Nederland. Veiling vaste goederen. Gevonden Voorwerpen. Kantongerecht te Alkmaar. De minister yan justitie Lebret herinnerde aan het begingsel der scheiding van machten. Zijn inmenging zon slechts wanorde knnnen scheppen. Het onderzoek wordt zonder vertraging voortgezet en de regeering kan enkel de uitspraak van het vonnis afwachten. De minister kon niet anders doen dan het ontslag van den heer de Beau- repaire aannemen want een krachtiger sanctie zou de agitatie hebben vermeerderd. De Senaat nam met 212 tegen 23 stemmen aan een motie, goedkeurende de verklaringen der regeeringen en eerbiedigende het beginsel der scheiding van machten. Het is thans vrij zeker dat de Kamer van Straf zaken van het Hof van Casssatie Donderdag a.s. (26 Jan.) Picquarts verzoek tot regeling van rechtsgebied in open bare behandeling zal nemen. Het Hof heeft Woensdag de deskundigen Couard, Ber- tillon en Varinard gehoord. Esterhazy is nog niet vóór geweest. Zjjn vroegere vrinden vreezen zijn verklaring zij doen alle mogelijke moeite om de waarde van zjjn getuigenis bij voorbaat te verzwakken. Zoo heeft generaal Mercier zich nog eens laten interviewen door de »Soir'' om te kunnen verklaren, dat Esterhazy aan het Hof niet veel zaaks kan vertellen. Te Algiers is een werkstaking onder de bakkers uitgebroken. Alle pogingen om de patroons en do werk lui te doen toestemmen in een bemiddeling zijn mislukt. Woensdag hebben nog een paar bakkers besteld, maar de patroons hebben besloten op te houden met bakken. De stad wordt nu van commiesbrood voorzien door de militaire bakkerjj en die van Oran en Constantine. Het brood wordt onder de bescherming der gendarmen rond gebracht. RUSIiAWD. Een telegram uit Petersburg aan de »Daily Mail'' meldt, dat de gouverneur van het Trans- kaspische gebied bevel heeft ontvangen onmiddellijk Herat te bezetten ingeval bij den dood van den tegon- woordigen Emir van Afghanistan onlusten uitbreken. Voor dit doel is de Russische grenswacht met 20,000 man versterkt. Vogelten toonstelling. Blijkens eene nadere mededeeling van de Russische Regeering zal de, door het Russisch Genootschap voor Vogelteelt te houden, op 1—13 Mei 1899 te openen, internationale vogeltentoonstelling te St. Petersburg in plaats van op 16 - 28 Mei, gesloten worden op 10—22 Mei. ficcn «lorst. Het is bekend, dat er dieren zijn die in tegen stelling met den mensch die drinkt ook als hij geen dorst heeft zonder drinken leven, althans zeer weinig vocht tot zich nemen. Zoo de lama's in Patagonië, de gazellen in het Oosten, de konjjnen, de slangen en som mige andere dieren die in den woestijn leven. Weinig be kend is het echter dat in de dorre streken van het Fransche departement Lozère, ver van bronnen en beken, geheele kudden runderen en schapen leven, dio schier geen drinken noodig hebben en toch overvloedig melk geven, de melk waarvan de Roquefort-kaas gemaakt wordt. De „steker" te Brussel. Te Brussel is weder een moordaanslag gepleegd, welke mon aan den Brusselschen »Jack the Ripper" toeschrijft. Een 17-jarig meisje is den 17, des avonds, onder de hoo rnen van de »Groene Laan" (Laeben) aangevallen door een naar gissirg 30-jarigen man, met grijze jas en zwaren snor, die haar eerst om het middel vatte en haar ver volgens, in het Vlaamsch »je geld of je leven" toeriep, waarna hij haar met een mes een steek in den buik en een in de rechter kuit toebracht. Het meisje verweerde zich, waarbij zij nog een steek kreeg en eindelijk wist zij zich los te rukken en naar hare woning te vluchten. De moordenaar achtervolgde haar tot aan de deur, die zij hem voor den neus dicht wierp. Toen maakte hij zich uit de voeten en hij is nog niet gevonden, ondanks de ijverige nasporingen der poli tie. De wonden van het meisje zijn diep, maar, naar het schijnt, niet gevaarlijk. Provinciale Vereeniging van waterschappen. Te Groningen is eene Vereeniging van waterschap pen voor de geheele provincie opgericht. Uitgeest. Als het variété-gezelschap alhier een voor stelling geeftdan is de zaal te klein om alle belang stellenden te bevatten. Ook nu weder was op beide avonden, Woensdag, den 18, en Donderdag, den 19, de zaal overvol. De verschillende