Buitenland. Nederland. C. Bak. BULHARIJN. Koningin Maria Lonise (prinses van BonrbonParma) is den 31 overleden, tengevolge van eene bevalling. De KoniDgin, die slechts 29 jaar ond werd, was zeer populair. «Zjj was zoo zegt een der historische schrijvers de milde hand, die overal helpend en goeddoend werkte. Haar populariteit was groot in het land, en was een tegenwicht bij de onverschilligheid waarmede de vorst werd beschouwd''. Het huwelijk van den vorst van Bulgarije met deze Italiaansche prinses was het werk van Stamboelof, den minister-president, aan wien vorst Ferdinand zooveel te danken had. De vader der vorstin, weigerde zijn toe stemming te geven, als de kinderen uit dit huwelijk ge boren tot de Grieksch-orthodoxe kerk moesten behooren. Stamboelof zette toen zijn pupulariteit op 't spel om de grondwet te wijzigen, en daaruit de bepaling weg te nemen die het huwelijk van den vorst in den weg stond. Toen Stamboelof vermoord was en de vorst zich van Rnslands steuD wilde verzekeren, liet hij zijn oudsten zoon Boris toch Grieksch-orthodox doopen hoeveel ver driet vorsliu Maria Louisa van deze daad heeft gehad ■al wel nooit bekend worden. DUITSOlliAlW. De Rijkskanselier prins Hohen- lohe wordt den 21 Maart 80 jaar. Dit feit doet natuurlijk de vaak uitgestrooide berichten van' zijn spoe dig aftreden herleven. Dit nu wordt door de officieuse »Norüd. Algem.Ztg." beslist tegengesproken. Het blad deelt mede «Sedert eenige weken houdt de pers zich bezig met het gerucht dat de Rijkskanselier voornemens wezen zou zijn ambt te verlaten. In sommige kringen wordt zelfs de datum van zijn altreden genoemd. Wij zijn gemach tigd tot de verklaring, dat ook ditmaal de geruchten over een kanseliers-crisis volkomen ongegrond zijn." Het »Berl. Tageblatt" meldt, dat de uitzoitingen uit Noord-Sleeswijk opnieuw beginnen en evenals vorige malen zijn het weer hoofdzakelijk bedienden, dienstmeisjes en arbeiders die door den politiemaatregel worden ge troffen. Eenigen dezer hebben bevel gekregon hun dienst bij hun Deeusch-gezinden werkgever op te zeggen en elders e6n betrekking te zoeken. fiHUGEIiABTD. Minister Balfour, de leider der re- geeriugspai tij in het Lagerhuis, hield dezer dagen te Manchester een lezing over de binnenlaudsche politiek, voornamelijk over het heden en de tobkomst der liberale partij. Hij geloofde niet, dat een aanval op het Hoogerhuis het voornaamste punt op het aanstaande liberale program zou zijn. Er waren thans zoovele liberalen tot het in zicht gekomen, dat het Hoogerhuis het land gered had door zijne verwerping van Home Rule voor Ierland, dat redelijkerwijs voor een nieuwen aanval op dat Huis geene meerderheid te wachten was. Toch beschouwde de heer Balfour, Home Rule en de kerkelijke quaestie d. w. z. de vraag of de Angli- caansche Kerk al of niet eene Staatskerk moet blijven ais de twee eenige vraagstukken van binnenlandsch beleid, over welke »eene georganiseerde opinio' in den lande bestaat. Over het kerkelijke vraagstuk zon hij den volgenden dag uitvoeriger spreken. Home Rule zal aan de orde bljjven zoolang er 60 of 70 Iersche leden in het Lagerhuis zijn, die daarvan hun steun aan de li berale partij afhankelijk maken. FRANKKIJK. Met iederen dag wordt het dui delijker, welk een on vergeeflijken misslag de Regeering begaan heeft met haar wetsontwerp, waarover wij in ons vorig nummer uitvoerig spraken. Niemand is te vreden en een ieder acht den halfslachtigen toestand, waarin het revisie-proces thans verkeert, onhoudbaar. Hebben de leden der strafkamer inderdaad ernstige ver grijpen begaan of bestaat daarvoor gevaar, waarom hen dan gehandhaafd? zoo niet, zjjn zij «onkreukbaar'', waarom dan aan Quesnay's inblazingen gehoor gegeven De Reinach zegt in de «Siècle «Een wet overhoop werpen tijdens een instructie, aan de rechters, die door de wet aangewezen zijn, andere toe voegen, hoe eerbiedwaardig deze ook zijn, welk groot vertrouwen zij ook verdienen, en dat nog wel aan den vooravond van een uitspraak, die anders schijnt te zullen zjjn dan men haar wenscht een nieuwe wet