De Erfgenaam Mei No. 18. Honderd en eerste jaargang. 1899. V RIJ D A G 10 FEBRUARI. Buitenland. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). \lkllA \IISIIII COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,OH. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien t Per regel l'O.IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer t 3. DUIT8CHIi.%l¥D. In de zitting van den Rijksdag van den 7 nam president Ballestrem het woord, om Ca- privi te herdenken. Hij deed uitkomendat Caprivi zeker als staatsman niet de hoogte heeft bereikt van zijn groote, beroemde voorgangers, maar dat hij een man was, die Duitschland's welzijn heeft bevorderd en wien het ook niet aan grootheid ontbrak. Hij was groot in onwrikbare plichtsbetrachting, in onvoorwaardelijke toe wijding aan Keizer en Vaderland en in eerbiedwaar dige, waarlijk ridderlijke gezindheid. Het oordeel der pers brengt eenstemmig hulde aan de nagedachtenis van hem, op wiens schouders de zware en ondankbare taak gelegd werd, de opvolger te zijn van den .ijzeren Kanselier." De »Voss. Zeitg. besluit haar zeer waardeerend ar tikel, met de volgende woorden .Caprivi heeft ook by de scherpste en meest persoon lijke aanvallen zijn waardigheid weten te bewaren. Hij heelt noch tijdens zijn bewind, noch daarna, zich laten verleiden tot polemiek. Het voorbeeld, door zijn voor ganger gegeven, heeft hij niet gevolgd. En dat stil. zwijgen strekt hem tot grooter eer, dan een rumoerig en strijdlustig optreden zou gedaan hebben, waarvan alleen toenemende verbittering het gevolg zou zijn ge weest. Hij was na zijn aftreden, wat hij als officier en staatsman geweest was een braaf man, die de ach ting van alle weidenkenden verdiende." Erfprins Alfred van Saksen-Coburg en Gotha is na een ziekte van slechts enkele weken te Meran over leden. De erfprins was 25 jaar oud en eenige zoon van den hertog van Saksen-Coburg en Gotha. ElNftELANIL Bjj de debatten in het Hoogerhuis over het adres van antwoord op de troonrede, (die omtrent de vredes-conferentie een banaal-officieel zinnetje bevatte) zeide Lord Salisbury, naar aanleiding van de plannen van den Czaar .Niemand twijfelt aan de zuiverheid en den hoogen aard der beweegredenen van den Keizer, maar de voort durende uitbreiding der bewapening aan alle zijden is niet aanmoedigend voor den idealen droom, waaraan de Czaar zich wellicht heeft overgegeven. Ik zal voor mijzelf tevreden zijn, wanneer de bijeenkomst leidt tot uitbreiding van het beginsel van arbitrage en wanneer een humaDe en weldadige wetgeving de gruwelen van den oorlog ver mindert maar wij moeten het voorbeeld van andere volkeren volgen, terwijl deze vredelievende pogingen worden voortgezet. Wjj gelooven niet, dat een oorlog op handen is, noch dat het gevaar daarvoor zoo groot is als gedurende de parlementsvacantie, maar de oorzaken voor een oorlog bestaan nog altijd en de onzekerheden die daartoe kunnen leiden zyn nog voorhanden". Heel veel heil schijnt Engeland's voorzichtige welbe raden en zeer zeker vredelievende eerste-minister niet van de aanstaande conferentie te verwachten. Naar het Duitsch van NATALY VON ESCHSTRUTH. Schrijfster van Poolsch Bloedenz.) EERSTE HOOFDSTUK. Loopt niet steeds vooruit, en zwaait niet met de armen want dat doen de gekken. Vias. Het was een allerellendigste straatweg Het geleek volmaakt op een Alpen-Stilleven, vol bergen en ravijnen, vol rotsblokkenmodderpoelen en waterplassen welke laatste tusschen de enkele kleine hooger gelegen gedeelten verscholen lagen als meeren tusschen statige met sneeuw gekroonde bergtoppen. En de oude rammelkast, die als Hotel-Omnibus fungeerdekraakte en piepte aan alle kanten en slingerde als een beschonkenejuist alsof zij van louter verbazing duizelig was geworden dat twee vreemden, twee er zéér voornaam uitziende personen, van haar hadden willen gebruik maken. De huisknecht en de koetsier schenen zich in dien zelfden zaligen toestand te bevinden. Gotfried zat met voorovergebogen hoofd als diep in gedachten verzonken, staroogend voor zich uit te kijken; hij had zijn petmet den oens glimmend en blinkend geweest zijnden naam van het hotel.De Stad Hamburg", achterste voren op het hoofd, en hield het foudraal, met de parapluies zijner voorname gasten zoo krampachtig vast, als vreesde hij, dat zoo iets fabelachtigs van onder zyn blauw-roode handen in damp en rook zou vervliegen Twee zijden parapluies de één zelfs met een prachtig FBANHRIJK. De revisie-commissie uit de Kamer is met haar arbeid gereed. Zjj heeft het regeerings- voorstel met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Aan