Nederland. 50 a f 63,— 4240 f 50 a f 64,— 44 s 56,— 5830 48 60,— 40 51,46 51, 46 51,— 3980 50 54,— M. V. Totaal. 913 884 1797 78 75 153 14 20 34 1005 979 1984 104 71 175 901 908 1809 14 9 23 887 899 1786. Meisjes In schooluniform. In Rusland dragen de leerlingen van gymnasium en pro-gymnasiumevenals ook eldersbepaalde uni formen. Van het ministerie van onderwijs is nn op deze soort scholen voor meisjes ook het dragen van een uni- formkostnnm voorgeschreven.Niet alleen zullen zjj 's zomers anders dan 's winters gekleed zijnmaar ook met de verschillende klimatologische gesteldheden van het Rjjk zal rekening worden gehouden. Goed op de hoogte I Als een staaltje van ambtelijke onkunde wordt in een Duitsch blad gemold, dat een »Landrath" in het rap port over een fabriek de woorden lezendeAlles in orde. Ketelsteen niet aanwezig'' laBt gaf den fabri kant aan te schrijven, dat hjj terstond had te zorgen dat de ketelsteen wèl aanwezig was. Verschreven zegels. Bjj eene resolutie van den Minister van Financiën, is de inwisseling van zegels en de over stempeling van geze gelde formulieren vergemakkelijkt. Thans kan men zich wenden tot de betrokken ont vangers, die voortaan zegels kunnen inwisselen of formu lieren overstempelen mitsop de zegels of formulieren geen geschreven of gestempelde handteekeningen voorko men, de stukken in hun geheel zijn en zij niet zóódanig zijn beschreven, dst de mogelijkheid bestaat, dat ze voor voltooide stukken gediend hebben. Voor de, van wege het Rijk uitgegeven, zegels moet, als vergoeding voor de waarde van het papier worden voldaan: voor een vel gewoon papier f 0.025voor een half vel f 0.015; voor een kwart vel (gewoon formaat zegeltje), f 0.01; voor een strookzegel f 0.005. Gezegelde formulieren (buitengewoon zegel) kunnen alleen rechtstreeks bij de ontvangers worden ingewisseld, wanneer de stukken aan de administratie worden afge staan; kan dit niet, dan dient men zich bij request tot den Minister te wenden. Zuivelfabrieken. In de >Leeuw. Ct." leest men De oprichting van zuivelfabrieken in Friesland neemt nog altoos toe. Er zijn er thans ruim 100, over de geheele provincie verspreid de grootste helft op coöperatieven grondslag een dertigtaldie voor eigen rekening en een vijftientaldie door een Naamlooze Vennootschap worden gedreven. Gelijk genoegzaam bekend is heeft de oprichting van zuivelfabrieken een grooten invloed uitgeoefend op de aanvoeren van boter aan de Wagen daar de fabrieks- boter wordt verzonden zonder vooraf aan de Wagen te zijn geweest. Hoe groot deze invloed iskan hieruit blijken dat vroeger aan de hoofdmarkten in Friesland Leeuwarden en Sneek jaarlijks pi. m. 2J millioen K.G. boter werd aangevoerd en dat dit cijfer langzamerhand tot een vijfde is gedaald. Wat Leeuwarden betreft, bedroeg de aanvoer in 1897 nog 804304 K.G.; in 1898 was dit cijfer verminderd tot 523778 K.G. Verscheiden Wagen zijn, wegens gebrek aan aanvoer, reeds achtereenvolgens opgeheven. Behalve te Leeuwarden en Sneek zijn die te Heerenveen en Wolvega nog van eenige, ofschoon zeer geringe beteekenis. Daarentegen zijn de aanvoeren van kaas aan de Waag te Leeuwarden van jaar tot jaar aanzienlijk toegenomen. Dit komt voornamelijk van de fabriekskaas. In 1898 bestond de aanvoer aan die Waag uit 1.063.296 K.G. of 212.590 K.G. meer dan in 1897. De aanvoer in 1898 was 12 13 maal meer dan verscheidene jaren geleden. Haagsclie bakkers. Den 14, des middags, had te 's-Gravenhage de aan gekondigde vergadering van bakkersgezellen plaats ter bespreking van de voorstellen, de vorige week gedaan naar aanleiding van het opnieuw gerezen geschil tusschen de directie van de brood en meelfabriek te 's-Graven hage en de gezellen op die fabriek. Op scherpe wijze werd door de verschillende sprekers zijne oogen geopend waren voor het gevaar, waaraan hij zijne kinderen had blootgesteld, wilde zij hem zoo gaarne doen gelooven dat zijn besluit, om met zijne drankge woonte te breken, niet te laat gekomen was. Neen, dan zelve maar hare waakzaamheid verdubbeld, liever dan hem moedeloos