Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 19 FEBRUARI. Vee-invoer België. Gevonden Voorwerpen. Buitenland. Nederland. Stadsberichten. NO. 22. Kerste blad. ALkMA IRSCIIi: COURANT. Deze Courant wordt Binsdag-, II onderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1,— 3 Nummers f O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frijs der gewone advertentlen s Per regel fO.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens bericht van den Minister van Buitenlaudsche Zaken de grenskantoren de Kllnge-statlon en de Hllnge dorp, met ingang van 15 Februari j.l. wederom voor den invoer van melkvee uit Nederland zijn geopend. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 17 Februari 1899. A. MACLAINE PONT. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, •des morgens tusschen 9 en 12 uur Een duimstok, een manchet, een lederen sigarenkoker, een opzetkam een gouden slot met rood steentje, een sleutel, een dop van een kinderwagen, een rozenkrans, een gouden ring met steeneen zilveren ring een gouden oorbel een armband, een pet, eeu zakje met geld, een knot sajet, een lederen halsband. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 17 Febr. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. FRANKRIJK. Als een donderslag klinkt de tijding van president Faure's plotseling en geheel onverwacht overlijden. De zware, groote man, die, hartstochtelijk jager en uitstekend ruiter, een flink sportsman was, had den 15 nog paardgereden. Donderdag voelde hij zich minder wel, maar behandelde toch de loopende zaken. Eerst tegen zes uur, juist nadat bij een besluit ge- teekend had, riep hij generaal Le Gall, zeggende: »kom gauw, ik voel mij niet goed De president wankelde en bracht de hand aan het voor hoofd, zeggende: »Ik ben niet goed." Hij was volkomen by bewustzijn. Doctor Parant, bijgestaan door majoor Hubert, die aan den dienst van het Elyseé verbonden is, wijdde zijn zorgen aan den zieke. Toen de toestand niet verbeterde, wenschte de president zijn vrouw en kinderen te zien. Deze kwamen. Minister-president Dupuy werd gewaarschuwd en deze liet de andere ministers ont bieden. President Faure nam hartroerend afscbied vau zijn familie, sprak vriendelijke en hartelijke woorden tot het personeel van zijn huis en verloor om 9 uur het be wustzijn. Hjj gaf te 10 uur den geest naar de meening der geneesheeren overleed hij ten gevolge van bloeduitstor ting in de hersenen. Op de herhaalde verzoeken der familie was eenige oogenblikken voor het overlijden een priester ontboden, die hem de laatste genademiddelen der kerk schonk. Na het overlijden werd onmiddellijk de vlag op het Elyseé halfstok gehescben. Faure overleed in zijn kabinethij is als 't ware te midden van zijn arbeid heengegaan Zoon van een voudige, doch niet onbemiddelde ouders (zijn vader was meubelmaker) genoot Felix Fanre, in 1841 te Parijs geboren, een goedo opvoeding. Hij werd leerlooier, deed goedo zaken, vestigde zich te Hèvre, legde zich aldaar met hart en ziel op de reederij toe eu verwierf zich daarmede, behalve een aanzienlijk vermogeo, groote verdiensten voor de uitbreiding der Fransche koopvaar dijvloot en de buitenlandsche betrekkingen des lands. Ja renlang was hij afgevaardigde, eenige malen minister en in 1895 volgde hij Casimir Périer op den presidentszelel op. De toenadering tot Rusland is de schoonste, de Dreyius-zaak de merkwaardigste en schandelijkste blad- zjjde uit de geschiedenis van zijn presidentschap. T"t nog toe heeft Faure's sterven geen aanleiding tot beroering gegeven. Het gevaar daarvoor is zeker groot en vooral de verkiezing van zijn opvolger kan niet te voorspollen gevolgeu hebben. De wet schrijft voor, dat Kamor en Senaat, in veree- nigde zitting als nationale vergadering optredend, mot meerderheid van stemmen een president der republiek moeten benoemen. Zoodra het presidentschap openvalt, moeten de belde Kamers onmiddellijk eeu opvolger aanwijzen. Men noemt de hoeren Méline, Brisson en Dnpny, maar men acht hnn kansen weinig gunstig. Lonbet, dé pre sident van den Senaat en Waldeck-Ronssean worden geacht meer kans te hebben men spreekt ook van de mogelijkheid op eeu militaire candidatunr. Van enkele zijden wordt Cavaignac genoemd, maar diens verkiezing is weinig waarschijnlijk. De president der Kamer De schanel is nog wel wat jong eu niet gehuwd. Generaal Me:cier's verklaring voor de Kamer vau Strafzaken zjju volgens den berichtgever der «Daily NevvB te Parijs in hoofdzaak bekend