deze stemmiug is voorafgegaan het onderzoek van de supplementaire enquête, welker resultaten door den heer Lebret aan de commissie zijn medegedeeld. Natuurlijk is over het beginsel van het regeeringsvoorstel gedebat teerd maar waarschijnlijk is ook gesproken over de openbaarmaking van de enquête. Volgens de »Ind. Beige'' zon de commissie alle stukken van het onderzoek-Mazeau willen laten drukken en dan met haar rapport aan de afgevaardigden verdoelen. De strafkamer van het Hof van Cassatie beeft de enquête in de zaak-Dreyfus den 7 gesloten. Het dossier zal aan den procureur-generaal worden ter hand gesteld die requisitoir zal nemen zooals de wet voorschrijft. Daar de strafkamer die belast was met de enqnête in zekeren tin de functie van rechter van instructie bekleedt, wijl zij de opdracht had de zaak in staat van wijzen te brengen zal thans het dossier met het requisitoir van den procureur-generaal aan de Strafkamer worden verzonden, die alsdan een rapporteur zal benoemen. ■TALIE. Omtrent den gezondheidstoestand van den paus laat de »Ind. Beige'' zich het volgende seinen .Hoewel paus Leo XIII zijn audiënties heeft hervat is men aan het Vatikaan niet zoo heel gerust over zijn gezondheidstoestand. De krachten van den doorluchtigen grijsaard nemen zichtbaar af. .Over enkele weken treedt de paus zijn negentigste levensjaar in, en dat is een leeftijd, waarop de kleinete ongesteldheid slecht kan afloopeu. .De secretaris van staat heeft dan ook den diploma- tieken vertegenwoordigers verzocht voortaan geen audiën ties te vragen voor vreemdelingen, die door Rome reizen, ten einde den H. Vader niet te vermoeien. »De geneesheeren zijn genoodzaakt den paus met de uiterste zorgen te omringen en zeer ernstige voorzorgs maatregelen te nemen. .Ik voeg hierbijdat er voor het oogenblik geen onmiddellijk gevaar is, maar klaarblijkelijk bereidt men zich op het Vatikaan voor op een ramp, die niet meer veraf kan zjjn." SPANJE. De ministerraad heeft besloten het mini sterie van koloniën op te heffen. Minister-president Sagasta is gemachtigd de grond wettelijke rechten te horstellen zoodra hem zulks geschikt voorkomt. Sagasta verklaarde daarop, dat den 10 van deze maand het besluit tot bijeenroeping der Cortes zal verschijnen en de zitting den 20 zal worden geopend. Eerst een dag daarvoor zal de minister van financiën zijn financieele plannen overleggen. VEREENIUDE STATEN. De adjudant-generaal ontving den 7 van generaal Otis een telegram uit Ma nilla gedagteekend, meldende, dat het leger der opstan- ivoren handvatwaarop onder een veelpuntige kroon een monogram prijkte en daaromheen een fluweel zachten spik splinter nieuwe reisdeken bepaald een prachtstuk Hoe kwamen deze parapluies deze reis deken, deze reizigers hierheen, te Angerwies, verzeild Dit kleine armzalige stadje dat reeds sedert jaren met zijn vijanden aan het vechten was of het wel recht had zich een .stadje'' te noemen? De eigenaar van het .Hotel" de Stad Hamburg had eens wanhopig uitgeroepen als er niet eens een fatsoenlijk spoorwegongeluk hier aan het station gebeurt, waardoor er een paar eerste-klasse reizigers in mijn huis geslingerd worden, met gebroken beenen, of iets dergelijks, waardoor ik ze minstens zes weken lang houd kom ik nooit in de wereld vooruit. Was die christelijke wensch thans vervuld geworden Het waren tenminste reizigers eerste klasse, maar zij stapten met gezonde en ongekneusde ledematen uit den trein en vertelden geheel vrijwillig en opgewekt het onbegrijpelijkste van het onbegrijpelijke dat zij een paar dagen in Angerwies, in »de Stad Hamburg" wilden logeeren om wat van de buitenlucht te genieten En dan nog wel nu het pas Maart was en een hondenweer van belang; niets dan stormen, sneeuw en stortregenszoodat men nog voortdurend stoken moest 1 Gotfried zat als verstomd, geheel onbekwaam dit groote raadsel op te lossen en de koetsier naast hem met een gezicht als verwachtte hij thans ieder oogenblik het einde der wereld. Anders zat hij steeds vroolijk te fluiten, knikte en groette recht» en links, deelde zweepslagen uit aan de blaffende en jankende honden en hield zelfs soms wel eens even stil om met dezen of genen een klein praatje te houden. Voor den enkelen reiziger, dien hij af en toe in zjjn voertuig had, behoefde hij zich niet te ontzien en er gingen daarenboven dikwijls weken achtereen voorbij, dat hij in het geheel geen vreemden met zich bracht, maar heden Hij gevoelde zich allerakeligst beklemd, hij waagde het nauwelijks aan de teugels te trekken, nit vrees dat delingen om Manilla, 20,000 man sterk is en waarschijn lijk 