Nederland. "W aarschuwing. Kerkelijke Veteranen. Bemoedigend is het zeker voor hen, die by 's Pansen hoogen leeftjjd zich bjj de geringste ongesteldheid het ergste voorstellen, te vernemen, dat zeer hooge ouderdom op het Vaticaan veeleer regel dan uitzondering is. Tegen het eind van deze maand zal paus Leo XIII den ondste onder de dienaren van het aticaan in audiëntie onfvangen. Commendatore Pacelli viert 27 Februari zjjn 101ste verjaardag en is nog zoo wel ter been, dat hij te voet kan komen om den pauselijken zegen te ontvangen. De heer Pacelli is niet de eenige veteraan aan het Vaticaan. Generaal Raphael de Courten, oud-bevelhebber der lylwacht, is onlangs 90 jaar oud geworden. Hy heeft twee maanden eerder het levenslicht aanschouwd dan de paus, die den 2en Maart a.s. zijn 90sten verjaardag viert. Verder zijn er nog negen kardinalen, die samen 735 jaren tellen. Dultsch protectionisme. Onder dit opschrift deelt »Le Journal" het vol gende mede Verleden jaar liet de stoombootmaatschappij Keulen Dusseldorf twee nieuwe schepen bouwen. Om tijd te winnen doed zij een op stapel zetten op een werf te Mtllheim en het ander te Kinderdijk (Holland). Terzelf der tijd vroeg zij aan de keizerljjke kanselerij toestem ming, den twee nieuwen stoomschepen de namen te geven van de keizerin en den keizer van Duitschland»Au- gusta Victoria'' en »Wilhelm". De vorige week heeft de kanselarij aan de maatschappij bericht, dat het schip te Mlllheim gebouwd «Augusta- Victoria" mocht worden genoemd, maar dat de keizer weigerde zijn naam te geven aan het andere schip, «om dat het in den vreomde gebouwd is." Men vakschool voor koetsiers. Te Berlijn heeft zich een commissie gevormd, die toezicht zal houden op een in te richten gemeentelijke rij- en vakschool voor koetsiers. Het plan is, alle lief hebbers, die roeping voelen eenmaal koetsier te worden, in staat te stellen een cursus te volgen, waarbij de kunst van het mennen, doch ook de theorie van het omgaan met paard en wagen zal worden ondernomen, staldienst, hulp bij ongelukken met paarden, hoefbeslag, een beetje veeartsenij, komt verder op het program voor. Men wil twee klassen instellen voor leerlingen, die een onafge broken cursus van drie maanden volgen en voor uur leerlingen, die telkens, als zij gelegenheid hebben, een uur onderricht krijgen. Veelnvoer in Belgle. Men meldt uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aan het N. v. d. D. Naar wij uit goede bron vernemen, is aan bet Bel gische Ministerie van Landbouw eene nieuwe regeling in bewerking voor den invoer van fok- en slachtvee. Het gehate ringenstelsel zal afgeschaft worden en ver vangen worden door den zoogenaamden inventaris, be staande in een boekje, waarin het signalement van het vee staat aangeteekend en de verschillende bepalingen zijn opgenomen omtrent vervoer en verkoop. In dit boekje moeten de beambten hunne handteekening plaatsen, tel kens als een dier van plaats verandert, waardoor ook de lastige geleidbriefjes of passavants vervallen zullen. De pasgeboren kalveren zullen in den »inventaris" bij- geboekt worden. De ingevoerde beesten zullen dan slechts eene quaran taine van drie dag en moeten ondergaan. Na dien tijd zullen de gezonde beesten 6f geslacht worden óf nog gedurende eenigen tijd in afzondering gesteld worden in den stal van den nieuwen eigenaar. Na dit tydsverloop zal het vreemde vee met de overige dieren in aanraking mogen komen. Laatste Berichten. De Revisie. PARIJS, 8 Febr. De heer Renault-Molière, rapporteur der revisie-commissie, heeft zijn rapport over het regee- ringsvoorstel met de stukken van het onderzoek-Mazeau bij de Kamer ingediend. Dit rapport zal eerst morgen uitgedeeld kunnen worden. De rapporteur stelde voor bet rapport Vrijdag in behandeling te nemen waartoe besloten werd. De toestand in Spanje. MADRID, 8 Febr. De Cortes zijn tegen den 20 van deze maand bijeengeroepen. De grondwettelijke rechten zyn horsteld. Morgen zal de censuur op de pers opgeheven en de normale toestand hersteld worden. Men gelooft, dat de Cortes de indemniteitswet