nummers van het uitge breid programma boeiden ook thans, zoowel door voor drachten, als door costumeering en grimeering. De uit voering we;d opgeluisterd door een flink orkest, onder leiding van den heer L. Eschweiier, van Amsterdam. Waar blijft liet Vee, dat aan de Belgische grenzen wordt teruggezonden In het »Neörl. Wbld. v. Zuivelbereiding en Vee teelt" leest men Sinds eenige weken worden, zooals onze lezers weten, de, in Belgie uit Nederland komende, koeien aan de tuber- culine-proef onderworpen en de dieren, welke op tuber- culine-inspuiting reageeren, teruggezonden en van een bepaald merk voorzien. Deze teruggezonden koeien, welke veel kans hebben, dat zij lijdende zjjn aan tuberculose, worden weer in Nederland op de markten verhandeld. Dat het koopen van zulk vee gevaarljjk is en dat men daardoor veel kans loopt een bron van besmetting op zijn stal te halen, behoeft voor onze lezers geen nader betoog. Toch worden voor deze koeien op de markten gemakkelijk koopers gevonden, natuurljjk voor wat lage- ren prijs. Enkele gemeenten, o.a. Schagen, zijn zoo ver standig de aanvoeren op de veemurkt van zulk vee te verbieden. Het is te hopen, dat meerdere gemeenten dit voorbeeld navolgen. De veehouder kan zich voor znlk een gevaarlijken koop wachten, door op het in België aangebrachte af- keuringsmerk te letten. Het Ned. Landbouw-comité publiceert daartoe het volgende De runderen, die bij invoer in België afgekeurd zijn wegens tuberculose en weder naar Nederland worden teruggevoerd, zijn gemerkt met twee gaatjes in het linker oor. Veehouders en veehandelaren worden in hun eigen belang attent gemaakt, om zich voor schade te hoeden. Het Dagelgksch Bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité, H. F. BULTMAN, Voorzitter. Mr. A. FERF, Secretaris. Als de regeering, voorgelicht door de Commissie, die zich bezig houdt met bet doen van voorstellen in zake de bestrijding der tuberculose, met maatregelen voor den dag komt, zal aan dezen dwazen handel wel een einde komen. Het gezonde vee wegzenden en het zieke houden, leidt natuurlijk tot het steeds meer voorkomen van de ge vreesde en schadelijke tuberculose, die den veestapel en den mensch bedreigt. Kr. Een ontploffing. Bij een fabrikant in gedistilleord in de Spjjkerstraat te Arnhem ontstond den 18,'s morgens, een zeer ernstige gasontploffing toen de meid, om ruim 7 uur, in de, in het sousterrein gelegen, keuken een lucifer opstak. De dienstbode is zoodanig verwond, dat zij naar het zieken huis moest worden overgebracht. De deuren werden uit gerukt en geen ruit is heel gebleven. De meubels zijn gedeeltelijk vernield. De schado is zeer belangrijk. Handenarbeid. Om een overzicht van het onderwijs in en met handenarbeid in Nederland te vorkrijgen heeft het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het onder wijs in handenarbeid, den leden verzocht aan den secre taris B. de Waart, Schiedam, toe te zenden a. Het adres der school, uit hunne omgeving, waarde handenarbeid buiten de schooluren wordt onderwezen, met het doel, den leerlingen zekere vaardigheid aan te brengen. b. Namen van hoofden van scholen uit hunne omge ving, waar de handenarbeid als in egreerend deel van het onderwjjs is ingevoerd. Het bestuur stelt zich voor, aan de schoolbesturen, bedoeld onder letter a en aan de hoofden van scholen bedoeld onder letter b, eenige vragen ter beantwoording toe te zenden, waaruit gegevens voor een volledig over zicht van het onderwijs in handenarbeid in Nederland verkregen kunnen worden. Dennenhout. Men schrijft aan het Hdbl. uit Friesland Het dennen- of sparreuhout werd tot nog toe hoofd zakelijk gebruikt voor mijnhoutwaarvoor de rechte stammen zeer geschikt zjjn. In Friesland werden dan ook geheele bosschen door Belgen opgekocht, Het kromme hout werd gebruikt voor brandstof in de tegelfabrieken. Dit hars bevattende hout is uitermate geschikt om eene hooge temperatuur te verkrijgen, noodig voor het glasuren. Thans zijn in Friesland door een zeepfabrikant ruim 2500 dennen aangekocht met het doel om daarvan duigen te maken voor zeepvaatjes, waarvan het hout minder duur zaam behoeft te zijn dan van vaten voor boter, olie enz. Haarlem. De