Nederland. Het weder In Amerika. New-York is 24 uur lang in staat van beleg ge weest. Na zes uur Maandagavond reed er geen enkelo trein meer. Geen boot voer de Hudson op, geen schip kwam de haven binnen, noch vertrok. Buiten Sandy Hook lagen 29 stoomers. Gedurende een geheel etmaal kwamen er geen brieven aan, noch werden ze verzonden. In de stad zag men levensmiddelen uitdeelen. Steen kolen waren in prijs verdubbeld. Melk, groenten en andere eetwaren brachten zooveel op als de verkoopers beliefden te vragen. Honderden huizen waren onbewoonbaar door de koude, ol het water dat uit de gesprongen leidingen vlood. De politie liet de misdadigers aan hun lot over en bemoeide zich enkel met de armen. Dakloozen werd een onderkomen bezorgd. Het verkeer in de stad stond stil. De Fyth Avenue, een der hoofdstraten, was niet meer dan een nauw steegje tusschen twee sneeuw wallen van drie tot zes voet hoog, waarbinnen twee rijtuigen elkander nauwelijks konden pa9seeren. De hotels waren vol inwoners die hun woningen niet konden bereiken. In de buitenwijken van de stad ligt de sneeuw tien voeten dik. Men is begonnen met het schoonmaken der straten, maar, er zijn een paar honderd millioen kubieke meters sneeuw weg e ruimen. En elders was het niet beter gesteld. ashington was door de sneeuw ingesloten de helft der inwoners dreigt van honger om te komen. De zaken stonden bijna overal stil. Honderden treinen zijn in de sneeuw blijven steken. In Kentucky, een der zuidelijke staten, wees de thermo meter 71° vorst. Van alle zijden, voor zoover ten minste de gemeenschap niet is gestoord komen bij tientallen berichten van ingesneeuwde of doodgevroren menschen. In enkele steden worden de verliezen in geld bij millioenen geschat. De laatste berichten uit New-York zijn inderdaad iets gunstiger. Dinsdagmiddag vroor het «maar twintig graden. Texel. In de jongste vergadering van den raad was een schrjjven ingekomen van het lid A. P. Kooru, inhoudendedat hijin verband met art. 25 der ge meentewet ophoudt lid van den gemeenteraad te zijn. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat gedurende 1898 de ontvangsten der gemeente bedroegen f44964,645, de uitgaven f 40290,15 en dat er f 1000 benoodigd was tot herstel der openbare lagere school en onderwijzers woning te Zuid-Eierland welke deels gevonden kunnen worden uit de posten, die op de begrooting van dit jaar voor onderwijszaken voorkomen en deels van die voor 1900. Daarna had de benoeming van leden en plaatsver vangende leden der 5 stembureaui plaats. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het dagelpksch bestuur tot wijziging der verordening op de heffing en invordering der schoolgeldenwaarbij eene verdeeling in 6 in plaats van 2 klassen ten grondslag zal liggen aangenomen. Ten slotte werd het kohier van den hoofdelijkeu om slag, dienst 1899, vastgesteld op een bedrag van 1 14793,43. Nabij Velgen is het lijk van den onlangs ver misten portier der papierfabriek dezer dagen uit het Noordzeekanaal opgehaald. Noodlottig. De heer M., bouwkundig opzichter te yncht, die Maandag op de rivier den Dommel, in de nabijheid van 's-Hertogenbosch, op de ganzenjacht was, had het onge luk een schot hagel uit zjjn eigen geweer, dat bij het uitstappen van het bootje bij ongeluk afging, m het lichaam te krijgen. Hij is in het ziekenhuis te 's-Her togenbosch overleden. Vermist. Uit Oud-Beierland wordt aan de »N. R. Ot' ge- meldt De 17-jarige dochter van den landbouwer Tennis ivf. aan den Zinkweg onder Nieuw-Beierland, die geregeld de normaalschool te Oud-Beierland bezoekt, is in den middag van den 13 van die lessen weggebleven; hare ouders met haar wegblijven in keunis gesteld, verkeerden dadelijk in doodelijke ongerustheid, daar zij op den gewo nen tijd van huis was gegaan. Den geheelen avond eu nacht werd in alle richtingen gezocht, zonder eenig spoor van haar te ontdekken. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. BOTER. Op het oogenblik heerscht allerwege een vlugge stemminggepaard met hoogere noteeringen wat ons land betreftKampen noteert f 4 hooger dan de vorige week Leeuwarden f 3 en Sneek f 3 */a a f 4 eene uitzondering maakt Delftwaar heden de laagste notee ring f 2 lager is dan de vorige week zeker is het dat het op het gebied van den boterhandel nu gunstiger is gesteld dan in dezelfde week van het vorig jaar ook met de belegen Leidsche boter die nu vlug opruimter schijnen daarvan reeds partijen verkocht te zijn tegen f 50 terwijl er niet zoo heel veel meer te koop is. Nadat te Kopenhagen een tweetal weken de Doteering 8894 Kr. washeeft men de noteering met 2 Kr. verhoogd. In Londen was de handel vlug en werden ook daar verschillende noteeringen verhoogd aangezien echter de Australische boter op het oogenblik het meest gevraagd wordteu hiervan nog groote hoeveelheden onderweg zijn bestaat er groote kans, dat wij de hoogste notee ringen hebben gehad. De noteeringen der voornaamste markten zijn Delft Leiden Zwolle Kampen Kg. 1898. 4000 f 52.— a f 66.— - 46.- 5000 43.— 2600 50.- Leeuwar den 2300 Bneek 1660 b/d Vereen. „47.50 Kg. 1899. 3890 52.— f 68.— 60.— 5620 52.— 62.- 54.— 5070 44.— 54.— 55.— 3110 53.— 58.— 48.— 1790 -.- 50.- 50.50 1800 52.— 50.50 50.- 52.— De noteeringen te Londen waren Vorige week. Deze week. Holsteinscbe 104108 Bh. 106108 Sh. Friesche 106-108 106-109 Deensche 114116 Australische 94102 98104 Canadeesche 100102 HAAS. De aanvoeren verminderen sterk en op verbetering van hoedanigheid kan nog niet gewezen worden de handel blijft echter vlug en het zjjn in het bijzonder de Edam mers waarvan de noteeringen vooruitgaan; de noteeriugen daarvan zjjn dan ook veel hooger dan in dezelfde week van het vorig jaar zooals uit onderstaande opgave blijkt. In Londen bleef de handel stil maar vast. De noteeringen onzer voornaamste markten zijn wagens Goudsche Edammers Bodegraven 21 f 22.50 f 25.50 Woerden 9 21. Gouda 10 23.2o. Edammer Kaas. kleine comm. midd. nu vorigjaar nu vorigjaar nu vorigjaar Alkmaar 22g f 29.50 f 25. f 27.50 f 25.- f 28.— f 24. Purmerend 89 29.50 25. -.- 24.50 23. Hoorn 61 30.50 26. 27.- -.— .- 25. De noteering te Gouda was voor Goudsche kaas de vorige week niet f 25.maar evenals nu f 23. (Landb. Cour.) Overreden. Twee arbeiders uit Scheemda met een scheepsjager hadden een praam met stroo naar Oude-Pekela vervoerd. Op de terugreis moesten zij vóór de spoorbrug over de Rensel wachten totdat de trein, welke in aantocht was, voorbij zou zijn. Juist toen deze vóór de brug was sprong een hunner, Harm Mein oud 27 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen van de praam op de spoorbrugen niettegenstaande de brugwachter hem nog waarschuwde en krachtig aanmaande te blijven staan werd hij door den trein gegrepen en terstond gedood. Hen nieuw beroep. In de provincie Utrecht wordt tegenwoordig een nieuw ten minste zeker nog weinig bekend be roep uitgeoefend dat van koeienopknapper. Men heeft hieronder te verstaanvan oude koeien worden jonge Stapels >0, mevrouw de gravin koopt u Niedeck 1" riep Burning in de grootste opgewondenheid uit en de andere heeren vatten allen hunne glazen en schreeuwden, door den wijn min of meer beneveld: Hoeradót is me eerst een idéé! Mijnheer de graaf, u moest Niedeck koopen De vreemdeling lachte geheimzinnig. »Een erfgoed koopen, heeren? Dót moet u me eens leeren, dat kunststuk 1" Hjj streek zich langzaam over zijn puntig gedraaiden snorbaard en toen, als had hij plotseling een besluit genomen, keek hij hen allen beur telings aan en riep met luide stem >Kunt u zwijgen, mijne heeren!' »Als het graf, mijnheer de graal 1" was het antwoord, terwijl de verhitte gezichten zich in koortsachtige span ning over de tafel bogen. »Het door u in ons gesteld vertrouwen is ons een koninklijke eer »Nu dan, mijne heeren gij ziet in mij en in de gravin de toekomstige bezitters van Niedeck! Ik heb de eer mij aan u allen voor te stellen last not least Ik ben Rudiger, graaf von Niedeck 1" Als verstijfd van schrik en verrassing zaten de heeren eenige oogenblikken in ademlooze stilte, toen stond de apotheker op, maakte een zeer diepe buiging en stotterde «Wij hadden geen flauw vermoeden