ra m No. 24. Honderd en eerste jaargang. 1899. VRIJDAG 24 FEBRUARI. Buitenland. FEUILLETON. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, (DER MAJORATSHERR). UkHAAIISCIIh COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van A. BOERSE N, om vergunning tot het oprichten van eene likeurstokerij, in het perceel aan den Dijk, wijk C, No. 7 en dat op Dinsdag, 7 Maart 1899,'s mid dags te twaalf ure, ten stadhuize gelegenheid wordt gege ven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 21 Februari 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat bij besluit van hun college, d.d. 16 Februari j.l., vergunning is verleend aan P. W. LEENARDalhier, tot het oprichten van een gasmotor van zes paardenkracht, in het perceel aan het Luttik-Oudorp, wijk C, no. 69, en aan Jb. DE RO VER alhier, tot het oprichten van eene varkens- slachterij, in het perceel aan de Laat, wijk A, no. 120. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 21 Febr. 1899. C. D. DONATH, Secretaris, BEAGIE. Gelijk te verwaehten washeeft in de Kamer eene interpellatie plaats gehad over het spoor wegongeluk te Forest. De rechterzijde verweet den minister Van den Peerenboom zjjn al te groote zuinig heid in het beheer der spoorwegen waarin men de grondoorzaak ziet der vele groote spoorwegongelukken die België in de laatste jaren hebben getroflen. Men verwijt der Regeeringzeide de ministereen verderfelijke zuinigheid. Intusschen heeft zij 3 millioen voor het blokstelsel uitgegeven, 20 millioen voor de banen, 200.000 trancs voor de seintoestellen. De machinisten hebben een werktijd van niet meer dan tien uren. In tien jaar tijds zijn de ongelukken met de helft verminderd. Voor het overige zullen de uitkomsten van het onder zoek aan de Kamer worden medegedeeld en indien er verbeteringen mogelijk zijn zal de minister die voor stellen. De quaestie van schadevergoeding aan de slacht offers zal in .den ruimsten geest worden opgevat. Verschillende leden bleken echter geenszins tevreden te zijn of overtuigd van 's ministers voortreffelijk be heer. Beweerde men, dat de minister Van den Peerenboom een vader was voor zijn ambtenaarspersoneeleen der sprekers hield voldat de minister »nog niet eens hun schoonmoeder heeten mocht." DlTITiClILillVD. Keizer Wilhelm wordt tegen het einde dezer maand of het begin van Maart te Wil lemshaven verwacht om tegenwoordig te zijn bij de 7) »Wilt n zoo goed zijn uwe vrouw aan ons voor te stellen en ons met do verdere dames in kennis te bren gen?" vroeg hij op imponeerend fluisterenden toon, als behandelde hij iets hoogst gewichtigs. De uitverkorene drukte de in bruin katoenen hand schoen gewrongen hand, met uitgespreide vingers tegen de borstterwijl hij met met zjjn voet achterwaarts langs den vloer streek, een manoeuvre w.'lke door al de achter hem staande heeren gevolgd werd, behalve door den advocaatdie als echt man van de wereld zich onmiddellijk als kamerheer aan de zijde der gravin stelde. Zij groette hem met een vriendolijk lachje en drukte hem zoo vertrouwelijk de hand, dat Barning letterlijk van trots opzwol en de omstanders aankeek als wilde hij zeggen Dat ben ik 1" Toen begon de tonrnée. Onder plechtig zwjjgen schreed het grafeljjk paar eerst schuin door de geheele zaal, tot algemeene verrukking der dames die nu zoo heerlijk, van alle kanten, het prachtige toilet van hare Hoogheid met de oogen konden verslinden 1 Als verblind staarde jong en oud op de fabelachtige schoone verschijning van deze schoonste aller gravinnen, die als een Fata Morgana, schitterend in bijkans boven- aardsche prachtover den blanken vloer zich voortbe woog. Ja die was toch nog anders gekapt dan het aan de naüperij der dochters van den burgemeester gelukt was 1 Het scheen ieder een onoplosbaar raadsel toe hoe het mogelijk was het haar zóó te doen golven en krullen en beëediging der zeerecruten. Zjjne Majesteit zal daar een paar dagen vertoeven en zijn intrek nemen aan boord van het vlaggeschip «Keizer Frederik III", waar een salon werkkamer en slaapkamer voor hem in orde zal worden gebracht. De Keizer zai, na afloop der beëediging, inspectie houden over een transport aflossingstroepen, die den 2 of 3 Maart naar Kiao Tsjan gaan, en dan met de Keizer Frederik III" naar Helgolaud vertrekken en daar de kustverdedigingswerken in oogenschouw nemen. fiOYPTË. De Hertog Van Connaught en zijne gemalin zijn verleden Zondag te Omdurman gekomen hebben daar eene revue over 9000 man Engelsch Egyp tische troepen