Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Veiling van vaste goederen. Ns. 482, 992, 10162, 11730 en 20942 f 1000; Ns. 2501, 10764 en 15061 f 400; Ns. 1541. 2189, 6439, 8564 en 12236 f 200; Ns. 604, 5033, 6831, 7245, 7635, 10067, 12950, 15774, 17638, 19786 en 20165 f 100. Ns. 5180 en 6528 f 1000 ns. 975, 1539, 7637, 8026, 9251, 14231, 18481, 19080, f400; ns. 10009, 10107, 13618, 14723, 15743, 20465, f200; ns. 743,4159,7535, 13395, 15714, 16312, 20504, f 100. Bedrogen. De directeur eener zuivelfabriek in Schoterland heeft den 28 heimeljjk zijne woonplaats verlaten en naar men zegtnaar Duitschland koers gezet. Tal van boeren lijden hierdoor Bchade want de een moet f 120 en de ander f 70 enz. ontvangen voor geleverde melk. De fabriek is nu gesloten en van alle kanten komen crediteuren opdagen. Het blijkt, dat van het gebouw machineriën enz. zoo goed als niets betaald is. De fabriek zal verkocht worden maar nu blijktdat de fabriek staat op een terrein, met hypotheek bezwaard Ook blijkt, dat geen naamlooze vennootschap bestaat, zooals men alge meen meende. Post-automobielen. Uit een groot aantal aanbiedingen heeft de minister van Waterstaat eene keuze gedaan voor het nemen van proeven tot het vervoer van de post per automobiel. Den 15den Mei a. s. moeten de drie mededingers met hun wagens te 's Gravenhage aanwezig zjjn. De proeven kunnen 6 maanden duren en worden zoowel in als buiten de stad genomen. Besmettelijke veeziekten. Door den minister van binnenlandscho zaken is bepaalddat met ingang van 30 Januari 1899 het ver voer van herkauwende dieren en varkens verboden is, uit, naar en binnen een kring in de gemeente Amsterdam, omvattende het terrein gelegen tusschen de Kostver- loren Wetering en de Centrale Belt en verder begrensd door het voetpad aan de Noordzijde van perceel no. 45 afwijking zoonoodig kan worden toegestaan door den burgemeester van Amsterdam. Volksbond. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Volksbond heeft dezer dagen een soort van handwagen aangeschaftwelke door de stad rijdtom den werkman onder weg te kunnen voorzien van warme chocolade of koffie, tegen 5, 3 en 4 cents per kop. Texel. Alhier viel den 30 een spelend knaapje onopgemerkt in de haven. Toen het vermist werd, ging men zoekenen het kind werd opgemerkt juist op het oogenblik, toen het in de diepte wegzonk. Een kloeke jonge visscher, W. C. Koorn genaamd sprong van het hooge havenhoofd te water, dook het kind op en bracht het aan wal. Terstond begon men met de bekende mid delen om de levensgeesten weder op te wekken terwijl dr. Wagenmaker, arts te Den Borg, werd ontboden. Ruim een half uur was men met den drenkeling bezig maar met goed gevolg, want het bewustzijn is ten slotte terug gekeerd. School-hyglëne. Voor de eerste maal zal dit jaar hier te lande examen worden afgenomen in do school-hygiëne, en wel het schriftelijk gedeelte in de tweede helft van Augustus en het mondeling gedeelte in het begin van September Het reglement en programma van dit examen, dat dezer dagen is vastgesteld, omvat: le. Hygiëne van bet schoolkind. a. Algemeene kennis van den normalen bouw van de borstkas en van de wervelkolom van de veranderingen die deze bij de zjjdelingscbe ruggegraatsverkromming ondergaan en van de daarmede samenhangende stoornis in den algemeenen gezondheidstoestand. b. Algemeen begrip van den bouw en de functie van het oog en van de gewichtigste afwijkingen, die tjjdens den schoolleeftijd in dit orgaan voorkomen. c. Eenigo kennis van acute chronische schoolziekten voor zoover deze kennis voor den onderwijzer van be lang is. d. Een juist begrip van de waarde van goede huidver zorging en van doelmatige kleeding voor den algemeenen gezondheidstoestand. 2e. Hygiëne van het onderwijs. a. Inzicht van de overladingequaesiie. b. Inzicht in de beteekenis van de leervakken: gym nastiek, zingen en schrijven uit een hygiënisch oogpunt 3e. Hygiëno van het schoollokaal en van het school mobilair. a. Juiste begrippen omtrent verlichting, verwarming ventilatie en omtrent de reiniging van het schoollokaal b. Kennis van de beteekenis der voornaamste school meubelen, van een hygiënisch standpunt beschouwd in de eerste plaats van de schoolbank. 