mijnheer de graal ik smeek u ons allen te willen vergeven ik smeek n duizendmaal om vergeving, dat wij het ge waagd hebben zoo oneerbiedig over mijnheer uw neef ons uit te laten 1" Do graaf schudde lachend het hoofd, stak den spreker hartelijk de hand toe en zeide «Mijn waarde heer, ik smeek u voor alle diugen, maak geen excusesGij hebt niets dan de volle naakte waar heid gezegd, die ik woord voor woord zelf onderteeken Mijne heeren Het ligt anders niet in mijn aard om zoo spoedig kennis aan te knoopen, maar ik moet gulweg bekennen, dat gij allen een bijzonder aangenamen indruk op mij hebt gemaakt, zoodat het mij is alsof ik tegen over vrienden sta, die ik reeds jaren lang ken en ik hoop van harte, dat dit ook nog jaren lang het geval gemaakt. De werkzaamheden bestaan o. a. in het ver kleinen der horens van oude koeien. Die horens worden daarna netjes bijgewerktde er om gelegen ringen die den leeftgd aanwijzen worden verwijderd en het jonge dier is gereed. Of deze verjongingskuur bevorderlijk zal blijken te zijn aan de uitbreiding onzer handelsrelatiën mag worden betwijfeld. Hegraven of verbranden f Onder dit opschrift, plaatst het Handelsblad de volgende mededeelingdie wij voor de landbouwers zóó belangrijk achten, dat wij meenen haar, in haar geheel, te moeten overnemen en er met den meesten nadruk de aandacht van alle belanghebbenden op vestigen. »Naar aanleiding van de mededeeling van onzen corres pondent te Oldeboorn, waarin gewezen wordt op het ge vaar om ingeval van besmettelijke ziekte het aangetaste en gestorven vee te begraven, deelt een onzer stadge- nooten ons het volgende mede Voor eenigen tijd had ik gelegenheid in de Neumark een grondbezitter te leeren kennen, die 64 stuks koeien bezat. In den zomer nu word dezen koeien lucerne ge voederd. Toen 's avonds een dezer dieren dood bleef, werd eerst het ongeval aan het gebruik van broeierige lucerne ge weten, nadat echter in den loop van eenige uren meer slachtoffers vielen, werd de hulp van den veearts inge roepen, die miltvuur constateerde. Na verloop van nog geen 24 uur was er van de 64 stuks geen enkel meer in leven. Het geval was eenvoudig ditvoor eenige jaren was op geuoemd landgoed miltvuur uitgebroken en waren de cadavers nabij den koestal begraven na behoorlijk ontsmet te zijn. Vele jaren lang was dit plekje grond ongebruikt blij ven liggen, totdat de tegenwoordige bezitter er lucerne op zaaide met den gemelden treurigen afloop. Dit voorbeeld is zeker een reden om verbranden in inrichtingen, zooals die in Duitschland hier en daar ver rijzen, als het eenig afdoend middel te beschouwen." Hcuring van zaaigranen. In de kunstzaal van Krasnapolsky werd den 13 de gewone voorjaarskeuring van zaaizaden gehouden, vanwege de Holl. Mij. van Landbouw. Niet minder dan 135 nummers waren ingezonden. Volgens de jury is het meeste daar- a voortreffelijkzelfs zoodat in plaats van 15 nu 18 prijzen werden toegekend. De »keuring'' eigenlijk tevens tentoonstelling wordt druk bezocht en is zeer geanimeerd. Bekroningen werden uitgereikt aan de volgende firma's, voor 15. Geldersche Zaaiwikken Leupen Zn.Haarlem. 30. Zaailijnzaad R. C. Algra Minnertsga (Friesland). 33. Waalsche boonen dezelfde. 42. Probsteier haver S. E. Wolderingh W estpolder Groningen. 51. Rozijnerwten H. Vlaanderen Utrecht. 61. Polato dikke haver (origineele)Zaadnoordyk Leeuwarden. 63. Eng. Orig. Chevaliergerstdezelfde. 67. Nieuw Friesch kanariezaad dezelfde. 73. Trayfelaarsboonendezelfde. 76. Schnkkerserwten dezelfde. 84. Haver W. Biesheuvel Haarlemmermeer. 94. Duiveboonen L. de Vries, Hoorn. 101. Kroonerwten Wilhelminapolder Goes. 102. Kleine groene erwten dezelfde. 103. Karwijzaad dezelfde. 112. Bruine boonen "Moll Zn., Enkhnizen. 114. Mosterdzaad, dezelfde. 