Buiten land. Nederland. van men niet weetwat echt en wat verzonnen is* Telkens komt daartnsschen de verklaringdat hij er wel een eed op wil doen maar een nanwgezet waar nemer kan 't niet ontgaan dat die betuiging wordt gedaan bij mededeelingen, welke met elkander volkomen in strijd zijn. De man is al zenuwachtig van aard en 't is zeer de vraagof zjjn zenuwstelsel tegen dezen aanval bestand is. Voortdurend wordt hij geïrriteerd door de smadelijke bejegening van een groot aantal stadgenooten; allerlei brieven en briefkaarten met scheld woorden werden hem tbuisgezonden en op de Benrs waar hij zich in de afgeloopen week waagde werd hij zoo vijandig bejegend, dat hem ter wille van zijn eigen veiligheid het verder verblijf in den tempel van Mercurius werd ontzegd. Dit is wel teekenend want hoe onsym pathiek Jacobs ook moge zjjn, in de thans zoo gerucht makende zaak schjjnt hij zijn handen schoon gehonden te hebben want anders zon hij zeker wel in de eerste plaats in hechtenis zijn genomen. In het Paleis van Volksvljjt is Zaterdagavond het tweede bal masqué gehouden en onder de dansende paren zal zeker de naam van Van Hall nog al eens zijn genoemd. Die openbare markten van gratie uit de Pijp verzuimde bij nooit en hoe dikwjjls hem is gezegd dat hij Sarphati's stichting daarmee op jammerlijke wijze ontheiligde, hij was een heel andere meeniDg toegedaan. Voor het oog gebeurt er niets onbehoorlijks en op af spraken van mannen en vrouwen die elkaar zoeken bestaat geen censuur. De vereenigings-gemaskerde bals zijn nu ook weer in vollen gang. Amsterdam is daarvoor echter niet de rechte stad gewoonlijk zijn er weinig gemaskerden en is er een saaie geest. Een zuideljjke stadwaar de menschen elkaar allen ongeveer kennen, is daarvoor beter geschikt. Alleen »Limburgia'' geeft elk jaar een feest, waarop veel van het vroolijke en ongedwongene der Maastrichtenaren is terug te vinden en dit is dan ook zoowat het eenige balwaar het requ is meisjes uit betere kringen te introduceeren. Aan de toelating van niet-leden worden strenge eischen gesteld en dit is dan ook in een groote stad wel de eenige methode om het cachet bewaard te doen blijven. De jongste zitting van den gemeenteraad heeft geleerd, wat trouwens uit de dagbladen al lang bekend was, dat de gemeente en de A. O. UI. met elkaar op voet van oorlog staan. Nu de laatste het pleit verloren heeft en ook zij is gevallen inden strijd tegen de concessionarissen klemt zij zich aan alles vastwat haar tegenstander de vreugde over de overwinning kan bederven. Zij ontgaat daardoor niet den schijn van chicaneerenmaar dien schijnt zij er gaarno voor over te hebben om 't de ge meente lastig te maken. Intusschen pleit 't voor haar dat zij het thans gerezen geschil over enkele woorden in de concessie-bepalingen heeft willen onderwerpen aan de uitspraak van scheidsrechters, waarmee ook de gemeente genoegen heeft genomen. Er blijven echter bovendien nog verschillende andere qoaesties over zoodat 't voor B. en W. een heele rust zal wezen als eenmaal deze ingewikkelde zaak eens tot in haar onderdeelen tot een goed einde zal zijn gebracht. Een troost voor al die bemoeiingen is zeker, dat de telefoon onder de gemeente- exploitatie op verrassende resultaten kan wijzen elke week brengt nieuwe aansluitingen. Een tarief naar het aantal der gevoerde gesprekken in plaats vaD het uniforme, dat thans geldtzal nu zeker wel niet lang meer uit blijven. Er is daarvoor buiten kijf veel te zeggen. DIJITSCHIiABJD. Dr. Miquel, de vice-president van bet Prnissische ministerie heeft zich laten interviewen over de vaakbesproken (zie ons laatste nummer) uitzet* ting der Denen. Hij herhaalde dat de heer Von Köller met volkomen goedkeuring der Pruisische Regeering had gehandeld en beweerde dat de uitwijzingspolitiek een goed overlegd plan is, dat uitgegaan is van den heer Von Köller en door hem »en alle Duitschers" is goedgekeurd, omdat deze staatkunde het eenige middel is om de Noordelijke grens te verdedigen. Dat statistiek van Duitschlands buitenlandschen om tusschen de beuken geschikt gesnoeide kastanjeboo, men of slanke krimiinden te planten. Al ware echter de gewenschte schaduw met iepen 10 jaren vroeger te bereiken, dau zouden we dit toch ernstig ontraden, omdat voldoende gebleken is dat