Buitenland. Nederiand Stadsbericiiten. ons eenigszins voor den gek bield toen hijons het eerste nummer toereikende, zeide »Voila mon prince. Begreep die courantenventer den titel der courant niet of was die titel onjuist Waarom »Journal du Peuple waar dit blad zich niet schijnt te wenden tot het geheele volk Bjj de lezing van den inhoud kwamen wij tot het besluit dat hier peuple wordt gebezigd voor populo, dat wil zeggen de mindere klassen in de maatschappij. Het programma van dezen >quotidien" vinden wij ook op vele muren aangeplakt en luidt als volgt »Het volk had niet zijne courant. Deze zal de zijne >zjjn, omdat zjj zijne ellende, zjjne verontwaardiging, zijn >opstand, zijne behoeften en zijne eischen zal uitdrukken. »De volkscourant zal van dag tot dag eenvoudig en »zonder haar te dramatiseeren de sombere geschiedenis 'schrijven der ellendigen, der proletariërs, der onterfden. 'Niets en niemand hebbende te ontzien, zal de volks- 'courant altijd de waarheid zeggen, de geheele waurheid, »zelfs wannejr deze voor haar nadeelig zal zijn. »De volkscourant zal eene groote plaats geven aan de 'sociale beweging, zij zal zich met het leven der werk- »plaatBon bezig houden zij zal het orgaan zjjn van den werkenden stand. »De volkscourant zal zich nauwgezet onthouden van dit afschuwelijke en walgelijke ding, hetwelk altijd eu nood- »zakeljjk tot liegen veroordeelt, hetwelk altijd on nooa 'zakelijk besmet en doodt: »de Politiek." »De volkscourant zal zonder ophouden on op allerlei »wijze de dwaasheden bestrijden vaD het Nationalisme »het anti-Bemitische banditisme het clericale bedrog, de 'leugens der politici de exploitatie van het kapitaal »de onderdrukking onder al hate vormen. »De volkscourant zal het hart en het geweten der «menigte betwisten aan de misdadigers die deze vergif- 'tigen. Zjj zal de straat dat vaderland van den revo lutionaire en van den daklooze betwisten aan do 'benden der reactie. 'Mannen van goeden wil, waarheid en recht, helpt ons." Uit dit programma hetwelk wjj in zijn geheel en let terlijk vertaald wedergaven kan de lezer zich een denk beeld geven van hetgeen deze courant zijn zal. Wij willen den inhoud en de strekking van het blad niet beoordeelen, ook wij gevoelen medeljjden met allen die op dezo wereld behooren tot de minder bedeelden, maar toch zouden wij gewenscht hebben, dat eene volkscourant zich wenden kon tot het geheele volk en zich niet be paalde uitsluitend tot de armen en tot de handwerks lieden. Intusschen erkennen wij gaarne dat de schrijvers in dit eerste nummer buitengewoon goed de pen hanteeren. Bradamante, eene vrouw, geeft een heftigen aanval tegen het leger zooals het thaus in alle groote landen bestaat, Sebastian Fame schrijft een artikel tegen Rochefort, maar waarom Michel ZevacoVolk schrijft met een hoofdletter, en het Leeuw noemt ook al met een groote L? en verder de bekende heeren méline, dupuy, coppée, lomaltre enz. allen met kleine letters, dit vinden wij in eene ernstige courant vrij kinderachtig. Bovendien willen wij gaarne erkennen, dat wij dat vleien van wat men dan uitsluitend »het volk" wil noe men, buitengewoon overdreven vinden, temeer daar wij hier veel meer edelmoedigheid bij de zoo verguisde bur- gerjj ontmoet hebben dan by de zoo op de handen ge- dragene werklieden. Wjj zouden eene courant wenschen, die strjjdt voor de ongelnkkigen in de maatschappij, doch die daarbij tevens aan do minder ontwikkelden de harde waarheden deed hooren, waaraan deze grootelijks behoefte hebben. Doch het is niet ons doel in do kronieken onze sociale begrippen verder uit te werken, slechts wilden wij aanstippen dat wij gaarne zijn