Men Tan jeugdige personen. No. 16. fierste blad. Honderd en eerste jaargang 1899. ZONDAG 5 FEBRUARI. Buitenland. ALkHAARSCHE OOI RAMT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1,— 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen t Per regel I'O.IO. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. III. (Hot.) Zijn de omstandigheden niet van dien aard dat de jeugdige overtreder zonder eenige straf aan zijn ouders of voogden kan worden teruggegeven of dat dw.mgop- voeding gedurende een aantal jaren wellicht tot den leeftijd van 23 jarennoodig geacht moet worden dan zal hij gestraft kunnen worden met een berisping, met geldboete of met plaatsing in een tuchtschool. De berisping was in vroegeren tijd geen onbekende strafook thans nog komt zij voor in Duitschland en in Italië en met de Regeering mag worden aangenomen, dat zijmet gestrenge waardigheid en menschenkennis toegepastop het jeugdig gemoed een diepen indruk kan maken. Is de schuldige niet ouder dan 14 jaren en heelt hij een misdrijf bedreven dan zal de rechter, met het oog op het gepleegde feit en hetgeen hem omtrent den jeugdigen overtreder, zijn opvoeding en den kring waarin hij verkeert zal bekend worden, de keus hebben tusschen een berisping een geldboete of plaatsing in een tuchtschool. Voor iemand tusschen de 14 en 18 jaren wordt een berisping minder doelmatig geachthij zal daarom gestraft worden met een geldboete of plaatsing in een tuchtschool. Heeft de schuldige alleen een over treding begaan dan zal hij de eerste maal alleen met een berisping worden gestraft; bij volgende overtreding zal de rechter de keuze hebben tusschen de drie genoemde straffen. Ook hier zon weder gevraagd kunnen wordenof in geval van bedelarij of landlooperijvoor de eerste maal gepleegd, berisping de eenig mogelijke straf moet zijn, en of, zoo geen dwangopvoeding in een rijksopvoedingsge sticht. moet toegepast worden althans geen vrijheid ge geven zou moeten worden tot plaatsing in een tuchtschool. Te recht is overigens bepaald dat van berisping in alle gevallen waarin de rechter baar zou kunnen uit spreken alleen sprake kan zijn wanneer de schuldige voor den rechter bekend heeft het feit te hebben ge pleegd. Zonder bekentenis kan een berisping geen doel treffen. Wordt het feit niettegenstaande de ontkentenis van den verdachte bewezendan moet noodzakelijker wjjze eene der beide andere straffen worden opgelegd. Maar evenzeer zal het kunnen voorkomen dat een be. kentenis wordt afgelegd niet uit besef van schuld en berouw, maar alleen om de kans te hebben met de lichte straf van berisping vrjj te komen; daarom zal de rechter behalve de berisping als voorwaardelijke veroordeeling, tevens de plaatsing in een tuchtschool kunnen ge lasten. Hjj zal dat moeten doen, indien de schuldige voor de eerste maal slechts een overtreding heeft gepleegd en niet heeft bekendzoodat de berisping niet kan worden toegepast. In die gevallen wordt door hem een proeftijd bepaald van ten minste één jaar en ten hoogste twee jaren. Gaat die proeftijd voorbijzonder dat de voorwaardelijk veroordeelde een nieuw straf baar feit heeft gepleegd dan vervalt de straf. Om de berisping te kunnen toepassen, moet de schuldige in persoon tegen woordig zijn hij zal daarom voor den rechter worden gebracht, en ook zijn ouders of voogden zullen worden uitgenoodigd om daarbij tegenwoordig te wezen. De geldboete wordt als straf voor jeugdige overtreders gehandhaafd, doch onder wijzigingen, die vermoedelijk wel algemeene instemming zullen vinden. Zij zal al een worden opgelegd, indien den rechter blijkt, dat de schul dige door eigen arbeid genoeg verdient om ze te kun nen betalen, en zal op de opbrengst van zijn arbeid kunnen worden verhaald. Is dit niet het geval, dan is de geldboete in de meeste gevallen inderdaad alleen een straf voor de ouders. Blijft de betaling der boete uit, dan zal daarvan kennis worden gegeven aan den persoon in wiens dienst de veroordeelde is, en deze is verplicht, van hetgeen den veroordeelde toekomt, wekelijks of maan delijks zooveel tot betaling der boete te voldoen, als in de kennisgeving is bepaald. Toch zal het een enkele maal kunnen gebeuren, dat de opgelegde geldboete niet op het loon van den veroordeelde kan worden verhaald. Voor dat geval zal de boete niet door hechtenis, maar door plaatsing in een tuchtschool worden vervangen. Hetzelfde zal voortaan geschieden indien verbeurd verklaarde goederen door den veroordeelde niet worden ingeleverd of de geschatte waarde daarvan niet wordt betaald. De hechtenisstraf wordt voor veroordeelden beneden de 18 jaren afgeschaft zoowel