bevolking van Haarlem nam in 1898 toe met 1611 personen, zoodat zij op 31 Decem ber j.l., 64362 telde. Te Vlaardlngen is in éónen nacht op drie plaat sen ingebroken. In het kantoor van den heer Ommering werd de lessenaar opengebroken, waaruit men den sleu tel der brandkast nam Aangezien de heer O. elkon avond het geld mee naar huis neemt, is er slechts f 400 ontvreemd kunnen worden. In het pakhuis der Dogger maatschappij werd van een kuiper ruim f 100 meegeno men. Bij de firma De Neef werd niets vermist, maar werd, evenals bij de beide andere inbraken, alles ver nield. Overal vond men sporen van vetkaarsen. De daders zijn nog onbekend. Hulde aan de politie. Amsterdam. Donderdag werd door de daartoe indertijd gevormde commissie, aan de politie uitgereikt de herinneringsmedaille met oorkonde, als huldeblijk voor het optreden der politie tjjdens de inhuldigingsfeesten. Voor zooveel het met de belangen van den dienst was overeen te brengen, waren zooveel mogelijk ambtenaren en beambten van het corps bij de plechtigheid tegen woordig, n. 1. de geheele vrije brigade en de helft der dienstbrigadeverder de commissarissenhoofdinspec teurs, personeel der administratie, recherche en telegra phic laatstgenoemden waTen niet in uniform, de andere leden van het corps allen in groot tenue. Tevens waren tegenwoordig de Rijksveldwachters en politie-beambten uit Den Haag Rotterdam en Utrecht, die in de feest week hier ter stede dienst hadden gedaan, en straks ook de herinneringsmedaille zouden ontvangen. De plechtigheid had plaats op de Beurs, in tegen woordigheid van den Burgemeester en den procureur- generaal. De president der commissie sprak het corps in warme bewoordingen toe en overhandigde aan het einde zijner rede den burgemeester een exemplaaar der medaille in goud. De burgemeester, der commissie dank zeggende, bracht hulde aan de burgerij, evenals de hoofdcommis saris de heer Franken, die na hem het woord voerde. Daarna begon het uitreiken der medailles. Deze zijn keurig van brons gegoten in de fabriek der firma Begeer te Utrechtzij zijn gehecht aan een lint, vertoonende de Amsterdamsche kleuren, en hebben den vorm van de Atjeh-medaille. Aan de eene zijde draagt het kruis in het midden de buste der Koningin en verder op de vier hoeken de data der feestdagen »59 Sept. 1898"; aan den anderen kant leest men de woorden »Hulde van Amstels burgerij aan de politie". De „bullekcrk" te Zaandam. Het College van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk te West-Zaandam heeft thans definitief besloten de bekende «Bullekerk voor afbraak te ver- koopen. Zand voort. Naar men meldt, bestaat het plan alhier een volgens de eischen des tijds ingericht Casino op te richten en zouden daarvoor reeds de benoodigde gronden aangekocht zijn in de nabjjheid van het hotel d'Orange en den Kostverloren-Straatweg. Met het bou wen zal waarschijnlijk in de eerste helft van Februari worden aangevangen. H Inter* Te Bergen-op-Zoem is de eerste asperge uit den kouden grond gestoken. By den heer v. d. B., te Och ten, staat nu reeds een perkje primula-veris in bloei. Schevenlngen. Door de milddadigheid van Ko ningin Wilhelmina kónden gisteren te Schevingen aan een groot aantal behoeftigen wederom kleedingstukken, dekens, eetwaren en brandstoffen uitgereikt worden. De kleedingstukken waren vervaardigd door de leer lingen der Koninklijke Naaischool, alwaar de uitdeeling geschiedde. Twee honderd gezinnen werden daarmede gelukkig gemaakt. Eenige dames ook de bestuursleden van «Arbeid Adelt", te 's-Gravenhage, woonden deze uit deeling bij, op den geboortedag van wjjlen Koningin Anna Paulowna, de stichteres vnn bovengenoemde school. Turf. Uit Vroomshoop (Overijsel) schrijft men aan het »N. v. d. D." Het buitengewoon zachte winterweder is niet voordeelig voor de verveners. De gewone afvoer naar de hokke- bazen en vaste klanten gaat wel dagelijks voort per spoor, doch de aftrek is niet zoo groot als in strengere winters. Ook drukt het de prijzen eenigzins, zoodat het geen wonder is dat de verveners verlangend naar vorst uitzien. Het getal verzonden waggons met turf, turfstrooisel en briqetten bedroeg in het voorgaande