iepeboomen op vochtige gronden geen hoogen ouderdom bereiken, terwijl beuken het op die gronden tientallen jaren langer uithouden. Had men bij den aanleg der Harddraverslaan beuken, in plaats van iepen aangeplant, men zou zich nu in eone schoone laan kunnen verheugen. De Westerlaan bij den Bergerhout. De voor die laan aangeraden proef is geene opper vlakkige meening, maar eene overtuiging, gebaseerd op de ervaring. Bedoelde toestand of het voorbeeld is te zien en te beoordeelen langs den Badhuisweg tot op vijf minuten afstand van het Rurhaus te Scheveningen. Bal sempopelen groeien aldaar in struikvorm uitstekend in den schralen zandgrond en lijden zichtbaar niets of zeer weinig van de wormen. In dien struikvorm 46 M. hoog gegroeid zijn ze aldaar eene uitstekende windkeering en waaien niet aan flarden. In stamvorm zijn ze op de vlakte geheel ongeschikt. Mocht er echter omtrent dezen boom eene andere ervaring bestaan, welke ons on bekend is dan houden wij ons aanbevolen die plaatsen te noemen, opdat wij ons kunnen overtuigen of de behande ling is geschied overeenkomstig ons advies. De Westerlaan. De rapporteurs blijven bij hun meening, dat het kappen en inplanten niet goed geschiedt. De Bergerhout. De rapporteurs weten bij ervaringdat iepeboomen op bijna alle gronden eenige jaren krachtig kunnen groeien zooals zij zich overtuigden in den Bergerhout. Het zijn echter jeugdige gezonde boomen waarvan wij met zekerheid durven voorspellen, dat zij op dien voch- tigen grond geen hoogen ouderdom zullen bereiken. handel in 1898 wijst op zeer gunstige resultaten. De in voer bedroeg 42,718,000 tons tegen 40,162,300 tons in 1897 en 32.5 millioen in 1895. In drie jaar is dus de invoer met meer dan 10 millioen tons vermeerderd. De waarde van den invoer bedroeg 5477.6 millioen mark tegen 4864,6 millioen in 1897 en 4246,1 millioen in 1895. De uitvoer beliep 30 millioen tons tegen 28 millioen in 1897 en 25 millioen in 1895. De waarde van den uit voer steeg van 3786,4 millioen mark in 1897 tot 4001,7 millioen d. i. met 215 millioen mark in één jaar. FRANKRIJK. De ministerraad heeft Zaterdag morgen een besluit genomen, dat even betreurenswaardig als verrassend is. Gelijk men zich herinneren zal, hebben Mazeaupresident van het Hof, en twee raadsheeren, op bevel van den minister van Justitie, een onderzoek in gesteld naar de gegrondheid van Quesnay's beschuldi gingen. De slotsom, waartoe zij gekomen zijn, hebben zij in de volgende woorden neergelegd »Zonder in eenig opzicht de volkomen onkreukbaar heid van leden der Kamer van Strafzaken te verdenken, zoude het verstandig zijn, onder de buitengewone om standigheden, welke wij doorleven, de verantwoordelijk heid voor het te wijzen arrest niet te laten aan de Kamer van Strafzaken alleen." En de ministerraad beeft gemeenddit advies te moeten opvolgen, en besloten art. 445 der wet, regelende de resivie van strafprocessen, te veranderen als volgt »Wanneer de Kamer van Strafzaken de ontvanklijk- heid [der herziening] zal hebben erkend, zal de zaak ge oordeeld worden door al de vereenigde Kamers, ingeval het door haar besloten voorbereidend onderzoek is toe vertrouwd geworden aan eene delegatie, bestaande uit meer dan drie harer leden." Van tweëen één Of Quesnay heeft gelijk met zijne grieven (de wijze, waarop hij die uitte, daargelaten), maar dan moesten de leden der Strafkamer, zooal niet gestraft, dan toch onmiddelijk van verder onderzoek der revisie-zaak ont heven worden öf Quesnay had ongelijk, de door hem betichte rechters zijn inderdaad »onkrenkbaar", maar waarom dan deze gelogenheidswet In afwachting van hetgeen over dit wetsvoorstel in de Kamer zal voorvallen, zeggen de bladen hun oordeel en dit luidt bijna zonder uitzondering ongunstig. Ques nay schrijft »Ik verlang, dat het onderzoek bekend worde »Ik verlang, in naam der gelijkheid voor de wet, dat de schuldige magistraten worden gestraft »Ik verlang, dat de procureur-generaal, afzetbaar last hebber des ministers, ophoude de handlanger der harts tochten en de voorspraak van opzettelijke dwaling te zijn." De meening der Dreyfusards laat zich denken. Alleen de heer Loen, de president van de straf kamer, zon zich in een interview gunstig over het ontwerp uitgelaten hebben, dat hem en zijn collega's van een zeer zwaren