Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. 5e klasse 13e lyst, 6 Febr. Ns. 138, 1342, 10106, 15140, 17911 en 20639.f 1000 5083 en 18767 f 400; ns. 9285, 14246, 14762, 16486, 17763, 19078 en 20876 f 200 ns. 3694, 8722, 9338, 9876, 12406, 12635, 16303, 16986, 17698, 19554 19735 f 100. Nr. 269 f 1000; nrs. 7994, 8914, 15385 en 16901 f 400 nrs. 365, 2454 en 3407 f 200nrs. 810, 1738, 1765 2062, 2177, 2425, 2504, 4249, 5699, 7096, 9579, 10398, 11890 13105, 13521, 14292, 15009, 15478 en 17943 f 100. Alkmaar. Arrondissements-Rechtbank to Zitting van 8 Febr. 1899. C. C. S., Alkmaar, diefstal, 6 maanden gev. A. H., Oudkarspel, wederspannigheid, 4 dagen gev. W. T., Hoorn, verwonding, 3 maanden gov. C. A. S., als boven, diefstal, 3 maanden gev. P. N., Nieuwe Niedorp, mishandeling, 1 maand gev. C. D., Warmenhuizen, strooperij van barg, f 8 boete, subs. 4 dagen hecht. BURGERLIJKE STAND. v. V., te bezoeken, in saldo bedroeg 74.10. Tot bestnnrslid werd daarna geko zen de heer A. Bonga te Amsterdamtot voorzitter werd gekozen de heer P. C. van der Waeyen Pieterszen, terwijl tot secretaris werd gekozen de heer A. Bonga. De vergadering werd daarna gesloten. Hen krasse grijsaard. De bijna 80-jarige geneesheer Dr. Th. Hardegarijp (Pr.) moest, om zijn patiënten te over de Valomstervaart. Over dit kanaal liggen loop planken, en nauweljjks was de grijsaard op het midden eener plank, of deze brak Hij greep terstond de lenning, doch ook deze brak middendoor, zoodat de geneesheer het kanaal stortte. De flinke grijsaard wist echter alleen den wal te bereiken. St. Paneras. Bij de, dezer dagen alhier gehouden, verkooping ging het land weer duur van de hand. er- schillende stukken bouwland werden verkocht voor f 75 a f 80 per snees, dat is ruim f 3000 per H. A. En toch is dit geen land van prima kwaliteit. Ook werd er eene verhuring gehouden van het, aan het landpad naar Koedijk gelegen en aan de diaconie der Hervormde kerk toebehoorende, weiland groot 3 '2 H. A. Als bouwland werd dit nu verhuurd voor f 716 'sjaars, terwijl de pachtsom van dit land, als weiland gebruikt, maar f 300 bedroeg. Te Zaandam is door B. en Waanbesteed Het vergrooten van de Houthaven en van de ligplaats voor balken, in de haven aldaar, met daarmede in verband staande werken. Raming f 21750. Ingekomen waren 12 biljetten. Hoogste inschrijving was van den heer W. Lammers, te Helder, voor f28.485 laagste was van den heer S. Klitsie, te Zaandam, voor f 20.293. De gunning is aangehouden. S t r o o. Door de groote firma Scholten te Groningen, wordt tegenwoordig in het noorden van Friesland veel stroo opgekocht. De firma heeft schuren laten bouwen voor bergplaats, terwijl iu die schuren het stroo geperst wordt, waarmee de arbeiders een goed daggeld verdie nen. De aanvoor is tegenwoordig zoo groot, dat de persen dag en nacht moeten doorgaan, om het stroo voor verzending gereed te maken. Hclgle en het Wed. vee. Te Selzaete zijn vanwege het Belgische gouverne ment onderhandelingen aangeknoopt over den aankoop van terreinen tot het oprichten van een slachthuis. Het schijnt der Belgische regeering dus ernst te zjjn, voortaan het nit Nederland aangevoerde slachtvee niet meer naar de abattoirs der groote steden te zenden, maar onmid dellijk aan de grens te slachten. Jlarken. Ook door den burgemeester dezer ge meente is, geljjk uit Volendam, bij bevoegde autoriteiten een adres ingezonden, waarin aangedrongen wordt op versterking der Zuiderzee-politie door het in de vaart bren gen van eene stoomboot. Typhus. Te Venhuizen is weder een geval van typhus voorgekomen. Dit is nu reeds het achtste geval, waarvan drie met doodelijken afloop. De vereeniging Het Witte Kruis" bewijst aan de lijders uitstekende diensten, door het verstrekken van verplegiugsmiddelen. kweekschool voor ïeevaart. Uit het verslag van de kweekschool voor zeevaart te Leiden blijkt