te maken hy hield zich immers zoo trouw aan zijn voornemen, hij moest de achting voor zich zelf kunnen bewaren, daardoor toch alleen zoo meende zij, kon hij die zijner kinderen behouden. Maar peinsde alzoo de opofferende vrouw op middelen om het nog steeds dreigend gevaar af te keeren en tevens haar echtgenoot verdriet te besparen, daar zou weldra een ure komen waarop zjj toch den steun van haar man zoa behoeven maar dan ook zou ze hem sterk vinden, en bereid zelfs voor zijn kind schuld te bekennen, om hem te redden van het verderf. Het was winter en streng koud. Op de grachten bin nen en rondom de stad, wemelde het van schaatsenrijders. Op de scholen werd vacantie gegeven, opdat de jeugd van het ijsvermaak zon kunnen genieten. Ook op de rivier was het goed vertrouwd. Menig tochtje werd dan ook door flinke rijders ondernomen, en menig werkelooze vond een middel van bestaan, als baanveger of door met een tent voor ververschingen zich op het ijs neer te zetten. Ook Hans was op een vacantiedag met eenige makkers gaan rijden hij had de les medegekregen, niet te ver te gaan en te zorgen, vöór het donker begon te worden, thuis te zjjn. Maar het werd laat op den middag, de zon begon te dalen, en Hans was nog niet terug. Moe der keek al eens uitzij begon ongerust te worden en die onrust nam toe, toen zij meende van verre een paar zijner vrienden langs den weg te zien gaan hij was dus niet met de anderen wedergekeerd. Paul kwam van zjjn kantoor, en deelde weldra in de onrust, doch besloot dadelijk de zaak te onderzoeken, bet kon immers zijn dat Hans bij een zijner makkers gebleven was. Hjj zou even bij de dichtstbijwonenden gaan hooron, doch het antwoord dat de heer van Dorp ontving de houding gelaakt van den directeur, en van den adjunct directeur, naar aanleiding van het door dezen aan een blad daar ter stede medegedeelde over de oorzaak der moeielijkheden. Ten slotte werd eene motie aangenomen om de zaak bij de Kamer van Arbeid aanbangig te maken. Wat de pogingen tot boycotten aangaat wenschte men zich in verbinding te stellen met het vakcomité ten einde eene meeting voor dat doel te beleggen en werden de aanwezigen aangespoord in eigen kring tot boycotten op te wekken. Boter en kaas*. Voor onzen boterhandel vangt het jaar niet bijzon der ongunstig aan uit de vergelijking met de intreding van het vorig jaar blijkt dat de prjjzen nu iets hooger zijn veel hangt het er intusschen van af, welke maat regelen tegen de knoeierijen genomen zullen worden. De noteeringen der voornaamste markten zijn 1898. 1899. Kgr. 45,— 3160 48,50 43,50 2440 47,50 40 44,45 47, Kgr. Delft5030 f Leiden Zwolle 8260 Kampen. 3400 i Leeuwarden4080 Sneek 3220 b/d Vereen. In den kaashandel is inzonderheid voor puike soorten een kleine verbetering waar te nemen bij de te ver wachten vermindering van aanvoeren en de lage prijzen, die besteed worden, is het te voorzien, dat de bestaande toestand eenigen tijd blijft aanhouden wat de vooruit zichten van Goudsche en Edammer kaas voor dit jaar betreftis te verwachten, dat puike merken flink van de hand zullen gaan terwijl het tegendeel mat de af wijkende soorten het geval zal zijn in alle landen toch logt men zich meer en meer op de zuivelbereiding toe en al kan men daar niet altjjd le soort maken dan behoeft men toch ook onze afwijkende merken niet, want dank zij den hoogen invoerrechten, die geheven worden, zijn die dan te duur. Voor Leidsche kaas kunnen de verwachtingen gunstig zijn geregeld wordt er minder gemaakt en is de vraag grooter dan het aanbod. De noteeringen onzer voornaamste markten zijn wagens Goudsche Edammer Derby's Utrecht 15 f 24,f t Alphen a/d R. 23 22, Bodegraven 89 24,25,21, Woerden 96 23, Gouda 32 25,24, De hoogste noteering voor zware Goudsche kaas was te Utrecht f 25,50. Edammer kaas. stapels kleine Alkmaar 178 f 27,50 Purmerend 78 27,50 Hoorn 69 27,50 comm. f 27,50 middelbare f 28,- 26, - Winkel. 