teaeii Hout en de plantsoenen. No. 14. Honderd en eerste jaargang 1899. WOENSDAG 1 FEBRUARI. Amsterdamsche Brieven. Verslag der handelingen van den Gemeenteraad. v. D E ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt BInsdag-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door bet rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien s Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. Ingezetenen, die prijs mochten stellen op de geregelde toezending van alle voorstellen aan den Baad, die in de bjjlagen tot het Raadsverslag worden opge nomen alsmede van het otficleele Verslag der Handelingen van den Uemeenteraad, tegen den prijs van f 2,50 's Jaars, gelieven daarvan te doen blijken aan den Gemeente-Secretaris. FAHIL1EHA4BTEH. Toegangskaarten a f 1. geldig eiken Maandag en Vrijdag van 1 tot 3 uur, gedurende het jaar 1899, voor den houder, zijne huisgenooten en logé's, kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. Namens de Commissie van Toezicht, C. D. DONATH lid-Secretaris. Een merkwaardig staaltje van de lichtzinnigheid waarmee sommige menschen ertoe komen om een valsche handteekening te maken, bracht in de afgeloopen week een zitting van de arrondissements-rechtbank. Daar had zich te verantwoorden zekere J. Appels, schoen maker van beroep, die het misdrijf had gepleegd om makelaar te kunnen worden. Die aanstelling had al lang tot de illusies van den man behoord. Schoenmaker is een best vak, maar 't is een heele toer om altijd bij de leest te blijven en hij dacht, dat als hy tot makelaar werd benoemd, hij eenigs- zins steeg op den maatschappelijken ladder en daarmee ook nog wel een extraatje was te verdienen. Nu ging 't vroeger bij deze benoemingen onverantwoordelijk toe. Men verzocht aan een paar vrienden om te verklaren, dat men eenige jaren werkzaam was geweest in het vak van mobilair en tot dien dienst was allicht iemand te vinden, daar de namen van de onderteekenaren een diep geheim bleven. Appels was in 1894 zoo gelukkig de makelaars Th. Fluyter en W. Wattjes tot het plaatsen humer handteekening te bewegen en met stille verkneu keling wachtte hij zijne aanstelling af. Er kwam evenwel een kink in de kabel onze candidaat scheen meer op zijn geweten te hebben dan zijne beschermers wel wisten, want niemand minder dan de hoofdcommissaris van politie kwam adviseeren om hem het ambt van vertrouwen niet te schenken. Dat was voor den schoenmaker een groote teleurstel ling. Mokkende legde hij zich daarbij neer, maar tege lijkertijd vastbesloten om een gunstige gelegenheid af te wachten en dan nog eens een kansje te wagen. Sedert De heeren Anth. Koster, van 's-Gravenhage, en H. Copijns, Groenekam bij Utrecht, de deskundigen, die, op nitnoodiging van »Alcmaria'', het bekende rapport uit brachten, deden aan genoemde Vereeniging nader het volgende schrijven toekomen. Afdrukken werden daarvan door het bestuur van »Alcmaria" gezonden aan het dagelijksch bestuur dezer gemeente, de leden van den raad, alsmede aan den op zichter over de plantsoenen. Aan de Vereeniging Alcmaria'' te Alkmaar. Ondergeteekenden meenen dat het hun plicht is op de aan- en opmerkingen welke hun rapport uitlokten het volgende te antwoorden. Betreffende de missive van de Commissie voor de plantsoenen. Juist omdat wij veel goeds en schoons in Alkmaar's beplantingen opmerkten was het ons een aangename taak om naar ons beste weten een zoodanig advies te geven dat het goede nog beter zon doen uitkomen en het gebrekkige hier en daar zou kunnen verbeteren. De Harddraverslaan. Dit moeielijk vraagstuk is door ons nauwgezet over wogen en wij blijven onze gegeven adviezen volkomen handhaven. Ernstige vakkundigen trachten bij tijds maatregelen te nemen om de kwade gevolgen in de toekomst te voorkomen. Dat die laan waarschijnlijk nog wel eenige jaren stand kan houden is ook door ons erkend al vinden w die schatting lang en gewaagd maar mocht zij juist zijn, des te beter, want dan heeft men voldoenden tijd tot voorbereiding. Wij betwijfelen of de beuken bij kwam echter do hervorming bij de makelaars-benoemingen tot stand, waarover wij vroeger hebben geschreven. B. en W. besloten namelijk in het vervolg de namen te pu- bliceeren van de candidaten en van de personen, die ver klaringen aflegden omtrent huune bekwaamheid en om trent den duur hunner werkzaamheid in het vak, waar voor zij zich aanmeldden. Nu klopte andermaal vriend Appels aan bij de heeren Fluyter en Wattjes, maar deze hadden thans weinig lust om zich opnieuw met de zaak in te laten hunne collega's zouden dan ontdekken, dat zij hun naam plaatsten onder een attest, dat niet met de waarheid strookte wel een bewijs, dat de hervor ming doel heeft getroffen. In plaats dat