StacLsberichten. l. s. Zeemilitie. Nr. 18545 f 5000; Ns. 1281, 4006, 5192, 6720,8949, 11891, 12036 en 18312 f 400; Ns. 10941 en 15931 f 200; Ns. 12630 en 13746 f 100. Nr 11991 t 100.000; Nr. 8613 f 15000; Ns. 1031, 10339 en 18224 f 1000 Ns. 6404 en 17974 f 400; Ns. 6227 en 17948 f 200 Ns. 2986, 3153, 4021, 6181, 8686, 9179, 14839, 18328, 19075 en 20692 f 100. Met het oog ook op de bezorging van voor dit blad bestemde adver tentiën enz., alsmede het afhalen der couranten, deelen de Uitgevers mede, dat voortaan n a des avonds 9 uur hunne Zaak GESLOTEN is. Zij voegen daarbij de beleefde uit- noodiging tot het publiek, te willen bevorderendat deze maatregel ook in het belang van hun perso neel, van blijvenden aard kan zijn. B URGERLIJKE STAND.- te Rotterdam zjjn magazijn in de stad opgeheven heeft, en zich meer speciaal op de fabricage van banden gaat Deze bewyzen van den slappen, gedrnkten toestand, waarin ook de Hollandsche rijwielnijverheid scbgnt te verkeeren, is om verschillende redenen te betreuren en wel in de eerste plaats om de werklieden en hunne ge zinnon en ten tweede om hen, die in goed vertrouwen hun gold in deze kort geleden nog zoo hoopvolle industrie hebben gewaagd. Wat zal er van dat alles terechtkomen i Beetwortelen. In het afgeloopen jaar werd voor de teelt der beet wortelen in den llaarlemmeriueerpolder zeer veel op eehalte gecontracteerd en met goede resultaten deze verbouwers hebben een f2 a 13 per 1000 K.G. meer gemaakt, dan zij die per gewicht leverden. Vooral de aanwending van kunstmest gaf hoog percentage, dat bi) superphosphaat zelfs steeg tot 16,7 pet., terwijl op niet bemeste landerijen slechts ruim 14 pet. werd verkregen. Blijven de voorwaarden overigens onveranderd, dan zul len dit jaar nog meerdere contracten op gehalte ges.oten worden. f Te A'lisslngen had Vrijdagmiddag, op de wert der Kon. Maatschappij «De Schelde'', een gehuwde werk- J F. P. genaamd, het ongeluk van een aanzien 1 1 1 man o. x. v AT A lijke hoogte van den in aanbouw zijnde kruiser «Noord Brabant" te vallen. De man kreeg een schedelbreuk en overleed bjjna terstond. Te IVnuërna onder Assendelft is geheel afgebrand, vermoedelijk door onvoorzichtigheid met licht op den zolder, het dubbel woonhuis van P. Schipper, bewoond door hem zelf en den arbeider van der een. Bijna niets is gered alles was verzekerd. 's-Gravcnliagc. rouw van 1 >oijen en hare dochters die bij den brand in de Roode Poort (zie ons laatste nummer) zoo deerlyk verwond werden, zijn in het gasthuis overleden. Haarlem. De financieele commissie uit den ge meenteraad heeft rapport uitgebracht over het al of niet wenscbelijke eener in te voeren straatbelasting. De meerderheid was van meening dat de invoering niet wenschelijk is, omdat ze bepaalde klassen der burge rij (de huiseigenaren) zon treffen en omdat er geen reden bestaat hun dezen last op te leggen. Zij kon ook niet toegeven, dat de straten voornamelijk zouden wor den onderhouden ter wille van de buiseigenaren. Ook zou door de invoering het ambtenarencorps moeten toenemen. De minderheid achtte evenwel een verlaging van het percentage der inkomstenbelasting zeer gewenscht, en dus wel eeuige opoffering waard. Daardoor zou tevens het te innen bedrag over twee belastingen verdeold wor den. Zij achtte het billijk dat de eigenaren, die door de vermeerdering der gemeente-welvaart hunne perceelen in waarde zagen stijgen een deel dier waarde aan de gemeente afstaan. Amsterdam. Op den Amstei, ter hoogte van de begraafplaats «Zorgvlied", is de stoomboot olharding van de lijn AmsterdamLeidenGouda aangevaren door de Rotterdamsche boot. De «Volharding" zonk in korten tijd. De aanvaring geschiedde met zooveel hevigheid, dat de aangevaren boot een eindweegs werd voortgesleept. Behalve de be manning, waren er acht personen aan boord, die allen nog bijtijds op de Rotterdamsche boot konden overstappen. Het gezonken vaartuig, dat dicht by den wal ligt bevatte geen lading van eenige beteekeuis. Te Koog a/d Zaan is zonder stemming tot lid vaD den Gemeenteraad gekozen: de heer