tenen No. 15. Honderd en eerste jaargang. 1809. VRIJDAG 3 FEBRUARI. Zeemilitie. KIEZERSLIJSTEN. PARIJSCHE BRIEVEN. Verslag der handelingen van den Gemeenteraad. ALkMAARSCHË CO (HAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegevon. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het rijk f 1, 3 Nummers f O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen s Per regel f©,Ift. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secretarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1899, om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeden, aan dezen dienst verbonden, zijn ver- meH in de daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Jan. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR Gelet op de arit. 11, 12 en 13 der Kieswet; Noodigt de mannelijke Inwoners der gemeente die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktuitom a. zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting be treft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamentot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijks opcenten) daarvan door overleg ging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Februari a.s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mode-eige naar zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeldvoor een bedrag van ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting wegens onroerende goe deren eenor onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zij niet in eenige Rijks directe belasting zijn aangeslagen, bewijzen kunnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31 Januari dezes jaars, sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen ot gedeelten van huizen voor elk waarvan met of zonder bijbehoo- renden grond of lokalen en bijgebouwen niet ter 1 ewoning bestemd, de werkelijke huurprys, per week berekend tenminste heeft bedragen do som van f 1.50 of, krachtons eigendom vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter 2. dat zij op den 31 Januari dezes jaars sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar bij denzolfden persoon, onderneming, openbare of bijzondere instel ling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in Parijs28 Januari 1899. III. Adolphe Dennery of liever gezegd d' Ennery want sedert 1861 mocht deze naam met »de'' of »van" ge schreven worden is overleden. Voor hen aan wie bij uitzondering de naam van dezen doodo niet bekend is wijzen wij er even op dat d' Ennery de schrijver is van het beroemde drama »De twee Weezen". Wij willen volstrekt niet beweren dat de letterkundige arbeid van dezen allereerst populairen schrjjver aan ons ideaal van verhevene proza of poezie beantwoordtmaar kunnen toch niet medegaan met hen die eenvoudig zeggen dat d' Ennery slechts schreef voor de minder ontwikkelde volksklasse en hem verder alle talent en alle origina liteit ontzeggen. Voorzeker staat de hedeudaagsche letterkunde der nieuwere schrijvers op een hoogor stand punt, vooral door de trouwe en juiste gave van opmerken en het wedergeven van ware toestanden en ware karak ters; doch hetwelk d' Ennery in hooge mate onderscheidde was zijne onuitputtelijke werkkracht, het samenvoegen van melodramatische toestanden, de groote moraliteit van al zijne drama'swaarin steeds de deugd zegeviert over ondeugd en misdrijfen bovenal door de groote kennis van zijn publiek waardoor zijne tooneelstukken steeds een schitterend succes hadden. Geboren in 1810 begon de schrijver zijn letterkundige loopbaan in 1831 met .Emile of de zoon van oen pair van Frankryk", schreef vervolgens een twintigtal stukken, waaronder »de Schipbreuk van de Médusa" in 1839, en slaagde vooral en voor het eerst in 1841 met een zijner meest bekende drama's »a la Grace de Dieu". d' Ennery heeft zelf verhaald hoe toevallig dit stuk het voetlicht zag. De directeur van het Théatre de l'Ambigu ver wachtte een buitengewoon succes van een groot stuk met prachtige decoratiën doch hot zou nog wel eene maand duren voor dat dit alles gereed kon zijn. Daarom klopte die directeur aan bij d' Ennery met verzoek hom binnen de acht dagen een flink groot drama in elkander te schroeven, goed genoeg om er gedurende eenige weken het publiek mede naar den schouwburg