Stadsbericliten. Nr. 1185 f 1000; nrs. 466, 1707, 1868, 9991, 11478, 12299, 14345, 19652 en 20886 f 400; nrs. 8146, 12951, en 14486 f 200; nrs. 193, 802, 3157, 3327,9739, 12014, 15501, 16735, 16812, 18595 en 20654 f 100. Nrs. 5002, 10451 en 17779 f 1000; nr. 14859 f 1000, en premie f 30.000ns. 3234, 11396en 125 ib f 400; nrs. 1683, 4059, 8155, 12113, 13458, 15989,18988 en 20600 f200. nrs 74 1720, 1986, 3006, 4246, 4752,6957,6992,8984, 9336, 11914, 12777, 13003, 13799, 14553,16518,17619 18417 en 20023 f 100. B R (jËRLIJKE STAND. fijne margarinevermengd met natuurboter, in naam zou worden gelijkgesteld met de zeer geringe qualiteiten van margarine welke in de z. g. verkoopbuizen met cadeaux worden aangeboden. By aanneming van het ongewijzigd wetsontwerp vree zen adressanten ernstig nadeel voor den eerlijken en reöelen margarinehandel. Voor vegetariërs. In Den Haag wordt een vegetarisch restaurant geopend, de eerste inrichting van dien aard in ons land. Oterleek. De heer K. van 't Hof te Zuidscher mer is benoemd tot gemeente-veldwachter alhier. Hij treedt 1 Maart a.s. in dien3t. De vrouwenbeweging. De gemeenteraad van Zwolle heeft het verzoek van de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht om ook vrouwen in de commissie van toezicht op het onderwijs op te nemen met 10 tegen 7 stemmen van de hand gewezen, maar met 9 tegen 8 stemmen, overeenkomstig een voor stel van B. en W., besloten te beginnen met het in stellen eener, uit vrouwen bestaande, commissie van bij stand, belast met het toezicht op het onderwijs in de handwerken op de openbare scholen. Vee- en vleeschkeuring. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond Maatschappelijk Belang' heeft zich met een adres ge wend tot den minister van binnenlandsche zaken, in hoofdzaak betoogende, dat nóch de stichting van abattoirs, nóch de, op het stuk van keuring bestaande, gemeente verordeningen ooit tot eene goede en billijke vleeschkeur kunnen leiden, maar dat eene afdoende regeliDg in dit opzicht slechts kan worden gevonden in het bestaan van een algemeene Rijkskeur en dat in ieder geval aan eene dergelijke wettelijke regeling dient vooral te gaan, de totstandkoming der wet, bedoeld bij art. A der additio- neele artikelen der Grondwet van 1887. Redenen waarom het bestuur den minister dringend verzoekt te willen bevorderen het indienen en het tot stand komen van de, bij art. V der additioneele artikelen van de Grondwet bedoelde, wet (tot regeling van de schadeloosstelling bij vernietiging of onbruikbaarmaking van eigendom), alsmede eene wet, regelende de algemeene keuring van vee en vleesch in Nederland. Ken slemmaclilne. In De Standaard wordt naar aanleiding van de toezegging van den minister, dat op technisch gebied in de Kieswet verbeteringen zullen worden voorgesteld, er aan herinnerd, dat te Rochester, N. Y., thans een stem- machine is uitgevonden, die metterdaad gezegd mag worden de volmaaktheid bereikt te hebben. Zij is geheel van metaal, noch papier noch potood komt er bij te pas. lo. Ze verzekert in volstrekten zin het stembusge heim en maakt het aan den kiezer onmogelijk, om, eenig spoor van zijn handeling, buiten het stemmen zelf, achter te laten. 2o. Ze geeft de gelegenheid om óf alleen candidaten van een zelfde lijst, óf candidaten van verschillende lijs ten te stemmen. 3o. Ze maakt het onmogelijk, dat een kiezer meer dan één stem uitbrengt. 4o. Ze stelt hem in staat, om eene begane vergissing op staanden voet te herstellen. 5o. Ze voorkomt alle stemmen van onwaarde. 6o. na afloop der stemming, wijst ze, zonder eenige nadere optrekking, onmiddelijk het stemmencijfer aan, dat op een candidaat is uitgebracht; en zulks zonder dat iemand vooraf van deze cijfers nota kon nemen, of ze kon wijzigen. Deemster. Het gemeentebestuur alhier heeft een adres gericht aan de Koningin, met verzoek alle pogingen aan te wenden om opening van alle Belgische grenzen voor ons slacht- en fokvee te verkrijgen. In het adres wordt niet op het nemen van represaille maatregelen aangedrongen. Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap »De Beemster" hebben verpachting gehouden van dijk en wegon. De opbrengst was f 8150, zijnde f 245 méér dan het vorige jaar. Tot hoofd-ingeland van den polder decstincr- Ambacht is gekozen de heer C. Kroon Jbz., te Zuid- scharwonde. Harlngcarspel. De bevolking bestond op 31 Dec. 1897 uit 1035 m. en 1018 vr., tezamen 2053 personen. Er werden in 1898 geb. 68 kinderen vermeerderde door vestiging met 97 personen. Verminderde door overlijden met 27 en door vertrek met 148, samen 175. De bevol king bestond dus op 31 Dec. 1898 uit 1036 m. en 1007 vr., totaal 2043. Er werden 2 kinderen levenloos aan gegeven. Het aantal huwelijken was 17. Droevig. Te Boskoop kwam den 4 de heer W. van Gelderen boomkweeker aldaarniet op het gewone middaguur tehuis. Kort daarna werd hij gevonden in eene sloot nabij de kweekerij, waar men hem het laatst gezien had. Hij werd terstond op het droge gebracht terwijl geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het was echter reeds te laat en het mocht niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Onder den indrnk van het treurige geval heeft zijne verloofde mej. A. V. met wie hij deze week in het huwelijk zon treden eene poging gedaan om zich van het leven te berooven. Men vond haar reeds bewusteloos, en de geneesheer was er den 6 nog niet in geslaagd, haar weer tot bewustzijn te brengen. De heer W. v. G. en mej. A. V. waren beiden zeer geacht, en het droevig geval wekt algemeene deelneming. Bij de den 26 Januari ten overstaan van den notaris D. H. Senator, te 's-Gravenhage, gehouden trekking der premie-bewijzen, door de uitgevers van De Bazar ten geschenke aangeboden aan de inteekenaressen op dat Mode-Weekblad (ns. 112 van den loopenden jaargang), zijn de prijzen gevallen op de nummers 41813 42099 en 45871. Elk der wlnsters, de damesCohen Amster dam van Dalsen-Fontein, Deliten Pijpers-Raymond Den Haag ontving een notenhouten werktafelt je. Voor de inteekenaressen op nos. 1324 van dezen jaargang zijn weder 3 notenhouten werktafeltjes bestemd. De in teekenaressen zullen bet premie bewijs ontvangen bij De Bazar no. 20; terwijl de trekking vermoedelijk zal plaats hebben omstreeks April aanstaande. Oudkarxpel. Bg de den 7 gehonden stemming van een molenmeester van den polder Kerk en Dergmeer is gekozen de heer A. Eecen. 359str Staatsloterij. 5e klasse 15e lijst, 8 Febr. 5e klasse, 16e lijst, 9 Febr. muntgasmeters. De »Utrechtsche Courant" van 22 December j.l. deelt mede, dat in de op dien dag gehonden gemeente raadszitting de voorzitter de heer Reiger, ter kennis van den raad bracht, dat men zich geen illusies moet maken omtrent het finautieele voordeel voor de gemeente van de muntgasmeters. Zij leveren zoo con stateerde hij te Utrecht een nadeel op. In het volgend jaar zijn een vergrooting van de gasfabriek en nieuwe gashouder noodzakelijk. oor bet finantieel belang der gemeente ware het z.i. beter geweest, als er geen muntgasmeters waren ingevoerd. Deze verklaring, officieel gedaan in eene stad, waar veel, zeer veel munt meters zyn geplaatst, is zeker van te groot belang, om onopgemerkt te worden voorbijgegaan. Bij vorenstaande mededeeling verdient het zeker voor alle gasfabrieken overweging om in deze zaak niet overijld te handelen. Tot zoover de Utrechtsche Ct. Eene jniste beoordeeling echter is alleen dan mogelijk, wanneer alle gegevens ten dienste staan. B.v. in de ge meente Alkmaar is de capaciteit der gasfabriek van dien aard, dat nog heel wat gas meer kan geleverd worden, alvorens de grens is bereikt en van uitbreiding sprake behoeft te zijn. Vergoten mag ook niet worden, dat de Utrechtsche fabriek onder zware schuldenlast zuchtde buitengewoon snelle aanwas der bevolking heeft groote uitbreidingen, in betrekkelijk korten tijd, noodzakelijk gemaakt. Het muntmeter-systeem heeft zooveel goeds het brengt, op zoo gemakkelijke voorwaarden het gas onder het bereik van den kleinen man, dat men het medege