invoeren, en welk een wet! de meest ongerijmde, de meest .dwaze, de meest anti-juridische, met het oog op een bijzonder geval dat is een revolutionaire daad in de hoogste mate, in den waren zin van het woord, smartelijk en wreed.'' Quesnay, we meldden het reeds, is volstrekt niet tevreden, doch eischt véél meer, hetgeen Clémenceau in de «Aurore" den minister van justitie het volgende doet toeroepen «Lebret, dom canaille, heb je Beaurepaire gelezen Heb jo begrepen, dat geen enkele laagheid hem voldoe ning zal geven behalve de verzaking van de gerechtig heid en het verraad van de wetten Je geeft je over, je verlaagt je en dat is voor hem niets. Hij moet alles hebben, de justitie, de wet, de magistratuur. En de vernedering van Mazeau, en de geheele ineenstorting van het regeerend gezag kunnen hem niet voldoende zijn Geef bem dat alles en dan zal je nog slechts overblijven jezelf over te leveren." Heel beschaafd klinkt dit nietmaar aan republi- keinsche openhartigheid laat het niets te wenschen over Zelfs Esterhazy, die intusschen weder in ons land is teruggekeerd, vond de Strafkamer niet goed genoeg meer om zijn belangwekkende praatjes over de zaak- Dreyfos te hooien. Volgens de Libre Parole" heeft de ex-commandant aan president Mazeau geschreven om dien te verzoeken voor het Hof in vereenigde zitting van alle Kameis te worden gehoord. Uit Algiers komen wederom berichten van onlusten. Tusschen soldaten en Napolitaneu is bet te Philippeville in een kroeg tot handtastelijkheden gekomen. Later werden sabels en messen getrokken en een formeel ge vecht ontspon zich. Vier soldaten en twee burgers werden daarbij buiten gevecht gesteld. 's Avonds herhaalden de ongeregelheden zich, toen een troep soldaten eenige personen in de Italiaansche wijk mishaudelden. Een Italiaan werd gedood en vier gewond. De orde is voorloopig hersteld. Dr winter. In Engeland rjjdt men schaatsen hier dooit het en in Frankrjjk valt overvloedig sneeuwhet zijn in alle gevallen winterkenteekenen. Te Chalons-sur-Marne liggen de straten en de omstreken der stad dik onder de sneeuw te Perigueux zjjn de eerste vlokken gevallen. Elders dreigt het nog slechts. Hanengekraai. Te Hamburg heeft de Strafkamer onlangs de vraag te beantwoorden gehad of de eigenaar van een, in den nacht kraaienden, haan wegens rustverstoring kon worden vervolgd. De rechtbank beantwoordde de vraag ontkennend. De beklaagde werd vrijgesproken uit overweging dat de haan wel de rust verstoord had doch dat er geen termen bestonden het kraaien als «onvoegzaam" te brand merken. Een nieuwe enveloppe. Een Engelsch vakblad «The Papermaker's Circular" heeft onlangs een nieuw type van enveloppe beschreven die een zeer eigenaardige sluiting bezitwaardoor het gebruik van gom of lak overbodig wordt. Het klepje eindigtzooals bij kleine enveloppen wel eens het geval is in een tongetje dat ook gestoken kan worden in eene insnijding die in de enveloppe is aangebracht. Maar nu draagt dat tongetje aan de binnenzijde eene vouw die zoodra het tongetje in de insnijding is gestokenzich tegen den rand daarvan zet en alzoo het heropenen belet. Hoe harder men trekthoe vaster de vouw die als weer haak dienst doetzich tegen den rand vastzet. Het is onmogelijk de enveloppe re openen zonder ze te verscheuren. De uitvinding (ook de machine die de enveloppen ver vaardigt) is reeds gebreveteerd in Europa en Amerika. Leger des Hells. Het Leger des Heils zal in Maart a. s. den 70en verjaardag van zijn opperbevelhebber Generaal Booth vieren. De heer Barnwell Booth zjjn zoon vraagt ter eere van dat feest o. a. 70,000 niouwe Heilsoldaten een ver meerdering van 70,000 exemplaren in den*verkoop van de Heilslegerhladen en oen som van f 70,000om ter beschikking te stellen van den Generaal. Hrlef kaarten. De briefkaarten hebben dezer dagen hun 30-jarig bestaan gevierd. Het was den 27sten Januari dertig jaren geleden dat Professor Emanuel Hermann op hot denkbeeld van dat correspondentiemiddel kwam. Het voedende bestanddeel van vleescli. Het eenige voedende deel van vleesch is de vaste stof. Vandaar dat