Nederland. DERDE HOOFDSTUK. ECHTPTI3. Het blgkt thans, dat de beweerde aan slag die bij keizer Wilhelm's reis naar het Oosten, te Alexandrië tegen hem gepleegd zon worden, niets dan bangmakerij is geweest. Vermoedelijk is Engeland niet vreemd aan deze comediede keizer werd daardoor han- diglijk nit Egypte gehouden en hem daardoor de moge lijkheid benomen den Khedivemet voorbijgaan der Britsche autoriteiten, zjjn opwachting te maken Het rapport van het onderzoek door den rechter te Alexandrië ingesteld naar den beweerden aanslag op het leven van keizer Wilhelm is te Rome aangekomen. De rechtbank heeft de aanklacht wegens het beramen van een anarchistischen aauslag laten vallen en voor bewezen aangenomen dat de vermeende anarchisten «agents provo cateurs'" waren. EMOEIiAMD. Bij het debat over het adres van ant woord in het Britsche Lagerhuis, diende de afgevaardigde Machcill een amendement in, waarin wordt gewezen op het feit dat van 44 ministers 25 leden van raden van beheer van naamlooze vennootschappen zijn. Dergelijke ambten, beweerde hij, zijn onvereenigbaar met het minis terschap en verlagen het peil van het openbaar leven. De leider der oppositie, sir Henry Campbell Bannerman ondersteunde de motie die door minister Balfour werd bestreden. Deze merkte op, dat een post in den raad van beheer van een fatsoenlijke maatschappij volstrekt niet nadeelig werkt op de bekleeding van een ambt in staats dienst. Maar geen minister zou ooit een ambt mogen waarnemen, waarvan hij ook maar kon onderstellen, dat het zijn onafhankelijkheid zou aantasten of zijn tijd te veel in beslag zou nemen. De motie werd na deze ver klaring met 247 tegen 143 stemmen verworpen. De Verzoeningsraad voor de Britsche mijnindustrie heeft den loonstrijd tusschen werkgevers en werknemers tot een goed einde gebracht. De werklui eischten een loonsverhooging van 7*^ percent, waarin de mijneige naars niet wilden treden. Door bemiddeling van den raad is men echter overeengekomen dat op den eersten betaal dag in April een verhooging van vijf percent en op den eersten betaaldag in October een nieuwe verhooging van 2'/, percent zal ingaan voor de onder den grond wer kende arbeiders. In de vorige week zijn te Bombay 708 peetlijders gestorven tegen 588 in de voorgaande week. De totale sterfte bedroeg 1807 tegen 1612. De inlandeis ontvlieden in grooten getale de stad. TRAMS VAAL. De Volksraad behandelde den 16 de begrooting die in de raming een batig saldo aan het eind van het jaar van een kwart millioen pond sterling oplevert. Ü9 opbrengst der goudbelasting wordt geraamd op 200,000. Daar de Regeering meer aanbiedingen voor een loening krijgt op gunstiger voorwaarden zegt men dat de firma Hope Co. haar vroeger aanbod binnen een paar dagen zal hernieuwen. IËB. STATES. Het Huis van Afgevaardigden ver wierp den 16 met 127 tegen 109 stemmen een voorstel van Hepburn om zjjn wetsvoorstel over het Nicaragua- kanaal te verbinden met een aanvullingsbegrootingwet als amendement daarop. Dit besluit belet dat eenige wet aangaande het Nicaragua-kanaal in deze zitting van het congres aangenomen wordt. De schout,-bjj-uacht Dewey zal vermoedelijk tot admiraal worden benoemd bij de Noord-Amerikaansche Marine nu die rang bij de wet is ingevoerd. A T B H. Bij de regeering is den 17 het volgende telegram ontvangen Generaal Van Heutsz sedert vier dagen te Melaboeh de zaken leidendeseintdat volgens berichten van Atjehsche hoofden Toekoe Oemar 10 dezer 's nachts by het gevecht met de hinderlaag onder luitenant Verbrugh nabij het strand te Oedjong Kala gesneuveld of zwaar terij met hunne tegenwoordigheid te zullen vereeren Nu men hoorde vertellen dat do graaf, door vader Simmel, drie vaten wijn had doen bestellen, welke hij als feestgeschenk zou aanbieden 1 Er heerschte een koortsachtige drukte in het kleine stadje. De dames lieten hare witte japonnen wasschen kochten lint en kanten en de naaisters konden bjjkans onmogelijk al het werk aannemen dat haar van alle kanten toestroomde. De beeren borstelden rokken en jassen uit en lieten zich nieuwe schoenen aanpassen. De huisvaders uit do stad zaten