Stadsberichten. Onbestelbare Brieven, Slompetoren. Bij de op den 15 gehouden ver kiezing van drie hoofdingelanden van den polder de Schermeer zijn als zoodanig herkozen de heeren J. Dekker, G. de Jong en J. Kos. IMoord. Iemand uit Nijmegen, die een kijkje ging nemen bij de Carnavalsfeesten te Goch, is door een Duitscher doodgestoken. De dader zit in hechtenis. Srliagen. De raad dezer gemeente besloot in de vergadering van den 14, met 7 tegen 3 stemmen, aan de Noorderstoomtram-vereeniging 1 200 toe te staan in de voorloopige kosten, welke f 200 terug moeten worden gegeven als de tram tot 3tand komt en f 2000 aandeelen kapitaal in de ondernoming te nemen. De vereeniging verzocht der gemeente, aandeelhoudster te willen worden tot een bedrag van f 10000 of wel de renten dezer som te garandeeren a 31/2°/0 'sjaars. De laatst gehouden kasverificatie wees eene ontvangst aan van f 31312.55', eene uitgaat van f 25062.725, derhalve in kas f 6309.82 Van de heeren Melchior en De Gier was eene mededeeling ingekomen, dat zij hnnne herbenoeming als leden der schoolcommissie aannamen tot nieuwe leden dier com missie werden benoemd de dames Berman en Feisser. Bakkers. Hoorn. Door het bestuur der afdeeling alhier van den Nederl. Brood- Koek- en Banketbakkersbond is tegen Zondag 19 Februari a.s.s middags 12 uur ten lokale van den heer Boot, a. h. Nieuwland eene buitenge wone vergadering uitgeschreven tot bijwoning waar van alle in Noordholland wonende bakkers worden uit- genoodigd. In die vergadering zullen in het bijzonder besproken worden de z .i. voor alle bakkers zeer uadeelige en hun bestaan bedreigende, bepalingen, voorkomende in het den minister van binnenl. zaken ingediende wetsontwerp tot beperking van den arbeidsduur. Ansjovis. Te Wleringen schijnt men -weer op een goed ansjovisjaar te rekenen. Er worden toch tal van booten, voor die visscherij bestemd, aangebouwd, terwijl men op andere visschersplaatsen ook wel tracht gebruikte booten aan te koopen. llultenlandsche boter in Friesland. Reeds is melding gemaakt zoo schryft het »N. v. d. D." van den invoer van Canadesche en Australische boter op de Friesche botermarkten, waar deze goeden aftrek vindt tegen een prijs, welk lager is dan die van de Friesche boter. Men meldt ons, dat die aanvoer waarschijnlijk niet lang zal duren, want in Maart zal de hoeveelheid melk in Friesland en daardoor de productie van boter aan merkelijk toenemen. Het gevolg zal dan vrij zeker zijn, dat de prijs der Friesche boter daalt en de buitenland- sche boter even duur is. Echter, nu de proef met die bnitenlandsche boter zoo goed gelukt is, ligt het voor de hand, dat in het volgende najaar spoediger met dien invoer zal worden begonnen, wellicht in November en December, als de boterproductie in Friesland reeds afnemende is. Maar buitenslands zal vooral de Australische boter een gevreesde concur rent blijven. Uit Friesland wordt veel boter naar Transvaal en Indië verzonden ook Australië voert daarheen uit. De tijd van vervoer duurt van Australië in de eerste plaats korter maar bovendien is bewezen, dat de Australische boter duurzamer is dan de Friesche, zich >beter houdt" tijdens en na eene zeereis. Men vreest dan ook in Fries land, dat ten slotte in de tropische gewesten de Friesche boter door de Australische zal worden verdrongen. Zuidscharwoude. Den 4 Maart a.s. zal alhier eene tentoonstelling gehouden worden van schilderwerk van schilders, die te Schagen hebben deel genomen aan den cursus in hout- en marmerschilderen van den heer H. Gingnagel, uit Alkmaar. Vijf prijzen zijn be schikbaar gesteld. Uit 16 verschillende dorpen van Hol lands Noorderkwartier hebben schilders aan dezen cursus deelgenomen. Dit alles gaat uit van den schildersbond »Door Vereeniging verbetering.' Brand. Te Kampen is in den avond van den 13 brand uit gebroken bij den veehouder K. van der Weerd. De brand is ontstaan op den zolder, waar een groote voorraad hooi lag. Den brandweer, die spoedig ter plaatse was, is het gelukt, het perceel te behouden, doch het kreeg, evenals de belendende perceelen waar ook veehouders wonen, zeer veel waterschade. Het dak werd grootendeels door brand vernield. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Inbraak. Bij den notaris van Giffen, te Wolvega (Fris in den Dacht van den 14 ingebroken. Ruim f 400 uit een brandkast werd ontvreemd. De dader heeft de sleutels der brandkast uit de slaap kamer gehaald en de bewoners opgesloten. De geldswaar dige papieren heeft hij in de brandkast laten liggen. De »N. Rott. Ct.'' meldt hiervan nog het volgende »Omdat op een ongebruikt ledikant iemand heeft gele gen, die zandsporen heeft achtergelaten is het vermoe den niet ongegrond, dat men hier met iemand te doen heeft, die met de inrichting van het huis bekend is en ook tegenover den hond geen onbekende is, daar deze, tegen zijne gewoonte buiten zijndegeen leven heeft gemaakt." Valsclie bankbiljetten. Te Amsterdam is bij de politie gedeponeerd een valsch bankbiljet van f 25. t Mist het watermerk, is op ongeschept papier gedrukt, welk papier bovendien herder van kleur is, dan dat der echte biljetten en bevat in de strafbepaling een spelfout. Aldaar komt n.l. het woord gevangenisstraf' met een f voor. Het biljet is door een kellner bij de politie gebracht. De man had het ontvangen van iemand, dien bjj ter nauwernood kende en die hem f 1.50 schuldig was. De oude kennis zou het overschietende geld bij den kellner komen terugbalen, doch heeft zich niet weder vertoond. Door zijn patroon werd de kellner op de valschheid attent gemaakt. Reederij. Men schrijft uit Velsen aan de Haarl. Ct.: Op de plaats aan het Noordzeekanaal alhier, waar vroeger de kunstzandsteenfabriek is gevestigd geweest, is het tegenwoordig een en al leven en beweging. Voor rekening van de heeren van Blaaderen uit Haarlem wordt met bekwamen spoed gearbeid om vóór den a.s. hariDg- tijd alles voor een groote reederij ingericht te hebben. Onder andere wordt er een volledige stoomkuiperjj inge richt, die in Nederland haars gelijke niet zal vinden. Ook komt er een dubbele taanderij, waar niet minder dan 400 netten gelijk getaand kunnen worden. Aan het einde van het terrein verrijzen tien flinke woonhuizen voor het personeelterwijl de vloot belangrijk zal worden uitgebreid. Een noodlottige afloop. Te Apeldoornis dezer dagen, bij nog al koud weder, in het Kanaal de gebruikelijke doopplechtigheid verricht aan den metselaar O. aldaar, die tot de Mor- moonsche leer was toegetreden. Kort na de onderdompeling is de man ongesteld ge worden en overleden. Bij zijne begrafenis waren veel menschen op de been de politie was tegenwoordig, om mogelijke manifestaties te voorkomen. Alles is echter kalm afgeloopen. Watergebrek. Ten gevolge van een lek in de hoofdbuis der wa terleiding, welke nabij Beverwijk langs den spoorweg loopt en van uit de prise d'eau te Wijk-aan-Zee het water aanvoert, waren de gemeenten Beverwijk, Assen delft en de geheele Zaanstreek Maandagmiddag 4 uur plotseling zonder water, hetgeen vooral voor het groot aantal fabrieken eene ware ramp was. De directie der Zaanlandsche waterleiding heeft 's nachts om 5 uurhet gebrek hersteldzoodat de genoemde gemeenten thans weder van water zijn voorzien. Beurskoersen. Als gratis-premie op »de Nederlandsche Finan cier," doch ook verkrijgbaar voor niet-geabonneerden tegen f 1.verscheen weder: »Tabel der laagste en hoogste koersen gedurende 1898.'' Het is een uiterst practisch overzicht over den loop der koersen van de verschillende aan de beurs verhandelde fondsen. Boven dien vindt men er in, behalve een beschouwend over zicht o. a. de nieuwe concessies van het afgeloopen jaar, de in 1898 opgerichte naamlooze vennootschappen, de fondsen, opgenomen in of vervallen uit de officieele no teering, den rentestand by de Nederlandsche Bank, het disconto bij de voornaamste Banken, het goudagio te Lissabon, Madrid en Buenos Ayres, den zilverprijs te Londen en Nieuw-York, de wisselkoersen, den prolonga- tiekoers te Amsterdam, alsmede loting-kalenders voor 1899 (premie- en obligatie-leeningen). Men verzoekt ons mede te deelendat zondag, den 19 de dienst in de kerk der reiiionstrantsclic? ge meente, zal worden vervuld door den heer ds. J. C. Voorduin herv. pred. te Purmerend. Vredes-inanll'estalle. In de den 14 gehouden vergadering van het comité tot het verkrijgen van handteekeningen op oen adres van dank on hulde aan Z. M. den Keizer van