socialist, zelfs eenigs zins anarchist, doch niet blindelings naijverig en strij dend tegen allen die iets in de wereld bezitten en met opzettelijk voorbijzien van de weldaden door zoovele rijken rondom hen verspreid. De 'affaire" is thans van zeer veel belang. De vraag is of het nieuwe wetsontwerp door de regeering voorge steld en hetwelk eene bepaalde veroordeeling is der rechters van de crimineele Kamer van het Hof van Cas satie, door de Kamers, door de volksvertegenwoordiging, zal worden aangenomen of verworpen. Intusschen is de com missie van onderzoek, door de Tweede Kamer uit haar mid den benoemd, sterk tegen het nieuwe wetsontwerp. Deze com missie bestaat uit elf leden, met algemeene stemmen heeft zij besloten dat na een door haar grondig ingesteld onderzoek der aanklacht van Quesnay de Beaurepaire tegen de leden der strafkamer, deze rechters ten volle het in hen ge stelde vertrouwen verdienen. Met andere woorden, de klachten van Quesnay tegen die rechters worden een voudig beschouwd als lasterlijke praatjes. En met 9 te gen 2 stemmen verklaart de commissie zich tegen het wetsontwerp van het ministerie Dupuy. Voorloopig is dit eene overwinning der Dreyfusards, doch wat zullen de tegenstanders doen, en zal de Kamer de meerderheid geven aan het ministerie of zal dit laatste moeten vallen Helaas, vooreerst zien wij nog niet het einde van al die twisten, en bljjft Parijs nog kalm, uit Marseille en uit Algiers komen minder goede berichten. Daar gal de reis van Rochefort aanleiding tot onlusten, vechtpartijen en revolverschoten nationalisten, antisemieten, Dreyfu sards raakten slaags, eu de politie had het hard te ver antwoorden. Hopen wij dat eindelijk een einde kome aan die twisten. Frankrijk is zulk een mooi en gezegend land en men zou er zoo gelukkig kunnen zijn als in oen pa radijs, zoo ieder tot het algemeen geluk wilde medewer ken. Daartoe echter is noodig veel verdraagzaamheid gevoel voor recht en wet. Vooral dit laatste, maar het is wel vreemd dat in een land waar ieder de mond vol heeft van de souvereiniteit van het volk, er nog zoove len zijn, die hun geweten stellen in plaats van de wet. Die menschen zijn niet kwaad doch hebben blijkbaar van het woord wet niet het minste begrip. J. M. T. raatjes. Waarlijk verheffend steekt hierbij af de waardige ronding van do belasterde rechters. Wij bepalen ons tot de mededeeling van het antwoord van president Loew op de vraag, waarom de heer Bard, een der jongere leden der Strafkamer, als rapportour werd aan gewezen. De heer Loew sehrjjft >De door mij gedane keuze van den heer B rd als rapporteur, valt onder mijn volstrekte recht en ik ben er niemand rekenschap van verschuldigd. Ik wil intusschen wel zeggen, dat, behalve zijnen jjver, zijn plichtsbesef, zijn uitnemend goede trouweigenschappen trouwens waarin al zijne ambtgenooten deelen, de heer Bard nog de eigenschap had van niet gehuwd en bjjgevolg minder in vrouw en kinderen toegankelijk te zijn voor de smaad redenen en bedreigingen met den dood in zekere Pers. Vooral om deze reden heb ik hem gekozen en de uitkomst heeft bewezen dat ik gelijk had.' Deze enkele woorden zeggen meer dan boekdeelen Hoe diep moet een volk gezonken zijn, waar dergelijke redenen vóórzitten (en terecht voorzitten bij de keuzo van een rechter-rapporteurHerinneren deze woorden niet aan Picquart's noodkreet, vóór hij naar de militaire gevangenis vervoerd werd»als men in mijn cel de strop van Lemercier-Picard of het scheermes van Henry vindt, geloove men niet aan zelfmoord dan ben ik om gebracht Frankrijk moge er voortaan op snoeven, dat het de toon-aangeefster der beschaving is, het staat in die