Buitenland. Nederland. »Hu zuchtte Johannes»dat was een bloeddorstig en dom gezelschap.'' Windekind lachte en schommelde met zijn grashalm op en neder. >01" zeide hij »gij moet hen niet dom noemen. De menschen gaan naar de mieren om wijs te worden. Zoo toonde Windekind aan Johannes alle wonderen van het bosch." BEUE1E. De Congo-regeering te Brussel weerspreekt het bericht, dat Redjaf in de Aeqnatoriale provincie door de Dervischen heroverd is. Te Brussel worden tegen spraken van de Congo-regeering echter op grond van ervaring met groot wantrouwen begroet. Reeds meerma len toch bleken de particuliere berichten juister dan de officieelevooral als dat feiten van ongunstigen aard betrof. De »Voss. Ztg." merkt opdat de herovering van genoemde stad niet alleen voor den Congo-staatmaar ook voor de Engelschen een zware slag zou zijn. Dezen toch zouden den, in Soedan verslagen vijand, niet in het bezit kunnen laten van een belangrijk punt in de aeqna toriale provincievan waar hij do verbinding tusschen Oeganda en de Nijlprovincies kan bestoken en waar hij de grondslagen zou kunnen vestigen van eene Mahdis- tische heerschappij. DUITSCHLAND. In den Rijksdag heeft de Staats secretaris van buitenlandsche zaken von Bülow de han delsbetrekkingen met Amerika besproken en daarbij op flinke wijze de valsche geruchten weerlegd die telkens wederom in Amerikaansche couranten gevonden worden, en waarbij Duitschland allerlei vijandige bedoelingen worden ten laste gelegd. Hij wees er opdat de aanwezigheid van Duitsche schepen voor Manilla alleen ten doel had, de bescherming van het leven en de bezittingen van Duitsche onderdanen; Duitschland is geen oogenblik ontrouw geworden aan de plichten der eerlijke neutraliteit. De geruchten dat Duitschland pogingen zou hebben aangewend om zich van de Philippijnen meester te maken, of de Tegalen te ondersteunen, missen eiken grond. De bewering, dat de Duitsche consul-generaal te Hongkong aan de opstandelingen wapenen zou hebben verkocht, is een grove onwaarheid. De verhouding is steeds vriend schappelijk geweest zoowel tusschen de regeeringen te Washington en te Berlijn, als tusschen hare vertegen woordigers en tusschen de officieren der beide eskaders voor Manilla. BNClfiLilVD. Minister Balfour deelde den 10 in het Lagerhuis mede dat aan de Regeering voorstellen zijn gedaan om een deel van den spoorweg van Kaapstad naar Egypte te garandeeren, maar dat nog geen over eenkomst gesloten is. De pest te Bombay neemt weer sterk toe. In de vorige week kwamen 1600 sterfgevallen voor. Sedert het uitbreken der schrikkelijke plaag bedraagt het jaarlijk scbe doodencyfer 100.000. FRAfthRI JU. De Kamer van Strafzaken heeft den 11 ook formeel het onderzoek betreffende de revisie gesloten Na vergadering in raadkamerwaarin van de laatste rogatoire commissiën werd kennis genomen, heeft presi dent Loew eene ordonnantie in dien geest uitgevaardigd Al de stukken zullen procureur-generaal Mauau in handen worden gesteld. Naar »men' verzokert, is het geheele onderzoek tegen de Kamer van Strafzaken een doorgestoken spel geweest van de ministers Dupuy en Lebret in verbinding met president Mazeau en Quesnay, uitsluitend om hun nood lottig wetsontwerp te kunnen indienen, waarbij zij gehol pen werden door het lid der Kamer van Strafzaken Se- vestre, schoonvader van een kapitein der artillerie. Zoo beweert ten minste de Droits de l'homme die vindt, dat nu de Regeering harerzijds een premie op den laster heeft gezet, zy op hare beurt raadsheeren van het Hof van Cassatie mag wraken. De socialistische groep der Kamer heeft naar aaulei ding van den moord te Rijssel, den heer Carnaud, opge dragen een wetsvoorstel in te dienen met, als eenig artikel, de volgende bepaling »Het recht om onderwijs te geven is in Frankrijk verboden aan allen, die de gelofte van kuischheid hebben afgelegd.'' Doel van dit ontwerp is, volgens de toelichting, vas ter waarborgen te verkrijgen voor de veiligheid van het kind. De >Matin" heeft de inzameling voor een onderzeesche boot gesloten. Zij heeft bijna 330.000 francs opgeleverd. VEK. STATEN. Een telegram uit Manilla meldt, dat Malabon den 11 genomen is. De stad stond in brand, toen de Amerikanen haar