vleesch-extractofschoon prikkelend geen voedingswaarde heeft. Alleen dat gedeelte van dierlijk vleesch bezit werkelijk voedingswaardedat levend en werkzaam geweest is vóór den dood. Deze levende bestand- deelen zijn onoplosbaarindien zij 't waren zou een dier dat in 't wator viel oplossen als een suikerbrood. Gedurende 't leven beweegt zich een klein gedeelte van opgeloste voedingsstof door 't lichaam. Na den dood ver andert die kleine hoeveelheid voedingsstof snel in uit- scheidingsstofen daar de huid de nieren en longen hun werking staken hoopen deze vergiftige stoffen zich snel in 't lichaam op terwjjl 't cel-leven van 't lichaam nog eenige uren voortduurt. Hieruit volgtdat vleesch- extract zooals een Fransch scheikundige onlangs opmerkte, eigenljjk een oplossing van vergiften is. Dat deel van 't vleeschdat wordt weggeworpen bij 't maken van vleesch-extractbezit alleen voedingswaarde, 't Volks geloof in vleesch-extract als een geconcentreerd voedsel is echter zoo ingeworteld dat er eenige tijd noodig zal zijn om de wereld van dit dwaalbegrip te bevrijden maar 't is van 't hoogste belang dat men zoo ver en zoo snel mogelijk hierover wordt ingelichtwant onge twijfeld worden vele levens jaarlijks aan 't geloof in de hoogero voedingswaarde van vleesch-extract opgeofferd. (Public Health.) Dubbele lelfmoortl. De Londensche correspondent van de »N. R. Ct." seinde den 30 aan zijn blad De Coroner te Bury opende vanmiddig de lijkschou wing van een heer en dame, die daar Zaterdagavond van Londen gekomen waren en iu het Derby Hotel Zondag middag dood te bed ge.onden werden, elkaar omarmend. Bljjkens de autopsie waren zij gestorven door vergiftiging met blauwzuur. De identiteit van de dame was nog niet gebleken maar het doorzoeken van de heerenklee- diug stelde vast, dat het was de heer K. uit Rotterdam. De politie verklaarde heden, dat zij haar bevinding had geseind aan de Rotterdamsche politie, maar nog antwoord wachtte. Op de toilettafel vond do politie een brief, gericht aan den Coroner. Daarin erkennen schrjjvers, dat zij vrijwillig een einde aan hun leven gaan maken alsook dat zij valsche namen in het hotelregister hebben opge geven. Mocht hun ware naam blijken, dan verzoeken schrijvers toch gemeenschappelijk begraven te mogen wor den, als ook dat de dame begraven worde met al hare juweelen. Voorts sluiten de schrijvers ruim veertien pond in voor de begraaf kosten en de hotelrekening, verzoekende het eventueele overschot in de armenbus te storten. De Coroner heeft de lijkschouwing veertien dagen uit gesteld om de Rotterdamsche familie den tijd te gunnen de gewenschte schikkingen te treffen. Deze zaak maakt daar groote sensatie. Inbraak. In den nacht van den 31 werd te Bussum inge broken in de villa van den heer J. D. Platte aan de Brinklaau. De dief verschafte zich toegang door een ven ster en begon de woning te doorwandelen. Zoo kwam hij boven met een brandend kaarsje op een der kamers, waar de zoon des huizes te bed lag, doch niet sliep. Op diens vraag wat hij wenschte, maakte de inbreker zich uit de voeten, waarbij hij zich blijkbaar niet aan stonds den ingeslagen weg herinnerde, hetgeen men con stateerde uit bet gestommel beneden. Nochtans wist hij te ontkomen, voordat de heer Platte, die den diel zeker niet «en profond négligé wenschte te vervolgen, beneden was. Een gering bedrag aan geld wordt vermist. De politie doet onderzoek. Als bestuurslid van de banne Zuid-Scharwoude van den polder Oeestmer-Amhacht is gekozen de heer maatschappij van Landbouw. De afdeeling Hoorn en Omstreken der Bollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Maandag 6 Feb. e.k., 's voormiddags 11 uur, vergaderen bij Mej. de Wed. P. Visser, te Hoorn, o.a. ter behandeling van de volgende punten Voordracht van den heer J. G. Hazeloop, over kool- bouw en andere cultures de groenteteelt betreffende, iu verband met op te richten groentevereenigingen. Verslag van den afgevaardigde naar de najaarsverga dering van «Holl. Noorderkwartier", uit te brengen door den heer W. Balk Wz. Benoeming van een afgevaardigde naar de vergaderin gen van «Holl. Noorderkwartier." Boter. Waren de noteeringen voor Friesche boter te Lon den 14 Jan. 106 110 Sh., 20 Januari werd deze 108 110 Sh., en staken gunstig at bij die der Deenscho die van 110112 tot 108110 en Australische, die van 108104 tot 84 102 daalden. In Kopenhagen was de noteering 12 Januari 9096 doch deze werd tengevolge van bovengenoemde toestan den verlaagd met 2 Kronen. De noteeringen onzer voornaamste markten zijn 1898. 