avond aan avond in de ge lagkamer der »Stad Hamburg'om opgeblazen van trots en van eer, met den vriendelijken graaf te zitten :e praten als ware hij een van huns gelijken. Ja de heeren bestormden het hotelom kennis met hem te kunnen maken. De dames echter moesten brandend van ongeduld en nieuwsgierigheid, den avond van het bal afwachten, als wanneer de schutterjj haar de gelegenheid geven zou, de gravin van aangezicht tot aangezicht te aanschouwen. Nog nooit was het in An- gerwies zoo druk en levendig geweest, en te midden dier algemeene opgewondenheid vernam mendat het grafeljjke paar zeer minzaam en vredelievend naar het kasteel Niedeck gereden was, ten einde den krankzin nigen graaf een bezoek te brengen, en dat deze zijnen neef lomp en hatelijk afgewezen had. Dat was te veel voor de reeds zoo opgewonden gemoederen 1 In wilde vlammen barstte de algemeene haat tegen graaf Willibald los. Het is 't goud dat ons vaak de deu ren opentja het verplicht Diana's jacht meester vaak om het wild den dief tege moet te drijven. Shakespeare Cymbeline II. De groote dag brak aan. Het belangrijkste nieuws, dat de halten der vrouwe lijke bewoners van Angerwies bijkans hoorbaar deed gewond is. Zekerheid omtrent Oemar's sneuvelen ontbrak nog. Generaal Van Heutsz vertrok naar Waila tot ver krijging van verband met de colonne van overste Van der Dassen." De minister van koloniën heeft zich onmiddelijk naar het paleis begeven ten einde aan de Koningin persoonlijk mededeeling te doen van den inhoud van bovenstaand telegram. Zeerampen. Men maakt zich zeer ongerust over het stoomschip »Pavonia", van de Cunard lijn, dat op den Atlantischen Oceaan in zeer ontredderden staat ontmoet werd door de »Colorado", en door dat schip gesleept, tot op 300 mijlen van de Azoren, waar het in den hevigen storm losgelaten moest worden. Er zijn ruim 200 menschen aan boord. Ook omtrent het stoomschip »Bulgaria" van de Ham- burgsch-Amerikaansche lijn, dat met passagiers op zee ronddreef, is nog niets naders vernomen. Een sleepboot, uitgezonden om naar de twee vermiste schepen te zoeken, kwam onverrichterzake terug. Het stoomschip «Germanie", is gedurende den storm in de haven van New-York gezonken. Het kon echter binnen korten tijd weder ledig worden gepompt en de schade is niet zeer groot. De binnenkomende Trans-Atlantische stoomschepen zijn zwaar gehavend door den hevigen storm. De »Doneybreak" behield geen enkele boot meer. In drie dagen kon men er niet naar de provisiekamer gaan en 3 mannen werden er zwaar gewond. Het stoomschip «Mongolia" van de Ailan-lijn verloor nagenoeg zijn go heele deklading vee. Aan boord van de «Catalonia" werd alles wat op het dek was weggeslagen. Aan boord van het stoomschip «Russia", dat 40 uren voor den wind moest vluchten, werd een man weggespoeld in een stort zee en verscheideno anderen, ook de kapitein, werden ernstig gewond. Haarlem. Het nieuwe r. k. gasthuis «Maria stichting", in de Kamperlaan alhier, zal 15 Mei door den bisschop worden ingewijd. Mlsscherij. Van Zandvoort is de eerste bomschuit ter schrob- netvisscherij afgevaren. De tweede staat gereed en zal in het begin der volgeude week vertrekken. Brandstichting I Omtrent den brand, welke den 12, des nachts, in de Koningstraat te Hilversum woedde, zijn bij de politie zware vermoedens gerezen, als zou de oorzaak aan kwaad willigheid zijn toe te schrijven. Dientengevolge zijn de be woners, ten getale van vier, gevankelijk naar Amsterdam overgebracht Een aardig feest. Te Assendelft heeft het gemeentebestuur aan allen, die hebben medegewerkt aan den bouw van het thans bijna voltooide raadhuis een feest gegeven. Dit feest, waaraan ongeveer 70 personen, waaronder de raadsleden, deelnamen, slaagde nitstekeud en duurde tot laat in den nacht. Veehandel in Friesland. De handel in melke en kalve koeien is drukker en fleuriger door meer vraag teiwjjl de aanvoer niet zoo groot was. Over het geheel ging de prijs niet in verhouding met den meerderen handel omboog. De handel in vette koeien die veel aangevoerd worden, blijft druk met vaste hooge prijzen. Vette, gemeste kalveren blijven zeer