binnentrokken zij hebben den brand geblus ht. De commissie, door president Mc. Kinley benoemd, een onderzoek in te stellen naar de fouten in den oorlog begaan, beeft een rapport uitgebracht, waarin zij eenstemmig generaal Miles beschuldigt van plichtsver zuim der leger-intendance het verstrekken van slecht vleesch ten laste legt, vertrouwen uitspreekt in den mi nister van oorlog, generaal Alger, en verschillende wijzi gingen in het beheer van het departement van oorlog aanbeveelt. A T J E M. Generaal van Heutz, gouverneur van Atjeh, is van meening, dat een hernieuwd optreden tegen de Pasei- streek (zuid-oostwaarts van Telok Semawé) noodzakelijk is. Het voornemen is den vyand niet van de zeezijde aan te tasten, doch met mobiele colonnes uit Groot-Atjeh. Het wachten is enkel op een beter jaargetijde. Naar men aan het »Bat. Nbl." verder van Weltevreden mededeelt, heeft de Regeering haar goedkeuring reeds verleend aan dit plan en zal het reeds tegen het aanbreken van den Oostmousson ten uitvoer gelegd worden. Uit Atjeh verneemt de »Java-Bode" van bevoegde zjjde, dat de bestraffing van de kustlandschappen Kerti en Gedong in de maand Mei a. s. zal plaats hebben door troepen in het gewest zelf aanwezig. Voor de excursie zonden twee bataljons en een gedeelte van de marechaus sees aangenomen worden, bijgestaan door de hulpwapens. Bij de regeering is den 13 het volgende telogram ont vangen »Ter westkust vonden drie gevechten plaats met Toekoe Oemars benden. Gesneuveld zijn twee fuseliers. Gewond werd de gedetacheerde luitenant J. J. Verbrugge door een klewanghonw aan den linkerpols. De vijand bekwam zestien dooden, waaronder een panglima''. Een nieuwe vrucht. Men meldt uit Duitschland de kweeking van een nieuwe vrucht, die men aard-framboos heeft genoemd. Zij is uit Japan ingevoerd, is een mooie, ongeveer 30 cM. hooge struik, die in den blooityd wordt bedekt met groote witte welriekende bloesemsdie doen den ken aan wilde rozen. Na den bloei verschijnen de groote 8charlakenroode vruchten, ter grootte van eene ananas-aardbezie, rondovaal, ongeveer 331/, cM. in doorsnee, zoet van smaak, en zoo mooi, dat ieder, die voor het eerst de plant vol vruchten ziet, er over ver rukt is. In Juli 1898 werden in Duitschland de eerste rijpe vruchten geoogst. Do plant maakt van onderen nieuwe loten en vormt in korten tijd groote struiken. Spoorwegongeluk. In het station te Saint-Quenfin zijn twee treinen, die tien minuten achter elkaar moesten aankomen met elkaar in botsing gekomen. De reizigers uit den trein van Brussel, die achterop werd geloopen, kwamen er het ergste af. Twintig gewonden, waaronder geen wiens toe stand levensgevaarlijk iszijn de slachtoffers van het ongeluk. Uit Jaloezie. Den 9 des nachts, keerden een kapitein %n het Duitsche leger en zijn vrouw van een partij te Keulen per stoomboot terug naar een der sti oomopwaarts gelegen plaatsen. Plotseling sprong de vrouw van de scheepsbrug in den Rijn. Haar man ontdeed zich van zijn mantel en sprong haar oogenblikkelijk na om haar te redden. De officier verdronk, maar het gelukte aan anderen om de dame te redden. Deze trachtte zich uit de handen van haar redders los te wringen, om haar plan tot zelf moord nit te voeren, wat echter mislukte. Jaloerschheid moet de aanleiding geweest zijn tot dit treurig voorval. fNanlfestatlën te Rijsel. Zaterdagochtend is het lijk van 't vermoorde knaapje onder een grooten toeloop begraven. De politie had han den vol werk om de geestelijken te beschermen. an 't begin tot het einde ging de plechtigheid met heftige anti-clericale manifestatiën gepaard. In den voornacht zijn deze nogal ernstig geworden. Een drie duizend menschen trokken door de straten, schreeuwende: »De Jezuïeten aan de lantarens! Jouwt uit de Broedersenz. De paarden van chargeerende gendarmes werden met stokken geslagen, de gendarmes met glasscherven bestookt, waardoor een paar licht ge kwetst werden. Niet weinig ruiten werden verbrijzeld. Eerst te één ure was het rustig. De socialistische maire, de wethouders en eenige raads leden hebben een plakkaat verspreid, de burgerij tot kalmte vermanende, maar tevens de gelegenheid te baat nemende om haar op te wekken de Broederscholen door