Nederland. Stadsberichten. l. s. Beurs- eu i>lar¥tberichteii. Met het oog ook op de bezorging van voor dit blad bestemde adver- tentiën enz., alsmede het afhalen der couranten, deelen de Uitgevers mede, dat voortaan n a des avonds 9 uur hunne Zaak GESLOTEN is. Zij voegen daarbij de beleefde uit- noodiging tot het publiek, te willen bevorderendat deze maatregel ook in het belang van hun perso neel, van blijvenden aard kan zijn. BURGERLIJKE S T A N L). »Hier heb ik een aantal gelegaliseerde verklaringen geteekend door versohillende getuigen die allen beves tigen dat de uitdrukking door den heer Rambaud is gebruikt." Trann leest verschillende gelijkluidende verklaringen voor. De oud-minister Barthou houdt zijn tegenspraak vol. De oud-minister Méline verklaart: Ik heb het valsche stuk voor 't eerst leeren kennen, op den dag, waarop Cavaignac het van de tribune heeft voorgelezen. Toen heb ik gezegd, dat ik de revisie noodzakeljjk achtte. Breton reide: Wjj kunnen nu slechts acte nemen van uwe woorden, maar moeten ons houden aan de verkla ring van Rambaud, die namens zich zelf en Méline sprak. Welnu, een minister, die falsarissen in de bureaux van het ministerie van oorlog laat blijven, heeft een zonder linge opvatting van vaderlandsliefde." De minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, ver klaart, dat het »ultra-geheim", genoemde dossier geen brieven bevat, door den vooroordeelde aan een buiten- landschen sonverein geschreven, evenmin als brieven van dien sonverein. Ten slotte wordt de eenvoudige orde van den dag met 480 tegen 51 stemmen aangenomen. Moord te Berkel. De slachtoflers van den dubbelen moord te Berkel ook de vrouw is overleden zijn den 18 des namiddags naar Leiden overgebracht, ten einde door prof. dr. D. E. Siegenbeek van Heubelom chirurgisch te worden geschouwd. Door de justitie wordt opsporing en inbeslagneming verzocht van de volgende bij den moord ontvreemde ef fecten Zuid-Italiaansche spoorw. 3 pet. 1 van 2500 Lire D 175276/280, 1 van 500 Lire No. 54123. Obligatiön Rusland 4 pet. 1867/69, 2 van 100 W. No. 532365/370 en 566671/675. Obligatiön Rusland 6e Emissie1 van Rb. 625 No. 578946/950, 4 id. van Rb. 125 No. 211335, 211336 211337 en 211338. Oblig. Rusland 4 pet. 1890, 4e Emissie1 van Rb. 625 No. 43099 en 43103. Oblig. Rusland 4 pet. 3 Emissie 3 van Rb. 625 Ns 180436/440, 180441/445 en 180446/450. Oblig. Rusland 4 pet. 1890 2e Emissie: 1 van Rb. 625 No. 184551/555. Oblig. Rusland 4 pet. 1867/69 2 van Rb. 20 Ns 820767 en 820868. Intns8chen zijn te 's Gravenhage twee personen aan gehouden, wier uiterlijk overeenkomst had met het sig nalement der vermoedelijke moordenaars te Berkel. V rijdag bracht men vóór den rechtor-commissaris oen jongmensch, dat te Amsterdam in een wisselkantoor ge tracht had een gedeelte der gestolen effecten te verkoo- pen. Hij zeide die ontvangen te hebben van een mot een manteljas gekleeden man. Een dusdanig gekleed per soon wordt te Rotterdam in verband met den moord gezocht. Afval en landbouw. In Genève wordt de afval der slachterijen vilde- i{jon, slachtplaatsen enz., volgens de methode van Aimé Girard voor den landbouw bruikbaar gemaakt door ze in zwavelzuur op te lossen, zonder verwarming. Van de oplossing worden dan superphosphaten gemaakt, die uit stekenden mest opleveren. Het vet wordt afgedchept en dient voor het vervaardigen van zeep en parfumeriön wat geen gevaar oplevert, omdat het daartoe sterk ver hit wordt. Regen kansen. Een Fransch meteoroloog, de heer Angot, heeft als uitkomst van zesjarige waarnemingen bevonden dat in zijn land gedurende de wintermaanden de kansen, dat het op een willekeurig gekozen uur zal regenen, zjjn 90 op de 1000. Gedurende de vroege ochtenduren (3 tot 6 uur) stijgen de kansen tot 111, en van 69 uur's avonds tot 120. In den tijd, dat de schouwburgen aangaan is de kans op regen dus het grootst en zal men wel doen zich te wapenen. Portvrijhcld. De minister van financiën heeft afwijzend beschikt op het, door verscheidene Kamers van Koophandel en Fabrieken ondersteund, adres van de Kamerte