D. N. Crok, voorstander van het oorspronkelijke plan in zake Sluis bouw te Zaandam (Gemeente-bijdrage f 14,000). Veesmokkelen. Ondanks het scherpe toezicht wordt er uit Neder land toch nog vee in Duitschland gesmokkeld. Een Duitsch veehandelaar kocht geregeld gedurende 1898 op eene markt in 't noorden van Nederland koeien op, welke in Duitsch land gesmokkeld werden. In de Duitsche grensprovincies is van elke koe een signalement gemaakt, dat berust bij de autoriteiten, waardoor het smokkelen natuurlijk nog moeielijker wordt. Daarom moeten volstrekt koeien ge kocht worden, welke aan dit of dat signalement voldoen, zoodat de keuze van den Duitschen koopman dikwerf zeer beperkt is. «Hoe hij ze over de grenzen krijgt" dat houdt hij natuurlijk geheim. Verleden jaar kocht deze handelaar meer dan 200 stuks op. Paardenstamboek. De voorjaarskeuringen in Friesland, ter opname van hengsten in de registeis van Het Paardenstamboek zijn bepaald, te Oranjewoud op 13 en te Leeuwarden op 15 Februari a. s. Ku nd veestamboek. In eene te Groningen gehouden vergadering der afdeeling van het «Nederlandsch Rundvee-Stamboek" is door den voorzitter verklaarddat de veestapel eene uitstekende gezondheid geniet en behalve een enkel geval van kwaden droesmiltvuur en schurft vrij van besmettelijke ziekten is. Tot 4n commissaris werd gekozen de heer P. Rooda. Besloten werd de prijzen voor stieren welke van de commissie van beheer der subsidie een bijdrage ontvangen te verhoogeu met '/j der somwanneer de ouders en de grootouders van den stier in het stamboek zijn ingeschreven. Te Haarlem staan wegens het slechte weder der laatste dagen geheele dwarsstraten in het Leidsche kwartier blank omdat deze nog steeds niet geplaveid zijn. Men kan in die wèl bewoonde straten de overzijde niet anders bereiken dan door piassen en poelen Hoord. Rotterdam. Een afschuwelijk misdrijf is den 19 gepleegd tusschen negenen en halt tien te Berkel een uur gaans ten noorden van Hillegersberg. Aan het Noordeinde buiten de bebouwde kom woont de weduwnaar Michiel Ripping met zijne huishoudster. R. is rentenier en bezit vele geldswaardige papieren. Op dat uur zijn twee of meer mannen zijne woning binnengedrongen hebben hem aangegrepen en vermoord. Zijne huishoudster die om hulp riep werd door de in dringers eveneens vermoord. De bewoner werd dood op den grond gevonden en de huishoudster in een leunstoel. Van de daders was geen spoor te ontdekken. Aan den Officier van Justitie te 's-Gravenhagetot wiens arrondissement Berkel behoortwerd telegraphisch bericht gezonden. Er zijn verscheidene effecten ontvreemd. Wederlandsch Rund vee-stamboek. De afdeeling Noord-Holland, der vereeniging »Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek", zal hare vijfentwin tigste algemeene vergadering houden op Maandag 30 Januari 1899, 's-namiddags één ure, in oen dor lokalen van het hötel «Krasnapolsky", te Amsterdam. De pun ten van bescbryviug luiden: mededeelingen ingekomen stukken verkiezing van een lid van hot bestuur in de plaats van den heer L. de Goede, die bedankt heeft en periodiek moest aftreden den 31 December 1899ver kiezing van drie leden van het bestuur, die den 1 Januari 1900 in lunctie treden (van de aftredenden zijn de hee- ren J. J. de Wit en P. Buis Jz, niet dadolijk herkiesbaar) benoeming van twee afgevaardigden naar de eerstvolgen de algomeepe vergadering der vereeniging; bepaling van de plaats waar de volgende vergadering der afdeeling zal worden gehouden rekening over den dienst 1898 voorstel van het bestuur, om voor rekening der afdeeling aan te schaffen, ter uitreiking aan de leden, 290 exem plaren van de brochure over «Veefokkerij' door KeeBtra bespreking van voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de eerstvolgende alge meene vergadering der Vereenigingconcept-begrooting voor den dienst 1899. Haarlem. Den 17, des nachts, zjjn de uitgestalde cadeanx in een sigaronwinkel in de Lange eerstraat alhier waar het lot den kooper in de gel-genbeid stelt b. v. een goud tientje by oen dubbeltje sigaren te winnen na