gevraagd en hoog in prijs. De aanvoer was op de jongste markten niet bijzonder groot. De vraag naar dit vee is vooral naar Holland; naar Engelaud is de uitvoer van dit vleesch niet groot. Nuchteren kalveron met winnenden aanvoer behoorlijk gevraagd meü vaste prijzen. kloppen, was, dat er voor mevrouw de gravin een reus achtig groote koffer uit de residentie was aangekomen, waar zeker toiletten uit zouden verschijnen, zooals er te Angerwies, zoolang de stad bestond, nog nimmer ver toond en aanschouwd waren. Het gaf een algemeen gebabbel. Een ieder had zijne vermoedens en gissingen dienaangaande. De oudere dames liepen ongegeneerd in hunne ochtendmutsjes de straat op, naar elkaar toe. De jonge meisjes integendeel hadden zich als echt oostersche harembewoonsters gesluierd eu ingepaktton einde voor ieders nieuwsgierigen blik de papiljotten te verbergen, met welker inhoud zij des avonds furoie hoopten te maken. Het sprat als van zelf bij de inwoners van Anger wies dat men op den dag van het bal niet tweemaal toilet maakte maar overdag in een soort geheimzinnig, half voltooid negligé rondhuppeldedat als een kelk blaadje eener rozenknop dienst deed waaruit dan ook 's avonds de prachtige bloem zou zich ontwikkolen Deze «nachtjak-papiljot-pantoffel Idylle' behoorde nu eenmaal tot de «voorpret," en daarom keken de Auger - wiesensche schoonen ook hun oogen uit het hoofd van verbazing dat de gravin ook zelfs heden in een élégant wandelkostuum reeds des morgeus ging wandelen en als gewoonljjk s middags zeer chic en in de pun tjes gekleed bij de heeren aan table d'böte verscheen. «Ja die residentie dames' zuchtte de vrouw vau den burgemeester, «die zijn, wat het toilet-maken aangaat heel anders iugeriebt dan wij oor haar is 't ook ge makkelijk De gravin heeft immers haie frausche kame nier nog laten nakomen omdat de oude kapper hier, niet het rniuste vorstuud van nieuwmodische coiffures had. Maar, lieve hemol, hoe zou hij dit ook V Hij kan alleen slakkeu draaien van het haar, en zestiendraads vlechten maken dat was zijn »tort' 1 Maar de gravin met al die kleine krulletjesOl het ziet er uit om regelrecht op te verlieven, zooals de advocaat zegt en mjjn drie meisjes van avond o als men eens kon vermoeden 1' Hier sloeg de babbelachtige moeder zich echter zelve met de vlakke hand voor den mond eu giegeldo «Heerejé ik mag voor niets ter wereld iets verklappen 1" Zoo hadden de vrouwen den ganschen dag stof te over Stieren voor de slachtbank blijven zeer gewildde aanvoer was grooterdoch de vraag was van dien aard dat de prjjs eer nog hooger dan lager is. Vette varkens met goede vraag en omzet blijven wat de priizen betreftin één doen evenals vette biggen. Londensche biggen ook constant in prijs. In wolvee is de handel zeer stadig. De uitvoer naar de Engelsche markten is niet groot meer bovendien zijn in de laatste dagen de prijzen daar weder zoo laag dat hoe minder aanvoer hoe beter is. Veel vleesch was uit Schotland aangevoerd dat tegen lagen prijs afgezet werd er soms met moeite. In melkschapen is de handel drukker, in verband met den te verwachten handel in lammeren. De aanvoer was80 stieren30 09sen380 vette koeien 400 melke en kalve koeien 100 pinken 150 vette kalveren 450 nuchteren kalveren 400 schapen en lammeren 400 melkschapen 140 vette varkens, 180 vette biggen 250 magere varkens. De prijzen zijnVette koeien le kwaliteit 2527 ct. 2e kwaliteit 2325 ct.stieren 19—22 ct. vette kalveren 35 41 ct.vette schapen en lammeren 2024 ct. vette varkens 1618 ct.Londensche biggen 15 '/2 17 ct.alles per ij1 K.G.ossen f 140-f 180 melke- en kalvekoeien f 130f 175 pinken f45 - f 70 nuchtere kalveren f 5f lO'/i) melkeschapen f 12f 23, magere varkens f 30f 47, jonge biggen, met drukkeren handel, f 1.10 per week. (»N. v. d. D.") Barsingcrhorn. De gevolgen van den brand dor stroocartonfabriek te Leeuwarden doet zich ook te Kol horn gevoelen. Veel stroo, in de polders albier voor de fabriek aangekocht kan nu vooreerst niet worden afgeleverdhet persen is al reeds gedeeltelijk gestaakt. Verdronken. In den avond van den 14 is op de Waal bij Nij megen een roeibootje, waarin 