onze schoen maker nu eerlijk bekendedat de kans voorgoed ver keken was, besloot hij zichzelf te helpen. Hij diende den 12en Januari '98 bij B. en W. een verzoekschrift in om benoemd te worden en voegde daarbij getuigschriften, waarin de hierboven genoemde makelaars verklaarden, dat hij te Amsterdam vijf jaar in het vak van mobilair was werkzaam geweest. Die attesten waren valsch en zonder blikken of blozen plaatste Appels daaronder valsche handteekeningen. Nu zou men verwachten, dat hij ten minste met lijdzaamheid het resultaat dezer sol licitatie zou hebben afgewacht en bij een afwijzende be schikking zou hebben begrepen, dat voor hem de make laardij een luchtkasteel was. Niets echter daarvan Appels scheen 't er op gezet te hebben het record van hardleerschheid te slaan, en, zoo waar, had hij de bru taliteit om eenige weken later andermaal een request bij B. en W. in te dienen en dit andermaal vergezeld te laten gaan van een attest met valsche handteekeningen, waarin hij thans de makelaars Fluyter en Wattjes liet verklaren, dat hij zich drie jaar lang had bewogen in het mobilair- en assurantievak. Nu mengde zich de jus titie in de zaak en zoó stond hij deze week terecht. Als getuigen traden op de beide makelaars, wier naam was misbruikt, eigenlijk wist men uiet, waarover men zich meer moest verwonderen over het gedrag van den schoenmaker of over hunne verklaringen. Zij zeiden, dat zij de daad van Appels wel niet in den haak vonden maar toch ook niet zoo heel erg Zij hadden daardoor geen nadeel geleden en zouden daardoor waarschijnljjk nimmer schade geleden hebben. Op de vraag van den president, of zij dan den beklaagde geschikt achtten voor het makelaarsambt, gaf een hunner te kennen, dat Appels dit evengoed kon uitoefenen als zoo menig ander. Een makelaar was volgens hem niet veel meer dan een be- eedigd kruier en »zelfs nog minder dan een deurwaarder." Die laatste uitdrukking bezorgde hem een tikje op de vingers van den president in den vorm van de opmer king, dat de getuige zich een geheel verkeerde voorstel ling maakte, wanneer hij het ambt van een deurwaarder voor een onbeteekeude bediening hield. Het O. M. oordeelde ook over de makelaars heel anders dan de beide deskundigen, 't Was niet te ontkennen, dat in het makelaarsvak, althans wat het mobilair aan gaat, wel wat de klad was gekomen, maar toch genoten de titularissen een zeker vertrouwen, zoodat dan ook de Raad maar niet klakkeloos benoemde doch waarborgen de Buiten-Societeit, waarnaar verwezen wordt, wel vol gens ons aangegeven systeem behandeld zijn en voorbe reid, is dit niet zoo, dan mag men deze beplanting niet ah argument tegen ons advies gebruiken. Men kan in een beknopt rapport niet alle details opsommenen geheel overbodig is dit, als men jaarlijks een deskundige raadplegen wil. Omtrent de beukeboomen willen we onze bedoeling nauwkeuriger uiteenzetten. Men tracht in de omgeving uit de bosschen beukeboomen te verkrijgen die op 1 meter boven den grond 3040 centimeter omvang hebben, zoo mogelijk gelijkmatige, slank gegroeide boomen. Indien deze boomen zoo mogelijk met een aardkluit en met de noodige zorg worden uitgerooid en geplant in de Stadskweekerij dan is de kans van aanslaan groot. Benkeu verplant men het zekerst in September met blad. Is de grond op dat tijdstip te nat, dan plante men tegen Mei als de beuk zich begint te ontwikkelen. Mochten zoodanige beukeboomen niet te verkrijgen zijn dan voorzeker bestaat er aanleiding om een andere soort boom te kiezen. Waarom is men toch zoo tegen kastanjeboomen Omdat de jeugd zich 14 dagen lang amuseert met de vrachten at te werpen 'f Heeft men de vele kastanjelanen in ons vochtig land wel eens aandachtig bekeken en niet opgemerkt hoe weinig zij geleden hebben van die handelingen der jeugd Is er een prachtiger boom bekend als een kastanje in vollen bloei Wanneer men lange of slanke boomen van de witte kastanje eenige jaren opplant met de beuken in de kweekerij en zulke boomen in de rondte diep snoeit zoodat ze hooger zich meer gaan vertakken en geschikter worden om in zulk een breede laan spoedig schaduw te geven dan zouden zulke boomen het best aan het doel beantwoorden. De kastanje is van nature geneigd eene breedgevormde kroon met laag afhangende takken te maken, maar zij laat zich zeer goed tot een slanke boom vormen, als de sterke takken onder aan de kroon maar diep ingesneden worden. Aldus gevormd bloeit ze het vroeg. Waren dan ook de heeren Fluyter en Wattjes niet benadeeld, de makelaardij en de rechtsorde in het alge meen waren wel degelijk geschaad, zoodat wegens valsch- heid in geschrifte, tweemaal gepleegd en gebruikmaking daarvan, drie maanden gevangenisstraf werden geëischt. Zeker