overtuiging alléén Hoe waardeloos de gepubliceerde stukken en hoe ver nietigend het oordeel der daartoe benoemde commissie over het ontwerp ook zjjn de vrees is zeker niet ongegrond dat de Kamer de Regeering steunen en het ontwerp aannemen zal. VER. STATEN. Een telegram van admiraal Dewey uit Manilla van den 9 meldtTengevolge der pogingen tot intimidatie van Amerikaansche werklieden gelastte ik de gewapende opstandelingen San Roqne te verlaten. Zij verlieten de plaats in den afgeloopen nacht, met uit zondering van enkelen, die achterbleven en het dorp in brand staken. De Amerikanen hebben het dorp bezetalles is rustig. FRANKRIJK. De enquête-Mazeau is gepubli ceerd, zij telt 128 stukken. Het resultaat is één groote nederlaag voor Beaurepaire, het ministerie, dat hem te gemoet kwam en Mazeau, die der regeering ter wille was Hiermede is alles gezegd! Al de beschuldigingen, en verdachtmakingen tegen de strafkamer geuit, vormen een slecht aaneengeschakeld geheel van nietswaardige me dedeelingen eu allerzotste, op niets steunende koffiehuis Kaatste Berichten. Het revisie-ontwerp in de Fransche Kamer. PARIJS 10 Febr. Na een levendige discussie zonder eenig incident tusschen den rapporteur Renault-Molière, de afgevaardigden Millerand en Camille Pelletan, die tegen het regeeringsvoorstel spraken en den afgevaardigde Rose de ministers Lebret en Dupuy die het ontwerp, zonder nieuwe argumenten aan te voeren verdedigden, werd het voorstel tot onttrekking vau revisie-zaken aan de Strafkamer van het Hof van Cassatie aangeno men met 332 tegen 216 stemmen. Het ministerie behaalde dus een volslagen overwinuing. (Wanneer dit ontwerp wet wordt, zal niet de Kamer van Strafzaken, maar het geheele Hof van Cassatie in vereenigde zitting van alle Kamers beslissen over het verzoek om revisie van het vonnis van 1894. Na deze beslissing kan het Hof niet, gelijk thans nog mogelijk is, de onschuld van Dreyfus proclameeren, maar moet het de zaak-Dreyfus verwijzen naar een krijgs raad. Alfred Dreylus komt dan als beschuldigde, dus als kapitein, terng en moet opnieuw terechtstaan voor mili taire rechters.) Andree's halion gevonden 1 PETERSBURG, 10 Febr. De ballon van Audrée met de lijken der drie Noordpoolroizigers moet 7 Januari bij Pit in het stroomgebied van den Jenissei door de Toen- goesen zijn gevonden. St. Fancras. De heer G. Kempers, hoofd der openbare school, alhier, koint voor op de voordracht voor hoofd van school no. 1 te Leerdam. Hovcncarspcl. Donderdag, den 9, gaf het kin derkoor, onder leiding van den heer P. Fransen, eene goed geslaagde uitvoering van de operette 'Klaas en Trien" en het 'Gouden Gansje." Den 10 is het nieuwgebouwde Raadhuis in gebruik ge nomen. Het oude is verkocht en zal worden ingericht tot een r. k. naai- eu breischool. Schernierliorn. De nederd. herv. gemeente al hier, die tot nu toe altijd predikanten beriep van mo derne lichting, heeft donderdag 1.1. met die gewoonte ge broken. De kerkeraad verzocht den leden dier kerk, op een stembiljet, dat aan huis word bezorgd, te verklaren, welke richting zij voor een eventueel te beroepen pre dikant de gewenschte achtten. Aangezien het schijnt dat onder de predikanten van de orthodoxe richting er nog al eens gevonden worden, die zich niet door een min of meer laag t.ractement laten af schrikken komt het menigeen voor, dat de wensch een eigen dominé te hebben, tot deze verandering van rich ting heeft geleid. Brand te Leeuwarden. Te Leeuwarden is Donderdagnacht de stroocarton- fabriek met al de daarbij behoorende gebouwen afgebrand De brand ontstond omstreeks 9 unr in het magazijn waarin vele brandstoffen geborgen waren. Aangewakkerd