Winschoten, strekkende, dat officieele stukken enz., die van eenige autoriteit of van eenigen ambtenaar in de uitoefening van hun ambt aan een particulier worden verzonden mogen worden beschouwd als te zijn vrij van port. De minister vestigt er de aandacht opdat op de bedoelde stukken, mits voorzien van de aanwijzing »Dienst" en gecontrasigneerd door de afzendende autoriteithet hoogere port voor ongefiankeerde brieven niet van toe passing is. De geadresseerde heeft slechts te betalen he port, dat bij vooruitbetaling zou zijn verschuldigd geweest. Mr. KI. Fokker. Zuldscharwourie. Den 19, 's avonds, trad als spreker op de heer mr. E. Fokker, lid der tweede kamer voor het district Alkmaar. Het onderwerp der rede was: „verzekering tegen den ouden dag en invaliditeit in ver band met het rapport der staatscommissie." Het ongunstige resultaatwaartoe de commissie is Paulzij gevoelde hoezeer hem de uitspraak van den arts geschokt moest hebben en toen ze na eenigen tijd bemerkte, dat Hans in eene lichte sluimering lag, waagde zij het, even haar post te verlaten, om naar haar echt genoot te gaan zien. Hij sliep nog niet en sprong overeind, zoodra zij binnen kwam. »Wat is er?" vroeg hij op gejaagden toon, »is hij erger »Neen, stel je gerust, ik kwam je even zeggen, dat Hans slaapt; toe, beste man, tracht nu ook te slapen." »Ik zal het beproeven', zei Paul, »maar o, Lena, zeg dat ge mij vergeeft ik kan het mij zelf nooit vergeven." «Beste Paul, kwel je zelf niet meer, ik beschouw ons kind als gered, goeden nacht «Goeden nacht en God zegene je en make het waar", klonk Paul s antwoord en er daalde vrede in zijn hart en met den vrede kwam ook de rust. Wordt vervolgd. gekomen was zoo zeide spr., blijkens het verslag dier rede in de Telegraaf, te voorzien. Uit de wijze van samenstelling der commissie en de toespraak van minister van der Sleyden tot haar gehouden bleek reeds dat men tot eene ongunstige uitkomst moest komen. Dat neemt echter niet weg dat het rapport veel wetenswaardigs bevat en verscheidene uitspraken inhoudt, waarmede men zjjn voordeel kan doen. Zoo is de commissie eenstemmig in haar oordeel, dat de toestand waarin de nederlandsche arbeider verkeert, treurig is en dat het loon te gering is, om den arbeider zelf de premie voor de verzekering te kunnen laten betalen. De vrijwillige verzekering dit is ook gebLken is geheel mislukt. Het Nederlandsch Werkliedenfonds is daar om dit te bewijzen. Jaarlijks worden pl. m. 100 polissen gesloten, wolk getal bij een algemeene deelneming wel 30000 behoorde te zijn. We hebben dus te kiezen tusschen verplichte verzekering of geen verzekering. En nu is deze uitspraak der com missie van belang dat de Staat bevoegd is den arbeider de verplichting op te leggen om zich te verzekeren. De heer F. verklaart zich ook eeu voorstander van invalidi teitspensioen deskundigen toch hebben berekend, dat de rijksbijdrage daarvoor met slechts 2 millioen zou moeten worden verhoogd. De commissie verklaarde zich hier tegen, omdat de daarvoor noodige premie niet by benadering was te bepalen. Maar wanneer in Duitschland in 8 jaren tijd een batig saldo is gemaakt van 4 millioen mark waarom zou die verzekering dan in ons land ook niet kunnen worden ingevoerd De heer Fokker kan zich ook niet vereenigen met de berekeningen der commissie. De wiskundige leden moesten zorgen, dat de berekening nooit zou kunnen tegenvallen, doch zij zijn daarbij al te sekuur geweest en werden daarbij een handje geholpen door de tegenstanders der verzekering. Zoo rekent de commissie op eene rente van 3 pet., terwijl de berekening in Duitschland is gebaseerd op eene rente van 3'/2 pet. en do statistieken van verschillende levensverzekering-maatschappijen 3.8 A 4.3 pet. rente aan geven. Veilig had men dit op 3.3 pet. kunnen stellen. Ook is door de commissie het aantal verzekerden veel te hoog gouomen, waar zij dit stelt op 1.100.000. Waar dit getal in Duitschland met een nog hoogere loonklasse 11 milloen bedraagt, waaronder verschillende groepen van personen behooren die hier niet in aanmerking