als hoofdstraf als ter vervanging van andere straffen. De tuchtschool is een zwaardere straf voor jeugdige veroordeelden. Zy zal in de plaats der hechtenis komen die terecht voor hen minder geschikt wordt geacht. Is niet de opvoeding zoozeer verwaarloosd, dit plaatsing in een rijksop oedingsgesticht (dwangopvoeding) noodig wordt geoordeelden komt veroordeeling tot geldboete den rechter onvoldoende of niet doelmatig voor, dan zal hij bevelendat de schuldigen in een tuchtschool worden geplaatst, gedurende een tijd die in geen geval minder zal zijn dan een maand, en voor ernstige feiten ten hoogste zes maanden zal kunnen bedragen voor jeugdige overtreders beueden de 14 jaren, on een jaar voor schul digen tusschen 14 en 18 jaren. Bij overtredingen van minder ernstigen aard zal de langste tijd de helft kunnen bedragen, alzoo drie en zes maanden. De gewone school is niet de geschikte strafplaats voor kinderen die de wet overtredenzij zou ook alleen voor schoolgaande kinderen kunnen dienen. Daarom wordt voorgesteld van staatswege binnen het gebied van elk gerechtshof alzoo op vijf verschillende plaatsen van het land, een tuchtschool te stichten voor jongens en een voor meisjes. Dat getal wordt voorloopig noodig, maar ook voldoende geacht. Het verblijf in de tuchtschool moet een straf zynen daarom zullen de inrichting dezer gestichten en de behandeling van de daarin geplaatste jeugdige ver oordeelden anders en strenger moeten zijn dan voor de rijksopvoedingsgestichten noodig is. Niet zoozeer verwaar loosde opvoeding is hier te herstellen maar de in deze scholen geplaatste minderjarigen zullen tot het besef gobracht moeten worden der noodzakelijkheid van maatschappelijke orde en tucht. De tuchtschool «egt de Regeering, is bestemd om met krachtige hand den jeugdigen veroor deelde te gewenneu aan de noodwendigheid om zich aan de bevelen van anderen te onderwerpen en hom te doen gevoelen, dat overtreding der zedelijke orde niet alleen sobuldbesef meebrengt, maar dat ook de overheid, geroe pen om die orde te handhaven, de macht heeft om aan de overtreding gevolgen te verbindon, waarvan het onaan gename ruimschoots opweegt tegen den lust der ge pleegde verboden handelingen. De berechting van jeugdige overtreders overeenkom stig de inzichten der Regeering brengt wjjzigingen mede in het voorloopig onderzoek en de instructie, die wij hier niet alle kunnen behandelen, maar waarvan wel de voor naamste zijn, dat den minderjarige, zoodra rechtsingang tegen hem verleend is, een rechtsgeleerde raadsman als vertegenwoordiger zal worden toegevoegd, dat inlichtin gen znllon worden ingewonnen omtrent zijn opvoeding en zijn doorgaand gedrag, zijn omgeving en allerlei om standigheden, waarmede de rechter voor een juist oordeel bekend zal moeten zijninzonderheid waar hem een zoo ruime keuze wordt gegeven tusschen de verschil lende tucht- en strafmiddelen die de wet zal invoe ren. Tot het geven van inlichtingen zullen ook zijn ouders of voogden, zijn meester en zijn ouderwijzers verplicht zijn, en in den regel zullen zijn ouders of voogden opge roepen worden om bij elk verhoor tegenwoordig te wezen en voor de belangen van den minderjarige op te komen Hoeveel kosten deze rechtpleging en bestraffing van jeugdige overtreders voor den staat tengevolge zal heb ben, is moeilijk te begrooten. De stichting der tuchtscho len en de bezoldiging van het daaraan verbonden personeel komen hier vooral in aanmerking. Ook aan bjjzondere gestichten die minderjarigen uit de rijksopvoedingsge stichten kannen overnemen, zal rijkssubsidie kunnen wor den gegeven. Maar tegenover de nieuwe uitgaven zullen andere wegvallen, en in geen geval zullen de kosten zóó aanzienlijk zijn, dat zij een ernstig bezwaar zonden kun nen opleveren tegen maatregelen waarvan zooveel goeds is te verwachten. UKIitilK. Reeds eenige weken geleden maakten wij melding van hoogst ernstige berichten, die uit den Congo- staat geseind werden. Zij blijken niet overdreven te zijn de opstand onder de inboorlingen breidt zich steeds uit. De Batetela's onder de troepen van majoor Lothaire zijn ook in opstand gekomen en hebben zich aangesloten bij de andere oproerlingen. Majoor Lothaire is gewond en gevangen genomen. Luitenant Doorm en andere Belgen werden gedood. Van baron Dhanis weet men niets. CHINA. De Keizer, die toch nog niet »gezelf- moord" schijnt te zijn is nog steeds van de regeering en de buitenwereld afgesloten en alle gezag berust in handen van de Keizerin-weduwe. De Keizer is opge sloten in een paviljoen dat midden in een groote vijver gelegen is. Hij mag de brug, die dit paviljoen met