zullen aannemen. Met betrekking tot de Philippijnen zal de regeering de quaestie van vertrouwen stellen en een ver andering van ministerie zal plaats hebbenindien de oude ministerieele meerderheid verdeeld mocht zijn. Dc s(r|jd om de Pliillppijncn. WASHINGTON, 8 Febr. Een telegram van generaal Otis meldt, dat Aguinaldo een onderhoud heeft gevraagd met den Amerikranschen generaal. TWEEDE KAMER. Omtrent de aanstaande werkzaamheden der Tweede Kamer kan nader worden medegedeeld De voorstellers van het ontwerp in zake strafrevisie beijveren zich om hun voorstel tegen de aanstaande terug komst der Kamer gereed te hebben voor openbare be handeling. Zij houden dezer dagen eene bijeenkomst. Of het wetsontwerp betreffende de verzekering van werklieden tegen ongelukken in de aanstaande zitting periode behandeld zal worden, staat nog niet vast. De Memorie van Antwoord op het ontwerp Leerplicht nadert hare voltooiing en zou ten aanzien twee hoofdpunton den leerplichtigen leeftijd en den duur van het herhalings onderwijs belangrijke wijziging ondergaan. Dc Held. Courant bevat dc volgende tvaarscli uwlng: In deze gemeente zijn valsche gulden* In omloop. Mene loodachtige klank en gemis van het randschrift zijn de best waarneembare kenteekenen. Hen zij dus op zijn liocde Spanbroek. De te O p m e e r gevestigde rede rijkerskamer »Oefening kweekt kennis" gaf alhier den 5e en 7e eene openbare uitvoering voor een niet zeer tal rijk publiek. Opgevoerd werd het bljjepel van von Moser en Girndt »Nerveus", dat zeer in den smaak viel. Werkstaking. Te Deventer is een werkstaking onder de sigaren makers uitgebroken aan de fabriek »Langkat" aldaar. De »Dev. Cour." meldt, dat de werklieden op één na het werk hebben neergelegder waren 18 personen aan 't werk men is, na gebonden overleg met het hoofdbe stuur van don Sigarenmakorsbond, tot staking overge gaan, omdat het loon met 50 cent op de duizend sigaren zou verminderd worden. Hollandsche bloembollen. Naar gemeld wordt, maken zich eenige bloemisten uit de omstreken van Haarlem gereed, om de tuinbouw tentoonstelling te St. Petersburg op te luisteren met fraaie bloeiende bol- en knolgewassen. De handel op dit gebied tnsschen Nederland en Rus land is zeer belangrijk, en zal zeker, door onze produc ten daar te laten zien, in belangrijkheid winnen. Protestantenbond. Als lid van het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Protestantenbond is herkozen dr. J. M. de Ridder, te Rotterdam. De soirée, ten bate der algemeene bewaarschool te Den Burg, in het hótel »Texel" gegeven door dames en heeren van eldei'B en van Texel, is den 4 uitstekend geslaagd. De heer en mevrouw B. Loman, werkten o. a. mede. Het leeuwendeel kwam voor rekening der mu- ziekvereeniging »Trinitas", welke zich uitnemend van die taak kweet. De netto opbrengst met deze soirée behaald, bedraagt nog ruim f 80. Te Schagerbrug is overleden Jb. Blaanboer gemeente-ontvanger van Zijpe. Het Witte Krul*. De jeugdige afdeeling van het Witte Kruis te Spaarndam telt, reeds meer dan 150 leden die te Velsen over de 300. Pogingen tot oprichting, die een gowenschten uitslag doen verwachten, worden nu te Halfweg aangewend. Wed. Onderw. Hen. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als boekhandelaar heeft de heer Mijs te Tiel een gift van f 900 aan het ondersteuningsfonds van bet Nederl. On derwijzers-Genootschap geschon ken 's-Hravenliage. Aan de militaire autoriteiten alhier is door de politie overgeleverd een veld-artillerist, die Zondag, uit baldadigheid, op de Koninginnegracht zijn sabel had getrokken en daarmede was gaan zwaaien voor een aanrijdend rijtuig waarin gezeten was de Minister van Waterstaat, de heer Lely, met zijne familie. De koetsier had zijn paarden moeten inhouden, om ongelukken te voorkomen. „De Veehamlel." De vereeniging «De Veehandel", te Leeuwarden, heeft een jaarverslag uitgebracht, waaruit o. a. blijkt, dat zij destijds bezwaar heeft gemaakt om deel te nemen aan de adresbeweging in Groningen, teneinde de regee ring te bewegen het mond- en klauwzeer van de lijst