idem van CastricnmG. Schimmelpenninck idem van Limmen B. C. van Merlen idem van Heiloo Pranger, idem van Egmond aan Zee en Egmond binnenA. Maclaine Pont, idem van Alkmaar; J. P. Kraakman lid van den Gemeenteraad en van de Prov. Staten van Noord-Holland te Alkmaar J. van Reenen burgemeester van Bergen. Adressanten zetten uitvoerig de bezwaren tegen de opheffing der brug uiteen en spreken hunne overtuiging uitdat recht en billijkheid eischen dat dit worde voorkomen. Een voortvluchtige gevat De voortvluchtige bediende der Associatie-cassa te Amsterdam op wiens aanhouding de directie een premie van f 1000 gesteld had is reeds in handen der justitie. Den 21 kreeg de commissaris van politie der Ferdinand Bolstraat een met N. N. geteekend briefjewaarin gemeld werd dat een persoon die grove verteeringen maakte, zich ophield in een perceel in de le dan Steen straat. De commissaris zond daar een brigadier en een rechercheur heen zij vonden een jong persoondie voorgaf Janssen te heeten. Hij werd medegenomen en bekende spoedig de gezochte te zijn. Op hem werd van de gestolen f 24000 nog gevonden oen bedrag van f 5500 in bankpapier zilver en koper. De man was echter te zenuwachtig om reeds dadelijk een langdurig verhoor te ondergaan. Hij verklaardedat het niet zijn plan was geweest te stelendoch op den bewusten dag der vorige week had hij een borrel gedronken en nog een toen had hij het bankpapier in zijn zak gevoeld dat hij nog aan de kassa had moeten afrekenen en gedacht dat het een aardige duit was". Hij is toen naar zijn zeggen aan den »rol" gegaan. Hij is een dag dronken geweest, uit rijden gegaan heeft zich met vrouwen opgehouden is naar Utrecht gewandeld heeft een nacht in de open lucht geslapen is naar Kleef geweestnaar Amsterdam teruggekeerd en gistermiddag gearresteerd toen hij zich in de le Jan Steenstraat bevond op de kamerwaar hij sedert Zaterdag toefde. Waar het andere geld gebleven is, is nog een raadsel; dat hij dat in zóó korten tijd zou verteerd hebben is bijna onmogelijk en zeer wel mogelijk is dat het geld door hem verstopt is om later na afloop zijner straf terug te worden gevonden. Dat zal echter bij een nader ver hoor moeten blijken. Nader meldt men Dank zij de nasporingen der politieis het grootste gedeelte van het gestolen geld terecht. Door den com missaris, den heer Verstoeg, werd van Jaarsveld, zoo heet de man aan een langdurig en scherp verhoor onderworpen in de hoop eenige aanwijzing te erlangen omtrent de plaats waar hij het geld verborgen had. Hij had wel grove verteringen gemaakt, maar het was toch niet aan te nemen dat hij in enkele dagen f 18,000 zou stuk geslagen hebben. In den loop van het verhoor bekende hij, den eersten nacht na den diefstal te hebben doorgebracht Warmoes straat 43. Onmiddellijk toog men naar het aangewezen adres en ging aan het snuffelen in de kamer waar van Jaarsveld dien nacht had geslapen. In den hollen voet van een beeldjedat op den schoorsteenmantel stond werden twee bankbiljetten van f 1000 ontdektmeer was er niet te vinden. Overtuigd dat de rest van het geld er ook moest wezen, liet de commissaris den arres tant per rijtuig van de St. Pietershal halenen deze wees de plok boven achter het behangsel aan waar hij de andere biljetten had verstopt. Het geld was daar zoo good geborgen dat een stuk van den wand moest worden weggebroken om er bij te komen. Daar vond men nog veertien biljetten van f 1000 met de andero dus sameu f 16.000; daarbij geteld de f 5500, welke van Jaarsveld