last bevrijdt, al komt het hem niet zoo gewonscht voor de zaak Dreyfus nu zij bijna afgehandeld is, te brengen voor een ander rechtscollege, waarbij men den schijn op zich laadt van de nieuwe jurisdictie »een tegenovergestelde meening, een vonnis, gegrond op gansch verschillende zienswijzen te verwachten." ITALIË. De Kamer heeft Zaterdag met bijna alge- meene stemmen het handelsverdrag met Frankrijk goed gekeurd. De minister van handel, Fortis, had vooraf een zeer morkwaardige redevoering gehouden, waarin hij verklaarde, dat niet de noodzakelijkheid tot dit tractaat gedreven had, maar de uitmuntende vriendschappelijke betrek kingen, die tusschen de beide landen bestaan. De thans verkregen voordeelen zijn van groote waarde, al is er op dit oogenblik nog geen eenstemmigheid over de rechten op zijde en rundvee verkregen. Door het tractaat aan te nemen, wordt een grondslag gelegd, waarop de onderhandelingen kunnen worden voortgezet. In het jaar 1902 loopen de thans bestaande verdragen met Oostenrijk, Duitschland en Zwitserland af. Door het tractaat met Frankrijk wordt de positie van Italië zoo veel sterker, dat ook by de hernieuwing van de, met die landen gesloten, verdragen nieuwe voordeeion kunnen worden bedongen. Algemeene beschouwingen. Alle boomen kunnen overal en op alle plaatsen op eene kleine verhevenheid geplant worden, zonder dat dit misstaat. Indien deze hoogte slechts 10 c.M. bedraagt is ze reeds ruim voldoende om het overtollige water af te voeren naar hot uileinde der wortels, waar het meer noodig is en minder sebadeljjk, dan rondom den stam. Verdrogen kunnen boomen zóó geplant, niettenzij men ze op «en koof, 30—40 centimeter, hoog plante maar hebben wij dat aangeraden en welk vakkundige zal zoo iets doen? Wij begrijpen zeer goed, wat de reden is tot de scherpe critiek over ons rapport in de missive uitgedrukt. Het spijt ons omtrent de Laat niets vernomen te hebben, gaarne zouden wij onze meening in het Rapport hebben uitgebracht. Is die fout nog te herstellen, de Vereeniging Alcmaria'' zal ons bereid vinden vrijmoedig ons oordeel uit te spreken. Bij voorkomende gevallen waar onze ervaring te kort schiet of wij het niet goed weten, daar zijn we gewoon dit ook eerlijk en ronduit te bekennen waar wij echter positi ef spreken, daar berust ons weten op ervaring. Of men het recht heeft, ons rapport een greep van hier en daar te noemen, omdat de Laat niet in ons rap port werd opgenomen, laten wij gaarne aan onpartijdige beoordeolaars over. Wij eindigen met de verklaring, dat het onze bedoeling is, door dit antwoord, verkeerde uitleggingen van ons rapport te bestrijden, of misvat tingen op te helderen, en hopen dat het bijdragen moge tot het doel, waarvoor de vereeniging >Alcmaria" ons rap port gevraagd heeft. Hoogachtend Uwe Dw., ANTH. KOSTER. H. COPIJNS. 's-Gravenhage, 17 Januari 1899. Groenekam, bij Utrecht. TURKIJE). Nauwelijks is het op Kreta zoowat rus tig geworden of de Macedoniërs komen wederom met hun klachten bij de mogendheden. Het Hoog Macedonische Comité herinnert aan de langdurige ellende der Chris tenbevolking van Macedonië en wijst er op, dat de Kre tenzer quaestie ten duidelijkste heeft doen uitkomen, dat hervormingen in eenig deel van Turkije onmogelijk zijn zonder tusschenkomst van Europa, door bezetting met troepen dat geen hervormingen iets wezenlijks hebben wanneer zy niet zijn gegrond op staatkundig zelfbestuur en dat geen regeering mogelijk is, wanneer zij niet in handen is van degenen, die het vertrouwen genieten van de meerderheid des volks. Deze drie grondbeginselen moeten tot basis strekken van elke hervormingher vormingsplannen die op een anderen grondslag rusten, kunnen niemand voldoen en zjjn dus nutteloos. In hoofdzaak komen hunne eischen op 't volgende neer 1°. Benoeming van een gouverneur-generaal voor vijf jaren, behoorend tot de heerscbeude nationaliteit der provincie. 2°. Instelling van een Algemeene Vergadering van volksvertegenwoordigers, rechtstreeks gekozen, met waar borgen voor de rechten der minderheden. 