de keizerlijke tuinen verbindt, slechts overschrijden als de Keizerin hem wenscht te spreken. Het ys dat zich in den vijver vormt, wordt onmiddellijk stuk gehakt, om te zorgen, dat de Keizer niet daarover het paviljoen zal verlaten en door niemand bezocht zal worden. En op den 30en Januari is te Peking een bijeenkomst gehouden van do Maudschoe-prinsen met wie de Keizerin wilde beraadslagen over de kenze van een troonopvolger, dien zij als zoon zal adopteeren. De vroegere raadgevers van den Keizer worden nog voortdurend streng vervolgd. FHANHKIJH. Behalve een eindeloos geschrijf over het beruchte wets-ontwerp, gepaard gaande met de gebruikeljjke scheldwoorden en beleedigingen en de daaruit voortvloeiende uitdagingen en strafvervolgingen, is er in de zaak-Dreyfus geen nieuws. De commissie maakt in de bladen het volgende bekend: Tengevolge van opmerkingen, tusschen de Regeering en de commissie betreffende het onderzoek gewisseld, heeft do minister van Justitie besloten den magistraten, die het onderzoek deden (president Mazean en zijne twee raadsheeren) nadere inlichtingen te verzoeken.'' De »Dóbats" geeft als reden hiervan op, dat er gapin gen in het onderzoek voorkomen, op sommige beschul digingen het gegeven antwoord ontbreekt. Den minister van Justitie was dit reeds Woensdag onder 't oog ge bracht, zegt het blad, maar hjj verlangde er eerst zijne ambtgenooten over te raadplegen. Uit eene sameuspreking van de commissie met de ministers Dupuy en Lebret bleek, dat op sommige punten nader onderzoek nood zakelijk was, hetwelk de ministers geloofden president ivlazean enz. op te dragen. De beslissing over hot voorstel om de uitspraak over de zaak van Dreyfus aan de gezamenlijke Kamers van 't Hof van Cassatie op te dragen wordt door dit alles niet bespoedigd. Middelerwijl bevestigt de »Dóbats," dat de Kamer van Strafzaken op 't punt is 'naar onderzoek te besluiten. Zijnerzjjds blijft de heer Quesnay de Beanrepaire in de »Echo de Paris" zijne artikelen voortzetten. Opnieuw beweert hij, dat reeds vóór haar onderzoek de Kamer van Strafzaken besloten was, Dreyfus onschuldig te ver klaren en het arrest, hetwelk hom veroordeelde, tecasseeren zonder verwijzing van de zaak naar een nieuwen krijgs raad, dat aan overste Picquart vóór zijn eigen verhoor de verklaringen van een der generaals waren medege deeld en wat dies meer zij. VHK. STATHNL Volgens de berichten is er in het Witte Huis een crisis op handen. De secretaris van den president heeft verklaard, dat de president vermoeid en opgewonden is door de groote verantwoordelijkheid, die de oorlog en de daarop gevolgde onderhandelingen hem hebben opgelegd doch hij acht het overdreven als beweerd wordt, dat de gezondheid van den president daardoor ernstig geschokt zou zijn. Blijkbaar begint de netelige positie, waarin hij sedert maanden verkeert, den president te verdrieten. Trouwens daartoe is reden te over. Terwijl de Cubanen zich vol strekt niet met hunne bevrijders kunnen verstaan, maken de Filipinos zich tot krachtigen weerstand gereed. Het voorloopig bewind op de Philippijnen heeft een manifest uitgevaardigd, dat aldus eindigt »Het Amerikaansche leger lokt dageljjks tot vijande lijkheden uit door zijn daden van vandalisme. >De geheele bevolking van het rijk beeft zich onvoor waardelijk tot steun van Aguinaldo bereid verklaard, wiens gezag door niemand ontkend wordt. Het schijnt evenmin bekend te zijndat iedere provincie van de eilandengroep in het Congres te Malolos vertegenwoor digd is. Het optreden van generaal Otis, die het gebruik van codewoorden in telegrammen verboden heeft, is in fla- grauten strijd met de regels van het internationale vol kenrecht. Hij vreest, dat de waarheid omtrent den toe s'and aan den dag zal komen, »De groote misbruiken bij het beheer van den douane dienst te Manilla ziju door de pers openlijk aangetoond.'' Het transportschip Sherman heeft New-York ver laten om door het Suez-kanaal naar Manilla te vertrek ken het brengt het 3e regiment infanterie en vier bat- teljons van het 17e regiment over. Het transportschip Sheridan zal op 9 Februari van New-York vertrek ken, met de rest van het 17e regiment en het geheele 12e regiment infanterie aan boord. Bovendien zal binnen enkele dagen een vierde regiment inlauterie te San Francisco scheep gaan. li natste Berichten, De Dreyfus-zaak. De Siècle" schrijft »Wio aan het ministerie van oorlog leidt do juridische zaak-Dreyfus „De verklaringen van alle getuigen van de enquéfe worden eiken avond aan den minister van oorlog medegedeeld door generaal Cbamoin.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1