bij zijn arrestatie bij zich had, en de f 800, die hij in een bierhuis had afgegeven om aan zijn vrouw (die het geld echter weigerde) te bezorgenmaakt te samen f 22.300. Hetgeen er nog aan de f 24 000 ont breekt, f 1700, kan hij wel verteerd hebben. Uit alles blijktdat men hier niet te doen heeft met een dief van professie maar met een ongelukkige die in een oogenblik van verleiding is bezweken. Sehagcn. Een groot aantal personen woonden den 19 het concert bij der Weener dameskapel, alhier gegeven in het Noord-Holl. koffiehuis, onder directie van frl. Honriette Durnbarger. Van de ensemble-nummers bevielen het best: Romeo en Julia", fantasie, v. Gounod en »Faust," fantaisie, v. Gounod. De viool-solo van mej. Durnberger en die voor cello van mej. Ninn Stepanck verwierven luide toejuichingen. Meermalen gaven de dames een extra nummertje, sommige daarvan met zang. Een gezellig bal besloot den genotvollen avond. Den 20 vergaderde de verceniging Armenzorg" onder leiding van den burgemeester tot vaststelling der statu ten en het huishoudelijk reglement. De vereeniging stelt zich ten doel voorkoming, leniging en bestrijding van armoede, vooral ook in gevallen van ziekte. De contri- »Maar hij is toch krankzinnig!" »Ja zeker hij is immers gek »Men moet hem in een gesticht brengen en uw zoon tot erfgenaam verklaren mijnheer de graaf 1" Het ijs was gebroken de stemmen klonken luider en luider, en op de vaal bleeke wangen van graaf Rudiger vertoonden zich twee donker roode plekken door koorts achtige opgewondenheid te voorschijn geroepen. Hij sloeg de oogleden neder ten einde den verraderlijken gloed te verbergen die in zijne oogen schitterde tot hij eindelijk met een diepen zucht den burgemeester en den dokter de handen toestak, uitroopende >Och ja als wij den armen krankzinnige de weldaad konden bewijzen door hem in een gesticht te brengen dan zou Angerwies gered zijn dan kon de stad eerst recht bloeien en tieren en zich tot een der eerste steden ontwikkelen. Het is niet voor mij zeiven dat ik dit zeg ik heb er geen voor deel bij maar ik deuk alleon aan Angerwies en zijne bewoners, wanneer ik herhaal dat het een zegen zoude zijn als mijn beklagenswaardige neef in een krankzin nigengesticht geplaatst zou kunnen worden »Ja, een zegen een zegen voor hem en voor ons klonk het eenstemmig »Ocb, erbarm U over ons, mijn heer de Graaf, help U ons om dat gedaan te krijgen (Wordt vervolgd.) butie werd bepaald op minstens 10 ets. per week. liet bestuur zal bestaan uit 5 leden elk jaar zal een lid aftreden, hetwelk met uitzondering van den secretaris, niet dadeljjk herkiesbaar is. Bij de ingezetenen der ge meente zal eene circulaire worden bezorgd tot opwek king lid der vereeniging te worden. In eene volgende vergadering zal een bestuur worden gekozen. Slecht advies In de gemeente Sloten (bij Amsterdam) werd den veehouder R. onlangs een gouden horloge ontvreemd; politieonderzoek bleef zonder gevolg. De man raadpleegde daarom eene waarzegster in de hoofdstad en kreeg van haar zoo duideljjk het signalement van den dader, dat deze zoo goed als aangewezen was. Verheugd spoedde het boertje zich naar den chef-veldwachter on wees, zonder te zeggen, hoe hij dat wist, den dief aan. Opnieuw werd een onderzoek ingesteld, natuurlijk weder zonder gevolg. Intusschen heeft thans de »aangewezen" dader een klacht tegen het geloovige boertje ingediend wegens laster en beleediging Tromp-coinmissie. By het hoofdbestuur van de Nederlunasche Tromp- commissie is