4°. Waarborgen voor persoonlijke vrijheid en onschend baarheid van domicilie. Afschaffing van de censuur op de pers. 5°. Allo beambten te kiezen in overeenstemming met de, in hun ressort overheerschende, nationaliteit; de hooge ambtenaren door den Sultan, op voordracht van den gouverneur-generaal. Voorts gelijkstelling van de landstalen, vrijheid van organisatie der scholen, amnestie voor politieke mis drijven, enz. Hetzelfde wordt gevraagd voor het vilayet Adrianopel Scheepsbouw in Ongetand. Op bet gebied van den scheepsbouw heeft in 1898 voor Engeland buitengewone bedrijvigheid geheerscht. De tonnemaat, die afgeleverd of besteld werd bedroeg niet minder dan 1,610,000 tegen 1,095,000 in 1897 en 1,314,900 in 1896. In het vorige jaar bracht de werk staking der machinemakers groote vertraging, zoodat in 1898 veel was in te halen. De Clyde-werven hadden weder het grootste aandeel, 466,832 tons. De kosten van de schepen zijn mede belangrijk gestegen. Een goe derenstoomboot werd voor 37,000 aangenomen, terwijl voor een geheel gelijk schip in 1897 slechts 33,500 was betaald; zoowel hooger loonen als duurder materiaal waren daarvan de oorzaak. De drukte op de werven is nog in vollen gang. Laatste Berichten. De revisie. PARIJS, 30 Jan. Minister Lebret doet mededeeling van het ontwerp tot wijziging van art. 445 strafvorde ring. Hij vraagt verzending naar de commissie, in wier handen reeds verschillende soortgelijke voorstellen zijn gesteld en leest de motieven, waarbij geconstateerd wordt dat men niet te doen heeft met een gelegenheidswet, doch met eene door de noodzakelijkheid voorgeschreven wet, die rust en vrede in het land zal terugbrengen. Hij dringt aan op verzending naar de bestaande commissie. Teekenen van goedkeuring van rechtsgemompel aan de uiterste linkerzijde. Lebret vervolgt»A1 wordt de Dreyfus-revisie ont trokken aan de strafkamer, haar onderzoek blijft bestaan en alles zal gepubliceerd worden. Des te erger voor hen, die daarvan de nadeelige gevolgen zullen ondervinden." Dupuy»De commissie heeft volle bevoegdheid om de openbaarmaking der stukken van de enquête te vragen en de Regeering zal zich daartegen niet verzetten. Als de Kamer het voorstel aanneemt, zal het noodig worden de stukken van het hangende onderzoek onder de oogen van alle raadsheeren van het Hof van Cassatie te brengen. »Ik ben overtuigd, dat de Kamer het voorstel zal goedkeuren." Firmin Faure vraagt verwijzing naar een speciale com missie, zeggende »Het is onmogelijk zich neer te leggen bij het voorstel der Regeering. De verdachte magistraten moeten uitge sloten worden." Lebret antwoordt»De conclusies van de enqnête-Ma- zeau laten de oprechtheid en de eerbiedwaardigheid der magistraten onaangetast.'' (Heftige protesten op verschil lende banken.) Berry merkt op, dat de Regeering wederom van mee ning is veranderd. Hij verlangt dat het onderzoek van president Mazeau in het «Journal Officiel" zal worden bekend gemaakt: «Wij weten niet of er niet termen be staan om maatregelen te nemen tegen magistraten, die beschuldigd worden van onwaardigheid." Dupuy antwoordt: «Wij willen niet dat de Kamer in onwetendheid zal stemmen. Wjj willen klaarheid en het bewijs daarvan is dat wij het volledig dossier aan de commissie over handigen." Massabuau spreekt, onder groot rumoer, zijn verwonde ring uit, dat de Strafkamer nog voortgaat met het onder zoek. Millerand wjjst er op, dat de Regeering de gevolgen van haar gedrag zal moeten dragen het zal voortaan onmo gelijk zijn, iets aan de openbaarheid te onttrekken en het is niet alleen de enquête-Mazeau, die openbaar gemaakt moet worden. De verwijzing naar een speciale commissie wordt hierop met 346 tegen 189 stemmen verworpen en het ontwerp iB krachtens dezen uitslag verwezen naar de commissie, die het bekende voorstel van dezelfde strek king bestudeert. Uit I Jmulden meldt men, dat door Miss Woodman in de nabijheid van de Visschershaven een tweede Sailors- home of «Tehuis voor zeelieden" gesticht zal worden. Zondagsrust. Door de Ned. Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust is een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij te keunen geeft ten hoogste te betreuren, dat de Regeering geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek van het hoofdbestuur, om door eeue Staatscommissie de gegevens te doen verzamelen, betreffende den omvaug van Zondagsarbeid en de mogelijkheid om dezen door wet telijke voorschriften te beperken of, te vei bieden ten

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2