kalenderjaar meer dan drieduizend. Kas veefokker ij Uit de rasveefokkerij van den heer H. A. Pauwen, te West-Pannerden, zjjn onlangs 14 half-jarige lammeren verkocht, te zamen voor t 700. Zij wegen 60 h 70 K.G. levend. Bij denzelfde wierpen drie kolossale zeugen, van Pau- wen's Improved Yorkshire-ras, te zamen 45 biggen, waar van 2 stierven. De overige 43 werden verkocht, 7 tot 10 weken oud, voor f 25 per stuk, alle met bestemming voor de voortteling. Oranje-HTassau Oord. H. M. de Koningin-Moeder heeft eene commissie benoemd om Haar voor te lichten bij de voorbereiding en oprichting van het Sanatorium op het Oranje-Nassan Oord en bij alios wat hiermede verband houdt. De heeren, die namens Hare Majesteit zijn uitgenoodigd in deze commissie van advies zitting te nemen, hebben zich allen gaarne bereid verklaard aan deze eervolle op roeping gevolg te geven. De commissie bestaat uit de heerenDr. J. J. Homoet, te Arnhem Dr. H. A. Kooijker, Hoogleeraar te Gronin gen Jhr. Mr. S. M. S. de Savornin Lohman, lid van de Algemeene Rekenkamer Mr. J. P. R. M. de Nerée van Babberich, lid van den Raad van State Jhr. S. M. S. de Ranitz, intendant van Hr. Ms. Huis, en Dr. G. H. Roessingh, geneesheer-directeur van het Gemeente- Ziekenhuis van 's Gravenhage. 19 Jan. Door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE. 1. Huis, ert en tuin Limmerhoek, 2 a. 20 ca. Str. F. H. Ringers q.q. f 2675, 2. Huis en erf, Akerslaan 1 a. 70 c.a. Str. W. Vasbinder 405, 3. Huis en tuin, Liefdelaan 1 a 40 c.a. Str. W. Hos 465, 4. dito dito, aldaar, 1 a 40 c.a. Str. K. Kuiper 430, 5. dito dito, aldaar, 3 a 93 c.a. Str. Jn. Muijs 960, 6. Huis en erf, Korenlaan, 1 a 15 c.a. Str. K. Wagemaker 780, 7. Huis, erf en steeg, aldaar, achter Ns. 6 en 7. 2 a. 17 c.a. Str. W. Vasbinder 550,- 8. Huis en erf, Akerslaan, 68 cent. Niet geveild. 9. Pakhuis met kantoor en bovenwoning, en erf, Limmerhoek, 1 a. 27 cent. Str. D. Kistemaker 2035, 10. Huis met schuren en erf, a/h Laantje, bjj Vogelenzang, 11 a. 50 cent. Str. F. H. Ringers 2310, Afslag en combinatiën zullen gehouden worden op don derdag 26 Januari e.k., 's-namiddags 6 uurin het calé »de Nederlanden". Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een ceintuureen dienstmedalje van de schutterij een kettinkje met gouden tonnetje een handmofeen beursje inh. f 0,01 een broche een hondenhalsband een zwarte handschoen; een manchetknoop; een kin derzak, inh. f 0,05een mesje en een koetouw. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 20 Jan. 1899. S M. S. MODDERMAN Jr. Zitting van 20 Jan. 1899. P. S., Heerhugowaard, J. S., J. N. en A. v. P., Eg- mond aan Zee D. W., Ursem, P. G., D. T. v. S. en W. K., Alkmaar, D. de R., Graft, K. v. D., R. M. en J. A., Bergen, overtreding gemeente-verordening, de le en 5e 8e ieder t 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2e-4e en 9e12e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. M. K. en H. de H., Alkmaar, overtreding politie-ver- ordeningde le 3 maal f 1 boete of 3 maal 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht. J. de Gr. Jz. en L. K. Cz., Egmond aan Zee, stroo- perij, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. E. K. Lz., W. K. Lz. en W. P. Jz., als boven, loopen over verboden grond, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. C. S. Ez., Alkmaar, C. J. G. Cz., J. v. D. Pz. en J. B., Heiloo, A. S., Schagen, L. v. T., Akersloot, D. G. Dz., L. Z. Jz., G. Z. Phz., J. Zw. Phz. en W. W. Ez., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, de le4e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 1 boete of 1 dag hecht., de 6e 2 maal 4 dagen hecht., de 7e11e ieder 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. D. W., Alkmaar, A. B., Oudcarspel, M. B., Utrecht, A. K., Schoorl, en H. K., Helder, dronkenschap, de le, 2e en 4e ieder f 1 boete of 1 dag hpcht., de 3e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 5e f 2 boete of 2 dagen hecht. P. S., Alkmaar, en D. G., Heerhugowaard, dronken schap en het verwekken van nachtrumoer, de le 3 maal f 2 boete of 3 maal 1 dag hecht., de 2e 2 maal f 2 boete of 2 maal 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6