1898 als volgt De loop der 27,50 (Landb. Cour.) bevolking bedroeg over Bevolking op 31 Dec. '97 Van elders ingekomen Geboren Naar elders vertrokken Overleden Totaal der bev. op 31 Dec. '98 Het zielental vermeerderde alzoo met 11 personen. Verder werden 15 huwelijken tusschen jongm. enjonged. gesloten en 1 tusschen wednr. en wed., terwijl als le venloos werden aangegeven 4. Bciinlngbrock. De Werkverschaffing" heeft hare taak weder hervat. Sedert 10 jaar bestaat hier deze inrichting tot wering der armoede, en bet nut er van wordt hoe langer hoe meer ingezien. strekte niet om hem gerust te stellen. Zooals de knaap, tot wieu hij zich gewend had, vertelde, waren ze even in de groote tent, niet ver van de stad gaan rusten toen zij weer verder wilden, omdat het tijd werd om naar huis te gaan, had Hans gezegd, dat hij nog niet genoeg uitgerust was, zij moesten maar voorgaan, hij zou straks wel volgen. Maar als hjj nu nog niet tehuis was, dan moest hij zich toch heel lang hebben opgehouden, want zij waren al een uur tehuis en de tent was lang geen half uur rijdens van de stad af, hij kon dus al lang thuis zijn. Toen Paul dit antwoord aan Lena mededeelde, ver gat ze haar vroeger voornemen, en stamelde onthutst »In de tent, mijn God, wordt er in die tent ook drank verkocht 1" »Wat bedoelt ge vroeg de heer van Dorp gejaagd, »ge zult toch niet meenen dat Hanshij huiverde om de gedachte uit te spreken. »0 Paul," zei Lena met een door tranen verstikte stem, »ik ben zoo angstig, wat moeten wij beginnen?'' »Stel je gerust", sprak Paul vastberaden, »ik ga hem dadeljjk te gemoet rijden,'' en haar haastig een kus op het voorhoofd drukkende, voegde hij er bij houdt je zoo kalm mogelijk wees op alles voorbereid, ik breng hem zeker thuis." Nog slechts een korten afstand had de heer van Dorp afgelegd toen bij een paar mannen met eene slede zag aankomen door een angstig voorgevoel gedreven reed hij hun haastig tegemoet en naderbij gekomen zag hij zijn vrees bewaarheid. Ja, op die slede lag zijn zoon, met gesloten oogen, bewusteloos neer, en de mannou die er bij waren verhaalden hem, dat zij den knaap hadden zien wankelen en vallen en bemerkt haddondat bij niet in staat was op te staan. Toen hadden zij niet beter geweten dan eene slede te halenom hem zoo thuis te brengen; zjj hadden al gemeend hem te herkennen, doch als zij mijnheer niet tegengekomen waren hadden ze den jongen zeker naar het ziekenhuis gebracht. Wordt vervolgd. IJrk. Thans kan hier de typhusdank zij den krachtigen maatregelen ter bestrijdinggeacht worden geweken te zijn. In de jongste zes weken zijn geen per sonen meer door die ziekte aangetast geworden. Van de 21 ziektegevallen waren er drie met doodelijken afloop. Cursni over Hygiene. Van wege het Departement Hoog en Zaandijk der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen'' zal een cursus gehouden worden over shygiene." De lessen zullen gegeven worden door dr. van Esse of door dr. Ringeling beiden van Amsterdam. Helder. De onderlinge vereeniging tot aankoop van veevoeder en meststoffen alhier hield den 13 iu »Tivoli'' eene algemeene vergadering tot bestelling van meststoffen (snperphosphaat). Staande de vergadering werd voor 155 balen 15.500 K.G. ingeschrevenen vervolgens besloten de gelegenheid tot nabestelling open te stellen tot uiterlijk 20 Januari a. s. bij den admini strateur H. Bakker Dz.Koningstraat 43. Warmoezierderij. Uit »De Streek" schrijft men aan het N. v. d. D. »In geen jaren hebben de warmoeziers in De Streek zulk een voordeelig jaar gemaakt als in 1898. Alle pro ducten vooral de bloemkolen waren hoog in prijs. »En zelfs de winter werkte mede om den oogst van 1898 zoo voordeelig mogelijk te doen zijn. Nog steeds wordt geregeld aan de markt te Bovenkarspel aangevoerd. Ver leden week zelfs nog 46.600 stuks bloemkool waarvoor bijzonder gunstige prijzen werden gemaakt." Sluisbouw le Zaandam. Te Koog a/d Zaan hebben de voorstanders van hel oorspronkelijke sluisbouwplan (gemeente-bijdrage f 14.000) tot candidaat voor den gemeenteraad (vacature P. Kinijver Az.) gesteld den heer D. N. Crok. Een brandkast zoek. Den 18, in den vroegen morgen, ontdekte een bewoner van de overzijde van den