te lokken. Zoo iets schijnt voor den populairen dramaturg kinderspel geweest te zijn, in een ommezien was het drama gereed, en zocht d' Ennery slechts een titel. Daar komt een het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben ge noten van f 400,wordende ter bereiking van dit bedrag, vrije woning of inwoning, beide berekend op f 75,vrije kost en inwoning op f 275,en vrije kost alleen op 200,overigens komt alleen geld in aanmerking Indien dat inkomen als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurënde ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten of, dat zjj op den len Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene openbare instelling ver leend pensioen van gelijk bedrag van f 400, (voor hen die in beide gevallen verkeeren, worden, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen samengeteld); 3. dat zij op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100, (nominaal), ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4. dat zjj hebben voldaan aan de eiscben van bekwaam heid door of krachtens de wet gesteld voor de be noembaarheid tot eenig ambt voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter Secretarie te doen blijken vóór 15 Februari aanstaandedoor verklaringen waarvan de modellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande, wordt er op gewezendat onder hen die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktdeze wet verstaat hen die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei dat de aanslag der vrouw in de Rjjks directe be lastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen waarvan hun vader het vruchtgenot heeftvoor hunnen vader dat aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbe lasting goene aanspraak geeft op kiesrecht indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte; dat bij de berekening van den werkelijken huurprijs maandhuur tot weekhunr wordt herleid door deeling met 4 jaarliuur door deeling met 50 dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den burgemeester kunnen worden toegezonden mits de omslagen met aangiften in stokken boven aan de voor zijde het opschrift drageu .Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet", en in den linker benedenhoek do vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender gewaarmerkt door zijne handteekening. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen is hernieuwde aangifte orgeldraaier voorbjj en dreunt de bekende romance .Adieu ma fille adieu »A la grSco de Dien f' Bravode titel was gevonden en »A la Grace de Dieu'' had een ongelooflijk succes van 500 achtereen volgende voorstellingen. Verscheidene kolommen van deze courant zouden noodig zijn, alleen om de titels van al zijne stukken over te schrijven. Vermelden wij dus slechts enkele der meest bekende na 1841 In 1843. Les Mystères de Paris. Les Bohémiens de Paris. 1844. Don Cezar de Bazan. 1845. Le Juif Errant. Marie Jeanne. 1852. Si j'étais roi. 1855. Le Médecin des Enfants. 1863. Aladin on la Lampe merveilleuse. 1871. Les deux orpholines (twee weezen.) 1875. De reis om de wereld in 80 dagen. 1878. De kinderen van kapitein Grant. 1880. Michel Strogoff. 1881. Le Tribut de Zamora (opera van Gounod). 1887. Martyr. 1894. Le Trésor dos Radjahs. Dus toen was d'Eunery reeds 84 jaren oud. Nog gaf hij op het laatst van zjjn leven eenige zeer bekende romans, welke door do .Kleine Courant" in feuilletons werdon uitgegeven, en waaronder .Les Remords d'un ange" en .Martyr" een buitengewoon succes hadden. Wij weten niet of dat soort drama's ons nog heden zou boeien, doch willen eerlijk bekennen, dat wij in 1887 .Martyr," vertoond op het théatre de l'Ambigu, bepaald zeer mooi vonden, en wij het stuk een paar malen gin gen zien. Vanaf de fauteuils tot boven in den nok van den schouwburg geleek het goheele théater een tranen dal. En in bet groote bedrijf van den Engelschman, die werkelijk zeer kluchtig is, schudde het geheele publiek van het lachen. Nu moge men de middelen door d'Ennery gebruikt, plat en alledaag3ch noemen, de schrijver moet toch nog wel extra snaren op zijne viool gehad hebben om honderden avonden achtereen met hetzelfde stuk stampvoile schouwburgzalen te maken. Het is waar, de man werd er rijk medewant toen men in 1885 de balans van zijn fortuin opmaakte, werd dit geschat op onnoodlg, indien de plaatsing op die lijst berustte op 1. bewoning van een huis of een gedeelte van een huis of van een vaartuigmits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2. genot *van pensioen 3. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld, of van een inleg in de Rijkspost spaarbank 4. afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op 1. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartnig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of' hetzelfde vaartuig bewonen of 2. op genot van inkomen in dienstbetrekkingot als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Zij, die alhier voor f 1,in hoofdsom en rijksopcenten in do grondbelasting of in eenige andere rijks directe belasting (vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting) zijn aangeslagen behoeven zich niet aan te melden. Ten slotte wordt er op gewezen dat valsche opgaaf betreflende een feit, waarvan de plaatsing op de kiezers lijst afhankelijk kan zjjn wordt gestraft met gevangenis van één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 31 Jan 1899. A. MACLAINE PONT. Ingezetenen, die prijs mochten stellen op de geregelde toezending van alle voorstellen aan den Baad, die in de bijlagen tot het Raadsverslag worden opge nomen alsmede van het olllcleele Verslag der Handelingen van den Uemcenteraad, tegen den prijs van 1' 2,ÖO 's jaars, gelieven daarvan te doen blijken aan den Gemeente-Secretaris. FA IdlLIEK A.4BTEN. Toegangskaarten a f 1. geldig eiken Maandag en Vrijdag van 1 tot 3 uur, gedurende het jaar 1899, voor den houder, zijne huisgenooten en logé's, kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. Namens de Commissie van Toezicht, C. D. DONATH, lid-Secretaris. meer dan acht millioen franken en aan auteursrechten verdiende hij meer dan hondderdduizend franken per jaar. Wij stemmen toe dat de jaloezie van velen zeer gewettigd is zij wijzen er op hoe begaafde schrijvers, mannen op wie Frankrijk door alle eeuwen heen trotsch zal zijn in ellende stierven, maar dit is toch eigenlijk niet de schuld van d'Ennery, deze gaf wat hij in staat was te geven, had gedurende eene halve eeuw een fabel achtig succes, en de millioenen welke hij verwierf, heeft hij dan toch eerlijk verdiend. .De .affaire" houdt nog steeds alle couranten bezig. Het proces van de weduwe Henry tegen den gewezen afgevaardigde Reinach kwam gisteren voor het Cour d'Assises. De advocaat van den heer Reinach, de werke- ljjk onvermoeibare Labori hield een warm pleidooi, waarin hij er op wees dat dit proces te vroeg kwam. De heer Reinach toch heeft beweerd dat Henry mede plichtig geweest is aan het verraad gepleegd door Ester- hazy. Om dit te bewijzen riep Reinach ongeveer twee honderd getuigen op, en de weduwe van kolonel Henry dagvaardde er een honderdtal. Dus dachten wij reeds dat dit proces wel drie weken zou duren. Doch de advo caat Labori wees er op, dat de hoofdgetuigen openbare personen zijn die vrij mochten getuigen voor het Hof van Cassatie, hetwelk thans bezig is met het onderzoek in de Dreyfuszaak, terwijl aan diezelfde getuigen verboden wordt vrij nit voor het Hof van Assises te spreken. Dus wil de advocaat wachten tot al die getuigenverhooren voor het Hof van Cassatie publiek worden gemaakt. De rechtbank verwierp do conclusiën der verdediging, waarop deze dadelijk in appèl kwam, zoodat deze zaak nu toch is uitgesteld. Aan een' kant is dit gelukkig, wij hadden gisteren reeds dadelijk eenige opstootjes en vechtpartijen tnsschen antisemieten en Dreyfusards en waarlijk, hoe minder aanleiding er thans wordt gegeven tot zulke straatschandalen, des te beter is dit. Nog zagen wij gisteren eene aardige reclame op een paar rijtuigen van de compagnie 1'Aboille." Hier kost een rit per rijtuig 1,50 francs en een uur 2 francs, maar wilt gij plaats nemen in zulk een .fiacre a reclames", volgeplakt met affiches en bovenop voorzien van een groot reclamebord, dan kosten rit en uur slechts den halven prijs. Wel loopt men dan een weinig in het oog, doch velen zullen gaarne van dit voordeeltje gebruik maken. J. M. T.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1