Nederland. »Te veel eer mijnheer mijnheer president van Saksen, door den president en de leden van bet bureau van den Rijksdag en door vele afge vaardigden. EKGEEAHrD. Sir Campbell-Boo vermanoud minister van oorlog, die Harcourt als hoofd der liberale partp en derhalve onder deze regeering als leider der oppositie is opgevolgd hield den 8 als zoodanig zijn eerste rede in het Lagerhuis. Breedvoerig en met zeer veel talent besprak sir Henry den politieken toestand en scherp veroordeelde hij de wijze waarop de regeering de buitenlandsche staatkunde had geleid in de laatste jaren en die aanleiding had gegeven tot vervreemding en ver koeling tnsschen Engeland en Frankrijk, het land waar mede Engeland steeds gewenscht heeft vriendschap en sympathie te onderhouden. Deze rede werd warm toegejuicht en zelfs de regeerings- organen kunnen den spreker bunnen lof niet onthouden. Uit het antwoord van den heer Balfour bleek, dat de Engelsche regeering ernstig voornemens is te zoeken naar een oplossing voor alle geschillen met Frankrjjk. «Er is geen regeerir.g in dit land, die niet erkend heeft, dat alle verschillen van meening met Frankrijk van dien aard zijndat de oorlog er ieder oogenblik door kan ontstaan en er is geen regeering die niet van harte wenscht, dat deze geschilleu door een vriendschappelijke oplossing zullen worden beëindigd." De heer Balfour eindigde met te zeggen, dat, wanneer hij de geheele staatkunde der regeering naging, hij reden meende te hebben, om het land geluk te wenschen met de internationale betrekkingen. Twee Engelschen te Bombaydie den 9 tegen de oproerlingen te Poona moesten getuigen, zijn den dag te voren doodgeschoten. De dader is onbekend. Jules Verne. Jules Verne is dezer dagen 71 jaar geworden. Hij is op zijn 36ste jaar begonnen te schrijven en heeft 36 romans geschreven, dat is dus gemiddeld oen per jaar. De zaak-Drey fus. De romanschrijver Charpentier heeft aan Maurice Barrès, die anti-Dreyfusard is, voorgesteld om de confe rence welke deze zich voorstelde in een vergadering van den »Bond van het Fransche Vaderland" te geven, aldus in te richten Charpentier zal er spreken evenals Barrès, elk een uur lang, Barrès mag kiezen of bij het eerst of het laatst zal spreken, of hij zijn redevoering zal lezen of improviseeren. Verder mag hij het gehoor samenstellen, zooals hij verlangt. Daarentegen verplicht Charpentier zich te improviseeren naar aanteekeningen en slechts ge bruik te zullen maken van officieele teksten. Hjj vraagt alleen 25 toegangskaarten voor zijn vrienden en de ver zekering, dat hij ongestoord zal kunnen spreken. Na afloop van de vergadering, zal ook elke hoorder zijn indruk weer geven door het indienen van een van drie biljetten met deze opschriftenzekerheid schuld, zekerheid onschuld, of twijfel. .folin Cook de bekende reizeuleider heeft met de reis van den Duit- schen keizer naar het Oosten zijn loopbaan gesloten. In 1844 begon hij die door het geleiden van 500 school kinderen op een uitstapje. Hij is ziek uit het Oosten teruggekeerd en treedt uit de firma Thomas Cook Son Over die laatste reis heeft hij een werk uitgegeven, waarin hij o.a. meldt? dat de Duitsche keizer hem al in 1896 op den Vesuvius over het plan had gesproken. Te Jeruza lem was de keizer niet zeer gesticht, dat men in die stad zooveel verf had aangebracht: hij had haar in den gewonen staat willen zien. Hij heeft den ouden heer Cook de orde van de Kroon en aan den zoon die van den Rooden Adelaar geschonken. fUoord te Kijsse). Rijssel is in groote spanning over een moord welke den 6 in de school Notre-Dame-de-la-Treille, onder lei ding staande van R.K. ordebroeders, is gepleegd op een twaalfjarigen knaap. Men vond het lijk in een doos ge sloten, het lichaam vele sporen van mishandeling en ge weldenarij vertoonende. Daarbij lag een briefje: «Be schuldig niet het gestichter is slechts één schuldige". De justitie liet al de ordebroeders voor zich verschijnen en hen dezelfde woorden neerschrijven. Allen onderwier pen zich aan de proef, uitgezonderd één. Hij werd ge arresteerd en weldra kon men genoeg bezwarende feiten tegen hem verzamelen, om hem voor den dader te mo gen houden. Een gedeelte van de bevolking heeft deze gelegenheid te baat genomen, deze en andere katholieke scholen en gestichten