Rusland, voor diens pogingen om den oorlogsdruk te verminderen is besloten van af Donderdag, 16 Februari, lijsten te laten circuleeren. Het comité noodigt. alle ingezetenen beleefd uit, hunne namen op de lijsten te plaatsen, de vrouwen links, de mannen rechts. Zij, die eenige bijdrage willen stortenter bestrijding der te maken kosten gelieven deze te doen toekomen aan den penningmeester mr. A. Prins, Langestraat 86, of aan een der leden: H. Coop- mansvoorzittermr. H. P. M. Kraakman secretaris W. H. MollE. M. van Soestmr. A. M. de Lange mr. W. F. A. Verhoeff, mr. K. A. Cohen Stuart, C. D. Donath en S. M. S. Modderman. Yakondcrwys. De heer M. J. «Ie kiroot, directeur der ambachts school en burgeravondschool alhier, zal in het begin dei- volgende week, op verzoek van het bestuur der op te richten ambachtsschool te Nijmegen in eene openbare vergadering aldaar, waartoe plaatselijke autoriteiten zijn uitgenoodigd, het vakonderwijs in verband met de oprich ting van eene ambachtsschool, bespreken. Alkmaarsche Paasclitentoonstelling. Van wege de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft op vrijdag, 24 Maart a.s., op het Doelenveld te Alkmaar de jaarlijksche Paasch- tentoonstelling plaats van rijstieren, melkvee, vet rundvee, wolvee en varkens. De voorwaarden van inzending komen voor in het kosteloos verkrijgbare programma, aantevragen ten kantore van den secretaris-penningmeester der afdeelingH. Siebert Coster, Voordam C 9, Alkmaar. Gevraagd worden A. Rundvee, uitsluitend met hard voeder gemest. Vierjarige 03sen, prijzen f 30,— en f 15,driejarige ossen, prijzen f 25,f 10,— en f 5,afgewisselde koeien prijzen f 25,f 10,en f 5,niet afge wisselde koeien, prijzen f 30,f 15,en f 5. Aan den »Nederland»chen Slagershond" wordt verzocht, uit het vette Vee, onder genoemde vier rubrieken inge zonden, door een jury van slagers eene keuze te laten doen van drie stuks, die, met het oog op de slacht, het fijnst gemest zijn. Boven de gewone zullen daaraan worden toegekend prijzen vanf 25,f 15, en f 5,—. Verder vette kalveren, prijzen f 10,f5,en f2.50. B. Rijstieren van zuiver inlandsch ras. Drie jarige rijstieren, prijzen f 15,en f 5, Ingeval de bekroonde driejarige rijstieren tot 1 Au gustus 1899 ter dekking beschikbaar gesteld bljjven, worden de prijzen met gelijk bedrag verhoogd. Verder tweejarige rijstieren, prijzen f 50,f 30, en f 20,pinkstieren prijzen f 30,— f 15,en f 10,tweejarige of oudere padstieren gehouden wordende in een der gemeenten AkerslootAlkmaar, Bergen, Egmondbinnen, Heerhugowaard, Heiloo, Koedijk, Oterleek. Oudorp, Sint Pancras, Schermerhorn, Schoor], Ursem Warmeuhuizen Z. en N. Schermerprijzen f 15,en f 5,—. C. Melkvee van zuiver inlandsch ras. Melkkoeien, die gekalfd hebben na 1 Januari 1899, prijzen f 25, f 15.melkkoeien (twinters), die gekalfd hebben na 1 Januari 1899, prijzen f 25,en f 15,melkvaarzen, die gekalfd hebben na 1 Januari 1899, prijzen f 25, f 15,en f 5,kuispinken, prijzen t 15,f 10, en f 5, D. W o 1 v e e. Drie Oonschapen met lammeren, prijzen f 10,en f 5,tien schapen (overhouders) zonder lammeren geboren in 1898, prijzen f 10,en f 5, Rammen (in Nederland geboren)prijzen f 5,— en f 2,50idem (uit het buitenland geïmporteerd), geb. in 1897 of vroeger, prijzen, uitgeloofd door de Wolvee-ver- eeniging), f 10,— en f 5,—. E. Varkens. Beeren prijzen f 5,en f 2.50 Zeugen met biggen, prijzen f 5,en f 2.50; Vette Varkens, prijzen f 5,en f 2,50. Nederlandsch Tooneel. Alkmaar's pubiek heeft eenige jaren geleden kennis kunnen maken met een tooneelspel van den Franschman Paul Hervieu, van wien ook het stuk is, opgevoerd woensdag den 15. Het gezelschap-van Lier vertoonde toen Levenslang" (Les Tenailles). Het is geschreven met de tendenz om het onhoudbare van den toestand te doen zien, als twee menschen, man en vrouw, gaan be seffen niet bij elkaar te passen en nfi de een en latei- de ander niet wil toestemmen in een scheiding. De ge heele opzet en het bijwerk (de liefde der vrouw voor een minnaar o.a.) is zoo Fransch, dat het gelnkkig den Neder lander nog te ongewoon is, om zich gemakkelijk in die verhoudingen te verplaatsen. Men heeft het stuk daarom toen niet met genoegen gezien. Er is nog een tooneelspel in