4e. Kennis van het koninkljjk besluit, regelende den bouw en de inrichting van scholen en van de wetsarti kelen, die op de gezondheidsbelangen der school betrek king hebben. Het examen wordt afgenomen door een commissie bestaande ten le uit leden der Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst jaarlijks door het hoofdbestuur dier maatschappij benoemd 2e uit één of meer autori teiten op schoolgebied. De Histotische-Medische Tentoonstellingte Arnhem te houdenhoopt eene afdeeling aan de schoolhygiëne te wijden. Hcerlmgo waard. De landbouw-vereeniging .Nieuw Leven" hield den 28 eene openbare vergadering bij den heer P. van Rijn, waarin als sprekers optraden de heeren F. van der Goes, stationchef te Noordschar- woude, en S. Brugman. De eerste spreker gaf uit zijne rijke ervaring als stationchef in de Streek opgedaan, tal van nuttige wenken, hoeveel welvaart het verenigings leven in het landbouwbedrijf kan uitoefenen de tweede spreker bepaalde zich bjj de belangen voor den land bouw, van. goede verkeerswegen te water in den polder, waardoor de producten van den afslag te Noordschar- woude aangevoerd behooren te worden. Aan de oproe ping tot toetreding als lid van N. L. werd door eenigen gevolg gegeven. De heer W. Keestrazuivelconsolont te Hoornhield op uitnoodiging van de directie der kaasfabriek »Vita Nova'', den 31 eene lezing over zuivelbereiding. Ach tereenvolgens behandelde spreker op bevattelijke wijze de koe en de voederingde melk en het melkenhet verzorgen en bewerken van melk het persen en zouten der kaas; de inrichting en bestuur van eene fabriek De gegeven nuttige wenken nauwgezet optevolgen wordt den veehouders zeer aanbevolen. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan school No. 1 bestaat uit de damesE. van Albada, Oostgraftdijk J. M. MoojjWoubrugge en H. Baltjes, Appel, gemeente Njjkerk. Weeien ln het hulsgezin. De vorige maand hield de Maatschappij tot opvoe ding van weezen in het huisgezin, eene buitengewone smeene vergadering tot wjjziging barer statuten waarbij het voorstel van het bestuurmet eene kleine redactiewijziging, onveranderd werd goedgekeurd. In verband met deze herziening werd met ingang van 1 Februari 1899 tot directeur-secretaris der Maatschappij benoemd de heer J. Woudslra, Zandbergen, Amersfoort, die sinds een jaar deze functie reeds waarnam. Harlngcarspel. De vergadering van de afdeeling van de Noordhollandsche Vereeniging »het Witte Kruis' den 31 gehouden werd bezocht door slechts 18 leden. Uit de, door den secretaris en don magazijnmeester uit gebrachte, jaarverslagen bleek dat de afdeeling in het afgeloopen jaar zeer in bloei is toegenomen het aantal leden was geklommen van 81 tot 131. Van het materieel dat in 1898 wederom met verschillende voorwerpen werd aangevuld werd een ruim gebruik gemaakt. De door den penningmeester uitgebrachte rekening van zijn ge houden beheer werd goedgekeurd met een batig saldo van f 35.045. Daarna werd de begrooting voor 1899 behan deld en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 301.04 De heeren J. Swan E. Meijer Drees en A. Blad aftre dende respectievelijk als voorzitter secretaris-penning meester en magazijnmeester werden bij acclamatie her kozen terwijl in de plaats van de aftredende niet her kiesbare bestuursleden, de heeren J. Keijser K. IJff, K. Kuiper en Tj. de Boer, werden gekozen de heeren J. Weel, S. LigthartC. Koojj en J. Dam. Den 1 dezer vergaderde het bestuur van het Onder ling Veelonds alhier tot het opmaken der rekening over bet afgeloopen kwartaal. Verzekerd waren 1618 run deren waarvan een omslag zal worden geheven van 23 cent per rund. De schade bedroeg f 375.05. Uitgeest. De rederijkerskamer »Door oefening vooruitgang gal deze week eene uitvoering die zeer in den smaak viel van het talrijke publiek. Het programma bestond uit het drama: Jeanne de vrouw van den diamantslijper'', en het kluchtspel Een onrustige nacht Een gezellig bal besloot de voorstelling. »ontheiligde, hjj was een heel