld dat dit heel verstandig van pa en moe was, want dat zjj, als ze bier dronk, wel erger, maar nooit beter worden kan, en hij had er dan zoo be- vatteljjk met haar over gepraat, dat Gerda, geheel onge dwongen hem beloofd had, ook, als haar ergens anders bier werd aangeboden, er voor te bedanken. Hans was er bjj geweesttoen de arts zoo sprak, maar hjj had niet laten bljjken, dat hij er aandacht aan schonk en toen moeder, na dokters vertrek, tot hem zeide»Heb je gehoord Hans, wat dokter heeft gezegd, wil je ook beloven, dat je nooit meer bier of andere bedwelmende dranken drinken zult? haalde hij de schouders op en zei: tPa dronk het vroeger toch altjjd, en hij gaf het ons zelf, ik weet nietwaarom het nu in eens zoo'n kwaad is geworden, enkel omdat ik eens uit pa's karaf gesnoept heb »Hebt ge dat maar ééns gedaan, Hans, of was het al meer gebeurd vroeg Lena ernstig. Hans vond goed daar niet op te antwoorden. Dag moe, ik ga naar school," zoo liep hjj de kamer uit. Maar al had hij zich van antwoord op moeders vraag afgemaakt, moeder wist genoeg, zij was nu over tuigd dat hare vrees gegrond was, en de knaap zich roeds vroeger zelf sterken drank had weten te verschaf fen, en wie stond haar borg, dat, al was het nu in hun huis ook contrabande, bjj, als hjj wat ouder werd en vrienden kreeg, niet lichtelijk zon worden medegevoerd, en er nog altjjd gevaar bestond dat hij alcoholist zou worden. Hans bezat volstrekt geen open karakter, daarbjj was hij dom en traag, ook misschien reeds tengevolge van den nadeeligen invloed, van »het proeven" op zjjne hersenen. Maar hoezeer die ontdekking haar trof, zij huiverde er voor terugPaul haar vermoeden mede te deelen, zij begreep, dat hot bjj hem toch een vreeseljjk zelfverwjjt zou wekken, en waar zjj er zoo dankbaar voor was, dat

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1