zouden komen, zou het in ons land beneden 1.000.000 moeten blijven. Voorts heeft de commissie dt sterftekans maar liefst 10 pet. hooger gesteld dan de statistieken aanwijzen terwijl de rijksbijdrage voor de militioplichtigen is bere kend naar een diensttijd van eeu jaar, hetgeen veel te lang is genomen. En dan nog zijn de administratiekosten te hoog berekend. Wanneer men nu gedurende den overgangstijd de hoogste loonklasse 800 1000) eens ging opheffen, zon dit weer eene aanzienlijke besparing geven. Dit alles te zamen genomen, zon, zegt spr,, de jaarlijksche rijksbijdrage van 8 a 9 millioen doen slinken tot 5 a 6 millioen. En zelfs al moest deze wat hooger zijn de pensionneering moet komen. Het betreft een eereschuld, die de maatschappij aan den arbeider heeft te voldoen. Waar moeten nu de middelen worden gevonden? In do eerste plaats in eene verhooging van de vermogens- en bedrijfsbelasting met 10 petdan in eene verhooging van successierechten van groote vermogensvervolgens in verhoogde invoerrechten van b.v. manufacturen en in belastingen op wjjn en gedistilleerdterwijl ook eene belasting op tabak in aanmerking zou kunnen komen. Van de gelegenheid tot debat werd door enkelen ge bruik gemaakt, die omtrent sommige zaken eenige op heldering wenschten. Zoo werd gevraagd hoe het zou gaan met de bijdragen van patroons voor losse werk lieden, waarop de heer Fokker wees op het in Duitsch land gevolgde stelsel, waar bij elke uitbetaling van plak- zogels werd gebruik gomaakt en waar 47 wekelijksche bijdragen per jaar voldoende zijn Op een vraag van een der aanwezigen, of de invalide werklieden de loouen niet zouden doen dalen, daar menig werkgever, evenals dit nu het geval is, aan een gepen- sionneerde de voorkeur zon geven antwoordt de heer F., dat daarvoor de werklieden-vereenigingeu kunnen waken gelijk de Trades Unions in Engeland. En bo vendien hondt de invaliditeit op, wanneer iemand 1/3 van het gewone loon verdient. Nadat do heer Duker namons de Langendjjker bouwers den hoer Fokker nog zijn dank had betuigd voor zijne bemoeiingen aangaande de groentenverzending tijdens de Kroningsfeesten, werd de vergadering gesloten. Den 19 hield spr. dezelfde rede te H ee r hu go w aar d. Krgcrlijkc baldadigheid. Men schrijft ons: Opmeer is dezer dagen de plaats waar allerlei baldadigheden worden uitgehaald. Zoo werd een poos geleden van den ouden werk-locomotief, die dienst deed bij den aanleg der trambaan, eene aanzienlijke hoeveel heid koper ontvreemd, een zandkar werd in de ringsloot gereden, een waarschuwingsbord van de tram afgeslagen en nog deze week een hek in de Breestraat moedwillig omvergehaald. Mag dat alles maar straffeloos geschieden, vragen we, want van een onderzoek is ons niets bekend. Spanbroek. In den schaakwedstrijd, den 20 ge houden werd de eorste prijs behaald door den heer P. Schipper, Schermeer gom. Oterleek, met llVai de 2e prijs door den heer L. de Vries, Wognum, met 10'/2 en de le prijs door den heer Bronkhorst, Hoogkarepel, met 10 punten. Het aantal deelnemers bedroeg 14. St. Pankras. Een perceel weiland in deze gemeente, ongeveer 3'/j bunders groot, dat tot heden 's jaars f 300 huur deed, is opnieuw verhuurd en nu om tot bouwland te worden ingericht en brengt thans als jaarlijksche huur- prys op f 716.20. Van een ander stukje weiland, groot pl.m. 60 M1, steeg de jaarlijksche huurprjjs van f 40 tot f 92.50. Barslngcrhurn. Den 20 brak te Kolhoru brand uit bij den timmerman A. Droog. Hoewel de vlam reeds uitsloeg, wist men het vuur nog zonder spuit te bedwingen, zoodat alleen eenige houtwaren en een berg plaatsje verbrandden. Aan de ansjovisvisschers te Kolhorn werd dezer dagen als batig saldo over 1898 uitbetaald, door de opkoo- pers der ansjovis, 10 ets. voor elke geleverde 1000 stuks. Een twaalftal ansjovissloepen kon en er hier in het aan staand saisoen bij. Schllderyenvelllng. Eene belangrijke knnstverkooping heeft dinsdag den 31 te Amsterdam plaatsin „de Brakke Grond." Er zullen geveild worden de schildergen, af komstig uit de boedels van mevr. wed. P. L. van