ingekomen, namens H.M. de Koningin, oen dankbetuiging voor de toezending der stukken, met de verklaring, dat deze door H. M. met zeer veel belang stelling zijn gelezen en eveneens van H. M. de Koningin- Moeder met toezegging van steun ter verwezenlijking van het schoone doel. Voorts is ingekomen een schrijven van jhr. J. A. Röell, minister van marine, dat hij met zeer veel genoegen het eere-voorzitterschap der Nederlandsche Tromp-commissie aanvaardt. Mr. G. J. Goedkoop, lid der Tweede Kamer, heeft zich de benoeming als lid van het hoofdbestuur gaarne laten welgevallen. Bijna verdronken. Te Sneek is den 19 des nachts in de Geeuw een tjalkschip gezonken van schippor H. de Bok uit Koudum. Het water had reeds de kooi bereikt, toen vader en zoon gewekt werden door een hond. Het bed verlaten en aan den wal komen, was daarop 't werk van één oogenblik. Geen seconde daarna was het vaartuig in de diepte verdwenen. moordaanslag. Den 19, des avonds, is te Venloo een moordaanslag gepleegd. Een meisje aldaar ontving van haren minnaar drie messteken in den rug en een in de borst. De dader, zekere B., wilde van het moiBje eenig geld hebben, het welk zij hem echter weigerde. Door het vele bloedverlies is haar toestand uiterst zwak. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. De dader is aangehouden. mishandeling. Den 20, des morgens, ontstond op hetkstationsplein te Haarlem een kleine oploop. Een der werklieden van de firma Beynes, een zekere van Tienen, had een stuk werk verknoeid en was nu door zijn patroon aangezegd, dat hij dit zelf moest betalen. Daar van Tienen dit niet verkoos, gelastte de heer J. J. F. Beynes hem op staan- den voet te vertrekken. Van Tienen vroeg daarop dan ook dadelijk het geld te ontvangen voor het aantal uren, dat hij had gewerkt. Hij kreeg ten antwoord, dat hij dit Zaterdag, wanneer uitbetaald wordt, kon krijgen De man nam inmiddels een eenigszins brutale houding aan, zoodat de heer Beynes hem zijn fabriek wilde uitzetten. Nu ontstond een kleine worstelig, waarbij van Tienen na een duw van den heer Beynes op den grond viel. De heer Beynes kwam boven op hom te vallen. In be- wusteloozen toestand werd van Tienen het hulpbureau van politie op het Stationsplein binnengedragen. Ten l'/j uur haalde zjjne vrouw bem van daar. De man klaagde toen over pijn in 't hoofd. De justitie doet naai de zaak onderzoek. (H. Ct.) Uit Edam. Onder dit opschrift meldt het Handelsblad het volgende Wij kunnen met zekergeid mededeelen dat er uitvoe ring zal worden gegeven aan het voornemen, om te Edam een naar de nieuwste eischen des tjjds ingerichte stoom spinnerij en touwsiagerij op te richten verbonden met eene machinale nettenfabriekgenaamd »Holland". De plannen van de gebouwen zijn ontworpen door den archi tect Rapsde spinmachinerieën worden geleverd door de firma Lawson to Leeds en de compound Sulzer stoom machine van 150 ind. p. k. door de Ned. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam. De heer H. Kuiper Wzn., is benoemd tot directeur der fabriek te Edam terwijl verder de belangen der fabriek zullen behartigd worden door de mede-directeuren de firma Zeil maker Co., te Amsterdam. Zigeuners. Aan de oostelyke grens der provincie Groningen is weder een troep Zigeuners gelegen. Te Papenburg zijn twee wagens te Assehendorf zesen te Rheden twee waaronder één bijzonder groote. Den 18, des avonds hebben zij een verkenningstocht gedaan en zullen zeker spoedig trachten aldaar binnen te komen. Zij bezitten levende slangen