dat gedurende het laatsto jaar zich 971 jongelingen voor dienstneming hebben aangemeld. Van dezon werden 632 afgekeurd. Gedurende het vorig jaar werden slechts 223 jongens aangenomen. De belangrijke vermeerdering van de aanmeldingen is waarschijnlijk voor een deel het gevolg van het verzoek tot de hooiden der scholen gericht, om bun leerlingen te wijzen op de voordeelen die aan plaatsing bij de marine zijn verbonden. Hoogwoud. Den 2 had in de W e e r e een jongen die bezig was hout te klovenhet ongeluk van zjju driejarig zusje, dat onverwachts kwam toeloopen, de vier vingers van de rechterhand byna geheel af te hakken. Afgekeurde koelen. Zooals is medegedeeld, worden de, wegens gortig heid aan de Belgische grenzen afgekeurde koeien, weder in Nederland teruggevoerd. Daar deze koeien tot waarschuwing met twee gaatjes in het oor zijn gemerkt, hebben sommige eigenaars en veehandelaars er iets op gevonden. Zij maken een snede door do gaatjes en splijten alzoo het oor, de gaatjes zijn dan verdwenen. Hen zij daarom op zijn hoede, want er zjjn reeds pogingen gedaan, om zulke koeien op onze veemarkten te brengen. Er is nog een gevaar aan verbonden. De bedoelde koeien zijn niet alleen lijdende aan gortigheid, maar kunnen ook het mond- en klauwzeer overbrengen, welke ziekte vóór en na in de grensstallen heerscht. (N. R. C.) De „Buliekerk" tc Zaandam. Niettegenstaande door het college van kerkvoogden en notabelen te Zaandam definitief tot den verkoop van de »Bullekerk" enz. was besloten en deze reeds was bepaald op den 16 dezer, ia de toestand zoodanig ver anderd, dat het behoud van het gebouw thans niet tot de onmogeljjkheden behoort. Van verschillende zijden kwamen in den laatsten tyd giften in, om de kerk voor slooping te behoeden. Dit heeft geleid tot eene vergadering van alle kerkelijke col leges, waar de wenschelijkbeid van het behoud werd uitgesproken en waarin besloten werd voorloopig den verkoop te verdagen, teneinde te trachten de benoodigde som voor herstel bjjeen te krijgen. Naar wij vernemen, hebben ook personen, buiten de gemeente woonachtig, belaugrjjke bijdragen toegezegd. (N. v. d. D.) Haven te Sclieveningen. Van belanghebbende zjjde te Scheveningen bij een visschershaven aldaar, wordt een petitionnement aan de volksvertegenwoordiging voorbereid, in het belang dezer zaak't welk zich zal uitstrekken tot alle visschers- plaatsen in Nederland. Van onderscheidene dezer is te dier zake reeds adhaesie betuigd. Voorts verneemt men, dat te zjjner tijd pogingen zullen aangewend worden ter verkrijging, dat de Tweede Kamer het aanhangig wetsontwerp voor die haven ter openbare behandeling aan de orde zal stellen vóór het ontwerp op den leerplicht. Schcrmerhorn. Voor eene flink bezette zaal in de «Vergulde Valk" alhiergaf op zondagden 5 het «Synpbonie-gezelschap" zgne eerste zelfstandige openbare uitvoering. Met blgkbare ingenomenheid werd geluisterd naar het afwisselend programma, stukken voor svnpbonie-orkestvoor fanfare, voor strijkkwartet en voor mondelinge voordracht bevattende het synphonie-orkest onder leiding van den heer J. Kuilman, de fanfare van den heer G. Ackman. Toen het gezelschap 15 maanden geleden werd opgericht, waren er, behalve den directeur, den heer Kuilman, slechts twee leden, die eenigszins een instrument hadden loeren bespelen en de nu gehouden uitvoering heeft bewezen wat goede wil bij de leden en geduld en volharding bij de directie vermogen. De goede uitslag zij een prikkel voor het gezelschap tot blijvende ernstige studie. 