geworden. Zij kwamen hierop neer, zegt hij 1) Dat bij de behandeling van Dreyfas' zaak voor den krijgsraad geheime stukken in raadkamer aan de rechters werden medegedeeld, toen zij over het arrest beraadslaagden 2) dat hij niet het flauwste begrip er van had, dat zulks onwettig was. Gedurende zijne militaire loopbaan had hij menigvuldige voorbrelden van zoodanige mede- deeling leeren kennen 3) dat in elk geval de heeren Dnpny, Felix Fanre en Barthou allen wisten welk gebruik van die stukken zon worden gemaakt dit strijdt met 's heeren Barthon's verklaring in de Kamer] en 4) allen waren 'teens, dat dit gebruik voor President Casimir Perier zorgvuldig zon worden verheeld. Gelijk men zich herinneren zal, is het niet de eerste maal, dat Faure's mede-wötenschap aan Dreyfns' onrecht matige veroordeeling wordt betoogd. Te ViuceDnes heeft zich een katholiek comité gevormd »voor de verdediging van bet recht". Dit comité heeft een protest opgesteld tegen »elke uitzonderingswet die ten doel heeft den loop van de justitie te onderbreken en de proclamatie van de waarheid te vertragen," waarin zij voor allo Fransche burgers eischt de toepassing van het beginsel der gelijkheid voor de wet. I. aatstc Berichten. Ile dood van President Faure. PARIJS, 17 Febr. De voorzitter der Kamer, de heer Deschaneldrukte zijne ontroering uit de zitting te moeten openen onder omstandigheden als deze. Hij brengt hnlde aan Fanre en vraagt allen Franschen zich te vereenigen om dit doodsbed. Men juicht toe. De voorzitter leest een brief voor van den heer Lon bet president van den Senaatwaarbij het congres tegen 1 uur te Versailles wordt bijeengeroepen. De zitting wordt ten teeken van rouw opgeheven. Keizer Wilhelm zond uit Hubertusstock een tele gram aan mevrouw Faurewaarin hij zijn deelneming uitspreekt met het verlies door haar geleden. De Keizer seinde aan den Duitscbeu gezantGraaf Munster het beveleen krans te leggen op de lijkkist van den pre sident en deelde tevens mededat hij zich bij de be grafenis door een bijzonder gezantschap zal doen ver tegen woordigen Te Parijs heerscht de meest volkomen kalmte. De Senaats-president Lonbet heeft de candidatunr voor het presidentschap der republiek aangenomen. De heeren Brisson Dnpny en Méline zagen van de candidatunr voor het presidentschap af, zoodra zij ver namen, dat de heer Lonbet de candidatunr aannam. De verkiezing van den heer Lonbet tot president der Republiek wordt in alle kringeu als zeker aangenomen. Onderzoek naar Andrée. De groot industrieel Hamner te Christiania heett aangeboden om zijn walvischvaardor »Hekla" kosteloos ter beschikking te stellen voor de expeditie vau professor Natborst ter opsporing van Andrée. De heer Hamner zal tevens het schip voor zijne rekening nitrnsten. lonkhuizen. Voor rekening der Vereeniging tot het verleenen van hnlp aan zieken in deze gemeente, zal alhier een ziekenhuis worden gebouwd. Plan en teo- keningen zijn ontworpen door den heer Posthumus Meyjes te Amsterdam. De aanbesteding kan weldra te gemoet worden gezien. Inbraak. In den vroegen morgen van den 17 werd aan den Kampersingel te Haarlem ontdektdat er onraad was in Nr. 46. Een raam was opengeschoven en bij nader onderzoek bleek dat er inbrekers aan 't werk waren geweestdie verschillende kasten opengebroken en een aantal gouden sieraden, waarvan sommige met diamanten bezethadden meegenomen. De heer des baizes was afwezig. De politie is naar alle kanten op deu zoek. Vermist wordt oen bedrag van f 1500. Voortvluchtig. De boekhouder K., van het Panopticum te Am sterdam heeft zich dezer dagen verwijderd met een ge deelte vau de kas. Het ontbrekende is reeds aangezui verdzoodat de Maatschappij er geen schade bij zal lijden. De met de noorderzon vertrokkene was reeds achttien jaren iu betrekking bij het Panopticum en laat zijne vrouw eu kinderen bier achter. Teruggevonden. De 17jarige dochter van den landbouwer T. M., aan den Zinkweg, te Nieuw-Beierlanddie Dinsdag middag van de normaallessen te Oud-Beierland en ook den gebeelen nacht wegbleef (zie ons vorig nummer) is deu volgendon dag in een polder teruggevonden. Zij was lijdende aan buien van zwaarmoedigheid. Schagen. Het programma is verschenen van de op Woensdag 22 Maart, alhier te houden tentoonstelling van vee. Voor aaDgitten wende men zich tot den secretaris, den heer J. P. Wagcuaar Laat A 111 te Alkmaar of tot den heer P. Trapman, Lrau D 4 te Sohageu. SI. Pancras. De heer G. Kempershoofd der school alhier, komt thans ook