andere meening toegedaan. Mag ik U vragen welken indruk zullen deze laatste regelen op den lezer maken. Ik wil aannemen, dat het Uwe bedoeling niet is Mr. van Hall als: »een mauvais zujet" voor te stellen doch de groote meerderheid zal deze conclusie maken. Dat het Paleis de laatste jaren finanti el vooruitgaat, is uitsluitend te danken aan de energie de werkkraobt van Mr. van Hall. Ook hjj bejammert het, dat men tot dergelijke zaken zijn toevlucht moet nemen, zoomede tot de kermesse d'été, de reclameborden, doch, geachte Heer wij hebben hier te doen met een finantieele zaak. Geen der Amsterdammersdie hierover zoo klagen weet een ander middel aan de hand te doen dan sloopen en hiertegen juist komt Mr. van Hall op. Men wenscht geen balsmen wenscht tentoonstellingen van volksvlijt, doch, dan was het Paleis reeds lang verdwenen. Met den wensch, dat U deze minder faire beschu diging van den Heer van Hall terug wilt nemen mede in verband met Uwe beweringeenige regels hooger verblijf ik hoogaohtend Uw dw. dnr., N. 350ste Staatsloterij. 5e klasse, 11e lijst, 1 1 ebr. 5e klasse, 12e lijst, 2 Feb. Witte Bruis te Heerhugowaard. Mijnheer de Redacteur In uw blad van 29 Jan. jl. is een bericht van uw correspondent in deze gemeente opgenomen betreffende het Witte Kruis" daar ter plaatse. Ondergeteekende, secretaiis van de afdeeling .Ileer- Hugowaard en O. van het Witte Kruis" zou uw cor respondent gaarne den raad geven, persoonlijk de verga deringen bij te wonen, waarover hij verslag uitbrengt En mocht hij verhinderd zijn de pors te vertegenwoor digen op de Witte Kruis-vergaderingen hoewel die steeds in zijne onmiddelijke nabijheid worden gehouden, zou ik hem raden daarover berichten in te winnen bij personen, die beter op de hoogte zijn dan zijn zegsman zich betoonde. Betreffende bestuursverkiezingen noemt hij drie per sonen, waarvan slechts één tot, de gekozenon behoorde Verder is het bericht betreffende den finantieelen toestand der afdeeling van het Witte Kruis in een eigenaardig licht geplaatst. Zoo is het ware bedrag betaald voor den regenbak systeem Monier van 10 M3 inhoud, slechts 210 gulden. Uw verslaggever is zeker beter dan het bestuur van hel Witte Kruis op de hoogte van de kosten van gemetselde regenbakken van die afmetingen. Waarom verscheen uw correspondent dan niet ter vergadering om daar zijn licht te laten schijnen En ten slotte, als uw correspondent meent te moeten berichten, dat het bestuur werd gëinterpelleerd over de hooge uitgaven in 1898, is het minstens vreemd, dat hij niet den uitslag dezer interpellatie daarbij vermeldt. Dit doende, zou hjj hebben moeten berichten, dat de g e h e e 1 e vergadering, de interpellant niet uitgezonderd, zich zeer tevreden verklaarde met de daarover door het bestuur verstrekte ophelderingen. Of heeft uw correspondent ditmaal gemeend zijne per soonlijke afkeurende meening over de handelingen van het bestuur van het Witte Kruis te moeten uitspreken U dankend voor de verleende plaatsruimte, Heer-Hugowaard, Uw Dw. Dnr., 30 Januari 1899. A. C. G. POST. Aan den „Amsterdamschen Briefschrijver' Alkmaar, 31 Januari 1899. Geachte Heer Met zeer veel genoegen wordt door mij steeds Uwe Amsterdamsohe causerie gelezen toch veroorloof ik mij de vrijheid U, naar aanleiding van Uw schrijven (V) in het blad van heden eene opmerking te maken. In zake de qnaestie Haas-Mr. van Hall: Zeer terecht schrijft U»'t Moet gezegddat een preventief ge- »vangene zich ten aanzien van de verdediging van zijn »naam en zijn daden ten overstaan van de publieke .opmie, in alles behalve gunstige omstandigheden bevindt." Verder»de aangehoudene is een weerloos slacht- »offer en wat de een fluistert en verondersteltwordt .enkele dagen later door den ander luidop gezegd en „als de zuivere waarheid bezworen." Flink gesproken, krachtige en ware woorden. Edoch geachte Heerlees ik even verderdan zie ik, dat U schrijft.Onder de dansende paren zal zeker .nog wel eens de naam van Hall (Mr.) genoemd zijn. .Die openbare markten van gratie uit de Pjjp verzuimde »hij nooit, en hoe dikwijls het hem is gezegd, dat hij .Sarpbati