's-Gravenhage 7 Februari 1899. EERSTE KAMER. Bij de behandeling der oorlogsbegrooting, antwoordde de minister aan den heer Schimmelpenninck van der Ojje, die den verkorten oefeningstijd bleef bestrijden dat, indien de tweede proef hiermede door de meerderheid der autoriteiten wordt veroordeeld, hij zal heengaan zonder de daarop gegronde legerorganisatie voor te stellen. Hij staat of valt met den verkorten oefeningstijd in verband met de legeruitbreiding. He hoterwet. Door eenige groothandelaren, zoowel in natuur boter als margarine, te Amsterdam, is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij verklaren dat zij met genoegen uit de Memorie van Toelichting hebben vernomen, dat het ernstig streven van den Mi nister, slechts gericht is op beteugeling van de knoeie rgen van leveranciers en op bescherming van het publiek, terwijl anderzijds de Minister de zeer juiste stelling ver kondigt dat van den handel geene meerdere offers mogen worden gevraagd, dan voor de bereiking van dat doel strikt noodzakelijk is dat adressanten daarom met leedwezen hebben ont waard, dat dit laatste standpunt door den Minister, bij de uitwerking van zijn denkbeeld, niet zelden uit het oog verloren is. Adressanten wenschen in het bijzonder de aandacht te vestigen op de twee volgende bepalingen lo. het bepaalde van art. 3, dat verbiedt het vervoer gelijktijdig met ëén zelfde vervoermiddel van natuurboter en margarine. Wanneer adressanten in een zelfde stads gedeelte, wellicht in een zelfde straat, ja, aan één en denzelfden afnemer beide artikelen hebben ai te leveren, zullen zij gedwongen worden bunne vervoermiddelen te verdubbelen en hun personeel te vergrooten. Even belemmerend is de bepalingdat de ruimte voor den opslag van natuurboter moet worden geschei den van dio, bestemd voor de bewaring van margarine. Dat die bepaling, eenig nut zoude kunnen hebben voor den kleinen winkelstand, wordt door adressanten niet ontkend. Doch niet voor den groothandel. Hier geen aange' broken vaten of potjes, maar goed verpakte en gesloten fusten, waar het verplichte opschrift «margarine" voor de vaten die deze waar inhouden, voldoende waarborg tegen vergissing en tegen misbruik mag geacht worden. De verplichte afscheiding der bewaarplaatsen wordt derhalve voor het, door den Minister, beoogde doel niet gevorderd, en is daarentegen, met het oog op de daar door aan adressanten veroorzaakte kosten voor den groot handel, in hoogo mate belemmerend. Op grond van het bovenstaande verzoeken adressan ten, het wetsontwerp niet aan te nemen, tenzij zoodanig gewijzigd, dat aan hun rechtmatige grieven wordt tege moet gekomen. Vervroegd pensioen. Het hoofdbestuur van het «Nederl. Onderwijzers- Genootschap" heeft aan de afdeelingen de volgende vra gen verzonden 1. Acht gg het wenschelyk, dat recht op pensioen eerder dan op 65-jarigen leeftijd kan worden verkregen 1 Zoo ja, welken leeftijd zondt gij stellen 2. Acht gij, in verband hiormede, het wenschelijk, het aantal dienstjaren, verplicht voor het genot van volledig pensioen (thans 40), tot een lager cjjfer terug te brengen Zoo ja, welk cijfer acht gij dan mogeljjk en wenschelijk 3. Hoe denkt gij over gedwongen pensioen op bepaal den leeftijd Zoo u zulks wenschelijk voorkomt, op wel ken leeftijd P 4. Acht gij het wenschelijk, dat de onderwijzeressen op minder hoogen leeftijd wordon gepensioneerd dan de onderwjjzers Zoo ja, op wolken leeftijd 5. Acht gij vervroegde pensionneering belangrijk ge noeg, om eene verhoogde pensioenbijdrage te wettigen 6. Welke opmerkingen meont gij nog te moeten maken, als niet begrepen in de beantwoording der vorige vragen Koedijk. De loop der bevolking bedroeg in 1898 ns Bevolking op 31 M. Geboren Ingekomen 18 47 Samen 65 Dec. V. 14 56 70 1897 Totaal. 32 103 135 M. 593 V. 564 Overleden 12 Vertrokken 47 Samen 59 10 48 58 22 95 117 Totale vermeerdering Bevolking op 31 Dec. 1898 6 12 599 576 3&9stc Staatsloterij. 5e klasse, 14e lijst, 7 Feb. Totaal. 