SEEK SETAAK? Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 22 J A N U A RI. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. FEUILLETON. ^0. 10. Berste blad- ALklHAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt D i n s d a g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f Q, 80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.Ott. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 25 Januari 1899des namiddags te 1 uurten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hier onder vermelde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. oorstel van B. en W. in zake het dempen van een sloot aan den Achterweg, langs het land van C. van der Oord. (Bijlage No. 143 van 1898). 3. Idem, als boven langs het land van de Wed. Kap- teyn, geb. Roskam. (Bijlage No. 144 van 1898). 4. Idem, naar aanleiding van een adres van P. Brands, in zake overdracht van grond. (Bijlage No 107 van 1898). 5. Idem om over te gaan tot wijziging der voor waarden van verpachting van terrein voor stand plaatsen van tenton op de kermis. (Bijlage No. 2). 6. Idem, naar aanleiding van een verzoekschrift van eenige bewoners van perceelen aan den Omval en den estdijk om van de betaling van hoofdelijken omslag te worden ontheven. (Bijlage No. 3). 7. Idem, naar aanleiding van een ingekomen verzoek schrift om over te gaan tot herziening der heffing voor het gebruik van gemeentegrond en van de ver ordening op het heffen van straatbelasting. (Bij lage No. 4.) 8 v j 8. Behandeling vau reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1898. (Bijlage No. 5). 9. Idem, van reclames tegen aanslagen in de straat belasting, dienst 1898. (Bglage No. 6). 10. oorstel van B. en W. in zake het overnemen van een riool langs den Kennemerstraatweg. (Bglage 11. Idem, tot he t verleenen van een subsidie ten be hoeve van de op 24 Maart a. s. te houden gewone jaarlijksche paaschtentoonstelling. (Bglage No. 8). 12. Idem, betreffende het verlichten van de Wognumsche buurt door middel van petroleum. (Bglage No. 9). 13. Idem, tot het geven van namen aan enkele straten. (Bglage No. 10). 14. Idem, om over te gaan tot wijziging der verorde- ning, regelende het benoemen van leden der gemeen telijke instellingen van liefdadigheid. (Bijlage No. 11.) 15. Idem, in zake samenwerking bij het benoemen van leeraren aan de Ambachtsschool en de Burgeravond school. (Bijlage No. 12). 16. Idembetreffende het inrichten der gemeentelijke boomkweekerjj. (Bijlage No. 13). DUITSC'HIjAfSI» Bij de Berlijnsche Lokal-Anzei- ger is een werkstaking van zetters uitgebroken. Een Novelle van DEBORA VAN DE VELDE. 4) Maar was de vader diep getroffen door deze ramp zwaar zag hij er tegen op, de treurige tijding aan zijne vrouw te brengen. Hoe zou hij het aanleggen, om haar op de omzichtigste wijze er mede in kennis te stellen O, hij wist het niet, dat het moederhart al bij ingeving begrepen had wat er geschied wasen nog meerdat bij haar geen twijfel bestond aan de oorzaak er van voor haar was het reeds een troostdat haar zoon in den toestand waarin hij verkeerde, althans veilig tehuis was en, zooals ze hoopte, niet geheel verloren. [Iet was avond; in de ziekenkamer brandde een flauw licht en naast het ledikantwaarop Hans nog altijd bewusteloos nederlagstonden de diepbedroefde ouders, en bij hen met ernstig gelaatde geneesheer. Hij sprak op gedempten toon, niet omdat er vrees bestond, dat luider spreken den kranke hinderen zou, maar omdat hetgeen hg te zeggen had eene zoo treurige en harde waarheid wasdat ze wel binnen engen kring mocht besloten blijven wantjawat het moederhart reeds had gevreesd wat ook de vader flauw vermoed had was de waarheid. Hans was niet alleen bewusteloos door den val, maar hij verkeerde onder den invloed van alcohol, hij een knaap van nauwelijks twaalf jaren 1 O rampzalige vrucht van de gevaarlijke kiem in zijn eerste jeugd door vaders roekeloosheid zelf in hem geplant Ach, als de jongen eens zou moeten sterven, zonder tot bewustzijn te komen, dat zou wezen om nimmer te ver geten, voor den vader om zich zelf nooit te vergeven 1 veertigtal zetters werden door de directie ontslagen, om dat zij zich tegen haar wil hadden aangesloten bij den Typografenbond en op een vergadering gesproken hadden over verkeeide toestanden. Tachtig zetters ve: klaarden zich met de ontslagen mannen solidair en legden het werk neer. BGTPTK. Het officieele blad van den 19 bevat een overeenkomst, onderteekend door den Egyptischen minister van buitenlandsche zake Boutros Pacha en