der besmettelijke veeziekten te schrappen. Zij oordeelde, dat door dien maatregel de toestand zou worden verer gerd omdat daardoor aan heropening van de grenzen van naburige Rijken voor ons vee, in de toekomst, zelfs nadat de ziekte volkomen zon geweken zijn, voor goed de pas zou worden afgesneden. Zij heeft echter in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ver zocht de maatregelen, genomen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer, tijdelijk buiten werking te stellen. Verder heeft het bestuur pogingen aangewend tot het vestigen van een telegraafkantoor op de Veemarkt te Leeuwarden welk pogen met een goeden uitslag is bekroond. Men dolle koe. Te Zutphen is Maandag eene koe van den veehan delaar V. G. dol geworden. Na het Ooenenspark en de Havenstraat, waar zij een man omver wierp, te zijn door gehold en een tuimeling van het verhoogde perron gemaakt te hebben, rende zy langs de spoorbaan in de richting van Vorden. Tweemalen moest een trein voor bet naderende dier stilhouden. Te Vorden heeft men het niet gezien, en men vermoedt nu, dat het voor die plaats de lijn heeft ver laten en in de bosscheu rondzwerft. De boterwet. Ook de Haarlemsche boterhandelaars en verkoopers zenden een adres aan de Tweede Kamer, waarin zij betoo- gen, dat het wetsontwerp al te eenzijdig gericht is op de bestrijding der misbruiken, zonder voldoende rekening te houden met de belangen van den eerlijken handel in margarine. Zij achten de alinea s 1 en 4 van art. o onuitvoerbaar, en meenen, dat aan de bezwaren zou kun nen worden tegemoetgekomen door wijziging van alinea 1 in dier voege dat het voorschrift niet geldt voor onaangebroken vaten, doch alleen voor die, welke reeds aangebroken zijn. Zij bestrijden de verdwijning van het woord «surrogaat" uit het ontwerp, wijl daardoor de graaf hm bij dien kwam reeds lang geen verstandig mensch 1 En wat zou het toch goed zyn voor de geheele landstreek als er weder eens nieuw leven op het slot kwam, zooals vroeger 1 Vorrrt 1 brrr 11 Gotfried en de koetsier schrikten beide tegelykertjjd uit hunne droomerrjen wakkerwant de beide oude bruintjes, die den weg van het station naar het hotel reeds slapend wisten af te leggen, stonden, eer zij het nog vermoedden, reeds geheel uit zich zeiven voor de steenen stoep der »Stad Hamburg" stil, zonder zelfs eenig bevel daartoe ontvangen te hebben. Wat nu In doodangst greep de koetsier zijn zweep en sloeg en knalde er als een bezetene op los. Verschrikt ver schenen eensklaps de hoofden der jongelui, die gewoon waren bij juffrouw Martha het middagmaal te gebruiken, allen te gelijk voor het venster. Gasten 1 Een dame en een heer 1 De apotheker en de beambte der belasting waren als verstyfd van verbazing, terwijl de boekhandelaar zelfs van schrik zijn sigaar uit den mond liet vallen, alleen de advocaat toonde zich een man van de wereld die zijn tegenwoordigheid van geest niet zoo spoedig verloor. Hij snelde eensklaps naar de deur Juffrouw Klaartje, roep eens gauw vader en moeder, er zijn vreemdelingen. Doe je witte schort voor 1" riep hij tot de dochter des huizes die juist bezig was de aardappelen af te gieten. Vreemdelingen stotterde Klaartje met wijd open- gesperde oogen. »Gut, mijnhepr de advocaat dat is niet mogelijk I" »Voor den drommel, haast je toch wat t Is een zeer voorname dame 1" schreeuwde de advocaat, en toen, toen fay de slepende voetstappen van den waard reeds ver nam, snelde hij naar het venster terug. Plotseling echter gevoelde bjj zoo iets als een steek door 't hart. Hij schaamde zich. Zóó ver was 't dus reeds met hem komen, dat hij in die vier jaar welke hij hier in Anger wies had doorgebracht, de aankomst van een paar elegant gekleede reizigers een groote en gewichtige gebeurtenis achtte 1 't Was vreeseljjk, hij was hier dus reeds geheel verwilderd, hij de kranigste van alle studenten 11 tempi passati Nu drukt hij zijn neus plat tegen de vensterruiten, ten einde met een smartelijke en tevens zoete huivering weder eens een deftige dame te zien te krijgen Zij steeg op ditzelfde oogenblik