welke in de scholen worden vertoond. Diefstal Wolvega. Volgens de Leeuw. Cour. heeft vrouw de Vries, in voorloopige hechtenis wegens den bekenden diefstal bij den notaris van Giffen te Wolvega, een bloedspuwing gekregen zoodat de instructie voorloopig is uitgesteld. Ook de zaak van den diefstal ten nadeele van den geneesheer van der Zande te Wolvega (voor welk feit de rechtbank te Heerenveeu haar één jaar gevange nisstraf oplegde)die den 22 in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden zou worden behandeld, is door ongesteldheid der vrouw verdaagd. Prov. Bond van Veefokkers. De bijeenkomst van verschillende veehouders en veefokkers te Purmerend heeft ten gevolge gehad, dat er een Provinciale Boud van veefokkers is opgericht die zich verbinden al hun fokvee met tuberculine te laten inspuiten en zich van dit vee te ontdoen, wanneer er tuberculose wordt geconstateerd. De Rijksveearts de heer J. W. H. Geerlin s zal met de inspuitingen aan vangen bij verschillende veehouders. Om meerderen te doen aansluiten, zal men den 28 opnieuw in »de Doele" vergaderen. Het bestuur bestaat uit de heeren H. de Goede Az., voorzitter P. Zeemanj, secretaris en W. Bakker pen ningmeester, allen te Beemster. Zaandam. In den avond van den 18 is een persoon uit Amsterdam aan de Hembrug uit den trein gestapt. Hij is toen waarschijnlijk over de brug geloopen, met het doel den Bpoordijk te volgen, en door de duis ternis er afgevallen, althans men vond hem den daarop- volgenden morgen in bewusteloozen toestand aan den voet van den spoordijk. Inwendig zwaar gekneusd, werd hij naar het Ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Overreden. Den 19 is met den laatsten trein te Enschedé aangebracht en naar het Ziekenhuis vervoerd de wissel wachter G. J. Tichelman van Barneveld, die te Neede bij zyne poging om op den reeds in beweging zijnden trein te springen daar afgleed en er onder geraakte. Het linkerbeen moest worden geamputeerd. Een ontploffing. Den 21, des morgens, heeft bij de firma De Bussy en Voorduijn te Utrecht een ongeluk plaats gehad. Een jonge man maakte van de afwezigheid van den patroon gebruik om met den met acetyleengas gevulden ketel te spelen. Hij hield daarbij, uit pure baldadigheid, een lucifer aan den slang van den ketel, deze laatste sprong uit elkaar en doodelijk verwond werd de onbesuisde jongen opgenomen en naar het Ziekenhuis vervoerd. Verkiezing Tweede Manier. De heer mr. Smidt, lid van de Tweede Kamer voor Veendam, heeft door aanneming der benoeming tot officier van justitie te Dordrechtopgehouden lid der Kamer te zijn. De minister van binnenlandsche zaken hooft nu bepaald, dat de verkiezing in het kiesdistrict eendam zal plaats hebben op Donderdag 9 Maart e.k., dat de stemming zoo noodig zal plaats hebben op Donderdag 16 Maart e.k., en de herstemming zoo noodig op Donderdag 23 Maart d.a.v. Teruggekeerd. De ex-directeur der boterfabriek te Heerenveen die met de noorderzon vertrok, is plotseling teruggekeerd. Brand. In een perceel Van Hogendorpstraat te Amsterdam ontstond Dinsdagmorgen, omstreeks 7 uur, een brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. In het benedenhuis van dat perceel is een tapperij ge vestigd. Daarboven had de heer Leeflang, die zelf met zijn gezin de tweede verdieping bewoonde, een kantoortje, waar hij op het bovengenoemde uur aanwezig was en waar, door het onvoorzichtig wegwerpen van een bran dende lucifer, die in een hoop papier terecht kwam, de brand ontstond. Het kleine