met projectielen te bombardeerende politie heeft de handen vol do stad rustig te houden. De geestelijke overheid heeft de school doen sluiten. gedekte tafel zaten ge houdt er dus een table d'hdte op nazooals dan ook in uw zoo gunstig aanbevolen en bekend hotel te verwachten was." De herbergier hapte van louter verrukking naar lucht «Mijnheer de graaf" viel de vreemdeling hem met een genadig hoofdknikje in de reden. Simmel was bijkans op de knieën gevallenMijn heer de graaf 1 Maar onze table d'höte is voor uwe Hoogheid zeker veel te eenvoudig Dat komt er niet op aan. Dus, wat heb je voor ons «Haversoep met gestoofde pruimen Een flauwe kreet deed zich uit den hoek der kamer hooren de graaf wendde zich echter snel om en de gravin hoestte zwak en als lijdende, achter haar kanten zakdoek. «Uitstekend ik houd zeer veel van die soep 1" ging de graaf vriendelijk voort, «en wat nog meer?" «Lamscote letten met snijboonen 1" «Reeds versche snijboontjes?" vroeg thans de gravin op levendigen toon. Baas Simmel verbleekte van schrik «Om dezen tijd van het jaar in Maart?" stotterde hij geheel be dremmeld. Weder lachte de graaf. «Maar mijn beste Melanie, je hebt nooit boonen zien groeieu, daarom moet mjjn- heer Simmel je die vraag maar niet kwalijk nemen I Het zijn natuurlijk boontjes uit blikjes «Ingemaakte boonen, uit hot vat, mijnheer de Graaf 1" verbeterde Simmel, «maar zacht als boter, mijn oudje heeft zo zelf ingemaakt en die kan het 1" De gravin zonk als verpletterd in haar stoel terug, de graaf lachte echter harteljjk «Daar ben ik verzekerd van, uw vrouw moet een meesteresse in de edele kookkunst zijn En dat is dus zeker alles Thans rees de gevraagde weer eenigszins in eigen schat ting toen hij vol trots kon antwoorden «Nog gebraden kip mei aardappelsalade. Mijnheer de advocaat heeft het zoo ingevoerd, dat wij dageljjks drie gangen hebben, en Zondag3 is er zells ook een «zoetje' toe. «Wel, wel komaan, dat is waarlijk zeldzaam! Ge hebt Estcrhazy. Men meldt uit den Haag aan het «Handelsblad": Esterhazy vertoefde den 8 alhier. Op do gelijkenis herkend door een reporter, sprak deze hem aan, maar hij ver klaarde geen onderhoud met journalisten te willen heb ben, daar do Hollandsche journalisten te zjjnen opzichte al te onheusch waren geweest. Er waren leugenachtige interviews geschreven en een courant was onbeschaamd geuoeg geweest zijne bezoeken in verband te brengen met eene vrouw. Hij zeide slechts enkele uren hier te vertoeven en verbleef in een restaurant in de Hout straat. Esterhazy was vergezeld van mr. Edward Platt, sollicitor te Londen. l<an<ll»ouwromité. De algemeene vergadering van het Nederl. Land- bouwcomité zal dit jaar, vermoedeljjk in Mei gehouden worden ter behandeling van de rapporten, betreffende het tiendrecht en het pachtwozen met het onderzoek van welke vraagstukken rle daartoe benoemde commissiën zich bezighouden. Een zeldzame vangst. Onder Wassenaar is in de duinen door den jager van baron Van Pallandt en diens zoon een arend gevan gen. Door een gelukkig schot werd het dier, dat een vlucht heeft van 2.50 M., vleugellam gemaakt en daarna met veel moeite overmeesterd. Het werd aan den Die rentuin te 's Gravenhage ten geschenke gegeven. red cscon fer entle. Omtrent het bijeenkomen van de vredes-conferentie te 's-Gravenhage, is bij onze Regeering nog geen oflBcieele mededeeling ontvangen. Wel is vanwege het Nederlandsche gouvernement, op een desbetreffende vraag, verklaard, dat de samenkomst hier te lande hoogst aangenaam zou zijn, en het is dan ook waarschijnlijk dat de Ozaar Den Haag zal kiezen voor de conferentie. Dat deze reeds in het begin van Maart zou wordeu gehouden, gelijk de «Köln. Ztg." berichtte, is aan ern- Btigen twijfel onderhevig. Volgens onze inlichtingen zou het vormoedelijk niet vóór Mei kunnen geschieden. (Vad.) Marken. Verscheidene personen zjjn in verhoor geweest bij den rechter-commissaris in strafzaken als getuigen in de vervolgingszaak door den burgemeester ingesteld tegen den geneesheer v. B. alhier. H. M. de Koningin heeft aan de Ned. herv. gemeente eene gilt van f200 geschonken voor het bonwen van een nieuw kerkgebouw alhier. klmutden. Het aantal binnengekomen zeeschepen was in de afgeloopen week niet groot het geheele aan tal bedroeg maar 31, nl. 2 zeilschepen, waarvan 