wereldlijke te helpen vervangen. De ballon van Andrél Een later telegram uit St. Petersburg, meldt, dat de heer Manarsfuschin wonende te Krasznojarsk een brief ontvangen heeft, waarin staat, dat eenige Toen- goeBen den 7 Januari tusschen Komo en Pit, in het Jeniseï-district een voorwerp van touw en doek hebben gevonden in den vorm van een ballon. Niet ver van daar zagen zij de lijkeu van drie menBchen, waarvan één met gebroken schedel. Rondom hebben de Toengoesen instrumenten gevonden, waarvan zij niets begrepen. Den 15 Januari hadden de personen van deze vondst mededeeling gedaan aan den chef der politie. Deze is zelf naar de bewuste plaats vertrokken om een onderzoek in te stellen. Het, Jeniseï-district, waarvaa in het telegram gesproken wordt, is het noordelijkste deel van het gouvernement van dien naam met de hoofd stad Kraszojarsk. De broeder van Andrée, te Malmö, verklaarde aan een verslaggever, dat hij het bericht niet gelooft, wijl die streek bewoond is en het dus niet is aan te nemen, dat de drie lijken en de ballon daar gedurende anderhalf jaar onopgemerkt gelegen zouden hebben en omdat, als het ongeluk door een storm veroorzaakt is, de ballon en de drie lijken niet op dezelfde plaats te vinden zou den zijn. Tentounstelllng van ÏOOO. De Petit Bleu laat zich nit Londen seinen dat het meereudeel der Engelsche koloniën weigert op de Parijsche tentoonstelling in te zenden omdat de ruimte, die baar is toegestaan, te klein is. Er zullen stappen bij de Fransche regeering worden gedaan teneinde een ruimte te verkrijgen drie of viermaal zoo groot. Vee-Invoer In Bclgle. Van de Belgisch—Zeeuwsche grenzen schrijft men aan het »N. v. d. D." Het mond- en klauwzeer schijnt in de quarantaine stallen te Clinge geweken. Ten minste de quarantaine van de daar gestalde koeien welke 35 dagen geduurd heeft is thans opgeheven en de gezonde koeien zijn eindelijk naar de plaats harer bestemming vertrokken. Zeveu zijn er atgekeurd als verdacht aan tuberculose lijdende te zijn. Deze zijn naar Nederland teruggezonden. u Elf anderen zijn in de nabijheid van hot station ge stald en moeten nog eens nader onderzocht worden alvo rens de tuberculose-inspuiting te ondergaan. Thans is men bezig de quarantaine-stallen te ontsmet ten en men is van meeningdat het kantoor Clinge 15 Febr. a.s. weer zal opengesteld zijn voor den invoer n melkkoeien. den jurist zeide: »nu vraag ik u! Wie is dan dat mon ster in schapenvacht, dat het eerbied zon verlangen van menschen in wier oogen het zich zóó belachelijk maakt Weder ontstond er een algemeen gelach, totdat een der heeren, nog half lachend, zeide: »Voor de schapen vacht heeft men zeker geen respect, maar wel voor den naam dien zij omhult 1 Dat vreemd heerschap, daar bui ten, was de Rijksgraaf Willibald von Niedeck, de bezit ter van een der rijkste en prachtigste leengoederen van geheel Duitschland I" Met een kreet van schrik en verbazing drukte de vreemde gravin het met fijne kanten bezette zijden zak doekje tegen de lippen, als vreesde zij een flauwte. >VerschikkelykShocking riep zij nit. »Het is toch niet waar, u wilt zeker maar een grap hebben Als dat schepsel daar de rijkste, de voornaamste Ridder- grondbezitter is, dan behoort hij óf in zijn eigen rom melkamer óf in een krankzinnigengesticht te zitten 1' De advocaat haalde veelbeteekend de schouders op, terwijl de graaf gedurende a! dien tijd in de wijnkaart verdiept scheen te zijn. Thans keek hij echter met een allerinnemendst lachje op, terwjjl hij zich tot het gan- sche gezelschap richtte. »Ik vind, mijn beste, zeer vereerde heeren, dat we hier zóó gezellig bij elkaar zitten, dat we niets beters kunnen doen dat dit charmant samenzijn nog wat te verleugeuDe regen houdt ons toch tegen wil en dank gevangen, daarom verzoek ik u beleefd, mijne heeren, mij als mijne gasten, nog wat gezelschap te blijven houden. Mijn beste vader Simmel, ik lees daar dat ge ook Sekt in uw wijnkelder hebt 1 Laat eens dadelyk een flesch boven brengen, en vier andere in ijs leggen, 't zal mij een genoegen zijn de vertegenwoordigers der élite van Angerwies daarbij als mijne gasten te mogen beschouwen." De uitwerking die deze woorden had, was waarlijk verrassend Vader