1157 Badhuis Witte Hrule. In de week van 29 tot 4 Februari zijn in het bad huis van het W i 11 e Kruis" genomen 34 kuipbaden, 57 regenbaden le klas, 104 regenbaden 2e klas, totaal 195 baden. Benoeming. Tot agent van politie alhier is benoemd H. Schumer, hoornblazer bij het korps pantserfort-artillerie te Helder. Zitting van 3 Febr. 1899. H. G. Pz., E. de G. Jz., H. S. Az., J. V. "Wz., Eg- mond aan Zee jachtwet-overtroding en het niet dichten der gaten de le 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 2e en 3e ieder 4 maal f 3 boete of 4 maal 2 dagen hecht. n D P. Dz., P. Z. Cz., K. S. Jz., C. de J. Dz., J. G. Pz., W. G. Pz., H. G. Wz., Egmond aan Zee strooperij, de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 2 boete of 3 sn hecht., de 3e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht., de 4e, 5e en 6e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 7e f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. Z. Ez.,G. D. Dz.J. D. Dz.G. D. Kz.L. D. Kz. C. Z. Jz.D. P. Wz., J. G. Dz.J. B. Kz. ,J. S., J. Z. Gz. Egmond aan Zee, K. K. Hz., P.G. Schoorl, jachtwet-overtreding, de le en 7e ieder f 2 boete ot 2 dagen hecht. de 2e3e4e5e ieder 1 3 boete of 2 dagen hecht.de 6e f 1 boete of 1 dag hecht,de f 5 boete of 3 dagen hecht.de 9e en 10e ieder 4 maal f 1 boete of 4 maal 1 dag hecht.; de 11e 3 maal f 0,50 boete of 3 maal 1 dag hecht.de 12e 4 maal 3 dagen hecht.de 13e 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. en 3 maal 3 dagen hecht. P. de V. Heerhugowaardovertreding provinciaal reglement, f 1 boete of 1 dag hecht. D. H., Alkmaar, overtreding gemeente-verordening, f 0.50 boete of 1 dag hecht. H. D. Kz., H. V. Gz., H. S. Az., Egmond aan Zee loopen over verboden grondde le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3j f 2 boete of 2 dagen hecht. E. Z. Kz., J. G. Hz., P. D. Az., Egmond aan Zee Btrooperij en jachtwet-overtreding de le 3 maal f 0,50 boete of 3 maal 1 dag hecht., de 2e f 3 maal f 3 boete of 3 maal 2 dagen hecht., de 3e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. P. B., Sijbekarspel, mishandeling, 3 weken gev. 18 1175 Het maandblad tegen de vervalschingen, no. 7, bevat: geknoei vin buitenlandsche «wijnbergbe- zitterB"; vergiftige koffieonderzoekingen van levensmid delen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291 Amsterdam (directeuren dr. van Hamel Roos en Har mens) contróle-onderzoekingen: azijn, beschuit, boter, brood en meel, cognac, eikelcacao, ge- emailleerde pannen, kindermeel, thee, zeepsoorten, wijn, peperdure peper, melksuikervervalsching van rogge meel hygiëne en industrie: hygiënische toe standen in Spanje {slot)de aanwending van borax en boorzuur ter conserveering van levensmiddelen buiten landsche verduurzaamde levensmiddelen; een en ander over honingeen en ander over karnemelkverkoop van bedorven in blik geconserveerde levensmiddelen laureolpetroleum als brandstof voor schepen het harden van water voor het bierbrouwen een nieuw tijdschrift aan voedingsmiddelen gewijd hygiënische sprok kelingen; feuilleton: hygiënische wenschen dranken uit de oudheid de levensduur van den mensch een nieuwe kuur tegen kaalheid. GETROUWD. 5 Febr. Pieter Komen, en Geertruida Molenaar. GEBOREN. 5 Febr. Derk, z. van Klaas Stroomberg en Klaasje Vos, wonende te Hasselt. OVERLEDEN. 5 Febr. Franciscus van Gjjsen, 66 j. en 5 m.Hendrik Jacob, z. van Johannes Christoffel Hammes en Guurtje van der Wolt, 5 d. 6 Maria Kooter, wed. van Klaas Ruiter, 90 j. Spanbroek. Geboren. 8 Jan. Anna, d. van Cornelis Moeijes en Neeltje Koog. 11 Theodorus, z. van Arien Loos en Margtje Bakker. 16 Johannes, z. van Jan Huibors en Cornelia Bijvoet. 28 Cornelis, z. van Jacob de Boer en Sijtje Kief- tenburg. Overleden. 27 Jan. Levenloos aangegeven kind van Arend Klaver en Maria Klomp. Alieuwe Aledorp. (Van 1 31 Januari). Ondertrou wd: Pieter Leegwater en Antje Kruyer. Gerrit Wilms en Grietje Amels. Ondertrouwd en Getrouwd: Cornelis Takken en Ida Krnijer. Dirk Grootjes en Maartje Bakker. Geboren: Klasina, d. van Gei rit Meereboer en Kniertje Sloop.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3