1 voor Amsterdam en 1 voor Stavoren bestemd, en 29 stoom- booten, 28 voor Amsterdam en 1 met ijs voor IJmuiden Oc Tuinbouw. De vereeniging «De Tuinbouw" te Grootebroek hield verleden week hare jaarlijksche algemeene verga dering. Er waren slechts 130 leden opgekomen. Uit het verslag bleek, dat de totale maiktopbrengst bedroeg eene som van f450894,18. Aan marktgelden zijn geïnd f 7357,55, waarvan werd uitgegeven, met inbegrip van 40 percent reductie, eene som van f7128,63, saldo f228,92. De reservekas was gestegen tot 800 gulden. Bij meerderheid van stemmen werd besloten de toetallen af te schaffen. Bloemkool en kool worden dus in 't ver volg per 100 stuks geveild. Meirapen zullen worden ge- mij reeds doen watertanden, mijn beste vriend, laat dus maar dadelijk dekken en het eten brengen." «Willen mijnheer en mevrouw hier boven eten?" De gravin wilde juist levendig haar wensch daarvoor te kennen geven maar weder zag de graaf haar op vreemde doordringende wijze aan. «O neen, waarom zouden wij We honden van do ge zelligheid, we zullen aan table d'hóte eten. «Mijnheer de graaf!!" Die woorden klonken als een jubelkreet. «Wie zijn de heeren, die den maaltijd met ons zullen deelen «O Mevrouw de gravin zeer, zeer nette heeren het zijn de notabelen uit de stad Daar hebt u de advocaat Barniug die is vroeger in veel grootere steden geweest, zijn vader is zelfs pre sident van een rechtbank dan de apotheker - een zeer rijk man, die dat groote hoekhuis op de markt in eigendom heeft dan de notaris wiens moeder zelfs van adel geweest is, de ambtenaar «GenoeggenoegDat zijn hoogst respectabele, eer biedwaardige personen, het zal ons een eer en genoegen zijn te zamen met hen het middagmaal te gebruiken, wilt ge dit als je blieft aan die heeren zeggen, we komen zoo dadelijk." Vader Simmel waggelde, als dronken van verrukking uit de kamer. Ademloos kwam hij de eetkamer beneden binnenstormen, uitroepende «Mijnheer de graaf en Me vrouw de gravin zullen hier beneden komen eten 1" Als een bom vielen die woorden in hun midden De advocaat kreeg roode vlekken op de wangen en sprong als geëlectriseerd omhoog. «Wacht dan ten minste nog tien minuten Ik moet toch eerst toilet makenals wij damesbezoek krijgen schreeuwde hij en als een die een moord op bet geweten heelt vloog hij de kamer uit. In wilde vlucht volgden hem de andere heeren die daarin niet voor den toonaan gevenden kameraad onder wilden doen. Intusschen dekte Klaartje de tafel op nieuw met schoon tafelgoed ofschoon het eronder de heerschappij van moeder Simmelaltijd helder uitzag. Er werd zelfs veild per 1000 stuks en niet meer per 1200. Ten gerieve van den handel, zal ook te Broekerhaven een keurmees ter worden aangesteld, terwijl de leverantiën te Enkhui zen en Hoogkarspel onveranderd blijven. Tot betaal meester werd herkozen de heer K. Kooyman le Boven- karspel, op gelijke voorwaarden als in '98. De leden van het bestuur S. Broersen en K. Kooyman werden her kozen, terwijl in plaats van den heer J. Reus werd ge kozen de heer S. Groot te Lutjebroek. De vereeniging telt thans 440 leden, waarvan 212 in Grootebroek en Lutjebroek. Edam. Reeds sedert eenigen tijd werden alhier herhaalde malen de winkelladen gelicht, zonder dat men de daders op het spoor kon komen. Dezer dagen gelukte het de gemeentepolitie een 13-jarigen jongen, kind van fatsoenlijke ouders, op heeterdaad te betrappen. Gearres teerd bekende hij het reeds dikwijls te hebben gedaan bij anderen, zelfs tweemalen bij zjjn eigen broeder. Het aldus verkregen geld werd gebruikt, om aan snoep- en dobbelzucht te voldoen. Den 6, des morgens, ontstond, waarschijnlijk tengevolge van een vuilen schoorsteen, een begin van brand in de woning van de wed. G. op de Nieuwehaven alhier. Met eenige emmers water kon men bijtijds erger voorkomen. Diefstal. Te Hilversum is diefstal gepleegd bij een bewoner der Havenstraat. Twee personen moeten zich des avonds hebben laten insluiten en zich hebben verscholen op den zolder. Kort na middernacht bemerkte de knecht, die daar sliep, onraad. Hij stond op om den baas te roepen, doch toen maakten de dieven zich uit de voeten. Een klein bedrag aan geld van den knecht wordt vermist. Onweer In Februari. Den 8, des morgens, brak boven Zoetermeer een kort doch hevig onweder los. Een