128. Capucijners zwartkiemenVlaanderen en Doets, te Amsterdam. Reeds nu is veel verkocht. Landbouw-tentoonstelllng. Bij de afd. Enkhuizen en omstreken van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde bestaat het voornemen, om in de laatste dagen van Aug. en begin Sept. een tentoonstelling te honden van Bloemen, Planten, Groenten, Vruchten en aanverwante artikelen. Het Programma is alreeds in bewerking en zal zeker binnenkort worden rondgezonden en voor belangstellenden op aanvraag beschikbaar worden gesteld. mag zijn laat on^ hierop onze glazen ledigen, mijne heeren Mijn toekomstige gasten op Niedeck, lang zul len zij leven!" Een donderend hoera vervulde de kamer. Allen ge raakten in een waren roes van opwinding en verruk king zij vielen elkaar in de armen en stelden zich aan als waren zij allen eensklaps door de woorden van den graaf tot ridders geslagen, zij schudden en drukten hem de handen met een geestdrift als gold het een bevrijding des vaderlands te vieren. Een bond tusschon «Anger- wies en Niedeck" scheen hun op dit oogenblik trouwens nog veel gewichtiger. De advocaat kuste reeds ten derde male de hand der gravin, terwijl hij hartstochtelijk uit riep »De toekomstige Vrouwe von Niedeck! Maar wan neer breken deze gouden dagen voor ons aan, edele gravinne Ademlooze stilte. »Ja, wanneer breken zij aan her haalde eindelijk de apotheker met een diepen zucht. Ernstig staarde de graaf in zijn glas. »Als mijn neef met zijn voorvaderen vereenigd zal wezen, mijne heeren, en moge dat nog lang het geval niet zijn, ik gnn hem het leven van ganscher harte, ofschoon hij er, in zijn tegenwoordigen treurigen toestand, niet veel genot van heeften ook anderen niet tot zegen kan zijn. Ik weet nietof u met onze familie-aangelegenheden bekend zijtmijne heeren Niet dat verwondert mij want deze zijn zoo eigenaardig dat ze alleen daar door, overal besproken worden. De vader van mijn neef Willibald en de mijne waren broeders. Volgens de wet erfde de oudste Willibald's vader, het kasteel Niedeck, en na hem verviel het natuurlijk aan zijn eeuigen zoon, den tegeuwoordigen bezitter. Hoewel Willibald reeds van zijn jeugd af aan een rare vent was en algemeen als «ontoerekenbaar" bekend stond zoo scheen er toch voor mij weinig kans op het voorvaderlijk erfdeel te wezen, eu daarom huwde ik zonder aan eenige voorwaarde den erfgenaam in dit opzicht gesteld te denken deze mijne schoone vrouw «Vleier!" «Niets dan de waarheid, schoone gravin «En hierdoor verloor ik voor altijd mijne aanspraken op Niedeck." «Mijn God hoe kan dat mjjnheer de graaf? «Mijne vrouw is niet van adelzij is de dochter van een der grootste industrieelen hier te lande de erf genaam van Niedeck echter is verplicht om zich een vrouw te kiezen uit den alleroudsteu duitschen adel...." «Bespottelijk ongehoord belachelijk «Ja mijne heeren ,die voorwaarde is niet alleen bela chelijk maar wat meer zegt onhoudbaar, want jn onze tegenwoordige maatschappelijke toestanden behoort een vrouw met zestien kwartieren in haar wapen, zooals van de Vrouwe van Niedeck geëischt wordt, tot de zeer groote zeldzaamheden. Zij is in het gansche duitsche rijk bijkans nergens meer te vinden laat staan dus in ons klein staatje Een vlekkelooze stamboom die aan het vereischte aantal voorvaderen voldoetis nog slechts bij twee families te vindenen het toeval wilde dat in onze generatie ik meen met mijne of Willibald's leef tijd overeenkomende geen enkele huwbare dochter in beide families te vinden was. Daarenboven ontmoette ik mijn vrouwtje en daarmede was mijn lot beslist. «Dat begrijp ik 1" fluisterde de advocaat met teederen blik. «Persoonlijk kan ik dus nooit bezitter van Niedeck worden maar mijn oudste zoontje zal erfgenaam zijn intusschen kan ik als vader en voogd van het kind, het erfgoed voor hem beheeren indien namelijk Willibald sterft vóór dat het kind meerderjarig is." De spreker zweeg, nadenkend staarden de anderen in hun glazen. «Dan zien de vooruitzichten er voor ons zeer slecht uit!" zuchtte de apotheker, «wantik vrers dat hoe ziek de hersens van den tegenwoordigen graaf ook zijn hij overigens door en door gezond is zoodat hij, niettegen staande alles, nog zeer oud kan worden." «O, dat deed er niets toeals wijriep de gravin uitmaar een ernstigewaarschuwende blik van den graaf deed haar plotseling zwijgen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2