bijgewoondde stad en Khartoem met omgeving bezichtigd en eene receptie gehouden waar ook vele inlandsche Hoofden aanwezig waren. Het feit, dat zich daar een zoon van Koningin Victoria vertoonde, schijnt op de bevolking grooten indruk gemaakt te hebben. E1V€»EI«AXD. Reeds dadelijk na de val van Om durman maakten eenige Engelsche bladen melding van gruwelen en wandaden waaraan de soldaten (en niet alleen de inlandschenvan den Sirdar zich schuldig zouden hebben gemaakt. Deze berichten maakten in Engeland een zeer onaangenamen indruk en vooral het verhaal, dat het praalgraf van den Mahdi op last van Sir Kitchener zoude zijn vernield en het lijk verminkt en in den Nijl zou zijn geworpen. Omtrent dit laatste punt, zeide minister Nodrick in het Lagerhuis, dat Kit chener dit noodig had geoordeeld om te voorkomen, dat het fanatisme der Mahdisten in Soedan kon herleven, door Omdurman te maken tot een heilige plaats waar men het graf van den Mahdi kon gaan bezoeken. De Iersche leden ontvingen die verklaring met luide teekenen van afkeuring en de heer Redmond kondigde aan, dat zij zich zouden verzetten tegen het voorstel om lord Kitchener 30.000 te schenken, als protest tegen deze «onwaardige grafschennis". Zij staan in die af keuring niet alleen de «Daily News" noemt deze handeling van den Sirdar «een groote fout", die vele Engelscben zal doen blozen van schaamte. De «Globe" daarentegen oordeelt, dat generaal Kitchener zeer verstandig heeft gehandeld zij vertrouwt bovendien, dat hij, die Soedan en zijne bewoners zoo grondig kent, het best kan beoordeelen of dit bevel onvermijdelijk was. FKAIVHII1JK. De boodschap van president Lonbet is den 21 in de Kamer voorgelezen door minister-president Dupuy en in den Senaat door den minister van justitie, Lebret. De president zegt daarin o. a. «Ik zal al mijn krachten aan het vaderland wijden. De geregelde overdracht van de regeering na den dood van den betreurden president Faure is een nieuw bewijs geweest van den trouw van Frankrijk aan de republiek op het oogonblik, dat eenige afgedwaalden trachten het vertrouwen van het land in zijn instellingen te doen wankelen. «In den loop van voorbijgaande moeilijkheden heeft op te stapelen het fabelachtigste van alles echter was een breed gouden diadeemin het midden waarvan een brillanten ster fonkelde 1 Zoo zagen dus de dia manten or uit waarvap Heine zingt«Mein Liebchen was willst du noch mehr En niet alleen in het haar glinsterden deze fonkelende steenenneen ook aan halsborst en armen schitterden zij als von ken spuwend naar alle kanten terwijl alle kleuren der regenboog er zich in weerspiegeldenHet was juist als een sprookje uit Duizend en één Nacht. Ongeloofelijk onbegrijpelijk Nu dan moest het inkomen toch wel eenige millioenen bedragenals men zulke schatten en kostbaarheden zoo maar renteloos in de kast liet liggen Met zacht geritsel ruischte de perzikbloesemkleurige pluchen sleep als een glinsterende stroom achter de vorstelijke gestalte aan en de heeren die haar op den voet volgden en die aan zulke toiletten niet gewoon waren bevonden zich in het begin telkens in het grootste gevaar, links en rechts daarover te struikelen. Zij leerden zich echter spoedig in deze hof-omgeving schikken en hielden zich op respectabelen afstand van die glinsteronde en schitterende pracht. «Ze heeft ook roze kousen en schoentjes aan 1" fluisterden de dames, bijkans ademloos van verbazing elkaar in het oor. «En handschoenen die heel tot over de ellenbogen reiken 1" «En de zijde der voorbaan is geheel en al met goud doorwerkt 1" «Nu slaat zij haar waaier open Mientje kijk dan toch, heelemaal van roze struisveeren «Nu kan ik mij dan toch voorstellen, hoe de koningin er uit zietlispelde een wipneuzig jong dametje. De vrouw van den burgemeester maakte een zeer diepe reve rence en schudde het fijne rechterhandje der gravin, als wilde zij de duurzaamheid dier teedere gewrichten on derzoeken. Daarop greep zij rechts, links en achterwaarts om zich heen en trok de van verlegenheid vuurroode dochters te voorschijn. Mevrouw Melanie keek als ver- Frankrijk zich door zjjn koelbloedigheid en zijn waardige houding met den vaderlandslievenden steun van het parlement verheven in de achting van de geheele wereld. Waarom zou deze medewerking ook niet gogeven kunnen worden in binnenlandache aangelegenheden De president wijst op de noodzakelijkheid om gelijkelijk te eerbiedigen bet parlement, de rechterlijke macht, de regeering en het leger «het leger, dat de