deelde in den Utrechtschen raad zeker wel aan alle zijden mag toetsen al verdient het ook, ten opzichte van de financieele zijde eener fabriek, alle ernstige aandacht. Huishoud- en Industrieschool. Zooals wij reeds vroeger mededeeldenkreeg de Huishoud- en Industrieschool, alhier, onlangs de toezeg ging eener vorstelijke gift, als bijdrage in de kosten van een nieuw schoolgebouw. De heer P. W. Janssen, van Amsterdam, n.l. verklaarde zich bereid om f 20.000 tot dat doel beschikbaar te stellen. Zeer zeker mocht dit een heugelijk bericht heeten, doch een bericht tevens, dat den ingezetenen dezer plaats een onafwijsbaren plicht oplegt: n.l. zorg te dragen, dat het nog ontbrekende bedrag worde aangevuld. Wij vernemen nn, dat in eene jongst gehonden verga dering besloten is, daartoe een beroep te doen op de medewerking van allen, die prijs stellen op deugdelijk vakonderwijs voor de vrouw en wier middelen veroor loven, deze nuttige zaak te steunen. Boven de gift van f 20.000 zal nog benoodigd zijn een bedrag van f 22.000. Het bestuur wil dit trachten te vinden deels door rentelooze leening deels door de plaatsing van 3 pets. obligatiën. Het wenscht de aan- deelen te stellen op f 500, f 250 of f 100. Wanneer het gelnkt, dit ontbrekende bedrag geplaatst te krijgen en mogen wij daaraan twijfelen waar iemand bniten deze gemeente zoo krachtig voorging dan zal vermoedelijk de nieuwe zoo dringend noodige sehool verrijzen op een terrein van de Bouwmaatschappij «Rijnecom", tenzij nog andere aanbiedingen bij het bestuur inkomen, die de voorkeur zouden kunnen verdienen. Behalve door deelneming in het kapitaal, kan men de school ook steuueu op andere wijzebijzondere personen door toetreding tot het lidmaatschap der Vereeniging, ad f 2 voor een gewoon lid en f 5 of f 10 voor een donateuropenbare lichamen, (zooals nu zeer onlangs nog de gemeente Bergen eene jaar- lijksche bijdrage van f 50 toestond), door eene vaste subsidie. Overigens zonde het ons geenszins verbazen, wanneer enkele gemeenten door deelneming in het kapitaal van hunne belangstelling in de school deden blijken. Voor eenigen tijd wekten wjj in dit blad de vrouwen op zoowel hier als uit de omliggende gemeenten, om het wakkere bestunr dezer inrichting niet alleen met de zich nog steeds ophoopende moeilijkheden te laten kam pen, doch door aller moreelen en financieelen steun het hare bij te dragen, om dien waarlijk niet gemakkelijken strijd tegen vooroordeel en chronisch geldgebrek te hel pen verlichten. Wij meenen nog eens te mogen verwijzen naar het geen wij toen schreven, daarbij herinnerende, dat zich nn voor dien stenn eene prachtige gelegenheid biedt. Moge 't gezegd kunnen worden zoodra het bestuur de voorwaarden der leening ter algemeene kennis brengt, dat het goede van uit Amsterdam gegeven voorbeeld in Alkmaar zelf zóó krachtige navolging vonddat zon der moeite bet nog ontbrekende bedrag gevonden werd- Eene nuttige inrichting als deze moet in stand blij ven en steeds meer en meer aan de eischen beantwoorden. Hoezeer de Vereeniging uiting zoekt te geven aan hare erkentelijkheid jegens de beide heeren Janssen, aan wie de school reeds zooveel te danken heeftblijkt wel uit het besluit der jongste vergadering. Met krachtig applaus werd aangenomen een voorstelom den heer P. W. Janssen (vader) tot beschermheer der Vereeniging en den heer dr. C. W. Janssen (zoon) tot eerelid te benoemen. Beide heeren aanvaardden bereids die be noeming. Bovendien stelt men zich voorin het te stichten schoolgebouw een gedenksteen te plaatsen ter herinnering aan hetgeen door den heer P. W. Janssen voor de inrichting is gedaan. Brandstlrhtlng. Den 29 Jan. ontstond brand ten huize van J. U., aan de Wildemanstraat alhierwelke echter door het flink optreden van de brandweer spoedig werd geblnscht en beperkt bleef tot een gedeelte van den zolder. U. had toch volgens gedane opgave veel schade geleden wel voor f 500 a f 600, terwijl by tevens verscheidene gouden en zilveren voorwerpen vermiste, hetzij dat