vertrekje stond in eea oogen blik in vlam on in zeer korten tijd deelden de vlammen zich aan de bovenverdiepingen mede. Do bewoners van de derde en de vierde verdieping, de gezinnen Weyting en Smit, waarvan de meesten nog te bed lagen, wisten zich nog bijtijds te redden. Dierenmishandeling. - Te Leiden is tegen een veldartillerist proces-ver baal opgemaakt wegens dierenmishandeling, daarin be staande, dat bij een jongen hond, die met zijn baas op het Noordeinde liep en den artillerist aanblafte, zulk een schop heeft gegeven, dat het beest eenige passen voortrolde en daarbij schouder en poot brak. Verdronken. Maandag in den vroegen morgen, geraakte de 21- jarige zoon van den veehouder Smorenburg, die melk naar de stad reed, vermoedelijk door het schrikken van zjjn paard, met zijn voertuig aan den Sloterstraatweg bij halfweg Sloten te water, met het treurige gevolg, dat de oppassende jongeling levenloos van onder den wagen werd te voorschijn gebracht, blijkbaar gestikt in de modder. Overreden. Door de Gooische Stoomtram werd Dinsdagmorgen nabij Diemerbrug een vrouw, die hardhoorend was, dwars over het lichaam gereden en verpletterd. Sanatorium voor onderwijzers. In »De Bode" deelt de commissie voor het herstel lingsoord mede dat het herstellingsoord er komt. De toegezegde bijdragen van ongeveer f 35000 acht zij een voldoenden waarborg om haar do vrijheid te geven hare plannen in vorm te zetten wat met eenige kosten gepaard gaat. Wel is de som niet voldoende maar zij rekent er op dat nog belangrijke bijdragon zullen inkomen indien omtrent de uitvoering wat meer gegevens zijn en men wat minder op vertrouwen in de commissie behoeft af te gaan. Automobilen-diensl. Tusschen Den Haag en Wassenaar wordt een auto- mobilen-dienst ingesteld. Met twee rijtuigen zullen 16 ritten daags worden gemaakt. De tocht gaat langs den Leidschen straatweg en den Deyl. Aan de firma Vv illem Remmers Co., agenten der Daimler Motoren Ges. te Cannstattis de levering opgedragen die echter eerst in 't eind van September kan geschieden, zoodat het nieuwe vervoermiddel gedurende den zomer nog op zich zal laten wachten. Wereldtentoonstelling Parijs. Den 20 vergaderde te Haarlem in het Museum van Kunstnijverheid de bijzondere commissie voor groep XII (decoratie en moubeleering) ten einde te trachten tot eene verdeeling der aangevraagde ruimte te komen hetgeen zeer moeielijk valt bij het groot getal aanvragen, die de door het Fransche tentoonstellingsbestuur toe gestane ruimte verreweg overtreffen. De plaats echter aan deze groep toegewezen op de eerste verdieping van het Paleis op de Esplanade des Invalides is eene zeer gunstige. Zij is gelegen aan den toegang van den spoor weg die op eerste verdiepingshoogte langs het geheele terrein der tentoonstelling gaaten naast de Fransche Gobelins. Bjj medewerking van de inzeuders kan de inrichting van deze afdeeling een zeer fraai geheel opleveren. Opmeer. Den 20 werd eene algemeene vergade ring gehouden van de alhier gevestigde Marktvereeniging •Voorwaarts". Een vrij groot aantal leden was opgekomen, welke bij acclamatie den heer Vas Visser directeur van den West-Fr. Stoomtramweg Mij. te Vonburg tot eere-lid benoemden. Verder werd nog de heer C. Postte Hoog woud aangesteld tot marktmeester-boekhouder en de de heer H. Timmerman, te Spanbroek, tot afslager-con troleur. Mcliagc n. Den 21 hield de afdeeling Schagen der Liberale Unie in het lokaal »Cérè3'' hare gewone jaar-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3