door den feilen wind, verspreidden de vlammen zich weldra over het geheele uitgestrekte terrein. Aan blusschen viel aiet to denken. Plet magazijn de kantoren het machinegebouw de pakhuizenalsmede een groote voorraad stroopapier en steenkolen werden een prooi der vlammen. Het Alg. Hbl. meldt nog »Uren ver was de brand zichtbaar. De laatste trein van Groningen kon slechts met moeite het nabijgelegen station bereikon en moest daartoe met groote vaart langs de vuurmassa en door den regen van vonken stoomen »Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen Alles is op beurspolis verzekerd. Ongeveer 270 werk lieden meerendeels gehuwdzijn zonder arbeid. De ooizaak is nog onbekend." Tot secretaris-penningmeester van de Wester koog is benoemd de beer 1'. Beets te Oost huizen. Een vernieuwd magazijn. De hoofdroute, die de in wording zjjuuo zuidelijke buitenwijk met het hart dezer gemeente verbindtZil verstrand Ridderstraat en Payglop beiooft mettertijd ongetwijfeld een der beste standen te worden voor onze neringdoenden. Het behoeft dus niet te verwonderen dat telkens weder een of ander magazijn langs dien weg een verjongingskuur ondergaat. Zoo heeft nu de heer H. van Gjjzen een modern winkelhuis doen verrijzen voor zijn aan het Payglop gelegen magazijn voor dames- en heerenconfectie, dat deze drukke straat weder niet weinig verfraait en verlevendigten opnieuw getuigenis aflegt van ook hier ter stede meer en meer ontwakenden onder nemingsgeest. Een jubileum. Zondag den 19 zal het 40 jaren geleden zijn dat de heer J. M. Otto werkzaam is bij het Stedelijk Muziekkorps, alhier, waarvan b ij n a 25 jaren als direc teur. In Juli a.s. zal deze kwarteeuw geheel vervuld zijn. De jubilaris mag op dezen langjarigen tijdkring zeker terugzien als op een van rusteloozen arbeid en buitengewone werkkracht. Weldadiglields-roncert. Voor vrijdag, den 10, had men een muziekavond ingericht, welks opbrengst moest strekken ten voordeele van de R. C. oude mannen- en vrouwen-stichting alhier. Zjjdie het initiatief hiervoor namen zullen met zeer veel voldoening op hun streven kunnen terugzien. Uit een muzikaal oogpunt beschouwdwas de avond zeer gelukkig en de financiëele zijde gaf eveneens stof tot groote tevredenheid: de zaal Harmonie" was zeer vol. Bijzondoren luister verleende aan dit concert de mede werking van mevr. Oldenboom-Ltitkemann van Amsterdam. Onverschillig welk genre van liederen deze dame zingt, óf het verheven „Panis Angelicus' van Cesar Franck en het „Ave Maria" van Dubois; het eenvoudige „Wiegenlied" van Brahms; het opgewekte „Als weer di lover sprnten van v. Tetterode; óf het schalksche „Zich spiegelen van Renardmen kan opnoemen wat men wilin al die nummers toonde zij zich eene kunstenares van groot talent. Mevr. Lan-Diikzen uit Pnrmerend zong met zeggings kracht, gloed of teederheid, al naar het lied dit eischte de concert-aria uit „Achillens" van Max Bruch, „Chanson" van Arnold Spoel en „Wilhelmina van Nassaue", een krachtig opwekkend lied van Loots. De heer v. Arnhem slaagde zeer goed met de voordracht van „Slapedoe van Fagelde twee andere liederen op oudhollandscben tekst met muziek van Julins Röntgen waren evenzoo goed doch mochten toch niet dien by val verwerven die aan het eerstgenoemde te beurt viel. Als violist trad op de heer Grolle van Amsterdam met de Romance van Soendsen en „Air" van Bach. Zonder op de uitvoering van de romance iets te willen aanmer ken, boeide hij ons toch het meest in het stuk van Bach. Dit air, alleen op de G snaar gespeeld, was voor hem eene schoone gelegenheid zijnen warmen, breeden, bezielenden toon te doen hooren. Tot de fraaiste