deze verbrand of gestolen waren. Niet alleen dat hij dit aan de assurantie-maatschappij, bij welke hij was verzekerd opgafmaar ook aan de politiedie echter, minder goedgeloovig op dat punt aan het zoeken ging en de vermiste voorwerpen dan ook werkelijk vond en wel beleend doch niet door een vreemde maar door U. zelf. De omstandigheid dat U. reeds 3 malen brand had gehadgevoegd bij deze ont dekking, had het gevolg dat bij den 7 werd gearresteerd. Bij het verhoor kwamen zoovele bezwarende omstandig heden aan het lichtdat de commissaris van politie termen vond hem aan te honden en ter beschikking van de justitie te stellen. U. bekende dan ook ten slotte dat hij den brand op den zolder had gestichtmet het oogmerk zich van de assurantie-penningen meester te maken. Standplaatsen kermis. Bij de door burgemeester en wethouders op den 9 gehonden opening van inschrijvingsbiljetten voor de ver schillende staanplaatsen bij gelegenheid der kermis alhier, is gebleken dat het meest is geboden voor een staan plaats: op de Paardemarkt voor een paradutent, door Madame Albert en Zonen, voor f225, tegen f177,30 in 1898; op de Steenenbrng, beignetkraam, door B. Hoef nagel, f 406.— tegen f 375.75 op de Steenenbrng wafelkraam, door P. Zilver, f 29.75, tegen i 29. op het Hofstoomcaroussel, door L. Benner f 1295.-, tegen f 1454; op de Ged. Nieuwesloot, pot- fertjeskraam, door A. Bongersf 101.06, tegen f56.50 op de Ged. Nieuwesloot, lnchtschommel, door E. Sei- fert, f 155.025, tegen f 131.65 ;op de Laat, draaimolen, door C. Schoenmaker f 70. tegen f 60.75 op de Ged. Nieuwesloot, draaimolen, door E. Eilerman, f 30.—, tegen f 40.—. Voorloopig is niet gegundde schouwburg bij de Grootekerk. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 anr als volgt: den 8: 752.8; den 9: 752.7. Nederlandscli Tooneel. De derde abonnementsvoorstelling van de Kon. Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel is bepaald op Woensdag, 15 Februari. "KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatseljjk Bestnur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier No. 7 der perso nele belasting dienstjaar 1898op 7 Februari 1899 door den Directeur der directe belastingen in Noord- holland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestnur voornoemd, den 8 Febr. 1899. A. MACLAINE PONT. GETROUWD. 5 Febr. Simon Fraijman, en Hendrica Antoinette Maria Peeperkorn. GEBOREN. 8 Febr. Albertns, z. van Johannes van Djjk en Maria de Moei. 9 Maria Gesiua, d. van Johannes Josephns Tjeertes en Elisabeth Helena van der Stok. OVERLEDEN. 7 Febr. Christiaan Habiecb, 78 j. en 10 m. Arie de Groot 30 j. 8 Albert, z. van David Meiboom en Geertrui Impeta, 12 w. 9 Trijntje, d. van Teewis Keijzer en Jannetje Eind hoven, 2 j. en ruim 5 m. Ohdaiu. Ondertrouwd. Pieter Fok, wednr. van Trijntje Schotsman, en Elisa beth Termaat, wed. van Jaoob Mienis. Ge trouw d. 1 Jan. Dirk de Graaf en Jannetje van Schagen. Geboren. 15 Jan. Anna Catharinad. van Gerrit Bot en Anna Catharina Bijvoet. 18 Jacob, z. van Jan Harp en Maartje Schenk. 25 Hnbertus Panlns, z. van Adrianus de Wjjs en Catharina Geertrndus Luken. Overleden. 4 Jan. Ontjer Schootwednr. van Trijntje Comman deur, 82 j. Oudkarspcl. Getrouw d. 8 Jan. Jan Biesboer, gescheiden echtgen. van Barbara Schoen, en Grietje Booij. Geboren. 6 Jan. Anna Maria, d. van Jean Gerard Vogelenzang en Maria Elsabein Remme. 10 Theodoras, z. van Gornelis Bruin Dirkszoon en Antje Hoogeboom. 19 Guurtje d. van Pieter Slooves en Styntje de Wit. Overleden. 4 Jan. Elisabeth Pranger, echtgen. van Nicolaas Al bertns Wijker, 20 j. 15 Anna Catharina, d. van Pieter de Groot en Dorothea Gornelisse, 24 w. Jan op 't Land van Dijk, 23 j. 27 Maartje Kokkes, 21 j., overl. te Zuidscharwoude. Noordscharwoude. Ondertrouwd. 21 Jan. D. Kansen en G. v. d. Sluis. Geboren. 8 Jan. Aris, z. van G. Langedijk en M. Schoenmaker. Overleden. 10 Jan. Johannes Bruijn, 8 m. 23 Cornells Brnijn, 3 j. 28 Cornelis Berkhout, 85 j.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3