s stichting daarmede op jammerlijke wijze Betreffende de laatste raadszitting. Alkmaar, 1 Februari 1899. Weledele Heer Vergun mij van de gastvrijheid van 1 w blad andermaal gebruik te maken. Blijkens het raadsverslag voorkomende in Uwe courant van 26 Januari j.l., hebben B. en W. kunnen goedvindenopenbaarheid te geven aan een door mij ingediend schrijven aan Gedeputeerde Staten. Vermits die mededeeling geen aanspraak maken kan op duidelijkheid zoo zie ik mij gedwongen nadere toe lichting te geven. Nadat in den raad besloten was tot den aankoop van het land liggende achter de stadsreiniging heb ik aan Gedeputeerde Staten verzochtdat besluit niet goed te keuren, doch te willen bevorderen dat de reinigingsdienst voor het vervolg worde verpacht, om roden die tak van dienst op ons budget jaarlijks een nadeelig saldo aangeeft van pl. m. f 11000, terwijl in gemeenten van ongeveer gelijk zielental de verpachting een batig slot oplevert. Hoe B. en W. er toe gekomen zijn om dit saam te koppelen met het verzoekschrift van de bewoners nabij de stadsreiniging, waarmede ik niets uitstaande heb is mij onbegrijpelijk, maar sedert den laatsten tijd is de wijze van optreden raadselachtig en niet gelukkig ge kozen altans in een raadsrapport etc. moet niet met vuur gespeeld worden. Met gevoelens van hoogachting, Uw dw. dnr., GOUVERNE. Hcnncmer Sportclub. Het bestuur der .Kenuemer Sportclub is thans definitief gevormd en bestaat uit de heerenJ. van Reenen, Bergen, voorzitter; N. A. Conjjn, Alkmaar, pen ningmeesterJ. A. van den Berg, Haarlom; Q. J. A. A. baron van Heemstra. Amersfoort; J. Oldenburg, Bergen; S. Snoeck, Bergen, en A. de Vries, Alkmaar, secretaris. De eerste wedrennen zijn bepaald op Zondag, 2 Juli 1899, terwijl voor de tweede maal in dit jaar een nader aan te wijzen dag in September wordt beoogd. De baan moet op deskundigen een uitstekenden indruk maken. Wat de ligging betreft kan zij trouwens met alle andere banen wedijveren ja overtreft zij de meeste daarvan. Aan den weg van de herv. kerk te Bergen naar .Duinvermaak onmiddellijk links op de open vlakte rondom door bosch omringd, biedt deze baan voordeelen ran, die bijna geen andere in ons land bezit. Tentoonstelling aquarellen. Het teekengenootschap .Kunst zij ons doel,' dat reeds meermalen op het gebied van teeken- en schilder kunst, iets schoons uit de kunstverzameling van particu lieren voor Alkmaar wist te veroveren tot het houden eener expositie, zal ook nu weder op a.s. zondag en maan dag, den 5 en 6, eene tentoonstelling houden van een 50-tal waterverftekeningen uit do verzameling van mevr. I. Bingham, te Utrecht. Deze tentoonstelling is ook voor niet-leden der vereeniging toegankelijk en de prijs zoo laag mogelijk gesteld, opdat hiervan een ruim gebruik zal kunnen worden gemaakt. De tentoonstelling heeft plaats op de bovenzaal bij den heer A. Peperkamp, in .Het wapen van Heemskerk aan de Breedstraat. Schaakclub. Wij vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie, waarbij de oprichting wordt aangekondigd van eene schaakclub hier ter stede. Den beoefenaren van dit schoone spel wordt hiermede eene betere gelegenheid tot samenspel geboden, dan tot nog toe hier bestond. Gehouden door den Notaris P. J. C. VAN TOORNENBURGH, alhier, in het koffiehuis »de Zwarte Os", te Alkmaar, op Dinsdag 31 Januari 1899. 1. Woon- en winkelhuis, zuidzijde Laat, D 12, B No. 3274, 1 a. 5 c. Strijkgeld J. Muijs f 1415, Verhoogd door H. B. Stikvoort q q. met 10, 2. Woonhuis, erf en bleekveld, naast 't vorige, D 16, B No. 3275, 77 c. Strijkgeld P. T. Portegies 1170,— Niet verhoogd. 3. Woonhuis, erf en bleekveld, naast t vorige, D 17, B No. 3276, 84 c. Strijkgeld W. F. de Jong 1270, Verhoogd door J. N. Lobach met 35, Perc. 2 en 3gecomb. Str. W. F. de Jong 2515, Niet verhoogd. Gehouden door den Notaris C. STAMMES te den Helder, in het .Café Central", alhier, op Dinsdag 31 Januari 1899. Het zomer- en winterverblijf .Arendshof', met koepel, tuin en erf, Geestersingel, 4 a. 91 c. Strijkgeld G. Bossert Rz. f 6840, Niet verhoogd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3