voor op de voordracht voor hoofd der school te Papendrecht. Karslngcrliorn. Van wege het nutsdepartement zal te Kolhorn eeue volksvoordracht worden gehouden op den 23, 's avonds 7 are, iu de kolfbaan. Vrouwen en mannen boven de 18 jaren hebben vrijen toegang. Aan een honderdtal persouen worden kaarten uitgereikt, goed voor twee kop chocolade. Deze kaarten worden den 21 afgegeven. Het programma bevat voordrachten op letterkundig muzikaal en vocaal gebied. Haringcarspel. De heer J. Swan is benoemd tot voorzitter der door Hollands Noorderkwartier ingestelde pachtcommissie, in plaats vau deu heer J. L. T. Grone- man te Wieringerwaard die had bedankt. De vereischte opmetiugen voor de telephoonlgn War- menhuizenHaringcarspel zyn dezer dagen gedaan, zoo dat bet zich laat aanzien, dat binnen een niet al te lang tijdsverloop ook deze gemeente zal worden aangesloten aan het wereldverkeer. Am*ter<larasclie Kegelbond. In de Donderdag, den 16, gehouden vergadering van bovengenoemden Bond is besloten, het 10-jarig bestaan te vieren met een grooten internationalen kegelwedstrijd in bet gebouw der Maatschappij »Velox" aan de Ruijs- daelkade, hoek Hobbemastraat, op 8 nieuw aan te leggen bannen van 20 tot en met 27 Augustus e.k Ken droevige lijst. Gedurende de maand December zijn blijkens de gewone opgaaf van het bureau Veritas vergaan 174 zeil schepen omtrent 9 van welke znlks bij ontstentenis van alle tijding ondersteld wordtte weten 72 Amerikaansche, 85 Engelscbe 16 Noordsche 10 Zweedsche 7 Russische 6 Spaunsche5 Duitscbe 4 Deensche 4 Fransche 4 Nederlandsche 3 Griekscbe 2 Italiaansche 2 Portu- geesche 2 Tnrksche 1 Argentijnsch 1 Braziliaansch. Voorts 46 stoombooten omtrent ééne waarvan even eens niets bekend '19 namelijk 22 Engelsche 4 Dnitsche, 4 Amerikaansche3 Fransche 2 Belgische 2 Neder landsche 2 Japaueche 1 Oosten rij kscbe 1 Braziliaansche, 1 Chileensche 1 Deensche1 Italiaansche1 Rnssische en 1 Zweedsche. Het feminisme. Verschenen zijn weder twee nieuwe boekjes van vrouwenhand en over vrouwen. Het eerste is getiteld »De vrouw aan het toonoel," door mevr. B. Holtrop-van Gelder, het ande.o: «Internationale ontwapening, eene vrouwenzaak en een vrouwenbelang", door mevr. Was- klewicz van Bcbilfgaarde, het laatste de afdruk eeuer rede, door haar gehouden op 26 Augustus 1898 te 's-Gra- venhage. Beide boekjes zagen het liebe bij den uitgever W. Versluijs, te Amsterdam. Predikbeurten. Behalve de op de predikbenrtenlijst vermelde beurten zal ook nog in do Kapelkerk op zondag den 19 de dienst vervuld worden des namiddags te 2 nur door den heer ds. W. A. van Griethnijsen. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 17: 766.6; den 18: 766 1. Zondagslultlng. In langen tijd hoorden wjj uiets vau de «Perma nente commissie", die zich in deu loop des vorigen jaars vormde tot bevordering der zondagsrust. Thans verne men wij, dat zij donderdag, deu 14, weder vergaderde eu besloot, de propaganda voor winkelsluiting op zon- eu feestdagen weder krachtig voort te zetten. De commissie zal het ondervinden, en tronwens er wel van overtuigd zijo, dat ook in deze zaak het «frap- pez, frappoz toujours" dringend noodig is. Niets is zoo moeilijk, als den rnensch te doen breken met ingewor telde, zij 't ook kwade gewoonten, vooral in een geval als hier, waar veleu meeneu, hun zaken te benadeelen, door toe te geveu aau deu drang van het meer moderne begrip, dat zoowel patioon als bediende één rustdag in de week allerminst toekomt. Wij hopen gaarne mèt de «Permanente commissie' dat meer en meer het beset der noodzakelijkheid daarvan biei doordringt eu men niet te angstvallig afwacht of ook een concurrent wol met de beweging meegaat. Hoe krachtiger deze wordt, hoe algemeener zij zich uit, des te spoediger zal hot doelzooveel mogelijk algemeene sluiting, worden bereikt. De commissie voornoemd stelt zich voor zoo deelt men ons mede door persoonljjk bezoek, te trachten tegenstanders te overtuigen en wankelmoedigen te doen besluiten. Ale onze mude-opwekking haar daarbij van eeuig nut blijkeznlleu wij er ons, voor deze goede beweging, hartelijk in verheugen. Kwakelpad, Met instemming vestigen wij de aandacht van be langhebbenden op de in dit blad, onder de advertentiön, voot komende oproeping van den beer N. A. Conijn tot de ingelanden van den Hniswaarderpolder. Het doel iste besprekon den aankoop van een smalle strook grond van de terreinen der Meelfabriek, teneinde

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1