schaap dat in het land liep, werd door den bliksem doodgeslagen. Te Zaandam zijn twee kinderen op noodlottige wijze om het leven gekomen. Het eene dronk uit een pot met kokend water en is aan de bekomen brandwon den bezweken het andere, een kind van twee jaar, ge raakte, tjjdens afwezigheid der moeder, door spelen met vuur in brand en verwondde zich daarbij zoo ernstig, dat eveneens de dood het gevolg was. liand verhuizers. Uit Friesland zijn in het afgeloopen jaar 273 per sonen als landverhuizers naar Noord-Amerika en de Transvaal vertrokken. Onder hen waren 128 hoofden van huisgezinnen, met wie vertrokken 35 vrouwen en 110 kinderen. Stompetorcn. Op de vergadering van de alhier gevestigde afdeeling Schermeer der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, den 8 gehouden werd als af gevaardigde naar de vergadering van Hollands Noorder kwartier benoemd de heer D. de Boer Dz., en tot diens plaatsvervanger de heer D. de Jong. Door eene daartoe benoemde commissie werd de rekening over 1898 nage zien en goedgekeurd. De ontvangsten hebben bedragen f 138.035 de uitgaven f 145,89. Een voorstel, om van wege de Afdeeling nogmaals bij het polderbestuur van de Schermeer aan te dringen om de verpachting van gras- en rietgewas te doen houden bij afslag in plaats van bij opbod werd aangenomen. Na afloop dezer huishoudelijke werkzaamheden hield de heer Marlet van Dolft zijn voordracht over «bemesting n weiland." Spr. gaf aan, wat het doel is van goede bemesting b.v. niet alleen aan den grond teruggeven wat men er uithaaltmaar ook zoo mogelijk de wer king in den grond en het gewas te verbeteren hoe de inzichten omtrent bemesting in de laatste jaren zijn ge wijzigd en hoe de bestanddeelen der verschillende mest stoffen werken op den grond en op de planten. Eindelijk gaf spr. eenige wenken omtrent het gebruik van eenige soorten van kunstmestom ten slotte te waarschnwen tegen het, in den blinde navolgen van in tijdschriften of landbouwbladen opgegeven bemestingcijfers en tabellen. Volgens spr. kan de landbouwer door het nemen van proeven op kleine schaalgedurende eenige jaren op zijn boerderij tot de ervaring komen welke bemesting voor zijne landerijen het beste en voor zijn bedrijf het meest een bouquetje van versch geplukt dennengroen en klimop bladeren op tafel gezet. Eindelijk verschenen de heeren weder op het toourel gepommadeerdgeschoren en in Zondagsch toilet. De advocaat had zich versierd met den zwaar gouden hor logeketting waaraan vele charivaris bengelden terwijl een diamanten ring aan zijn vinger schitterde de apothoker had over de linkerhand een handschoen ge trokken omdat hij een zeere vinger had en de lapjes die er omheen gezeten hadden niet netjes genoeg vond. Vol gespannen verwachting stond men de hooge gasten op te" wachten. Eindelijk vernam men het geritsel van een zijden kleed op de trappen. Aan den arm van haar echtgenoot trad de gravin de eetkamer binnen. Zonder pelsmantel en hoed zag zij er nog veel mooier en voor namer uithet hart van den advocaat klopte bijkans hoorbaar, terwijl plotseling allerlei heerlijke herinneringen aan betere tijden, aan electrische verlichting, professoren bals en al die genietingen uit het high-life der groote stad hem weder voor oogen zweelden De staalblauwezware zijde omsloot als gegoten de slanke en toch volle gestalte de blonde haren golfden langs het blanke voorhoofden al zag het gelaat er nu bij een nog nauwkeuriger beschouwing niet meer zoo zeer jeugdigregelmatig en aantrekkelijk uithet geheel was toch overweldigend voornaam. Dezen indruk maakte ook de graaf. Hij zag er als een geboren diplomaat uit. Nauwkeurig beschouwd had den zijn trekken en oogen iets kouds en berekenends gevoelloos als een steen maar zoodra hij op zachten innemenden toon begon te spreken, kwam er een vrien delijke trek op zijn gelaaten het had bepaald iets bedwelmends, wanneer men zag hoe deze, klaarblijkelijk zeer vorwendearistocraat vol innemende beleefdheid ieder der heeren iets vriendelijks of vleiends wist te zeggen en hun oordeel op prijs scheen te stellen. Zijn haar was reeds min of meer grijs maar zijn snorbaard daarentegen nog gitzwart en aller élégantst gekruld, wat hem een zeer interessant uiterlijk verleende. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6