oogenblikken be hoorde ook de voordracht van het Panis Angelicus. Mej. Weber begeleidde al deze nummers, benevens eenige door ons niet genoemde, zeer goed. Een waardig slot van dezen avond was de opvoering van fragmenten uit het Weihnachtsoratorium van Mliller. Op het tooneel prachtige groepen, voorstellende: de ge boorte van Christus, de aanbidding der drie Koningen, de vlocht naar Egypte en apotheose. Daartegenover op de kleine gaanderij een gemengd koor, onder leiding van den heer Schraderdat met orgelbegeleiding de daarbij beboerende muziek hooren liet. De uitvoering gelukte heel wel. Een zeer schoon gedeelte was de sopraansolo, „Heilige Engel, Unter den Palmen" enz., in vereeniging met het koor door mevr. Oldenboom voorgedragen. Zooals men uit dit verslag kan opmakenwas het op verschillend gebied een uitstekend geslaagde avond. l»r. A. T. van Aken. f Te 's-Gravenhage is na een korte ongesteldheid overleden dr. A. T. van Aken sedert 1877 inspecteur van het Midd. Onderwijs voor de provincie Noord- en Zuid-HollandFrieslandGroningen en Drente. De overledene was vroeger directeur der Rijks Hoogere Bur gerschool alhier, later te 's-Gravenhage. De begrafenis heeft Maandag te 11 uur plaats op Eikenduinen. Nederlandsch Tooneel. Zooals wij reeds berichtten, is de 3e abonnements voorstelling der Kon. Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel" bepaald op woensdag, den 15, in het lokaal Harmonie. Wij kunnen thans mededeelen dat op gevoerd zullen worden „Woorden blijven," een tooneel- spel naar het franech van Paul Hervieu dat dinsdag den 7, te 's Hage voor het eerst werd gegeven, alsmede „Kleine Daisy," eveneens een tooneelspel, naar het engelsch van Thomas Williams. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de vergadering van den 10 waren alle leden tegenwoordig. Na behandeling der notulen en uitgegane stukken (welke laatste alleen bestaan uit een missive aan den gemeenteraad waarbij mededeeling wordt ge daan van het onderzoek en de goedkeuring der geloofs brieven van de onlangs herkozen leden en tevens van de herkiezing van voorzitter en vice-voorzitter) wordt aller eerst de rekening over 1898 vastgesteld. Op verzoek van den voorzitter wordt die rekening zooals de secre taris die heeft opgemaaktnagezien met de bescheiden vergeleken en in orde bevonden door de heeren S. de Lange P.Bz. en Th. van Spall. Vervolgens komen de ingekomen stukken ter tafel, als: 1. Een adres, door de Kamer te Breda ingediend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalstrekkende tot ondersteuning van een te voren aan hetzelide college ingediend adres van de Kamer te Nijmegen om afschaf fing te verkrijgen van invoerrechten voor goederen die uit Nederland naar do koloniën worden gezonden en omgekeerd. Daar de Nederlandsche fabrikant, die fabri ceert uit grondstoffen, welke hij nit het buitenland moet invoeren eerst voor die grondstoffen invoerrecht te be talen heeft eu dan zijn fabiibaat weder belast wordt bij den invoer in de koloniën heeft hij feitelijk twee malen recht te betalen en staat aldus bij den bmtenlandschen fabrikant achter. Daardoor wordt de concurrentie voor bein hoogst moeielijk. In het adres wordt dan ook ge wezen op het verontlastend verschijnsel dat de invoer van Nederlandsche producten in de 07erzeesche bezittingen van 46 pet. van den geheelen invoer (gemiddeld van 18351854) verminderd is tot 14 pet. in 1896. Met algemeene stemmen wordt na discussie besloten aan dit adres adhaesie te verleenen. Een adres van de Kamer te Appingedam, strekkende om bij gunning van werken, die worden aanbesteed voor 10 11

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2