lord Cromer, ten opzichte van Soedan. Onder dien naam wordt verstaan het geheele gebied ten zuiden van den 22en breedtegraad, dat nooit door de Egyptische troepen is ontruimd sinds 1882, of dat heroverd is, of mettertijd zal heroverd worden door de Britsche en Egyptische re geeringen gemeenschappelijk handelende. De Egyptische en Engelsche vlaggen zullen te zamen gebruikt worden in geheel Soedan. Met het militair en civiel opperbevel zal een gouverneur-generaal worden belast, die wordt benoemd door den Khedive onder goed keuring van Groot Brittanje. De Egyptische wetten en de jurisdictie der gemengde rechtbanken zullen niet toe passelijk iijn op Soedan, dat in staat van beleg zal blij ven. Geen consuls zullen geaccrediteerd worden zonder toestemming van Groot-Brittanje. De slavenhandel wordt verboden. Het tractaat vun Brussel betreffende den in voer van fabriekswaren, vuurwapenen, ammunitie en sterke dranken zal van kracht zijn. E7lf©KI.AAiD. De minister van koloniën, Cham berlain, die niet gewoon is zijne opinie onder stoelen of banken te steken, en door zijne opzienbarende redevoe ringen reeds menigmaal niet geringe ergernis verwekte (men denke aan de dagen van den Jameson-inval) heeft thans te Wolverhampton menig woord gesproken, dat der Fransche Regeering lang niet als muziek in de ooren zal klinken. Hij bestreed de politiek van de liberale partij de zoogenaamde »Klein-Engeland"-partij", (de te genstanders van meerdere uitbreiding van Engelands be zittingen). Hij sprak daarbij zijn bevrediging uit over het verloop van de Fashoda-auaestie en veide te hopen, dat Enge lands positie in het geheele Nijldal voortaan onbestreden zou wezen. Met voldoening heeft Engeland gezien, dat in Frankrijk de neiging bestaat, alle hangende quaesties op vriendschappelijke wijze op te lossen wil de Fransche regeering datdan komt Engeland haar halverwege te gemoet. Vervolgens besprak de minister de geschillen over Ma dagascar en Newfoundland. Wat de eerste quaestie betreft, is de Engelsche rege ring van meening, dat aan kwade trouw en het breken van het gegeven woord moet worden gedacht. Plechtige beloften zijn geschonden, En gelands verkregen rechten zijn voorbijgezien, en de En gelsche handel heeft daardoor ernstige schade geleden. Zoolang deze quaestie niet op bevredigende wijze is op gelost, zal bij het Engelsche volk een diep gevoel van krenking blijven bestaan. Doch de Regeering hoopt, dat ook deze quaestie op vriendschappelijke wijze zal worden bijgelegd. De arts was heengegaan met de belofte, nog vóór den nacht terug te komen eerst wanneer de werking van den alcohol voorbij was, zou hij volkomen over den toestand kunnen oordeelen. In stommebijna radelooze smart zat de heer van Dorp ter neder thans was zijne gade de kalmste zij was niet minder bedroefd dan hij maar toch trachtte zij hem te troosten en moed in te spreken. Het kon immers wel zijn, dat, als Hans weer bijkwam, zijn toe stand niet gevaarlijk zon blijken en dan zou misschien dit voorval hem nog ten zegen worden. En die hoop die een flauwe lichtstraal wierp in die donkere ure, bleek niet ijdel te zijn. Terwijl de ouders daar nog in angstige spanning bij het ledikant zaten zie, daar scheen het, dat de trekken van den knaap zich ontspanden en eindelijk daar sloeg Hans de oogen op en bracht werktuigelijk de hand aan het hoofd, blijkbaar zweefde hem eene vraag op de lippen, die hij echter nog niet wist uit te brengen maar toen moeder zich over hem heenboog en vroeg»Hebt ge hoofdpijn Hans zag hij haar aan met een blik van herkenning en ant woordde hij op zwakken toon Ja erg maar wat is er met me gebeurd »Je bent gevallen op het ijs en met een slede thuis gebracht weet je daar niets van sGevallen, neen, ja toch, ik geloof het wel, waar ben ik nu r" >Je bent thuis, mijn jongen bg je ouders, wil ik je hoofd eens nat maken zie zoo, doet dit goed »Ja, maar ik ben zoo flauw en zoo duizelig.'' »Ik zal je een kop bouillon halen dan zal dat wel beter worden", zei Lena. »Ja, maar als u me loslaat, dan val ik weer", stamelde de knaap angstig. Mevrouw van Dorp wisselde een snellen blik met haar echtgenootdie daar op den achtergrond stonddeze trad nu naderbij legde zijn arm om zijn zoontje heen en zei met trillende stem »Ik zal je ondersteunen, Hans, terwijl moeder weg is, dan kan je niet vallen." De gebeurtenissen op Newfoundland noemde Cham berlain »een typisch staaltje van de betreurenswaardige en boosaardige staatkunde die gevolgd kan worden, om anderen te ergerenzonder nut of voordeel