der Gronden van Randenburg en den heer mr. S. Wildschut, te Amsterdam. De fraaie met afbeeldingen voorziene catalogus geeft aan o.a. 108 moderne schilderstukken. Henri ter Hall. Bij bovengenoemden heer bestaat het voornemen, opnieuw hier ter plaatse en wel in het lokaal Dili gent i a eene uitvoering te geven met een varieteiten- gezelschap. Zijn optreden is bepaald op zondag, 12 Fe bruari a.s. Cadettenschool. Het toelatingsexamen voor de Cadettenschool zal 6 Juli a.s. aanvangen. Het schriftelijk gedeelte wordt af genomen te 's Gravenhage, Breda en Arnhem. Sociaal-democratische arbeiderspartij. Van wege de afdeeling Amsterdam der sociaal democratische arbeiderspartij in Nederland, zal alhier eene openbare, voor vijf cents toegankelijke vergadering plaats hebben in het lokaal Harmonie, op zondag, den 22, des namiddags te 2 uur. Als spreker zal optre den de heer Br. H. (Dorter, met het onderwerp «Eéne arbeiderspartij in Nederland." Plus-stlchtlng. Het dames-comité, dat reeds vroeger, met veel succes voor de kas van bovengenoemd tehuis voor r. c. ouden van dagen, goed geslaagde soirée's en dergelijke organiseerde, deelt ons mede, dat haar optreden op nieuw noodzakelijk wordt. Er zijn dringende uitgaven te doen, die uit de gewone inkomsten niet bestreden kun nen worden en die geen uitstel lijden. Ook de opname van opnieuw een vijftal verpleegden stelt eischen aan de kas der stichting, die zij op den duur niet bevredigen kan, indien zij geene tijdelijke en blijvende versterking ontvangt. Een en ander heeft den dames aanleiding gegeven, op nieuw hare dankbare, vrjjwillig op zich genomen taak op te vatten en bestaat het voornemen, op 10 Februari a.s. ten voordeele der stichting eene soirée te houden. Men is thans reeds verzekerd zoo deelt men ons mede van de medewerking van de solisten, mevr. A. Oldenboom-Liitkemann, sopraan, van Amsterdam en me vrouw M. LauDirkzen, alt, van Purmereude en over anderer optreden zijn nog pogingen gaande. Tot slot van den avond zal tot uitvoering worden gebracht een ge deelte van het Weihuachts-Oratorium", van H. J. Muller. Het programma belooft uiterst aantrekkelijk te zullen worden en zal ongetwijfeld er toe bijdragen, dat op de rond te zenden inteekenlijsten ruim geteekend worde en het doel der dames dus bereikt. De barometerstand alhier, was 's morgeus te 8 aur als volgt: den 20: 757.1 den 21 752 9. (Diasverzekering. In de dezer dagen gehouden vergadering der Onder linge Alkmaar8che Glas-Assurantie-Maatschappij" de Eendracht" is besloten, met het oog op den gunstigen toestand der kas, ook voor dit jaar weder de helft van het premie-percentage te heffen. Het ingeschreven ver zekerde bedrag vermeerderde in het afgeloopon jaar met f 3000. Crescendo. De zangvereeniging «Crescendo" zal op dinsdag, den 24, in het lokaal Harmonie opvoeren: de operette «De Woudkoningin'', alsmede «Grootpapa's verjaardag", een en ander onder leiding van den heer J. M. Otto, ONDERTROUWD. 19 Jan. Pieter Kort, en Grietje Lugtig. 20 Petrus Johannes Sieveking, te Alkmaar, en Catharina van Velsen, te Wageningen. GEBOREN. 20 Jan. Anna Elisabeth, d. van Karei Selie en Anna Elisabeth Siegelaar. Johanna Hillegonda Margaretha, d. van Adrianus Johannes Hugten- burg en Jansje Trompetter. OVERLEDEN. 19 Jan. Johan Adam Root, 82 j. 20 Gerbenz. van Swerus Everardus Coersen en Arnoldina Catharina van Gulik, 2 d. 21 Jacob Stroomer, 48 j. en 8 m. Maria Helena, d. van Christianus Joannes Karstel, en wijlen Christina Maria Beets, 14 j. Verbotering: In het vorig nummer staat Over leden 17 Jan. Antje, d. van Cornelis Johannes Keijsper, en Catharina Veel; dit moet zijn: Antje, d. van Corne lis Johannes Keijsper, en Ariaantje Holman, 4 j. Alkmaar, 20 Jan. Aangevoerd 792 mudden. Tarwe f 6.50 a 6.25 rogge f 5,45 a 5.60, gerst f 4 .25 a 0. id. chev. f 4.25 a 4.50, haver f 3.10 a 3.50, paarde- boonen f 6.30 a 0.bruine dito f 10.a 11, .citroen Alkmaar, 20 Jan. Kleine kaas f 28.50, commissie f 28,Middelbare f 28.Aangevoerd 270 stapels wegende 99989 Kgr.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2