indrukking van de spiegelruit gestolen. Scheepsbrand. Den 14, omstreeks acht uur des avonds, word een vrij hevige brand ontdekt in het voorruim van de vier- master Jeanette Frauyoise"een zeilschip van 2000 ton dat aan de Handelskade gemeerd lag. Dit schip zou begin Februarimet stukgoed teer en lijnolie geladen, naar Java vertrekken. Toou de kapitein Zaterdagavond van boord zou gaan werd hem de mededeeling gedaan, dat uit het schip rook opsteeg. De brandweer werd geroepen en toen ontdekte men al spoedig dat de rook reeds in alle drie de laad ruimten stond. In het voorruim was stukgoed en alcohol geladen in het middenruim was in hoofdzaak teor en in het achterruim voornamelijk lijnolie, t Waren dus wel brandbare stoffen welke het schip inhield. Een viertal spuiten de «Jan v. d. Heijden en de op de kade aanwezige hydraulische brandkraan werden te weik gesteld zoodat een groote massa water in het schip geworpen werd. I ren lang moest men hiermede voortgaan totdat allengs de dikke rook verminderde en de brand als gebluscht kon beschouwd worden. De schade hoewel nog niet in cyfers op te geven was zeer aanzienlijk. Schermerhorn. Zaterdag den 21 zal de heer Hageloop rjjkstuinbouwleeraar in het lokaal van den heer C. Jonges alhier eene lezing houden over groenten- teelt. Deze rededie tegen 7 uur des avonds is uit geschreven kan door ieder worden bijgewoond. Alleen zullen voor de leden der «Tuinbouwvereeniging" alhier gereserveerde plaatsen gehouden worden. Laatste Berichten. Engelsclicn in Kgypte. KAIRO 18 Januari. De geheele strijdmacht van Ahmed Fedil, bestaande uit tweeduizend man, gaf zich aan de kanonneerboot «Metemmeh op den blauwen Nij 1 over. Fedil wist in zuidelijke richting te ont snappen. 359ste Staatsloterij. 5e klasse, 3e lijst, 18 Jan. 5e klasse, 4e lijst, 19 Jan. Ren schilder sink. In de winkelkast van den heer J. F. M. Endel, aan de Langestraat, alhier, is tentoongesteld een schil derstuk van den heer H. J. Bottemanne Jr., waarop wij gaarne de aandacht van belangstellenden vestigen. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aui als volgt: den 18: 757.4; den 19 755.1. Uitspraken Rechtbank. Onder de uitspraken dor arrondissements-rechtbank alhier, in ons vorig nummer, staat verkeerdelijk gemeld, dat J. K., te Enkhuizen, veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf. Dit moet zijn veertien dagen. Pr. J. Th. de Visser. Op maandag, den 23, des avonds te 71/, uur, zal, in het gebouw «Waakt en Bidt", als spreker optreden de heer dr. J. Th. de Visser, van Rotterdam lid der tweede kamer, met het onderwerp: «Het echtpaar Bosboom—Toussaint". De toegang is voor een ieder kosteloos. Toonkunst. In plaats van één groot werk zooals op de beide voorafgaande concerten had het bestuur onzer Toon kunstafdeel ing voor de 56e uitvoering, die dinsdag den 17, gehouden werd, een viertal werken van k einen om vang gekozen. Die uitvoering was daarom echter volstrekt niet minder dan de twee vroegere; het koor heeft weder gezongen op eene wijze, den bekwamen leider waardig. Voorgedragen werd«Gebet", van Julius Röntgen «Schicksalslied", van Joh. Brahms, en het meer eenvoudige «Geistliches Abeudlied", van Carl Reinecke. In dit laatste nummer zong de heer J. R. van Arnhem den tenorsolo. Bovendien zong het dameskoor twee composities van Chaminade (eene fransche musicienne)waarvan vooral het «Les feux de la Saint Jean" goed slaagde. Mejuffrouw van der Linden leerares aan de Muziek school der afdeeling, zong eenige liederen, waarvan vier met hollandschen teksteen verschijnsel dat wel afzon derlijk vermeld mag worden. Zij waren de «Sterren", van Bernard Zweers, «Mijn hart is vol verlangon", van den vlaamschen meester Peter Benoit«Een liedeken van sceiden", van C. H. Coster en «In de Mei", van C. v. d. Linden, benevens «Wtllfhild", van Hans Sommer. Het best vonden wij deze dame in het lied van Zweers en de allerliefste compositie van van der Linden. Als instrumentaalsolist trad op de heer G. J. Scager, in plaats van den heer Gaillardvioloncellistdie ver hinderd was. De heer