voor hen, die haar toepassen." Een deel der Engelsche pers spreekt luide hare af keuring uit over deze heftige uitlatingen en de Fransche zal daarmede evenmin in gebreke blijven, geljjk zich gemakkelijk laat voorspellen. Columbus. Het stoffelijk overschot van Columbus, dat een eeuw geleden in de kathedraal van Havana was bijgezet (volgens anderen rust hij nog altijd in San-Domingo op Haiti), is bij de ontruiming van Cuba door de Spanjaarden mee gevoerd en deze week te Cadix aangebracht. Bij de opening der lijkkist vond men daarin enkel asch en eenige beenderen. De kist is daarna naar Sevilla gevoerd om in de kathedraal aldaar eindeljjk tot rust te komen. Deze bjjzetting ging met groote plechtigheden gepaard, welke bij koninklijk besluit verordend waren. De afstamme ling van den grooten ontdekKer, de hertog van Veragua, woonde haar bij. Andrée's Ballon f De gezagvoerder van het Noorsche zeilschip >Harald Haarfigen" rapporteert het volgende »In het begin vanJun 1898 waren wij op de zeehonden vangst tusschen IJsland en Groenland op 66° 30'N.Br, en 28° W.L. Een der booten passeerde een schots drijfjjs, waarop een groote hoop staaldraadtouw lag. Daar zij be vreesd waren door den mist hun schip te verliezen, keerden zij naar boord terug zonder een nader onderzoek in te stellen." De Noorsche gezagvoerder meent dat het geziene misschien een overblijfsel is van Andrée's ballon. Het is echter niet waarschijnlijk, daar, voor zoover men weet, geen ijzerdraad voorkwam aan den ballon van Andree. Meer kans is er dat dit touwwerk afkomstig is van een schipbreuk. Laatste Berichten. Zaak-Dreyfus. PARIJS, 20 Jan. In de heden gehouden Kamerzitting hield de beer Breton eene interpellatie over het diplo matiek dossier. Hij verklaarde dat volgens de mededeeling van een minister van onderwjjs de ministers en met name de heer Méline de valschheid van Henry hebben gekend. De oud-minister Barthon ontkent dit. Breton zeide dat een medelid der Kamer de mededeeling had gehoord. De heer Tranu roept: Dat ben ik! (Sensatie). Hg deelde verder mede, dat Rambaud, oud-minister'v. onderwijs in het kabinet-Méline in een vergadering van een land- bouw-comité heeft gezegd »Wij kenden die valschheid ook wel maar achtten het wenschelijk niets te zeggen. »Ik antwoordde' zeide Tranu verder»Gjj hebt die valschheid gekendwelnu dat is wat moois Ik neem acte van die verklaring." (Toejuichingen.) >0, is u daar ook, pa, dit is goed; ik zal nooit weer uit uw karaf snoepen, u was er toen al zoo bedroefd over. Neen, neen, laat u mij niet in de rivier vallen, want dan zink ik, en o, ik ben zoo bang" Het was goed, dat Lena terugkwam, want de aan doening werd Paul te machtig; het was blijkbaar, dat de knaap ijlde, en de vrees om in de rivier te vallen, werd zeker veroorzaakt door het beven van den arm, die hem steunde, altans toen zijne moeder de taak over nam, werd hij kalmer, met graagte dronk hij de ver kwikking, hem aangeboden, en na het gebruik werd zijn oogopslag helderderhjj keek moeder en vader dankbaar aan, maar toen, als leefde zjjn herinnering plotseling op, liet hij zijn hoofd in het kussen zinken en fluisterde met gebroken stem »Ik zal het niet weer doen." Juist werd er gescheld en kwam de dokter terug. Hij voelde den pols van den patiënt, en deed hem een paar vragen. Hans klaagde over hoofdpijn en ook over pijn in de leden. De geneesheer onderzocht hem, er was echter, zooals hij zeide, niets gebroken, de pijn was meer een gevolg van deD schok hij beschouwde den toestand wel als ern stig, doch nog niet als levensgevaarlijk als de patiënt zich rustig hield en er geen koortsen kwamen, zou het wei terecht komen. Hij raadde den heer van Dorp, die zeer overspannen was, aan, wat te gaan rusten, indien hij geen gevaar wilde loopen, zelf ziek te wordeu; mevrouw, die kalmer was, kon blijven waken. De dokter gaf nog eenige voorschiiften en beloofde den volgenden morgen vroeg terug te komen. W el verzette de heer van Dorp zich eerst tegen dien maatregel en beweerdd hij, toch niet te kunnen rusten, doch ten laatste gaf hij toe, omdat Lena er op wees dat er nog meer nachten konden komen dat er gewaakt moest worden en hij zijne krachten moest sparenen zooals Hans nu was, kon zij wel alleen bij hem blijven. Wat er wel omging in de moeder, toen zij daar bij het ziekbed alleen zat Diepe droefheid over haar kind zeker, maar ook een stille bede, dat uit dit kwade, het goede mocht voortkomen. Het meeste leed, om den wille van

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1