1899. kilo. kilo. Delft 4280 f 50 a f 64,— 3810 f 53 a f 66,— Leiden 46 60,52 62, Zwolle 6420 41 51,6155 46 56, Kampen 1470 47 52,3250 49 55, Leeuwarden 3360 45,1530 48,50 Sneek 2620 46,1710 47, b/dVereeniging 45 46,50 44 47, Haas. De aanvoeren verminderen geregeld, doch de handel blijft stug terwijl de noteeringen voor Edammer f 1, a f 1,50 hooger zijn. De noteeringen onzer voornaamste markten zijn wagens Gondsche Edammer Derby's Utrecht 25 f 23,— f f Alphen a/R. 11 21, Bodegraven 61 23,25,50 21, Woerden 37 23, Gouda 28 25, Edammer kaas. stapels kleine comm. midd. Alkmaar 270 f 28,50 f 28,— f 28,— Purmerend 72 28,20 Hoorn 56 «29,27, (Landb. Courant.) St. Pankras. In den loop der maand Januari 1899 zijn in deze gemeenten geene aangiften bij den burgerlijken stand gedaan. Zulderzee-polltle. Uit V o 1 e n d a m zal eene deputatie ter audiëntie gaan bij den Minister van Waterstaat., enz. om aan te dringen op versterking van de Zuiderzee-politie en daar toe ook eene stoomboot in dienst te stellen. Veemarkt. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten tot het stichten van een nieuwe veemarktvolgens het plan van de commissie v. O. W., de kosten zijn geraamd op f 62,000. ÏOO.OOO. Op het bureau «Bevolking" ten stadhuize te Utrecht is uit de registers van den burgerlijken stand gebleken dat den len Januari dezes jaars het cijfer der inwoners dier gemeente de 100.000 reeds te boven was. Tnlnbouw-tenloonslelling. De 's Gravenhaagsche Tuinbouw Ver een i ging, afdeeling van de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde heeft in hare jongste maan- delijksche vergadering besloten, tot het houden van eene voorjaars-tentoonstelling in Mei a.s. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren S. R. Von Franck (tevens ge kozen tot onder-voorzitter), Westbroek en Zalmede heeren E. L. graaf van Limburg Stirum en A. Koster zijn herbenoemd resp. tot voorzitter en penningmeester. De heer W. J. Couturier is tot secretaris gekozen, in de plaats van den heer E. Weijers, die niet terstond herkiesbaar was. Te Haarlemmermeer is door onbekende oorzaak de bakkerij van T. den Exter afgebrand. Het paard is omgekomen. Door de kunstmest. Bij de dezer dagen te SI. Pancras gehouden ver- kooping ging het land weer duur van de hand. Verschillende stukken bouwland werden verkocht voor t 75 a f 80 per snees, dat is ruim f 3000 per H. A. En toch is dit geen land van prima kwaliteit. Ook weid er eene verhuring gehouden van het, aan het landpad naar Koedijk gelegen en aan de diaconie der Hervormde kerk toebehoorende, weiland groot 3'/2 H. A. Als bouwland werd dit na verhuurd voor f 716 's jaars, terwijl de pachtsom van dit land als weiland gebruikt maar f 300 bedroeg. Te Houtrijk en I'olanen (Halfweg) worden gekocht (aangebracht uit IJ- en Haarlemmermeerpolders) elf l'/j-jarige paarden hoogste prijs f 225 laagste f 170. Bcnijdens waardig. Van de 134 gemeenten in Noord-Holland zijn Warmen- huizen en Westwoud de eenige plaatsen waar geen opcenten op 's Rijks belastingen worden geheven. Warrnen- huizen heft ook geen hoofdelijken omslag. Hcidcont sinning. De beideontginning in een deel der provincie Drente gaat voortdurend vooruit. Meer dan 600 ooftboomen zijn reeds nitgepoot. Behalve met kunstmest wordt daar de grond met z.g. «Biest' vruchtbaar gemaakt, om bepoot te worden met doperwten Men verwacht van dit alles gunstige resultaten. Afed. Onderw. Den. De Levensverzekering-Maatschappij van het Ned. Onderwijzers-Genootschap heeft in het vorige jaar circa f 600,000 aan nieuwe contracten gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2