4 personen gezeten waren, omgekanteld tengevolge van de zuiging van het water veroorzaakt door de stoomboot «Tecgbergen", waaraan het bootje was vastgemaakt. Het stoombootpersoneel wist 2 der drenkelingen (vader en zoon) te redden de andere 2 zijn verdronken, zijnde Chr. Engelaer, 53 jaar, een ongehuwd schipper, en Jobs. Goossenberg, 32 jaar, schoenmaker. Deze laatste laat eene vrouw en drie kinderen achter. Vrcdes-conferentle. Uit den Haag schrijft men Nu de vredes-conferentie naar alle waarschijnlijkheid hier ter stede zal bijeenkomen wordt reeds bet een en ander besproken omtrent de leiding van deze gewichtige vergadering. Naar diplomatiek gebruik, zon deze toekomen aan onzen minister van buitenlandsche zaken. Aange zien echter verzekerd wordt.dat de heer de Beaufort bij voorbaat zal bedankenzou daarvoor in de plaats komen het plan 'aan de conferentie voor Ie stellen den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken uit te noodigen het eere-voorzitterschap te willen aanvaarden. De keuze van een effectieven voorzitter zal dan nit de andere leden der conferentie geschieden. Komt het Vredes-congros hier ter stede bijeen dan zullen groote hoffeesten en partijeu ter eere van de gedelegeerden niet uitblijven. Brand. Door een feilen brand is in den nacht van den 16 het groote magazijn met do daarin aanwezige goederen der firma Van Heek Co., gelegen aau de Kortesteeg te Enschedé, vernield. De schade is groot.doch wordt door beursassnrautie gedekt. De nabijgelegen fabrieken en woningen zijn behouden. Poging tol zelfmoord. De machinisten onzer spoortreinon zoo oor deelt het «Hndlsbl." moge', tegenwoordig wel uitkijken, daar er een soort van manie bestaat, om door middel van het spoor zelfmoord te plegen. Zoo weder den 16, des morgens, toen de sneltrein van Parijs het station te s Gra- tot discoursmaar ook bet «eeuwig manlijke" van Angerwies had een thema gevonden, waarover men niet uitgepraat geraakte. Overal zag men op straat de eerzame bmgers in groepjes als donkere kleine onweerswolkjes bijeenstaan, dio duister en dreigend zich opeenpakten om zich ten slotte in rollenden donder te ontlasten. De mannen redeneerden zich bepaald in 't zweet niettegenstaande de dag guur en regenachtig was zoo dattegen het middaguur, ieder als een dampende stoomketel die op 't punt van springen staathuiswaarts keerde. Kon men ook zulk een smaad zulk een belee- diging ongewroken l-.ten of vergeten Wee hem die in schapenvacht, gekleed daarboven op Niedtck aller bast en wraaklust zoodanig had doen ontvlammen! Zie hier wat er gebeurd was: Niettegen staande graaf Rudiger en zijne echtgenoote te vergeefs getracht hadden op Niedeck een bozoek te brengen koesterden die edele menschen echter hoegenaamd geeu haat of wraaklustintegendeelgraaf Rudiger had zich 's avonds gezellig in het midden der stamgasten eu ver dere huisvaders der stad aan de table d'hötu gezet eu bad met allen zoo openhartig en vertrouwelijk gesproken, als behoorden alleu tot zijn iotiemsteu vrienden. Hiewel graaf Willibald hem onlangs zoo diep gektenkt had, was hij toch nogmaals naar Niedeck gereden om hem de hand tor verzoening te bieden. Niet om zjjns zelfs wil daar was geen sprake van Het was den millio- nair Rudiger totaal onverschillig of zijn neef hem haatte of niet hjj verlangt niet eens om Heer vau Niedeck te worden dat later toch aan zijn zoon komen zou neen, alleen ter wille der at me, veronachtzaamde bewoners van Angerwies wilde graaf Rudiger zich met den Niedecker trachten te verzoenen! Hij had zijn neef r eens ernstig op willen wijzen dat hij toch beter zijn plichten eu verplichtingen moe^t nakomen Er moest noodzakelijk eén gemeenteschool gebouwd worden welke, als van zelf sprekend door den graaf van Niedeck aan de stad t»u geschenke moest worden gegeven hij moest straten en zijwegeu laten verbeteren een uitgaaf die de urme stad natuurlijk met zelf bekosti gen kon En zoo wareu er nog ontelbaar vele andere dingen. Men zag nu immers boe eeusklaps de baudel en het vertier opleetden nu er slechts eerst sedert

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6