uit het rijtuig, daarin door haar medereiziger geholpen, want vader Simmel, de herbergier, stond zich in doodelijke verlegenheid de handen te wry ven. «Groote goden, wolk een voetje I" Een fijn lederen hoog knooplaareje omsloot het als gegoten ijzermet kant bezette plissées kwamen van onder den langen pelsmantel te voorschyn waarvan de zware kraag het fijn gevormd hoofdje als leeuwenmanen omvatte. En nu ziet hij ook het gezicht. Zeer gedistingeerd een wei nig bleek, maar met een onmiskenbaar voornamen trek. Koud onverschillig hoogmoedig. De met goud doorstikte kant van een klein kapothoedje, volgens aller laatste mode viel over het aschblonde haar, tirwijl de met groote noppen voorziene voile een zeer fijn gezichtje bedekte, en de groote, slechts half geopende oogen ver moeid om zich heen keken, naar de regenbak rechts en naar de trap links, naar de door en door burgerlijk ge kleede vrouwen en kinderen, die uit de omliggende huis' jes te voorschijn waren gekomen, en, terwijl zij de reizi gers verbluft aangaapten, zich rondom bet rijtuig schaar den naar de granwgeverfde deur waarboven het reeds door weer en wind verbleekte schild, met de nog slechts onduidelijk zichtbare letters »Stad Hamburg" bengelde, om ten laatste te blijven rusten op den eigenaar van dat prachthotel, die in zijn grijs wollen vest en het blauwe voorschoot zijn eigen huisknecht scheen te repre- senteeren. Mynheer Simmel scheen dit zelf ook te ge voelen en in te zien en dat bewustzijn, tegenover zulke gasten, nam het weinigje wereldwijsheid, dat hij bezat totaal weg. Stokstijf blijft hij staan, zijn pet tnsschen zijn vingers terwijl hij de eene styve buiging voor en de andere na maakt en zijn goedig, dik, rond gezicht haast blauw van verlegenheid werd. De vreemde heer, die er niet minder voornaam uitzag dan de dame, wendde het fijn besneden maar min of meer afgeleefd gezicht naar den waard, terwijl hij zeide «Hebt ge misschien ook een paar kamers voor ons in gereedheid, mijn waarde Ik had u wel een telegrafisch bericht van onze komst gezondeD, maar onze reis was tot het laatste oogenblik onzeker. Wilt gij ons twee ka mers een zit- en een slaapkamer wijzen Het antwoord bleef mijnbeer Simmel van puren schrik in de keel steken. »Uwe Hoogheid stotterde hij; en toen dwaaldon zijne lichtblauwe waterige oogen als hulp zoekende in t rond, tot zij met een zucht van verlichting op de nade rende gedaante zijner vrouw bleven rusten, wie hij reeds van verre toeriep»Zeg Martha, zorg jij daar eens voor r' en toen verdween zijn corpulente gestalte achter de deur, waarin zooeven de hotelhondster kalm en zelf bewust te voorschijn was getreden. Met oen wit mutsje op het hoofd en een sneeuwwit schort over de gryze japon, maakte juffrouw Simmel zulk een diepe buiging, dat hare hooge grof gebouwde, knokkelige gestalte zóó diep in de laagte verdween, dat zij veel geleek op vrouw Erda, als zij van odan af scheid neemt om weder naar de onderwereld terug te keeren. »Welkom, welkom, geachte mijnheer en mevrouw zeide zij op plechtstatigen toon en de koetsier staarde haar in zulk een stomme verbazing aan als ware zij een geestverschijning, had de vrouw dan geheel en al haar wasch, worsten, hammen en appelen in de »goede' kamer vergeten De vreemdeling richtte zyn verzoek Dog eenmaal met een vriendelijk lachje, tot de betere helft des verdwenen hotelhouders, en terwijl Schröder en Gotfried in adem- looze spanning haar antwoord afwachtten, maakte Juffrouw Simmel een tweede diepe «inzakking" en zeide, zonder de minste of geringste verlegenheid te toonon «Wij zijn op zulk adelijk bezoek niet geheel ingericht, daar eenige kamers juist nieuw behangen worden en de andere eerst morgen leeg komen. Zou ik u daarom be leefd mogen verzoeken of UEdele voor korten tijd een klein eenvoudig kamertje voor lief zoudt willen nemen, in twee uur tijds zullen een salon en een slaapkamer ter uwer beschikking zijn." «Uitstekend", zeide de vreemde heer. «Gij vindt het toch ook goed, niet waar, lieve Melanie (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2