geen strenge eisch, maar toch had de verdediger, mr. H. L. A. Visser, daarop nog veel af te dingen, zoodat hij ten slotte op vrijspraak aandrong. Dergelyke pleidooien hebben op ons altijd een treurigen indruk ge maakt. Hier is een man, die met berekening zich hoeft schuldig gemaakt aan een wets-overtreding en daarvoor straf verdient. Do mate daarvan kan de advocaat trach ten te verminderen door zooveel mogelijk verzachtende omstandigheden bij te brengen dat is zijne roeping, maar vrijspraak te vragen is het ambt belachelijk maken. Een dergelijke conclusie verzwakt bovendien het effect van betoogeo van andere rechtsgeleerden, die met veel meer recht daartoe komen een advocaat moest eigen lijk nooit op vrijspraak aandringen dan wanneer hij voor zichzelf de heilige overtuiging koestert, dat zyn cliënt niets strafbaars heeft gedaan of niets, dat hem binnen het bereik der strafwet brengt. Zou mr. Visser oprechte- lijk kannen verklaren, dat een dergelyke grove verval- sching als Appels pleegde, maar ongewroken moet blijven Van advocaten gesproken een heerlijke tijd ligt voor hen in het verschietnu eerlang de zaak-Haas- Van Hall wei naar de openbare rechtszitting zal worden verwezen. Die arme Haas heeft zich niet kunnen ver weren tegen de ondervragingen en is geëindigd met te bekennen dat hij met bewustheid zich schuldig heeft gemaakt aan de poging tot oplichting van graaf Zu .Spaur te Bennebroek. Met mr. van Hall, die trouwens zelf jurist is schiet men lang zoo hard niet op en zelfs begint de meening veld te winnen, dat men hem eerlang wel weer in vrijheid zal moeten stellen. Dat zou in menigon kring een zucht van verlichting doeo slaken want de verdachte is verwant aan een aantal eerste families in den lande en als hij schuldig bleek zouden verscheidene bekende personen daardoor gecompromitteerd worden, 't Moet gezegd dat een preventief gevangene zich ten aanzien van de verdediging van zjjn naam en zyn daden ten overstaan van de publieko opiniein alles behalve gunstige omstandigheden bevindt. Zoodra hij achter slot en grendel zit is aan zyn vijanden hei veld vrijgelaten om hem te belasteren en hem allerlet ondeugden aan te wrijven waaraan hij wellicht geheel onschuldig is. Kan de man, die op vrije voeten is, bij een opkomend valsch gerucht zich dadelijk daartegen schrap zetten door een pertinente tegenspraak of door een aanklacht bij de justitie tegen den lasteraarde aangehoudene is een weerloos slachtoffer en wat de een fluistert en veronderstelt, wordt enkele dagen later door den ander luidop gezegd en als de zuivere waarheid bezworen. Gelukkig voor mr. van Hall dat ten minste zyn doodvijandde bankiersagent Louis Jacobszich door zijn hartstochten zoodanig laat meeslepen dat niemand hem au sérieux neemt. Spreekt men hem, dan komt er oen stortvloed van niet-aaneengeschakelde verhalen, waar- meest in het bovengedeelte der kroon. Als echter dat vruchten afwerpen zulk een overwegend bezwaar is, kan men dubbelbloemige witte kastanjes planten welke geene vruchten dragen. Het K e n n e m e r p a r k de Hout, Bolwerk en Grasperken. De rapporteurs verwonderen zich over zooveel zelfver trouwen uitgedrukt in de missive der commissie van bijstand omtrent bovenstaande beplantingen. Waar de geachte commissie die beplantingen zoo voortreffelijk noemt, daar spijt het rapporteurs, in strijd hiermede te moeten verzekeren dat zjj bij hun uitgebracht advies blijven, en willen hier nog aan toevoegen, dat vrees voor mishandeling der stadsbeplantingen door de jeugd en kwaadwilligen geen bruikbaar argument is om de ver fraaiing dier beplantingen na te laten. Ook de beschouwingen omtrent de kosten van onder houd van een goed gazon zijn sterk overdreven te noemen. De rapporteurs bezochten Alkmaar in April en Juni en bevonden, dat vooral in Juni de grond in den Hout zeer nat was, en haar oordeel over den vochtigen grond is verder gebaseerd op de hoogte van den waterstand, hun door hun geleider medegedeeld. Betreffende de missive door den heer A. v a n Kleef ingediend De Harddraverslaan. Wie do prachtige Middachterlaan en hare zijlanen kent en de vele beukenlanen in Nederland gezien heeft zal de rede begrijpen, waarom de rapporteurs beuken voor genoemde laan aanbevelen. Het langzaam groeien in de jeugd is toch geen vol doende argument om daarom geen beukenlanen te plan ten. Alle beukenlanen waren immers eenmaal jonge boomen Indien de behandeling volgens ons gegeven advies geschiedt, is het gevaar voor den aangroei zeer gering. Men vergete ook niet dat er geene boomsoort voor ons land geschikt, bestaat om de breede Harddraverslaan in eenige jaren te beschaduwen, wij gaven daarom den raad

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1