Simmel stond een oogenblik als ver stijfd, als vertrouwde hij zijn eigen ooren niet, toen verhelderdo een waarlijk gelukzalig lachje zijn gansche gezicht, en zjjn handen inéén slaande, als iemand die zijn geluk niet op kan, wankelde hij naar de deur. Die twaalf flesschen echt fransche Sekt, die hij in zijn kelder had liggen, waren hem al lang nagels aan zijn doodkist. Hij had zo oorspronkelijk opgedaan bij gelegenheid van den bruiloft van den rijken bierbrouwer, maar veertien dagen voor den bruiloft stierf de bruigom, en nu kou hij in Angerwies verder nergens echt fransche Cham pagne kwijt raken de duitsche goedkoope mousseerende wijnen waren zyn doodvonnis. In wanhoop had Simmel graaf Willibald von Niedeck het kleine partijtje ter overname aangeboden, wat echter tot zijn groote ergernis afgeslagen was En nu, nu hij dat kind der smarte, Cliquot, reeds lang in zjjn kelder ten grave gelegd had, nu kwam deze onvergelijkelijk brave, beste graaf, alsof 't een sprookje was en sprak zijn tooverwoord, waardoor de Sesam zich opende Dat was nu eens iets, waarvoor hij hem ten eeuwigen dage dankbaar zou blijven En dan de gezichten der verdere aanwezigen, die daar in eens, zoo maar op oen gewonen weekdag, kosteloos Champagne zouden drinken!! Aller wangen kleurden zich, linksche buigingen en onverstaanbaar gemompel van dankbaarheid was het ant woord op deze verrukkelijke uitnoodiging. De apotheker trapte in de vreugde zijns harten, zyn buurman de teenen haast van de voeten en de redacteur kneep den postdirecteur in stilte zoo hevig dat deze vuurrood werd. Na het eerste verfegen stilzwijgen, overviel den heeren een ware schooljongens-vroolijkheid ten overvloede pre senteerde de graal nog een fijne sigaar, waaruit zulk een echte Havana geur stroomde dat de apotheker met zwem mende oogen de naast hom zittenden toefluisterde»Jon gens, zulk een onthaal vindt men anders slechts bij Vor sten en gekroonde hoofden De graaf wendde zich tot zijne gemalin »Hebt ge er iets tegen, lieve Melame, als wij rooken Wilt ge dat ik u eerst naar uw kamer teiugbreng De advocaat werd bleek van .schrik met smeekenden blik zag hij zijne schooue buurdame aan, en de gravin was geen Turandot. Met een betooverend glimlachje hem Laatste Berichten. Uit liet lïrltsclie Lagerhuis. LONDEN, 13 Febr. In het Lagerhuis deelde minister Balfour mede, dat de regeering heeft aangenomen de uit noodiging van Zweden om met dit rijk, Duitschland, Denemarken en Nederland samen te werken tot een stelsel van wetenschappelijk onderzoek van de Noordzee en den Atlantischen Oceaan en te pogen een conferentie tedoeu houden in het begin van de lente. Sclingen. Door aankoop is Vrouwe van Rappard, geb. du Marchie Servaas te 's-Graveuha?e eigenares geworden van den titel vrouwe van Schagen en de Schager Koggende heer mr. H. Boonackeralhier heeft het jus patronatus over do kerken van Behagen Barsingerhorn, Haringhuizen en Kolhorn aangekocht. aanziendeschudde zy ontkennend het hoofd»Neen Rudigerals 't niet hindertdan zou ik graag bier blijven. Daar boven in mijn kamer alleen verveel ik mij terwijl ik hier op zeer aangename en hoffelijke wijze bezig gehouden word!" Hierbij zag zij den advo caat nogmaals met een vurigen blik in de oogen waar door bij bijkans duizelig van verrukking werd. En toen kwam de Sect en parelde in de glazen en de graaf zette op alles de kroon door nog een glas te laten brengen en dat voor den vkranigeu" huisvader te vullen Dat was te veel voor vader Simmel Dikke tranen sprongen hem in de oogen. De graaf vatte thans het afgebroken gesprok weder op. »Als ik goed gehoord en begrepen neb, mijno hoeren, dan zeidet gij dat die krankzinnige met die beren muts Graaf Willibald von Niedeck wasHet interess°ert mij ten hoogste om van dien gekken ent nog wat meer te hooren In de residentie verhaalt men de ongeloof lijkste dingen van hem ve l er van schijnt echter on waar of overdreven te zijn. Onder anderen vertelde men, nog niet lang geleden aan het hofdat de graat de we reldorde ten onderste boven gesteld had, door over dag te slapen en 's nachts te waken. Maar nu zien wij hem dan toch op klaarlichten dag aan 't wandelen." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2