waarborg is voor de veiligheid en de onschendbaarheid van het vaderland, dat door het land wordt bemind." «Laten wij rechtvaardiger zijn jegens onzelf, laten wij niet vergeten dat Frankrijk altjjd geijverd heeft voor den vooruitgang het recht en de menschbeid. Wij moeten dit erfdeel grooter maken. «De Republiek heeft aan Frankrijk vrije instellingen gegeven en de weldaad van den vrede verzekerd door kostbare bondgenootschappen. Laten wij dit werk uit breiden. «Ik zal mij gelukkig achten als ik, dank zij eendrachtige samenwerking, binnen de grenzen van mijn grondwettelijke rechten, die ik niet zal laten verzwakken, kan bijdragen tot verwezenlijking van uw gemeenschappelijke, verwach tingen en tot bevestiging der republiek. Het slot van deze boodschap werd met daverende toejuichingen begroet. De zitting werd daarop opgeheven. Do correspondent van de «Neue Freie l'resse" te Parijs, de heer Frischauer, heeft bevel gekregen Frankrijk te verlaten binnen 48 uur, om zijne houding in de zaak- Dreyfus. Hij heeft alleen maar in zijn blad openlijk zijn oordeel gezegd over de zaak en wat er bijhoort. Dat was voldoende, om de Regeering te doen verklaren, dat zijn berichten een vijandige strekking zijn en hem op dezen grond het verblijf in de republiek te ontzeggen. De «Libre Parole" heeft in een zeer heftig artikel over den godsdienst en het uiterlijk van den heer Fri schauer aan de Regeering den eisch gesteld dezen cor respondent uit te wijzen en, zegt de heer Frischauer «De heer Dupuy schijnt gehoorzaamd te hebben." De «Figaro," zeker geen Dreyfus-blad, zegt «De heer Frischauer was reeds drie jaren te Parijs en heeft nooit blijken gegeven van een vyandige gezindheid jegens ons land, maar de Fransche regeering heeft, zegt men, dezen maatregel genomen om allen Parijschen cor respondenten van buitenlandsche bladen te doen begrijpen, dat zij in do toekomst een wat bescheidener houding hebben aan te nemen in de zaak." Een hond In liet Engelsche parlement. Het feit, dat de gouverneur van Ceylon, sir Rid- geway, aan boord van een stoomboot der Norddeutsche Lloyd, zijn terugreis naar Engeland maakte, heeft in de Engelsche pers een storm van verontwaardiging doen opsteken. De gouverneur moet de voorkeur hebben gege ven aan de Duitsche Maatschappij boven de «Peninsular and Oriental Comp.," omdat de laatste weigerde zijn hond aan boord mee te nemen, en dit zelfs, nadat de gouver neur zich persoonlijk gewend had tot sir Thomas Suther land, directeur der Engelsche maatschappij. Men heeft van alles bij de quaestie gesleept. Het was bluft en ook haar wangen werden rood zij bracht den waaier tot bijkans voor de oogen en hoestte zoo hevig, dat de vronw van den burgemeester haar bijna, alle respect vergetend op den rug geklopt had. Ook de graaf scheen, als bezorgd, den arm zijner ge malin vaster tegen zich aan te drukken eindelijk be daarde het hoesten de gravin lachte engelachtig lief en reikte den jongen meisjes de hand, intusschen mama een compliment makend door te zeggen «Wat hebt n lieve, mooie dochtertjes, Mevrouw «Mevrouw" was als in den zevenden hemel 1 Daarop werden de rondom staande dames voorgesteld en voor ieder had de graaf en de gravin een vriendelijk woord. Intusschen had de graaf een wenk gegeven, dat er met dansen een aanvang kon worden gemaakt. Zeer galant bood hij de vrouw van den burgemeester den arm, ter wijl de gravin met een bevallig lachje haar arm op dien van den burgemeester legde, en zoo begon de groote polonaise. Ze dansen waarlijk meé Welk een geestdrift vervulde elks gemoed Zelfs de muzikanten bliezen zoo geestdriftig er op los, dat gravin Niedeck soms als van pijn inéénkromp. Het feest was begonnen en had een schitterend verloop. De grafelijke personen spraken met een ieder der aan wezigen, en de genadezon hunner vriendelijkheid bescheen, zonder eenige uitzondering, allen die het waagden zich in hunne nabijheid te begeven. De advocaat trilde van genot 1 De gravin danste de wals met hem terwijl de apotheker en zijn assistent intusschen alle andere dansende paren terzijde deden gaan, zoowel uit overgrooten eerbied, als uit vrees dat er een ongeluk met dien langen sleep zou kunnen gebeu ren, die, tot ieders verbazing, zelfs gedurende het dansen door de gravin niet opgenomen werd. De advocaat was echter een kranige vent, hij verstond zijn taak meesterlijk waarvoor hy dan ook later van alle kanten met bewonderende complimenten overladen werd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1