denzelfden trant van Paul Hervieu La loi de l'homme, dat, zoover schrjjver dezes weet, niet in het Nederlandsch vertaald is, wat men niet behoeft te betreuren. Immers het eindigt met bet trou wen van een meisje, wier vader de minnaar is van de moeder des jongen mans, terwijl de vader van dezen laatste geheel op de hoogte is van den toestand. Wat hebben die ouders een zonderling denkbeeld van een huwelijk »Woorden blijven" (Les paroles restent) teekent ons niet iets specifiek Fransch. De laster, die bezoedelt in het oog der menschende laster, die de omgeving van den belasterde voor dezen onnatuurlijk maakt en hem ten slotte aan allerlei achteruitzetting minachting, ver achting en benadeeling blootstelt, is eene algemeen men- scheliike, niet aan eene bepaalde natie verbonden, ondeugd, eene ziekte, zegt dr. Dubois du Cher (Schulze). Daardoor kan „Woorden blijven" ook een goeden indruk maken bjj ons en andere volken. De Franschman heeft natuurlijk ook den laster getee- kend met betrekking tot de eer eeuer vrouw, maar het is een gelukkige greep geweestdat de lasteraar, die den naam eener jonge dame (uit onnadenkendheid uit ja- loerschheid om er wordt geen motief gegeven), bezoedeld heeft, gestraft wordt door haar zielslief te krij gen en haar nu de bekentenis zijner minstens lichtzinnige daad te moeten doen. De heer Clous als Markies de Nohan de schuldige, maar vooral mevrouw Holtrop van Gelder als Regina de Vesles de vrouw die mèt de liefdesbekentenis tegelijk die van de lasterlijke aantijging moest aanhooren gaven dit alles zoo schoon weer dat het den diepsten indruk maakte. Mevrouw Holtrop's verontwaardiging geteekend in houding gebaren toon der stem haar geheele wezen was een momentdat ouvergetelijk blijft. Dit geschiedde in het tweede bedrijf. Het derde was pakkend in het laatste gedeelte waar lasterpraatjes den in een duel zwaar gewonden Markies de Nohan zoo ontroeren, dat hij tegen de voorschriften van den geneesheer opstaat, zich tot de lasterende dames wendt en dood neervalt. Terecht zegt de komman- dant de Ligueil »Woorden blijven niet alleen, maar woor den dooden!" Mevrouw Holtrop-van Gelder en de heer Clous werden goed ter zijde gestaan door de overige optredeuden. Onder deze onderscheidt zich misschien mej. Rika Hopper, die, meenen wij, hier voor 't eerst optrad. Aan alle eischen van eene goede tooneelvoorstelling werd voldaan. Het atelier in de tweede acte was niet onaardig, de costumes waren prachtig. In het nastukjeeen tooneelspel (1 bedryf) uit het engelsch van Thomas Williams, waren mej. Rika Hopper, als Kleine Daisy on Schulze als domme knecht de hoofdpersonen. Ook in dit stukje speelde mej. R. Hopper zeer verdienstelijk en wie Schulze noemt, kan tegelijkertijd van lachen spreken. De slecht bezette zaal was een kwartier lang één lach. Waarschuwing voor de niarktbczockers. Zekere, de wel bekende J. P. V., kocht 1.1. maan dag op de markt alhier van een boer uit Uitgeest, een kalf voor f9. waarna hij heenging, zeggende het geld te zullen halen. In plaats van V., kwam echter een andere persoon, die het kalf opeischte voorgevende het zoo juist weder van V. te hebben gekocht voor f 7. en hem die som contant te hebben betaald. De boer weigerde echter het kalf af te geven waarop de politie zich met de zaak bemoeide en hem in het gelijk stelde. Verder werd V. opgespoord en naar het bureau van politie overgebracht, alwaar bleek dat hij slechts f 0.50 in zijn bezit had, terwijl hij volhield de f 7.— te hebben verloren. Men zij voor V. op zijn hoede Huishoud-en Industrieschool. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende aan gifte van leerlingen voor den nieuwen cursus van bovengenoemde school die 1 Mei aanvangt. verzonden gedurende de le helft der maand Jan. van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbreken van den naam des afzenders K. Bes, Akersloot; W. Eüke, J. Cramer, Amsterdam; B. C. Hartog, Ede; J. Smit, Haarlem; mej. Jacobs, Nijmegen; Baas, Vreeswijk. Van Bergen: P. Kommer, Spijkerboor. Briefkaarten: J. de Groot, W. F. van Rozendael, C. van Tol, Am sterdam; mej. A. ten Kate, H. W. van Malsem, 's-Gra- venhage; mej. E. Wessels, Rotterdam.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3