Zijlsingelnabij de Schrijvers- brug te Leiden dat de deur openstond van het kantoor van de, daartegenover liggende, schelpkalkbranderij van de firma Van Houten Zillesen. Nadat de boven het kantoor wonende boekhouder van de firma gewaarschuwd was, bleek dat uit het kantoor verdwenen was de brand kastwaarin de booken der firma worden opgeborgen. Ge lukkig bevond zich in de kast slechts een gering bedrag aau contanten pl. m. f 15. Men vermoedtdat het vervoer van het ontvreemde voorwerp hoeft plaats gehad in een schuitje varende door de Singelgrachten. Een belooning van f 100. is uitge loofd aan dengenedio eenige aanwijzing zal kunnen geven welke tot ontdekking van den dader of daders ka leiden. Van dezen is echter tot dusver geen spoor ontdekt. Verdronken. In den stormnacht van 12 op 13 dezer is op de Waal, onder Erlecom, gezonken het schip »Garibaldi," geladen met steenen. De schipper, Pieter Roosmalen uit '8 Bosch, heeft met vrouw, schoonzuster en twee doch tertjes getracht in de sloep zich te redden, doch deze is omgeslagen, waardoor alleD verdronken. Een der meis jes is te Nijmegen opgevischt. Amsterdam. Den 14, des nachts, vertoefde een bootsman van de marine in een verdacht huis op de Spuistraat bij de Rosmarijnsteeg. Toen men hem, na ver loop van eenigen tijd, aldaar moede was, doch hij niet spoedig genoeg vertiok, loste de »man" van de houdster der inrichting een paar revolverschoten op den bezoeker, die daardoor licht aan het achterhoofd gewond werd. Hij ging naar buiten en riep de hulp van de politie in, die vervolgeus niet zonder moeite, de juffrouw en haar hard- handigen »verdediger" naar het bureau overbracht. De bootsman is toen naar het gasthuis gegaan om zijne wonden te laten verbinden. Voortvluchtig. Het »U. D." verneemt, dat de heer K., chef van het mantelmagazijn der firma S., te Utrecht, waar dezer dagen, onder zeer verdachte omstandigheden, brand ont stond, voortvluchtig is. Vermoedelijk houdt hij zich in Duitschland op. Bij onderzoek der boeken, die nog iutjjds uit het reeds brandende kastje werden gered, is gebleken, dat daarin een aantal onregelmatigheden voorkomen. Het juiste bedrag der hierdoor vermiste gelden is echter nog niet bekend. Of de vlucht van den heer K. met den brand in verband staat, zal uit het verder onderzoek moeten blijken. Otcrleek. Aan den heer P. Neuteboom is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-veldwachter. Do raad heeft hem een pensioen toegekend. Openbare Speeltuinen. De afd. Groningen van den Bond van Ned. Onder wijzers heeft aan den Gemeenteraad van Groningen het verzoek gericht één of meer openbare speeltuinen open te stellen. Krommenie. Gedurende het jaar 1898 zijn alhier ter markt aangevoerd 11303 koppen boter, 127775 stuks kipeieren en 168 kaasjes (kleine). Schoolartsen. Naar men verneemt, hebben B. en W. van Krom menie den gemeentegeneesheer, den heer Q. C. Collard opgedragen, bij proof voor één jaar, de scholen in de ge meente, bepaaldelijk met het oog op de hygiëne, nn en dan te inspecteeren en daarvan rapport te doen. Deze toe te juichen maatregel is denkelijk hot gevolg van hot optreden der Afdeeling Wormerveer van 't Nederl. Onderw. Genootschap, die eenige weken geleden in eene openbare vergadering het onderwerp »Schoolartsen'' in discussie bracht. lïleuwc wegen voor den groentenhandel. In het belang van de zich uitbreidende groente teelt in Hollands Noorderkwartier worden tegenwoordig hier en daar plannen beraamd voor het aanleggen van nieuwe wegen. Zoo is dezer dagen eene commissie ge vormd voor het tot stand komen van een weg van Moer beek (gem. Nieuwe Niedorp) naar Lutjewinkel. Hijwlelindustrle. Het schijnt onze rijwielindustrie niet zeer naar den vleesche te gaan. »De Kampioen" althans verneemt, dat de Nececfabriek te Amsterdam op 't oogenblik stilstaat; dat in de fabriek van den hoer Sillevis te Dordrecht niet gewerkt wordt dat de Wilhelminafabriek te Zeist nog Hechts een alein personeel aan den arbeid heeften dat de beer Bayer

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2