4000 man aan dooden, gekwetsten en gevangenen verloor. De Amerikanen zullen zoowat 250 dooden en gewonden hebben De Amerikanen hebben de waterwer ken en het pompstation zes mijlen buiten de stad bezet. Thans is het rustig. Den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag duurde de strijd voort. Bij het aanbreken van den dag namen de oorlogsschepen .Charleston" en .Callao" de opstan delingen van de noordzijdo der stad onder vuurlater nam de .Monadnor" van de zuidzijde deel aan het gevecht. Daar de Amerikaansche officieren nauwkeurig bekend waren met de positie van den aanvaller, waren de ver liezen der Filipinos zeer groot. Tegen den morgen rukten de Amerikaansche troepen vooruit, op de stellingen van Aguinaldo aan. Zij wierpen de Tegalen spoedig terug en vermeesterden verscheidene dorpen. Onder den indruk van Aguinaldo's onbesuisd aangrij pen, heeft de meerderheid van den Senaat het vredes- tactaat met Spanje goedgekeurd. A T J E H. Van Regeeringswege is het volgende bericht openbaar gemaakt Troepen ter Weskust van Atjeh ageeren tegen Toekoe Oemar. Een officier bekwam een schampschot. De correspondent van de »N. Rott. Ct." te Batavia seint, dat op 3 dezer een compagnie van het 14e bataljon den ingang van de kloof van Tarnseh verkend heeft. De vijand opende een hevig vuur. Aan onze zjjde werden 1 mindere gedood en 6 gewond. Frankrijk'» Hullcnl. Handel. De onlangs gepubliceerde cijfers omtrent Frankrijk's buitenl. haDdel in 1898 zjjn verre van gunstig. De invoeren leverden, vergeleken bij 1897, met oen totale waarde van 4376 millioen frs. een vermeerdering op van 420 millioen; de uitvoer daarentegen bleef met 3503 milioen niet minder dan 95 millioen beneden het bedrag van het vorig jaar. De vermindering van den uitvoer betreft alle soorten van koopwaren, maar vooral Fransche fabriek waren. Onder deze oitvoercijfers zjjn niet begrepen de postpakketten, die een pluB van 44 millioen hebbeu opgeleverd, maar zelfs met deze er bij gerekend blijft er nog een belangrjjk tekort Ook een statistiek. Het merkwaardigste resultaat van de tien regeerings- jaren, die keizer Wilhelm II achter den rug heeft, geeft de .Volkszeiting". Dit blad heeft, bij gelegenheid van 's Keizers veertigsten jaardag, een statistiek opgemaakt van de majesteitsbeleedigingen. De maand Januari van dit jaar telde niet minder dan 48 gevallen, waarvoor te zamen zeventien jaar gevangenisstraf werd uitgedeeld. Dat geelt per jaar berekend 576 gevallen met rond 200 jaar gevangenisstraf. En dat is inderdaad, zegtde.Volk- zeitung", het gemiddelde in de laatste tien jaren. de paarden te hard zouden loopen. Hjj zag er bepaald tegen op om met deze voorname gasten zoo onverwachts voor de .Stad Hamburg" aan te komen. Wat zou de herbergierster wel zeggen Op zulk bezoek was heel niet gerekend 1 De kamers lagen allen nog in winterslaap. Meer dan twee .goede" en een .betere" ka mer bezat het Hotel trouwens niet. En in die .betere" hingen juist de worsten en de hammen aan een touw, dat van de kachel, schuin door de geheele kamer, naar de deur gespannen was, en op den grond lag dik stroo met de laatste winterappelen en pruimen. En daarnaastin de .goede", hing juist de wasch te droogen, omdat het beneden te voebtig was, er was niets anders over dan de hoekkamer 1 Lieve hemel, niet anders dan juist die 1 De laatste reiziger, die daar gelogeerd had had niet weinig gescholden, toen hij verklaarde, dat hij den gan- schen nacht, met de el in de hand, in bed gezeten had om zich tegen de muizen te verweeren, die bepaald quadrilles op zijn dekbed gedanst hadden 1 En in die hoekkamer zouden nu deze eerste-klasse reizigers, met de zijden parapluies, moeten logeeren 1 Die akelig elegante dame met dien vorstelijken pels mantel, wier zijden japon bij eiken stap ritselde en die naar haarolie rook als ja als Salomo in zijne heerlijkheid 1 Het angstzweet brak hom bij die gedachte uit. Zou hij niet beter doen als hij den omnibus eerst voor het huis om liet kantelen, waardoor juffrouw Martha tijd en gelegenheid zou hebben om eerst de wasch, de worsten en de appelen een verdieping lager te gooien De omnibus zou dit echter niet meer overleven, en wanneer er een nieuw voertuig aangeschaft zou moeten worden, zou dit alle verdiensten verslinden die de .Stad Hamburg" aan haar eerste en eenige eerste-klasse passa giers hebben zou. Wat bezielde die menschen toch eigenlijk Waarom reden zij niet liever een uurtje verder naar het Slot Niedeck, naar den Graaf Die had toch zalen en salons in overvloed Maar 't ie waar bjj den

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1