S. speelde«Sonate", van Bibei (geb. 1644, gest. 1704 te Salzburg), «Adagio", van Nardini (geb. 1722 te Tibiana gest. 1793 te Florence) en de bekende romance van Svendsen. Deze heer speelde zeer mooiwat men ook wel kon verwachten wanneer men weetdat hij j.l. zomer eindexamen aan het Con servatorium te Amsterdam deed met het voordragen van twee gedeelten uit de «Kreutzer sonate", van Van Beet hoven en de «Ciacona", van Bach. De heer Tierie accompagneerde de solo's en de koren van Chamiade voor de overige nummers was de bege leiding opgedragen aan den heer van den Broecke, direc teur van het koor der «Vrije gemeente", te Amsterdam, tevens organist en muziekleeraar aldaar. De heer v. d. B. begeleidde uitstekend, het naspel van het «Schicksalslied' o. a. werd prachtig gespeeld. Een zeer schoone Bechsteinvleugel stond den heeren ton dienste. Telefoon. Rij den ondernemer van het telefoonnet alhier, don heer J. Potis het officieele bericht ingekomen dat het voornemen bestaatnog in den loop van dit jaar Alkmaar en den Helder op te nemen in het intercom munale net. Aanbesteding steenen. Door burgemeester en wethouders werd den 19 gehouden do openbare aanbesteding van de levering^ ten dienste dezer gemeente van 9000 stuks Ben-Ahiukeien 195000 stuks straatklinkersWaalvorm Vechtsteen 40000 dito Rijnvorm en 83000 stuks gele IJsel-straat- klinkers. 7 Inschrijvingsbiljetten waren ingekomen als van: E r- nest Janssen en E. Sonpart, exploitanten van keiengroeven te Luik voor 9 0 0 0 Ben-Ahin-keion a f 107 per 1000;Cornelis Kamp, steenfabrikant te Linschoten voor 75000 straatklinkers, Waalvorm Vechtsteen, f 20,60 per 1000, volgens monster A; 195000 straatklinkers als boven, volgens monster B f 19,75 per 1000; 40600 straatklinkers Rijnvorm, f 14,15 per 1000; P. Messelaar, steenkooper alhier, 75000 straatklin kers, Waalvorm Vechtsteen, volgens monster A, f 20.50 per 1000 100000 als bovon, monster B, f 19.73 por 100040000 straatklinkers, Rijnvorm, volgens monster C, f 16.74 per 1000 40000 id. id., volgens monster D, f 15.35 per 1000 83000 straatklinkers, IJselvorm, vol gens monster E ad f 9.48 per 100083000 straat klinkers, id volgens monster F, voor f8.76 per 1000 de wed. H. Knijffen Zonen, steen- en pannen- fabrikanten, te Rietveld, 40000 straatklinkers Rijn vorm, f 16,75 p. 1000 L. Ploeg, steenfabrikant te Driebergen, 70ü00 straatklinkers, Waalvorm Vechtsteen, f 19,95 per 1000 —Cornelis M ij n 1 i e f f F z., steenfabrikant te Nieuwerbrng40000 straatkliukers, Rijnvorm Vechtsteen volgens monster A f 15,44 per 1000volgens monster B, f 14,44 per 1000 W. 1'. Stoel, firma W. F. Stoel Zoon, fabrikant en koopman alhier 40000 straatklinkers, Rijnvorm volgens monster I voor f 16 per 1000 16000 van de 83000 IJselstraatkliukers, volgens monster II, voor f 8,49 per 1000 83000 als boven volgens monster IIIvoor f 7.79 per 1000. Gegund werden aan den heer I'. Messelaar, volgens monster F 83000 stuks tegen f 8,76 aau den heer C. Kamp, 75000volgens monster A tegen f 20,60 120000 volgens monster B tegen f 19,57 40000 straatklinkers Rijnvorm tegen f 14,15 aan de heeren E. Janssen en E. Soupart te Luik, 9000 keien f 107 per 1000 stuks. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secretarie in den loop dezer maand aanvraag kan wordon gedaan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1899, om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeden, aan dezen dienst verbonden, zijn ver meld in de daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 20 Jan. 1899. O. D. DONATII, Secretaris. GEBOREN. 18 Jan. Jan Frederik z. van Jan Frederik Jansen en Maria Oom. JohanDes Jacobus Lanrentius, z. van Johannes Marjot en Johanna Elisabeth Stikvoort. Alida Petronella Catalina d. van Gerard Jacob Bosman en Maria Alida Jacoba Feith. GerbeD z. van Swerus Evorardus Coersen en Arnoldina Catharina van Gulik. OVERLEDEN. 16 Jan. Anna Cornelia Denneman cchtgen. van Maarten Olgers46 jaar. 17 Willem Helmink36 j. Willem Cristiaan van der Teen van Koot, 71 j. Antje, d.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3